#Bij Ruwe Schrale Huid PUROL WATERSNOOD. SEiEHUDE BERICHTEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. van Handen en Gelaat Doos 30-60-90cL - aan enkele buitenlandsche orders; maar Nederland en Scandinavie zijn in het kwartaal achteruitgegaan. Doch het meest moet Duitschland hebben geleden, en het ziet er niet naar uit, dat dit voor- eerst beter zal worden. Totaal is er in het laatste kwartaal van 1925 over de geheele wereld (behalve Engeland) aan 182.290 ton nieuwbouw begonnen en 274.839 ton is te water ge- laten; vergeleken bij het vorige kwar taal beteekent dat een verminde^ing van 61.712 ton wat betreft het aangevangen werk, en een groei van 24.461 ton wat de te water gelaten schepen aangaat. De totale in aanbouw zijn.de wereldtonnen- maat 2.069.545 ton is. vergeleken bij het vorige kwartaal. 137.360 ton ach- teruit gegaan, en 1.377.013 ton beneden het hoogste voor-oorlogsche record, be- reikt in Juni 1913, n.l. 3.446.558 ton. Op het oogeitiblik zijn er over de geheele wereld 23 schepen in aanbouw van tus- schen 10.000 en 20.000 ton elk, en tien van 20.000 ton en meer. Twaalf van - deze drie-en-twintig schepen, en vier van de grootste, worden in L>root-Brittannie en lerland gebouwd. De tonnenmaat van motorscheepsbpuw op het eind van December, bedroeg in Groot-Brittannie en lerland 299.481 ton 51.6 van de in aanbouw zijnde tonnenmaat van stoomschepen. In Denemarken. Duitschland, Neder land. Italie en Zweden gaat de tonnen maat van motorschepen in aanbouw ver- re boven de tonnenmaat van stoomsche pen uit. NIEUWE GOUD- EN PLATINA- VELDEN. Naar de Izwestia meldt zijn in het Amoergebied weer nieuwe, voor exploi- tafcie geschikte goudvelden .ontdekt en wel tusschen Soeliman en Lagrier. In het Noordeiijk gedeelte van den Oeral is voorts door een expeditie van de Acade- mie van Wetenschappen een nieuw pla- rina-weld ontdekt. WINTER IN RUSLAND. De laatste dagen heeft het te Lenin grad zeer hard gevroren. Zelfs is een tbermometerstand van 30 graden onder nul voorgekomen. Van een dergelijke koude, zoo meldt de Izwestia", heeft men te Leningrad alleen in 1789 te lijden gehad. Tengevolge van de vorst kwamen de treinen met aanzienlijke vertraging aan. De tram had met groote moeilijkheden te kampen, terwijl tal van telefoonlijnen be- schadigd werden. In de voorsteden zijn eenige arme drommels het slachtoffer van de ontzet- tende koude geworden. In scherpe tegenstelling met deze vorst- periode in West-Rusland staat, volgens berichten uit Wladiwostok, de milde tem- peratuur op Kamtsjatka in het Oosten van Siberie. Op den allerkoudsten dag haalde het kwik slechts tot 12 graden be neden nul, terwijl op andere dagen van vorst geen sprake was, Sneeuw valt er zoo goed als niet; wel regent het somtijds. Voor den Siberier, die anders vefn strenge koude weet mee te praten, is het dus inderdaad zoel lenteweer. En de be- volking maakt hiervan gebruik om in de open lucht vroolijk een bad te nemen in de kleine riviertje, waarin zich geen enkel ijsschotsje vertoont. TER NEIIZEN, 20 Januari 1926. VOOR DEN WATERSNOOD. Door de vereeniging 1'er Neuzens Mannenkoor curecceur cie heer G. A. van i-'raaijennoveUi, is net lnitiatiel geno- men tot het geven van een concert ten Date van cie siacntotters voor den water- snood een lotteiijk voornemen, aange- zien uit ae berichten die ons daaromtrent bereiKen voidoende blijRt, dat iinancieeie huip, zelis ruime financieele hulp, drin- gend noodig zal zijn, om tal van slacht- oirers uei ramp, die van alles berootd