buiten had neergezet aanzegging kreeg, dat die wagen van de- straat weg moest. Is er nu een nieuwe verordening vastgesteld Maar dan kan spreker toch nog niet aannemen dat het de bedoeling is die zoo uit te voeren. De VOORZITTER merkt op, dat, als in een gemeente als deze iets gedaan wordt, critiek niet uitblijft. De straten in de gemeente zijn thans voor een groot deel in orde gebraoht en spreker meent, dat het niet aangaat, om nu nog overal op straat wagens te laten staan. Daar is in Axel veel over gepraat en de Burgemees- ter is de boeman. Hij zou echter willen vra- gen: wie er verbaliseert is geworden. Als er degelijke en krachtige maatregelen genomen worden, zegt men: de Burgemeester maakt het den neringdoenden onmogelijk. Hij noemt dat critiek van den tweeden rang. Spreker wil er naar streven verkeerde toestanden op te heffen, en als daarbij te bruut opgetreden wordt, dat men dan spreke. Als een straat flihk in orde gebracht is, gaat het naar spre- kers meeninig, niet aan deze te bezigen voor het afschuren van auto's, want men ondervindt van dat afschuren op zichzelf zoo geen hinder, doch dan laten ze het slijk op de straat achter en dan zou men weer gaan zeggen: het is een rommel! Verbiedt men het niet, dan is het niet goed en verbiedt men het wel, dan deugt het ook niet. Spreker zou een en ander gaame afdoende regelen, naar de eischen die hij meent, dat door het algemeen belang gevordend worden. en als de heeren dat dan niet goed vinden moe- ten ze het maar zeggen. De heer 't GILDE meent, dat er hier wel een verschil gemaakt wordt, van wie die maat regelen tot zorg voor het algemeen belang uit- gaan, want als hij, zooals reeds bij herhaling deed, aandringt op maatregelen voor het leiden van zwaar vervoer door bepaalde straten, be- houdens uitzonderingen, dan blijkt, er een andere meening te heerschen en niemand zal toch kunnen tegenspreken, dat dit niet zou zijn in het belang der gemeente voor het behoud van bepaalde straten. De VOORZITTER geeft te kennen, dat hij nimimer heeft gezegd, dat zoo'n regeling niet goed zou zijn, zij kon echter niet voorgesteld worden, omdat daarvoor in Burgemeester en Wethouders geen meerderheid was te vinden. Thans betreft het een handhaven van de po- litieverordening tot het verkrijgen van betere toestanden en hij hoopt, dat de raad hem daar bij helpen zal. De betrokkenen hebben alleen een aanzegging gehad. Hij meent, dat het ook niet aangaat wagens noodeloos op straat te laten staan. De heer 't GILDE: Het logisch gevolg zal zijn, dat men de autohouders een plaats zal moeten aanwijzen voor het schoonmaken hun- ner auto's. De VOORZITTER: In geen geval, dat be- hoort ieder op zijn eigen plaats te doen. De heer P. DE FELTTER: Je zou ze zeker nog wel een gemeentewerkiman. voor het schoonmaken er bij willen geven! De VOORZITTER sluit de vergadering door het uitspreken van het dankgebed. KAMER VAN KOOPH. EN FABRIEKEN VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN TE TER NEUZEN. Vergadering op Vrijdag 6 Februari 1926. Nadat door den VOORZITTER is uitgespro- ken zijne jaarrede en de stemmingen voor de periodieke verkiezing van Bureau der Earner en der Commissies (beide reeds vermeld) heb ben plaats gehad, komt in behandeling de agenda: Ferrydienst Vlissingen-Breskens. Naar aanleiding van het door de Earner in vereeniging met die te Middelburg aan den Minister van Waterstaat gezonden schrijven, houdende verzoek tot bespoediging der werken te Breskens en Vlissingen noodig voor inrich- ting der benoodigde aanlegplaats en het hou- den eener conferentie daaromtrent heeft de Minister geantwoord, dat het hem aangenaam zal zijn een afvaardiging der Earners te ont- vangen op den gewonen audientiedag, doch voegt hieraan toe, dat eene bespreking omtrent de veerveubinding Vlissingen-Breskens, door hem thans niet noodzakelijk geacfit wordt, om dat die aan gelegenheid zijn voile aandacht heeft. Naar aanleiding van dit antwoord, en omdat uit de door den Minister bij de Tweede Earner ingediende begrooting met memorie tot toe- lichting blijfct, dat voor de aanlegplaats te Breskens gelden zijn uitgetrokken en zoodra de vordering