BUiTENLAND. SPORT. 1 I i De groote overstroomingen. SCHADE DOOR AARDSCHOKKEN. Uit Siena wordt gem eld, dat Vrijdag- avond een sterke aardbeving werd waar- genomen in het gebied van de Monte- Amiata. Het dorp Affadia San Salvatore werd in het bijzonder getroffen. Een hon- dero huizen scheurden. Drie personen /erden gewond. De bevolkiing kampeert n de open lucht. De schokken duren, dsthoon veel lichter, voort. De autori- eiten van Siena hebben aan de getroffen >evo!king hulp gezonden. HET WATER ZAKT. Volgens de ,,Soir" verklaart de Water- staatsdienst, dat het water in al'le streken van Belgie gezakt is. Te Saint Gilles en te Termonde moest de gendarmerie ingrijpen om een eind te maken aan een gevecht tusschen nood- lijdenden uit Audegeih en Denderbelle. Laatstgenoemden trachtten de dijken van de zijrivieren van de Dender door te steken, teneinde het water naar Saint Gilles en Termonde te.doen afvloeien. Verscheidene dorpelingen werden bij het gevecht gewond. De Paus heeft 30.000 frs. geschonken voor de slachtoffers van de overstroomin- gen. In het overstroomde gebied zijn twee lijken opgehaald, een te Seraing en een nabij Namen. De soldaten, die naar Luik en omstre- ken waren gezonden, zijn te Brussel terug- gekeerd. DE VESUVIUS. De werking van den Vesuvius is in den nacht van Dondexdag op Vrijdag zeer toegenomen. Aan de westzijde heeft de lava al verschillende gloeiende meertjes gevormd, en een 300 M. lange en 5 M. breede stroom vloeit langzaam naar be- neden. Gevaar oestaat er voor de omwo- nenden evenwel nog niet. MISLUKTE AANSLAG OP EEN MINISTER. Een krankzinnige is te Kopenhagen de studeerkamer binnengedrongen van Steincke, den Deenschen minister van justitie. De man ging den minister met een knuppel te Jijf. Hij trof hem echter niet, sloeg echter wel een groot gat in diens lessenaar. TER NEUZEN, 11 Jan. 1926. BEKRONlNGEN VOOR HUISVLIJT. Bij de dezer dagen te Werkendam van wege de afdeeling van 't Nut gehouden huisrvlijttentoonstelling werd de eerste prijs voor vioolbouw toegekend aan den heer O. de Kleijn te Ter Neuzen en de eerste prijs voor handwerken aan mej. H. Standaert, eveneens te Ter Neuzen. VARKENSVERZEKERING TER NEUZEN (KOM). In de j.l. Zaterdag in het logement ,,'s Lands Welvaren" alhier gehouden vergadering van ,,Eigen Hulp", vereeni- ging tot verzekering van verlies wegens sterfte van varkens, bleek uit de rekening van den penningmeester, dat gedurende het afgeloopen jaar was ontvangen een bedrag van f 98,92, en was uitgegeven f 117,82, zoodat er een nadeelig slot was van f 18,90. Waar het slot der vorige jaarrekening 448,58 bedroeg, bestaan de bezittingen der vereeniging thans uit een bedrag van f 429,68. Uitkeering werd verleend voor 4 gestorven varkens, teza- men wegende een gewicht van 162 kilo gram, waarvoor is uitgekeerd een bedrag van f 85,75. Bij voorlezing van zijn jaarverslag door den secretaris, werd de vergadering ter kennis gebracht,* dat de vereeniging is op- gericht den 6 Januari 1896, zoodat thans het heugelijke feit werd herdacht, dat zij reeds 30 jaar bestaat. Verv'olgens werd o.m. besloten met de bestaande contribute, alsook de uitkeering voort te gaan. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Joz. Meeusen en Fred. Kegels, ter- wiii in de plaats van G. Buijze den heer A. Leijs werd gekozen. AANBESTEDING. Door de maatschappij „Voorwaarts" te Kijkuit had de aanbesteding plaats van meststoffen. De levering werd gegund: voor 69.800 K.G. superphosphaat aan de Firma De Ruijter te Axel voor f 2,51; voor 40.100 K.G. kalizout aan idem voor f 5,54; voor 4500 K. G. kainiet aan idem voor f 2,20; voor 20.000 K.G. ammoniak aan de heer M. v. d. Gouwe te Ter Neuzen voor ,f 16.42; voor 20.000 K.G. Chili aan de heer F. de Moor-Vlaminck te Hulst voor f 14,09. SCHUTSI-UIS TE WEMELDINGE. Door den Rijkswaterstaat is het gra ven van het binnentoeleidingskanaal voor de derde schutsluis te Wemeldinge met bijkomende werken gegund aan de N. V. het Nijmeegsch Bagger- en Aan- nemersbedrijf te Nijmegen voor f 64.000. PROV. STOOMBOOTDIENSTEN. Met ingang van 1 Januari j.l. zijn door Ged. Staten benoemd tot eerste klerk bij de Prov. Stoombootdiensten op het bu reau van den directeur te Vlissingen, de heer C. Dommdsse en op het bureau ter Provinciale griffie te Middelburg de heer M. J. Maassan, conducteur, thans reeds eenigen tijd op dat bureau werkzaam. DE OVERSTROOMING IN BELGIe EN HET KANAAL GENT—TER NEUZEN. De heer Hauspye, hoofd-ingenieur der werken te Gent, heeft aan het ..Laatste Nieuws" de volgende inlichtingen ver- strekt: De Nederlandsche waterdienst doet zijn best om ons land van het water te ontlas- ten. Reeds meermalen stand het waterpeil in he' kanaal van Ter Neuzen boven het maximum. Op Nederlandsch gebied 1 steeg het tot 2 vingers van de dijkhoogte, zoodat de Nederlandsche polders met j overstrooming bedreigd werden. Het hoofdbeheer van bruggen en wegen van ons land, heeft over de handelwijze van 1 den Nederlandschen waterdienst zijn hooge voldoening uitgedrukt. Langs de sluis van het tolhuis (kanaal van Ter Neu- zen). wordt tot 70 kubieke meter per se- conde weggestuurd, iangs de sluis te Gentbrugge (naar de Zee-Schelde) 250 kubieke meter per seconde. De verbeteringswerken te Kortrijk en te Dendermonde aan de waterwegen uitge- voerd, hebben een nadeeiligen invloed voor I Gent, doch dank zij den afvoer door het -. kanaal van Ter Neuzen, is Gent voor een s groote ramp gespaard gebleven. Van de j overstroomingen zijn de sneeuw en de re- t gen de oorzaken. en de aanvoer van het Bocqwater heeft onzen waterlast nog ver- hoogd. i Volgens de overeenkomst moet het wa- ter langs de Zee-Schelde (Dendermonde- Antwerpen) afgevoerd worden, enkel dan wanneer er overlast komt gebruikt men ook het kanaal van Ter Neuzen. Gedu- i rende 4 uren per dag wordt het water in de zee afgelaten. Te Gent staat het water 1 meter boven het gewoon peil. In den voormiddag v/as het 10 c.M. gezakt. Men mag het grootste gevaar als geweken aan- jj zien, maar met het weder moet natuurlijk rekening gehouden worden. RIVER LAGAN. Van het Eng. s.s. River Lagan, dat 20 December van Swansea naar Montagne vertrok, heeft men sedert dien niets meer vernomen. EEN MOEILIJK KARWEITJE. Dezer dagen heeft zich bij Ossendrecht een stukje reddingswerk afgespeeld, waar- van de bijzonderheden thans eerst goed bekend worden en die toch niet onvermeld mogen blijven. Het 120 ton groote zeil- schip Johanna Elizabeth" van schipper J. Schouten, was door den storm op de schorren bij Ossendrecht aan den grond geloopen en dreigde met de lading suiker- bieten verloren te gaan. Aan v. d. Tak's Bergingsmaatschappij f werd opgedragen, het schip zoo mogelijk I af te brengen en deze maatschappij droeg j dit werk op aan haar agent, den heer F. I Blok te Bath. Deze ging met zeven man uit j Bath op het schip „De Avontuur" van G. j Maas uit Walsoorden naar het in gevaar verkeerende schip toe en kon aanvankelijk slechts tot op 100 meter afstand naderen. Later kwam men dichter bij en werd be ll