ALGEMEEN NIEUW8- EN ADVERTENTJEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 0E INDRINGER Tablet ten No. 7835. Maandag 9 November 1925. 65e Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS RAADSVERGADERING. SIMWENLAWU. ygUILLBTOH. BUITENLAND. Voor binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post j"6,60 per jaar Voor Ned. Indie en Amerika /2,70 per 3 maanden Voor 't overig buitenland f 3,35 per 3 maanden Abonnementen voor't buitenland alleen bij vooruitbetaling. De Burgemeeater van TER NEUZEN aaakt be kend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belt gd tegen Donderdag 12 Nov. 1925, des voormiddags tien uur. Ter Neuzen, den 9 November 1925. Oe Burgemeester voornoemd, J. HUIZ1NGA HET BELGISCH TRACTAAT. In »De Gids" bespreekt prof. dr. H. T. Colenbiander, die in 1919 deelmaakte van de delegate die den Minister van Karne- beek iijdens de onderhandelingen te Parijs vergezelde, bet Nederiandsch Belgisch tractaat. Na een overzicht van de voor- geschiedenis vraagt hp zich af Heeft de heer Van Karneteek inderdaad niet kunnen voorkomen, dat ons een trac taat, alleen als uitvloeisel van Versailles te begrppeD, ter ratificatie wordt voorge- legd, nu Buropa in de sfeer van Locarno ademt Zoo neen, dan moet het zpn omdat bij zich door zijn verklaringen te Parijs in 1919, wellicht met nadruk herhaald toen Belgie de Wielingen-moeilpkheid opwierp, meer gebonden rekent dan eenig Neder iandsch staatsman thaus zou veik ezen te zpn. Prof. C. gaat dan na waartoe het nieu- we verdrag b'ndt. Hij is van meeuing, dat wij tot zooveel worden gebonden, dat daaruit reeds twpfel moet rijzen over het beleid, dat van Nederlandsche zpde bij de sameostelling van dat verdrag heeft voor- gezften. Het slot -van het artikel luidt ais volgi z/Kenmerkend is verder het geheele kanaal Antwerpen—Moerdijk. Enkele plaatsen in Noord-Brabant mogen er mede gebaat zijn, voor Nederland als geheel levert het niets dan nadeel op. In welke mate Antwerpen reeds thans het Rijnve k; er afleidt, leert de statistiek der scheepvaartnewegmg aoor het kanaal van Hansweert. Het zal thans, gedeeltelijk op kosten van den vreemden staat dien het kunstmatig benadeelen mag, een tweede zuigpomp van nog veel grooter capaciteit mogen aanzetb-n. Volgens par. 3 art. 6 van bet verdrag moet het kanaal Antwerpen Moerdijk zoo weinig mogelijk sluizen bevatten (het is technisch mogelpk het te bouwen met een sluis) en zoodanig worden aangelegd (even- tueelverbeterd) dat te alien tijde over de geheele lengte drie Rijnschepen van de grootste tonnenmaat (of sleept'einen) het langs elkander kunnen bevaren. TVgen- woord'g meet het grootste Rprscbip 3582 ton, terwijl er een van 4000 ton in aan- bouw is. Ter vergelpkinghet Merwede- kanaal is eigenlijk onvoldoende voor de dubbele vaart van Rijnschepen van 2000 ton. Het nieuwe kanaal zal een dwars- profiel verkrijgen zooals ter wereld nog geen kanaal voor binnenscheepvsart bezit Het zal superieur zijn aan de Rijn zelven geen drijfijs, geen bijzonder lage of bijzon der hooge waterstanden, geen stilliggen van sleeptreinen gedurende den nacht. Terwpl Amsterdam dringend uitziet naar een be- hoorlijke Rijnverbinding en nog niet weet of de Nederlandsche schatkist zich met de kosten belasten zal, is er voor Antwerp n geen nood v0or de Rijnverbinding dezer buitenlandsche haven zal volgens verdrag de Nederlandsche schatkist open staan. Uit het Engelsch van HAROLD BlNDLOSS. 