Laatste Berichten. DEVERDLTISTERING TE AMSTERDAM. Zooals reeds vroeger gemeld, is by de poiitie te Amsterdam aangifie gedaan, da: da directeur vau het Nederiandsch fi iaal eener Daitsche handelsvereeniging aidaar iich schuldig zou hebben g smaakt aan ?er- dulstering van getdee. Naar door aceoun tants intissehen is va-t/estela, zou circa f 60.000 door den directeur zijn ont- vreemd. Than; wordt veroomm, dat de directeur, die voorlvluehtig was, zich bij de Amster- damsehe palitie heeft aag m Id. Hjj be- kende, in den loop der j «ren bedragen uit den kas ten oigm bate te he >ben ge oruikt, welke in totaal 60 000 kunnen beloopen. Hy heeft vervolgens de po'itie medege- deeld, zich in staat te achtc-n, b:n en enkele jaren de ve m'ste geld n aan de benadedde han^ lsvereeniging terug te beta'e De man is t'aans terzabe yah v rduistering ter be chikking van de justitie g steld. DOODELIJK AUTO-ONGEVAL. Zt erdag is da heer M Eyaard uit Goes onder Ouieobosch met zyn auto tegen een bo m gereaen. Hij werd met een ernstige hersensehudding opgecomen en is eeoige uren !a(er o?erledeo. De andre inzitiende uit Goes bekwam lie-fate kwetsuren. SOHAPEN GEDOOD. Op het lanig >?d Bjekesteia onder's-Grave- !and heeft een tweetal bonden ean party schapen aangevalleu en da dieren zoo toe- getakeld dat 10 van de 18 schapea gedood waren of mosstea worden afgemaakt. Het is nog de vraag of de overige verwonde dieren behouden kunnen blijven. Da eige- naar van de hondea is onbekend. NOODLOTTIG ONGELUK. IS nig kinderen hadden te Goirle een glybaan gemaakt met als eirdpunt een laataarapaal, siaande op 15 cM. afs and van dea s'raatweg. D- kinderen gied-n da baaa af en zw erden dan om le lantaarn heen, te seinde weder terug ie loopen. De 9j irige van B. wo jende te Goirle, had daarby het oageink. niet de aankomende auto der 8, ni P. uit Go:rle te zien, met het nood lot' g gezolg. da', o n den lautaaropaal zwavienie, hy met het hoofd bekneld ge raakte tusschen de auto en de pan!, en op slag gedood werd Hat parket uit Breda was reeds te Goirle en nam foto's ter plaatse Volgens oog- getaige treft de chauffeur geen schuld en moet het ongeluk aan een noodlottig toe- va1 te wyten zyn. VERV/AARLOOZING VAN EEN KIND. la overleg met den officier van justitie te Rotterdam heeft de politie te Maassluis beslag gelegd op het lijkje van een kind van elf maanden, dat in verregaanden staat van verwaarloozing verkeerde. Het lijkje is voor sectie naar een ziekenhuis giebracht. DROEVIG. la den Velsenpolder bij Velsen was t gezin van zekeren van B., bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen gehuis- veat in een stal. Vrijdagnacht is deze stai geheel uitgebrand, zoodat de men- schen nu dakloos zijn. Het gezin is voor- loopig liefderijk bij buren opgenomen. TRAGISCH. Hit Weebperkarspel wordt gemeld, dat daar een boerenarbeider dood op het land is gevonden met het aangezicht en schedel geheel verminkt. De man was des morgens met paard en wagen naar het land gegaan. Het paard was op hoi geslagen en vermoedelijk heeft de man een trap van het paard gehad. De man laat een vrouw en zeven kinderen achter. GEEN BALDADIGHEID SLECHTS EEN „GRAPJE". In het „Nieuwsblad" van 4 Januari wtWd melding gemaakt van een geval van jbaldadigheid te Naaldwijk. Men had da<2g 's nachts in de tuinen van twee iogezeten^p. ongeveer 120 zakken zaag- sel uitgestrooid, Thans meldt men, dat hier niet van baldadigheid mag wor den gesproken, doch dat deze zaagsel- geschiedenis slechtS als een „grapje" moert worden beschouwd. Men schijnt er te -Naaldwijk een zonderlinge opvatting van een grapje op na te horsden. DE HONGAARSCHE