8EMEN8DE BERiCHTEN. der voornaamste bezwaren van de so- ciaal-democraten, dat er in die verkla- ring nfets stelligs is gezegd over de toe- treding van Duitschland tot den Volken- bond. M. a. w. zouden de sociaal-demo- craten zoo spoedig mogelijk van de re- geering haring of kuit hierover \villen hebben en een stellige toezegging uit haar mond willen vernemen. Terwijl juist voor de Duitsch-nationalen de paar weinig zeggende frazen („Het eerste noodzakelijke gevolg van het tractaat van Locarno zal Duitschland's toetre- ding tot den Volkenbond zijn. Deze toe- treding vormt het voornaamste punt op de agenda der buitenlandsche politiek.") nog veel te ver gaan en dezen Strese- mann de pen op den neus willen zetten over de vraag, hoe het nu staat met de „uitvloeiselen" van het tractaat van Lo carno, welker verwezenlijking voorwaar- de voor die toetreding was. Er kwam echter meer in de regeerings- verklaring voor om de sociaal-democra- ten schichtig en balsturig te maken. Sprekende over de schadeloosstelling voor de gewezen Duitsche vorsten, uitte Luther b.v. den wensch, dat aan het Duitsche volk de opwinding van een re ferendum over deze kwestie ..bespaard" zou blijven. De communisten tierden bij deze woorden, maar hoewel de sociaal- democraten hier niet aan meededen, kon- den zij er ook een vermaning aan hun adres in zien. De sociaal-democraten wenschen ook zulk een referendum. Zij moeten het wenschen. omdat de commu nisten het wenschen. De politieke onte- vredenheid onder de linker partijen stijgt met den oeconomischen nood. De 1.762.305 werkloozen, die op 15 dezer in het Duitsche rijk zijn geteld. zijn voor verreweg het grootste gedeelte kiezers van links. Als de sociaal-democraten aan de communisten het monopolie lieten om de agitatie tegen de schadeloosstelling te voeren, zou hun trotsche phalanx van 131 man in den Rijksdag, die hen tot de sterkste partij maakt, bij de eerstvolgende verkiezing bedenkelijk slinken. De oeconomische omstandigheden van thans dwingen de sociaal-democraten dus scherper links te houden dan vroe- ger. Dit maakt hun welwillende onzijdig- heid waarop Luther heeft moeten reke- nen, tot iets half-vasts en glibberigs. Hun houding van Dinsdag was' al dadelijk on- welwillend en nog nauwelijksneutraal. Aan den anderen kant kan Luther, om hun welwillendheid te winnen, niet te ver gaan met pogingen om hun in het gevlij te komen. Hij heeft in zijn verklaring een paar beloften op sociaal gebied gedaan, maar in zijn kabinet zitten eenige minis ters van de Duitsche volksoartij, o.a. Curtius bij wien het hart rechts zit, die hem aan de jas trekken, om hem eraan te herinneren, dat zij mede den koers be- palen. Op hun instigatie kunnen b.v. de nietszeggende woorden over den Vol kenbond en de spijtige uitdrukking over het referendum nopens het uitkoopen van de Duitsche monarchen in de verklaring gekomen zijn. Luther balanceert dus en zal balancee- ren, tot hij valt. Een rijkskanselier die paster op de been staat dan hij, is bij de tegenwoordige constellatie der partijen niet mogelijk. Een nieuwe crisis kan niet tot versteviging leiden. zoolang er geen ontbinding op volgt. De Duitsch-natio nalen zouden eerst voor de motie van wantrouwen van de volkschen stemmen, maar hebben nu besloten zelven een mo tie van wantrouwen in de regeering voor te stellen. Dit kan hachelijk worden. Onthouden de sociaal-democraten zich bij de stemming erover-, dan hangt het leven van Luther af van de 17 stemmen der Oeconomische Vereeniginq. De so ciaal-democraten zouden dus tegen de motie moeten stemmen, om de regeering te beschermen. Met het oog od hun kie zers, lijkt dit veel gevergd van hen. Hoe kunnen zij een regeering de reddings- plank toesteken, die