zijn, mogelijk te maken, dat zij hun leven als het ware weer opnieuw kunnen be- ginnen. Het concert heeft plaats a.s. Vrijdag. met was voor het mannenkoor een voorrecht, dat het van het kerlcbestuur voor deze gelegenheid welwillend de be- schikking kreeg over het ruime Ned. tlerv. Kerkgeoouw. Niet alleen zal de uitvoering zelf daar goed tot zijn recht komen, aoch men kan er ook vele hon- derden bezoekers ontvangen. De erva- ring heett geleerd, dat de concerten van het Mannenkoor druk bezocht worden, en dus mogen we verwachten, dat zulks thans, nu de vereeniging n werk doet, dat ieders sympathie behoort weg te dragen, meer dan ooit het geval zal zijn, en het doei: een flinke duit in den buidel te krij- gen voor de slachtoffers van water en vorst in alle opzichten moge worden be- reikt, terwijl de bezoekers zeker zullen kunnen genieten van de uitvoering van een mooi programma. Men lette er wel op, dat aan het kerkgebouw geen toe- gang gevende programma's worden ver- kocht. Naar we vernemen zal bij die gelegen heid door den WelEerw. heer Ds. A. Timmerman eene korte rede worden ge- houden naar aanleiding van het doel van den avond. R K WERKGEVERSVEREENIGING. Op initiatief van den heer F. B. G. de Meijer, is alhier gesticht een ,,Kring Zeeuwsch-Vlaanderen" als onder-afdee- ling der Algemeene R. K. Werkgevers- vereeniging in het Diocees Breda, l ot voorzitter van den kring is gekozen, de heer V. Verschaffel, directeur van de N. V. Walzenmolen te Sas van Gent, en tot secretaris, de heer De Meijer boven- genoemd, lid der N. V. Aug. de Meijer Zonen's expeditie en agentuurmaatschap- pij, alhier. LANDBOUWONDERWIJS IN OPENBARE SCHOLEN. Door den heer J. Welleman, te Krab- bendijke, V.-D. lid van de Provinciale Staten van Zeeland is aan den Commis- saris der Koningin in Zeeland verzocht de volgende vragen aan het college van Ged. Staten te willen overbrengen: Is het juist, dat door Ged. Staten be- zwaren zijn gemaakt tegen besluiten van gemeenteraden, waarbij ee.n lokaal van een openbare school gratis ter beschik- king werd gesteld voor het geven van landbouwonderwijs Zoo ja, is het college dan niet met on- dergeteekemde van meening, dat dit het geven van landbouwonderwijs belem- mert en dat dit ook imdruischt tegen het besluit der Staten, waarbij aan de land- bouwonderwijzers een surplus wordt toe- gekend boven het lesgeld, dgt het Rijk uitkeert, juist om het landbouwonderwijs aan te moedigen SLUISKIL. Zaterdag 16 Januari hield de onlangs alhier opgerichte Afdeeling van ,,Volks- onderwijs" haar eerste openbare verga dering. Het gemeentelijk vergaderlokaal in de openbare school was qeheel ge- vuld, toen de voorzitter te ruim 7 uur de bijeenkomst opende. Als spreker trad op d& heer J. van der Peijl uit Ter Neuzen, die als onderwerp had gekozen: „Het eene noodi.qe", ge- dachtig aan het gelijkluidende boek van Jonkvr. De Savornin Lohman. In een heldere, hoogstaande en tot het einde toe aandachtig aangehoorde rede zette de heer Van der Peijl de beteekenis van „Volksonderwijs" uiteen. Hij demon- streerde door tal van voorbeelden en aanhalingen den eerlijken strijd, dien ..Volksonderwijs" reeds langer dan een halve eeuw voert voor de openbare school, en hij toonde aan op overtuigende wijze, hoe die school in waarheid de school is voor alien zonder onderscheid van geloof, klasse of stand. Spreker vond in den loop zijner rede de gelegenheid de aandacht te vestigen op het ingezonden stukje in de Ter Neu- zensche courant van Vrijdag 15 Januari, waarin