Ter IT 0 assnsciie Courant Woeasdag 24 Februari 1926. Ho. 7889. WEl-EODIEl IBXaAJD van GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 16 Februari 1926, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden J. M. Oggel, M. W. Koster, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoom, J. Weyns, J. M. Baert, A. Th. 't Glide, Ed. van de Casteel, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feyter. Secretaris de heer J. L. J. Mans. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Aan de orde komt: 1. Notulen. Het vaststellen van de notulen der verga- dering van 2 Februari 1.1. wordt aangehouden, aangezien deze nog niet in druk zyn ver- gchenen. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. a De VOORZITTER deelt mede, clat de verkoop van oude straatkeien in totaal heeft opgebracht 4683,40. Aangenomen voor kenmsgevmg. b Hot verging der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, van het jaar 1925, waaruit blijkt, dat er werden ge houden 4 gewone en 1 buitengewone vergade- ring, terwijl alle lagere scholen in de gemeente eenmaal werden bezocht. Ook nu weer was de commissie eenstemnug van oordeel, dat de vorderingen der leerlingen voldoende zijn te achten; het peil van het on derwijs kan goed genoemd worden; de ljver en toewijding van het omderwyzend personeel mag geroemd worden; de leermiddelen aan de verschillende scholen verkeeren m goeden staat, terwijl ze in voldoende mate voorhanden Z9De toestand der gebouwen verlichting, verwarming en ventilatie der lokalen als- mede den staat van gangen en privaten gaven geen reden tot op- of aanmerkmgen met uit- wondering van de Roomsch-Katholieke school, waav de reden tot aanmerking der commissie van vorige jaren nog steeds niet is wegge- nomen. j„,. Het stemt uw commissie tot blijdschap, flat uw college ook nu weer voor den winter van 1925 op '26 gelegenheid heeft geboden om her- halingsonderwijs aan -de verschillende scholen te doen geven. De commissie betreurt het, dat hiervan niet een veel ruimer gebruik wordt .gemaakt. De commissie stelt het zeer op pnjs, da haar advies omtrent een boventallig onder- wijzer aan de openbare school bij het college gunstig is ontvangen. Het is der comimissie een genoegen den ram. eer. gunstig rapport te rnogen uitbrengen over den toestand van het lager anderwijs m deze gemeente. Aangenomen voor kennisgeving. Een schrijven van J. A. van Hoeve, waarbij deze toezendt de exploitatierekemng der bewaarschool over 1925. De ontvangsten hebben bedragen f 1525,51, de uitgaven f 1428,51, goed slot alzoo f 97. Ter toelichtmg deelt de heer Van Hoeve mede, dat dit batig £lot voor het grootste deel is ontstaan uit. de omstandigheid, dat de eerste helpster, na daai - toe gedane pogingen, niet op den cursus te Vlissingen kon komen. Hij deelt nog mede, dat de uitgaven voor het personeel thans met f 154 's jaars zijn verhoogd. Aangenomen voor kennisgeving. d. Namens het bestuur der christelijk •ationale school te Axel (Nieuwstraat) deelt het hoofd dier school, de heer A. Coumou, mede: dat de avondcursus aan die school op 5 Februari jl. is geeindigd; dit avond-onderwijs is gegeven gedurende 12% week van 8 uur en werd gevolgd door 13 leerlingen, die van 't begin tot het eind der lessen, deze vrij geregeld hebben gevolgd. Het onderwijs omvatte de vakken: lezen, Nederl. taal, rekenen, geschiedenis en aardrijkskunde. Aangenomen voor kennisgeving. e. Het hoofd der R. K. school, de heer P de Kort, deelt mede, dat in de maand Januari geen verandering is gekomen in't aantal leer lingen van de avondcursus aan zijn school. Vender deelt hij mede, dat de cursus den 6en dezer is geeindigd. De cursus duurde 100 uren. Begonnen met 16 leerlingen, werden tusschen- tyds 2 nieuwe ingeschreven, terwijl er 3 den cursus voor 't einde hebben opgegeven. De cursus eindigde met 15 leerlingen. Wat de resultaten betreft kan hij meedeelen, dat ze voor de vakken Ned. taal, rekenen, schrijven en lezen bevredigend waren. Voor aardrijkskunde en geschiedenis bestond niet die belangstelling, die verwacht kon worden omdat velen deze vakken voor overbodig hielden. Toch mag gezegd, dat de cursus op hooger peil stond dan voiige jaren, en dat 't bezoek ervan eveneens trouwer is geweest, dan wel- eer. Gemiddeld waren er 14 leerlingen aan- wezig. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van Hare Majesteit de Koningin en Prins Hendrik, waarbij dank wordt betuigd voo» den bij gelegenheid van hun zil- veren huwelijk namens den raad toegezonden gelukwensch. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Standplaats voor kraampjes ter gele genheid der wekelijksche markt. Naar aanleiding van het in hunne handen «m bericht en raad gestelde adres van J. J. Ortelee e.a., inwoners-marktkramers, te Axel, om ter gelegenheid van de weekmarkt met hunne uitstallingen plaats te mogen nemen in de Noordstraat, waar de graanmarkt wordt gehouden, inplaats van op het marktplein, waar hun een plaats is aangewezen, hetgeen evenwel voor hen geen goede resultaten heeft gebracht, stellen Burgemeester en Wethouders voor het verzoek in te willigen, onder voorwaarde, dat geen standplaats wordt ingenomen voor de cafe's en de koopwaar niet luidkeels wordt aangehoden. De VOORZITTER voegt hier nog aan toe, dat Burgemeester en Wethouders ook over- tuigd zijn, dat het aanwijzen van een plaats op het marktplein niet heeft beantwoord aan het doel, dat men daarmede beoogde, en zij daarom voorstellen die kooplieden weer te ver- gunnen plaats te nemen in 'n deel der Noord straat bij de graanmarkt; zij zullen echter geen staanplaats mogen innemen voor de daar Htaande cafe's en ook wel verkleinde kraampjes moeten gebruiken. De heer DIELEMAN juicht dat voorstel toe; op het marktplein is voor de menschen niets te verdienen, men kan het volk niet dwingen daarheen te gaan en waar het volk is, is de nering. De vroegere maatregelen beantwoord - de inderdaad niet aan het doel, De heer VAN DIXHOORN verklaart zich niet tegen het voorstel te zullen verzetten, daar hij ook wel weet, dat het niet gemakkelyk is op te tronen tegen iets, dat een ing. rimke; de ge"Woonte is, ofschoon hij het een terugkrui- pen noemt naar een verkeerden toestand. Het plaats nemen met kraampjes in de Noordstraat veroorzaakte vroeger reeds een verkeerde toe stand, thans, nu het bezoek zooveel grooter geworden is, zal de verkeersbelemmering nog erger zijn. Hij voor zich zou liever gezien heb ben, dat de geheele markt naar het marktplein was overgegaan, opdat het verkeer daar in het geheel geen belemmering meer van zou onder- vinden. De heer P. DE FEIJTER kan zich met het voorstel wel vereenigen, te meer waar er ook bij bepaald is, dat ze geen plaats mogen nemen voor de herbergen, aangezien daar zich het meeste volk bevindt en dat dus gevaar van hinder zou kunnen opleveren. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. 4. Verleenen van voorschot aan emigran- ten naar Canada. Eenigen tijd geleden is ter plaatse een voor- dracht gehouden over emigratie naar Canada, welke uitg'ing van de Emig'ratie Centrale Hol land. Dit heeft tot resultaat gehad, dat enkele ingezetenen aan genoemde installing hebben kennis gegeven, dat zij naar Canada wenschen te emigreeren. De Emigratie Centrale Holland, gevestigd Anna Paulownastraat 6 te 's Gravenhage, is blijkens de stukken, een stichting tot stand ge komen door sameniwerking van Regeering en particulieren, met het doel een goede emigratie te bevorderen van daarvoor geschikte personen en hunne belangen in het vreemde land, zoo- wel als in Nederland, te blijven behartigen. De vorm eener stichting is gekozen, omdat bij het bevorderen van goede emigratie elk idee van winstfoejag behoort te zijn uitgesloten. De E. C. H. beoefent echter geen liefdadig- heid, zij vraagt van belanghebbenden eenige vergoeding voor hare onkosten. Het bestuur van de stichting bestaat uit een curatorium, waarvan een der leden door de Regeering is aangewezen. De E. C. H. verschaft gratis alle inlichtin- gen, die in verband met emigratie of de belan gen van emigranten gevraagd worden, of wijst den weg waar die verkregen kunnen worden. Zij bezorgt loonende