het Duitsche volk de bovenvermelde opwinding wil besparen Het vooruitzicht is duister, omdat men tevreden is geweest met het feit. dat er eindelijk weer een regeering was, zonde/ zich het hoofd te breken over de vraag, welke haar levenskansen waren. Wij zullen spoedig weten, hoe Luther het er bij zijn eerste groote worstelinq afbrengt. van politie overgebracht. Nadat hem ge- neeskundiga hulp was verleend, is hij ter verdere behandeling in het Gemeente zieken huis opganomen. De getrrffere is de 21- jarige H. te Arnhem. Tot dusver wordt niets uit de magazijnen van de Nederland- sche Industrie vermist. EEN AVONTUUR. Een man uit Eelde, die vermoedelijk dronken in een auto de stad rondreed, deed bij de politie aangifte, dat bp het infreden der daisternis een hem onbokend persoon in die auto was gestapt en hem uit een fleseh jenever had laten drinker, tengevolge waarvac hp in sluap was gevalien. Bjjzija ontwaken beyond hij z.ch in de buurt van Haarlem en bleek htt hem, dat hp f 160 vermiste. HET GRAF VAN TOET-ANK-AMEN. Men heeft nooit geweten, dat de Egyp- tenaren goud uit een stuk gebruikten om het stoffelijk overschot hunner koningen in te bergen. Doch thans heeft men het onbetwijfelbaar kunnen vaststellen. Zes man konden met moeite de doodkist dra- gen en men schat de waarde van het ge- bruikte goud op 40 of 50 duizend pond sterling. Deze ontdekking is nogmaals een be- wijs van de welvaart der Eqyptenaren onder de XVIIIe dynastie, die zich door een reeks welgeslaagde oorlogen in Palestina en Syrie verrijkt had. De kunstwaarde der doodkist is on- schatbaar. De mummie draagt een gouden masker, dat heel den schedel omvatte en op het gelaat gemodelleerd is. Dit masker reikt tot op de schouders, die er geheel door bedekt worden. Dit kunstwerk, geheel in massief en ge stagen goud, wijst op een hoogstaande vakkennis bij den maker. De gelijkenis met het gelaat van de mummie en de beelden van den koning is treffend en be- wijst, dat de Egyptenaren flinke opmer- kers en afbeelders waren. De oogen in lakwerk zijn van een zeld- zame schoonheid. Het heeft heel veel moeite gekost om het masker van het gelaat te verwijderen en het lichaam te ontdoen van de banden, die het omringden. Sommige lichaamsdeelen waren reeds gedeeltelijk verteerd, maar de handen en het gelaat van den koning waren uitste- kend bewaard gebleven. Aan handen en voeten droeg de vorst gouden bedeksels. Uit het onderzoek van het lichaam is gebleken, dat Toet-Ank-Amen hoogstens 18 jaar was toen hij overleed. Men heeft dat kunnen afleiden uit het feit, dat de beenderen van het geraamte zeer licht van bouw waren. Deze vasstelling wordt overigens door de hieroglyfische gegevens bevestigd. Men is er niet in ge- slaagd, de oorzaak van zijn dood te ont- dekken. De mummie droeg een borsthanger, aan gouden ketens bevestigd, een adelaar met ontplooide vleugels voorstellend. Rond den hals droeg de vorst ver- scheidene snoeren, van de kostbaarste edelgesteenten en parels. Een schitterende gordel omsloot zijn lenden. In dien gordel bevonden zich twee dolken, geheel van goud, het lemmet inbegrepen, en van klassiek model. Aan vingeren en teenen droeg de koning een overvloed van prachtige rin- gen en banden, waartusschen zich ver- scheidene amuletten bevonden. Kortom, deze ontdekking overtreft in pracht alles wat men zich inbeelden kan. En nog heeft men het onderzoek in de vallei der koningen niet geeindigd. Nog twee kamers behouden de zoekende ge- leerden hun verrassingen voor. WAGONS-DANCING. De 84jarige Yarrow, de bekende scheepsbouwkundig ingenieur en uitvin- dhr van verschillende vindingen op scheepvaartgebied, meent, dat het een- tonige leven van spoorwegreiziger wel wat opvroolijiking