door een Sluiskillenaar betoogd wordt, dat de vergadering, die op Zon- dag 10 Januari in het „schoolgebouw" is gehouden. in strijd is met de opvattingen der bevolking van Sluiskil. De heer Van der Peijl haalde in dit verband aan de woorden van Soera Rana: ,,Er schuilen giftige adders onder 't gras", en wees er op, dat in genoemd stukje wellicht zoo'n addertje verscholen zat achter het woord schoolgebouw. Want de school en het personeel staan geheel buiten die kwestie. Vergunningen om in het leegstaand lo kaal der openbare school te vergaderen worden verleend door B. en W. en de voorwaarden zijn vastgesteld in de raads- vergadering van 27 Maart 1924. Toen is dus dat lokaal aan de school onttrokken en bestemd om voortaan te dienen als gemeentelijk vergaderlokaal. De heer Van der Peijl bracht ten slotte dank aan de redactie van de Ter Neu- zensche Courant voor het duidelijke on- derschrift onder genoemd ingezonden stukje. Een hartelijk en welverdiend applaus onderstreepte de mooie rede van den heer Van der Peijl. Na de pauze heeft de heer Uijt den Boo- gaard uit Sas van Gent de aanwezigen enkele genotvolle oogenblikken bezorgd met de vertooning van een achttal mooie filmen. Het was een geslaagde avond, die den band tusschen de voorstanders van het openbaar onderwijs stellig weer hechter heeft gemaakt. Aan het succes van dezen avond was het te danken, dat verschei- dene aanwezigen zich als lid opgaven. Het ledenaantal is zoodoende in een week tijds gestegen van 48 tot 65. Voorwaar een mooi resultant ZAAMSLAG. Op de Zaterdag alhier gehouden ver gadering van den kring Oostelijk Z.- Vlaanderen der Geitenfokvereeniging, waren 7 afdeelingen vertegenwoordigd, onder leiding van den voorzitter, den heer Van Cranenbroeck. Bij de verkieziing van een onder-voor- zitter werden bij eerste stemming op de heeren Martinet van Hengstdijk en De Bruijne van Driewegen ieder 7 stemmen uitgebracht. Bij tweede stemming werd de heer Martinet gekozen met 8 stem- men, terwijl de heer De Bruijne 6 stem- mean verwierf. Alvorens werd overgegaan tot de be- noeming van een secretaris gaf de waar- nemende secretaris, de heer De Blaeij, te kennen, dat hij deze functie weliswaar voorloopig op zich genomen had, doch, lettende op de ter vergadering aanwezi gen, daarvan wenschte ontheven te wor den, en voorstelde te benoemen den heer Claeijs, der afdeeling Boschkapslle. Deze werd benoemd met 6 stemmen, terwijl met 4 stemmen werd benoemd tot pen- ningmeester de heer De Bruijne. Alle benoemden verklaarden deze aan te nemen. Voorts werden nog benoemd tot be- stuursleden de heeren De Blaeij, De Groene en Verschelling, uit de afdeelin gen Zaamslag, Zuiddorpe en Axel, als- mede de voorzitters der afwezige afdee lingen Ter Hole, Hoek en Westdorpe, zoodat iedere afdeeling in het bestuur zitting heeft. Vastgeseld werd een reglement voor den kring. Op voorstel der afdeeling Boschkapelle werd besloten af te wijken van het vroe- ger genomen besluit, om de vergaderin- gen te houden in Zaamslag als centrum- gemeente, doch in de atdeelingen om beurte. Ingevolge dit besluit werd verder bepaald, dat de eerstvolgende vergade ring te Stoppeldijk, de woc nlaats van den voorzitter, zal worden gehouden. Met het oog op de landbouwtentoonstel- ling te Axel zal de eerstvolgende be- stuursvergadering dit jaar te Axel wor den gehouden. AXEL. Hoewel het weer in den morgen min der belovend was, is hier j.l. Maandag- namiddag een goed geslaagd ijsfeest ge- geven op de Groote Plaat, die bij den hoogen