0— 300 K.W.U. 300— 600 600— 1000 1000— 2000 2000— 3500 3500— 5000 5000— 7000 7000—10000 De gemeente heeft het recht om op haar kosten bij iederen meter door de P. Z. E. M. een controieimecer te uoen piaatsen van een door haar goed te keuren systeem en iabn- kaat. Indien de gemeente van dit recht gebruik maakt zal de verbruikte hoeveelheid electri- citeit gerekend worden naar het gemiddelde van de aanwijzingen van beide meters. Voor het geval, dat de aanwijzing op de beide meters meer dan 6 verschilt zai die meter waarvan vermoed woidt, dat hij fou- tief aanwijst worden geijkt. De kosten wor den gedragen door den eigenaar van dien meter. Wanneer de gemeente of de P. Z. E. M. meent, dat de aanwijzing van een meter meer dan 3 van de werkelijke waarde af- wijkt dan moet op verlangen van een van beide partijen deze meter geijkt worden. De ijkingen van meters geschieden in ge- meen overleg tussohen de gemeente en de P. Z. E. M. of wanneer zulks door een van beiden wordt verlangd door een door beiden als betrouwbaar erkende instellmg. Blijkt bij de ijking, dat de fout grooter is dan 5 dan komen de kosten die op de ijking vallen ten laste van den eigenaar, terwijl in het tegen- overgestelde geval degene die de ijking ver- langde de kosten draagt. Wanneer de aanwijzing van een niet ge- controleenden meter of van 2 elkander con- troleerende meters voor meer dan 5 van de werkelijkheid afwijkt worden de aflezingen naar de resultaten van de ijking gecorrigeerd. Die correctie loopt echter in geen geval over een grootere tijdruimte dan 3 maanden.^ Is door eenigerlei oorzaak het verbruik op geenerlei wijze uit de meterstanden af te lei- den dan zal' het naar billijkheid geschat wor den. Voor deze schatting zullen de vooraf- gaande en de volgende maand als basis dienen. Voor de door de P. Z. E. M. geleverde elec- triciteit is verschuldigd voor een verbruik van. daarboven 0,20 0,18 0,16 ,,0,14% 0,13 ,,0,12 0,11 0,10 0,09 Indien de gemiddelde prijs van de steen- kolen met een stookwaande van 7200 cal. in een kalenderjaar stijigt boven 10,— per 1000 K.G. vrij aan de centrale, dan zal telkens 0,075 cent per kilowattuur, dat door de kilo- wattuurmeters wordt aangewezen, meer be- taald moeten worden voor elke stijging. van f 0,50 boven 10, De meterhuur zal 5 per maand bedragen. Artikel 8. Maandelijks dient de P. Z. E. M. voor het stroomverbruik in de voorafgaande maand en voor de meterhuur bij de gemeente een reke- ning in, die binnen 14 dagen wordt voldaan. De aansluitingshuur bedoeld in artikel 5, wordt maandelijks telkens voor 1/12 op de rekeninig gebracht. Aan het einde van ieder jaar zal een be- rekening voor de kolenclausule plaats vinden. De vereffening hiervan zal plaats vinden binnen een maand na indiening dezer reke- ning. Geschillen tusschen de gemeente en de 1 Z. E. M. over door laatstgenoemde gevorderde of haar toekomende bedragen heffen de ver- plichting van de gemeente tot betaling binnen deri gestelden termijn niet op, maar zullen, zoo noodig na de betaling t<$t oplossing gebracht worden. Artikel 9. De P. Z. E. M. is uitsluitend gerechtigd om de leiding, die zij verbrak, te herstellen. Mochten tengevolge van de staking der stroomlevering schade geleden, of kosten ge- rnaakt zijn, dan is de gemeente verplicht, deze aan de P. Z. E. M. te vergoeden. Artikel 10 Wanneer door de gemeente of de P. Z. E. M. een overeenkomst betreffende de stroomleve ring wordt opgez&gd, moet de opzegging bij deurwaardersexploit geschieden. Artikel 11. In alle gevallen, waarin tusschen partijen meeningsverschil bestaat omtrent de uitleg- ging of toepassing van de bepalingen dezer overeenkomst of in gevallen, daarin niet voor zien of geregekl en waaromtrent partijen niet tot overeenstemming kunnen geraken het- geen zal moeten blijken uit het zenden van een aangeteekend schrijven door de meest ge- reede partij gericht tot de wederpartij, waarin dit zal worden geconstateerd zal de beslis- sing, met uitsluiting van den competenten rechter, worden opgedragen aan drie scheids- lieden van Nederlandsche nationaliteit, waar van door elk der partijen