VALSCHE BANKBILJETTEN. Naar gemeld wordt, zal het nog gertii- men tijd duren alvorens A. T-, een def1 hoofdpersonen uit de Hongaarsche val- sche bankbiljetten-kwestie, voor de Haagsche rechtbank zal terechtstaan. De officier van jusitie is van meening, dat de zaak eerst in Hongarije tot volkomen klaarheid moet komen, alvorens hier te lande met de openbare behandeling kan worden begonnen. Daar het aan een buitenlandsche ad- vocaat niet toegestaan is, voor een Ne- derlandschen rechtbank te pleiten, zal de beklaagde verdedigd worden door een Nedeflandschen advocaat. heeft zich echter, zoo wordt verder gemeld, tot zijn v-rienden in Boedapest gewend en bin- nenkort zal een bekende persoonlij.khei.d uit rechts-radicale kringen in Boedapest naar ons land komen om hem in zijn zaak van raad te dienen. EEN REUZE-OMMELETTE. Op den Dordtschestraatweq te Rotter dam is een door P. L. uit Barendrecht be&tuurde hondewagen door een autobus aangereden en tengevolge daarvan ge- kanteld. Twee honderd eieren braken. De chauffeur van den autobus was door de verblindende lichten van een hem teg-emoet rijdende auto verblind gewor- den en had den wagen niet gezien. DE BEL WEIGERDE. Ten behoeve der Zaanlandsche Wa- terleiding is enkele jaren geleden een waterreservoir gemaakt op den hoogsten duintop van den duinenreeks te Wijk aan Zee. Dit reservoir heeft een inhoud van 2000 kub. M. Het water wordt in deze bak gepompt door een machine en zoodra het reservoir gevuld is, waarschuwt een elctrische schel, bij welk teeken het bij- pompen eindigt. Deze week scheen er iets aan de schel- leiding te haperen, althans men bleef rustig doorpomoen. hoewel de bak reeds lang gevuld was. Het reservoir liep over en als een echte bergstroom stortte het water zich van het hooge duin. Het geval werd spoedig ontdekt, doch eenige scha- de was inmiddels reeds door het water aangericht. DE VALSCHE 1000 FRANCS BILJETTEN. In verband met het Hongaarsche val- sche muntersschandaal deelt het Hbld. de volgende bijzonderheid mede: Een inwoner van Amsterdam, geem- ployeerde van een groote bankinstelling heeft g-edurende eenigen tijd een kind in verpleging genomen van den Hongaar Kovacs, kamerdienaar van prins Win- disch Gratz. Toen de pleeqvader het kind weer naar Hongarije bracht, liet de kamerdienaar het kasteel van zijn mees- ter zien, toonde zich bijzonder dankbaar, en onderhi-eld daarna de briefwisseling met den Amsterdammer. Nu is tijdens het hier ingestelde onder- zoek naar de in Hongarije vervaardigde valsche duizendfrancs biljetten gebleken, dat bij de bankinstelling, waar de pleeg- vader werkt, zes stuks van die fabricaties in betaling waren genomen. Aanvanke- lijk werd gedacht aan een verqissing van een groot-industrieel, die de biljetten dan bij een met name genoemde bank te Parijs, zou hebben ontvangen. Nader is echter qebleken, dat de bank- beambte, die met Kovacs bekend was, en niet tot de ,,Valuta"-afdeeling behoorde. die zes biljetten inwisselde. Kovacs had hem geschreven, dat hij nog in het bezit was van zes duizend- francsbiljetten, die hij in dien brief insloot. Hij verzocht den pleegvader van zijn kind, die aan de Bank, waarbij deze werkzaam is. te willen wisselen, en hem, Kovacs. het geld op te zenden. Want in Holland zou het Fransche qeld allicht meer opbrengen dan in Hongarije. De man, niet vermoedende, dat hij en zijn bankinstelling werden gebruikt als Droefkonijntjes, deed alzoo. en de kamer dienaar ontving het gel-d. Thans is alles uitaekomen en de pleegvader heeft tenge- volqe van zijn goedheid, heel veel moei- lijkheden ondervonden. Het valsche munters-comojot kreeq echter door