De groote overstroomingen. 1NGEZQNDEN MEDEDEELINGEN. WI© Zemiwacbiig is, Onrustig en Uverspannen, en zijn gewone Kalmte wil herwinnen, gebruike eenigen tijd de kalineerende en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Giften voor de schaddijdendan in Zee- land gelieve men toe te zenden aan het idres van den penningmeester van het Prov. Watersnood-Comite, den heer Mr. f. F. van Deinse te Middelburg. Giften voor de slachtoffers in de an- dere provincien gelieve men rechtstreeks toe te zenden aan den penningmeester der Algemeene Commissie tot leniging van rampen door watersnood te Amsterdam. FAUSTAVOND. Gisteravond waren vele leden van het Nutsdepartement alhier opgekomen naar het „Hotel des Pays-Bas' om te genie- ten van een populaire voordracht over de Faust-opera. Deze extra-voordracht- avond kon naar de voorzitter meedeelde den leden gepresenteerd worden door de welwiillendheid van onzen vroegeren stadgenoot, de heer C. Erkelens, thans te Haarlem, die over dit onderwerp een bijzondere studie gemaakt heeft. De heer Erkelens, die verklaarde, dat het hem bijzonder genoegen deed, in de gelegenheid te zijn in de plaats waar hij ook ongeveer 21/2 jaar werkzaam was en waar hij steeds veel vriendschap genoot, deze voordracht te houden, die ook voor hem een proefneming is. Het was niet zijne bedoeling zich te bepalen tot de opera Faust, zooals men die tegenwoordig kent, doch hij wenschte te behandelen de historische Faust, die volgens de geschiedenis in Wurtemberg leefde en volgens de verhalen aan too- verij deed, welke historic in de 17e eeuw dramatisch werd verwerkt, volgens den to en bestaande smaak want ook het gebied der kunst is aan mode onder- hevig. In de 18e eeuw begon men ook in Duitschiand in te zien, dat die kunst niet veredelend doch neerhalend werkte en dat men daarin behoorde te volgen de Fransche richting. Het was in die eeuw da' de Duitsche dichter en staatsman Goethe begon met een nieuwe bewerking van de Faust, waarmede onqeveer een menschenleven gemoeid was. Die tijd is volgens spreker van groote beteekenis geweest, omdat zij in de literatuur en den kunstsmaak groote veranderingen teweegbracht. Hij deed in zijn voor dracht verschillende mededeelingen over Goethe en besprak breedvoerig de ver schillende figuren die Goethe in zijn dichtwerk Faust naar voren bracht, zoo- v. el als de geesttoestanden en de gedach- ten. die hem daarbij moeten hebben be- zield. In de opera Faust worden verschil- letiide figuren anders voorgesteld dan in Goethe's werk. Voor opluistering der voordracht wer- den door mej. L. Clepkens een viertal fragmenten uit de opera gezongen, waarbij zij het gehoor deed genieten van hare mooie, krachtige sopraanstem, die haar in staat stelt de grootste moeilijk- heden te overwinnen. In mej. B. Renier vond zij een uitstekende begeleidster op de piano. Beide dames ontvingen voor hare prestatie een bloemenhulde, en krachtig applaus. Het was met instemming der opgeko- menen, dat de voorzitter zoowel den heer Erkelens en de beide dames aan het slot dankte voor het geschonken genot, waar bij hij nog aanstipte, dat de voordrachten over verschillende opera's zooals die wel ke hier gegeven zijn, in staat stellen om, wanneer men die opera's zelf kan hooren. daarvan meer dan anders te genieten. LANGDURIGE REIS. Het Duitsche barkschip Obo Trita, dat zooals voor een paar maanden is ge- meld op 't strand nabij Ostende werd ge- worpen, is thans, nadat 'n groot deel der lading Chilisalpeter vtes gelost en per lichter hierheen vervoerd, vlot gekomen en hfeeft met het restant der lading, onge veer 800 ton, de reis naar Ter Neuzen vervolgd en is hier gisteren binnenge- komen en opgeschut, om te lossen aan Nolson's Havenbedrijf. GEREF. KERK. Beroepen te Oostburg J. P. C. ten Brink, cand. te Apeldoorn. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 20 tot en met 26 Dec. in de provincie Zeeland bedroeg: Buiktyphus: Zuidzande 1, Roodvonk: Middelburg 6. RIJ WIELPLA ATJES. Dinderdag 7 Januari moeten de rij wielen voorzien zijn van het nienwe belasting- plaatje, dat weer aan de postkantoren ver- krijgbaar is ad 3 per siuk. Daar een strenge contro e zal worden uitgeoefend, zij ieder gewaarschuwd, niet langer nmt aarsschaffing te wachten. DIEF3TAL met braak. In den nacht van Zondag op Maandag is in de gem ente Axel weer op een viertal plaatsen i gebro-ren. Bij welke geLgen- h den door de dieven versch llende lijf- goederen werden gestolen. (VI. Crt.) DE LOODSGELDEN OP DE SCHELDE. Naar het Hbl. van Antwerpen meldt, zju gisteren te Antwerpen een besprek:ng plaats hebben in h-t gebouw van het loods wezen, tusschen den heer Brouekaert, be stuurder van het Belgisehe 1 odswezen en den referendaris van het, Nederlandsche loods wezen. Geruchten deden de ronde, dat het Nederlandsche loodswezen zinnens zou zijn de loodstaksen vanaf 1 Jan. 1926 te berekenen aan de goudkoers, d. w. z. de tarieven toepassen zooals ze nu zijn, maar in goudfranks, hetgeen zou neerkomen op een ruim viermaal hooger bedrag, dan bij oetaling in de tegenwoordige valuta. Er zij aan herinn rd, dat van Neder landsch i zij e reeds herhaaldeljjk op dien toestand is gewezen, daarbij de tot nu toe gevolgde bereken ng b.v. betloodsgelc voor Gent ongeveer drie vierce lager was dan voor Ter Neuzen, zeer teu nadeele onzer haven Geheel duidelijk is ons evenwel boven- staand berieht niet, daar naar wij vernemen htt Nederlandsch loodswezen niet wvoor- nemens" (zinnens) is den gemelden maat- regel in te voeren, doch sicds 1 Jan. 1.1. het loodsgeld in goudfranken wordt" ingevorderd. JU BILE DM P. A. NEETESON. Zooals gemeld, v herdacht de heer P. A. Neetesonk'administratief directeur der Eerste Nederl Coop. Beetwortelsuiker- fabriek, alhier, op 1 drzer het feit zijner 25-jarige werkzaamheid aan bovengenoemde fabriek. Van de receptie, Vrijdag j 1. ten liuize van den jubilaris voor het person1 el ge- houden, werddruk gebruik gemaakt, waarbij den jubileerendea di ecteur een bloemhulde werd gebracht. Zaterdag d. a. v. werd de heer Neeteson door het bestuur ij monde van den voor zitter, den h^er K. J. A. G. ^aron Collot d'Escury in warme bewoord ngen gehuldigd onder aanbieding van een fraaien boekenkast. Des namiddags zaten de jubilaris en diens familie aan een dsner aan, door In t bestuur der fabriek aangeboden, waarbij nog menige van waardeering getuigende toast werd uitgebracht Ook vele particuliere en zakenrela'ies gaven den heer Neeteson in tal van vormen van hunne belangstelling blijk. (Z. K.) UITSLAG INTERNATIONALE POST DUI V'EN TENTOONSTELL IN G op 26 Dec. 1925, gegeven door de post- duivenvereeniging De Vrije Vlccht te Sas van Gent. Aantal duiven 312. Oude blauwe duivers 28. le 0. de Caluwe, Sas van Gent, 2e A. de$ Pauw, Wachtebeke, 3e F. Faas, Ter Neuzen, 4e id., 5e L. van Lakke, Asse nede, 6e J. de Feber, Sas van Gent, 7e Aug, Marquime, Sas van Gent, Z.E. id., E.M. id. Oude blauwe duivinnen 23. le F. de Jonghe, Assenede, 2e Frans Vermoet Sas van Gent 3e M. Gillemans, Selzaete, 4e J. Donze, Ter Neuzen, 5e D. de Bruijne, Koewacbt, 6e P. de Nocker, Sas van Gent, Z E. Aug Marquinie, Sas van Gent, E.M. J, Donze, Ter