Schrale Huid PUROL BUITE.fti.AfiD. Minister Schokking betoogf, dat voor de rechterlijke macht het raogelijke is ge- daan. De wetsontwerpen zijn aangenomen z. h. s. EEN BOTSING MET DE AUTO VAN DE KONINGIN-MOEDER. .Op den Scheveningschen weq, nabij de Jacob Catslaan is Zondagmorgen de auto, waar de Koningin-Moeder in reed, in botsing gekomen met een personen- auto, bestuurd door een student. De student wilde de koninklijke auto passeeren, maar bemerkte toen aan den Koninklijken standaard, die van de auto wapperde, dat het een auto van de vorste- lijke familie was, waarop hij inhield om de auto van de Koningin-Moeder den voor- rang te laten. Hij slipte echter bij het in- houden, zoodat hij tegen de auto van de Koningin-Moeder aanbotste. De botsing was echter niet van ernstigen aard. Zon- der oponthoud konden de beide auto's haar weg vervolgen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor; de materieele schade aan de auto van den student is gering. DE TOESTAND. De Raad van den Volkenbond zou, schrijft de N. R. Crt., voigens eenslui- dende berichten van verschillende zijden, vandaag ot morgen uitspraak doen in het gescnii over Mosoei en, indien niet alle aanwijzingen bedriegen, zal zijn beslis- sing geheel in het voordeel van Irak zijn. Geen spoor dus van een compromis. Het Turksche roodboek, geeft opheldering hoe dit zoo gekomen is. De Raad heeft reeds Zateraag aan de Turksche dele gate laten weten, dat het zijn bemidde- lend optreden als mislukt en dus als ge- eindigd moest beschouwen. Is er echter wel sprake geweest van een bemiddelend optreden? Want in het roodboek staat ook, dat de Raad „met het oog op de mogelijkheid, dat hij een arbitrale uit- spraak zou moeten doen, het ondoelmatig acht, zell compromis-voorstellen te doen.'' Dit is een zoo bekrompen opvatting van de taak van een bemiddelaar, dat wij bovenstaande vraag meenen mogen te stellen. De twee partijen volgden de methoden, om elk honderd percent te vragen en wachtten zich ervoor zelf een schiicking voor te stellen, om hun eigen positie niet te verzwakken. Het was echter sinds lang een openbaar geheim dat linden, de Zweedsche voorzitter van de Mosoel-commissie uit den Raad, ene compromis-voorstel had uitgewerkt, En- geiand (Irak) had bij voorbaat verklaard 's Raads beslissing te zullen aanvaarden en gestand doen, het kwam er dus slechts op aan de Turken hiervoor te winnen. In stede daarvan schijnt de Raad meer rnoeite te hebben gedaan, om Unden en misschien nog meer zijner aarzelende leden te winnen voor een arbitrium, waarbij heel Mosoei aan Irak toegewezen zal worden. In sommige Engelsche krin- gen heet dit de door de oorspronkelijke commissie ,,geopperde oplossing. Dit is een misleidende onvolledigheid. De commissie van onderzoek, die de Volken bond oorspronkeltjk naar Moesel had ge- zonden en die bestond uit den Zweed Wirsen, den beig kolonel Paulis en den Hongaar graat l'eieki had geen enkele aanbeveling gedaan, tenzij deze alleen, dat het in het belang van de bevolking „eenig voordeel" zou hebben het Mo- soelsche gebied niet te verdeelen. En ver- der gal zij enkel de voorwaarden aan waarmee rekening diende gehouden te worden, indien het hetzij in zijn geheel aan Turkije, hetzij aan Irak werd toege wezen. Kwam het aan "l urkije, dan moest voigens haar ineening, Irak het stroom- gebied van de Diala behouden, in het be lang van ontworpen besproeiingswerken. Kwam het aan Irak, dan zou de voorloo- pige grenslijn die te Brussel is afgepaald, vrijwel even goed zijn als de noordelijker liggende grens die Engeland w^nschte; maar dan moesten tevens waarborgen gegeven worden voor Irak's stabiliteit welke slechts te verzekeren ware, indien het bestuursmandaat van Engeland ten minste