ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7841. Maandag 23 November 1925. 65e Jaargang. Aanbesteding. binnenland. Het huis van den zonderllng. wm& ABONNEMENTSPRIJS PS Bill IT OB. BUITENLAND. Voor binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post /1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr per post 6,60 per jaar Voor Ned. Indie en Amerikk 2,70 per 3 maanden - Voor 't overig buitenland f 3,35 per 3 maanden - Abonnementen voor't bu.tenland alleen bij vooruitbetaling. Burgemeester en N^ethoudeis van de geme nte ZAAM3LAG, zijn voomemens, op Donderdag 10 December 1925, des voormiddags ten 10 lire, 'en Raad- huize in het openbaar aan te besteden De levering monteering en inbedrijfstelling van sen complest laagspanningsnel in de gemeente ZA AM SLAG, (gehuchten Othene, Griete en Val). Bestek en teekeningen zijn tegeu be- taling van 7,50 per stel verkrijgbaar vanaf heden. Zaamslag. 19 November 19J5. Burgemet ster en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER Pzn Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. KABINETS-CRISIS. Naar wij uit goed geinformeerde parle- mentaire kringen vernemen, zou, indien de aanwijzingen uit de rechtsche groepen gevolgd warden, aan de Ministers welke na het verzoek om ontslag van de vier katholieke Ministers hunne portefeuilles „ter beschikking van de Koningin heb ben gesteld, eveneens ontslag worden verleend, en zou de formatie van het nieuwe Kabinet in «erste instantie wor den opgedragen aan Mr. Ma^chant, wiens fractie bij het uitlokken van de crisis den doorslag heeft gegeven. Algemeen wordt echter aangenomen, dat de crisis een zeer langdurig en moeilijk verloop zal hebben. KIESWET-WIJZIGING. Het voorstel-Dresselhuijs tot wijziging van de Kieswe( heeft blijkens het voor- loopig versilag in de afdeelingen der Tweede Kamer algemeen bestriding ge- vonden. Noch wat den vorm, noch wat den inhoud betreft, kon men het als een verbetermg van de thans bestaande rege- ling beschouwen. Men merkte met betrekking tot de ar- gumentatie van de voorstellers op, dat in het algemeen tegen het lijstenstelsel bij de georganiseerde kiezers volstrekt geen be- zwaar bestaat; dat vervanging van een strijd tusschen partijen en beginselen, door een strijd tusschen personen uit staatkundig oogpunt niet wenschelijk is: dat een gecamoufleerd lijstenstelsel even- min wenschelijk is, en dat het ook in het bestaande stelsel zeer wel mogelijk is, een bepaald persoon sterk op den voor- grond te brengen. Ook wat betreft het ontbreken van een localen band tusschen afgevaardigden en kiezers, wordt door het wetsvoorstel geen verbetering gebracht. Het ond'erhavige voorstel opent de mo- gelijkheid tot het verwerven van stem- men uit de zwevende middenstof, doch dit meent men, kan allerminst tot aanbeve- ling strekken. Wil inen in elk geval een ander stelsel, dan gaven eenige leden in overweging, dit te zoeken in de richtino van het stelsel voor de verkiezing van leden der Eerste Kamer, nl. het fac'ultatieve nummerstelsel. ONZE POSTZEGELS. Binnenkort zullen verschijnen de post- zegels naar het ontwerp wijlen prof. Veth Van ERICH EKENSTEIN. 