97) (Vervolg.) Voordat de winter in vollen ernst in- zette, was het gebouw geheel hersteld; de steigers werden afgebroken. Maar nu begon t werk van binnen. Dag en nacht was er een gehamer en getimmer en toen de vorst het water bij de groote raderen deed verstarren, werden de vuren aan- gemaakt, en werd het werk nu met behulp van stoom voortgezet. Natuurlijk was deze* manier veel duurder, maar hoe groot de kosten ook waren, de winst beloofde deze te overtreffen, want de ma- kelaars die met orders uit de Oostelijke provincies vol zaten, vochtan in Winni peg om meel. Veertien dagen lang at Witham onder 't werken door en rustte hij alleen als zijn krachten uitgeput wa ren; den vijftienden dag stuurde hij een telegram weg en vier en twintig uur later stond hij op het groote erf, om Graham te ontvangen, die met een aantal genoodigden de fabriek zou koman be- zichtigen. Een uur lang leidde hij hen rond, liet hij hen alle machines in werking zien, de groote vliegwielen met de breede, rond-snorrende drijfriemen, de regelmatig Uit a des is buitensporig. en doet geen gunstige meening opvatten omtrent het beleid dat van Nederlandsche zijde bij de samenstelling van het verdrag heeft voor- gezeten „De regeering heeft gemeend tegen dit kanaal geen bezwaar te moeten maken", en daarm.de mogen wij naar huis. !'e regeering zegi nog, dat het voor haar de vraag is of het kanaal Antwerpen Moerdijk boven het bestaande kanaal (door Zuid-Bevelandj de voorkeur verdient. Deze mededeeling is verbpsterend. Niet met het stukje kanaal door Zu d-Beveland, maar met de geheele bestaande verbinding Antwerpen - Moerdijk moet het nieuwe kanaal in bruikbaarheid vergeleken worden. Het spreekt vatzelf, dat de nhuwe weg en wegens de kortheid en w» gens de onaf hankelpkh'id van stormen en getpden superieur is aan de ouden. En wat te denken van een beleid, dat voetstoots millioenen in uitzicht stelt voor een werk van welks nut boven hetgeen het vervangen moet. de regeering zegt nog niet eens overtuigd te wezen Dit verdrag zou aan de *souverainete economique", waarvan de heer Heymans in 1919 te Parijs sprak, inderdaad drie Nederlandsche provine'en Zeeland, Noord- Brabant en Limborg, onderwerpen. En in 1830'39 en in 1919, heeft Belgie getoond zeer gaarne, als Europa het maar toestond, tot onze groote rivieren te willen reiken. Be'de malen is Nederland daar met kracht tegen opgetreden in 1830 '39 te velde, in 1919 in het kabinet Van dit tweemaal uitgewezen proces laten wij geen revisie toe. De beschikking over die provincen te vragen alsof het haar eigene waren, ligt buiten de zedelijke bevoegdheid der Belgiscbe en ze toe te staan, buiten het zedelijk recht der Nederlandsche regeering. Het gevaar bestaat, dat aanstonds de heer Vandervelde, van de stemming in Nedetland ondevricht er in toestemt eenige van de kleinere onredelijkheden. waarvan het verdrag vol is, aa°rim weg te nemen. Er zijn er genoeg, waarvan men zich ver- bazen moet hoe Nederlandsche onderhan- delaars ze hebben laten passeeren, maar waaraan Belgie eigenlijk nauwelijks ge- legen kan zijn. De groote onredelijkheid echter der kunstmatige economische ver- sterking van Belgie op kosten van een buitenlandschen staat. zal de heer Vander velde niet wegnemen. Het is aan de Ne derlandsche Staten Generaal, d;t te doen. Tot een verdrag hooren er twee, en Neder land mag het verdrag, gelijk het ligt, niet aanvaarden. Het zou daarmede onverant woordelijk handelen niet alleen tegenovcr z?chzelf, maar ook ten opzichte der toe- komstige verhouding tot den nabuurstaab Het effect toch op die verhouding van dit verdrag, waarmede Nederland altijd zou blijven