Neuzen. Oude geschelpte duivers 32. le B. Moreels Selzaete, 2e E. Dumoleijn Philippine, 3e A. De Pauw Wachtebeke, 4e L Dumez Assenede, 5e Nouts Wachte beke, 6e R. Verhelst Sas van Gent, 7e P. Roeg ers Westdorpe, 8e G Hamerlinck Sas van Gent, Z.E P. van Hurck Philippine, E M. E. Dumoleijn Philippine. Oude geschelpte dirvinnen 17. le. Pr. Meuleman Sas van Gent, 2e L. Bergracht Philippine, 3e M. Wauters Sas van Gent, 4e J Donze Ter Neuzen, 5e C. Nevejan Sas van Gent, Z.E Aug. Marquinie Sas van Gent, E.M. E. Patteer Hoofdplaat. Oude rood-vale duivers 24. le H. Scheffer, Sas van Gent, 2e Fi Vermoet. Sas van Gent. 3e L. Dumez, Asse. n de, 4e P. van Hurck, Pnilipphm, 5e M- Wauters, Sas van Gent, 6e T. de Jonghe. Assenede, Z.E C. Nevejan, Sas van Gent, E.M. L Steppe, Sas van Gem. Oude rood-vale duivinnen 6. le Oct. Bonte, Bouchaute, 2e M. Wau ters, Z.E, Fi Vermoet, E.M. Th Renique, alien Sas van Gent. Ooie verschillende kleuren duivers 26. le Frans Dhaeze, Sa* van Gent. 2e A de Pauw, Wachtebeke, 3e F de Jonghe, Assenede, 4e Fr. Matteie, Sluiskil, 5e. 0. de Caluwe,6e Aug. Marquinie, 7e Fr. Dhaeze, Z.E. Frans Vermoet, E M. P. Geirnaerdt, alien Sas van Gent. Oude verschillende kleuren duivinnen 22. le Aug. Marquinie, 2e id. 3e H. Scheffer, 4e FI. Vermoet, 5e Frans van Hulle, 6e Aug. Marquinie, Z.E. A. Geirnaerdt alien Sas van Gent, E.M. Oct. Bonte Bouchaute Jonge blauwe duivers 22. le Aug. Marquinie, 2e id. 3e H. Schef fer, 4e Pr. Meuleman, al'en Sas van Gent, 5e F. Faas, Ter Neuzan, 6e J. de Feber, Z.E. Frans van Hulle, EM, Jos. Renique, alien Sas van Gent. Jonge blauwe duivinnen 19. le F. Faas, Ter Neuzen, 2e id., 3e Aug. Marquinie, Sas van Gent, 4e J. Donze, Ter Neuzen, 5e id., Z.E. A. Geir naerdt, E.M. 0. de Caluwe, beiden Sas van Gent. Jonge geschelpte duivers 28. le A. de Pauw, Wachtebeke. 2e id.. 3e J. Donze, Ter Neuzen, 4e M. GiUamans, Selzaete, 5e H. Roegiers 6e H. Scheffer, 7e B. van Damme Z E J. Arens. E.M. R. Verhelst, alien Sas van Gent. Jonge geschelpte duivinnen 14. le A. Koole Ter Neuzen, 2e L. van Lokke Assenede, 3e R. Verhelst, 4e Alb. Fermondt. Z E. C. Nevejan, E M. Andre Remerij alien Sas van Gent. Jonge rood-vale Duiven 12. le FI. Vermoet, 2e H. Scheffer, 3e A. Geirnaerdt, Z.E. Ed. Cuijle, E.M. id., al'en Sas van Gent. Jonge rood-vale duivinnen 7. le P. Meeuwsen, Sas van Gent, 2e A. Koole, Ter Neuzen, Z.E. M Meuleman, E.M. J. Acke, beiden Sas van Gent. Jonge verschillende kleuren duivers 13, le Aug. Marquinie, 2e P, Meeuwsen, 3e M. Wauters, 4e A. Geirnaerd1, alien Sas van Gent, Z E. Th. Maes, Assenede, E.M. Frans Vermoet, Sas van Gent. Jonge verschillende kleuren duivinnen 18. le M. Meuleman, 2e id 3e Aug. Ran- schaert, alien Sas van Gent, 4e Oct Bonte, Bouchaute, 5e M. Meuleman, Z.E Aug. Marquinie, E.M. id., beiden Sas van Gent, Schoonste oude duiverB. Moreels, Selzaete. Schoonste oude duivin Pr. Meuleman, Sas van Gent. Schoonste jonge duiver Aug. Marquinie, Sas van Gent. Schoonste jonge duivinF. Faas, Ter Neuzen. Schoonste duif van Sas vaa Gent: Aug. Marquinie. Schoonst uitslagAug. Mdrquime, Sas van Gent. Hartelijken dank aan de keurders deheeren S. Verdock. Aug. Mestdag, en Ch. van Hoij te Gent. De kens was niet gemakkelijk en nock- tans wisten de heeren keurders hunne moeilijke taak, tot ieders voldoening tot een goed einde te trengen. N.B Z E. is zeer eervoile vermelding. E.M is eervolle fnelding. ZAAMSLAG. De calamiteuze polder Eendracht heeft zooveel van de slechte uitwatering te lijden, dat de structuur dier gronden bijna geheel bedorven is. Er zijn plaatsen waar