betrekkingen, voorloo- pig alleen in overzeesche landen. Zij behartigt de belangen der emigranten in het buitenland alsook in Nederland in den uit- gebreidsten zin. Zij zoekt voortdurend aanraking met de in het buitenland en binnenland bestaande orga- nisaties, die medewerken aan het bevorderen v^.n goede emigratie, en steunt eventueel de oprichting daarvan. Daarvoor heeft zij in het buitenland vertegenwoordigers en bezoldigde ambtenaren aangesteld, terwijl zij in het bin nenland de oprichting van emigratie-commis- sies, cursussen in vreemde talen, oefen-boerde- rijen ten dienste van hen die niet of niet vol doende van eenigen tak van landbouw op de hoogte zijn en hun toekomst in den landbouw willen zoeken, en dergelijke bevordert en in deze zaken van advies dient. Zij leidt bespre- kingen in op vergaderingen, houdt voordrach- ten, verspr.eidt geschriften en plaatst artikelen in bladen en periodieken in verband met de emigratie. Voorloopig komen voor hulp alleen in aanmer king, flinke, energieke, goed gezinde personen, die een gunstig verleden hebben en wel voor- namelijk zij die geschikt zijn bevonden voor werkzaamheden in verband met het landbouw- bedrijf in Canada. De E. C. H. heeft in Canada in verschillende hoofdplaatsen een vertegen- woordiger en een centralen raad van advies te Winnipeg, waaraan is toegevoegd een emigra- tie-inspecteur. Deze personen controleeren de openstaande betrekkingen en dragen zorg, dat onze menschen geplaatst worden in voor hun geschikte streken, en zooveel mogelijk bij el-< kaar in de buurt. Tot hen kan men zich te alien tijde wenden. Hunne adressen worden aan de emigranten meegedeeld. Zij zijn ook de aangewezen personen om voor de emigranten met autoriteiten en andere personen besprekin- gen te houden, onderhandelingen te voeren en advies te geven, o.m. bij den aankoop van goederen. De E, C. H. wenscht beschouwd te worden als een vader die voor zijn kinderen zorgt en tot wien men zich vol vertrouwen met allerlei moeilijkheden kan wenden. Zij onderhoudt een geregelde corresponden- tie met alien die dat wenschen. Haar eenig doel is, hare menschen te helpen aan een goede toekomst, die zij in het overbevolkte vaderland waarschijnlijk niet kunnen vinden. Overgelegd wordt een schrijven van de Emigratie Centrale Holland aan Burgemeester en Wethouders, luidende als volgt: Wij namen met belangstelling kennis van Uw missive d.d. 2 dezer en hopen, dat U het ons niet euvel zult duiden, dat wij nog eenmaal op deze zaak terug komen. Daar onze regeering de emigratie als een landsbelang beschouwt, in verband met de steeds toenemende overbevolking, zal zij waar schijnlijk bereid gevonden worden in gunstige gevallen financieel te steunen, wanneer ook de betreffende gemeente naar vermogen bij- draagt. De gemeente, zulks doende, behartigt daardoor niet alleen het belang van de inge zetenen en dikwijls van zichzelf, maar ook het landsbelang, dat gebaat wordt door het ver- trek van een groot aantal Nederlanders naar andere goede landen, waardoor hier meer plaats ontstaat en de schadelijke gevolgen van overbevolking verminderen. Waar het hier slechts om enkele honderden guldens gaat en daarenboven het geld geleend wordt tegen 5 meenen wij met vertrouwen deze voor Nederland zoo belangrijke zaak nog- maals onder Uw aandacht te mogen brengen. Voorts is ingekomen een schrijven van den Burgemeester, luidende als volgt: Tot de Emigratie Centrale Holland hebben zich gewend D. Faas, Buitenweg H 39, Axel, J. A. van Hoom, Koestraat D 93, Axel, Joh. Meijer, Oudeweg I 23, Axel, C. J. Overdulve, Sassing P 9, Axel, H. Overdulve, Gentsche- vaartstraat C 69, Axel, J. Wieland, Nieuw straat G 72, Axel, met het verzoek hen te steu nen bij hun voorgenomen emigratie naar Canada. Daai> zy flinke personen, welke goed op de hoogte zijn met eenigen tak van land- of tuin- bouw, een goede plaats bij een boer in Canada kunnen bezorgen, verzoeken zij den Burge meester hen te willen melden, of genoemde personen, naar zijne meening, de vereischte kwaliteiten bezitten, om zich in den vreemde aan te passen en in den