binnen veertien da gen nadat het hierboven bedoelde aangetee- kende schrijven door de wederpartij is ont- vangen, een is te benoemen; deze beiden zul len tezamen een derden scheidsman aanwijzen. Mochten partijen het over de keuze dier scheidslieden niet eens worden, dan zal de meest gereede partij bevoegd zijn, den kan- tonrechter te Middelburg te verzoeken 3 des- j kundigen te bencemen, nadat zij vooraf aan de wederpartij bij deurwaardersexploit zal hebben aamgezegd, dat zij dat verzoek zal indienen. Deze scheidslieden zullen als goede mannen naar billijkheid in hoogste ressort uitspraak doen en bepnlen wie de kosten zal dragen, ter- wiil beide contracteerende partijen zich verbin- den aan de uitspraak van dit scheidsgerecht z''ch te onderwerpen. Artikel 12. De P Z E M. behoudt zich het recht voor om zoodra een of ander publiekrechtelijk lichaam tot naasting van de onderneming clei P-Z. E M. overgaat. de reohten en verpncntm gen uit deze overeenkomst voortspruitend aan he publiekrechtelijk lichaam over te dragen. Artikel 13. De P. Z. E. M. is door overeenkomsten tot stroomlevering slechts gebonden, nadat zij de noodige goedkeuringen en vergunningen van de daartoe bevoegde autoriteiten heeft verkiegen. Artikel 14. De kosten dezer overeenkomst worden door de P. Z. E. M. gedragen. Ingeval registratie van de overeenkomst wordt geeischt, worden de kosten daar\an ge dragen door de partij die, dit contract of haai haudteekening ontkennende, registratie noodig De heer COLSEN deelt mede, dat ziekte van een der heeren van de P. Z. E. M. oorzaak is, dat op het laatste schrijven van burgemeester en wethouders nog geen antwoord is ontvan- gen. Hij merkt op, dat burgemeester en wet houders "te kennen geven automatische bedie- ning der pompen niet te vertrouwen. Gaame zou hij weten waarom. De heer HAMELINK zou ook gaarne zien, dat burgerneester en wethouders een toelich- ting voor die meening gaven. De VOORZITTER geeft te kennen, dat bur gemeester en wethouders vreezen, dat automa tische bediening niet steeds zal voldoen; des- kundigen zijn het daaromtrent lang niet eens. Zij willen ook nog wel aan automatische be diening vasthouden, maar niet wanneer het zooveel moet kosten als de P. Z. E. M. thant voorrekent. Indien de P. Z. E. M. vasthoudt aan de harerzijds toegezonden voorwaarden, zouden burgemeester en wethouders ze niet willen aanvaarden. De heer HAMELINK: Wat dan? De VOORZITTER: Dan zouden we liever een vaste bediening aanstellen, die naar we rneenen niet zooveel zal kosten. De heer HAMELINK meent, dat men toch evengoed stroom zal moeten nemen van de P. Z. E. M., daar de Industrieele Maatschappij niet onder alle omstandigheden den benoodig- den stroom leveren kan, En er is nog een be- zwaar. Het vooruitzicht bestaat, dat de P. Z. E. M. over 15 jaar hier toch stroom zal gaan leveren. Dan zou er weer een geheel nieuwe installatie moeten gemaakt worden en zal het op die wijze toch duurder worden. Burgemeester en wethouders kunnen nu wel zeggen, dat ze niet accoord gaan met de voor waarden van de P. Z. E. M. en niet willen toe- geven aan de garantie voor 15 jaar, waatvoor zeker veel te zeggen is, doch om een andere oplossing te vinden is gemakkelijker gezegd dan gedaan, om dat men naar de Industrieele Maatschappij zal moeten, en, indien die nog zou kunnen toezeggen, dat ze den noodigen stroom zal leveren, de installatie over 15 jaar moet worden veranderd. De heer GEELHOEDT kan zich met den ge- heelen opzet niet vereenigen, omdat de P. Z. E. M. de gemeente de voile kosten van den aansluitingskabel enz. wil laten betalen en daarvoor zelfs een garantie vraagt van 15 jaar. Hij meent, dat dit tot 10 jaar zou be- hooren te worden teruggebracht. Als burge meester en wethouders daaraan vasthouden, ziet hij er niet veel van komen, want de direc- tie van de P. Z. E. M. zal wel aan hare bepa- ling vasthouden, dat is men van haar gewoon. En of de P. Z. E. M. na 15 jaar in de kom dezer gemeente stroom zal gaan leveren zit nog. De Industrieele Maatschappij heeft toch gezegd, dat de pomp van 7% P. K. ten alle tijde kan beginnen te werken