kan verdragen. Hij heeft zijn gedachten over dit vraag- stuk laten gaan en is op de lumineuse gedachte gekomen wagons-dancing in de treinen op te nemen. Hij heeft met deze gedachte voorloopig ook succes gehad; op de lijn LondenBrigthon is n.l. op 13 Januari, den verjaardag van Yarrow, de eerste wagon-dancing ingelegd. Of van de gelegenheid tot dansen in den trein gebruik wordt gemaakt, en of de instelling algemeen succes voorspelt, vinden wij niet vermeld, maar Yarrow twijfelt er niet-aan, of de wagon-dancing zal triomfen vieren. Hij meent zelfs, dat de veraangenaming van het treinleven zich niet tot den danswagens zal beper- ken, doch dat ook andere practische at- tracties de deur voor zich zullen open vinden. Hij wijdt er, heeft hij verklaard, met graagte zijn vindingrijk vernuft aan. huwelijks-quadrillB. Voor den strafrechter van Mannheim had zich een timmerman wegens koppe- larij te verantwoorden. Deze had tegen een schadeloosstelling van 150 mark zijn vrouw aan een vriend, die overigens evenzeer getrouwd was, afgestaan onder voorwaarde, dat zij de echtelijke woning niet meer zou betreden. Het was het tweede huwelijk van den man, het eerste was ontbonden en nu keerde de timmerman naar zijn eerste vrouw terug, die intusschen eveneens weer getrouwd was. Na eenigen tijd evenwel nam hij de betrekkingen tot zijn tweede vrouw weer op, waarbij hij het veld ruimde, zoodra zijn opvolger, de huisvriend, opdook. Om aan de moeilijkheden een einde te maken, werd men het eens over het vol- gende plan: de timmerman liet zich van zijn tweede vrouw scheiden, zijn eerste vrouw liet zich van haar tweeden man scheiden en beiden traden wederom in den echt, terwijl de huisvriend na ontbin ding van zijn huwelijk de vrouw trouwde, die de timmerman hem voor 150 mark had afgestaan. Nu moest nog de gescheiden vrouw van den huisvriend met den gescheiden .twee den man van de eerste vrouw samenge- bracht worden. Voordat het echter zoover kwam, werd tegen den timmerman wegens den verkoop van zijn vrouw een aanklacht ingediend. De schepenrechtbank veroor- deelde den man wegens koppelarij, tot zes maanden gevangenisstraf. De straf rechter heeft dit vonnis bevestigd. DE NOODLOTTIGE GASONTPLOF- FING. Omtrent de gasontploffing, gevolgd door de instorting van een huis in de Kirchstrasse te Berlijn, wordt nog het volgende gemeld: Bijna alle huizen van de Kirchstrasse, een 25tal, zijn beschadigd. Alle ruiten werden verbrijzeld. Van het huis zelf, een zeepfabriekje, is de geheele linker- hoek tot de vierde etage ingestort. Het groote aantal dooden en gewonden tot heden toe zijn 9 lijken gevonden, terwijl 33 personen werden gekwetst is te verklaren, uit het feit, dat in dezen hoek van het huis de slaapkamers waren gelegen. Er worden nog 3 kinderen en naar verluidt ook volwassenen vermist. De slachtoffers zijn arme menschen, die in deze volkrijke buurt met kamerverhu- ren en onderverhuren aan den kost ko men. De tegenover het huis gelegen win- keltjes hebben zware schade geleden. De voorraden winkelgoederen zijn vrijwel geheel vernield. Het schijnt vast te staan, dat de ramp te wijten is aan de ontplof- fing van een vat benzine. De ontploffing gebeurde 's morgens om halfzeven, toen de meeste bewoners nog te bed lagen. De meeste bewoners wer den onder het puin bedolven. Vrijwel alle muren stortten met donderend geraas in en onder de bewoners der straat ont- stond een paniek. Dadelijk na het ge beurde verschenen politie en brandweer op de plaats des onheils om assistentie te verleenen. EEN MOORDCOMPLOT TEGEN INDIANEN. Door de bekentenis van twee bank- roovers zijn de justitieele ambtenaren van den staat Oklahoma achter een complot gekomen, dat ten doel had, de rijke