TerNsasaasclie Courant Het huis van den zonderling. geneesi BU I T EN LAND. Yrudag 22 Januari 4926. No. 7866. H7 WEJIEJIDIE] BLJLJD giNNENLAHD. PEUILLETOR. RUBBER VOORAAN Zoo pessimistisch als de suikermen- schen zijn wegens den steeds toenemen- den wereldvoorraad, zoo optimistisch is men in rubberkringen gestemd. En waar- lijk, blijkens de nuchtere cijfers is de suiker, welke steeds het voornaamste on- zer Indische export-producten was, thans overvleugeld door de rubber De suikeroogst in 1925 bedroeg ruim 2.000.000 ton, d.i. ongeveer 9 van de wereldproductie; de waarde bedraagt, nu de suikerprijzen laag zijn en ongetwijield nog vender zullen dalen, rond j 321. mil- Volgens raming bedraagt de Indische rubberproductie over 1925 190.000 ton (waarvan ruim 56.000 ton bevolkings- rubber), d. i. bijna 40 V- van de wereld- productie. Stelt men den gemiddelden prijs op f 2 per K.G. zeker niet te hoog -dan bedraagt de totale uitvoer- waande 380 millioen, d.i. dus .1 60 mil- lioen meer dan die der suiker In 1926 en volgende jaren zal dit ver- schil steeds grooter worden. De Indische suikeroogst zal niet spoedig weer zoo groot zijn als in 1925, en de prijzen gaan in dalende richting. De rubberproductie echter neemt toe, terwijl niet te verwach- ten is, dat de thans geldende prijzen nog belangrijk zullen dalen; immers het staat vast, 'dat de Engelsche rubberplanters de volledige standaard-productie niet kun- nen bereiken, terwijl de consumptie steeds toeneemt. Wei vormt de bevol- kingsrubber een onzekere factor, omdat men niet kan nagaan, over hoeveel rub- berboomen de Inlandsche bevolking be- schikt. Maar de Inlander begaat dezelf- de fout als waarin de Engelsche rubber- planters zijn vervallen: bij hooge prijzen pleegt hij roofbouw op de rubberboomen en slacht dus de kip, die de gouden eieren legt. Voor de suiker zijn derhalve de zeven magere, voor de rubber de zeven vette jaren aangebroken. Vadertje Staat krijgt ook zijn deel en lacht in zijn vuistje. In die, dat 40 der wereldproductie van rubber voortbrengt, zou zich dus ook voor 2/5 de machtelooze protesten der Amerikaansche fabrikanten kunnen aan- trekkep. Maar Indie zwijgt en strijkt kalm de enorme rubberwinsten op KANAAL GENT—TER NEUZEN. De minister van binnenlandsche zaken baron RolinJacquemyns, heeft, naar de correspondent te Brussel van de N. R. Crt. meldt, een wetsvoorstel ingediend. strekkend tot de annexatie, bij het grond- gebied van de stad Gent, van een strook grond gelegen op de beide oevers van het zeekanaal GentTer Neuzen en zich uitstrekkend van de voorhaven van Gent tot aan de spoorbrug te Selzaete, dicht bij de Nederlandsche grens. Het grond- gebied van Gent zou aldus met 630 hecta- ren en de bevolking met 1 300 inwo- ners worden vermeerderd ten koste van acht Oost-Vlaamsche gemeenten. In de memorie van toelichting wijst de minister op het feit, dat, waar talrijke industrieen zich, op het grondgebied van kleine gemeenten, langs het kanaal, heb- ben gevestigd, ook vele stoomschepen al- daar komen laden en lossen, aan een geregeld toezicht ontsnappen en de vei- iigheid van de scheepvaart verminderen. E)e huidige toestand is thans zoo, dat het heele kanaal, van Gent tot de Nederland sche grens, feitelijk reeds een groote haven vormt, een reden welke, techni- sche factoren terzijde gelaten. op zich zelf reeds de annexatie ten voile wettigt. MOOIE GIFT. De Weesinrichting te Neerbosch ont- ving uit Klundert van een onbekende f 1000 voor waterschade. Van ERICH EKENSTEIN. 27) Vervolg.) DE BEL00N1NG VAN VAKKENNIS. In een geschrift, verspreid door het he- stuur dei afd. 