No 7868. Woensdag 27 Januari 1926. 66e Jaargang. ALGEMEEN NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Oph.effi.ng der beperking Qphefing der beperking Vtobexi Het iiuis van den zonderling, ABOKKEMENTSPRIJS: SifSSjENiAiB. f KdiiLKTOS. BUITENLAND, P Voor binnen Ter Neuzen /1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post /1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /ft,60 per jaar Voor Ned. Indie en Amerika /2.70 per 3 maanden Voor 't overig buitenland f 3.35 per 3 maanden Abonnementen voor't buitenland alleen bij vooruitbetaling. Dit bind verschijnt iederen maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond. van het met beladen voertuigen berijden van Kunstwegen. De Burgemeester der Gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat het op 23 Januari 1926 door hem aangekondigde ver- iiod van het met beladen voertuigen berijden der kunstwegen in deze Provincie. ingevolge de door Gedeputeerde Sraten gemaaktebe- paling, buiten werkrg treedt met midder- nacht tusschen 26 en 27 januari 1926. Afgekondigd te Ter Neuzen, den 27 Jan. 1926. De Burgemeester voornoemd, J. HUlZiNGA. van het vervoer van vrachten op de wegen in onderhoud bij het Rijk, Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is de tijdelijke beperking van het vervoer van vrachten op de bij het Rijk in onderhoud zijnde wegen langs het kanaal van Neuzen, tusschen Sluiskil en Axel en langs het zijkanaal naar Hulst opgeheven met middernacht tusschen 26 en 27 Januari 1926. Afgekondigd te Ter Neuzen den 27 Januari 1926. De Burgemeester, J. HU1ZINGA. ZILVEREN HUWEL1JKSFEEST VAN KONINGIN EN PRINS. De Koninklijke familie wordt Vrijdag, 29 Januari, op het Loo verwacht, om al- daar in familiekring de volgende week het eilveren huwelijksfeest van de Koningin en Prins Hendrik te herdenken. DE KABINETSCRISIS. Naar gemeld wordt, zal in een eventueel kabinet-Limburg de formateur zelf waar- sehgnlijk aan her hoofd van het departe- ment van jusdtie komen te staan. Van de zittende ministers zouden alleen de heeren De Geer en Van Karnebeek overgaan, die beiden hun portefeuille zouden behouden. Als het intusschen niet mogelijk mocht blijken, een Minister van Financien te vinden, zal wellicht een der bovengenoemde heeren zich met de leiding van laatstbe- doeld depavtement belasten. DE HOUD1NG VAN Mr. MAROHANT. Mr. Marehaut heeft in een interview met de Telegr. verklaard dat hij de kans op steun der Vrijz Dem, voor een extra- parlementair kab'net van mr. Limburg. gering aehtte. Ten opzichte van het gezantschap bij den Paus betoogde hij, dat nu de coalitie bereid is gebleken voor een compromis, dat slechts afstuitte op een kwestie van moties, van de Vrijz. Dem. niet te ver- wachten is, dat zjj het gezantschap zullen verdedigeD. Van ERICH EKENSTEIN. 29) (Vervolg.) Was de eigenaar een vriend van hen? Dat kon niet schelen. De hoofdzaak was, dat, waar zij waren, ook Georg moest zijn. 3lj die gedachte hield het angstige hart- kloppen van Heidy op, haar oude koel- bloedige vastberadenheid kwam weer te voorschijn. Neen. Ze wou daar niet blij- ven zitten. Ze moest zich zekerheid ver- schaffen, of haar gevolgtrekkingen juist waren, en of het werkelijk mevrouw Tor- westens vader en broers waren, die ze hier zou ontmoeten. Als ze nu voorzichtig om de hoek sloop tot aan het verlichte venster dan zou ze misschien iets kunnen zien. Of, als het open stonddan kon ze hooren wat er gezegd werd. Juist wou Heidy dat wagen, toen achter in het huis een deur openging en twee menschen buiten kwamen. 