gevoelen „er in te zijn geloopen". zai wegetis de financieele regelingen welke het noodzakelijk maakt, maar tevens naar de toekomst verschuift, deploravel zijn. Onze eigen welvaartspolitiek verb:n- ding Maastricht—Waal verbinding Am sterdam- Waal, Twentschekanalen,Zuider zee, wegennet zal millioenen vorderen die het hoogst bezwaarlijk zal zijn te vinden. Daar komt Belgie aanhoudend zijn steunpenning opvragen voor zaken die onze welvaart benadeelen; een penning waarop het alleen wettelijk vastgelegd uitzicht, geen z"delijke aanspraak heeft. De tekst waarop het zich beroept zal het meest ge- heen en weer rollende meelwalsen en eindelijk bleven ze met vuilbestoven klee- ren bij het bakje waar het meel doorheen gleed, staan. Onder 't stilzwijgend toe- kijken van de anderen nam een van de gasten, een groote, forsche man, wiens opinie, wat dit product betrof. in 't ge heele land toonaangevend was, een wei nig meel tusschen duim en wijsvinger op. Een paar minuten lang zeide hij niets, toen sloeg hij het meel van zijn handen en beerde zich glimlachend tot Graham. „We zullen, omdat 't nu eenmaal ge- bruik is, ook nog wat laten bakken,' zeide hij, ,,maar noodig is het niet. 't Is een goed, een eerste qualiteit. Je kunt voor mij, om te begirnnen, twaalf honderd tachtig noteeren." Witham voelde zijn knieen trillen, maar Graham maakte aan de spanning een einde. door hem, met een oolijke scatte ring in zijn oogen, een fikschen slag op zijn schouder te geven. ,,Dat had ik gehoopt en om u de waar- heid te zeggen, verwacht, heeren," zeide hij. ,,Niet voor niets heb ik een half dozijn flesschen champagne meegebracht. Maar zelfs dat is nog niet goed genoeg, als ge bedenkt, dat iedere witte vlek op uw jas of aan uw vingers gelijkstaat met een zeker aantal dollars in uw zak!" In een buitengewoon tevreden en een ietsje te opgewekte stemming keerde het gezelschap tegen den avond naar de stad terua. Tot het laatste toe hield Wi tham zijn rol van beleefden en opgewek- vloekte numrner van ons Staatsblad wezen, en elke Nederlandsche regeering zal door de volksstemming gedtvongen worden tot betutteling van de Belgische voorstellen en tot beknibbeling op de kosten van u;t- voering. Als het erom te doen was Belgie en Nederland tegen elkaar in het harnas te jagen, kon men niet anders handelen. Nederiandsch zedelijke plicht gaat Liet verder, dan Belgie op zpn natuurlijke uitwegen niet te beleu ueren. Dien plicht zijn wij nagekomen w.J hebben de positie, waarin 1839 ons stelde, niet misbruikt. M ij zijn er niet zoo zeker van dat Belgie de positie, welke het verkrijgen zou door het thans geteekend verdrag,niet misbruiken zou. Heeft Belgie ons noodig voor dingen die boven den niet-belemmeringsplicht uitgaan, het legge ons zijn wenschen een voor een voor op het oogenblik zelve dat zjj kunnen worden ingediend in een vorm die beslissing mogelijk maakt. Blanco concessien te verleenen tot het uitvoeren van reusachtige werken waartoe de uit- gewevkte plannen nog niet eens vaststaan, laat staan in hun effect op Nederlandsche toestanden en belangen kunnen worden overzien en beoordeeld, is meer dan van Nederland behoert te worden gevergd. „Peut on penser que la Hollande pour- rait se trouver en 1919 dans une situation inferieure a celle oil el'e etait en 1839?" riep voor zes jaren de heer van Karnebeek te Parijs uit. Wat hij toen ondenkbaar noemde, zal, na ratificatie van het door hem geteekend verdrag, inderdaad het geval zpn. Koopt men er Belgie's vriendschap voor Vriendschap is niet te koopzij kan, tusschen