en dat zij dan ook kan zorgen voor stroom van een er bij te zet- ten pomp van 20 P. K. Dat zal dan toch voor- deeliger uitkomen. In het contract zit ook nog een kolenclau sule en een bepaling over stroomverlies, die de kosten nog hooger kan opvoeren. Hij zou het daarom dienstig achten te in- formeeren of de Industrieele Maatschappij hare toezegging die destijds gedaan is nog ge- stand wil doen. De heer yAN RIET meent, dat de admini strates der centrale alhier gezegd heeft, dat, indien hij de geheele zaak op zich mag nemen, hij garandeert, dat de pompinstallatie voldoen- de bediend zal worden. Indien de P. Z. E. M. niet aan het verlangen van burgemeester en wethouders zou willen voldoen, zou hij in oyer- weging geven eerst nog eens bij de Industrieele Maatschappij te vragen hoe deze staat ten op- zichte van de bemaling'. De heer VAN DRIEL merkt op, dat de heer Van Riet nogal wat kennis blijkt te hebbemyan de centrale en nu een balletje opwerpt, om de zaak weer van de P. Z. E. M. terug te brengen naar de Industrieele Maatschappij. Hij moet er echter op wijzen, dat de adviseur der ge meente, de heer Ir. Bongaerts, aan de In dustrieele Maatschappij heeft gevraagd of zij in staat was om de noodige pompen te bedie- nen en dat daarop afwijzend antwoord geko- men is. Nu wil men dan weer terug tot een pomp van 20 en een van 7% P. K., hetgeen volgens het advies niet voldoende is. Indien het nu maar alleen de buurt van spreker betrof doch het geldt het geheele lage gedeelte van de kom zou hij zeggen, laat die zaak nog maar eens wat rusten. De overstrooming komt zoo gemiddeld een keer of vier paar jaar voor, en de menschen die daar wonen worden er wel eenigszins aan gewoon, en zorgen, dat ze hetgeen ze droog willen hou- den wat hooger bergen, opdat het water er niet bij kan komen als dit weer eens op de straat komt en in de woningen stroomt. Hij voor zich zou er daarom geen bezwaar in zien het nog eens af te wachten, in plaats van daar zoo'n bjjzonder duren installatie met dure bedekklng daar te stellen. Wie weet of men later door de gasinstallatie ook niet een goedltoopere oplossing kan krijgen. Laat men het nog eens een paar jaar afzien, want het is inderdaad een improductief werk. De VOORZITTER merkt op, dat, indien een andere weg zal worden ingeslagen, er eerst nog een ander raadsbesluit zal noodig zijn, aange- zien deze zich heeft uitgesproken voor automa tische bemaling. Burgemeester en wethouders hebben gemeend, dat besluit te moeten uitvoer ren en zijn dus gaan onderhandelen met de P. Z. E. M., nadat de Industrieele Maatschappij had te kennen gegeven, dat niet te kunnen verzorgen. Burgemeester en wethouders vin den de bepalingen echter wel wat te zwaar. De heer VERLINDE was altijd van meening, dat, indien de ovemame van een electrisch bedrijf andere motoren of dergelijke installa- ties noodig zijn, het nieuwe bedrijf de kosten van de verandering moet dragen. Hij dacht, dat dit een kwestie is die al eens is uitgemaakt De VOORZITTER herinnert, dat dit ter sprake is gekomen, toen de P. ZE. M. had te kennen gegeven te willen onderhandelen over overneming van de centrale alhier, en dat bur gemeester en wethouders het voor rekening van den nieuwen concessionaris plaatsen van andere motoren e.d. als voorwaarde had ge- steld. in de toekomst zal dit zeker ook wel geschiedeit. j De heer HAMELINK wijst er op, dat de deskundige in zijn eerste rapport heeft te ken nen gegeven, dat voor afdoende bemaling 60 P. K. noodig waren. Nu kan men toch wel begrijpen, dat dan 27 P. .K. niet voldoende kan zijn. Indien blijken mocht, dat de bedie ning door de Industrieele Maatschappij een paar honderd gulden goedkooper kwam dan die door de P. Z. E. M. zou hij het daarop niet -willen laten afspringen, omdat de bediening door laatstgenoemde ten slotte omdat men daar als het ware onbeperkt over stroom kan be- sehikken afdoende kan besehouwd worden. Overigens gaat hij volkomen accoord met bur gemeester en wethouders, dat de P. Z. E. M. er wel wat te diep inkapt, want zij wil in 15 jaar die installatie door de gemeente alleen laten beialen, terwijl