2) Vervolg.) Wat zegt u daarvan, mijnheer? zei hij hoofdschuddend. Zoo n grap met Titus uit te halen. Wie weet of het alleen maar een grap is? Ik zou de zaak niet zoo licht op- nemen in uw plaats. Men kon Titus ook weggelokt hebben om boven in de villa jets uit te halen. Een inbraak of misschien nog wel veel erger. De kastelein zag hem verschrikt aan. Hoe komt u op dat idee? Is het dan niet vreemd, dat de eige- naar verdwenen is, zonder uw zoon iets daarvan te vertellen? O, dat doet hij wel veel vaker. Maar nu werd de bediende onder een voorwendsel verwijderd. Ik zou da- delijk zien, of alles daar boven in orde is. De waard bekeek zijn gast een oogen- blik en vroeg toen: Bent u misschien van de politie, mijnheer? Neen. Waarom? - Omdat, die menschen ook altijd dadelijk aan iets ergs denken. O, zoo. Nu, ik heet Silas Hempel en ben privaat-detective. De zaak past dus toch wel een beetje in mijn beroep. En op grond vaji mijn ervaring kan ik u aan- raden de zaak dadelijk te onderzoeken. van 1 en f 5. In verband met den voor- raad van de f 2,50 postzegels der vorige emissie (1898) is het uitkomen van deze waarde voorloopig niet te <verwachten. Er loopen geruchten, aldus het Nederl. Maandblad voor Philatelle, dat het zegel van 35 cent niet meer aangemaakt zal worden. Bij informatie bij het hoofdbe- stuur der P. T en T. is ,,de Tel. geble- ken, dat van de eerste oplaag van dit zegel een niet onbelangrijk gedeelte nog in voorraad is: in verband met het gerin- gere debiet na 1 October is de herdruk daarom voorloop'^ ~staakt. Ook de 35 cent in rolperforatie kan derhalve nog niet worden verstrekt. OVERTREDING VAN DE ZEGELWET, Eenige handelaren te Alkmaar hebben per post een kaart van den ontvanger der registratie ontvangen, waarm werd mee- gedeeld, dat zij beboet zijin wegens over trading van de artikelen 34 l.a.A.j.o. 39 der Zegelwet 1917. De overtreding be staat hierin, dat zij het remboursbedrag, dat op een zending rust, van een beurt- schipper hebben ontvangen en daarvoor in zijn boekje geteekend, zonder daarbij een plakzegel te gebruiken. Zij meenden, dat zulks overbodig is daar het beurt- vaartadres reeds gezegeld is of vergezeld gaat van een gezegelde kwitantie. Zij oordeelen, dat het niet de bedoeling van den wetgever kan zijn, dat over eenzelfde bedrag enkele malen zegelkosten worden betaald. Het gebeurt immers wel, dat een zending via een expediteur over verschil- lende beurtveren loopt, en dan zouden tel- kens de zegelkosten moeten wtorden vol- daan. De bovenbedoelde handelaren zullen voor elke geconstateerde overtreding f 100 boete moeten betalen. Enkelen moeten een paar honderd gulden offeren, er zijn er echter ook bij, die f 800 en f 1000 moeten betalen. HOEVEEL IS ER IN TOTAAL VOOR DE STORMRAMP Het TweedeiKameriid Kleerekoper richtte tot den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw de volgende schriftelijke vrageti: Is de Regeering thans in staat, de vol- ledige opbrengst mede te deelen van de verschillende inzamelingen, gehouden ten behoeve der slachtoffers van de storm- ramp op 10 Augustus j.l.? Is het juist, dat door de groote offer- vaardigiheid van zeer velen in den lande en daarbuiten. die opbrengst zoo groot is geworden, dat zoowel, wat betreft onroe- rende goederen, als bedrijfsinventaris en huisraad, of wat verder nog was vernield en beschadigd, niemand door verminde- ring van welstand of door verhoogde las- ten' ten gevolge van waardevermeerde- ring van te herstellen of opnieuw op te bouwen perceelen, met meer zorg de toe- komst zal behoeven in te gaan? DE BANK VAN SAEFTINGEN VERDWENEN. De Msb. verneemt van haar redacteur te Antwerpen: De laatste peilingen op de Schelde bij Bath hebben verrassende resultaten ge- had, ni. dat de bank van Saeftingen, wel ke eenige maanden geleden \}/2 meter boven laag water lag, thans geheel ver- dw)enen is. Op de plaats waar vroeger de bank Anders zou u er last mee kunnen krijgen. Maar, mijnheer Hij verstomde, wtant een vreemde doordringende toon klonk door de lucht, Allen luisterden. De toon weerklonk weer. 