volken, slechts uit wederzijdsche achting groeien. Voor Nederland, zoo het zich dit tractaat laat onttroggelen, zal Belgie de achting hebben verloren. Bij referei dum heeft het Zwitsersche volk een tra-taat betreffende de Geneefsche zone, dat de Zwitsersche regeering onder pressie tan Frankrjjk I ad geteekend, ver- door de regfeering geteekend handelsverdrag met Frankrijk verworpen. Noch boven Zwitserland, noch boven Belgie is toen de hemt'l ingestort. Het Europa van Locarno is er niet naar, dat het een Nederland, 't welk dit tractaat zal hebben afgewezen, te na zal treden. DE STORMRAMP. Naar aanleiding van berichten in de bladen als zou de Nederlandsche Regeering bij de gemeente Borculo een nota heb'cen inge diend over de kosten van militaire hulp, aan Borculo verleend, hetgeen zou zijn ge- schied met de bedoelir.g cm de oorlogsbe- grooting te ontlasten, wordt van wege het Departement van Oorlog medegedeeld, dat de verolijfvergoedingen, de extra vergoe- dingen, het vervoer van het personeel en materieel, de onkosten wegens aanvoer van levensmiddeleni wegens huisvesting bene- vens de schade wegens defect, onbruikbaar of verloren geraken van dienstgoederen alle voor het Departement van Oorlog zijn ged-agen door verantwoording ten lasce van verschillende artikelen der begrooting. Bij informatie bleek voorts, dat noch bjj het Departement van Financien, noch bij dat van Waterstaat, noch bij dat van Bin- nenlandsche Zaken en Laud ouw iets om trent het in rekening brengen van kosten bekend is, Ook het Nationaal Steuncomite deelde desgevraagd mede, dat het bericht onjuist was. ten gasftheer vol, maar toen ze weg wa ren, ging hij aan zijn bureau zitten, bond een natten doek om zijn hoofd en trok een rol teekeningen naar zich toe. Toen zijin oogen te veel begonnen te steken, haalde hij een papiertje uit zijn zak, dat Graham hem bij 't afscheid gegeven had, las de enkele zinnen die erop geschreven stonden, en legde zijn hoofd op zijn ar- men. Om hem heen was het doodstil; van alle, die dien dag tot een succ'es gemaakt hadden, was hij de eenige, die nog wakker was. Maar al waren zijn krachten bijna uitgeput- en al staken zijn oogen van vermoeidheid, zijn geest wilde niet van rusten weten. Een reeks van rosekleurige visioenen tooverde zijn fan- tasie hem voor, visioenen, die werkelijk- heid zouden worden als de belofte, in de enkele zinnen op het kleine stukje papier vervat, in vervulling zou gaan. En feitelijk was dit een zekerheid, want degenen, die gewerkt en gezwoegd hadden, om den menschen van de Oostelijke provin- cie brood te geven, zouden voor hun moeite, dit jaar althans, rijkelijk beloond worden. Maar plotseling ging hij rechtop zitten, rolde de teekeningen weer en stond op. ,,Ja, het lijkt er werkelijk op, dat al mijn wensohen in vervulling zullen gaan. zeide hij half luid. ..Maar op't oogenblik zijn we nog zoo ver niet, eerst hebben we nog heel wat te doen. Vooruit ermee. kerel je kunt nog net twee uur slapen, voordat je weer moet beginnen. METEN MET TWEE MATEN Het Tweede Kamtrlid van den Heuvel heeft aan der m nister van Buitenlacdsche- Zaken gevraagd of hij bereid is mede te deelen in hoeverre juist zijn de bewericgen betreffende een toepessing door de Duit- sche regeering van de meestb gunstigings- clausule wat den invoer van paarden aaD- gaat, volgens welke voor de Nederlandsche paarden 500 Mark invo6rrecht per stuk moet worden betaald en voor B-lgische paarden slechts 140 Mark. Is de minister niet van oordeel, dat bij een juist of grootendeels juist zpn