die toch na 15 jaar niet waar- deloos is. Het is ook voor haar van belang, dat ze hier in de kom stroom levert. Er is door den deskundige vastgesteld, dat er op een ge geven oogenblik moet kunnen beschikt worden over veel P. K. voor afvoer van water. Hij heeft zich ten slotte met 40 P. K. als een mini mum vereenigd. Op een -betrekkelijk gering financieel versohil moet men het niet laten af springen, daar toch aan automatische bedie ning de voorkeur moet worden gegeven. De heer DE JAGER geeft te kennen, dat de ervaring bij automatische bediening heeft g'e- leerd, dat er dan toch dikwijls ook nog een man bij moet. De VOORZITTER wijst er op, dat de ge- meenteraad het rapport heeft van haren advi seur, die automatische bediening aanbeveelt en dat men zich daaraan thans dus dient vast te houden. De heer VERLINDE is het daarmede eens. Het staat eveneens vast, dat deze aanvankelijk 60 P. K. heeft noodig geacht, en zich alleen na bespreking-en met 40 P. K. heeft tevreden gesteld. Indien de raad alzoo van dit advies zou afwijlten en een mindere capaciteit der pompen vaststellen, dan rust de verantwoor- ding daarvoor op den raad en niet meer op de adviseur. De VOORZITTER is het daarmede eens. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt aangenomen met algemeene stem- men. 15. Wijziging gemeentebegrooting 1926. Bij schrijven d.d. 29 December 1925 is door gedeputeerde staten teruggezonden de gemeen tebegrooting voor 1926. waaromtrent eenige opmerkingen worden gemaakt van administra- tieven aard, en waarin gedeputeerde staten met betrekking tot de steunverleening aan werk- loozen, onder verwijzing naar hun schrijven d.d. 20 Nov. j.l. burgemeester en wethouders ver zoeken aan den raad voor te stellen om, nu de werkloosheid in deze gemeente permanent dreigt te worden, zoo spoedig mogelijk midde- len te beramen, waardoor langs een andere dan den tot dusver gevolgden weg aan de daardoor ontstane behoeften wordt tegemoet gekomen. Ingevolge dat schrijven stellen burgemeester en wethouders voor, in de begrooting voor 1926 de volgende wijzigingen aan te brengen: onder de inkomsten te vermeerderen: bijdragen van particulieren in de kosten van verpleging van arme krankzinnigen 215; ver- haal van pensioenbijdragen 15; totale ver- meerdering der inkomsten 230; onder de uitgaven te vermeerderen: reis- en verblijfkosten f200; kosten wegens het ontwerpen van een uitbreidingsplan f 1000; belooning en premien aan brandmeesters en spuitlieden 300onderhoud van brandblusch- middelen en reddingsmiddelen 450; kosten van den keuringsdienst ingevolge de Vleesch- keuring-swet f400; kosten ter zake van verze- kering, pensionneering, enz. van ambtenaren en beambten 60; aanschaffen en onderhouden van schoolboeken, leermiddelen en schoolbe- hoeften 400; subsidie voor scholen voor bet lager nijvefheidsonderwijs /100; kosten van overbrenging, plaatsing en vernleging van arme krankzinnigen ,f485; vermeerdering der uitgaven f3625; vermeerdering der inkomsten f 230blijft totale vermeerdering der uitgaven 3395. batig slot overgebracht van hoofdstuk I 49,15; bijdrage aan hoofdstuk VII van den kapitaaldienst f4915; batig slot overgebracht 1T 41 OO An neemt dit niet aan, doch zal er zich bij neer- leg.gen, indien de voorzitter dat verklaart, zich voorbehoudende daar een nader onderzoek naar te zullen instellen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat niet het werk der vereeniging daar rechtstreeksch onder valt, doch wel de gegeven cursussen, welke uitgaan van de Middelburgsche Indus- trieschool, waarbij de vereeniging „Hulpbe- toon door Samenwerking", wier statuten ook Koninklijk gcedgekeurd zijn, zich heeft aange- sloten, Voor het geven van de verschillende cursussen voor lingeriewerk en costuumnaaien krijgt zij nu de beschikking over de z.g. wan- delende leerares, die van wege de Middelburg sche Industrieschool wordt uitgezonden. De voorwaarde daarvoor is, dat dan van de betrok- ken gemeente waar zoo'n cursus gevestigd is in het aandeel der kosten 30 wordt betaald. Die cursussen worden thans op 30 plaatsen ge geven. Men is nu nog