's-Gravtnhage van de Vereep. tot bevordering van de vakopleiding in Nederland", werden de volgende juisteop- merkLgen gemaakt „Zal ons land op den duur zijn groote bevolking kunnen blijven onderliouden, dan moet ook hier het peil der vakbekwaam- heid zoo spoedig mogeljjk worden opgevoerd, Dat hier inderdaad gebrek aan goede vak- lieden is, wordt wel bewezen door het feit, dat het nu, niettegenstaande de groote werkeloosheid, nog moeilpk valt om goed geschoolde werklieden, die werkelijk hun vak verstaan, te krijgen. De belangstelling om een goede vakopleiding te krijgen, is hier te lande bij de industrieele arbeiders uiterst gering en vaak ontbreekt de wil of de liefhebberij, om van de b.v. in fabriek- scholen geboden gelegenheid gebruik te maken. Men ziet te weinig in, dat een goede opleiding in de jeugd waarborgen biedt voor een behoorlijk bestaan en geeft de voorkeur aan het iets hoogere loon dat de ongeschoolde jonge arbeider in zijn jeugd kan maken Dit brengt. op onze ar'oeids- markt een onevenredig aantal ongeschoolden of halfgesehoolden, die eigen) jjk geen enkel vak verstaan en wier lot op den duur is een zich verdringen op de markt der losse arbeiders tegen een minimum belooning". Over de oorzaken van de geringe liefde der jongelieden zich te bekwamen tot voor treffelijke geschoolde krachtzegt'tgeschrft »ln de eerste plaats dunkt ons het ge ringe verschil in belooning tusschen een goed en een slecht vakman. Het is niet te ontkennen. dat de vakvereenigingen met hun s'reven naar n'velleering der loonen (minimum loonen zoo hoog moge- lijk opvoeren) hieraan voor een deel schuld hebben. Bjj een belooning van den ar beider naar prestatie zal ongetwijfeld de bekwame twee of meermalen zooveel kun nen en moeten verdienen dan de onbekwame, en dan zou door den grooteren prikkel tot werken en leeren in de jeugd, het peil van het geleverde werk ongetwijfeld nog voor heel wat verheteringen vatbaar zijn, wat, door bevordering onzer export-moge lijkheid aan het gebeele vo'k zou ten goede komen, daar het de arbeidsmogelijkheid, dus ook de mogelijkheid tot verdienste van alien, ook van ongeschoolden en hand- langers, zeer vergroit. ,-Bet komt ons das voor, dat het voor ons land een levenshelang is, dat a^n den eenen kant de arbeiders gewezen worde op het groote belang, aan het goed en grondig leeren van een vak, verbonden, doch aan den anderen kant ook door de indu-trie getoond wordt, dat zij goede vak- arbeiders waardeert, door hen veel hooger te betalen, dan de onbekwamen. Aan de "arbeiders, en voora! aan de bekwame vak- arbeiders is het, om zich te keeren tegen het streven, dat in vele vakvereenigingen voorzit, om, uitgaande van zeer hooge loonen (minimum) de individueele belooning der leden van zulk een vakveeniging aan nor- men te binden, d>e practisch beteekenen een nivelleerng. die voor belooning van vakbekwaamheid, handigbeid en extra in- telligentie. weinig of geen ru'infe over'aat. DE VERHOOG1NG DER MINISTER?- SALAR1SSEN. Het Centrum (r.k.) bespreekt de ver- hooging van de ministersalarissen met f 1000 per jaar. Het blad schrijft o.m. „Er zullen er zijn, die dez- mededeeling meesmuiiend begroeten. Wij aarzelen niet te zeggen, dat wij haar toejuichen. Wij hebben respect voor den moed der Ministers, die dit besluit voor hun verantwoording hebben willen nemen. Zij konden het iets gemakkelijker doea, omdat op den dag, waarop zij hiertoe be- sloten, de kans groot was, dat zij er per- soonlijk geen voordeel van zouden hebben, Bij ons moet iemand. die Minister wordt, en niet bereids in Den Haag woont, begin- nen met een huis te koopen, en het in te Karel snelde weg. De namiddag scheen Heidy eindeloos