van de havenwerken te Vlissingen dit gedoogen, ook aldaar in het noodige zal worden voorzien, achtten de Bureaux der beide Earners eene nadere bespreking overbodig en is daarvan dan ook afgezien. Deze mededeeling wordt voor kennisgeving aangenomen. Spoor we gdienst RoosendaalVlissingen. Ter kennis van het Bureau kwam, dat van wege de Middelburgsche Earner p-ogingen war den aangewend om bij de nieuwe dienstregeling trein 1035 uit Roosendaal te veranderen van stoptrein in sneltrein, opdat deze in plaats van te 5,25 om 6,12 te Vlissingen zou aankomen, hetgeen een groot gerief wordt geacht voor de reizigers van Middelburg en Vlissingen. Of- schoon het Bureau het groote belang niet kan inzien om de reizigers op dat uur van den dag een half uur vroeger aan te brengen, zou het daartegen geen bezwaar hebben geopperd, in dien om mogelijk bezwaar van de spoorw»- gen weg te nemen daaraan niet was vast- geknoopt een voorstel om alsdan trein 1063 die nu te 6,57 in Vlissingen aankomt te veran deren in stoptrein, waardoor deze dan pas te 7,34 zou arriveeren. Daartegen had het Bureau wel ernstig be zwaar, omdat die trein in zeker opzicht is te beschouwen als de Zeeuwsch-Vlaamsche trein, aangezien die van af Roosendaal de verbinding verzekert tusschen de trein uit Holland i het Oosten des lands met de bootdiensten op de Wester-Sohelde voor de passagiers uit Z.- Vlaanderen, alzoo voor passagiers wier reis niet te Vlissingen eindigt, doch waaronder er zijn die na de treinreis nog een paar uren n oeten reizen eer zii hun woning bereiken kun nen en die dus toch reeds op een laat uur in den avond arriveeren, Voor dezulken is het niet onverschillig of zij nog 40 minuten later aankomen. terwijl het ook de vraag is, of de verkeersmiddelen in Zeeuwsch-VI aarderen op da booten alsdan noe- aansluiting zouden geven. Met die trein worden qok nog postzendingen en dagbladen aangevoerd, die op enkele plaat- sen in Zeeuwsch-Vlaanderen nog denzelfden avond worden besteld, welk voordeel door bet latere uur van aankomst mogeliik zou verval- len, terwijl ten slotte de bootdienst Ter NeuzenHoedekenskerkeHansweert er in den avond door zou worden ontwricht, evenals reeds opgemerkt de dienst der gewestelijke verkeersmiddelen Op grond biervan heeft het Bureau tegen die voor trein 1063 voorgestelde wiiziging ^rgo- testeerd, en op behoud van dezen trein als sneltrein aangedrongen. De Earner verleent hieraan goedkeuring. Uitvoer naar Frankrijk. Van. de Nederlandsche Earner van Eoop handel te Parijs Ls een schrijven ingekomen, waarin wordt medegedeeld, dat, als een gevolg van herhaaldelijk voorkomende betwisting van de Nederlandsche certificaten van oorsprong door Fransche dcuane-autoriteiten Nederland sche industriekringen aandringen op het ope- nen van de mogelijkheid van de verkrijging van een certificaat, dat tegenover de Fransche douane-administratie een absolute bewijskracht heeft. De Earner wijst er op, dat tijdens den oorlog in Zwitserland een toestand is ontstaan, dat Fransche douane-beambten een onderzoek in- stellen in Zwitsersche fabrieken en dat na hun advies certificaten worden afgegeven door Fransche consulaten. Zij vraagt, of de Nederlandsche industrie bezwaar zou maken tegen een regeling als die welke in Zwitserland bestaat. De kosten van dusdanig onderzoek komen ten laste van den betrokken fabrikant. Het Bureau moet naar aanleiding hiervan opmerken, dat het niet aangenaam aandoet, te vernemen, dat Nederlandsche certificaten van oorsprong, afgegeven door hier te lande daartoe bevoegden, in Frankrijk door doaune- ambtenaren zouden worden betwist. Uit eigen ervaring kan het meedeelen, dat het nog nimimer een klacht heeft ontvangen, dat door onze Earner afgegeven certificaten werden betwist of bij den invoer der betrokken goederen of koopwaar in Frankrijk moeilijk- heden hebben ondervonden. Hoe onaangenaam het evenwel is, de Fran sche douane-autoriteiten in Frankrijk hebben in deze zeggingschap en indien er industrieelen zijn, die naar Frankrijk willen uitvoeren, zul- len zij, als Frankrijk zulks wenscht, niet aan dien maatregel, die in Zwitserland reeds be staat, kunnen ontkomen. Het