't Waren een man en een vrouw. In de laatste herkende Heidy mevrouw Torwes ten. Van angst kon ze bijna qeen adem meer halen. De beide menschen kwamen recht op den ingang van de broeikas af. Vlak bij Heidy's schuilplaats bleven ze staan. Hler heb je hem dus verborqen, vroeg mevrouw Torwesten, terwijl haar geleider de deur opensloot. Is hij daar veilig? Als hij nu eens om hulp roept? Men zou hem toch niet hooren, want de oude stookplaats wordt allang niet meer gebruikt en alle openingen in den muur INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. ^lableflea voor rookers Verdf r zei hij dat de heer Limbnrg in zijn oogen slechts zal kunten bereiken dat hij de R. K. tgdelgk uit het slop brengt, en de ffuiterste noodzaak" van hen afweert, nog wel zonder het gezantschap, dat hen in het slop heeft binnengebrscht. Een besliste keer in bet regeerirgsbeleid is van zijn optri deD niet te verwachten. ylkaeht deze verwikketing niet in bet SandsbeLng". DE ZOMERTIJD. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat in 1926 de zomertgd zal begincen den vjjftienden Mei en zal eindigen den dtrden October. EEN BELOONING VAN DE NEDERLANDSCHE BANK AAN DEN ACTIEVEN WINKELIER. In verband met de uitgifte van valsche bankbiljetten van f 10 in de Maasstad, waarvoor voor eenige dagen een tweetal personen uit Nijmegen werd gearresteerd vernemen wij, dat de directie der Neder- landsche Bank aan den sigarenwinkelier W. J. van Heel in de Rosestraat te Rot terdam een belooning van f 500 heeft toegekend voor zijn actief optreden, waardoor het mogelijk werd, dat de schuldigen door de politie konden woi- den gearresteerd. DE TOESTAND. Voor Tsjang-tso-lin, den militairen gou- verneur van Mantsjocije, waren schrijft de N. R. Crtde karsen in den burgeroHog den laatsten tijd weer wat gunstiger ge- worden, ofschoon zijn positie in de toekomst opnieuw bedreigd kan worden door den christen genevaal Feng (wieus afteden een van de in China ge'wuikeljjke komedie- ve tooningen schijnt geweest te zijn) en zijn volksleger. Nanwe'gks kan Tsjang echter een veer >an den mond blazen, of hij heeft China in conflict gebracht met Sowjet- Rusland, door zijn bazig optreden op den Chineeschen 0 stf rspoorweg. Deze ljjn, die eensdeels aansluit op den Oessoeri spoorweg en de verbinding naar YVladiwostok, ander- deels op den Zuid-Mantsjoerjjschen spoor weg naar Dairen, is door de Russen aan- g<Tegd en wordt brachtens de overeen'kom- sten van 1920 en 1924 bediend door Russen en Chineezen. Zij loopt over een afstand van bijna 2300 K M. door Chineesch gebied. Tsjang's ODderbevelhf bbers hebben er eerst grat's troepen mee naar Moekden willen vervoereD, wat in slrjjd met de overeen- komsten met de Sowjet-Unie is. Toen de Russische ambtenaren zich hiertegen ver- zetten, is de Chineesche mili'aire oveTheid te Charbin tot dade ijkheden overgegaan. Iwanof, de Russische directeur generaa! van den spoorweg, werd met drie afdeeli' gs- zijn dichtgemetseld. Lucht krijgt hij alleen uit de kas, die altijd op slot is. Bovendien hij roept niet. Hij is heelemaal apathisch door de morphine, die vader hem twee keer per dag ingeeft, om hem suf te maken. Ik denk, dat hij met een week alles doet wat we van hem verlangen, zonder daar- over ote kunnen nadenken. 