die ,,verhandelde" zes val sche biljetten den indruk. dat in ons land de valsche stukken voor echt zou den doorqaan. Vandaar dat de bertde aller- eerst op ons land afkwam. ZACHTER WEER OP KOMST? Nadat in mHden Zwitserland, de Jura en de Alpen ?eel sueeuw was gsva'len, stygt th^.ns de trmperatuur. In het mid den van Zwitserlani regent het v EEN LEVEN SGE V AARLILKlfRETb^ VAN TWEE AMER1KANEN. Twse Amerikaausche vri-ndcn vertrok- ken een paar wekea geleden in een motor boot uit Boston, om een te Gioucester wonenden vriecd te gaan opzoeken. Dit plaatsje ligt sleeps 48 K.M. verder, zoodat men in het g.-heel geen proviand meenani. Toevallig was wat, b ood aan boord be- nevens wat wate1". Vier uur lang ging alles goed, maar 40 KM. van de ku-t ge- raakte de machine ploHeling defect en ging het scheepje op drift. Dagrnlang Hefden de twee Amerikan n tusschen hoop en vrees. Niet alleen het feit, dat het vceds en het water al vry spoedig verbruikt waren, maar ook de weersomstandigheden maakteu hun toe- stand or ho ud oaar N adat zij een ontzet- tend^n storm doovstaan hadden, volgden he?ige sneeuwbuien. PI itsMing scheen de redding naKy. Uit het dikka sneeuwgor dyu kwam eensklaps e n schip te voor- schyn, dat later de schoener „Mantclair" bleek te zyn. Dri-'maai faalden de pogiu- gen van de berna ming van dit schip, om het ongelukkige tweetal te redden, en ten slotte verdween her, uit het gezicht. Op den dertiend n dag waren de Ameri- kanen zoo uitgeput, dit hun gezicbisver- mogen begot) te verminderen, zoodat zy zelf nad rende schepen niet meer konden ord r8cheiden. Zy gaven dan ook al'e hoop op en gingen in do kajuif, om te sterven Plotse'iDg werden zy evenwd door een sq-helle sirene opgeschrik1, kropen op het dek en ontwaarden op geen 80 M ter afstand het stooms hip „Newby Hall", dat hen aan bo .]\<i w'st te ki ygen en hen redde. DE BANDIETEN-OVERVAL IN MEXICO. Een der reizigars uit den door Mexi- caansche bandieten overvallen en in brand gestoken trein, een Amerikaan, vertelt volgens de New-Yorksche bladen de navolgende bijzonderheden betreffen- de den overval, die wel geheel in strijd zijn met de officieele berichten, dat geen der reizigers gedood werd. Bij het invallen der duisternis, zoo ver telt hij dan, viel het mij op, dat een twin- tigtal personen van ongunstig uiterlijk bij een klein station in de buurt van Guada lajara in den trein stapte. Onder hun mantels hielden zij geweren verborgen. Zij posteerden zich bij de deuren van el- ken coupe. Zonder eenige waarschuwing openden zij toen plotseiing het vuur op hun medereizigers. Niet alleen de man- nen, maar ook de Mexicaansche vrou- wen en kinderen werden zonder genade neergeschoten. Geen enkele buitenlan- der werd ever,wel gedood. Eenige Duit- schers in een Pullman-wagen zijn ge- wond. Alle mannen, zoowel Mexicanen als vreemdelingen, werden beroofd. De vrouwen van vreemde nationaliteit wer den evenwel noch gefouilleerd, noch zelfs werden zij gesommeerd haar bezittingen af te geven. Toen de slachting ten einde was, ge- leidden de bandieten den trein tot het station van Yurecaro. Het doro van dien naam werd eerst door hen beroofd, waarna de vreemdelingen uit den trein werden gezet. Vervolgens doorzochten de bandieten den bagagewagen; de waar- devolste goederen werden door hen op de locomotief geladen, waarna zij deze loshaakten en de wagons in brand staken Daarop gingen zij er op de locomotief vandoor. Aan de op het perron staande vreemdelingen riepen zij toe: ,.Wij zijn geen bandieten, doch revolutionnairen". Onmiddellijk na het binnenkomen der eerste berichten van den overval. zijn door den president