Bureau meent, dat dezulken ter voorkoming van moeilijkheden en vert raging geen bezwaar zullen hebben be- doelde officieele vreemde amibtenaren in hunne fabriek toe te laten, aangezien er ten slotte tegenwoordig ook nog weinig werkelijke ,,ge- heime'' fabrieksgeheimen zullen bestaan. Het Bureau stelt daarom voor al is het ook, dat de bedoelde maatregel overbodig mag worden geacht, te berichten, dat naar hare meening belanghebbenden tegen die controle wel geen bezwaar zullen hebben. De heer VAN MELLE maakt daartegen be zwaar Indien zoo'n controle waarde zou heb ben, behooren daarvoor uitgezonden te worden personen die technisch van de betreffende fa- bricage op de hoogte zijn. Moge het ook al zijn, dat deze geen bepaalde fabrieksgeheimen meer zouden kunnen verraden, zoo kunnen zij zich toch van fabrieksmethoden op de hoogte stellen en daaraan is ook veel gelegen. Bij be- zoeken aan fabrieken valt dienaangaande veel te leeren. Hij is van oordeel, dat de controle van vreemde ambtenaren niet moet worden aanvaard. Dat heeft dikwijls een geheel ander doel dan wel officieel wordt meegedeeld. De heer RISSEEUW gelooft, dat in die be- wering veel waars is en dat men dienaane-aan- de in Europa van de controle uit Amerika al een goede ervaring heeft opgedaan. Daar zit meestal wat achter. De heer VAN MELLE acht het een onbil- lijke eisch. Waar is het ten slotte om te doen? Om te weten of een fabrikaat dat als van Ne derlandsche herkomst is opgegeven, inderdaad van Nederland en niet uit Duitschland afkom- stig is. Dat te const-ateeren kan toch wel aan onze eigen daarvoor aangewezen Nederland sche organen worden overgelaten? Het aan dringen op toelating van ambtenaren eener vreemde natie in fabrieken heeft meestal tot ondergrond langs dien weg achter fabricatie- geheimen te komen. De VOORZITTER deelt mede. dat het Bu reau, dat er inderdaad ook niet veel voor voel- de, doch het alleen noodgedrongen wenschte te aanvaarden, na de toelichting door den heer Van Melle geen bezwaar heeft haar voorstel in te trekken en diens voorstel over te nemen. Dit wordt aangenomen met algeimeene stem- men. Bescherming van den buitenlandechen hoo per. Door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid werd naar aanleiding van een on derzoek, het Economised Comite van den Vol- kenbond naar de maatregelen, welke in ver- schillende landen bestaan ter bescherming van den buitenlandisehen kooper, tegen waardelooze of minderwaardige producten, inliehtingen ver- zoekt, of in het gebied der Earner der.gelijke regelingen bestaan. Hierbij moest in aanmer- king genomen worden, dat voor zoo-ver het vcortbrengselen van landbouw en veeteelt be treft, de gegevens reeds bij een waren. In verband met bet tijdstip voor de beant- woording gesteld, is dit door het Bureau reeds geschied. Is te kennen. gegeven, dat die rege lingen hier niet bestaan, en ook geen omstan- digheden bekend, dat de invoering daarvan ge- 1 wenscht zou zijn. In zeer enkele gevallen is door belangheibbende exporteurs indien de her- komst een bepaalde waarborg kon geven voor 1 de kwaliteit, van de. Earner een certificaat van oorsprong gevraagd en verkregen. Ten slotte is de verzekering gegeven, dat, indien eventueel in de toekomst maatregelen zouden -worden voorgeschreven en de Earner voor de uitvoering daarvan een taak werd toe- bedacht, zij alle haar ten dienste staande mid- delen zou aanwenden om een loyale uitvoering te verzekeren. Het verleent hieraan goedkeuring. NederlandschBelgisch Verdrag. Van het Natioimal Comite van Actie tot wijziging van het Verdrag met Belgie is ont vangen eene Beginselverklaring en eene bro chure ,,Het verdrag met Belgie in strijd met 's lands belang." Het Bureau stelt voor het Algemeen bestuur van het Comite te berichten, dat de Earner met beliang'stelling hiervan heeft kennis genomen. en met het streven van het Comite, waarmede naar haar overtuiging de algemeene landsbe- langen en ook die voor Zeeuwseh-Vlaanderen in het bijzonder, worden gediend sympathie wordt betuigd. De beer VAN 't HOFF vraagt, of het met gewenscht is, dat de Earner zelf iets do'et tot steun van deze actie, het is