ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Het huis van den zonderling. No. 7881. Maandag 11 Januari 1926. 68e Jaargang. Moeders! PUROL 51a ABONNEMENTSPRIJS Een persoonlijk woord van H. M. de Koningin tot het Nederlandsche Volk. 8 IN nT«I LAND. f 8PILIKI0M. 8^aBaKfe59gBarai«.g«ii«i«fim*«»«^^ Voor binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Voor Ned. Indie en Amerika /2,70 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Voor 't overig buitenland f3,35 per 3 maanden - Bij vooruitbetaling fr. per post f6,60 per jaar Abonnementen voor't buitenland alleen bij vooruitbetaling. Teruggekeerd van mijn bezoek aan de door den watersnood getroffen streken is het mij eene behoefte een persoonlijk woord tot mijn Volk te richten. Naast dank aan God, zij dat een woord van oprechte waardeering tot de redders der kostbare levens die in gevaar verkeerd hebben, zoowel als tot alien die medewerkten tot het liefdevol onthaal, dat den van hun dak beroofden alom be- reid is. Niet minder waardeering heb ik voor hen, die rust noch kracht hebben ontzien, om verder onheil te keeren en die niet versagen, waar nog steeds onvermoeide werkzaamheid geboden is. Ik ben verzekerd van uw aller innig medeleven met het leed dat zoovelen ge troffen heeft, een leed waarvan ik zelf gefuige ben geweest. Kennende de kracht die er van uitgaat zich gedragen te weten door gemeen- schappelijk gebed, zoowel voor de door den watersnood getroffenen als voor de verdedigers onzer dijken, zullen alien zonder onderscheid een wensch van mij vervallen wanneer zij zich daarin met mij vereenigen. WILHELMINA. DE KABINETSCRISIS. De Tijd meldt: In de vergaderinq van de R. K. Kamer- fractie, die Vrijdagmiddag is gehouden, waren op vier na alle leden aanwezig. Af- wezig waren de heeren Hermans, Moller, Rutten en Van Voorst tot Voorst. De bij- eenkomst heeft van 2 uur tot half vijf ge- duurd. De R. K. Tweede Kamerfractie zal a.s. Dinsdag te 2 uur bijeenkomen. Uit dit feit mag men o. i. afleiden, dat in de vergade ring van Vrijdag geen definitief besluit kon worden genomen en het overleg voortduurt, alsmede, dat zelfs in het aller- gunstigste geval een oplossing van de kabinetscrisis niet voor Woensdag a.s. kan worden verwacht, aangenomen dat de loopende onderhandelingen, die van moei- lijken aard zijn. tot een goed einde worden gebracht. De Res.bode schrijft: Naar aanleiding van de Vrijdag gehou den fractievergaderingen vernemen wij uit parlementaire kringen, dat inderdaad tusschen de aftredende ministers een com- promis is bereikt inzake het gezantschap en wel in dien zin, dat de gezant te Rome naar elders wordt overgeplaatst, maar tevens bij het Vaticaan geaccrediteerd blijft. Bij de Katholieke Kamerfractie Van ERICH EKENSTEIN. 22) Vervolg. Nu. die tegenstelfing heeft toch alleen maar betrekking op meeningen. Inderdaad willen we toch hetzelfde. Tor- westen vinden. En nu we er toch over spreken, zou ik graag een vraag daarom- trent tot u richten. Welke? Als het onze teqenpartij, daaronder versta ik: u. Silas Hempel en misschien ook juffrouw Siebert, gelukte, Torwesten te vinden, wat zou die dan doen? Ik begrijp u niet precies. Wat wij zouden doen? Het feit, dat we hem von- den zou toch Neen, neen. Ik zal duidelijker zijn. Als ik Torwesten vond, zou ik hem, in- dien hij niet dadelijk bewijzen van zijn onschuld kon geven, onder aanklacht van moord in hechtenis nemen. Daaraan zou de eventueele bewering, dat hij ontvoerd zou zijn, niets veranderen. Want ten eerste kan hij voor