vijf-en-twintig jaar werd besten- digd. Nu de Raad dus gewonnen schijnt voor de toewijzing van Mosoei aan Irak, vergewist hij zich, overeenkomstig de door de commissie gestelde voorwaarde, te Londen, of de Engelsche regeering metterdaad bereid is, nog ten minste vijt- en-twintig jaar in een gebied te blijven, dat bij den Engelschen belastingbetaler zoo weinig populair is, dat hij het als „Mespot (misschien het best weer te geven met „rommelpot"j en Amery, den man, die er zoo fel voor opkomt, als „Mosoelinibetitelt. L>e Volkenbondsraad hjkt in de heele zaak een beleid getoond te hebben, dat zijn gezag als onpartijdige internationaie areopagus afbreuk doet. Zijn in het Turk sche roodboek opgenomen brief maakt immers den indruk, dat hij niet zijn uiter- ste krachten beproefd heeft de partijen tot elkaar te brengen, maar zich veeleer door de argumenten van een ervan, die in den Raad zit, t^rwijl de andere niet eens lid van den Volkenbond is, heeft laten be- lezen. Engeland is het er blijkbaar om te doen, den moreelen steun van een Volken- bondsbeslissing achter zich te hebben en daarna, zooals de Observer Zondag te verstaan gaf, met Turkije te gaan onder- handelen om dit weer in een goede luim te krijgen met oeconomische concessies of een leening of wat ook. Als Turkije, dat bij de plechtig bezworen zoogenaamde Nationale Verbintenis voor het behoud van Mosoei opkomt, daar niet toe te be- wegen is en geen afstand wil doen van het gebied, kunnen de poppen aan het dansen komen. Bij een begin van vijande- lijkheden kan Engeland dadelijk op den Volkenbond een beroep doen, opdat deze weer zijn leden op zal roepen, het gebied, j dat de Volkenbond zelf aan Irak toege- j wezen heeft, te helpen verdedigen. Jam- mer, dat Frankrijk, hetwelk in Byrie troe- pen bij de hand heeft, ze zelf daar nog zoo dringend noodig heeft. Dat de Fran- sche belastingbetaler een nieuwe expedi te naar het Midden-Oosten zou goedkeu- ren is in de tegenwoordige financieele omstandigheden eenvoudig ondenkbaar. Een algemeene Volkenbondsactie die op niets uitloopt zou in de eerste plaats nood- lottig zijn voor den Volkenbond zelf, En geland denkt natuurlijk niet aan oorlog- voeren zegt men. Het kan er evenmin geld voor missen en de Engelsche belas- tingbetalers zullen er ook geen nieuwe offers voor brengen. Engeland moet dus op zijn diplomatieke bekwaamheden, om de Turken ten slotte te paaien, vertrou- wen. Alles goed en wel, maar wie kan waarborgen, dat de Turken zich rustig houden? Het blijft een gevaarlijk pers- pectief, voor nu en later. Als de uitspraak over Mosoei eenzijdig in het voordeel van Engeland uitvalt, zal men het opnieuw moeten betreuren, dat Duitschland, Sowjet-Rusland en Tur kije nog geen deel van den Volkenbond uitmaken. Als de twee eersten in den Raad zaten, zou die uitspraak stellig niet zoo eenzijdig zijn uitgevallen, maar was men gedwongen geweest een oplossing in de richting van een schikking te zoe- ken. Indien de Engelsche regeering het thans tegenover het land aandurft, zich nog voor vijf-en-twintig jaar aan Irak te binden, komen wij voor een toestand vol gevaren van allerlei aard te staan. DE BELGISCHE STAAT EN DE KOLENCRISIS. De Belgische ministerraad hield zich Zaterdagmiddag bezig met de crisis in het kolenmijnbedrijf, en besloot tijdelijk aan- zienlijke reducties van de vrachttarieven voor kolenvervoer toe te staan. EEN CONCERT VAN GEVANGENEN. In Diez aod Lahn heeft het gevangen- koor bestaande uit dertig leden, een open baar concert gegeven, dat door ruim vier- honderd toehoorders werd bijgewoond. De opbrengst was bestemd om een Kerst- feest in de gevangenis te kunnen vieren. Een der gevangenen droeg op een door hem zelf gemaakte viool een stuk van Counod