toch een zaak van zeer groote beteekenis. De SECRETARIS vestigt er de aandacht op, dat van wege de Earner reeds geruimen tijd al het mogelijke wordt verricht, om op deze kwestie invloed ten goede uit te oefenen. De Earner was reeds paraat, voor het Verdrag in zijn tegenwoordigen vorm aanhangig was. Reeds in het voorjaar van 1919 heeft de oude Earner alhier een actie gevoerd om voor Ter Neuzen herstel van de speciale tarieven te verkrijgen. Voor het voeren dezer actie werd steun gezocht bij het gemeentebestuur en de Maritime Vereeniging, welke, met de Earner, afgevaardigden benoemden voor eene commis- sie ter bevordering van de economische belan- gen der gemeente. Voorzitter is de burge meester, terwijl aan spreker, zooals uit de in- leiding van den voorzitter reeds bleek, het se- cretariaat is opgedragen. In al hetgeen door die commissie in den loop der laatste zeven jaren is verricht, had de Earner uit den aard der zaak een groot aandeel, en, aangezien haar penvoerder ook die der commissie is, zou een actie die thans van de Earner alleen zou uitgaan, weinig verschil kunnen maken met d'r der commissie. Het resultaat van het werk der coin mis si e is in den loop van het vorig jaar aan de leden der Earner toegezonden, terwijl met hare goedkeuring- in de vorige vergadering het Bureau in deze diligent verklaand werd. Tjjdig, voor niemand anders, zijn door dp commissie na het bekend worden van den tekst van het Verdrag, die zoo bijzonder teleurstel- lend en bezwarend was, bezwaren bekend ge maakt aan de leden der Tweede Earner, aan wie het bezwaarschrift met bijlagen werd uit- gereikt, terwijl een deputatie een onderhoud had met de fractievoorzitters die te bereiken waren. De werkzaamheid van de comimissie is, blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Earner ter dege van invloed geweest. Thans moet worden afgewacht wat verder gebeuren zal. Er rijzen hoe langer hoe meer bezwaren tegen het verdrag. Hoewel dit niet beschouwd kan worden als een zaak die tot de bemoeiin- gen der Earner behoort, stipt spreker aan, dat het wel eenige bevreemding wekt, dat in het centrum vail de polders in Oostelijk Zeeuwseh- Vlaanderen die uitwatering hebben langs de Oostelijke waterleiding, in de woonplaats van den heer Van 't Hoff, nog niet meer aandacht aan de bepalingen van het Verdrag zijn ge- wijd, in verband met de wijzigingen die door het nieuwe Verdrag ontstaan in de voorschrif- ten voor de afwatering van de Belgische Bol der s in onze water] eidingen. Wellicht dat er van wege het Nationaal Comite gelegenheid bestaat, ter plaatse dit nader te laten uiteen- zetten. Spreker meent, dat op het oogenblik niet meer kan gedaan worden, dan tot hiertoe ge daan is. De VOORZITTER bevestigt deze mededee- lingen; hij verzekert dat het Bureau in deze diligent is en dat in de laatste maanden in verschillend opzicht is gebleken, dat hetgeen /an uit Ter Neuzen met medewerking der Earner voor deze zaak is verricht, bjj ver- schillende autoriteiten instemming en steun verwierf en dat men niet aan doovemans- deuren klopte. De heer VAN 't HOFF verklaart zich na deze toelichting tevreden gesteld. Ooster- Schelde-dienst. Door het Bureau van de Middelburgsche Earner werd de aandacht onzer Earner geves- tigd op het feit, dat de laatste boot van den Prov. dienst op de Ooster-Schelde, die in den namiddag uit Zierikzee vertrekt naar Eatsche Veer, aldaar te laat aankomt om per autobus te Goes aansluiting te geven op den trein naar Vlissingen die aansluiting geeft op de laatste des avonds naar Breskens vertrekkende stoom- boot. Dit is een ongerief niet alleen voor de passagiers op Zuid-Beveland bewesten Goes en Walcheren, doch vooral die voor Westelijk Zeeuwseh-Vlaanderen, die dan des avonds niet meer thuis kunnen komen. De Middelburgsche Earner had zich gewend tot de Commissie van Toezicht op de Stoom- bootdiensten, doch van haar bericht ontvan gen, dat de boot niet vroeger uit Zierikzee kon vertrekken in verband met het tijdstip van aankomst van den tram uit Burgh, waar mede zij rekening moet houden. Het Bureau der Middelburgsche Earner vroeg onze medewerking voor een nieuwe po- ging