't Is een hond, die huilt. Hij is op- gesloten, daarom klinkt zijn stem zoo on- duidelijk, zei Hempel opstaande. Ik zou durven wedden, dat het Barry is, dien zijn baas niet meegenomen heeft. Onmogelijk. Dan zou mijnheer hem niet opgesloten hebben, riep Titus, die heelemaal bleek was geworden. Maar u hebt gelijk, we moeten dadelijk naar de villa. Ik zal Karel naar den smid sturen, zei Rosina. Haar vader meende echter, dat het dan te lang zou duren. Met een breekijzer zou het ook wel gelukken de deur te openen. Toen vroeg hij Silas Hempel om mee te gaan. Omdat u meer van zulke dvigen weet dan wij, eenvoudige menschen. De schrik is mij in de beenen geslagen. Met elkaar gingen ze nu naar de villa „Solitudo." Men behoefde de straat slechts over te steken om den tuin te be- reiken. De tuindeur was open. Die is nooit dicht. Ik weet niet eens, of er wel een sleutCT van bestaat, verklaarde de kastelein. Er is immers ook, zoolang me heugt, nog nooit inge- broken in de omstreken. Daarvoor ligt hff dorp te eenzaam. Hempel zag, terwijl men den tuin door- ginq. naar sporen uit. Maar een flinke i-egenbui had, als ze bestaan hadden, alle overblijfselen uitgewischt. van Saeftingen was, staat nu bij laag tij minstens 6meter water. In de geul van Saeftingen heeft men over een breedte van minstens 250 meter bij laag water een diepte van 7 meter. Deze geul kan thans beschouwd wor den als een verdubbeling van het Nauw van Bath, waarvan het gescheiden is door een kleine verhooging van den bodem. De plaats waar vroeger de bank van Saeftingen lag, wordt thans genoemd: Oude Bank van Saeftiiyjen. Bezuiden de geul van Saeftingen be- vindt zich een plaat. welke vroeger de Middelplaat heette. Sedert het verdwij- ndn van de bank van Saeftingen wordt aan de Middelplaat den naam gegeven van Bank van Saeftingen, met het oog op het feit, dat bezuiden van de Middelplaat zich een nieuwe bank schijnt te vormen, welke den naam van Middelplaat zal ge geven worden. W'j staan hier voor een verplaatsinq van de bestaande banken naar het Noor- den toe, een verschijnsel. dat zich bij Bath regelmatig voordoet. De verplaatsing heeft voor het Nauw van Bath en de geul onder de vuren van Rilland d. w. z. het vaarwater voor Antwerpen geen nadeelige gevolgen. zoo melden de Antwerpsche deskundigen. HET HOOGLIED VAN DEN ARBEID. Engeiand, dat zoo^ele jaren als in- dustrieele mogendheid in het allereerste gelid een 'plaats heeft ingenomen, heeft thans niet, alleen zeer aan deze reputatie moeten inboeten, maar gaat daarbij nog gebukt onder een haast niet te torsen gewicht aan belasungen, terwijl het maatschappelijk euvel van de werk- loosheid een ontstellenden omvang heeft gekregen. Zeker, er zijn redenen, welke tot op zekere hoogte een verklaring kunnen geven van de hier genoemde moeilijk- neden, gevolg vooral ook van de dras- tische maatregelen tot ereffening van de oorlogsschulden in zoo benarde tijdsom- standigheden. Maar i.st in en door de economische crisis, waaronder het zaken- leven in het vereenigde koninkrijk te lij- den heeft, zijn de ongelukki'ge gevolgen duidelijker dan ooit aan den dag getreden van de ontwikkeling der arbeidsverhou- dingen daar te lande. Wij moeten ter verklaring geruimen- tijd in de geschiedenis teruggaan en ko- men dan in de bloei-periode der industrie van een halve eeuw terug. Eerder dan waar ook ontwikkelde zich in Engeiand de vakvereeniging, welke het geluk had bekwiame leiders aan het hoofd te hebben, die zich van de politiek wisten vrij te houden. S)acht op politiek gewin, eerst in de eigen gelederen, daarna in het groote steekspel om ten slotte in onedelen en vooral kortzichtigen