waterstand is onderg'eloopen en met de kreek een deel uitmaakte. Er waren drie banen in gereedheid gebracht, waarop enkele honderden liefhebbers hun hart aan het ijsvermaak ophaalden. Door de ijsclub waren wedstriiden geor- ganiseerd in hardrijden, schoohrijden, ringrijden en hardrijden op de prikslede. Het feest werd opgeluisterd door het muziekgezelschap .Concordia' De burgemeester, die het feest bij- woonde, feliciteerde het bestuur der ijs club met het succes. dat zij met dit ijsfeest behaalde. Naar de Ax. Grt. meldt was de uitslag der wedstrijden als volgt: I Hardrijden voor heeren op 1200 M. Aantal deelnemers 25. le prijs f 5, Joh. de Hullu 1 min. 3®^sec., 2e pr. f 2,50, C den Engelsman m. 36 seer., 3e pr. f 1,50, C. Leunis 1 m. 37 sec. II. Schoonrijden voor dames. 2 deel- neemsters, le prijs Rom. van de Casfeel (taartschep)2e pr. Joh. Schieman Ad. (suikertang), III. Schoonrijden voor heeren 17 deelnemers, le prijs A. P. Dieleman, hor- logeketting, 2e pr. J. van de Velde, siga- renkoker, 3e pr. Jac. de Feijter Sr., pijp. IV. Schoonrijden voor paren, 6 deel nemers, le prijs A. Vermaes (portefeuil- le) met echtgenoote (suikerschepl, 2e pr. Gijsbr. van Bendegem Jz. (Termoflesch) met juffr. R .van de Casteel (armband). 3e pr. Abr. de Smidt (schaatsen) met juffr. Moerdijk (taart). De jury voor deze afdeelingen bestond uit de heeren J. Cornelisse, A. Schieman en A. IJsebaert. V. Ringrijderij voor dames en heeren, 48 deelnemers, l e prijs B. Schieman f 5, 2e pr. Jac. de Feijter f 2,50, 3e mej. R. van de Casteel ,f 1.50. 4e pr. G. van Ben degem f 1, VI. Hardrijderij op prikslede, 26 deel nemers. Prijzen; steenkolen. le prijs P Schieman, 250 K.G.. 2e pr. G. Stout- hamer 150 K.G.. 3e pr. C. Jonkman 150 K.G., 4e pr. A Vinke 100 K.G., 5e pr. J. Ruben 100 K.G.. 6e pr. Ed. Mattele 100 K.G.. en 7e pr. een tulband. aan B. Schie man. SAS VAN GENT. Ongeval. Wanneer de sneeuw als een dikke vacht, velden en wegen bedekt, worden vaak veel zaken aan het oog onttrokken, waarvoor men zich orader normale om- standigheden in acnt kan nemen. Dat ondervond de werkman T. toen hij Maandag omstreeks 4 uur bij het zand- karren plotseling in een. kuil terecht kwam. welken val hem een gebroken been bezorgde. Tot overmaat van ramp werd hij door zijn collega's bij het bieden van hulp bij het gebroken lichaamsdeel beetgepakt, waardoor de man ondraaglijke pijnen te verduren had. Ter behandeling werd hij naar het zie- kenhuis te Sluiskil getransporteerd. W erkeloosheid. Het schijnt, dat het dit jaar met de werkeloosheid erger gesteld zal zijn. dan tot dusverre het geval was. Niet minder dan gemiddeld 40 werk- loozen zijn thans ingeschreven en wie zal de verzekering kunnen geven, dat dit aantal, gezien de slechte weersgesteld- heid, niet spoedig verdubbeld zal wezen. Alle factoren, werken dan ook samen, om de positie van de werkzoekenden zoo ongunstig mogelijk te maken. Het was in de eerste plaats de vroeae beeindiging van de suikerbieten-cam- pagne, die menigen werkman, vroeger dan in andere jaren het geval was, op non-activiteit zette. Daarna het vallen van groote massa's sneeuw en de felle vorst, die ook niet be- vorderlijk waren, om den arbeid buiten ruimer te doen worden. Vervolgens komt de snelle beeindiging van de campagne aan de phosphaatfa- briek. waardoor ook alweer velen, men sprak reeds van 25. van werk verstoken bleven. En thans weer deze wintersche natuur waardoor alien buifenarbeid zoo goed als totaal stopgezet wordt. „What next" zou men, na al deze