met een vierde plaats in onderhandeling. Komt daar ook een cursus tot stand, dan zullen de kosten nog iets dalen. De heer D. SCHEELE herinnert dat de sub sidie vroeger is toegekend aan een gewone ver eeniging, doch hij meent, dat het nu maar niet aangaat, dat zoo'n vereeniging zonder daarin den raad te kennen zich gaat aansluiten bij een andere vereeniging om daardoor te vallen on der de Nijverheidswet, en dat de gemeenteraad .dan verplicht wordt om de op die manier aan de gemeente geendosseerde wissels te betalen. Men voelt toch wel, dat ®t niet opgaat; hij is van oordeel, dat de vereeniging met de haar toegekende subsidie moet zien toe te komen, en maar niet op eigen geldgenheid hoogere verplichtingen op zicji mag nemen, alvorens zij verzekercl is die te kunnen betalen, of an- ders moet zij dat uit eigen zak doen. De heer HAMELINK geeft te kennen, dat, indien deze school viel onder de Nijverheids wet er ook gelden zouden worden ontvangen van omliggende gemeenten, aangezien dat niet gebeurt, kan hij nog niet aannemen, dat de vereeniging een recht op die subsidie kan doen gelden. Zijn bezwaar gaat overigens niet tegen het voteeren van die f 106, doch wel tegen de manier waarop deze worden voorgesteld. Moet het, dan is het wat anders. De VOORZITTER verklaart nogmaals, dat de vereeniging er zelf niet onder valt, doch wel de door hare bemiddeling van wege de Middelburgsche Industrieschool gegeven cur sussen. Deze worden gahouden in Vlissingen, Breskens en Ter Neuzen. Kan men er nog een plaats bijkrijgen, dan zullen de kosten van hoofdstuk I 33,09; aankoop van rente- -T a\,KOSyn gevend goed 37,42; bijdrage aan hoofdstuk ^s dalen. Kunnen de heeren met goedvmden 6 s i de thans voor 1924 voorgestelde f 100 alsnog te geven, dan kan spreker het ook niet helpen, doch dan zal de school gesloten moeten worden. VIII7 van den kapitaaldienst f 44,82; bij drage van hoofdstuk VII van den kapitaal dienst f44,82; nadeelig slot overgebracht van hoofdstuk I 44,82. De vermeerdering der uitgaven ad f 3395 te dekken door verhooging der plaatselijke inkom- stenbelasting. De heer HAMELINK maakt aanmerking op den post van f 100 voor subsidie aan scholen voor lager nijverheidsonderwijs, die zal worden uitgekeerd aan de vereeniging „Hulpbetoon door Samenwerking". Het gaat hier niet tegen J die subsidie als zoodanig, doch tegen de wijze waarop getracht worclt, dat bedrag binnen te smokkelen. Bij de behandeling der begrooting is de post van f 100 tot f 200 verhoogd, de raad heeft er ook genoegen mee genomen, dat zij ook voor 1925 met f 100 wordt verhoogd, doch nu wordt bij wijziging del' begrooting nog voor gesteld ook voor 1924 f 100 meer te geven. Dit behoorde aan de orde te zijn gesteld als afzon- derlijk punt, doch niet als wijziging der be grooting, waarvan de posten wel eens aan de aandacht der leden ontsnappen. Hij meent, dat die wijzigingen alleen bedragen mogen betref- fen die een gevolg zijn van reeds genomen raadsbesluiten en waarbij de wijziging alzoo niets meer dan een fbrmaliteit is. Er moet echter niet beproefd worden om iets binnen te halen langs een weg dien miss'chien aan de aandacht der leden ontsnapt. De heer D. SCHEELE sluit zich bij dit be- toog aan. De voorzitter had die kwestie af- zonderlijk aanhangig moeten maken. Zoo gaat het niet goed en spreker gaat met den post niet mee. De VOORZITTER protesteert tegen de voor- stelling van de zaak door den heer Hamelink, er bestaat hier geen toeleg om het bedrag bin nen te smokkelen en het is ook geen gewone wijziging <jer begrooting. De begrooting voor 1926 is van gedeputeerde staten terugontvan- en met eenige bemerkingen van administratie- ven aard, die enkele wijzigingen of verande- ringen in de cijfers noodzakelijk maken. Nu wordt tegelijk voorgesteld de verdere wijzigin gen die inmiddels noodig zijn gebleken, ook in de begrooting op te nemen. Zoo b.v. de wijzi ging in de jaarwedde van den kfeurmeester. De heer HAMELINK: Daar wil ik mij niet tegen verzetten! De VOORZITTER: Met betrekking tot de vereeniging „Hulpbetoon door Samenwerking" is nader gebleken, dat deze, door het