wedloop te ontaar- den, daarvan had men zich aanvankelijk beslist onthouden, in het volkomen besef van de groote waarheid, dat alleen door bloei van de industrie, vooral in een land van export bij uitnemendheid, de bedrij- ven, de handel en scheepvaart en eindelijk het geheele volk het best gebaat kunnen worden. Hierin bleek een zuiver werke- lijkheidsbesef. En daarnaast was het mo gelijk de arbeidsverhoudingen door on- derhandelingen en besprekingen te ver- beteren, al ging dit niet zonder strijd. Maar deze grondwaarheid wterd uit het oog verloren, of wel de nieuwe leiders bleken niet genoeg gezag te hebben om in De huisdeur ging met het breekijzer gemakkelijk open, hall, trappen en een paar kamers die Titus vlug doorliep, wa- ren volkomen in orde. Men kwam steeds dichter bij het huilen van den hond. dat men nu al duidelijker kon hooren. Dit is de slaapkamer van mijnheer, zei Titus tegen Hempel, voor een deur staan blijvende, de sleutel zit in de deur zooals u ziet, en toch is Barry binnen. Hoor maar, hoe hij blaft, hij heeft zeker honger. Maar, gaat u eerst binnen, ik durf niet. Hempel zag hem scherp aan. Waarvoor? Ik weet het niet. Maar ik ben vast overtuigd, dat er ergens iets niet in orde is. Het gezicht van den jongen man toonde inderdaad vrees, verder niet. Hempel draaide den sleutel om en opende voorzichtig de deur. Roep den hond, hij kent mij niet. Titus deed het, wiaarop een vroolijk blaf- fen volgde: Hempel en de anderen traden binnen. Alles was volkomen in orde. Het bed was niet beslapen. Barry had het water van de waschtafel opgedronken. Rosina snelde weg om den uitgehon- gerden hond wat eten te halen. De ande ren gingen de trap op naar de eerste ver- dieping, met hetzelfde negatieve gevolg. Ook in de zolderkamers was alles in de beste orde. Is er nu geen vertrek meer in het huis, dat we nog niet gezien hebben? vroeg de detective. Alleen mijn kamer nog, antwoordde Titus, die wleer wat gekalmeerd was. Die is beneden aan het eind van de gang, de roes van het mogeiijke onmogelijke de juiste koers te handhaven. Daarbij kwam een mentaliteit, ook hier te lande aan den dag getreden, toen door onjuiste begrip- pen aan de andere zijde en te groote angstvalligheid om zich tegen den waan van den dag te verzetten, vrij baan werd gelaten aan eischen, die op den langen duur slechts konden en moesten leiden tot bittere ontgoocheling. Het Hooglied van den Arbeid, dat moet niet alleen begrepen en verstaan worden, maar tevens in toepassing ge bracht. In Engeiand, maar ook nog wel bij ons En de ervaring in Engeiand, houdt wijze lessen in voor anderen. EEN VLOEDGOLF. Op 16 Nov. heeft een vloedgolf van 35 voet hoogte het havenplaatsje Zihuataneo aan den Stillen Oceaan in den staat Guer- rero geteisterd. Het plaatsje stond gedu- rende twtee uur geheel onder water. Het is nog niet mogelijk het aantal dooden te schatten. De ramp wordt toegeschreven aan een onderzeesche vulkanische uit- barsting. HET HUWELIJK IN RUSLAND. Naar aan de Roel gemeld wordt, is er tusschen Krylenko en Solz, den president van het opperste gerechtshof, oneenigheid ontstaan naar aanleiding van de nieuwe huwelijkswetgeving. Solz heeft zich uit- gesproken voor handhaving van het bur- gerlijk huwlelijk, en meent dat de wet gever alleen aan behoorlijk geregistreerde huwelijken materieele gevolgen moet ver- binden. Krylenko daarentegen beschouwt het burgerlijke of geregistreerde huwelijk als een overblijfsel van de kapitalistische maatschappij en is van meening, dat het daarom zoo spoedig mogelijk moet wor den afgeschaft. Dit meeningsverschil tusschen twee vooraanstaande