we- derwaardigheden onder het oog te heb ben gezien, geneigd zijn zich zelven af te vragen. AARDENBURG. Naar het weekblad der Ned. Herv. Kerk mededeelt, heeft wijlen mej. F. E. Blindenbac'n alhier (classis IJzendijke) overleden, de volgende legaten vermaakt: aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. gem. aldaar het woonhuis met een gedeelte van den tuin, en aan de diaconie dier ge- meente ten behoeve van haar bewaar- school f 5000, alles vrij van successie- rechten. BIERVLIET. Xaterdag reed een auto, waarin drie personen zaten, door den Koningin- nepolder, in de richting van den verbindingsweg tusschen O. en W. Z.- Vlaanderen. Op een draai van den weg vloog de auto van de straat de sloot in en kwam met de wielen omhoog te liggen. De chauffeur had zich zoo bezeerd, dat geneeskundige hulp moest worden inqe- roepen. Met behulp van timmerlieden uit de kom van Biervliet werd de auto weer op het droge gebracht, (M. Crt.) LOOP DER BEVOLKING OVER 1925 PHILIPPINE De loop der berolking in dez- gemeente over 1925 was als volgt Ge oren 12 m., 19 vr to'aal 31. Gevestigd 38 m 22 vr., totaal 60. Overleden 3 m., 4 vr., to aal 7. Yirtrokken 51m, 36 vr., totaal 87. m. vr. totaal Bevolk. op 1 Jan. 1925 611 593 12u4 1 1926 697 594 1201 alzoo vermitiderd met 3 personen. Voltrokk n huseltken 10. RECHTSZAKEN. HET NIET VERLEENEN VAN HULP. De Hooge Raad verwierp het cassa- tieberoep van P. J. v. d. V., roeier bij het Ned. Loodswezen te Vlissingen, die door de rechtbank te Middelburg was veroor- deeld tot 3 maanden hechtenis, wegens overtreding van art. 450 Wetboek van Strafrecht (het niet verieenen van hulp bij het verdrinken van een jonqen, die in het water lag. terwijl hij in hetzelfde water bezig was te visschen.) DE PORTUGEESCHE BANKB1LJET- TENZiAK. Ingevolge het nieuwe Wetboek van Straf vordering is gisteren door de 3e Kamer der rechtbank te 's Gravenhag in raadkamer behandeld de vrang, of de rechtbank al dan niet last zal geven om de voorloopige hechtenis van den heer Maring van Us el- veere, d e, zooals men weet, is aangehouden in verband met de kwestie der Portugeesche bank Tiljetten, te verlengen. Voor den heer M. v. 1J. gaf zijniaads- man mr. Rolandus Hagedoorn, een uit- voerige uit eenzetting der versehillende feiten Reeds gisteren nam de rechtbank be- schikkingzij beeft de gevangenhouding van den heer M. v. IJ. gelast Van deze beschikking gaat de ra°.dsm -n van den he-r Marang in hooger beroep bij het Gerechtshof, SMAKELMK ETEN. Voor het kantongerecht te Leiden stond V'aandag terecht een slager uit Zoeter woude, die ook zijn kianten in Leiden heeft, wegens het niet ter keuring ofherkeuring aanbieden van een gestorven schaap. Bij de bchan teling der zaak bleek, dat een laudbonwe" in die plaats hem had gewaarschuwd, dat er in het land een dood schaap lag, dat hij halen m es- Deze landbouwer en diens zoon L. en zekere C. de W., gaven schoorvoetend toe, dat zij van het voofdeel, dat het vleesch opleverde, hun deel zoudeil he ben. Beklaagde deed het voorkomcn, dat hij het vleesch wel had lite i keuren, wanneer het er goed uitgezien had. Maar hij had het, nadat het dier gevil i was, «weggedaan" hetgeen kennende de antecedentcn van be- klaagdnoch de keurmeester van den Centraleu vee- en vleeschkeuriogsdienst in het district Leiden, noch de kantonrechtef geloofde. Waar het reeds de zevende maai was dat beklaagde voor dezelfde overtreding was geverbaliseerd, eischte de ambtenaar van het 0 M zeven dagen principale hechtenis, met last to1 