lang te zijn. Tegen den avond kwam Karel terug. t Was, zooals ze vermoed had. Mevrouw had de meis- jes verlof gegeven dien avond naar Wee nen tegaan, zonder dat ze er om gevraagd had. Ze zouden zelf nooit op het idee zijn gekomen om midden in de week naar huis te gaan. Na Karel verscheen Jane om uit naam van haar meesteres naar de toestand van juffirouw Remschmid te informeeren. Mevrouw zou graag zelf gekomen zijn, maar ze voelde zich niet wel; ze voelde, dat har migraine op komst was en wou liever gaan rusten. Heidy had iets dergelijks verwacht. Haar voet lag hoog op een stapel kus- sens, naast de sofa stond de schotel met ijs en compressen. Rondom der, enkel had ze de voet met watten omwonden om hem er heel dik te doen uitzien; daar- omheen lag het compres. Toen Jane deel- nemend den voet wou zien; gilde Heidy het bij de eerste aanraking zoo pijnlijk uit, dat de Engelsche er wel van afzien moest. Heidy ademde verlicht op, toen dat gevaar voorbij was. Haar wangen gloeiden als in koorts. Het was echter schaamte over de komedie, die zij speelde. Ze begreep zichzelf bijna niet meer. Hoe kon zij, die tot nu toe trotsch iedere onwaarheid vermeden had. plotseling zoo meesterlijk liegen Was het de liefde, die haar plotseling krachten verleende, aan welke ze tot nu toe geen besef had gehad, of sluimeren in iederen mensch misschien venborgen talenten, die eerst door bepaalde omstan- digheden gewekt worden Ze wist het niet. En tenslotte overheerschte de ge- dachte vandaag eindelijk de kans te heb ben om een zeker spoor te vinden, alle andere vermoedens. Heidy geloofde vast, dat mevrouw Torwesten dien nacht een van haar broers of den ouden Lytton zelf ver- wachtte, die haar zeggen zou, hoe Tor westen tegenover hun plannen stond. Heidy was vastbesloten dien bezoeker door dik en dun te volgen, ze zocht al het benoodigde bij elkaar: geld, gemak- kelijke schoenen, een voetvrije rok. een lodenmantel en een muts, die ze ver over haar voorhoofd kon trekken. Karel kreeg bevel om, als ze den voi- genden dag -nog niet terug zou zijn, nie- mand in haar kamer toe te laten. Hij moest maar zeggen, dat ze nog sliep. Kwam ze voor twaalf uur niet, dan mocht hij den waard en zijn vrouw in t vertrouwen nemen, en in de villa zeg gen, dat de dokter er geweest was, en het noodig had gevonden, haar direct mee te nemen naar Weenen, omdat een operatie noodig was. Maar zullen ze dat gelooven vroeg Karel aarzelend. Als nu niemand het rijtuig van den dokter gezien heeft. Ze zien daar maar een deel van den straatweg, en niet eens den ingang en den oprijweg. Als jou familie het dus bevestigt, moeten ze het immers wel ge looven, omdat ze toch den geheelen dag niet op ons huis kunnen letten. Kar'l zette een bedroefd gezicht. Weet u wel, juffrouw, dat ik eigen- lijk hoopte, dat u mij mee zou nemen richten. De Rekenkamer maakt ze'fs be zwaar, wanueer Ministers vo r het gebruik van een taxi deelareeren. Een Minister in het Kabinet-Cort van der Linden, die in 's Lands belang eenigen tpd een auto tot zijn beschikking had gehad (in den mobi- lisatietjjd heeft dit uit eigen zak moeten terugbetalen. Een lage bezoldiging van de Ministers is het tegendeel van democratisch. Het maakt, dat de keuze van geschikte personen, uiteraard in een klein land toch al beperkt, nog moeilyker wordt. Er zjjn er in ons land geweest, die om het ministerambt te aanvaarden, een be- drag aau inkomsten moesten prjjsgeven, dat grooter was dan dat, hetwelk zij als Minister aa Hezoldiging gingen ontvangen. Rekent men daarbij met de mogelijkheid dat de ambtsvervulling slechts kort kan duren, dan voelt men, lice moeilijk het kan