't Denken valt hem nu al moeilijk. En als hij toch niet teekent? Maar daar valt me iets in, Charles. Dat is ei- genlijk de reden, waarom ik je vroeg of je me de plaats wou laten zien, waar hij zit. Dat was maar een voorwendsel. Vader liet zich zoeven het woord testament ont- vallen. Wat wou hij daarmee? Ik merkte wel, dat het hem naderhand speet en dat hij beweerde zich te hebben versproken. Maar ik ken hem. Zeg jij me de waar- heid Charles. Ik wil het weten. Ik weet het niet. Vader en john hebben altijd geheimen voor mij. Ik wist immers ook niet, dat ze Fred vermoorden wilden. John stuurde me eenvoudig weg, toen Fred dreigde, dat hij zelf Torwesten wou opzoeken? Kon je het niet verhinderen? Neen. Anders, waarachtig ik had het gedaan. Fred was mijn vriend en een goe- de kerel. Hij hield te veel van jou. Maar ik had hem wel op een andere wijze doen zwijgen. Ze hebben ons beide bedrogen. En nu, o Charles, als ze nu ook weer iets van plan zijn, dat wij niet mogen weten. Ik heb de voorwaarde gesteld, dat Torwestens leven geen gevaar zou loopen. Vader be- loofde mij, dat hij hem, zoodra hij de che que voor een millioen onderteekend had, zoover mee zou nemen, tot er voor jullie geen gevaar meer was, dus, totdat ik het geld had, en wij in veiligheid waren. Sinds chefs gevangen gezet, Chineesche soldaten b eiden treinen aan, op verschille nde stations we;den de beambien door militairen ver- vangen enz. De Sowjet regeenng heeft daarop een dre gende nota of ultimatum gericht aan Toean tsji-joel, het hoofd van h* t uitvoerend bewind te Peking, aan den Chineeschen minister van buitenkudsche s-aken en aan maarschalk Tsjang tso-lin. Het protest bjj de twee eersten was niet meer dan een formaliteit. De centrale Chineesche regee- ring te Peking kan slechts in naam ver- autwoordelgk heeten voor hetgeen er in Mantsjoeige gebeurt en is de Sowjet re- geering goed gezind. Van Tsjang kan na de op zijn gezag tegen de Russische ambtenaren gep'eegde euveldaden na'uur- lijk niet hetzelfde gezegd worden, en het ontbreekt niet aan insinuates dat zijn ver- metele anti-Russische optreden verklaard moet worden uit den heimelijken steun dien de Japanners hem verleet en. Baron Sjidehara, de Japansche minister van buitenlandsche zaken, heeft echter pas in het parlement te Tokio vefzekerd dat de Japarscbe regeerirg ten opzichte van de gebeurtenissen in China en Mantsjoerge zich slechts door twee politieke stelregelen laat leiden, ten eerste dat zij zich volstrekt wenscht te onthouden van inmenging in China's binnenlandsche aangeleget heden, en ten tweede dat zij Japan's rechten en belangen met alle wettige middelen zal beschermen. De algeheele onthouding die in den eersten regel wordt verkondigd sluit intusschen geen interventie uit, zoodra Japan van mee- ing mocht zijn dat zijn „rechten en belangen", rekbare begrippen, bescherming van noode hebben, met het oog op welke gebeurlijkheid het dan ook in Mantsjoerge weer een sterk garnizoen heeft gelegd. De toestand in China en Mantsjoerije is zoo verward, dat het bericht van Moskou's ultimatum aan Peking en Moekden, eenige op.-* budding moet ver- wekken. De Sowjet Unie verlangde immers binnen drie dagen herstel van zjjn ge- schonden tractaat-rechfen ten aanzien van den Chineeschen Ooster spoorweg en voegde hieraan toe, dat zij anders zelf voor dit herstel zou zorg dragen. Een telegram meldt dat Tsjang reeds lastgegeven zou hebben, om Iwanof in vrij- heid te stellen, wat dus een begin van zijn bijdraa;en zou beteekeneD. Wanneer bij bij het eerste dreigement van Moskou dat het soldaten zal stnren om voor de Rus sische belangen bg den Ooster«poorweg te