Osage-Indianen, wier aantal thans nog ongeveer tweehonderd bedraaqt, te ver- moorden en tangs een omweq het rijke grondbezit van dezen stam in het bezit der samenzweerders te brengen. Tiental- len jaren geleden wezen de Amerikanen de betrekkelijk weinige Indianenstammen die er toen nog over waren, bepaalde, gebieden als hun eigendom en woon- plaats aan; de Osage-stam kreeg toen n weinig aanlokkelijk gebied in het Noor- den van Oklahoma toegewezen. Later bleek echter, dat dit gebied zeer rijk aan petroleum was; het ligt thans in het hartje der groote petroleumvelden. Daar de Amerikaansche regeering de bezitsbelan- aen van den stam waarnam, werden haar leden in korten tijd millionairs. Blankeh, afgunstig op deze rijke vel- den, deden sedert 1912, toen de velden voor het eerst ontgonnen werden, allerlei pogingen om deel te krijgen aan de ont- ginning en sedert 1922 begon een reeks raadselachtige doodsgevallen onder de rijke Osaga-Indianen. Onder de slacht offers bevind zich o.a. George Bigheart, de zoon van het laatste fcrfelijk hoofd dezer Indianen. In 1923 werd het huis van den blanke Smith, die met een Indiaan- sche gehuwd was, opgeblazen, tengevol ge waarvan Smith en zijn vrouw omkwa- men. Later werden de moeder van me- vrouw Smith, haar zuster en andere fa- milieleden vermoord. In totaal werden in de laatste drie jaren zeventien Indianen doodgeschoten, bij ontploffingen gedood, of zij overleden aan raadselachtige ziek- ten. Gewetenloos hebben verder blanke mannen en vrouwen Indianen of oude In- diaanschen gehuwd en zich in het genot van hun inkomen gesteld. In andere ge- vallen hebben blanke mannen jonge In- diaanschen gehuwd en door een reeks moorden gepoogd, te bereiken, dat hun vrouwen eenige erfgenamen werden. De leider van de samenzwering, een zekere W. R. Hale, een rijke veehouder, die .in Oklahoma, als ,,de koning der Osagebergen" bekend is, en diens neef, Ernest Burkhart, die met een jonge In- diaansche gehuwd is, en zich door de ver- moording van de familie zijner vrouw in het bezit van een jaarlijksch inkomen van 100.000 dollar gesteld had, bevinden zich thans in hechtenis. Tegen dertien andere medeplichtigen, rijke veehouders, ban- kiers en kooplieden, is een bevel tot arrestatie uitgevaardigd. Reeds meer dan 140 personen zijn als getuigen in het a.s. proces gedagvaard. De autoriteiten treden onverbiddelijk tegen de gewetenlooze blanke avontu- riers op. EEN SNEEUW-AVONTUUR VAN EX-MINISTER SNOWDEN. De kanselier van de Schatkist in het voormaiige Labour-kabinet, Pnilip Snowden, en diens vrouw, hebben een sr.eeuw avontuur gehad. Terugkeerer.de van cen vergadering, waar de heer Sr owden als spreker was opgetreden, werd de auto op weg naar huis door een sceeuwstorm overvallen, waardoor de auto ten slotte moest stoppen en gehepl insneeuwde. Eerst t*gen drie uur in den morgen gelukte het de politie, die door een der huisgenooten in kennis was gesteld vun het large uitblijven van den gewezen minister, den auto te bevrijden. DE RIJKE OOM UIT AMERIKA. Uit Munchen wordt gemeld Zeven kleine loeren uit de buuit van Waischental in Franken, hebben een »reuzenerfenis" gekregen van een bloedrerwant, die voor 50 jaar uit Klein-Ahrhorn naar Amerika emigreerde. Hij stierf daar verleden jaar als eigenaar van een mijn, die door den Amerikaanschen stsat vcor 93.000.000 dol lar werd overgenomen. DE KONING DER NEGERS. Orgeveer een jaar geleden werd in Ame rika de ongekroonde koning der negers, Marcus Garvey genaamd, gevangen genomen. Garvey staat aan het hoofd van pto, bewe- ging onder de negers, die ten doel heeft hun een vrij en onafhankelijk bestaan te verschaff n. Voor het vervoer van de ca. 10 miliioen negers, die zich in Amerika bevinden, had