vallen, om de geschikte personen te vinden, die bovendien bereid zijn, om dit hoogst eervolle, maar zeer zware en niet bjj uitstek aangerame ambt te aanvaarden. Er zijn steeds liefhebbers genoeg, maar ongelukkigerwijze zijn dat in den regel juist die personen, welke men bij voorkeur niet tot dit ambt weuscht te roepen. Dit alles is zeker niet in's lands belang." Daarom verdient het, aldus besluit het blad, waardeering, dat het Kabinet den moed heeft gehad, om hierin, zjj 't in zeer bescheiden mate, ahhans eenigszins te voorzien DE TOESTAND. Het was goed ecbrijft de N. R. Crt. dat wij ook Woensdag, toen Luther met zijn kabinetsvorming fiasco geleden leek te hebben, dit achterdeurtje openh elden „en niet minder vaak heeft men ook gezien, dat er, wanneer de verlegenheid op het hoogst was, toch de een of andere uitweg gevonden werd. Zoo kan het ook nu gaan." Inderdaad, zulk een uitweg is toch nog gevonden, nadat president Hindenburg, de eeuwige conferenties met ministerabelen moede en in de rol van den trouwen Eckart voor het Duitsche volk, den partijleiders met een ernstige stem, waarin wellicht iets van den vroegeren commandotoon van den veldmaarschalk naklouk, beduid had, dat er een eind aan het gemodder moest komen. Alleen de Duitsch nationalen zullen teleur- gesteld zijn, in de eerste plaats, omdat nu hun kansen op portefeuilles verkeken zijn, en ten tweede om 'at president Hindenburg, voor wiens verkiezing zij vroeger het vuur uit de sloffen geloopen hadden, juist degeen is geweest, die, zonder nochtans iets on- constitutioneels te doeD, voorkeur aan den dag heeft gelegd voor een regeering uit de middenpartijen. Dr. Koch, de democraaf, die geen sta in den weg wilJe blij ven voor de oplossing van de crisis, heeft uit eigen verkiezing het veld geruimd voor zijn partij- genoot Kuelz en de democrafische partij heeft er zich bij neerg-legd dat zoo niet hij, dan toch een harer leden in het nieuwe kabinet den koers van de binnenlandsche politiek zal aangeven. Luther is dan rijkskanselier gebleven, Stresemann heeft de portefeuille van buiten- landsclie zaken behouden, en ook Brauns (arbeid), Krohne (verkeerswezen), Gessler (ryksweerbaarheid) en Stingl (posterijen) zijn uit het vorige kabinet overgenomen. Een groote verandering is, in vergelijking met het vorige kabinet-Luther, dat de por tefeuille van binnenlandsche zaken uit handen van een Duitsch-nationaal (Schiele) in die van een democraat is overgegaan, en dat met de portefeuille van fmancien hetzelfde is gebeurd Curtius, het lid van de volkspartij dat aanvankelijk door de meest rechts staanden gepousseerd was voor de portefeuille van binnenlandsche zaken, heeft het minder belangrijke ambt van minister voor oeconomische aangelegen heden gekregen. Dat gaat niet. Ten eerste weet ik immers heelemaal nog niet, hoe lang ik wegblijven moet-. Ik moet misschien met den trein mee. En bovendien moet jij op- letten, zoolang ik weg ben. dat begrijp je toch wel Ja. Maar als u nu eens wat over- komt juffrouw Dat zal zoo'n vaart niet loopen, ik zal voorzichtig zijn. Ga nu weq. Dadelijk, juffrouw. Eerst moet ik u nog wat geven. Hij drukte Heidy een klein nikkelen voorwerpje in de hand. Dat is van mijnheer Kobler. Hij denkt, dat u en hij hetzelfde van plan zijn. Als u in gevaar zijn mocht, moet u hem fluiten. Hij heeft in ieder geval een revolver bij zich. Heidy was weer alleen. Buiten viel de schemering. Boven de toppen der boo- men scheen een zacht, zilveren licht van de opkomende maan. De meisjes van de villa waren al lang weg. In ,,de Drie Linden" ging men ter ruste en even daarna doofden ook de lichten, in de villa uit. HOOFDSTUK