voor, terwijl eenige zangers als solisten optraden. De namen der gevan genen waren op het programma niet ver- meld. De meesten van hen ondergaan een langen straftijd en oefenen zich geregeld, daarin gesteund door de autoriteiten. De invloed, die dit geregelde muziekmaken op de gevangenen heeft, is in elk opzicht gunstig. MET DEN DAG TROEBELER TOESTANDEN IN CHINA. Naar uit Peking wordt gemeld, heeft de gang van zaken op de Chineesche tarief- conferentie een onverwachte wending ge- nomen, doordien China plotseling nieuwe eischen heeft gesteld. De onlusten in Chi na duren overal voort. Het spoorwepver- keer met Tientsin is onderbroken. De gevechten in de nabijheid van Tientsin hebben een paniek veroorzaakt; de burgerij werd echter gerustgesteld door de aankomst van Fransche, Japan- sche en Italiaansche militairen, die op verzoek der plaatselijke autoriteiten de electrische centrales en bruggen bezetten. Gevreesd wordt echter voor plundering door verslagen troepen. De gebeurtenissen in Mandsjoerije drei- gen in Japan politieke moeilijkheden te verwekken. De houding der Japansche regeering, die klaarbiijkelijk ten zeerste schroomt om krachtig in t$, grijpen, a! is zij ook goed op haar qui vive, vindt aller- minst onverd'eelde instemming bij de poli tieke partijen. De leiders der conserva- tieve Seijoekai, die een krachtiqe politiek voorstaan, hebben, na een onbevredigend onderhoud met den premier, de regeering reeds den oorlog verklaard. De Seijoekai verwachten n.l. in den mogelijken van Tsjang. To Lin een ernstige economische crisis in Mandsjoerije, evenals de volle- dige verstoring van Japan's spoorweg en andere ondernemingen in het Noorden van China. Verder vreezen zij, dat achter generaal Kwo Soeng-lin Feng Yoe Siang staat, en dat achter Feng Karachan en de invloed der Sowjets staan, die wanneer Tsjang valt de vrije hand zouden krijgen j in Mantsjoerije en Japan. De liberale elementen in Japan daaren- tegen zouden voigens de Daily Telegraph het volstrekt niet betreuren, zoo Tsang verdwijnt, dien zij nooit bewonderden. Zij zien in de tegenwoordige ontwikkeling van de gebeurtenissen in Mandsjoerije de- dageraad van een nieuwe area voor de Chineesche republiek, en het vooruitzicht van een verbetering van de betrekkingen tusschen China en Japan. Zij blijven ech ter vasthouden aan het beginsel van non- interventie in het vertrouwen, dat zij er tenslotte in zullen slagen, de vooroordee- len in het buitenland te niet te doen, die totnogtoe bestaan aangaande Japan's hou ding inzake in het Verre Oosten, om al- dus een eventueele latere actie, die door de omstandigheden wordt geboaen, te kunnen rechtvaardigen. TER IMEUZEN, 16 December 1925. „HULP IN NOOD." Uit de door den penningmeester van het uitkeeringsfonds bij ziekte ,,Hulp in Nood' alhier, in de laatste vergadering ingediende rekening over de maanden September, October en November bleek, dat in dat kwartaal is ontvangen wegens contributie f 567,60, en aan buitengewone inkomsten 25,85, totaal f 593,45. Uitge- ?even is wegens uitkeering aan zieken 213,97, bodeloon 78, buitengewone uitgaven 23,55, samen 315,52, blijvende er alzoo een batig saldo van f 277,93. Hierbij gevoegd het goed slot der vorige rekening bedraagt het bezit der vereeiii- ging f 6907,32. GESLAAGD. Voor het Doctoraal examen in de Klas sieke Letteren (Grieksch en Latijn, slaagde Dinsdag j.l. aan de Utrechtsche universiteit, de heer E. A. A. van der Bent Lz. UITSLAG AANBESTEDING Door den Hoofdingenieur van den Rijks Waterstaat is heden te Middelburg aanbesteed het bouwen van een tijmuur met bijkomende werken aan de buiten- haven te Vlissingen. Raming f 1.213.000. Minste inschrijver was de N. V. But- zer s Beton- en Waterbouw Maatschap- pij 