landbouw te werk ge- steld te worden. Noodig is voor emigratie van een persoon, ongeveer f 450, en aanvragers zeggen de be- noodigde som niet te kunnen fourneeren. Zij hebben hen in overweging gegeven zich te wen den tot den Burgemeester of tot een zy'ner ambtenaren, teneinde te bespreken, of hij een verzoek hunnerzijds, om een voorschot uit de gemeentekas te eriangen, zou kunnen onder- steunen. Is zulks het geval, dan zouden zij het concept-verzoekschrift, dat zij htm reeds toe- zonden, by den raad kunnen indienen. Zij belast zich gaame met de invordering van hoofdsom en rente, door middel van haar vertegenwoordigers in Canada. Zij zegt bij voorbaat dank voor de beonoeiin- gen en verklaart zich gaarne bereid alle ge- clue inlichting. - A.at nc o de werkwijze der stichung, te verschaffen. Voorts zijn van de hiervoren in het schrijven genoemde ingezetenen verzoeken ingekomen om in aanmerking te mogen komen voor het ontvangen van een voorschot, daar zij zelf niet over het noodige reisgeld kunnen beschikken. Burgemeester en Wethouders stellen voor aan ieder een voorschot te verleenen van f 50. De heer VAN DE CASTEEL vindt f 50 wel wat weinig en zou willen voorstellen f 100 te geven. De heer 't GILDE verklaart dezen morgen nog iemand gesproken te hebben die nauw be- trokken is bij het werk der emigratie centrale en kreeg van dezen den indruk, dat een voor schot van f 50 van wege de gemeente wel wat min zou zijn, am voor de betrokkenen van an dere zijde meer steun te krygen. Hij meent. dat, als de raad de emigratie werkelijk wil bevorderen, men niet moet beginnen met de menschen te wantrouwen. Als zij, omdat de gemeenteraad maar 50 toestaat geen verde- ren steun van het rijk of van de Emigratie Centrale krygen kunnen ze niet wegkomen. De heer OGGEL geeft te kennen, dat hij bij de behandeling in Burgemeester en Wethou ders er ook voor was f 100 te geven. De heer VAN DIXHOORN vraagt, of er ook voorwaarden aan verbonden zijn, waarop dat voorschot wordt verleend, en hoeveel de reis kost. De VOORZITTER deelt mede, dat de men schen zich verplichten, dat terug te geven en dat dit door vertegenwoordigers der Emigratie Centrale in Canada wordt ontvangen. De kos- ten der reis worden op 430 gerekend. De heer P. DE FEIJTER vraagt, of die Emigratie Centrale zelf niet bemiddeld genoeg is om die menschen het geheele bedrag voor te schieten. Als ze het dan toch terug ontvangt, behoeft zij er geen bedrag meer van aan de gemeente terug te betalen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat de Centrale zelf niet over de noodige geldmidde- len beschikt; zij krijgt voor haar werk steun van de regeering, doch men ziet van die zijde gaarne dat ook door de gemeenten steun wordt verleend, omdat het zoowel een staats- als een gemeentebelang is en ook omdat dit eenigen waarborg geeft omtrent de personen die wen schen te emigreeren. De heer P. DE FEIJTER zou dan toch ook f 100 willen geven. De heer DIELEMAN kan dat denkbeeld ook steuneneen voorschot van 50 beteekent maar weinig tegenover het bedrag der kosten ad f 450. Hij acht het ook van algemeen be lang. Indien die 5 of 6 personen naar Canada gaan' maken zij hier toch weer plaats voor anderen. Het voorstel van den heer Van de Casteel om een voorschot te geven van f 100 wordt aangenomen met algemeene stemmen. 5. Zekerheidstelling gemeente-ontvanger. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Bur gemeester en Wethouders voornemens zyn een oproeping te doen voor de vacante betrekking van ontvanger dezer gemeente. Met het oog daarop is het noodig opnieuw vast te stellen het bedrag der zekerheidstelling. Zij stellen voor dit te bepalen op f 13.000. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 6. Electrificatie. De heer 't GILDE dankt voor de toezegging, hem door den Voorzitter gegeven, dat hij straks nog in de gelegenheid zal worden ge- steld in openbare zitting iets naar voren te brengen. Hij wenscht echter, alvorens zal worden overgegaan tot schorsing dezer vergadering om over te gaan tot het houden eener confe- rentie met gedelegeerden van Gedeputeerde Staten van Zeeland, inzake de electriciteits- voorziening van de gemeente, nog iets te be spreken, dat naar zijn meening met het oog op die conferentie van groote beteekenis is. De VOORZITTER heeft daartegen bezwaar, aangezien de Commissaris der Koningin met de andere gedelegeerden reeds in bet gemeen- tehuis tegenwoordig is. De heer 't GILDE moet toch aan zijn ver zoek vasthouden en wijst er op, dat die con ferentie tegen 2.30 is uitgeschreven, terwijl het thans nog maar 2.15 is. Op een kwartier kan hij wel zeggen wat hij in 't midden te brengen heeft. De VOORZITTER verleent hem dan 't J woord. jj De heer 't GILDE vraagt of er, na het ad- vies van den directeur der gasfabriek, dat aan de raadsleden is toegezonden, daaromtrent nog technisch advies is ingewonnen, en juri- disch advies over de mogelijkheid van het zelf op wekken van stroom. i De VOORZITTER antwoordt ontkennend; er is althans geen schriftelijk technisch ad- i vies gevraagd. De heer 't GILDE zegt, dat hem dit spijt, j aangezien dat toch wel van beteekenis was. i Hij had echter niets anders verwacht en is daarom zelf zoo vrij geweest technisch advies in te winnen en ontving in antwoord op zijn vraag het volgende antwoordt van den heer A. G. Dijker, namens het Technisch-Advies- j bureau en Laboratorium v/h B. A. J. v. d. i Hegge Zijnen: i Utrecht, 14 Februari 1926. Uw schrijven van 13 dezer kwam in mijn bezit. Tot nu toe hebben Burgemeester en Wethouders van Axel mijne inzichten niet ge vraagd en ik heb daarom geen enkel bezwaar om U als raadslid mede te deelen, welke deze inzichten zijn. De berekeningen van den Gasdirecteur te Axel zijn my bekend. Ik ben het in hoofdzaak hiennede eens. Hoewel ik mij de groepeering der cijfers anders denk, komt het resultaat op hetzelfde neer. Bij eigen exploitatie zijn de onkosten alle gedekt wanneer het verbruik plus minus 15.000 per jaar bedraagt. Eigen exploitatie zal voor de gemeente Axel een voordeel op leveren van ongeveer 10 a /12.000 per jaar, tegenover het geven van een conoessie aan de P. Z. E. M., op de bij deze maatschappij ge- bruikelyke voorwaarden. De gasdirecteur raamt dit cijfer hooger, nl. f 15.000 per jaar. Ik zou voorzichtigheids- halve liever 10.000 per jaar willen stellen. Ik ben in staat om voor Axel een plan op te maken, waarbij ik U garandeer, dat de ex ploitatie loonend zal zijn, bij een lichtprijs van 35 cent per K. W. U. en een krachtstarief van 10 tot 20 cents per K. W. U. Hier komt dan nog bij een verlaging van den gasprys, door- dat de kosten der gasfabriek over een grooter debiet worden verdeeld. Ik weet natuurlyk niet wat er in de ge- heime raadszitting van Axel is overlegd, maar als hierbij nog niet is vastgelegd, welke hou- ding tegenover Gedeputeerde Staten en P. Z. E. M., op Dinsdag a.s. zal worden aangeno men, dan wil ik het volgende in overweging geven. Van het verleenen van concessie kan alleen dan sprake zijn, wanneer men zeker is de stroom voor een langer tijdperk te kunnen be- treklcen voor een prijs van niet hooger dan 35 cents per K. W. U. voor licht en 10 tot 20 cent voor kracht naar gelang van de afname. Daai-bij moet de garantie hoogstens f 15.000 sr jaar bedragen. De gemeente Axel heeft dan nog het nadeel dat de gasprijs zal stijgen, inplaats van dalen, waar tegenover weer staat, dat men van den last van een electriciteitsbedrijf af is. Er is nog een punt hetwelk ik onder uwe bijzondere aandacht zou willen brengen en wel dit. Wanneer op de gebruikelijke voorwaarden aan de P. Z. E. M. concessie wordt verleend, dan zal dat in de eerste plaats een nadeel zijn voor de minder gefortuneerde inwoners van Axel. Immers de electriciteit zal vrij duur worden en niet vallen onder het bereik van den minde- ren man, deze blijft dus gas gebruiken. Maar het gasdebiet wordt minder en men zal dus gaan streven naar verhooging van den gasprijs, ten koste weer van den minderen man. Bij zelf-exploitatie liggen deze verhoudin- gen anders. De pry's der electriciteit wordt lager en het electrisch licht komt dus meer in ieders bereik. Tegelijk wordt ook de gasprijs