van Mexico, Calles, vierduizend man federale troepen ter achtervolging der bandieten uitgezonden. Tusschen beide partijen ontspon zich een strijd op leven en dood, die eerst na een verwoed handgemeen in het voordeel der federale strijdkrachten eindigde. SCHEPEN VERGAAN. Tijdens een storm, is het visschers- schip „Cormorian", afkomstig uit Fleet wood, vergaan, op de rotsachtige kust van het eiland Islay, ten Westen van Schotland. Vijf personen van de beman- ning zijn verdronken. doch 6 anderen hebben het schip met de reddingboot ver- laten, doch sedert heeft men niets van hen gehoord. Van het stoomschip ..Hartfell" van Glasgow, worden 5 man vermist. Men vermoedt, dat zij verdronken zijn, nadat het schip tijdens een storm, ten Zuiden van IJsland, onklaar werd. De kapitein en de andere leaen der be- manning zijn gered. De ,,Hartfell", een schip van 637 ton, is ten deele gezonken in zicht der kust. De treiler ..Axinite" uit Hull met een bemanning van 13 koppen, op rei's in de Ijslandsche vischwateren, is 18 dagen over tijd. Alle hoop is opgegeven. SLACHTOFFER VAN GODS- DIENSTWAANZIN. Te Gelsenkirchen stierf eenige daqen geleden op geheimzihnige wijze een 19jarig meisje. De politie stelde een on- derzoek in en het bleek, dat het meisje het slachtoffer was geworden van gods- dienstwaanzin. Het meisje was lid van een godsdie-nstige secte in Giinnigfeld, welke secte zich ook druk bezighield met ..tafeldans". In een bijeenkomst zou de tafel het meisje hebben medeqedeeld, dat zij in den loop van December zou ster- ven. Zij geloofde dit stellig en op 31 De cember 's avonds vond men haar geheel verkoold in haar bed, dat met petroleum was overgoten. De politie zet haar on- derzoek voort, daar men vermoedt met een geval van moord te doen te hebben. AUTO IN DE RIVIER. Een auto, waarin twee heeren gezeten waren, kwam in snelle vaart uit de rich- ting Detsberg (Zwitserland) gereden, toen de wagen bij een bocht van den weg in de rivier vloog. die door de jongste regens zeer gezwollen was. De auto kantelde in het water om en werd door den stroom meegesleurd. De twee toeristen klampten zich nu eens aan den boven- dan weer aan den onderkant van de auto vast en werden zoo eenige honderden meters ver voortgesleept. Het ongeval zou zeker een ernstiger wending genomen hebben. wanneer twee rotsen de auto niet hadden tegengehou- den. Een der beide heeren kon toen al zwemmende den oever der rivier berei- ken, terwijl de andere nog de kracht had. op een der rotsen te klimmen. waar hij bewusteloos ineenzonk. Na langdurige pogingen slaaqde men er in, hem te vin- den en in veiligheid te brengen. De auto werd door de golven meege- voerd. EEN ZELDZAAM NATUUR- VERSCHIJNSEL. Een zeldzaam natuurverschijnsel is Maandag te Napels waargenomen. Ter wijl de uitbarsting van den Vesuvius nog voortduurde en de lava langzaam naar beneden bleef stroomen. viel er 'n hevige sneeuwbui, die den rand van den krater in een half uur met een witte laag be- dekte. In het witte sneeuwveld teekende de lavastroom zich duidelijk af en was met een gewonen veldkijker van de stad uit te zien. EEN MISLUKTE OVERVAL. Dezer dagen is een overval gedaan op het bijkantoor der Russische staatsbank te Charkof, die evenwel mislukt is, Twee deelnemers aan den overval werden ge- wond en een gedood. Volgens de sowjet bladen droeg deze overval een ,,politiek" karakter; men wilde namelijk geld roo- ven, teneinde daarmede een anti-bolsje- wistische actie te financieren. EEN MAYA-INDIAANSCHE. Een zeer groote belangstelling bestaat op het oogenblik te Londen voor een 12jarig meisje, dat uit Britsch-Honduras is meegebracht