het water ongeveer 50 c.M. hoog stond. AXEL. Op Oudejaarsavondj is alhier 0 7erleden de heer P. de Putter, emeritus predikant en outvanger der gemeente. Een sleepende ziekte noopte den overledene, in 1908 pre dikant der Geref. kerk geworden te Amt Vollenhove reeds in 1910 zijn emiritaat aan te vragen. In 1914 werd hij benoemi tot gemeente- ontvanger. Zijne ziekte heeft hem echter de twee laatste jaren reeds belet die be- trekkirg zelf wair te nemen, Tijdens zijne beste jaren had hij zijn krachten ook veil voor ve schillende werk- zaamheden in het open^aar belang. HULST. De Minister van F.nancien maakt bekend; dat tebehoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen bij den inspecteur der directe belastingen enz te Hulst, 10.725.70 wegens over verschillende jaren te weinig betaalde Rijksinkomstenbelasting. verdedi gingsbelasting II, gemeentelijke inkom- stenbelas!ing en Oorlogswinstbelasting. PHILIPPINE. In den avond van 31 Dec. is door een 20 tal Belgen gepoogd een oude vervailen sluis gelegen oader den (Vrijendijk) even ten oosten van de wijk „Holleken" open te maken, teneinde het zeer vele water dat zich tusschen dien dijk en du gemeente Assenede beviodt, ia den St. Pieb rspolder te loozen. Bij verschillende personen, die in den St. Pieterspolder wonen of ingelanden daar van zijn, stuitte dit op vei-zet. uit vrees voor eene overstrooming van dien polder. Ze'fs Belgisehe landbouwers Uadden nog liever hun woning en schuren in het water staan dan een overstrooming hunner lan- derijen. de marechaussee ter plaatse ver- was de sluis bijna in werking Men trackt de daders op te sporen. Doordat de ingelanden van den nu onder waterstaande Belgisehe polder de onder- houdskosten van eone waterleiding niet mee hielpen betalen, werd bovengenoemde sluis bu'iten werking gesteid. Door hot bestuur van den St. Pieters polder is d6 sluis onder burgerbewaking gesteid. Door de marechaussee wordt hierbij bereidwillig meegewerkt. De Isabellasluis is hier eigenlijk de eenige sluis die het mertollige water uit Belgie opvangt. AHeen by een lagen waterstand der vee kan zij echter dienst doen. Op het groote buitenplein aan de haven had een groodrerzakking plaats. (Z. K HOOFDPLAAT. Tengevolge van het regenwater zijn de slooten en kreken alhier ver boven het sjewoon winterpeil gestegen. Het water bereikt een ongekende koogH. Nabij het dorp en aan de Hoogeweg moeHen de bewoners hun woningen ontruimen, terwijl in tal van woningen het water enkele centimeters boven den v!o r staat Bij waterstanden als deze wordt dubbtl gevoeld, dat het te ontvangen wa^er uit den Wilhelminapolder voor Hoot'dplaat een groote schade veroorzaakt. BRESKENS. 1 Januari. In het cafe van de W. alhier had Vrijdagavond een poging tot moord p'aats. Zekere M. de J land'-ou wersknecht te Schoondijke, loste plotselin r op zekere J H, fabrieksarbeider te Groede Kruisdjjk een sehot, waardoor laatstgenoemde niet even-gevaarlijk in he' achterhoofd werd getreffen. De dader, die pas na een scberp verhoor heeft bekend, is reeds terbeschik- king van de justitie te Mid lelburg gesteid. De toestand van den ge'roffene. die direct door Dr. Wailien geneeskundig werd be- landeld, is in alle opzichten bevrrdigend. (Br Crt.) Toen scheen, gesteid. RECHTSZAKEN. Politierechter te Middelburg. Zitting van 5 Januari 1926. De volgende zaken werden behandeld A. J. D.. oud 44 jaar. landbouwer te Sas van Gent, werd beklaagd, dat hij op 26 Nov. j.l te Sas van Ge^t Honore Vervaet met een kiomp in zijn gezicht fceeftgeslagen. Eisch 5 boete of 5 dagen hecht. Ditspraak