Garvey een Mautschappij opgericht, weike voor het transport dezer negeis naar een of ander land in Afrika, het liefst naar de republiek Liberia, zou zorgen. Zjjn rasgenooten hadden bljjkbaar meer vertrouwen in deze fictieve scheep- vaart maatechappij, dan de Amerikaansche juscitie, want Garvey werd wegens bedrog, nl. verkoop van waardelcoze aandeelen, tot vjjf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Des- ondanks is zjjn aanhang echter niet ver- minderd, hetgeen bljjkt uit het voortbestaan van een door hem opgericht „negerblad", dat slrgdt voor de gekleurde volkeren van de gehesle wereld. Het bureel der hoofd- redactie is tjjdens de gevangenschap van Garvey gevestigd in de eel, waar deze (izwarte Mozes" dageljgks zijn artikelen schrijft. Er bestaat nu kacs, dat Garvey, die zich zelf betitelt als voorloopige presi dent van de Afrikaamche republiek uit de hechtenis zal worden ontslagen, mits hij terugkeert naar zjjngebocrtelandWest-Indta EEN SALOMO'S OORDEEL, Rechter Brennam te Detroit (Ver. Staten), heeft dezer dagen de methode van Salomo toegepast, ten einde te kunnen beslissen, aan wie de zorg voor een kind, een meisje van 3 jaar, zou worden toevertrouwd, alleen werd hisrbij de kling vervangen dcor de film. Het kind werd door zijn moeder en door de min opgeeischt. Maar de rechter verklaarde plotseling, dat het kind naar een weeshuis zou worden gezonden. Op het moment, dat hjj deze beslissing nam, legde een cinema operateur op een fi'm de emotie vast, welke door de beide vrouwen getoond werd. De moeder liet weinig blijken van ontroering en zweeg. De min daarentegen uitte een schelle kreet en sloeg haar armen om het kind heen, waarna zij begon te huilen. De rechter zal nu volgens de »Matin" een beroep doen op psychologen om hem te helpen bi} de vedere beslissing in deze affaire en het kind aan die vrouw toewijzen, die de grootste smart te kennen gaf. BLAUWZUUR IN S1GARENROOK. Het rooken van veel sigaren brengt ernstige gevaren voor de gezondheid met zich, heeft eenigen tijd geleden een Oosten- rijksch geneesheer verklaard. Behalve dat me* bij het rooken een dosis nicotine naar binnen krijgt, haalt men een vrij aanzien- ljjke hoeveelheid van het zoo gevaarlijke blauwzuur naar binnen. De Weeusche ge- leerde Habermann heeft thans een speciele studie gemaakt van het blauwzuurgehalte van sigaren. Hjj heeft sigarenrook aan een nauwkeurig chemisch ondtrzoek onderwor- pen. Elf soorten van de door de Oosten- rijksche regie in den handel gebrachte si garen zijn onderzocht. Habermann is er in geslaagd aan te toonen dat per 100 gram verrookte sigarentabak mirstens gemiddeld 0,0019 gram, hoogstens gemiddeld 0,0087 gram blauwzuur voorband.en waren. Het blauwzuur komt niet als zocdanig in de tabak voor, doch het ontstaat eerst als men de tabak verbrandt, als men rookt dus en wordt dan gevormd uit de bij het verbran- dingsproces ontstane stikstofverbindingen. Er bestaat geen vaste verhouding tusschen het nicot-inegehalte en het percentage blauwzuur bij eigaren. Men heeft het op- treden van blauwzuur bij het rooken in hoofdzaak te wijten aan het feit dat in de tabak ook eiwitstoffen zjjn, die bij het ver- branden het zoo gevaarljjke vergif leveren. WATERSNOOD EN VOLKSWELVAART. arbeid, ja harden arbeid zelfs, zal noodig zijn Wanneer ge een leerboek over econo mic opslaat, zult ge daarin, bij de behan- deling van het kapitaal, opgenomen vin den drie oorzaken van kapitaalvernieti- ging en van die drie wordt dan in den regel als eerste genoemd: een natuurramp. Wij willen aan de kapitaal- en dus ook welvaart-vernietigende werkinq van een natuurramp eenige aandacht wijden, nu een deel van ons volk door watersnood geteisterd is en het thans