's Gravenhage voor f 1.129.000 met Portland cement en f 1.119.000 met ijzer Portland cement. HOEK. Maandag 1.1. had de werkman P. v. W. alhier het ongeluk bij het machinaal dorschen met een zijner beenen tus schen de raderen der machine te geraken. Wonder boven wonder liep dit voor hem zonder lichamelijk letsel af, daar door anderen de machine door het direct insteken van een paar voile schooven werd stilgezet. Het was echter hoog tijd want reeds waren hem alle kleeren tot f. z''n kous aan flarden van het lichaam gescheurd. ZAAMSLAG. Door het bestuur Voor de alhier op te richten bewaarschool is aangekocht het woonhuis en erf van den heer M. Wil- helm, in de Stoofstraat. SAS VAN GENT. Past and Present. „Do nothing by halves", doe niets ten halve, is een zeer goed beginsel, zelfs in de journalistiek. Getrouw aan dat principe, verzoek ik den vriendelijken Lezer mij nog even te i vergezellen naar de tentoonstelling van j den heer Th. Bauwens. Na u zijn kleifiguren te hebben ge toond en daaromtrent het een en ander te hebben meegedeeld, zou ik mijn taak slechts als half-afgedaan beschouwen, als ik u ook niet over zijn andere kunst- producten onderhield. Vlak voor het met een artistieke lijst omringde en den dubbelen Liebaart ge- kroonde portret van Koningin Wilhel- mina, waarover ik nadethand eenige mededeelingen zal doen, staat een ge- beeldhouwd gipsstuk, dat onmiddel'lijk aan de verschrikkingen van den oorlog herinneren doet. Ik geef het woord aan den vervaardiger zelf en zal mij alleen bepalen tot het maken van eenige tus- schenopmerk'lngen. „Het stuk, dat gij hier voor u ziet, zegt de heer Bauwens, is gebeeldhouwd uit gips, zooals u ziet. Het is geen afgietsel, want zoo iets te maken is volstrekt geen kunst, maar met de hand uit een blok gegoten gips ge- sneden naar een photografische afbeel- ding, die ik ergens in de een of andere krant zag staan. Ik werd er zoo zeer door getroffen, dat ik besloot in gips weer te geven, wat de plaat te aanschouwen gaf. Het was geen gemakkelijk werk en ik kan u verzekeren, dat ik er heel wat tijd aan besteed heb." Het stelt een stukgeschoten fort of ves ting voor, waar tegen een in puin liggen- den muur een Fransche poilu begraven ligt. Zijn helm hangt aan een kruis, dat op het graf geplant is. Een nog jonge Fransche vrouw met haar zoontje heeft een bezoek gebracht aan de laatste rustplaats van haar ge- sneuvelden echtvriend. Diepe treurnis over het verlies van man en vader zijn op beider gezicht zeer expressief weergegeven. Maar niet alleen dat, ook alle details, tot in de kleinste bizonderheden, tot zelfs de knoopen aan het sluitende keurslijf komen scherp voor den dag. Zooals ik zeide imiteerde de kunste- naar het beeld naar een afdruk. Was deze afdruk bij machte een men- schenhart te inspireeren, hoeveel te meer moeten de tastbare figuren voor ons, iemand, die een gevoelig hart in den boezem voelt kloppen, al de afgrijselijk- heden des oorlogs dubbel doen gevoelen, ook al hadden velen onzer de aangrijpen- de vernielingen niet in natura met eigen oogen mogen aanschouwen. Niets is beter het onzalige oorlogsbedrijf feller te brandmerken, dan zoo'ii beeld, naar de natuur. Maar ik sprak daar even van het om- lijste portret der Koningin. De lijst is prachtig gebeeldhouwd en wordt gedekt door een kroon aan twee zijden door den Nederlandschen leeuw geflankeerd. In de kroon zelf heeft de beeldhouwer meer dan 100 steentjes aan- gebracht, die de diamanten moeten ver- beelden. Bij kunstlicht maakt een en ander dan ook een schitterend effect. Het is een werk, waarvoor de ontwer- per met de eere-medaille van de gemeen- te Ter Neuzen bekroond is geworden en het mag gezegd: die onderscheiding is dubbel en dwars