bekend maken van het vonnis. Er komen, gelukHg, geen berichten meer van nieuwe onh ilen. Weer is de winterkou streng ing -vallen en in de vernie'd landen wacht nu ds berolking af hoe hetnood ot zich verder aan hun voltrekken zal. Het is voor haar wel een nare trieste tijd In de Vechtstreek. De staud van de Vecht daalt thans re- gel matig en de oogenblikkeljjke toestand geeft geen reden tot bijzondere ongerust- heid. daar de bewakers den toestand thans meester zijn. De Re-^ge echter baart veel zorghet ijs heeft zich in de :e rivie op versehillende plaatsen tot op den bodem vastgezet cn jjsdammen gevormd, zoodat bij Schuilenburg het water over h t land en in de huizen stroomt De militairen he ben zich thans uit-Juitend op d be- waking van de Regge geconeentreerd en trachten door middel van springstoffen het ijs op te ruimen. Dit is echter een reuzen- werk, daar de riv er over een afsfand van kilometers vol met ijs zit. De laatste dagen hadden geweldige explosies plaats De Rijksweg Nijmegen—Venlo en de M.B S Er is hard gewerkt aa bet vrijtnaken van de lijn tusschen Mook en Heumen. Van den weg naar Groesbeek tot aan het viaduct was een ijs veld van 10 c.M. dik, waaronder Zaterdag nog 45 c.M. water stond. Even voorbij het via iuct was een grepp 1 gemaakt waardoor het water met voile kracht in de M <as van uit net viaduct terugvloeide. De rijksweg tot ver het bouwland op was eveneens met een dikke ijslaag bedekt en Rijkswerklieden waren Zaterdag bezig dit ijs los te breken. Maandag werd de weg Nijmegen-Mook- Venlo heropend en gis^er is de normale verbinding tusschen Nijmegen en Limburg ook per tram hervat, wat voor velen een groote vreugde zal zijn, na een verbreking van het verkeer van ongeveer 3 weken. Maandagmorgen had de tram op haar eersten rit van Venlo naar Nijmegen tegen- spoed. In Mook lag n.l. een aato uit Amsterdam tusschen het ijs en de rails bekneld deze was daar 's ochtends om 7 uur gestrand waardbor de tram een half uur vertraging had. Uit Nijmegen. Het circa dertig meter breede en 6 meter diepe gat in den Tt erdijk, aan den weg Njjmegen—Gr .ve, waar, zooals men weet, op Oudejaarsnaekt een brug is weggesla gen, kan in de eerste dagen nog niet wor den ged cht, wegens den sterken stroom, terwijl de aanvoer van mat; rialen zeer be- zwaarlijk is. Aan den kant van den weg, waar de hoofdkabel van de electrische ge leiding iigt is de dijk geheei weggeslagen. Omtreut den toestand in het Land van Maas en Waal onJeenen wij aan de Gel- derlander het volgende Bij Neder-Asselt stroomt thans geen water meer het Land van Maas en Waal binnen. Door de gaten bij Alfen en Dreu- mel, welke door de genie werden gemaakt, stroomt echter mender water weg dan voori een. Te Dreumel is de sluis verstopt door daken van huizen en ander drijvend materiaal. De Ruffelsdijk, welke de scheiding vormt tusschen het Rijk van Nijmegen en het Land van Maas en Waal, is drovg. Maas en Waal looz n nu deor de gaten bjj Dreumel en Alfen en, voor zoover mogelijk, door de slui/en. Het Rijk van Nijmegen voert het water weg door de Nieuwe Wetering naar het stoomgemaal van Appelte n Valt de Maas tot een stand van 8.50 meter plus N.A.P., dan gaan de slu zen bij Balgov en Niftrik werken. Dinsdag heeft Horssen verbinding ge kregen met Druten. Er is n.l. een vaargeul in het ij>- gehakt. Ondanks het vallen van het water big ft de toestand in het Land van Maas en Waal treurig. Zoo wordt uitLeeuwenge m<ld dat het hoepelmakersbedrijf door de overs'rooming is lam geslagen. Alleen de schade door weggedreven hout zoowel bewerkt als onbewerkt. wordt geschat op ruim 50.000, Reeds is men begonnen met het keuren van de woningen, welke vrij van water zijn geraakt. De be woners wor sen thans daarin nog niet toegelaten. 