wel reeds zeker is, dat de economische gevolqen van de overstroomingen niet beperkt zullen blij ven tot het terrein van de ramp. Wanneer wij, zittend in een goed ver- warmd vertrek, onder het genot van een sigaar, of een kop thee, in oris lijfblad lezen van de verschrikkelijke ellende waarin onze landgenooten in het Zuiden gedompeld zijn, zijn het voornamelijk tafereelen van huiselijk leed en van ar- moede, die voor ons opdoemen. Wij denken aan de duizenden gezinnen, die plotseling en zoo geheel buiten hun schuld in de grootst denkbare ellende zijn ge dompeld. Dank zij den arbeid van de pers, wordt de stemming in ons volk ,,sturmreif" voor het leger collectanten, dat straks zijn in- val zal wagen in het droog gebleven deel van ons land. En slechts hij, die zelf heel arm is, ?al een poging wagen den aanval. van een met geldbusje gewapenden col- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. TROOST VOOR OUDEN VAN DAGEN. De oude dag behoort een tijdperk van ge- luk en welvaren te zijn, niet een van ziekte en pijn, de meren zijn vaak aansprakeliik voor het laatste. Rugpjjn, aanvallen van rheumatiek, atfjf- heid, urinestoomissen en blaaszwakte komen voort uit verzwakte nieren. Bij verwaarloo- zing bestaat gevaar voor aderverkalking, wa- terzucht, graveel, spit, ischias en chronische rheumatiek. De door den tijd verzwakte nie ren behooren versterkt en opgewekt te worden by het eerste teeken van ongesteldheid, op- dat met langer onzuiverheden in het bloed achterblijven en zich door het geheele lichaam verspreiden. Geef de kwaal geen gelegenheid om vas- ten voet te krijgen. Foster's Rugpijn Nieren "men zullen onschatibaar voor u blijken. Menschen, die zich nog kwiek voelen op 80- jarigen leeftijd, zeggen dat dit geneesmiddel een nieuw levenstijdperk voor hen opende. Poster s Pillen kunnen veilig gebruikt worden. zij werken uitsluitend op de nieren en blaas, met op de lever, maag of ingewanden. Let op de verpakking in glazen f-hrcons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prjjs 1,75 per flacon. 30 lectant af te staan. Een deel van ons volk zal van zijn bezit een som, klein, of qroot, afstaan aan het fonds, waaruit de slacht offers van de ramp het noodige zullen ontvangen om voor de verloren gegane gebruiksgoederen zich nieuwe aan te schaffen. Bezien wij deze geldinzameling door den bril van den economist, dan ont- waren wij slechts bezitsverschuiving. Bezitters van gebruiksgoederen (bedden. dekens, kleedingstukken enz.) werden door de ramp bezitloos, bezitters van geld gaven een deel van hun geldbezit aan de arm geworden landgenooten met het doel deze lieden in staat te stellen uit de voorraad gebruiksgoederen zich aan te schaffen, wat zij noodig hebben. Het is uiteraard heel jammer, dat zoo veel goederen verloren gingen. Uit een economisch oogpunt beschouwd, is deze goederen-vernietiging niet het ergste ge volg van de ramp. Den economist is het voor alles van belang te weten, hoeveel kapitaal er door het water vernietigd, of onbruikbaar gemaakt is. Kapitaal, d.w.z. middelen, die wij noodig hebben voor on ze goederenproductie. Ook zonder eenige theoretische kennis aangaande de goederenproductie weten wij, dat de mate, waarin wij onze be- hoeften aan goederen kunnen bevredigen ten slotte afhangt van de voorraden. die aan de markt worden gebracht. Wij weten ook, dat die voorraden geleverd worden door de fabrieken, of door de landbouwers. Denken wij nog even ver der na, dan herinneren wij ons weer. hoe die fabrieken (met de daarin staande machines enz.) en die akkers van de landbouwers ontstaan zijn, doordat wij niet alleen goederen voortbrengen, die wij verbruiken, maar ook goederen, die dienen moeten om gebruiksgoederen