verdiend. Nog twee beeldhouwwerken trekken de aandacht; het eene in mahoniehout, voorstellende een vrouw met druiven- trossen en druivenbladeren omringd, welke niet minder dan het vrouwen- hoofd zelf uiterst subtiel bewerkt zijn; het andere, in cederhout, voorstellende de drie Gratien, dansende vrouwenfigu- ren met guirlandes omringd. Het is werk, dat gezien mag worden. Heeft nooit iemand over uw werk geschreven". wordt den vervaardiger ge- vraagd. Neen, maar buiten mijn woonplaats heb ik het ook noq nimmer vertoond. Hebt u er niets tegen, als het een en ander erover geschreven wordt O, neen, als het maar niet te vleiend is U ziet, waarde Lezer, deze kunstenaar is de bescheidenheid zelve. maar te-be- scheiden is ook een menschelijk qebrek. Het doet mij denken aan een dichter- lijke ontboezeming van een anderen ar tist: ..Bescheidenheit ist eine Zier Aber man kommt weiter ohne Ihr".. Nu zou ik nog de aandacht kunnen vestigen op eenige aquarellen en crayon- teekeningen, die zich ook in de verzame- ling bevinden, o.a. een schilderijtje, voor stellende een typisch hoekje van oud-Ter Neuzen, en werkelijk ook niet zonder ver- dienste zijn, doch het zou mij te ver voeren. Gedachtig aan het ,,Ehre, wem Ehre gebuhrt heb ik gemeend het werk van" onzen Zeeuwsch-Vlaamschen landgenoot niet onbesproken te mogen laten en ik hoop, dat het in andere plaatsen van Zeeuwsch-Vlaanderen met dezelfde waardeering moge beschouwd worden, als waarop het billijkerwijze en rechtens aanspraak mag maken. Want evenmin als elders in den lande hebben zij, die de kunst dienen om de kunst, op overmaat van waardeering te boffen. ZUIDDORPE. Op Zondag 1.1. werd door de Duiven- maatschappij „Elk zijn reduM, een dui- veutentoonstelling gehouden bij A. Hom- mel, waarvoor de volgende prijzen wer- den toegekend. Oude doffers: 1. P. Belaert; 2. A. Hommel; 3. F. de Block; 4 en 5. L. van Geersum; 6. Ph. Willems: 7. Aug. de Moor. Zeer eervolle vermelding: Fr. de Block en Alw. Thiron. Oude duivinnen: 1. Lrf van Geersum; 2. R. Danckaert; 3. L. van Geersum; 4. Al. Thiron. Zeer eervolle vermelding: R, Danckaert en Ph. Wijngaert. Jonge doffers: 1. L. van Geersum; 2, 3 en 4. R. Danckaert; 5. Ph. van Damme. Zeer eervolle vermelding: F. de Block en C. Michiels. Jonge duivinnen: 1. P. Belaert; 2. Alie. v. d. Vijver; 3. L. van Geersum. Zeer eervolle vermelding: R. Danckaert en A. Hommel. Aanwezig waren 60 duiven. BRESKENS. De bietencampagne in West. Zeeuwsch- Vlaanderen is thans zoo goed als afge- loopen. Op het haven-emplacement liggen 1 thans nog enkele groote hoopen op ver- schepipg te wachten, doch ook deze zul len spoedig geruimd zijn. In verband met de vele hulpmiddelen, zooals stoomkraan en electrische transporteurs is de cam- pagne ruim een halve maand- vroeger klaar dan anders. BORSSELE. De postbode P. v. d. L„ was in den vooriniddag van j.l. Maandag op bestel- ling. toen hij aan den Molenweg in de na bijheid van de hofstede van den wethou- der Bruinooge door het slippen van zijn rijwiel van het fietspad raakte en de sloot met annexen goed voorzienen waterput inreed. Gelukkig wist hij met veel rnoeite uit zijn benarde positie te geraken en kon met bloedend gelaat, doornatte kleeren en brieventasch met inhoud huiswaarts keeren. Tot heden hebben zich geen nadeelige gevolgen van het zeer frissche bad voor- gedaan en kan de betrokkene van geluk spreken er zoo te zijn afgekomen. VEREENIGING TOT VERBETERING VAN HET GE1TENRAS IN ZEELAND. Vrijdagmiddag hield bovenstaande vereeni- ging haar jaarvergadering te Middelburg onder voorzitterschap van den heer Tj. E. B. Kielstra, die zijn vreugde uitsprak over de goede opkomst en mededeelde, dat des morgeng met 60 leden een bezoek gebracht werd aan het fokstation