100.000 voor Vettenbroek, Naar de heer G. den Hoed, voorzitter der afd Gouda van de Hollandsche Maat- schappij van Land ouw, mededeelt, zou bjj den heer J, C. Ilagen te Reeuwijk, voor zitter van den Polder Broekvelden en Vettenbroek, het berieht zijn ingekomen, dat de Hollandsche Maatschappij van Land- bouw haar geheel watersnoodsfonds van ruim /'lOO.OOO hescbikbaar wil stell* n tot droogmaking van den ondergeloopen polder, onder voorwaarde echter dat Ged. Staten met het hoogheemraadschap Rijnl nd zorg- dragen voor een behoorlijke versterkiDg van den polderdijk HET ONGELUK IN DE STORM- SCHOOL Omtrent het ongeluk in de Storm- school van het Kamp van Waalsdorp, meMt het ,,Vad. nog het volgende: Luitonant Van Hattum gaf instructies over de behandeling van gas'oommen. De soldaat ViVezenbeek moest een gasbom. waaraan een Jont bevestigd was, aanste- ken. De soldaat deed het de eerste maal niet goed, waarop de luitenant het hem zou voordoen. PlotseJtog barstte de bom uit ellcaar. Het schijnt", dat de lont de eerste maal toch vuur gevcP had en door- gebrand was, terwijl de luiifjuant haar nogmaals wilde aansteken. De soldaat kreeg de explosie in hoofdzaak ii7 het gezicht. De luitenant werd aan het ondeT- iijf en de beenen gewond. Eerst vreesde men in het militair hospitaal voor het ge zicht van den jongeman, maar Vrijdag- avond deelde men mede, goede hoop te hebben beide oogen te kunnen behouden. Luitenant Van Hattum is in het Roode Kruis Ziekenhuis opgenomen. Zijn toe stand was Vrijdagavond niet onbevre- digend. EEN ZELDZAME VOGEL. Onder het gehucht Ospel (N.-Br.) is dezer dagen een zeer zeldzame vogel ge- schoten, n.l. een trapgans. Deze gans (otis tarda) broedt in Zuid-Oostelijk Europa, vooral Hongarije. Des winters maakt de trapgans vliegtochten naar het Noorden en het Noord-Westen en komt bij die excursies een hoogst enkele maal tot boven Nederland. Zulks is met het geschoten exemplaar, een zeer mooi wijf- je, het geval geweest. De trapgans be hoort tot de grootste landvoqels, die in Europa voorkomen, wat ook wel blijkt uit de vlucht van het te Ospel gevangen dier (1.75 M.). Voorheen kwam deze vogelsoort ook in Engeland veelvuldig voor, doch wegens haar vraatzucht en de vernieling van graanvelden, werd zij daar zoo scherp vervolgd, dat ze er thans finaal is uitgeroeid. OP HEETERDAAD BETRAPT. De Delftsche recherche heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag, in aa- menwerking met de gemeentepolitle te Pijnacker, drie werklieden op heeterdaad betrapt bij een inbraak ten buize van den landbouwer J. van Winden te Delfgauw. Twee hunner werden in de woning aan gehouden. De derde, die wist te ontko- men, is Zondagavond te 's Gravenhnge gearresteerd. Een der gearresteerden is een vroegere knecht van Van Winden. ONDER MARKERS. Te Venlo werd Zondagnacht op de speelplaats van de school aan de Golt- ziusstraat kermende gevonden een arbei- der. Naar het hospitaal gebracht, bleek zijn toestand levensgevaarlijk. Na lange aarzeling verklaarde de man mishandeld en tegen den buik getrapt te zijn door een anderen arbeider, met wien hij eerst uit geweest was. Deze was reeds eerder ge arresteerd wegens dronkenschan, doch na ontnuchtering weer ontslagen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 2