door den heer Mitchell Hadges, die deze kolonie in midden- Amerika heeft doorvorscht. Het meisje, Media Vaspuez genaamd, is een Maya- Indiaansche. Zij werd aan het publiek voorgesteld tijdens een lezing, die Mit chell Hadges in het Britsche museum hield. Het meisje, dat een duidelijk Mon- goolsche type heeft, werd geboren in het dorp van haar stam, dat gelegen is in den krater van een uitgebluschte vulkaan bij Luwaantun, een oude stad, waarvan de ruines, gelijk bekend, door Mitchell Had ges zijn ontdekt. De onderzoeker deel- de mede, dat 50 lieden van haar stam in ellendigen toestand in dezen krater leven, dicht bij de ruines van de gebouwen. door hun voorvaderen opgericht. Dit is alles wat er nog over is van het groote Maya- ras, dat in lang vervlogen tijden zeer be- schaafd en welvarend was, en welks land met groote steden was overdekt. De on derzoeker geloc-ft, dat de geschiedenis der Mayas nie: minder dan 30.000 jaar teruggaat. De laatste der Mayas zijn vol gens hem de meest buitengewone stam, die hij nooit heeft gekend. Zij toonen eenige aandoening of emotie. Zelfs on der de hevigste pijnen geven zij geen ge- luid, Toch zien zij in alles. wat er ge- beurt, een voorteeken, of iets bovenna- tuurlijks. Zij sterven uit door qebrek aan wilskracht en door ontbering. Mitchell Hadges keert naar Honduras terug om zijn onderzoekingen verder voort te zet- ten en wordt daarbij vergezeld door ka pitein Joyee van het Britsche museum. TREINDIEFSTAL. Vrijdagnacht deed men bij de controle van een goederentrein, die van Berlijn naar Hamburg onderweg was, te Wit tenberg de ontdekking, dat het ze-gel van een der waggons verbroken was. Bij onderzoek bleek, dat de wagon volkomen leeg was gehaald. De dieven hadden den inhoud tijdens den rit naar buiten gewor- pen. Men vond althans tusschen een tweetal stations den berm van den spoor- dijk met de gestolen waren bezaaid. Van de daders is er nog geen spoor ontdekt. EEN SPOOKHISTORIE. Het is volgens Mat. gebeurd op een der ondernemingen in het Djokja'sche. Avond aan avond spookte het in de buurt van de administrateurs-woning, een stem werd gehoord die hoorbaar fluisterde. Eerst was de chauffeur aan de beurt; hem werd de raad gegeven, zoo snel mo- gelijk te verdwijnen, anders zou hij ver- moord worden. Het behoeft geen betoog. dat de chauffeur onmiddellijk beenen maakte. Het volgende slachtoffer werd aangekondigd, dat de geest zijn kind zou komen- weghalen, en zoo ging het dag aan dag, de vrees wies tot ongedachte grootte. Van heinde en ver kwamen s avonds desalieden naar de onder- neming om het spook te hooren, en elken avond was de geest present, tot onlangs op een avond, toen de administrateur zich eens met het geval ging bemoeien. Door zijn bedienden gewaarschuwd, dat het spook weder druk in actie was, zocht hij den omtrek af, speurde hier en daar en zag plotseiing in een diep riool een schim, het spook manifesteerde zich. De uitgangen van het riool werden door de cultuurpolitie afgezet en 't spook, den welgemeenden raad gegeven te voor- schijn te komen, aan welke uitnoodiging de bewoner def onderwereld gevolg gaf. Wie schetst de verbazing van de toege- stroomde menigte, toen uit het riool te voorschijn kwam... een Javaansche jon- gen van omstreeks twaalf jaar. Hij werd bij zijn nekvel gegrepen, op een muurtje geplaatst en zoo den volke vertoond. Op slag was de vrees geweken, de bedienden des huizes durfden weer in de bijgebou- wen slapen, niemand geloofde meer aan het onnatuurlijke. 