dezer beweringen hier gesproken moet worden van een onjuiste uitvoering der bandels- verdragen, welke door de „soort omschrij- ving" niet wordt gerechtvaardigd, omdat hetzelfde soort paarden ook in Nederland aanwezig is Gevraagd wordt voorts, wat de minister voornemens is hiertegen te doen, indien het bovenstaande juist of grootendeels juist is en of hjj kan mededeelen wat de oor- zaak is of kan zpn van de zooveel gunstiger voorwaarden, waaronder de Belgische paar- deninvoer in Duitschland kan plaats vinden. HET KAMERLID TIL AN US. Bij de Tweede Kamer is bericht inge- komen van verhindering, de vergadering bij te wonen, van den heer Tilanus, de eerstvolgende weken, tengevolge van een rijwielocgeval. OPHEFFING STAFMLZTEK- KORPSEN. Naar de Tel. vernertnt, ligt het in de bedoeling om met ingang van Juli 1926 de thans nog bestaande stafkorpsen op te heffen. Het korps in Den Haag blijft bestaan. De muzikanten worden op wachtgeld gesteld. UIT DE R.K. STAAT8PARTIJ. In de Zaterdagmiddag te Utrecht ge- ^uden^algemeene vergadering van den van den heer mr. A. 1. M. J. baron van WijnWrgen, die bedankt had, met bijna algemeene stemmen als voorzitter gekozen jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, oud minister van binnenlandsche zaken. DE SPORT INTERNATIONAAL. De resultaten van Locarno zijn niet uit de lucht komen vallen. Zij werden voor- bereid ook door de sport. Ongetwijfeld heeft de sport er mede toe bijgedragen om de volkeren weder tot elkaar te brengen. Het eerste optreden van een Dubschen beroeps wielrenner op een Parijsche baan, met ophef aangekondigd, werd met spanning tegemoet gezien. Niemand was tevoren wel geheel gerust op den uitslag. Maar ht t liep alles prachtig van stapel, en de uitgebreide orde maat- regelen bleken absoluut overbodig. Het publiek was eerst vrij gereserveerd, maar toen de Duitscher een goeden indruk maakte als mededinger, gir.g men hem toejuichf-n en aanmoedigen als hij „ophaalde". De geheele vertooning werd tenslotte een groot succes Het wa« nog wel niet de wegblijvende duif, die uit d^ Fuitsche aik was losgelaten, maar toch al de vredesvogel, die met het afge' rokeff olijfblad in de bek terugkwam. Sedertdien zijn bijna wekelijks Duitsche wielrijders op Fransche- en Fransche renners op Duitsche banen, toegejuicht. Zoo is het verder gegaan. en HOOFDSTUK XXVI. Op de plaats die hem toekwam. Een jaar nadat Witham de eerste zen- ding meel naar Winnipeg afgestuurd had. zat hij op een morgen op hqn kan- koor met zijn compagnon te praten. Het was geen gemakkelijk jaar voor hem ge- weest, hard werken en veel zorgen is geen combinatie. die iemand het leven licht maakt, maar de belooning was niet uitgebleven. De vraag naar de produc- ten van de St Louis meelfabrieken werd steeds grooter en tot dusver hadden ze alle bestellingen kunnen uitvoeren. Geen wonder, dat Graham met een tevreden qezicht zijn post zat door te kijken. Voor het meerendeel waren het zaken-brieven, maar toen hij het stapeltje terzijde schoof en opkeek, lag er een bezorgde uitdruk- king in zijn oogen. ,,We zullen binnen een paar dagen een besluit moeten nemen," zeide hij. ,.De productie van de eerste zes maanden van de St. Louisfabriek is al verkocht en 't syndicaat is genegen om de zaak,-zoo als ze nu staat, over te nemen of we er verstandig aan doen, dat's een tweede. Volgens mij blijft de fabriek ook 't vol- gende jaar nog rendeerend. Als ik nu maar wist, wat jouw plannen waren dan was 't voor mij veel makkelijker." ,,Een jaar geleden heb ik je mijn plan nen verteld