idem. A. S., oud 24 jaar, arbeidster te Sas van Gent, werd beklaagd, dat zij op 4 Oct. 1925 te Sas van Gent een rij wielbelasting- plaatje, toebehoorende aan C. Faas, welk plaatje haar was ter hand gestell om aan dezen te geven, voor zich heeft behouden. Eisch 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak idem. J. J., oud 50 jaar, venter, zonder vaste woonplaats, werd ten laste gelegd, dat hij zich op 5 November j.l. te Axel tegen de politie heeft verzet, toen hij werd opge- bracht naar de Marechausseekazurne. Eisch flO boete of 10 dagen hecht. Uitspraak idem. L de V., oud 56 jaar, instrumentmaker, zonder vas'e woonplaats, werd beklaigd dat hij op 2 October 1925 te Sluis A. v. d. Oever heeft mishandeld. Eisch f 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak idem. D. B., oud 37 jaar, land ouwer, werd be klaagd, dat hij op 20 Oct. j.l. te Ciinge, toen de opperwaehtmeester en een ma-echaussee een onderzoek deden naar een vermoede- lijke overtreding n 1. het laten werken van een gewond paard, niet heeft voldaan aan de vordering van die ambtenaren en zich tegen hen heeft verzet. Eisch f 50 boete of 50 dagen hecht. Uitspraak idem. C. d. M oud 33 jaar, werkman te Zuid- dorpe, werd beklaagd, dat hij zich op 25 October j.l te Overslag heeft verzet tegen de politie, toen deze hem beet pakte, naar aanleiding van een rijwielovertreding. Eisch 25 boete of 25 dagen hecht. Uitspraak idem. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Zooals reeds gemeld heeft de Co-m- missaris der Koningin, de heer Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, tevens als voorzitter van het Zeeuwsch Water- snoodcomite Maandag in gezelschap van den hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, den heer Ir. J. van Leeu- wen; den Kringcommissaris van het Nederlandsche Roode Kruis, den heer H. Dronkers en den heer Mr. L. J. A. van der Harst, secretaris van het Wa- tersnoodscomite, een bezoek gebracht aan Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen- Dank zij de welwillendheid van den Commissar-is waren wij in de gelegenheid dezen tocht mede te maken en kunnen wij daarover onze 1-ezers verschillende belangrijke mededeelingen doen. De reis werd gemaakt over Vlake en Hansweert naar Walzoorden, en waren wij daarbij in de gelegenheid een eerste kijkje op in meeren veranderde lande- rijen en weilanden, en w-el op Zuid-Beve- iand vooral in de omgeving van s Heer- Arendskerke en Goes, te hebben. Te Walzoorden waren ter verwelko- ming aanwezig de burgemeester van Hontenisse, de heer K. J. A. G. baron Col'lot d'Escury, tevens on-tvanger-grif- fier van verschillende polders in die om geving en de heer Israel, ingenieur van den Provincialen Waterstaat te Ter Neuzen. Gereden werd met twee auto's het eerst naar Kloosterzande, waar de burge meester Collot d'Escury, mededeelingen deed over den toestand. Zoo hoorden wij, dat het in de naaste omgeving van Walzoorden en Kloosterzande reeds beter was dan de laatste dagen van 1925, de- weg is weer vrij en de tram kan zonder gevaar weer rij den. Maar er staat, aldus de burgemeester, veel meer water in deze streek, dan andere jaren, en er wordt overal last, veel last van ondervonden, maar slech-ts op enkel-e plaatsen hebben de bewoners de vlucht moeten nemen uit hun huizen. Het was duidelijk, dat in de eerste plaats -die aeme-enten moesten worden bezocht, want het hoofddoel van de tocht was te onderzoeken waar hulo noodig was en gebo-den kon worden. Er werd dus weer plaats genomen in de auto's en al beletten het hooge water, het onderloopen van