dien tijd het misdrijf wel begaan hebben, en ten tweede kan het een true zijn. Laat ons nu het omge- keerde geval nemen: u vindt hem. U kent mijn meening. Zou u Torwesten dan aan- raden om te vluchten. of zich tenminste voor mij te verbergen? Nooit. Dan zou ik immers aan zijn onschuld moeten twijfelen. Wij zouden in dat geval evenals u wenschen, dat hij met degenen natuurlijk die hem ontvoerd heb ben, voor de rechtbank gedaagd worden oodat uitgemaakt kon worden, wie schul- dig is, en wie niet. moeten tegen deze oplossing, waarbij het gezantschap bij het Vaticaan weinig meer wordt dan een ornament, ernstige bezwa- ren zijn gerezen, waarbij Vrijdag geen overeenstemming kon worden bereikt. Deze bezwaren zullen te bevoegder plaatse ter kennis worden gebracht en daarna zal de Katholieke Kamerfractie Dinsdag op- nieuw vergaderen. Op onze vraag of op een spoedige op lossing van de crisis gerekend kon wor den, antwoordde men ons, dat die moge- lijkheid bestaat, maar zekerheid is daar- voor nog allerminst. Op onze vraag of het thans bereikte compromis niet dezelfde oplossing inhoudt, welke eenige weken geleden door de vier Katholieke ministers als in strijd met de waardigiheid van den H. Stoel is afqe- wezen, moest men ons het antwoord schul- dig blijven. De Katholieke fractie althans is niet op de hoog-te gesteld met de onder- handelingen, die toen door den formateur met de Katholieke ministers zijn oevoerd. De parlementaire redacteur van De Monger,' meldde Vrijdag: Wij zijn in staat met zekerheid ,e be- richten, dat het migisterie-Coiiin als za- kenkabinet terug zal keeren. Waar- schijnlijk a.s. Zaterdag kan dat verwacht worden. Inzake de gezantschaps-quaestie is een modus gevonden, waarbij of de ge zant te Bern of die te Weenen (waar- heen dan Jhr. Van Nispen tot Sevenaer zou verplaatst worden) ook bij den H. Stoel zal worden geaccrediteerd. De onderhandelingen van Dr. De Vis- ser hebben tot zulk een compromis met de Christelijk-Historische Tweede Ka merfractie geleid, dat zij hun stem voor de regeering zullen uitbrengen, indien een motie of amendement ingediend mocht worden, dat behalve den gezant- scnapspost ook het bestaan der coalitie of der regeering zou raken. MR. P. J. TROELSTRA. ,,Het Volk schrijft: ..Gedurende de jongste weken heeft Troelstra te Amsterdam in de Ziekenver- pleging aan de Prinsengracht met veel baat een behandeling ondergaan van een oude kwaal, waaruit vermoedelijk ver- scheidene zijner ongesteldheden van den laatsten tijd voortkwamen. Vrijdag is hij weer naar zijn Haagsche woonplaats ver- trokken. ,,Het verblijf in de hoofstad heeft hij benut om herhaaldelijk te poseeren voor den beeldhouwer Mendes da Costa, die van het Partijbestuur in opdracht heeft zijn borstbeeld te maken voor het Troel- stra-oord. Dit kunstwerk is thans in klei gereed gekomen en zal nu verder in steen gehouwen worden." DE STEMPLICHT. De heer Kersten, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister,van fusti- tie de volgende vragen gesteld: Kan uw excellentie mededeelen, of het bericht waarheid bevat, dat van uit Apel- doorn per vracbtauto vrouwen, wonende te Uddel, door rijks- en gemeentepolitie zijn uit haar woningen gehaald. omdat zij niet voldeden aan opgelegden stemplicht, dien zij in strijd achtten met de roeping, der vrouw in Gods woord gewezen Indien dit bericht waarheid bevat. is uw excellentie bereid. dergelijke vervolging te doen beeindigen Dat is voldoende. Ik dank u voor die mededeeling. Omdat we toch hetzelfde doel wenschen