XIII. Heidy had de jalouzieen gesloten, ge- heel gekleed zat ze aan het venster en gluurde nauwlettend door de gleuven. Slechts een klein deel van den tuin kon ze zien, het geheele gebouw zag ze ech ter d.uidelijk. Soms vloog over het lichte grindpad een zwarte schaduw; dat was Barry, die de wacht hield. Binnen een kwartier zou de maan op- komen. Heidy wachtte er met groot ver- langen op, omdat nu in de duisternis, iemand heel goed ongemerkt langs het huis zou kunnen sluipen. Ofschoon... zoo vroeg zou nog wel j niemand komen. Het tweede kab'net-Luther is dus een eint naar links opgeschoven en is in zjjn nieuwe karakter een wcerspieg ling van ae nieuwe Locarno-poiitiek. Wegens de buiten- gewone omstandigheden, waarin het tot stand is gekomen, valt nog niets te zeggen van zijn algemeene program. Het moet zich daarover nog in eigen boezem vers aan en daarna kan pas blijken, of het den noodigen iuwendigen samenhang bezit. Yoorloopig dient men voldaan te zijn, dat het Duitsche rijk na ruim zes weken crisis en nog langer periode van fragmentarisch bewind weer een regeering heeft, die op een man na (den minister van voedsel- voorziening) vultallig is. Aangaande hetgeen er in het nieuwe tiactaat tusschen Engeland en Irak staat, verkeert, schrijft de N. R. Crt., de open- bare meening in Engeland nog in het duister. Dit is zonderling, want uit Bag dad is intusschen reeds gemeld, dat het Iraksche Lagerhuis het met groote meer- derheid heeft bekrachtigd. Het eenige verzet ertegen kwam van de zijde van een handjevol Iraksche ,,nationalisten", die bedenking hadden tegen de over- haaste manier waarop de behandeling plaats had. In de telegrammen uit Bag dad, die dit feit niet onvermeld lieten, stond over den inhoud van het tractaat. dat open voor het parlement lag, niets. Men kan dus enkel vermoeden, dat het nieuwe tractaat voor Engeland den weg opent om nog gedurende een periode van ten hoogste vijfentwintig jaar voor den Volkenbond over Irak het bestuurs- mandaat uit te oefenen. Dit was de voor- afgaandelijke voorwaarde, die te Geneve aan Engeland gesteld is, voor de beslis- sing over het betwiste gebied van Mosoel ten gunste van Irak viel. Het eenige hou- vast, dat men totdusver over een enkele bepaling heeft, is het officieus lijkende bericht, dat, hoewel het tractaat op een maximum-duur van vijfentwintig jaar be- rekend is, het om de vier jaar herzien kan worden. Van de voorwaarden onder welke zulk een herzieninp plaats kan hebben, weet men niets. Het mandaat over Irak is in Engeland, gelijk men weet, niet populair. Zelfs zij die van meening zijn, dat Engeland een soort van eereplicht te vervullen heeft, door het eenmaal begonnen werk niet in den steek te laten, zouden geen vrede ermee heb ben, indien in de toekomst de schade- post voor de Engelsche belastingbetalers weer grooter werd. Onze Balkan-cor respondent heeft dezer dagen, naar aan- leiding van de overweldiging van Hedz- jas door den emir van Nedzjd, opmer- kelijke dingen gezegd over de eerste tee- kenen van een nieuwe Groot-Arabische beweging, die in Irak reeds aanhang moet hebben, aangezien wij thans voor het eerst iets vernomen hebben van een ,,nationalistisch" verzet tegen de Engel sche voogdij in het mandaat-gebied. In Engeland is men dankbaar, dat men in Irak niet te kampen heeft met een onrust als waarvoor de Franschen in Syrie staan. Maar niemand zal durven voor- spellen, dat het in Irak steeds rustig zal blijven. In Egypte is de nationalistische beweging uit een klein begin ontstaan en machtig geworden. In de mogelijkheid van een herziening om de vier jaar heeft de vooruitziende Engelsche politiek