gonnen met overladen der bieten. In den nacht staken storm en regen steeds hevi- ger op en kwam de „Avontuur" op het voorschip van de .Johanna Elizabeth" te- :i recht. Het heeft heel wat schioperskunst gekost, de beide vaartuigen weer in het I vaarwater te krijgen, vooral waar de .Avontuur" eenigszins beschadigd was ook. Toch gelukte het, de beide schepen tegen den morgen voor Ossendrecht te 5 krijgen na een nacht van hard werken en angstige uren, ook voor de wachtende ge- zinnen van de ter berging uitgevaren mannen. SLUISKIL. Zaterdag laatstleden werd alhier eene vergadering gehouden ter bespreking van de mogelijkheid om te komen tot de op- 'j richting van een afdeeling van de Veree- niging Volksonderwijs. Deze vergadering - was zeer druk bezochit en na uiteenzetting van het doel werd tot stichting van een f afdeeling besloten. Niet minder dan 48 personen gaven zich staande de vergade ring als lid op. Als bestuursleden werden gekozen de heeren J. Doornebos, H. Velleman, J. van der Hagen, D. de Doelder en J. J. Kaan. i Met eenige zekerheid kan nu reeds wor- den meegedeeld, dat het ledental zich bin- j nenkort nog zeer zal uitbreiden. j - SAS VAN GENT. Van Landarbeider tot Weldoener der Armen. ,,Hier is an old Dutchman uit Ame- rika' Met dezen gemengden groet kwam zoowat een vijfentwintig jaar geleden een oud patriarchaal uitziend heer het kantoor van een onzer groote industrieele instel- lingen binnen. Een oude Hollander uit Amerika, over- gekomen om, zooals hij verzekerde nog eens het Friesche dorpje te bezoeken, waar hij geboren en opgevoed en tot op zekeren leeftijd geleden en gestreden had voor een menschelijk bestaan, maar niet had kunnen vinden. Daarom was hij, na zijn armelijk huisje te gelde gemaakt en zijn schamele plunje verkocht te hebben met vrouw en kinde- ren de wijde wereld ingetrokken. Waar zou hij anders heen gegaan zijn dan naar het land aan de overzijde van den Oceaan, waar King Dollar regeerde en ieder aantrok, die hier en elders niet de kans hadden een schamel stuk brood te verdienen. Die patriarch met zijn hoogopgerichte gestalte, gedekt met een geweldigen som brero, gelijk de cowboys plegen te dra- gen, en zijn langen grijzen baard, die hem bijna de geheele borst bedekte, was vroe- ger landarbeider geweest ergens in het Noorden van Friesland. Zijn Holland- sche naam was Cuijper, maar, naar Ame- rikaanschen trant had hij dezen verwis- seld voor dien van Cooper, op dat oogen- blik bezitter van eenige millioenen en een paar der grootste warenhuizen, welke in de wereldstad New-York te vinden zijn. Dit alles verteide de oude Cooper, zoo als we hem voortaan maar zullen noemen in een mengelipg van Hollandsch en En- gelsch, dat echter aan den inhoud zijner mededeelingen geen afbreuk deed. Het spreekt van zelf, dat het roman- tische en avontuurlijke zijner mededeelin gen haar uitwerking niet miste. Al de aanwezigen waren geheel en al oor Geen wonder; een man voor u te zien en te hooren vertellen, hoe hij als arme balling zonder aardsch bezit en zonder vaderland van de eene plaats naar de an- clere rondzwieri om daar gincter het brood voor zien zeiven en zijn gezan te veraie- nen- Het was hartroerend. ivlaar het deed ook aangenaam aan, hem langzaam en van iieveriede te zien oprijzen uit den etilendigen toestand, waar- in hij zoo lang verkeerd had, hem eindelijk te zien zegevieren in den onverbiddeiijken kamp met het leven. Maar trotsch ot verwaand was hij niet geworden. lntegendeel, wie hem daar zoo zag zitten, met den grijzen, patriarchen- kop, met de voor een zeventigjarige nog energieke gelaatsuitdrukking en in de eenvoudige taal, half Hollandsch, half Engelsch, hoorde vertellen, moest hem sympathiek gezind worden. Hem werd gevraagd, hoe lang hij al in Holland terug was en van waar hij thans kwam. Hij was twee dagen te voren in Rotter- dam aan land gestapt, had daar eens rond- gekeken, maar in een stad voelde hij, de grijze farmer, want hij was boer, zich niet op zijn gemak. 