gemis van de /100 subsidie ook over 1924 in ongelegen- heid komt. Dat houdt verbamd met de subsidie die het Rijk heeft. Het was ons op 12 November 1.1. niet bekend, dat zich de moeilijkheid voordeed. De vereeni ging heeft nader te kennen gegeven dankbaar te zijn voor die subsidie, doch dat het ten op- zichte van 1924 voor de moeilijkheid bleef zit- ten. Burgemeester en wethouders hebben naar aanleiding daarvan gemeend ook nog voor 1924 die f 100 weer te moeten voorstellen en hebben het op deze wijziging der begrooting gebracht waarbij naar spreker meent in de toeliohting duidelijk de strekking is omschreven en dus van binnensmokkelen geen sprake kan zijn. De heer HAMELINK kan zich met de Mel ting van den voorzitter niet vereenigen. Het is vollconien juist, dat aan de orde gesteld wordt een wijziging van de begrooting van 1926, naar aanleiding van opmerkingen van gedeputeerde staten, doch die f 100 hetreffen een subsidie over 1924 en staan dus geheel buiten de be- gfooting voor 1926. Hiervodr is naar sprekers meening een afzonderlijk .voorstel noodig. De VOORZITTER meent, dat de heer Hame link zich aan een stroothalm vastklampt. De rekening over 1924 is afgedaan en daarop kan dat bedrag dus niet meer uitbetaald worden. Dit kan niet anders geschieden dan op de be grooting van dit jaar en het staat in de toe- lichting toch duidelijk omschreven. Spreker ziet niet in, dat dit door een afzonderlijk voor stel duidelijker zou uitgekomen zijn. Het is nu pas aan het licht gekomen, dat het gemis van dat bedrag de vereeniging in moeilijkheden brengt. De heer HAMELINK vraagt, of de gemeente wettelijk verplicht is, dat bedrag te betalen. De VOORZITTER antwoordt bevestigend; het betreft het nijverheidsonderwijs, in de kos ten waarvan de staat 70 betaalt, onder voorwaarde, dat 30 op andere wijze wordt gedekt. Door het gemis dier f 100 komt de ereeniging niet aan het noodige bedrag. Spre- De l^er HAMELINK: Ik herhaal, dat het bij mij"-niet tegen het bedrag gaat, maar wel tegen de manier waarop het wordt voorge steld. Er behoort een afzonderlijk voorstel te worden gedaan, opdat de ledeh in de gelegen- heid komen het nader te onderzoeken. De VOORZITTER: Het betreft een aanvul- ling van de begrooting en is daarin dus 'vol- De heer HAMELINK: Wel voor de gewone S zaken, doch niet als het uitgaven betreft die i feitelijk 1924 betreffen. Het voorstel wordt voor zoover betreft de i verhooging van den post voor kosten van nij- verheidsonderwijs met f 100, verworpen met 8 I tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Aken, Freriks, i Van Dijke, Van Riet en De Jager; tegen stem- j men de heeren D. Scheele, Van Cadsand, Geel- 1 hoedt, R. Scheele, Verlinde, Colsen, Hamelink en Van Driel. i Overigens wordt het voorstel aangenomen met algemeene stemmen. De VOORZITTER: Dan zullen we de school j moeten sluiten! De heer HAMELINK: Dat moet u weten. j Dat zal dan niet de schuld zijn van den raad, i want het is wel duidelijk, dat het niet gaat i over "het bedrag. Het is wel opmerkelijk, dat het voor een deel juist de tegenstemmers van heden zijn die bij de behandeling der begroo- j ting voor 1924 hebben getracht de subsidie van I f 200 te houden tegenover de voorstellers en -stemmers van heden, die ze toen van f 200 j tot f 100 hebben teruggebracht. 16. Oinvraag. De heer VAN DRIEL informeert naar een paal der electrisohe verlichting in den Nieuwe- diepweg, waaraan nog wel een arm zit, doch geen lamp. Is dit met voorkennis van burge meester en wethouders? Verder staat daar bij de weduwe Veerman een lamp zonder be- schermer. De VOORZITTER zal hiernaar een onder zoek laten instellen. De openbare vergadering wordt geschorst en gaat over in eene met gesloten deuren. Na het weder openbaar worden der vergade ring wordt het voorstel van burgemeester en wethouders om hun college een c?ediet te ver- leenen van 1000 voor het laten vervaardigen van een uitbreidingsplan der gemeente, aan genomen met algemeene stemmen. De VOORZITTER sluit de vergadering. ker is desgewensoht bereid straks in commis- soriale vergadering de kwestie tot in bijzonder- heden uiteen te zetten. Dat deze kwestie nog niet eerder aan het licht is getreden vindt zijn oorzaak in de achterstand in de behandeling der rekeningen in Den Haag waar men het vorig jaar nog pas tot de rekening over 1923 was genaderd. De heer HAMELINK verzoekt den voorrirter nader aan te toonen, dat de subsidie voor deze vereeniging onder de Nijverheidswet valt. Hij GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 2 Februari 1926, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden J. M. Oggel, M. W. Koster, A. E. C. Kruijsse, J. Weijns, J. M. Baert, A. Th. 