bij het provinciaal bestuur. Onzerzijds is echter in overweging gegeven een poging aan te wenden bij de bron, i.d. de directie der Rot- terdamsche Tramwegmaatschappij en aan den Minister van Waterstaat en aan den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten van dit ver zoek mededeeling te doen, met verzoek daar aan steun te willen verleenen. Het Bureau der Middelburgsche Earner meende dat voorloopig kon worden volstaan met het eerste. Namens beide Earners is aan de betrokken directie een verzoek verzonden. Het Bureau stelt voor, hieraan goedkeuring te verleenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. Internationale trein ParijsAmsterdam. Door de Earner te Breda wordt ondersteu- ning gevraagd aan hare pogingen om de te 8,10 en 12,30 te Parijs naar Amsterdam ver trekkende treinen weer evenals vroeger ook te Roosendaal te doen stoppen. Overeenkomstig het voorstel van het Bureau wordt met algemeene stemmen besloten, dat schrijven voor kennisgeving aan te nemen, aangezien die trein voor Zeeuwseh-Vlaanderen niet van belang is. Vervaardiging van drukwerk op de Lands- drukkerij. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, vestigd de aandacht op het laten ver- vaardigen van drukwerk door de Algemeene Landsdrukkerijdie, wat prijzen betreft, in staat is coneurreerend te werken ten opzichte van particuliere drukkers. Z. Exc. spreekt de veiwaehting uit, dat ook de Earner gaarne zal meewerken om het nuttig effect van de Alge meene Landsdrukkerij nog meer te doen uit- komen, indien het financieele belang van de Earner zich daartegen niet verzet. Z. Exc. noodigde zijn Ambtgenoot van Waterstaat uit den Directeur van genoemde instelling te machtigen, zich rechtstreeks met de Earner in verbinding te stellen en te overwegen of op de medewerking der Earner kan worden gerekend. Het Bureau moet verklaren, dat het streven der regeering om de Landsdrukkerij dienst- baar te maken aan concurrentie, tegen het vrije bedrijf haar weinig sympathiek vcor- komt. Het beteekent weer een nieuwe druk voor den middenstand, die op deze wijze door den Staat van bovenaf wordt bestookt en door cooperaties van consumenten langs de andere zijde. Het behoeft daarom geen betoog, dat bij het Bureau principieel bezwaar bestaat aan het verzoek te volidoen. Maar bovendien is het drukwerk, dat voor de Earner noodig is weinig beteekenend. Omvangrijke drukwerken wor den niet uitgevoerd, aangezien de geldmidde- len de bestrijding der kosten daarvan niet ge doogen, waarom die stukken, zooals bekend, door het personeel der Earner met de cyclostyle warden' vervaardigd, voor zoover dit tot betee kenend voordeel strekt. Het Bureau stelt voor hiervan mededeeling te doen aan den betrokken Minister. De heer WIND VAN MEREESTEYN zou in het schrijven der Earner goed willen doen uit- komen, dat zij van meening is, dat het beter ware, dat de Staat, in plaats van aan hetgeen zij in dit opzicht thans reeds doet uitbreiding te geven daarmede eindigde en die zaken liqui- deerde. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. Bureau voor Handelsinlichtingen. Een schrijven van het Bureau voor Handels inlichtingen waarin dit te kennen geeft steeds te moeten worstelen met een tekort, terwijl de positie van het Bureau niet toelaat hare werk- zaamheden in te krimpen. Het doet daarom een beroep op de medewerking der Earners van Eoophandel om haar in staat te stellen haar tekort te dekken. Naar de meening van het Bureau voorziet dit Bureau voor Handelsinlichtingen, wegens ziine uitgebreide relaties ongetwijfeld in eene be- hoefte voor den Nederlandschen Handel, In dustrie, landbouw, scheepvaart en visscherij, Het bezit omtrent allerlei bij die branches te pas komende wetensehappelijke gegevens over de geheele wereld. Treedt de Earner toe, dan kan zij in gevallen dat haar inliehtingen gevraagd worden (het geen nogal eens voorkomt) voor zoover zij zelf niet over gegevens beschikt, daarvoor bij het Bureau aankloppen en des te beter de inge- schrevenen in het Handelsregister bedienen. Het Bureau stelt voor bij wijze van proef voorloopig voor een jaar als lid toe te treden. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Handelsscholen. Door den Minister van Onderwijs, Eunsten en Wetenschappen wordt een onderzoek inge- steld, of zonder eenig bezwaar sommige han delsscholen geheel gemist of ingekrompen kunnen worden. Hij wenscht te vernemen het oordeel der Earner omtrent de te Hulst gevestigde Han- delsschool met 4jarigen cursus. Het Bureau stelt voor aan den Minister te kennen te geven, dat al moge misschien be- treurd worden, dat deze inrichting niet in een ten opzichte van geheel Zeeuwseh-Vlaanderen meer centraal gelegen punt is gesticht, zij toch althans voor Oostelijk Zeeuwseh-Vlaan deren in een behoefte voorziet, aangezjen het de eenige gelegenheid van dien aard is, en bij hare opheffing verschillende leerlingen die thans van dit onderwijs gebruik maken er als dan van zouden verstoken blijven. De heer VAN WAESBERGHE, die verhin- derd is, deze vergadering bij te wonen, deelt schriftelijk mede, dat hij in deze zou wenschen te zeggen, dat de Handelsschool te Hulst niet kan gemist of ingekrompen worden, doch dat deze dient te blijven bestaan, aangezien die school in een behoefte voorziet, hetgeen blijkt, uit het aantal leerlingen, dat thans meer dan 60 bedraagt. Deze leerlingen zijn o.a. afkomstig van Axel, Ter Neuzen en Zuiddorpe. Buiten deze is in geheel Zeeuwseh-Vlaande ren geen enkele dergelijke school, welke niet alleen dient voor handelsonderwijs, maar ook voor de algemeene ontwikkeling der jeugd. Deze school is goed gelegen, aangezien het Land van Hulst bijna de helft van de bevol- king van Zeeuwseh-Vlaanderen Oostelijk deel omvat; Indien iets gedaan werd, dan zou in plaats van op te heffen of in te krimpen, de school uitgebreid, omgezet moeten worden in een H. B. S., waar nog zooveel kinderen verplicht zijn dit onderwijs boven de Scihelde te zoeken. Hij zou derhalve de Earner willen verzoeken den Minister mede te deelen, dat de Handels- dagschool te Hulst niet gemist kan worden, waar deze in een dringende behoefte voorziet. De heer WIND VAN MEREESTEYN geeft te kennen, dat hij niets wil afdingen op het nut en de noodzakelijkheid der Handelsdagschool te Hulst en kan er dan ook volkomen mee in- stemmen, den Minister in den voorgestelden zir. te antwoorden. Hij kan echter het schrij ven van den heer Van Waesberghe niet zonder protest laten passeeren, waar deze heweerd, dat het nog noodzakelijk zou zijn, dat kinderen uit Zeeuwseh-Vlaanderen het H. B. S. onder wijs boven de Sch'elde zouden zoeken. Spreker komt, als lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs in nauwere aanra- king met de Rijks hoogere burgerschool te Ter Neuzen en hij kan op grond daarvan verklaren, dat deze inrichting de vergelijldng met elders gevestigde inriehtingen van dien aard goeel kan doorstaan, en hij veronderstelt, dat dit met de Rijks hoogere burgerschool te Oostburg ook wel het geval zal zijn. Waar alzoo in beide deelen van Zeeuwseh-Vlaanderen reeds goede H. B. scholen gevestigd zijn, is hij van oor deel, dat de kinderen, dat onderwijs niet meer boven de Schelde behoeven te gaan zoeken. De SECRETARIS deelt mede, dat door hem het vorig jaar in opdracht van het Bureau is void aan aan de uitnoodiging van den directeur der Handelsdagschool te Hulst tot het bijwonen van het eind-examen, terwijl ook de heer Van Waesberghe de Earner vertegenwoordigde. Uit hetgeen viel waar te nemen en uit de door den directeur verstrekte inliehtingen blijkt ten voile de degelijkheid der inrichting. Het leer- plan omvat niet alleen verschillende vakken, die direct met handel en industrie verband houden, doch ook dezulke die, ofschoon daar mede wel in verwijderd verband staande, ook strekken tot bevordering van de algemeene ontwikkeling. Dit laatste is, met het oog op de omgeving waarin de school gevestigd is, wel van beteekenis. De heer VAN DE WALLE zegt den Secre- taris dank voor zijn goede referenties omtrent de school en verklaart zich aan te sluiten bii het schrijven van den heer Van Waesberghe. Het voorstel van het Bureau, wordt aange nomen met algemeene stemmen. Aanvulling delsscholen. subsidievoorwaarden voor han- Een schrijven van den Minister voornoemd, waarin