sommige wegen. om den korsten weg te nemen, op aanwijzin- gen van de heeren Van Leeuwen en Israel, welke laatste zich ook bij het ge zelschap bad gevoegd, ging het nu naar Stoppeldijk, waar halt werd gehouder. bij de woning van den burgemeester, den heer P. L. de Wael, tevens dijkgraaf van den Stopoeldijkpolder. Deze burgemeester kon mededeelen, dat in zijn gemeente, en dat in de eerste plaats in den Pauluspolder, zeer veel wa ter staat, dit hadden wij trouwens op on zen rit naar Sto-^^eldiik ook reeds goed kunnen waarnemen, enkele hofsteden wa ren hier over land niet meer te bereiken en verschillende wegen lagen diep onder water- Te Stoppeldijk zelf was v/e! veel last van het water ondervonden. maar slechts enkele inwoners hadden bij fa milie of kennissen onderdak moeten vinden. De heer De Wael maakte als dijkgraaf de tocht naar de volgende gemeente, Boschkapelle mede. Daar zouden wij van meer nabij kennis kunnen maken met de ellende, die het water kan brengen, a; willen wij er direct biivoegen, dat wij overtuig-d zijn, dat vooral het 7rernielings- werk van het water uit de sterkstroomen- de rivieren veel grooter is, dan hier, waafr men dan toch alleen met opper- en suatiewater te maken heeft. Wij waren sooedig te Boschkapelle en kwamen daar de burgemeester, d.e heer T. Truiiman, de pastoor, de weleerwaarde heer Fruijtier en de beide wethouders. van wie de heer P. A. Stallaert tevens als aerworene van der: Stoppeldiikpolder. in- iicbtingen verschaffen over den toestand. Een groot aantal woningen heeft hier het water bij groote hoeveelheden naar binnen gekregen en andere, meer soliede iiggen rondom in het water. Het ergste van alles is wei, dat juist de woningen van de landarbeiders het meest te lei-den hebben gehad, en nog te leiden hebben. juist van de menschen, die in den zomer spqren voor den winter, wier aardappelen hun hoofdvoedsel, licjcjen tc vcrrottcn, wier vleesch van een eigen gemest var- kentje, dat voor den geheelen winter spek en vleesch gaf, hanqt boven water, dat veelal een zeer onwelriekenden geur ver- spreid. De oorzaak van den stank is, dat het water veelal eerst mestvaalten en derge- lijke verzamelplaatsen van menschelijke en dierlijke uitwerpselen passeert alvorens de woningen binnen te dringen. Het is te begrijpen, dat een der zorgen van den pastoor was, dat door het gebruik van dit vleesch, door gebrek hier en daar aan ander, dan dit water, en zeker niet het minst door dat er nog menschen in die woningen vertoeven en nota bene ook slapen. ziekten dreigen. En het is dan ook te begrijpen, dat ook in het belang der hygiene hulp door het verschaffen van goed voedsel, en bij het intreden van zoo zeer gewenschten val van het water voor herstel van vloeren en ontsmetten van woningen, dringend gewens-cht is. Besloten werd enkele der woningen te bezoeken, en zoo kwamen wij het eerst in de woning van een 85jarigen oud- timmerman en zijn familie. De grijsaard zat in de woonkamer, op een vloer die een paar decimeters boven den bestqan- den was gelegd en waaronder het water zich had opgehoopt- De oude man heeft zoo iets in heel zijn leven niet gekend wel heeft hij eens een plank moeten leg- gen voor zijn werkbank in de aan het ge bouw qrenzende werkplaats, maar zijn zoons, die nu het bedrijf uitoefenen kon- den thans zoo goed als niet werken, want thans staat ook die werkplaats onder om van den kelder onder het huis maar niet te spreken. Maar ook zijn wij in huizen van min der goed gesitueerden geweest, binnen- komende over een noodbruqgetje van een plank, balanceerende om niet zelf