1 rouwens, hij kwam ook niet om steden te bezoeken, immers in Amerika had hij er zooveel gezien. In New-York, waar hij en zijn zoons groote zaken hadden, was hij lang genoeg geweest om het er al lang moe te zijn. Een ander doel, en een tweeledig zelfs, voerde hem naar de country. In de eerste plaats dan wilde hij een goed werk verrichteri. In zijn Heytelan, zijn Friesche vader land, lag zijn geboortedorp en daar wenschte hij in de eerste plaats te onder- zoeken, of\er nog familieleden in het leven waren. En voor de ouden en gebrekkigen wenschte hij daar een tehuis te stichten, waarin deze menschen een rustigen, onbe- zorgden dag zouden kunnen doorbrengen. Dat is dan ook gebeurd. Door hem wer den de fondsen verstrekt voor het stich ten van een oudmannen- en vrouwenhuis, thans bekend onder den naam van de Kuijper-stichting. Maar hij had nog een ander doel en ook dat wenschte hij nog te verwezenlijken- In de streek aan het Manitoba-Meer, waar hij ruim 40 jaar als farmer had ge- leefd en gewerkt, waren geen suiker- fabrieken, alhoewel de grond daar uitste- kend geschikt was voor den verbouw van suikerbieten. Zelf had hij daarmede reeds verschil lende jaren proeven genomen, zoodat hij de verzekering had, dat, wanneer de gele- genheid zou geschapen zijn het product daar te verwerken, de beste resultaten konden verkregen worden voor een rijke winst afwerpend bedrijf. In vereeniging met andere groote land- bouwers uit zijn streek had hij nu het plan opgevat, zelf daar een fabriek te bouwen. Ter bestudeering van het vraagstuk had hij niet geschroomd, op zijn ouden dag nog naar Holland te komen om zich eenigszins met den gang van zaken ver- trouwd te maken, adressen te verzamelen waar de beste machinerieen te krijgen wa ren en mannen aan te werven, die met de taak der oprichting en in bedrijfstelling konden belast worden. Ook dit alles is verwezenlijkt gewor den, want uit statistieken, die mij later onder de oogen zijn gekomen, heb ik mij kunnen overtuigen, dat daar ter plaatse in plaats van het gewone gewas, de tarwe, duizenden acres aan den bietenbouw zijn dienstbaar gemaakt en reeds meerdere suikerfabrieken verrezen. En, dit alles alweer tot stand gebracht, ditmaal niet door een Engelschman of Amerikaan met pluck", maar door den durf en den ondernemingsgeest van een echten, self-made Fries, zoon van het klein maar daarom niet gering te schatten Nederland. ZUIDDORPE Donderdagnamiddag rond 2 uur, had alhier een onqeluk plaats, dat wonder boven wonder goed afliep. H. v. d. Waele reed met zijn auto (ge- sloten Fordwagen), van Koewacht volge- laden met pensionairen naar het tram- station Drie-Schouwen. Aan 't Waterhuis alhier den draai ne- mende, slipte de auto onverwachts op on- verklaarbare wijze aan den binnenkant van den bocht, geraakte in een minimum van tijd te water en kantelde, zoodat deze aan een zijde boven bater bleef liggen, met behulp van een ladder werden de kinderen met bestuurder door de bewoners van 't Waterhuis op't droge gebracht. De auto was goed dicht, want