te bereiken, kan het me weinig schelen, of we dat langs verschil- lende wegen doen. Maar nu nog eens hef verzoek van mevrouw Torwesten. Omdat u er tegen bent Tot mijn spijt kan ik u geen ander antwoord geven, viel Herrlinger hem kalm in de rede. De rechter trommelde op de tafel. Ein- delijk zei hij even beslist: -En toch moet het zoo zijn. Ik vraag u er om in 't belang van het onderzoek. In 't belang van het onderzoek? Ja. Meer kan ik daarvan niet zeg- gen, maar ik zal u iets er van aanduiden. Mevrouw Torwesten is me tot nog toe een raadsel. Ik heb er belang bij haar ten eerste in de nabijheid te houden; ten tweede, haar te isoleeren en ten derde: alles uit den weg te ruimen, wat haar mogelijk kon hinderen om haar plannen verder uit te voeren. Begrijpt u me? Ik hoop Goed. Dan zullen we het wel eens worden. Laat alle protesten. Ik beloof u daarvoor Torwesten's eigendommen te beschermen. Dat is men tenslotte ook aan zoo iemand schuldig. Ik zal alle voor- werpen van waarde in Torwesten's kamer laten brengen en dat vertrek, de badkamer, de garderobe en de bedienden- kamer laten verzegelen. Daartoe heb ik het recht. De andere kamers mag de dame dan naar wdllekeur gehruiken. Bent u daarmee tevreden? - Ja. Tenminste, als mijn toestemming niet als een toestemming in alles wordt beschouwd, die haar bijvoorbeeld het recht zou geven als vrouw van mijn client geld op te nemen. Daartegen zou ik in ieder geval protesteeren. - Dat recht behoudt u natuurlijk. SCHADELOOSSTELLING VAN- WEGE HET RIJK GEVRAAGD. Het Tweede-Kamerlid A. Braat, heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vraag gesteld: „Is de Minister bereid, spoedig maat- regelen te nemen om de door den jongsten watersnood geteisterde personen en ge- meenten aan de openbare liefdadigheid te ontrukken, door hen uit 's Rijks kas scha- deloos te stellen WATELoNOOD. Groote giften. Direct bij de Watersnoodcommissie (commissie ter leniging van rampen door watersnood in Nederland) te Amsterdam zijn, blijkens de eerste verantwoording, o.m. ingekomen, behalve dan de reeds ver- melde bijdragen van de Koningin en de Koningin-Moeder, de volgende groote giften: Nederlandsche Bank f 15.000; Lippman Rosenthal Co. en Twentsche Bank, ieder f 10.000: Hope Co. f 6000; Vroom Dreesman f 5000; Van Loon Co. f 4000; Holl. Zwitsersche Choco- ladefabrieken f 2000; Amsterd. Ballast- mi;. f1000. DE PAUS SCHENKT f 20.000. ,,De Maasbode" heeft bericht ontvan- gen dat Paus Pius XI door bemiddeling van den Apostoldschen Internuntius te Den Haag f 20.000 gezonden heeft voor de slachtoffers van den watersnood. Mgr. Schioppa heeft die som in handen gesteld van Mgr. Van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, met het ver zoek dit geld uit te deelen onder die ar- men, die het zwaarst getroffen zijn. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Over het jaar 1925 werden 12.428 nieuwe postrekeningen geopend. Het geheele aantal bedroeg op ultimo De cember 113.224. Het aantal aan de rekeninghouders ver- zonden afrekeningen bedroeg 6.307,235. Het aantal op de postrekeningen bij- geschreven stortingen bedroeg 4.662.850 tot een gezamenlijk bedrag van f 837.195.854; het aantal credit-giro's 6.305.048 en het aantal debetgiro's 5.709.942 tot e»n bedpag van f 3.410.899.109; het aantal van de reke- ningen afgeschreven cheques 1.377.947 tot een gezamenlijk bedrag. van f 516.489.509. Het algemeen saldo-tegoed bedroeg op ulto. December f 496.612.392, tegen f 175.185.155 op 31 Dec. 1924. INVOER VAN BELGISCH PLUIM- GEDIERTE. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Weitkamp, betreffende het nemen van maatregelen tegen den in- voer van Belgisch pluimgedierte, in ver- band met de te Sittard voorgekomen hoenderpest: 1 H het den Minister bekend, dat on der de gemeente Sittard bij pluimgedierte- houders honderden kippen zijn gestorven aan, door Dr. te Hennepe van de Rijks- seruminrichting te Rotterdam ter plaatse geconstateerde hoenderpest 2. Is de Minister, waar zulks zeer waarschijnlijk moet worden toeqeschreven aan besmetting door uit Luik (Belgie) in- gevoerde kippen overgebracht, bereid maatregelen te treffen, op dat de invoer van Belgisch pluimgedierte, waartegen herhaaldelijk, en te recht, door de land- bouwpers is gewaarschuwd, niet dan na Goed. Dan zal ik vooelcopig een afwachtende houding aannemen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Als uw Kinderen zich bezeerd hebben, gebruik dan onmiddellijk 30-60-90 ct. Biina tegelijkertijd drukte Heidy Sie- bert den liftjongen van het Palace hotel een bos prachtige rozen en een visite- kaartje in de hand. Ziezoo, Karl, ga nu heen, en denk aan wat ik je gezegd heb. Ik wil ontvan- gen worden. Maar vergeet niet, dat je mij absoluut niet kent. Als iemand in 't hotel ,ater naar mij vraagt, zeg je den naam van het kaartje. Heb je dien gelezen? Ja. Paula Remschmid. Goed. Denk er aan. De jongen ging de trap op. Heidy zag hem na. Zou het gelukken? Als die vrouw haar afwees, was alles verloren. Karl kwam gauw terug. U moest maar komen, juffrouw Remschmid, lachte hij. No. 7, u hoeft alleen maar te kloppen. I angzaam ging Heidy de trap op. Op haar tikken opende een oude vrouw de deur. Ze Verwacht u. De vrouw opende de deur van een kamer, waar la belle Adisane voor een kast stond, waar ze iets in zocht. Allies lag daarin door elkaar: Iinnengoed. brieven, sieraden, zijden shawls, kant, schoenwerk, enz. Ook ove- rigens zag alles in het vertrek er heel slor- dig uit. Ofschoon het al bijna middaq was stond toch het ontbijt nog op de tafel en op alle meubels lagen kleedingstukken. Midden in het vertrek stonden twee groote halfgepakte koffers. Heidy schrok. Wou de danseres af- reizen Bij haar binnenkomst had de bewoon- ster de kast gesloten en zich vlug omge- keerd. Haar blauwe oogen zagen belang- overgelegd bewijs van gezondheid worde toegestaan heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw geantwoord: 1. Het is ondergeteekende bekend, dat in Nederland sporadisch, onder andere in de omgeving der gemeente Sittard, hoen derpest is voorgekomen als gevolg van den invoer van Italiaansche hoenders, welke in Belgie werden aangekocht. Tot op heden is de ziekte zeer beperkt geble- ven en vertoont geen neiging zich van het eene erf naar het andere uit te breiden. 2. De vraag, welke maatregelen tegen den invoer van besmet pluimgedierte zijn te nemen, en met name of de eisch van een over te leggen bewijs van gezondheid wel afdoende zou zijn, is bij den veeartse- nijkundigen dienst in onderzoek. HET BELANG VAN VOORT- ZETTING DER VERPLICHTE VER- ZEKERING VOOR EIGEN REKENING. Men meldt aan de N. R. Crt. van be- voegde zijde het volgende geval, dat zich bii een der Raden van Arbeid heeft voor- gedaan, om nog eens op het belang van voortzetting der verplichte verzekering voor eigen rekening te wijzen; Een verzekerde, oud 31 jaar, gehuwd en vader van eenige kinderen, trad in Maart 1920 uit den dienst van zijn werk- gever en ging voor eigen rekening wer- ken. Hij wenschte, hoewel ingelicht over