met het natte element kennis te maken. En daar binnen was de aanblik treurig Wij kunnen het begrijpen, dat nijvere werkers, die de schade aanzien, tot vlagen van totale moedeloosheid kunnen komen en dat er heel wat opwekkende, troostende woorden noodig zijn om hen te doen vertrouwen, dat hulp niet zal uit- blijven. Het was o.i. dan ook goed ge- zien, dat namens het Provinciaal Water- snoodcomite voor de leniginq van den eersten nood een gift van f 500 aan den burgemeester ter hand werd qesteld en werd toegezegd gelden te zullen verza- melen om ook verder de minder bedeel- den in Boschkapelle en omgeving te ge- moet te komen, als zij schade hebben ge- leden tengevolge van het hooge water- Er stond nog meer op het programma en daarom kon men hier niet langer ver toeven. Het eerst werd nu in gezelschap van den dijkgraaf en den gezwnrene ge» reden naar een punt in den Copwijkweg, waar een duiker in den weg te weinig water doorliet, waardoor het aan de eene zijde, die van Boschkapelle, ongeveer 8 c.M. hooger stond als aan de andere zijde. Na eenige besprekingen werd aan ge- noemde heeren toegezegd, dat Ged. Sta- ten en de Waterstaat geen bezwaar zul len maken als een gleuf in dien weg werd gemaakt om meer water door te laten als een middel om het water te Boschkapelle te doen zakken. Met klem werd er hen opgewezen, hoe goed het zal zijn dan tevens een tweede buis in den weg te leggen, ook al zagen de heeren daartegen wel wat op. Toch zal dit o-i. voor even- tueel volgende hoogwaterstanden van groot belang zijn. i Er werd teruggereden naar Boscn- kapelle en Stoppeldijk, en het is hier wel de plaats te melden, dat aan beide zijden van Boschkapelle, het water den weg zoover had overspoeld, dat de auto s soms tot de assen in het water gingen en het zeer uitkijken was niet van den steenweg af te raken. Over Zaamslag werd Axel bereikt, at en toe weer langs groote waterplassen. Te Axel werd koffiegedronken, maar voor dien- hadden de heeren van den Waterstaat nog even een bezoek ge bracht aan den Buthduiker en den Spui- duiker in den weg naar Ter Neuzen. en zich overtuigd, dat de stand van het water, daar niet de hoogte bereikt heeft als wel een 40 jaar geleden is geconsta- teerd, al is het ook nu verleden week wel hooger geweest, dan thans het qeval was Des middags ging de tocht over het vrij hoog gelegen Zuiddorpe naar Over- slag, omdat van daar klachten waren vernomen over het vele water, dat in den Moerbekepolder staat. doordat o,.- Belgisch grondgebied een dijk is doorge- stoken. T T T Hier waren het de heeren H. Lammetia loco-burgemeester en Ch. L. Lammens. dijkgraaf, die inlichtingen verstrekten. Het is juist, dat de Papdijk in Belgie is doorgestoken om het water van andere polders te loozen door den Moerbeke polder op Belgisch en Nederlandsd qrondgebied. Maar de laatste is slechts qering van oppervlakte en er Iiggen twee hofsteden in, zoodat de klacht wel wat overdreven werd geacht, terwijl de ge- uite vrees, dat de Belgen ook op andere plaatsen bij de grens op dezelfde wqze zouden te werkgaan, ja dit ze..s m de buurt van Philippine door niets werd be- vestigd, ook niet bij telefomsche navraag te Philippine. Van bezoek van andere plaatsen waar ook het water hoog staat werd afgezien en ging het nu over Zuiddorpe en Axel naar Ter Neuzen. Daarbij passeerden wij voor de tweede maal bij eerstqenoemde plaats o.a- ner Concours-Hippique-terrein, dat bestemd is voor de in den komenden zomer te houden landbouwtentoonstelling, en dat iiJSi!SS5a»AE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 2