persoonlijkheden op ju- stitioneel gebied is voor de sowjet-regee- ring aanleiding geweest om de onlangs vermelde en reeds in alle instanties goed- gekeurde wet tot herziening van het hu- welijksrecht niet in te voeren. BET METEN VAN BiNNEN- VAARTUIGEN. Op de door deu Volkecbond hijeengeroe- pen conference, die 20 November te Paips aanvargt, betrtffende het meten van bin- nenvaartuigen. zal de Nt derlardsche Re geering vertegen~'oordigd worden door mr. G. van Slooten Azn., raadsheer in het Ge rechtshof te Den Haag en ir. Avan Driel, scheepsbcuwkundig adviseur bij de Scheep- bouw'nspectie. Indien zulks noodig mocht blijkeD, zal de heer L. Meyer, referendaris aan het Departement van Financien, als derde gedelegeerde optreden. DE TOESTAND. -- De strijd die in het Nifaheim der Ger- manen om het tractaat van Locarno qe- leverd werd, is Vrijdaq geeindigd. Het besluit van de sociaal-democratische par- tij in den Duitschen Rijksdag om voor de wetsontwerpen tot bekrachtiging van het wlaarborgtractaat en van de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond te stemmen, heeft hem in het voordeel van het tractaat beslist. Men weet, dat wij deze zwenking der sociaaTdemocraten hier altijd als iets waarschijnlijks hadden verwacht, schrijft de N. R. Crt. t Had naast mijnheer Torwestens garderobe. Goed. Laat ons daar heengaan. be- sloot de detective, die zich een beetje beschaamdgevoelde. Toen men echter Titus' kamer, die niet afgesloten was, binnenkwam. zag hij triomfeerend de anderen aan. Hier was niets in orde en dadelijk viel in het oog, dat daar iets gebeurd moest zijn. Kleedingstukken en linnen lagen door elkaar, het bed was omgewoeld en met bloed bevlekt. Dat is verdacht, zei Hempel ernstig. Wien behooren deze kleeren? Aan jou. Titus? Neen. 't Is alles van mijnheer, mompelde Titus. Men doorzocht de kamer nauwkeurig, daarna ook de andere kamers, en den tuin, maar tevergeefs. Dat is eigenaardig zei Hempel na- denkend. Hij riep den hond. dien Rosina ondertusschen gevoerd had, en liet hem aan de verschillende kleedingstukken ruiken. Zoek, riep hij toen bevelend. Barry toonde zich niet opgewonden. Hij berook de kleeren en ging toen rustig naar de slaapkamer van zijn meester, waar hij staan bleef. - Heeft hij geen goeden neus? Integendeelt verklaarde Titus, mijn heer Torwesten zei altijd, dat zijn neus beter was dan die van den besten politie- hond. Dan moest hij het spoor toch vol- gen. Hempels blik ging spiedend door de kamer. Op de schrijftafel lag een krant. Hempel veel aantrekkelijks voor de soc.-democra- tische partij, de weigering der Duitsch- nationalen om eenig deel te hebben aan de tot standkoming van een overeenkomst, die in hun oogen een verfoeisel is, te be- antwoorden met een gelijke weigering en er ook tegen te stemmen, opdat de stokebranden van rechts het heele g& gewiicht der vera'ntwoordelijkheid voor de mislukking ervan te dragen zouden krij gen. Maar ten slotte zijn de Duitsche sociaal-democraten toch teruggedeinsd voor liet om hals brengen van hun eigen geesteskind. Met hun besluit is het laatste obstakei aan Duitschen kant uit den weg geruimd. Het onstuimig gebaar, waarmede ge- neraal Ludendorff zijn dreigend vlam- mend zwaard zelfs tegen president Hin- denburg opheft, is het bewijs, dat de te- genstanders van Locarno in hun laatste schans vechten. ,,Von des Lebens Gii- tern alien, -1st d£r Ruhm das hochste doch 1st der Leib in Staub zerfallen, Lebt der grosse Nome noch." Nu brengt klaagt Ludendorff, de veldmaarschalk zijn oorlogsroem ten offer op het altaar van Locarno en wordt hij een ,,gevaar voor den nationalen