er kwam niet het minste water binnen, na veel moeite, mocht het gelukken de wagen aan wal te trekken en kon deze zonder het minste letsel tot verbazing van de omstan- ders zijn weg vervolgen. BIERVLIET. Bij den landbouwer Pladdet in den Paulinapolder, waar kort geleden eenige koeien gewond in den stal werden gevon- den, is deze week wederom een paard ge- dood. De ontboden dierenarts constateerde. dat het dier door een kogel was gedood, die dan ook door hem werd verwijderd. Een laffe en lage manier van wraak- neming. VOETBAL. Wedstrijduitslagen van Zondag 10 Jan. 1925. Afd. IV. 3e kl. A. T erneuzen—Zeelandia Walcheren—Zierikzee i. doelp. v.—t. c~ Zeelandia M.E.V.O. Terneuzen ©oes Walcheren Stavast Zierikzee o 1.80 1.66 1.42 0.83 0.70 0.40 RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 8 Januari 1926. De volgende zaken werden behauield: J. M. 0., oud 51 j., grossier te Axel, werd ten laste gelegd dat hij op 20 Oct. jl. te Axel door P. C Felius, A. IJsebaert en A. Sorber een heining, toebehoorende aan J- Kggebeen, heeft laten opruimen. Eisch vrijspraak. H. L., oud 28 j., schilder te Groede, was door den kantonrechter te Oostburg, d.d. 1 December jl. wegens uitbetaling van loon in een vergunningslokaal veroordeeld tot f 10 boete ol 10 dagen hecht., tegen welk vonnis de beklaagde en den am itenaar van het 0 M. in hooger beroep waren gekomen. E sch bevestiging vonnis van den kan- ton1 echter. H. L., voornoemd was nog wegens een- zelfde 0 7ertreding tot een zelf le strafver- oordeeld. Ook tegen dit vonnis waren beklaagde en ambtenaar 0. M. in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging vonnis van den kan tonrechter, G M. B., oud 49 j., zonder beroep, huisvrouw van 0. M. P. te Aarden- burg werd beklaagd dat zij op 24 Oct. 1925 te Aardenbuig niet heeft voldaan aan de vordering van den rijksveldwachter Van Nieuwenhupze, om een flesch of voorwerp met sterken drank uit te leveren, bij ge- legenheid van een vermoedelijk gepleegde drankwetovertreding. Eisch 30 boete of 30 dagen hecht. Ook werd behandeld de bekende zaak tegen L. G., cafehouder te Zoutelande. Beklaagde was door den Kantonrechter te Middelburg schuldig vcrklaard aan het niet gesloten houden van eeh aanhoorigheid van zjjn herberg (een schuurtje waar fi tsen werden geborgen) op Zondag 5 Juli 1925 (politieverordening Zoutelande) doch legde geen straf op. Beklaagde kwam tegen dat vonnis in cassatie. De Hooge Raad der Nederlanden beslLte op dat cassatieberoep, dat het schuurtje geen aanhoorigheid van de herberg is, omdat het geheel afzonder- lijk staat zonder de herberg te betreden bereikbaar is, vee en lando >uwproducten bevatte en niet was ingericht voor verkoop van voedsel of drank. De Hooge Raad vernietigde het vonnis van den Kantonrechter en verwees de zaak naar deze Rechtbank Eisch vrijspraak. LOOP DER BEVOLKING VAN TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: G. M. van de Breevaart, schippersknecht, Klaassenstraat 2, van Puttershoek. Th. Smet, klompenmaker, P 87, van Bou- chaute. L. B. D. Doppegieter, brugdraaier, 0 197, van Axel. M. G. Riemens-Jeremiasse, zonder, Steen- kamplaan 46, van Ellewoutsdijk. A. de Quelery-Ventevogel, zonder beroep, De Feijterstraat 41, van Amemuiden. I. Buijsse, onderwijzeres, Noordstraat 103, van Goes. J. M. Cijsouw, onderwijzeres, Vlooswijkstraat 45, van Groede. Vertrokken: A. Vogelenzang, dienstbode, ^Iarkt 25, naar Kruinimgen. P. Stouthamer, zonder, Dekkerstraat 34, naar Hulst. F. Bosscher, zonder, De longestraat 