lager, want het is voor de gasfabriek gelijk of men direct gas betrekt, dan wel gas omgezet in electriciteit. In ieder geval levert de gas fabriek meer af en kan dus de gasprijs dalen, hetgeen weder ten goede komt aan de minst bedeelden, die zich de weelde van electriciteit niet konden veroorloven. Wat ik hier schrijf zijn geen praatjes of luchtkasteelen, maar feiten. Ik ben bereid mijne plannen in het openbaar te verdedigen tegenover de P. Z. E. M., de Gedeputeerde Staten en den raad, als men mij daartoe slechts gelegenheid heeft. Kan men mij dan bewijzen, dat ik ongelijk heb, dan ben ik gaar ne bereid de vlag te strijken. Maar ik ben het volkomen eens met u, dat het gemeentebelang van Axel vordert, dat men deze zaak terdege onderzoekt, hoor en wederhoor toepast, alvo rens men eene beslissing neemt van zoover- gaande strekking. Ik hoop.u hiermede naar genoegen te heb ben ingelicht en ben steeds gaame tot Uwen dienst bereid. Van den heer Mr. Adriaanse, advocaat en procureur te Middelburg, wien hij avies vroeg of het in verband met de provinciale verorde- ning en de porvinciale concessie waarop men zich van de zyde der P. Z. E. M. beroept, toch mogelijk zou zijn dat de gemeente zelf stroom opwekt, kreeg hij ten antwoordt, dat het zeer twijfelachtig is, of het zelf opwekken van stroom door de gemeente zou kunnen worden tegengegaan, en hij seinde heden, dat het in elk geval gewenscht was voor nader onder- zoek naar die mogelijkheid eene beslissing als- nog aan te houden. Het komt hem voor, dat deze 2 stukken van zeer groot gewicht zijn en hij betreurt het, dat een dergelijk onderzoek niet van Burgemees ter en Wethouders is uitgegaan. De VOORZITTER geeft te kennen, dat, wat hetgeen de heer 't Gilde daar voorleest, alles aan Burgemeester en Wethouders bekend is. De heer 't GILDE: Nu breekt toch mijn klomp, mijnheer de Voorzitter! De VOORZITTER: De heer Dijker van het electrotechnischbureau Van der Hegge Zijnen is hier geweest en heeft met Burgemeester en Wethouders de zaak besproken in denzelfden zin als aan den heer 't Gilde is geschreven. Het door den heer 't Gilde voorgelezene opent ons dus geen nieuw gezichtspunt. De heer V GILDE meent, dat het dan toch wel nieuwe gezichtspunten opent voor den raad, aangezien deze van dat onderhoud niets af weet, daar er niets van meegedeeld is. Dit had behooren te geschieden. De VOORZITTER: Daar loopt het nu niet over. De heer 't GILDE wil in elk geval waar- schuwen, tegen het gevaar dat de raad voor een ondoordachte beslissing wordt geplaatst. De VOORZITTER acht die waarschuwing niet noodig, aangezien er thans niets wordt beslist. Burgemeester en Wethouders hadden voor het oogenblik niets mee te deelen of te onderzoeken. De heer OGGEL: Burgemeester en Wethou ders hebben toch reeds een onderzoek inge- steld omtrent de vraag of zelfopwekken van stroom mogelijk was. De heer 't GILDE is het met resultaat van dat onderzoek nog niet tevreden; hij heeft nader gehoord, dat Gedeputeerde Staten de gemeente alleen zouden kunnen belemmeren om met geleidingen over of door de provinciale wegen te gaan, doch dat zij het zelf opwekken van stroom niet kunnen tegerihouden. Hij zou wenschen, dat dit alsnog beproefd werd. De heer Van Dixhoorn en andere leden waren daarvan toch ook voorstander? De VOORZITTER begrijpt het verband niet van het betoog van den heer 't Gilde. De heer 't GILDE zou willen dat heden in geen geval een beslissing genomen wordt. De stukken zijn laat ontvangen en omdat hij niet in het bezit was van de noodige gegevens heeft hij moeten informeeren en nog niet alle noodige inlichtingen ontvangen. Hij acht het noodig zich volledig te kunnen op de hoogte stellen. Als dat nu onvoorbereid moet behan- deld worden en doorgejaagd gaat hij liever weg. De VOORZITTER vraagt of nog iemand 't woord wenscht. Geen der leden geeft het verlangen daartoe te kennen. De VOORZITTER sluit de openbare ver gadering. De heer't GILDE vraagt, of hij dan't woord niet meer krijgt. Zoo,niet, dan zal hij op een andere manier zijn meening over deze zaak kenbaar maken. De VOORZITTER