't Gilde, Ed. van de Casteel, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Fester. Secretaris de heer J. L. J. Maris. Afwezig de heer Ph. J. van Dixhoorn. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformttlier. Hij zegt hierna het volgende: Mijne Heeren Evenals andere jaren wil ik ook bij deze eerste vergadering in het jaar 1926, mijne ge- lukwenschen aanbieden bij de wisseling des jaars aan U, mijne heeren Wethouders, aan U, heeren leden van den Raad, alsmede aan den Secretaris, met Uwe gezinnen. Waar een groot gedeelte van ons land op het einde van 1925 en begin van 1926 door een rarnp (de watersnood) werd getroffen en de gevolgen thans nog niet zijn te overzien, bleef deze gemeente, Gotle zij dank, voor een derge lijke ramp gespaard. Juist op Oudejaarsavond werd onze ge- meente-ontvanger ons door den dood ontno- men, hij, die ruim 10 jaren de gemeente als ambtenaar heeft gediend. In hem verliest de gemeente een ambtenaar, die steeds eerlijk zijne werkzaamheden heeft verricht. Ik meen dan ook, dat de nagedachtenis van den over- leden ontvanger lang bij ons zal blijven voort- leven. Het jaar 1925 is een niet onbelangrijk jaar voor onze gemeente geweest. Een groot ge deelte van het rioleeringswerk en bestratings- werk in de kom der gemeente werd uitgevoerd. Op het door de gemeente aangekochte en in gereedheid gebrachte nieuwe gedeelte werd druk gebouwd. Hoewel aan de electrificatie-plannen van onze gemeente steeds gewerkt wordt, mocht dit tot op heden tot geen oplossing komen. Ook de gasuitbreiding naar Ter Neuzen is nog loopende. Laten wij hopen, dat dit spoedig tot eene op lossing komt. De gezondheidstoestand in het vorige jaar was zeer bevredigend. Besmettelijke ziekten kwamen niet voor. De financieele toestand van onze gemeente is goed te noamen. Over de economische toestand valt niet zoo te klagen, hoewel de resultaten van den land- bouw niet zoo schitterend zijn te noemen. De bevolking van Axel bedroeg op 1 Januari 1926 5796 zielen, alzoo eene vooruitgang van 77 personen; 54 huwelijken werden gesloten; 133 werden er geboren, terwijl het aantal over- ledenen 56 bedroeg. Ook heb ik behoefte U dank te brengen voor het vertrouwen, mij in 1925 in zoo ruime mate geschonken, waartoe U mij de volbrenging van mijne taak hebt vergemakkelijkt. Ik hoop, dat de goede toon, die er tijdens de beraadslagingen over verschillende onder werpen in 1925 heerschte gedurende de ver- gaderingen in 1926 niet worde verbroken. Moge God onze gemeente sparen voor ram- pen en onheilen en ons alien de lust, de kracht en de gezondheid geven om ook wederom in 1926 in het belang van onze dienbare gemeente Axel en hare ingezetenen werkzaam te mogen zijn en Zijn zegen geven op de door ons te ver- richten arbeid. De heer BAERT neemt als oudste raadslid het woord om namens den gemeenteraad den voorzitter wedeiikeerig alle goeds toe te wen- schen zoowel voor zijn persoon als voor zijn gezin en de hoop uit te spreken, dat hem kracht en sterkte moge worden geschonken om de vergadering te leiden in het belang der ge meente. Terechit is door den Voorzitter aan- gestipt, dat het jaar '25 niet ongunstig is ge weest. Moge zijne leiding en zijn beheer er aanleiding toe geven, dat in '26 dezelfde wet- vaart genoten wordt en de gemeente voor ram- pen gespaard blijven. Aan de orde komt: 1. Notulen. Burgemeester en Wethouders stellen voor de notulen der vergadering van 17 December i.l. vast te stellen, zooals deze in druk zijn ver- schenen. De heer OGGEL merkt op, dat in punt 6 staat, dat hij, zou gezegd hebben met betrek king tot den boventalligen onderwijzer, dat het hem spijt, dat de inspecteur zich niet flinker had uitgedrukt. In plaats van inspecteur moet daar echter gelezen worden „de commissie van toezicht" die door hem in dat verband ge- noemd is. Hierna' worden de notulen met algemeene stemmen vastgesteld. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. a. Het raadsbesluit van 17 December 1.1., betreffende aankoop van grond van J. A. Cap- pon, J. van Alten en D. Dekker, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 17 December 1J., betreffende het aangaan eener geldleening ad f 5000 ten behoeve van het gemeentelijk grond- bedrijf, voorzien van het bewijs der goedkeu ring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 29 December 1925, waarbij de goedkeuring wordt bericht van de begrooting voor den dienst 1926. Aangenomen voor kennisgeving. d. De raadsbesluiten van 17 December 1.1., tot wijziging der gemeentebegrooting en die van het gemeentelijk grondbedrijf voor 1925, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over het jaar 1925. Daaruit blijkt, dat in de eerste vergadering des jaar* werden herbenoemd tot voorzitter en secretaris reap, de heeren D. A. van Houte en J. L. J. Maris. De werkzaamheden waren dit jaar niet zoo omvangrijk als het jaar te voren. De commi»- sie kreeg 97 gevallen in onderzoek. In 1924 was dit 142. De commissie is evenwel van meening, dat het aantal verzuimen nog gerin- ger kon zijn, wanneer de ouders hunne mede- werking verleenen en hunne kinderen niet voor kleine bagatellen en voor welbekende onwet- tige redenen de school laten verzuimen. Van de personen die opgeroepen zijnom voor de commissie te verschijnen kwamen 43 niet op. De verzuimen die de commissie in behande ling kreeg hadden betrekking op leerlingen van de navolgende scholen: openbare school te Axe! 27, waarvan 6 als wettig werden beoordeeld, Ghr. Nationale school te Axel 44, waarvan 14 als wettig werden beoordeeld, R.K. school te Axel 5. waarvan 2 wettig, bijz. school te Zaam- slag, Ter Neuzensche straat 2, waarvan geen wettig, bijz. school te Zaamslag, Polderstraat j 1, niet wettig. Bij de rest, waarop als niet wettig beslist is, zijn nog een 5tal gevallen waarop door de com missie geen beslissing werd genomen, omdat 2 gevallen buiten de schuld van het aansprakelijk hoofd van het gezin de school niet bezochten en 3 gevallen wegens verzuim van leerlingen die de laatste dagen van het cursusjaar de school niet meer bezochten, omdat zij met 1 April d. a. v. de school voor goed zouden ver- laten. Aangenomen voor kennisgeving. f. Proces-verbaal van de op 2 Januari 1926 ten kantore van den waarnemenden gemeente- ontvanger gehouden opneming der boeken en kas, waarbij is gebleken, dat het batig slot van den gewonen dienst 1924 bedraagt f 9694,24 en van den kapitaaldienst 192,73%, dat ten bate van den dienst 1926 komt het batig slot der rekening van den dienst 1923 ad f 10574,81% en dat de inkomsten over 1925 hebben bedra gen .f 219.848,29, samen f 240.310,08, terwijl de uitgaven over 1925 hebben bedragen 213.466,08%, zoodat in kas moest zijn f 26.843,99%, juist overeenkomende met het totaal der in kas bevonden en in het proces- verbaal omschreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. g. De VOORZITTER deelt mede, dat door Burgemeester en Wethouders de heer W. A. den Boiggende voorloopig is belast met de waar- neming van het kantoor van den gemeente- ontvaniger. Aangenomen voor kennisgeving. h. De VOORZITTER deelt namens Burge meester en Wethouders mede, dat door hen ten behoeve van den reinigingsdienst en andere werkzaamheden voor de gemeente een paard is cL3.ri De heer VAN DE CASTEEL vindt het ge- schikt, dat van gemeentewege een paard voor den reinigingsdienst is aangekocht, doch hij adit het nogal erg, dat dit paard in een andere gemeente is aangekocht, terwijl er hier zooveel De VOORZITTER geeft te kennen, dat Bur gemeester. en Wethouders hebben gemeend in het belang der gemeente een paard te moeten

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 6