deze te kennen geeft, dat de voorwaar- den voor het verleenen van subsidie aan Han delsscholen zijn aangevuld met de volgende bepaling: „De onderwijs-commissies der Earners van Eoophandel en Fabrieken hebben toegang tot de scholen binnen het gebied der betrokken Earners gevestigd." Het Bureau stelt voor dit schrijven aan te nemen voor- kennisgeving en het bij voorkomen de gelegenheid in aanmerking te nemen. Indien leden der Earner te kennen zouden geven, dat zij een bezoek aan de school wenschen te bren gen, kunnen zij, ook zonder deze voorwaarde van den Minister wel verzekerd zijn, dat de directeur hen met genoegen zal ontvangen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Export van goederen naar Engeland. Een mededeeling van de afdeeling Handel en Nijverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, waarbij verzocht wordt er de aandacht van belanghebbenden op te vestigen, dat zij bij export naar Engeland hun ne goederen, als daarop etiquetten of stempels met Engelsche woorden voorkomen, moeten merken „made in Holland" en wel op duidelijk zichtbare wijze. Dit moet zelfs geschieden als er maar een woord in de Engelsche taal op voorkomt. De bepalingen voor invoer zijn in dit opzicht in Engeland streng en worden stipt toegepast. Het Bureau van dit schrijven mededeeling d.oende, stelt voor het voor kennisgeving aan te nemen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Algemeen Adresboek voor Nederland. Een schrijven van de N. V. Publiciteitsonder- neming Rudolf Mosse te Amsterdam, die daar bij toezendt het door haar uitgegeven Alge meen Adresboek van Nederland 1925/26. Het Bureau deelt mede, dat hiervoor bereids namens de Earner dank is betuigd en dat het, adresboek ter secretarie der Earner door be langhebbenden kan geraadpleegd worden Aangenomen voor kennisgeving. Bedrijfsregister voor Nederland. Een schrijven van de N. V. „De Vlijt" te Arnhem, die daarbij toezendt een door haar uitgegeven Bedrijfsregister voor Nederland, bevattende alle inschrijvingen in het Handels register, groepsgewijze gerangschikt naar de bedrijven. Het Bureau deelt mede, dat hiervoor bereids namens de Earner dank is betuigd en dat het bedrijfsregister ter secretarie der Earner door- be] angfaebbenden kan geraadpleegd worden: Aangenomen voor kennisgeving. Handelsovereenkomst met Duitschland. Een schrijven van de afdeeling Handel en Njjverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, waarbij wordt toege zonden een afdruk van de Handelsovereenkomst met Duitschland, waarin ook vervat is een ver drag betreffende het Nederlandsche-Duitsche douane-tarief en credietverdrag, waarbij voor een tijdsduur van 7 jaar voor een aantal be- langrijke Nederlandsche uitvoerartikelen de invoerrechten in Duitschland worden verlaagd. Het Bureau stelt voor dit schrijven voor ken nisgeving aan te nemen en vestigt er de aan dacht op, dat de tekst van deze overeenkomst door belanghebbenden ter secretarie der Earner kan geraadpleegd worden. Congres in zake Handelsonderwijs. De Earner besluit toe te treden tot het van wege de Nationale Vereeniging voor Handels onderwijs te Amsterdam te houden congres, Nederlandsche Industriefilms. Een schrijven van de Vereeniging- Neder landsch Fabrikaat, die onder mededeeling van een lijst der met hare tusschenkomst reeds ver- vaardigde Industriefilms, mededeelt, dat reeds verscheidene malen industrieele filmvoorstel- lingen op initiatief der Earners van Eoophan del en Fabrieken voor de leden dier Earners en ingeschrevenen in het Handelsregister zijn gegeven, Voor rekening der Earners komen dan kosten van zaal, toestel en reis- en verblijf van den inleider. Gevraagd wordt, of de Earner hiervan ook wenscht gebruik te maken. Het Bureau erkent, dat het vertoonen van industriefilms belangstelling kan wekken voor de industrie die ze betreffen en acht ze ook in historisch opzicht interessant. Ze worden in de laatste jaren ook door sommige in dustrieele ondernemingen aangewend om spe ciale reclame te maken voor het door haar ge- fabriceerde artikel. Wanneer van wege de Ea rner van Eoophandel tot het geven van derge lijke vertooningen zou