teSerooskerke, van welke belangrijke instelling met groote belangstelling werd kennis genomen. Spre- ker brengt hulde aan den heer Lijppens uit Zuiddorpe, die zich om gezondheidsrede- nen genoodzaakt zag ontslag te nemen als bestuursiid, voor hetgeen hij in het belang der vereeniging, vanaf hare oprichting heeft gepresteerd. Spreker heette welkom als bestuursiid den heer Van Kranenbroek uit Stoppeldijk en ook het herkozen bestuursiid, den heer M. J. Rottier uit Kats, die door het bestuur tot vice-voorzitter is gekozen en met den voorzitter en secretaris het dage- lijksch bestuur zal vormen. Ook de beide adviseurs de heeren Zwa- german en Sietema werden in het bijzonder welkom geheeten. Aan de orde waren de voorstellen van het bestuur tot wijziging van het huishou- delijk reglement, die wij slechts in het kort willen vermelden, met het oog op de plaats- ruimte, weglatende de daarover gevoerde besprekingen. Zonder hoofdelijke stemming werd aan genomen om in art. la te bepalen, dat de kringem een eigen reglement kunnen vast- stellen, onder goedkeuring van het bestuur der P. V.. met recht van beroep op de alge meene vergadering, nadat enkele bezwaren van West.-Zeeuwsch-Vlaanderen waren weerlegd. Eveneens werd art. lb aangenomen, be- palend dat de kringen eigen besturen kun nen kiezen met als voorzitter het lid van het bestuur der P. V. uit hun kring. Na eenige discussie werd daar met 42 tegen 19 stem- men aa-n toegevoegd, dat de kringen ook een plaatsvervangend bestuursiid voor de P. V. zullen aanwijzen, die dan tevens vice-voorzitter van den kring is. Nadat de wijzigingen in de art. 3, 4,6, 11 en 15 zonder discussie of stemming waren goedgekeurd, kwam aan de orde art. 15a, waarbij bepaald wordt, dat de kosten der kringvergaderingen worden vergoed uit de kas der P. V. tot een maximum van 10 der contributie in dien kring door de P. V. ontvangen. Hierop had Schouwen en Dui- veland een amendement voorgesteld om te lezen 15 doch trok dit ter vergadering 1 spoedig in, waarna het bestuursvoorstel INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. van Handen en Gelaat Doos 30-60-90ct. zonder hoofdelijke stemming werd aange nomen. Meer discussie werd gevoerd over art. 22 en daarbij over art. 5 van het reglement op Fokkerij, namelijk over de kwestie of ook geiten van niet-leden door de vereenigings- bokken mogen worden gedekt. Vooral Hengstdijk had daartegen bezwaar en had een amendement voorgesteld om dit niet toe te staan. Na de besprekingen trok de afge- vaardigde het amendement in en werd het voorstel van het bestuur om te bepalen, dat de P. V. 25 cent krijgt voor iedere geit van niet-leden, die bij een vereenigingsbok komt, aangenomen nadat een voorstel- Hengstdijk om daarvoor 50 cent te lezen met 43 tegen 9 stemmen was verworpea. Nog werd aangenomen art. 22a, waarbij bepaald wordt, dat de kringen geen extra- contributie mogen heffen, maar wel in bij- zondere gevallen als bijv. bij kringtentoon- stellingen, een vrijwillige bijdrage aan de afdeeling mogen vragen. Een voorstel van Stoppeldijk om* de gre*- zen der geitenfokvereenigingen te doea samenvallem met die der burgerlijke ge- meente, of ze door het bestuur der P. V. te doen vaststellen, werd door het bestuur aiet best uitvoerbaar geacht en werd door geen der andere afgevaardigden gesteund. Dit was evenmin het geval met eea voorstel-Hengstdijk om te bepalen, dat iedere afdeeling zooveel stemmen uitbrengt. als zij leden telt," en niet zooals tot nu toe 1 stem voor ieder 50 leden of een deel daar van. Een ander voorstel van Hengstdijk, na melijk om te bepalen, dat de afdeelingea recht hebben om meer dan een plaats in hare vereeniging een keuring aan te vragen. werd ingetrokken, omdat bleek, dat