in grootere hoeveelheden voort te brengen. Of wij deze zoogenaamde ..kapitaalgoe- deren" nu vervaardigen in het eigen land, of dat wij ze koopen in het buiten- land, doet niet ter zake. Feit is het in elk geval, dat wij onze productiemiddelen voortdurend uitbreiden en verbeteren en daardoor in staat zijh onze voorraden van gebruiksgoederen voortdurend aan te vuL len en zoo noodig te vergrooten. Nemen wij nu eens aan, dat door de watersnood een fabriek van wollen deKens vernietigd werd. Wat is er nu gebeurd De eigenaar van de fabriek is zijn vermogen geheel of gedeeltelijk kwijt. Wij hebben, als mensch, medelijden met hem. Als economist treuren wij evenwel om het kapitaal-verlies, d.w.z. het verlies van productiemiddelen. Om dit verlies te herstellen moet in de eerste plaats op het verbruik bezuinigd worden. Door wie, doet er niet toe. Het geld, dat beschik- baar was voor aankoop van een hoeveel heid gebruiksgoederen, of voor aankoop van grondstoffen om de productiemidde len uit te breiden moet nu aangewend worden voor aankoop van grondstoffen om het verloren gegane te vervangen, Voorts moet een deel van de arbeiders onttrokken worden aan het werk, waar- mede zij bezig waren, om te werk gesteld te worden aan den opbouw van de ni :u- we fabriek en de vervaardiging van nieu we machines. Kortom, door de vernieti- ging van de fabriek van wollen dekens, vindt er een verschuiving in den arbeid plaats, van rustig voort te kunnen wer ken aan vermeerdering van ons goede- "renbezit, moet een deel van den arbeid gericht worden op herstel van verlies. Blijft de kapitaal-vernietiging beperkt tot een fabriek, dan zijn de gevolqen nau welijks merkbaar buiten het gebied, waar de menschen wonen, die in dat bedrijf werkzaam waren, maar heeft er kapitaal- vernietiging plaats, zooals thans in het Zuiden van ons land, dan beteekent dit: volksverarming. En deze kan niet onge- daan gemaakt worden door filantropie. De* collectanten met de busjes doen geld vloeien van de eene portemonnaie in de andere. Uit een leege portemonnaie kan de collectant niets laten vloeien, maar de bezitter van de ledige beurs ondervindt wel de gevolqen van kapitaal-vernieti ging, zoo deze althans grooten omvang heeft aangenomen. Want de levensbe- hoeften, die hij met zijn loon moet beta- len, zullen duurder worden, zijn werke- lijke inkomen vermindert. Wij twijfelen er niet aan, of het verlies van verbruiksgoederen zal aangezuiverd worden. En wij hopen, dat deze ramp met al haar verschrikkingen ons weer sterken zal in het besef, dat de kapitaal- vernietiging zoo spoedig mogelijk her- steld moet worden doorarbeid en bezuiniging. Filantropie kan den nood van onze in ellende gedompelde volksgenooten leni- gen: arbeid, ja harden arbeid zelfs, zal noodig zijn om de volksverarming onge- daan te maken. JACHT OP EEN IN3REKER. Dinsdag jacht omsfrreks een uur ontdekte de politie onraad in den kelder van de /rNederlandsch-Inius rie"aan de Ketelstraat te Arnh&m Men begaf zich naar. bionen, doch bemerkte niets bjjzonders, aldus d'e „Tel." Toen de joolitie inrukte, bleef een agent op post staan. Na eeu half uur ont dekte deze een man, die uit een luik van het bewuste perceel kroop en vlug er van doorging. De agent achtervolgde hem, in tusschen revolverschoten in de lucbt lossen- de. Het gelukte den politieman, den vluch- teling in de Jansstraat in een portiek te drijveo. Hoewel deze zich aaavankelijk overgaf en de handen opstak, gaf hp toch plotseling den agent een vuistslag in het gezicht. Deze tri opnieuw zijn revolver en vuurde, waarbp hij den man in den arm trof. Met behu'p van eenige agenten is de arresfant daarop naar 't hoofdbureau

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 6