wellicht een achter deurtje open willen houden, om uit Irak weg te kunnen gaan, indien het als oeco- nomisch object teleur mocht stellen of de kosten tegenover de waarde van dit ob ject te hoog mochten worden. Na al het zonderlinge gemodder van den kant van de regeerinq ten aanzien van Irak, waar van men al getuige is geweest, kan de Engelsche regeering niet lang meer wach- ten met de indieninq van het bekrachti- gingsontwerp betreffende het tractaat of een gezaghebbende uiteenzetting over den inhoud van het document. OVERSTROOMINGEN IN OOST-AFRIKA. Door ernstige overstroomingen tus schen Umtali (aan de grens van Portu- geesch Oost-Afrika en Rhodesia) en Bei- ra moesten alle spoorweg-, post- en tele- graafdiensten tusschen Rhodesia en Beira Plotseling werd haar deur, die ze niet gesloten had, zacht geopend, en Karels stem zei halfluid: Juffrouw, kom gauw beneden. Me vrouw is uit het raam geklommen en wil weggaan. Dadelijk was ze naast hem en snelde de trappen af. Ze vroeg met zachte stem: Uit het raam Heb je 't gezien Ja. Ze wil zeker de huisdeur niet openen. Wilt u haar achterna Natuurtijk. Ze hadden den ingang van den tuin al bereikt en nog juist tijcl zich achter een boschje te verbergen, want over de straat gleed een vrouwelijke gestalte, die om zich heen zag en in den tuin van het hotel loerde. Toen ze niets zag en alles rondom doodstil bleef, keerde ze zich om ensnelde haastig de straat langs in de richting van Baden. Het kon niemand anders dan mevrouw Torwesten zijn, ofschoon Hei dy alleen de omtrekken van haar gestalte herkennen kon. Ze droeg een lange, don- kere mantel, die haar geheel omsloot en om het hoofd een zwarte kanten doek. Heidy volgde haar niet op den weg maar op een voetpad, dat tusschen boschjes lag. Toen men het bosch be reikt had, ging juist de maan op. In de buurt van Baden waren nog veel wande- laars, zoodat Heidy niet bang behoefde te zijn om te worden gezien. als mevrouw Torwesten mocht omkijken. Ze was naar het scheen heel zeker, dat ze ongezien het huis verlaten had. Heidy lette onder het gaan nauwkeu- rig op of ze den politieman ook zag. maar ze kon niemand voor of achter zich ont- dekken. Ze zag alleen een oude vrouw aan den anderen kant van de straat die dezelfde richting uitging. Toen ze echter INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Wvrvb&wod&n lifift&n-'iU'iOe hidd worden stopgezet. Een groot aantal in- boorlingen is verdronken, honderden werden door middel van kleine vaartui- gen gered. Het peil van den Zambesi is sedert Maandag vier voet gestegen, de spoorwegdienst in Nyassaland heeft men echter in bedrijf kunnen houden. DE CHINEESCHE CHAOS. In China is nog niets veranderd. De in- dertijd door Feng verslagen aanhanger van Tsjang, generaal Li, is op weg uit Mantsjoerije, om met een hersteld leger Tientsin te heroveren. De schermutse- lingen zijn reeds begonnen bij Tetsjau. Een ander leger van Tsjang concentreert zich ten Noorden van den grooten Chi- neeschen muur en heeft tot opdracht de spoorbaan PekingTientsin te verove- ren en te vernielen. Waar Fenq, die' toch nog steeds wordt beschouwd de baas te zijn te Peking en Tientsin, verwijlt is niet bekend. Woe houdt zich op den achter- grond om zijn slag te slaan al naar de komende gevechten uitvallen. Woe's voornaamste troepenconcentratie bevindt zich te Loyang. Hoe zijn verhouding echter is ten opzichte van Tsjanq. Li en Feng is ook niet meer bekend. Wel be- merkt men, dat Woe goede vrienden tracht te worden met Engeland door den Engelschen handel langs en over Yang Tsje zooveel mogelijk te vergemakkelij- ken. Te Kanton blijft de toestand ernstia. De