worden overgegaan voor de ingeschrevenen in het Handelsregister zouden, in verband met de samenstelling en Jig ging van haar gej>ied, in een betrekkelijk groot aantal plaatsen vertooningen moeten worden gegeven, terwijl het aantal plaatsen waar men bioscopen met projectietoestellen vindt nog klein is. Een gevolg daarvan is, dat de kosten aanzienlijk zouden worden, en het Bureau van meening is, dat het belang van den handel in Zeeuwseh-Vlaanderen, dat bij die vertooningen is betrokken niet van dien aard schijnt, dat dit die hooge uitgaaf zou wettigen. Het Bureau meent, dat het meer aanbeve- ling zou verdienen, onderhandelingen aan te knoopen met industrieele ondernemingen en eventueel gemeentebesturen in het gebied der Earner voor het laten vervaardigen van een Zeeuwsch-Vlaamsche industrieele en stedelijke of landelijke film. Het Bureau stelt voor van het aanbod der Vereeniging tot het geven van filmvertoonin- gen van wege de Earner geen gebruik te maken. Hierbij kan nog worden opgemerkt, dat is waargenomen, dat in groote bioscopen in de hoofdplaatsen industriefilms waren opgeno- rr.en als bijprogramma, zooals dit ook met land- en zeegezichten geschiedt. Op die wijze bereiken de industriefilms ook het Nederland sche publiek, zonder dat dit tot bijzondere kosten aanleiding geeft. Het voorstel van het Bureau wordt aange nomen. Beknopte gids voor goederenvervoer op de Nederlandsche spoorwegen. Een missive van de Directie der Nederland sche spoorwegen, waarbij wordt toegezonden een beknopte gids voor het goederenvervoer, welk reclameboekje aan belanghebbenden bij het vervoer zal worden uitgereikt. Het Bureau stelt voor aan de Directie dank te zeggen voor de toezending. Het boekje kan ter secretarie der Earner door belanghebben den geraadpleegd worden. Ook zijn daar en kele exemplaren ter uitreiking voorhanden. Telegramcodes. Een schrijven' van het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie betreffende telegram- coden. Daarin wordt te kennen gegeven, dat door de in Sept. en Oct. 1.1. te Parijs gehou- den internationale Telegraafconferentie is vastgesteld, dat een groot aantal telegram- codes, waaronder er zijn die veel gebruikt wor den, niet volidoen aan de bestaande voor- schriften. Aangezien dit aanleiding kan zijn tot moei lijkheden zoowel voor de Administratis:- als voor het publiek dient hiervoor een oplcssing te worden gevonden en is in verband daar mede een studiecommissde ingesteld. De Directeur-Generaal wenscht hieromtrent ook gaame de meening- der Earners te ver nemen, en stelt over dit onderwerp eenige vragen. Met betrekking tot dit onderwerp vestigt het Bureau de aandacht op het volgenU-o^. a. Er bestaan codes die uitspreekhate woorden bevatten en ook samenvoegingen van letters. De eerste zijn ongetwijfeld gemakkelijker in het gewoon gebruik, d.w.z. als ze moeten uitgesproken worden, en b.v. de telegrammen per telefoon aan de kantoren worden opge geven. Ze hebben echter juist door de uitspreek- baarheid een schaduwzijde, nl. die van onwil- lekeurige verminking-. Bij een telegram geldt toch de bedoeling de mededeeling schriftelijk aan den geadresseer- de over te brengen, en daarbij komt de uit- spreekbaarheid er dus in het geheel niets op aan, terwijl het voorts van groot belang is, dat 1 het overbrengen juist geschiedt. Indien uitspreekbare woorden worden ge- seind, zal er allicht minder nauwlettend wor den geseind, aangezien de seiner dan meer let op woorden dan op letters en zooals de prak- tijk uitwijst er spoedig toe komen kan een ander woord neer te schrijven, dat misschien' ook een codewoord is, doch met een geheel an dere beteekenis. Worden daarentegen samenvoegingen van letters geseind, dan zal letter voor letter nauwkeuriger worden nagezien en vergeleken. De voorkeur behoort alzoo te worden gegeven aan niet uitspreekbare samenvoegingen van 5 letters. Indien algemeen codewoorden van 5 letters worden ingevoerd zou dit ook bijdragen tot zekerheid voor het publiek, aangezien men dan, als een woord minder dan 5 letters zou bevatten kan zien, dat het telegram ver- minkt is. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 6