waken, zoo snel zwicht, wordt het onbe- grijpelijk, wat hij met de uittarting van de Sowjet-Unie beoogd kan hebben. De dreigende arheidsgeschillen in Enge land bij de spoorwegen en bij de kolenmijnen zijn er plotseling gunstig voor komen te staan. De vertegenwoord gers der spoor- wegbeamHen hebben zich, in navolging van de directies, neergelegd bij de beslissing van den loonraad, volgens welke er noch reden is voor loonsverhooging izooals de beambten wilden), noch voor loonsver'a- ging (gelijk de directies wenschelijkachtten). Daarmee verviel het voorstel om reeds Vrijdsg tot staking over te gaan. Bevre- Freds dood kan ik niet weer rustig wor den. Daarbij komt nu nog, dat woord testament uit vaders mond. Beloof me., Ze verstomde, want uit de openstaande broeikas klonken doffe geluiden. Is dat Torwesten? vroeg ze rillend. Ja, hier rechts is de ingang. Wil je naar hem toe? Misschien kun je hem over- halen Neen, neen, dat durf ik niet. Laat ons liever de deur dichtdoen en weggaan. Ze ging terug om haar broer ruimte te geven de deur te sluiten. Heidy beefde over haar heele lichaam. Ze had alles verstaan. Daar was Georg verborgen en nu wilden ze de deur weer sluiten. Zoover kwam het echter niet. Een gerit- sel aan den ingang van den tuin trok de aandacht van den jongen Lytton. Een blik was voldoende om een paar in het maanlicht glinsterende helmen te zien, die lan-gzaam in gebogen houding naar het huis toeschoven. Politie. We zijn verraden, siste hij zacht. Daarkruip achter de broeikas, en ga dan door den tuin van de buren, ik zal de anderen waarschuwen. Toen gleed hij geruischloos en vlug naar de achterdeur van het huis, terwijl de po litie de voordeur naderde. Mevrouw Torwesten snelde zoo dicht aan Heidv voorbij, dat de zoom van haar japon haar aanraakte. Een licht kraken van de takken toen was het stil. Ook zij was verdwenen. Heidy lette niet meer op wat er bij het huis voorviel. Ze dacht maar aan een ding, Lytton heeft de deur aangedrukt, maar niet gesloten. de weg naar Georg is vrij. Met een sprona was ze bij de kas, opende de deur en ging tastend verder, tot haar handen een grendel voelden. digend is het beloop van de zaak, omdat de beslissing van den loonraad thaDS door de twee partijen van geschil aanvaard is en dit lichaam andermaal zijn groote Leteekenis en bestaanrecht heeft bewezen voor de vieedzame beslechting van geschil- len. In het geschil, dat zijn oorzaak heeft in de crisis die de Engelsche steenkool- nijverheid doormaakt, zgn de partijen elkaar tegelijk genaderd. Lord Londonderry's verklaring, tot twee- maal oe in de jongste vier dagen gedaan dat het niet noodig is de werktijden te verlengen of de loonen te verlagen om de welvaart van de steenkoolnijverheid te her- stellen, is als o'ie op de golven geweest. Daar Londonderry grooteigenaar van mijnen in Durham is, waren zijn woorden niet die van den eers'en den beste. Baldwin zal op zgn reis naar bet Noorden Lord Londonderry's gast zgn en men acht het mogelijk, dat zij samen dan zullen spreken over een oplossing van het geschil door reclitstreeksche onderhandelingen tusschen de partijen, zoodat een publicatie van het verslag van de commissie van onderzoek en haar aanbevelingen niet noodig zou zijn. Deze procedure zou herinnerec aan die welke bij het onovertomelijk lijkendegrensgeschil tusschen Noord- en Zuid-Ierland gevolgis. Het gerucht had al geloopen datdekolen- commissie niet goed raad wist men het doen van aanbevelingen. DE MISLUKK1NG