wil," indien hij zi\n naam onder het tractaat zet. Voor man- nen als Ludendorff is er maar een roem: Oorlogsroem. Oorlogsroem in ruime mate had ook de vlieger v. Richthofen verwor- ven, die de oorlogsadelaars der overwin- naars in groot getal vlammend naar be neden had geschoten. Daarom volgde een luisterrijke stoet, met den rijkspresident, den rijkskanselier, minister Gesler, generaal v. Seeckt, enz. zijn lijk naar het kerkhof. De veldmaar schalk is daarmee de eerste geweest om oorlogsroem te erkennen, maar streeft voor zichzelf thans naar den hoogeren vredesroem. De goedgezinden in heel de wereld moeten hem er dankbaar voor zijn. Behalve door de zwenking van de so ciaal-democraten, is er ook licht gekomen in de crisis te Berlijn door het beshiit van het kabinet-Luther om dadelijk Tia de onderteekening van het tractaat van Locarno (die natuurlijk. ondanks het overlijden van koningin Alexandra, op 1 December te Londen doorgaat, al zai het program om het feit te vieren, beknot worden) af te treden. Het uittreden van de Duitsch-nationalen uit de regeerinq en de doeltreffende hulp, die de sociaal- democratie aan de politiek van het romp- kabinet verleenen, maakt 'n nieuwe orien teering noodig. Die kan het best onder- nomen worden, indien men eerst schoon schip maakt voor een nieuwe coalitie. Of dit echter de groote coalitie zal worden van de Duitsche volkspartij tot de sociaal- democraten is nog altijd twijfelachtig, omdat de eischen van deze twee uiterste vleugels voor samenwerking eerst met elkaar in overeenstemming gebracht zou den moeten worden. In de Fransche Kamer is het Vrijd; weer zwoel geweest, daar de sluimeren crisis opnieuw dreigde uit te breken d< verschil van meening tusschen Painl en de socialisten. De laatsten wlensch van Painleve een bindende verzeker jn^ dat hij tot geen verdere inflatie zijn joe_ vlucht zou nemen. Painleve heeft zich gewend en gekeerd. maar heeft zich niej, geheel kunnen binden, en er zich o p roepen, dat stervelingen de toekoms t n)et kennen. De socialisten hebben c! aarop vooriocvpig eieren voor hun geld qe kozen. Daardoor was het mogelijk. dat J de gevaarlijke kleine meerderheid v an 294 zag het blad in. Het was een "W eensche krant van eergisteren, den <dag, tiat Titus weg gegaan was. Uit de rubriGk Stads- nieuws was een stuk met ds schaar ge- knipt. Die krant kreeg mijnheer met de~ zelfde post, als ik mijn brief, zei Titus, die zag, dat Hempel het blad in zijn zak stak Anders niets? Geen brief? Neen. Alleen die xT!*"1* Was hij er 6p geabonneerd? Neen. Mijnheer Torwesten kreeg alleen buitenlandsche bladen. Dus stuurde iemand hem dit' j Nog eens was men naar Titus' kamer gegaan. Het gezelschap was intusschen met Karel, den neef van den w*aard, ver- j meerderd, die nieuwsgierig om zich heen zag. I Twee dingen zijn mij onverklaar- baar, zei Hempel hoofdschuddend. Ten eerste, dat de hond niet aan- 1 sloeg, toen er vreemden in huis kwamen en ten tweede. dat jullie geen licht in de villa gezien hebt. Ze kunnen hun werk toch niet in de duisternis gedaan hebben! Misschien sliepen we toen al wel, meende de kastelein. We gaan vroeg naar bed en slapen alien vast! i Ik niet? En ik heb ook licht in de villa gezien. Eerst in een kamer, toen ook zoo nu en dan in de andere, net alsof er imand met een lamp rondliep. j Het was Karel, die dit zei. i Hempel richtte zijn blik vast op het intelligente gezicht van den ongeveer veertienjarigen jongen. eve iten (Wordt vervolgd.) TER NSCHE »n'i«»rTr8rff«;rniirr"Hnm'«-J]'-T'r**"'-*" nriiiwnr~"rT~Tnrf nnaMamMKA 19 de X>F

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 1