merkt op, dat hij ge vraagd heeft of nog iemand het woord wenschte, dat niemand daartoe het verlangen te kennen gaf en hij daarom de openbare ver gadering sloot. Hij verleent thans niet meer over deze kwestie het woord. De openbare vergadering wordt geschorst en gaat over in een conferentie met den Com missaris der Koningin en de delegatie van Ge deputeerde Staten. Deze conferentie wordt onderbroken door een vergadering met gesloten deuren van den gemeenteraad. Na afloop der conferentie wordt de raads zitting weder openbaar. De VOORZITTER wenscht thans, op grond der gehouden besprekingen in besloten raads zitting in een raadsbesluit vast te leggen, dat de gemeenteraad, onder voorwaarde dat door Gedeputeerde Staten goedkeuring wordt ver leend aan het raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening van 70.000 voor uitbreiding der gasfabriek, genegen is met de P. Z. E. M. een contract te sluiten waarbij hij, indien ge noemde maatschappij genegen is de geheele gemeente te electrificeeren, eene garantie wil toezeggen van f 15.000 's jaars gedurende 10 jaar. De heer P. DE FEIJTER zou liever 150.000 toezeggen voor de eerste 10 jaar. De VOORZITTER ziet daarin zoo geen ver- schil. De heer P. DE FEIJTER acht dit beter dan f 15.000 te garandeeren. Indien er dan jaren zijn, dat ze dat bedrag niet haler., moet men het bijleggen. Zijn er jaren, dat ze overhou- den, dan komt dit aan de gemeente ten goede, als men zijn voorstel aanneemt, doch niet vol- gens het voorstel van den Voorzitter. De heer KOSTER: Er moet wel nadruk op gelegd worden, dat dan de geheele gemeente moet geelectrificeerd worden. De heer OGGEL ziet ook voordeel in het voorstel van den heer P. de Feijter. De eerste jaren zijn de gevaarlijkste. Dan zullen ze allicht tekort komen en zou de gemeente dus moeten bijbetalen. In de laatste jaren kun nen ze echter overhouden en dan zou dit weer moeten teruggegeven worden voor hetgeen in de eerste jaren betaald is. De heer J. DE FEIJTER zou liever een aannemelijk bod doen, zooals toch ook wel bij den raad voorzit, want anders bestaat de kans, dat de P. Z. E. M. er niet op ingaat. Ze kun nen op het voorstel van den heer Oggel on- mogelijk ingaan. De heer 't GILDE zal, nu hem gebleken is, dat van zekere zy'de over deze kwestie, geen nader technisch advies gewenscht wordt, dat toch in het belang der zaak zou zijn, tegen stemmen. De heer BAERT wijst er op, dat de gemeen te die voile garantie niet zal moeten betalen. Het is zeer wel mogelijk, dat ze het eerste jaar al een 12.000 ontvangen en dan moet de ge meente er maar f 3000 bypassen. De heer P. DE FEIJTER stemt dit toe, maar voegt er aan toe, dat, indien volgens zijn voor stel wordt gehandeld, en dan van die 3000 nog terug ontvangen wordt, indien in latere jaren de ontvangsten f 15.000 overtreffen. De heer OGGEL: De eerste jaren zijn on- getwijfeld de kwaadste; later kan er overschot zijn. Als we het over 10 jaren geven, bestaat de kans, dat het ons geen cent kost. Ten einde het aanbod aannemelijker te maken, stel ik dan voor om aan te bieden f 17.000 's jaars in dien zin, dat het f 170.000 in 10 jaar wordt. De heer WEIJNS gelooft ook, dat zoo'n regeling is in het belang der gemeente. Hij vraagt, of de heer J. de Feyter zijn voor stel van 15.000 per jaar niet ter wilie van dit voorstel zou willen intrekken. De heer J. DE FEIJTER verklaart zich daartoe bereid. De heer DIELEMAN meent, dat dit niet consequent is. Zoo straks werd in de besloten vergadering door den Voorzitter gezegd, dat de leden zich aan hun daarin uitgedrukte mee ning moesten houden, en strakjes niet moesten veranderen. Dat doen de heeren nu toch met dit voorstel? De VOORZITTER merkt op, dat hij wel iets kan verzoeken, doch de leden niet kan weer? houden om een meening uit te spreken. Zoo- even was als een gedachte uitgesproken, dat men niet verder zou gaan dan 15.000's jaars. De heer OGGEL wijst er op, dat het door de regeling die er aan wordt vastgeknoopt, wel eenig verschil maakt. De heer WEIJNS acht het ook het voor- deeligste voor de gemeente. De eerste jaren zijn de kwaadste. Men kan veel gemakkelijker f 170.000 toezeggen voor 10 jaar, als 15.000 voor het eerste jaar. Het voorstel van den heer Oggel, waarin dan begrepen is de voorwaarde tot goedkeuring van het geldleeningsbesluit en het voorzien met electrische stroom van de geheele gemeen te wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren Oggel, Kruiisse, J. de Feijter, Koster, Baert, Van Dixhoorn, Weijns, P. de Feijter, en Van de Casteel; tegen stemmen de heeren Dieleman en 't Gilde. 