DER ROTOR-8CHEPEN. De Hanseatische Mij., die het door FJettner gevonden rotor stelsel op schepen toepaste, deelt mede, dat zij de helft van haar kapitaal (groot 450,000 M.) heeft verloren en liquida ie overweegt. De Mjj. had twee schepen met rotoren uitgerust. maar het ft niet voldoende vracht kunnen krijgen voor een loonendeexploitatie. Over de technische waarde van Flettner's uitvinding beslisf deze mislukking, een gevolg ?an de malaise op de vrachtenmaikt, dus niets. INTERPARLEMENTA1RE BESPREK1NG TE BRUSSEL. Zaterdagmo'-gen is i aar de Tel. meldt te Brussel een interdepartementale com missie, bestaande uit ambtenaren van de verschillende minister es, bijeengekomeo, ten einde zich bezig te houden met de mogelijke consequenties van het Neder- landsch-Belgische verdrag ten aanzien van zekere aangelegenheden van Waterstaats- en ander openbaar belang. De ministers Vandervelde (Buitenlandsche Zaken) en Laboulle (Publieke Werken) woonden deze vergadering bij, welke zich heeft beperkt tot een gedaehtenwisseling van zuiver technischen aard. HET HONGAARSCHE VALSCHE- BANKBILJETTEN-SCHANDAAL. De geruchtmakende zaak van de na- maak van Fransche bankbiljetten door toedoen en onder auspicien van Honga- ren met klinkende namen is, schrijft de N. R. Crt., door de constitueering van een parlementaire commissie van onder zoek thans in kalmer banen geleid. Graaf Bethlen, de Minis.-president heeft door in dit onderzoek toe te stemmen andermaal 't Was binnen niet heelemaal duister. Door een deel van het glazen dak viel het maanlicht. De grendel kon ze gemakkelijk openen maar de valdeur was zwa,ar. Een oogenblik dacht Heidy er aan, de politie te hulp te roepen. Er vielen echter revolverschoten. De Lyttons verweerden zich, naar het scheen. Men hoorde roepen, een commando en weer werd er geschoten, nu van beide zij den. Toen gaf Heidy het idee op. Hoe ge makkelijk kon in plaats van een politieman niet een van de Lyttons bij haar komen, als ze bemerkten, dat ook de schuilplaats van hun slachtoffer ontdekt was. Ze spande alle krachten dus in, en het lukte haar de valdeur op te lichten. Georg ben jij daar? riep ze naar be- neden. Ja, klonk het antwoord onverschillig. Wie is daar? IkHeidy. O, Georg kom qauw boven, ik kan de trap niet zien, en jij weet zeker wel, waar die is. De vreugdekreet, die ze verwacht had, bleef uit. Z« hoorde echter Torwesten loopen en hij naderde de trap. Heidy omhelsde hem met bevende armen. Eindelijk. Eindelijk. O, mijn Georg, stamelde ze met tranen in de stem. Hij bleef nog steeds merkwaardig kalm. Lieve Heidy, fluisterde hij en streek als verbaasd over haar gezicht. Ben jij hier? Waar zijn wij eigenlijk? Weet je, dat ik heel, heel erg moe ben? Kan ik niet ergens gaan liggen om te slapen? Hij zag zoekend om zich been. Heidy zag, dat hij wankelde. Ze moest zich goed houden. Zoo moest ze hem terugvinden, slap, mat en onverschillig. Wat was er over van zijn vroegere energie Maar zij, die Lyttons, hadden hem immers morphi- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Sesb eh ^oedkoop 50-40-35-30 ct - per 14 pond zijn goeden wil getoond, om de zaak tot klaarheid te brengen en de noodige schoonmaak te houden. Het is niet te verwonderen, dat uit zulk een opzienbarende zaak eensdeels door sensatie-minnende journalisten, die elkaar vliegen wilden afvangen, ,,kopij", en an- derdeels door tegenstanders, van de Ont- wakende Hongaren en andere extremis- tische elementerf van rechts politieke munt is