de voordeelen, welke een verplichte ver zekering (rentekaart) biedt, zijn verzeke ring, die zeer gunstig stond, niet voor eigen rekening voort te zetten en ver- klaarde haar op 5 November j.l. vervallen. Op 1 December d.a.v. overleed hij. Aan- gezien de overledene op 1 December 1925 tengevolge van die vervallenverklaring niet meer verplicht verzekerd was, bestaat er geen recht meer op weezenrente, e.g. weduwenrente. Had de overledene zijn verzekering niet vervallen verklaard, dan zouden de kinderen nog een geruim aan tal jaren een weezenrente van 187,20 per jaar hebben kunnen genieten, terwijl de weduwe t.z.t. ook nog recht op een weduwenrente zou hebben kunnen ver- krijgen. MILLIOENEN ONGEBAKKEN STEENEN VERNIETIGD. De stemming op de steenen-beurs, die wekelijks in cafe Neuf te Amsterdam wordt gehouden .was vorige week Maan dag uit den aard der zaak zeer pessimis- tisch. Terwijl anders elken Maandag na- genoeg alle groote fabrieken vertegen- woordigd zijn, gelukte het slechts van eenige fabrikanten inlichtinoen over den toestand te verkrijgen. Van de Lim- burgsche fabrikanten was niemand aan wezig. Nacbt en dag wordt met alle macht gewerkt om het water te keeren en in elk geval de groote catastrofe, het binnenloopen van het water in den oven, te voorkomen. Tot goed begrip van den toestand dient gereleveerd, dat in de herfst- en wintermaanden, de klei, van stellend naar het meisje. Toen glimlachte ze vriendelijk. U schreef me gisteren zoo'n lieven brief, juffrouw Remschmid, dat ik den wensch u zelf te leeren kennen, niet weer- staan kon. U sprak van een verzoek... maar laat ons in de zijkamer gaan. Hder ziet het er zoo onordelijk uit. Veront- schuldig me, dat ik u hier ontvangen heb. O, dat is niets. Maar ik zie... kof fers, U wilt Weenen toch nog niet ver- laten, juffrouw Ik weet het nog niet. Het hangt van een bericht af, dat ik ieder oogenblik verwachten kan. Maar waarom kijkt u me zoo aan Spijt het u Ja, dan kunt u mijn verzoek ook niet inwilligen. En ik zou zoo gelukkig zijn, als het toch kon. De danseres liet z-ich lachend op een sofa neer en trok Heidy naast zich op het kussen. Zie zoo. En zeg me nu eens, welk verzoek dat is Dat u me les wil geven in uw kunst. Ik heb u zien dansen. Dat was schitterend. En ik wilde er ook zoo graag iets van leeren. De danseres richtte zich wantrouwend op en zag Heidy onderzoekend aan. U wilt... mijn leerling worden? Ja heel graag. En Heidy begon met gloeiende wan- gen en schitterende oogen haar enthou- siasme voor de kunst van Adisane te uiten. Ze vroeg niet, ze vleide. Ze scheen doof en blind voor de eerst afwij- zende bewegingen en het wantrouwen dat zoo duidelijk uit de blikken der dan seres sprak. Ze wilde immers met alles tevreden zijn en haar van stad tot stad volgen, als het noodig was, want ze was immers onafhankelijk en stond alleen op i de laaggelegen kleigronden. naar de steenpersen wordt vervoerd, om daar in j den bekenden steenvorm te worden ge- perst. Deze nog ongebakken steen wordt in de open lucht gedroogd en opgesta- peld, om vervolgens in de hooggelegen eigenlijke fabriek of oven te worden ge- bakken. Tegen den tijd, dat boog water wordt gevreesd, heeft een transport van den steen naar een zoo hoog mogelijk ge- legen gedeelte der terreinen, in de nabij heid van den oven, plaats. Door den ab- normaal hoogen waterstand zijn nu niet alleen millioenen ongebakken steenen vernietigd maar bovendien is het water op vele plaatsen den oven zelf binnen- gedrongen, onberekenbare schade