7. Omvraag. a. De heer 't GILDE merkt op, dat hij zich bij de mededeeling omtrent de opbrengst van den verkoop van keien heeft afgevraagd, waar- om Burgemeester en Wethouders het verkoo- pen daarvan toch niet hebben opgedragen aan notaris Dregmans, een ingezetene der ge meente en vermoedelijk wel de hoogste belas- tingbetaler. Het college schijnt er wel naar te streven ingezetenen der gemeente voorbij te gaan. Onlangs kwam het'voor met het leveren van een paard, dat men buiten de gemeente ging en nu deze aangelegenheid weer. Hij vraagt of Burgemeester en Wethouders niet kunnen tozeggen, dat, indien zooiets weer aan de orde komt, zij dan daarmede rekening zul len houden. Hij wijst er op, dat het bedoelde notariskantoor ook een beduidend aantal per sonen in dienst heeft en meent, dat de gemeen te zulke zaken moet steunen waar zulks pas geeft. De VOORZITTER geeft te kennen, dat er bij het verkoopen van die keien geen sprake van geweest is, notaris Dregmans voorbij te gaan. Deze weet trouwens wel uit ervaiing dat er geen enkele akte, waarbij de gemeente betrokken is gesloten wordt buiten zijn kan- toor. Het is wel eens voorgekomen, dat iemand die grond kocht vroeg of hij er aan gehouden j was daar de acte te laten passeeren en dan wordt door Burgemeester en Wethouders aan dat kantoor vastgehouden, en gezegd, dat ze S niet buiten de gemeente gaan. Wat dit partijtje oude keien betreft hebben Burgemeester en Wethouders er alles op gezet om de hoogst mogelijke opbrengst te kriigen j en daarom voor onkosten maar 2 gerekend, Indien ze de opdracht hadden gegeven aan den notaris zou deze allicht meer hebben gerekend, ook omdat er dan een officeele acte omtrent den uitslag moet worden opgemaakt. Bespa- ring van kosten is dus de eenige reden ge weest, dat het niet aan den notaris is opge dragen. De heer't GILDE: Zal dat dan in 't vervolg ook aan notaris Dregmans worden opgedragen. De heer OGGEL wijst er ook nog op, dat niemand gedacht bad, dat die verkoop zooveel zou opbrengen, dat het voor den notaris de moeite waard was. Vroeger geschiedde de ver koop wel bij inschrijving. Op zoo'n opbrengst als nu verkregen is rekent men niet. De heer t GILDE is door het hnogo hm'-pfl op de gedachte gekomen. Hij meent, dat zoo iets niet aan den notaris moet worden ort- trokken. De VOORZITTER zegt toe. dit bij Burge meester en Wethouders te zullen bespreken. b. De heer VAN DE CASTEEL vraagt, of het niet mogelijk zou zijn aan Drie Schouwen i tusschen Van de Bilt en Van Rumste een lan- taam te plaatsen. De menschen. die daar aeh- ter de remise van den tram wonen, zitten zoo in het donker, dat ze moeilijk op den straatweg kunnen komen. Als de tram vertrokken is, worden daar de lichten bij het station uitge- draaid. De VOORZITTER zal het bij Burgemeester en Wethouders ter sprake brengen en kan dan in de volgende vergadering het resultaat mededeelen. c. De heer VAN DE CASTEEL vraagt hoe het nu toch in de gemeente toegaat. Hij ver- nam, dat aan verschillende personen is aav ge zegd, dat ze hun auto niet op de straat mogen afschuren. en dat ze geen wagen mochten laten staan. Hoe zit dat toch in elkaar. Mag nu niemand meer een auto of wagen afschuren op den openbaren weg De VOORZITTER: Wat bedoelt u? De heer VAN DE CASTEEL deelt mede vemomen te hebben, dat de chauffeur ven dokter Bom en de heer Hupscher van wege de politie een aanmerking hadden ontvapgen, dat het afspoelen var de auto niet meer on der, openbaren weg mocht geschieden en dat de voerman A. Wiemes, die tijdelijk een wagen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 5