geslagen. Zoo zijn er vele over- dreven berichten in de wereld gekomen, die Hongarije en de toestanden daar noo- deloos in een kwaad licht hebben ge- plaatst. Het jongste voorbeeld ervan was een (door ons niet vermeld) bericht van de Weensche radicale Abend, volgens hetwelk graaf Bethlen zelf bij de zaak gecompromitteerd was, omdat de oppo site een brief van hem in handen had gekregen, waarin hij aan de valsche- munters verzocht zou hebben met hun ..franken-actie" te wachten. Een officieel bericht uit Boedapest weerlegt deze aantijging met blijkbaar deugdelijke argumenten, namenlijk den tekst van dien brief zelf. De brief, die tot een van de nationalistische leiders gericht was, behelsde enkel, dat hem, Bethlen, ter oore gekomen was, dat de nationalisten van zins waren een actie te beginnen. Bethlen vestigde er hun aandacht op, dat zij geen dwaasheden moesten begaan, daar hij *net alle moge lijke gestrengheid daartegen op zou tre- den. Dit werpt stellig een heel ander en niet anders dan gunstig licht op de hou ding van graaf Bethlen. De waarheid aangaande de verdeeling van de schuld zal bij de gerechtelijke be- handeling van de zaak blijken, en de parlementaire commissie zal zich bepaal- delijk bezig te houden hebben met den politieken achtergrond van de aangele- genheid. De opposite is met een sterke minderheid (10 van de 25 leden) in de commissie vertegenwoordigd en men mag dus vertrouwen dat ten slotte ook licht zal ontstoken worden over de vraag, of er achter het heele geval de een of andere monarchistische '..Putsch" heeft gezeten. EEN AARDVERSCHUIVING. Naar schatting wordt ongeveer 100.000 ton aarde weggevoerd door een aardverschuiving op het eiland Wight. De verschuiving welke plaats heeft tus schen Ventnor en Niton heeft een breed- te van ongeveer 300 voet. Zij gaat in de richting van de Noordzee. Gelukkiq staan op dit gebied geen huizen. TER NEUZEN, 27 Jan. 1926. GEARRESTEERD. Gistermiddag is door den rechercheur van politie alhier gearresteerd de 58jarige D. W. C. d. J., verdacht van het plegen ne negeven, wie weet hoeveel, om zijn wilskracht te vernietigen. Geen wonder, dat hij een gebroken mensch was. Bij deze gedachte werd Heidy angstig. Hoe zou hij, in dien toestand tegen de vragen, die de rechter hem zeker zou stel len, opgewassen zijn? Bij het huis werd nog voortdurend ge schoten. Het scheen een echte belegering te worden de Lyttons wilden zich klaar- blijkelijk niet overgeven. Torwesten merkte het eindelijk ook op. Hij stond nu, zwaar op Heidy's arm rus- tend, met zijn lichaam tegen haar schou- ders aeleund. Wat is dat Wie schiet daar vroeg hij verbaasd en Heidy merkte steeds duidelijker, dat hij moeilijk sprak onbe- holpen, als was zijn tong moeilijk te be- wegen. Ze zei vastberaden: Stoor je daar maar niet aan. Later zal ik je alles wel uitleggen. Nu moeten we weg. Kom, Georg. Zachtjes trok ze hem met zich mee, eerst naar buiten, daarna achter de broei kas. Daar vond ze de opening in de heg, waar ook mevrouw Torwesten door ge- vlucht was. Torwesten volgde haar. gewillig als een kind, dat een sterkere wil gehoor- zaamt. Twee minuten later saielden ze tus schen de bedden van den tuin er naast door. Hier kon niemand van de Lyttons hen meer zien. Nu was de eenige moeilijkheid nog den weg te bereiken en den zijweg te vinden, waar de auto stond. Als daar in de buurt maar geen politie- agenten waren (Wordt vervolgd.) TER NEUZENSCHE COURANT c

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 1