met het gewenschte reeds zoo noodig rekening wordt geihouden. In het fokreglement werd nog bepaald, dat de inschrijving van volbloed geiten gratis geschiedt. Vervolgens kwamen aan de orde de re kening over 1925 en de begrooting 1926 De rekening werd voorloopig vastgesteld op een eindbedrag van f 4446,76 met een vermoedelijk tekort van f 31,61 tegea 111,01 over 1924. De begrooting werd vastgesteld op 4355 met een post onvoer- zien ad 13,39. Voor de afdeeling Fokstation werd de rekening vastgesteld op /3391.66, met een tekort van 24.99 tegen 325,68 over 1924. De begrooting voor deze afdeeling werd vastgesteld op f 3215 met een onvoorzien van f 5,01. Vervolgens bracht de secretaris, de heer J. Versluijs het jaarverslag der vereeniging uit, waarin hij zegt, dat er een levendige belangstelling is in het werk der vereenil ging, er is een gezond medeleven. Op het Zwitsersche congres sprak Zeeland weer mede, bij monde van haar energieken leider. En ook daar kwam het uit dat solidariteit®- gevoel noodig is, en werden de eerste stap- pen gedaan om te komen tot de oprichting van een permanent bureau voor geitenteeit Het aantal afdeelingen, verleden jaar 65, is thans 66: het ledental liep terug van 3181 tot 3131. Deze 50 leden zijn voor het mee- rendeel menschen, die ge&n geiten meer itouden. Het aantal gzitzn is oncyevee 4750. De verhouding was verleden jaar 49 leden met 79 per vereeni- ging, nu is dit ruim 47 leden met 72 geiten. In de provincie zijn gesteld 72 bokken, drie ne w dan VOrifl Jaar- In reserve heeft de P- V. op het fokstation 12 jarige en 3 groote bokken, is totaal 15, en beschikt zij USio? het geheel over 87 bokken, tegen 83 m 1924. De yerzorging der bokken is veelal goed, dank zij mede controle en het spreke* met de menschen. Spreker uit zijn blijdschap. dat de heer Kielstra weer herkozen werd als voorzitter en Loopt hij nog lange jaren de vergade- ringen zal mogen leiden. Ook spreker tuichf het toe, dat de heer Rottier bestuurs iid is geoleven en drukt zijn spijt uit over het bedanken van den heer Lijppens, aan wien op zijn voorstel een telegram werd gezonden, waarin dankbaar zijn'werk vo>- de vereeniging verricht wordt herdacht en nem geheel herstel wordt toegewenscht. De secretaris wekt dan krachtig op tot goede controle van de melkopbrengst en het vetgehaJte, want zonder dat kan men niet goed vooruit komen. Verder werd dank genracht voor den steun weer van rijk en provincie ondervonden, en geconstateerd. de bnancien geen aanleiding geven tot ongerustheid. Met de beste wenschen voor het koaea- de jaar besluit de secretaris zijn jaarver slag. Nadat de voorzitter den heer Verslui; voor dit verslag dank had gebracht, bracfr deze het tweede verslag uit, namelijk, dat over het Fokstation, waaruit blijkt, dat d op het bouwland geteelde vruchten, gras, klaver en mangels weer een flink beschot gaven. zoqjlat geen graanvoer moest wor den bijgekocht en nog 5000 tot 6000 K.G mangels kunnen worden verkocht, en nog ongeveer 8 H.L. platte boonen als winter- voorraad werd geoogst. Speciale ziektea kwamen onder de dieren niet voor. alle sterfgevallen hadden afzonderlijke oor- zaken. De geitenstapel bestond dit jaar uit 7 melkgeiten. De voorraad oudere bokken was dit jaar klein, gemiddeld 4 stuks, 6 tot 7 zou meer gewenscht zijn als reserve. Voor wat betreft de dieren die uit de provincie naar het station worden gezonden merkt d heer Versluijs op, dat een goede contrdle voor de afzending zeer gewenscht is, wa*t nu moesten er 9 van de 25 of 36 worden afgemaakt wat toch wel te veel is te noe. men. Als doorgangshuis kwamen 40 dieren in en gingen er 34 uit. Ook voor dit verslag, waaraan wij slechts

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 2