9, naar Groningen. B. Ch. M, Fruijtier, zonder, Axelsche straat 48, naar Hontenisse. G. E. Fromme, religieuse, Nieuwstraat 12, naar Amsterdam. J. Neels, melkslijter, De Blokken 1617, naar Hoek. L. Brouwer, dienstbode, De Blokken 1617, naar Veere. M. L. E. Kieboom, zonder, Landstraat 13, naar H. en L. Zwaluwe. D. L. van Bastelaere, fabrieksarbeider, N. Kerkstraat 29, naar Sas van Gent. Koninklijke belangstelling en Hulpverleening. H.M. de Koniugin en de Prins he,ben zich de laatste dagen der vorige week op nieuw naar het door overstrooming ge- teisterde gebied van ons land begeven, ditmaal in hoofdzaak om zich op de hoogte te stelieD van de wijze waarop de van huis, have en goed beroofden zijn onderdak ge bracht, en verzorgd worden, naar hun wel- stand te informeeren en deze ongelukkigen door H<re belangstelling en een troostwoord te schragen bij de ramp die hen heeft ge troffen En het kan getuigd worden dat overal waar de voor het water gevluchten zijn opgenomen en gehuisvest, ook op de beste wijze voor hen gezorgd wordt en dat ook daar waar door het water ingeslotenen nog in hu.ne woningen vertoeven, door de zorgen van eomite's al of niet met steun van autoriteiten wordt gezorgd voor aanvoer van levensmiddeien en wat verder noodig is. Bij deze groote ramp verloocbend zich gelukkig onzen volksaard, om steeds gereed te staan tot het verleenen van hulp aan de ljjdenden, ook wser allerminst. En bij de vermelding van deze steun- verleening mag ook met lof melding worden gemaakt van de hulp die door de militairen van verschillende wapens wordt verleend zoowel voor het redden van menschen en vee als voor verschillende andere werk zaamheden die in het overstroomde gebied noodig zijn, thans ook reeds weeral voor het herstellen van doorgebroken dijken. Door het Departement van Oorlog en Marine zijn spo?dig en zonder verwijl manschappen en materialen gezonden daar waar die ge- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Voor AHen die Sukkeien met Verstopping of moeilijken en onregel- matigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeer- tabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaai en veroorzaken niet de minste kramp Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. vraagd werden of waar men dacht dat ze noodig waren. Zaterdag bezocht de Koningin o. m. Den Bosch en Tilburg. Zij was te 9 uur te Zaltbommel aangekomen en had vandaar met Haar gevolg in gezeLchap van den dijkgraaf van bet polderdistrict een auto- tocht gemaakt. Verschillende kwelplaatsen langs den Maasdijk, waar het water een ongekende hoogte had bereikt, werden in oogenschouw genomen. H. M. bezocht alle posten aan de rivier en stapte op ver schillende plaatsen uit Het water in „Maas en Waal" zakt, Het verval van hut Maaswater bij de doorbraak te Neder- Asselt bedroeg Vrgdag zek r nog 50 c.M., zoodat het nog wel eenige dagen zal duren, voordat de stand in het overstroomde geb;ed in Maas en Waal metde rivieren gelijk zal zijn en het water nietlanger meer het land zal binnendringen Dan is het oogenblik aang broken, datmetkracht de werkzaamheden worden aangevaDgen om eec ringdijk om het gat, dat thans on- geveer tweehonderd Meter breed is, teleggen en daarna het gat in den dijk zelf te dichten De voorbereidende maatregelen voor het maken van den ringdijk worden reeds ge nomen. Zooveel mogelijk materiaal wordt naar de plaats des onheils gebracht Er is voor gezorgd, dat er voldoende arbeiders zullen zijn om het herstelwerk zoo spoedig mogelijk uit