300 K.M. PERKROKODIL Uit Barcelona wordt gemel-d, dat een krokodillentemmer een niet-alledaagsch tochtje door de Middellandsche Zee ge maakt heeft. Hij had een weddenschap gedaan. dat hij van Palma (Majorca) naar Valencia, een afstand van 300 K.M. zou „varen" op den rug van zijn krokodil. Hij be- vestigde een houten zeteltje bovenop het dier en ,,scheepte" zich in. Na 12 uren 40 minuten bereikte hij zijn doel. Hij ver- klaarde, geenszins vermoeid te zijn. Hij had zijn evenwicht bewaard door zijn beenen tegen de flanken van het dier gedrukt te houden. Van tijd tot tijd had hij het beest een aanmoediginq gegeven met een eindje hout, met behulo waarvan een middelmatige snelbeid bereikt werd. De „krokodil-vrachtvaarder", die 400 jaar oud is, kwam frisch en fiksch te Va lencia aan, waar hij zijn ongeschokt ze- nuwgestel met nieuwe kracht wapende door een flink maal. De origineele „zee- reis" werd tijdens den nacht uitgevo-erd. Het stooms:hip ,,Baleares" begeleidde den reiziger en verlichtte met haar lich ten zijn weg. - KANK '.RBESTRIJDING IN ENGELAND. In een ve, gadering van den Council of British Ej. pire voor de kankerbestrij- ding werden nieuwe sommen toegestaan voor het kankeronderzoek. Er wordt nu reeds meer dan vijf en zeventig duizend pond gegeven aan wetenschappelijke mannen en instellingen in verschillende deelen van het land. De Council keurde het goed. dat Dr. Mottram zijn methode van onderzoek zal veranderen., zoodat hij de lijn kan volgen van Dr. Gye en den heer Barnard, wier on-tdekkingen alge- meene belangstelling hebben gewekt. Men wil in samenwerking met de Leed- sche universiteit een som bijeen zien te brengen voor de stichting van een cen- traal punt voor kankerbestrijding. Aan de universiteit te Manchester is Nevill Wilmer thans bezig met weefsel- cultuur. In verschillende landen worden comite's gevormd die mede willen wer- ken aan de bestrijding van den kanker. SERUM TEGEN ROODVONK. Dr. Dochey, een Amerikaansche ge- neeskun-dige, heeft, voortlyouwend op de resultaten van de onderzoekingen van het echtpaar Dick, te Chicago, een serum tegen roodvoruk samengesteld. Dr. Ulrich Friedemann, dirrigeerend arts aan het Virchowgasthuis te Berlijn, deelt mede, in zijn afdeeling bij lijders aan rondvonk dit serum met succes te hebben toege- past. Naar zijn meening is het niet alleen in staat de ziekte te bestrijden, maar ook personen, die vatbaar zijn voor de ziekte, daarvoor te behoeden, doch de door de injectie verkregen immun-iteit duurt niet langer dan drie weken. Na herhaalde injecties zou het echter, volgens Dr. Do chey, kinderen voor jaren immuum ma- ken tegen roodvonk. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. De jeuk en ontsteking van alle jeukende huidaandoeningen als gordelroos, dauwworm, eezeem enz. fnoeten spoedig zwiehten voor de aptiseptische en genezende eigenschappen van Foster's Zalf. Inderdaad een probaat genees- middel. Per tuba f 1.6 OPGRAVINGEN IN HET LAND DER CHALDEEeN. Prof. Langwon, de leider der archeo- logische opgravingen te Kisj, meldt be- langrijke ontdekkingen, gedaan bij de op gravingen ten Noordoosten van Kisj. Blootgelegd werden n.l, de vroegste woonplaats ooit gevonden van de Sume- riers in het oude Akkad. O.a. werden ge vonden tafeltjes met afbeeldingen ouder dan ooit in het oude land der Chaldeeen ontdekt, alsmede een groot aantal geschil- derde potten door de vroegste Sumerische generaties gebruikt; het behoorde tot de geometrische aardewerk-episode. Voorts heeft men een groot aantal Sumerische graven blootgelegd. EEN ERFENIS VAN 200 MILLIOEN POND STERLING. Een zekere Stern te Kaapstad heeft zijn familieleden in Poien, waanan twee broers en 4 zusters in Lodz wonen, niet minder dan 200 miliioen pond sterling nagelaten. Het ,,Berl. Tbl." meldt het volgende hierover: „De bezitter van dit reuzen vermogen, Samuel Stern, werd in het dorp Wengzowo (Polen) geboren. Om niet bij het Russische leger te moeten dienen. vluchtte hij naar het buitenland en belandde tensiotte in Zuid-Afrika, waar -hij toevallig, maar ook dank zij zijn werkzaamheid, in het bezit van talrijke goudgroeven en diamantvelden kwam. Zoo werd hij een van de rijkste burgers van Zuid-Afrika en kreeg van de Engel- sche regeering den titel van lord Lands- wort. Hij stierf in 1909 en liet het bo- vengenoemde reusachtige vermogen van 200 miliioen pond sterling na. De aan- dacht werd op dit fabelachtige vermogen gevestigd door den opperrabijn voor Zuid-Afrika, Dr. Landau, in 't Engelsch- Joodsche te Kaapstad verschijnend blad ,,Jewisch Standard", terwijl een Ber- lijnsch blad het bericht overnam. Een inwoner van Lodz, Berger genaamd, bleek een der erfgenamen te zijn, maar door den oorlog werden de onderhande- lingen met den Zuid-Afrikaanschen tes- tamentsuitvoerder afgebroken, Eenige maanden geleden gelukte het Berger met He hulp van den Poolschen gezant in En- geland de actie ter verkrijginq van het vermogen te vernieuwen en hij begon tevens de andere erfgenarfien te zoeken. Hij riep de mede-erfgenamen bij elkaar en er werd besloten een gevolmachtigde naar Kaapstad te sturen. Er zouden on geveer 600 erfgenamen zijn, die hoofd- zakelijk te Lodz en Warschau wonen. DE RIVER LAGAN WEER OF BETER: NOG BOVEN WATER. Nader vernemen wij, dat het s.s. River Lagan, waarvan dezer dagen wegens uit- biijven van bericht werd gevreesd, dat het vergaan was, zijn bestemming te Mortagne heeft bereikt op 10 dezer. Het was 20 Dec. van Swansea vertrokken, doch heeft wegens onstuimig weer moe ten schuilen bij Douarnenez. Daar is het 7 Januari vertrokken en den 8sten te Palmont aan den grond geloopen. Blijk- baar is het daar zonder bezwaar vlot gekomen, althans het heeft 10 dezer Mortagne bereikt. WISSELKOERSEN. Amsterdam. 20 Jacuan 2 uur. Birtaen ateu Londec 12,091/2 2,10 Berlyn 59,15 59 25 Parys 9,27 9,30 Brussel 11,30 11,32 Weeuen (per 100 seh.) 34,75 35,50 Vreemd Bankpapier. Duitseh 59,15 59.25 Fransch 9,27 9 30 Belgisch 11.30 11,82 Oostenryksch (per 100 seh.) 34,75 35,50 SCHEEPVAARTBEWEGING. Voor Sluiskil: 18 Jan. Nederl. s.s. SCHIE- LAND, 6372 M3., kolen, New-Castle. Van Sluiskil: 19 Jan. Nederl. ss.. SINT PHILIPSLAND, 6096 M3., ledig, Londen; Nederl. s.s. SOHIELAND, 6372 M3., ledig, Tyne. Van Riemen: 18 Jan. Duitsch s.s. LEXA. 2546 M3., fosfaat, Aarhus. Voor (lent: 18 Jan. Fransch s.s. THISBe, 5042 M3., erts, Caen; Eng. s.s. WHARFE. 2585 M3., stukg., Goole; Zweedsch s.s. ELSA, 3420 M3., hout, Geffle; Duitsch s.s. EDUARD, 2824 M3., kolen, Cardiff; Fransch s.s. OR- NAIS, 3050 M3., ledig, Beauville; Belg. s.s. JAN VOLDERS, 722 M3., ledig, Oostende. 19 Jan. Eng. s.s. EVELYN MANOR, 1120 M3., kolen, Dysart; Eng. s.s. SOJOURNER, 1231 M3., kolen, Dysart; Eng. s.s. MERGAN SER, 5308 M3., stukg., Manchester; Eng. s.s. WHIMBREL, 4684 M3., stukgoed, Glasgow; Fransch s.s. HONFLEURAISE, 5178 M3., ledig, Dieppe; Letl. s.s. BIRUTA, 5319 M3., gemengd, Riga; Belg. s.s. CHARLES, 2775 M3., 2775 M3., kolen., Leith. Van Gent: 18 Jan. Eng. s.s. WEAR, 3298 M3., ledig, Blyth; Eng. s.s. ALICE MARIE, 6244 M3., ledig, Tyne. 19 Jan. Eng. s.s. ALGOL, 4431 M3., ijzer, New-Port. A. C. LENSEITS STOOMVAARtT MAATSCHAPPIJTER NEUZEN. s.s. HELENA in lading te Santa Fe voor Europa. s.s. MAGDALENA van Sevilla naar Cardiff vertrok 19 dezer van Lissabon, s.s. TERNEUZEN van Tunis naar Gent passeerde 18 dezer Fi- nisterre.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 3