aan- richtend. De directeur van een aantal fabrieken taxeerde, ruwweg, het aantal gevormde ongebakken steen, dat tot vormlooze hoopen ineenzakte, wegspoelt, op 120 millioen stuks. Van Lobith tot Wamel en Wijk bij Duurstede staan alle fabrieken blank, om van de Limburgsche steenfabrieken maar niet te spreken. Van de 26 fabrieken, aangesloten bij de combinatie van vlamovensteenfabrieken, zijn 5 fabrieken ondergeloopen, waarbij circa 10 millioen steenen verloren zijn gegaan. ONGUNSTIGE FINANCIEELE TOESTAND DER GEMEENTE PETTEN, De toestand der finaneien van de ge meente Petten is zoo ongunstig geworden dat het gemeentebestuur niet in staat is de ambtenaarssalarissen over December 1925 uit te betabn. Daarmee is een noed- toestand ontstaan, waaraan slechts een einde kan worden gemaakt hetzij door ingrijpen van Ged. Staten waarom de burgemees- ter reeds meermalen, doch s'eeds tevergeefs heeft verzocht -hetzij door vereeniging van de gemeenten Petten en Zijpe. Waar intusschen ook verschillende andere uitgaven wegens gebrek aan kasgeld ackter- wege meesten blijven, en o a. rente en aflossing van ieeuingen niet konden worden voldaan, heeft de Nationale Bankvereeniging beslag gelegd op de gelden der gemeente Petten, die bij de Bank voor Nederlandsche gemeenten zijn gestort. DE GROETEN. Tot de opdrachteD, welke in het binnen- en postverkeer zijn toegelaten op boeken, vlugschriften, muzieks'ukken, couranten, photographien, tijdschriften. platen en in het algemeen op alle vooitbrengselen van letterkunde of kunst, behooren voortaan mede uitdrukkingen als: vriendelijk ge- groet van „met groeten van en dergelijke. ~~HET 50-JARIG BESTAAN VAN PATRIMONIUM. De feestvergadering ter gelegenheid van 't 50 jarig bestaan van liet Nederlandsch Werklieden verbond Patrimonium" wordt Woensdag 13 Januari te Amsterdam ge houden. Het eere-comite bestaat u t de heeren W. de Vlugt, A. I. da Costa, prof, mr. P. A. Diepenhorst, H. W. van Marie Jr., A. R. Ophorst en J. F. H Spier. Des middags van 23 uur wordt een reeeptie gehouden in „Maison Poer", Wete- ringplantsoen. Des avends 8 uur is er een feestvergadering in het Cor certge^ouw, waar het woord zullen voeren minister Coign en prof. dr. Slotemaker de Bruijne. de wereld. En iangzamerhand verdween tegen- over deze naieve eerlijke begeestering het wantrouwen uit de trekken van de danseres en ze lachte gestreeld in haar ijdelheid. Wilt u dan ook danseres worden? vroeg ze eindelijk. Of wou u 't alleen voor uw pleizier doen V oorloopig alleen voor mijn ge- noegen. Maar dan moet ik u dit zeggen: ten eerste ben ik van plan mijn beroep op te geven en ten tweede kent u mijn particu- liere omstandigheden niet. Hebt u niet in de krant gelezen, dat ik getrouwd ben Is dat waar Ik heb het wel ge lezen, maar ik dacht, dat het alleen reclame was. Neen, neen, ik ben inderdaad me vrouw Torwesten. Geen spier in Heidy's gezicht vertrok. Dan, vergeef me, dat ik u zooeven juffrouw noemde. Voor mij blijft u des- ondanks allereerst de kunstenares. Wilt u als danseres mijn verzoek inwilligen Hm... u is een vleistertje. Maar het zal moeilijk gaan. Misschien verlaat ik Weenen... Dan kan ik u toch volqen. Of ik ga met een paar dagen naar een villa van mijn man bij Baden, welke erg afgezonderd ligt. U zou in de buurt geen onderdak vinden. Laat dat aan mij over. In 't ergste geval huur ik een kamer in Baden en kom voor elke les bij u. Dat is maar een kleinigheid. De hoofdzaak is maar of u wilt. (Wdrdt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 1