te voeren. In weerwil van het feit, dat het water nog met kracht het land binnenstroomt, is het water tusschen Neder-Asselt en Wychen en aan den anderen kant van den spoordijk tusschen Ra-enstein en Wijchen, weer eenige centimeters ge zakt. De va' duurt ook beden voort. Tengevolge van den afvoer van het water staat er in het overstroomde gebied een vrij sterke stroom Voor de in het over stroomde gebied gelegen huizen en andere bouwwerken, die niet stevig zijn, zal deze stroomwellicht fataal zijn. Dit blijkt uit het feit, dat in verschillende plaatsen als Hernen, Maasbommel, Dreumel, Wamel, A'fen en andere, gelijk al gemeld, verschillende hiuzen zijn ingestort of op het punt staan te be- zwijken. Hierann is evenwel niets te doen. Indien het gat bij Alfen aan de Maas niet was gemaakt, dan zou de waterstand in het land van Maas en Waal zeker nog ongeveer een meter hooger zijn geworden, dan nu het geval is geweest. Aangenemen kan worden, dat de hoogste stand van het water thans al bereikt geweest is. Dit het land van Maas en W"aal is nu het grootste gedeelte van de bevolking al vertrokken. Ook het meeste vee is weggevoerd. Hier en daar zijn de beesten in ge'inproviseerde stallen op hooge punten ondergebracht. De aanvoer van veevoeder is echter zeer moeilijk, zoodat daaraan op sommige punten gebrek bestaat. De stemming onder de nog iD het over stroomde gebied achtergeblevenen, meest mannen, is, nu de val is ingetreden, veel beter geworden. Langzame verbetering. 's-HERTOGENBOSCa. Omtrent den algemeenen toestand in de door het water overstroomde gebieden in Brabant en Lim- burg kan worden ge/.egd, dat de situatie Zaterdag niet ongunstig was. De wind is gedraa d naar het N. wat het sfloopen van het water naar zee vergemakkelijkt, ter- wijl bove-ndien zoowel Keulen en Maastricht Zaterdag val gemeld hebben resp. 31 en 19 c.M De Beersche Maas heeft Vrijdagnacht opgehoud-n te werken, zoodat het water weer in de Maas stro mt. Voor Dea Bosch is Zaterdagmorgen ver moedelijk voor de laatste maal was gemeld, en is het water sindsdien tot stilstand ge komen. Er is in den omtrek echter veel schade geleden. De stand van het water in het kanaal Den Bosch Brummelen is eveneens lager gewoiden, zoowel binnen als buiten den dijk (dus in het overstroomde land). De val hier was Zaterdagmiddag reeds resp. 11 en 3 c.M. Hierdoor is ook de druk voor de meest bedreigde punten van den kanaaldijk geweken, en kan verwacht wor den, dat de toestand ook voor de Lang- straat gunstiger zal worden. De val van de Maas gaat door totLith, Waar nog 1 c M. val gemeld wordt Van Alem werd alleen aan de Maaszijde nog was gemeld, en wel 4 c M. De oorzaak hiervan is dat door de gemaakte gaten in den dijk bij Alfen, het water van het onder geloopen land van Maas en Waal, weder in de Maas loopf. Deze was is van veel beteekenis voor het verdere gedeelte van het land. Weldra zal de stand van het water binnen en buiten den dijk in het Land van Maas en Waal gelijk zijn, en zal men kunnen beginnen met het dicht- maken der gaten. Stoomgemalen zullen dan het water verder naar de buitenzgde vaD den dijk moeten verwijderen. Uit het land van Maas en Waal. Men meldt uit Den Bosch Daar het eene huis na het ander instort, en er Vrijdagnacht weer 40 groote en kleine, nieuwe en oude huizen te Alphen, Dreumel en omgeving, zal den menschen, die de zolders van hun huizen, staande in de 9 5 10 5 5 2 15-4 4-1 20-12 15-12 10-21 8-13 2-11 1-3 4-2

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 2