Kantoneezen stellen alles in het werk om op slinksche wijze Hong Kong ten ondergang te doemen. Wat er nog in Peking zich uitgeeft of doorgaat voor regeeringsmacht is niet in staat Kanton, waar de bolsjewiki de baas zijn, tot rede te brengen. De ex-territorialiteitseonfe- rentie te Peking wordt, gezien de huidige omstandigheden steeds hachelijker. DE SOVJET TEGEN LOCARNO. De Russische Sovjet heeft moeilijk kunnen verbergen, dat Locarno een streep is door de rekening van Moscou. Men heeft er niet onder stoelen of ban- ken gestoken, dat de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond een groote tegenvaller is geweest. Inderdaad werden te Locarno zeer tegenstrijdige belangen verzoend. Ter- wille van het voorgenomen Rijnlandpact heeft Duitschland zich definitief neerge- legd bij de grenzen in het Westen van Europa, gelijk deze te Versailles zijn ge- trokken, dus ook bij de permanente neu- traliseering van het linker-Rijnoeverge- bied. Maar Polen vreesde nu terecht, dat Duitschland zich met steeds meer wrevel zou gaan herinneren, dat in het Oosten aan het Rijk door hetzelfde trac taat belangrijke gebieden zijn ontnomen! dat de blikken van een groot deel van het Duitsche volk zich zouden richten naar Dantzig, Posen, Opper-Silezie. Van- daar, dat Polen niet zonder zorg de over- eenkomst zag naderen, waarbij Duitsch land zich zou verbinden, den vrede in het Westen te handhaven, maar daardoor tevens in het Oosten de handen zou vrij krijgen. Immers Polen's grootste vrees is, dat Duitschland en Rusland zouden samengaan en zoodoende Polen in de knel zou komen. Dit bezwaar is echter bezworen. doordat Duitschland te Lo carno het lidmaatschap van den Volken bond heeft aanvaard. Duitschland kan thans geen oorlog tegen Polen beginnen zonder zijn verplichtingen als lid van den Volkenbond te schenden. Maar boven dien. ontstaat een geschil tusschen Polen en Rusland, dan zal Rusland zeker niet aanvaarden de uitnoodiging om het ge schil aan de procedure van den Volken bond te onderwerpen, en dan zal het de helderverlichte straten van de stad bereikte, was ook de oude vrouw ver- dwenen. Het was Kobler dus niet gelukt vroeg genoeg bij de villa te zijn om mevrouw Torwestens vertrek op te merken. Heidy was in 't begin van de meening geweest, dat de vrouw, nu de samen- komst niet op Solitudo zou zijn. zooals ze eerst vermoed had, in Baden naar het een of andere cafe zou gaan. waar haar familie haar verwachtte. Ook die meening bleek echter niet juist te zijn. Mevrouw Torwesten ging reqelrecht naar een autostandplaats, onderhandelde j met den chauffeur en reed toen weg. Heidy. die op vrij grooten afstand van j haar liep. bleef van schrik onwillekeurig i staan. Hoe zou ze haar nu verder ver- volgen Er stonden nog wel twee an- i dere wagens, maar voordat ze na het vertrek van de eerste auto, en eerder j kon ze het niet wagen, een huurde en i wachtte tot de motor aangezet werd. zou mevrouw Torwestens auto al lang uit het I gezicht zijn. i Angstig staarde ze voor zich uit. Me- i vrouw Torwesten was al ingestapt De i chauffeur zette de motor aan. Daarbij was het Heidy. alsof er een gebukte ge- stake langs den wagen sloop even bij den chauffeur bleef staan en toen ver- dween; het zag er uit als een groote hond. Waar was die gebleven*? Heidy had geen tijd verder op die qc dachte in te gaan, want tot haar verlich- ting kwam nu een taxi, die op vrij stond. de straat langs en scheen van plan te zijn om naar de standplaats te gaan. Door een heftig zwaaien met den arm hield ze den wagen staan de. (Wordt vervolgd.) -a VAN ssaasssBR'OT'

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 5