om in den kortst moqelii- j ken tijd dertig duizend dollars bij elkaar te krijgen," antwoordde Witham kalm. zelfs de Belgen ontvingen tenslotte weer Duitsche voetballers in hun land Men leerde de valsche scbaamte, die dwong andehen te ver&chten, af. Zoo ging men internat'onaal in de goede richting en werd de bodem voor Locarno ongitwijfeld tot groote voldoen'Dg van de voorstai.ders van de Olympische sptlen mede door de sport voorbereid. BEVORDER1NG VAN DE L1MBLRGSCHE KOLENINDUS1RLE. De minister van binnenlandsche zaken en lacdbouw heeft aan Ged puteerde Staten van de provircies geschreven: Zooals uw college bekend is, onderviDdt de Nederlandsche mijnindustrie moe'ljjk- heden in verband met de 'age kolenprjjzen. Het ligt voor de hand, dat een vergrooting van h t afzetgebied tot verminderiDg van deze moeiljjkheden kan leiden. Bij het overwegen van de middelen daartoe is o.m. besloten, daartoe de medewerking van uw college in te roepen Deze zoude hierin kunnen bestaan, dat door uw college wordt besloten om, ter bevordering van de Lim- burgsche kolenindustrie, de^ voor de pro- virciale instellingen benoogdigde kolen en kolenproducten van de Liml. urgsche mijnen (Staats- of particuliere mijnen) te betrekken. Ik heb de eer uw college tot medeweiking in dezen geest uit te nood'gen. Tevens zou ik hst op prijs stellen, in dien door uw college tot de gem eer: te- besturen in uw gewest een verzoek werd gericht om op dezelfde wijze de Neder landsche kolenindustrie te bevorderen. Ik zal gaarne van uw college vernemen, welk gevolg door u aan dit schrijven is gegeven. DE TOESTAND. Te dezer plaatse is er herhaaldelijk schrijft de N. R. Crt. nadruk op gelegd, dat het om het werk van Locarno tot een goed en spoedig einde te brenger* wen- schelijk leek, dat de geallieerden niet lang men. welke den DUitsfcnferf" unueinunLv- - laars daar ondershands zijn gedaan. De politieke crisis in Duitschland, ont- staan door de uittreding van de Duitsch- nationalen uit de regeering, heeft deze wenschelijkheid eigenlijk tot een gebie- dende noodzakelijkheid gemaakt. De re geering van Luther-Stresemann heeft in een overleg met de partijen verlichting van hare moeilijkheden gezocht. Zooals gewoonlijk, bij een polibieke crisis te Ber- lijn heeft dit tot veel geredeneer en gere- dekavel geleid, zonder dat de politieke vooruitzichten er nog veel door verhel- derd zijn. De ministerieele crisis in Frankrijk heeft ongetwijfeld de geallieerden bij de uitvoering van hun plannen belemmerd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEK Zenuw 75 Hoofdpijn 60 Hoest 60 Maag 75 Staal 90 ct. Laxeer 60 Rheumatiek 75 Keelpijn 60 Kiespijn 60 ct. Galsteen 1.50 Griep.v Influenza 75 Nier Blaas 1 gld. Worm 80ct. Bloedzuiverende75 ct. Koorts 60 Eetlust- opwekkende 75 Verkoudheids 60 Pijnstillende 75 ct. Elke verpakking is voorzien van den naam Mijnhardt Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten ..Dan ben je klaar, want je hebt ze," zeide Graham. ,,En bij t afsluiten van de balans krijg je nog heel wat meer. Nu is de quaestie alleen maar, wat ga je er mee doen?" Witham haalde een brief uit zijn zak, vouwde het dikke ivoorkleurige papier open en stak het Graham toe. Het was een schrijven van Dane, ,,'t Spijt me je te moeten meldem," luidde het, ..dat de Colonel niets beter is. De specialist uit Uruguay, dien we hebben laten komen, gelooft niet, dat hij ooit weer de oude wotden zal en als logisch gevolg van zijn toestand heeft hij natuurlijk de teugels laten glippen. De een of andere oom of tante heeft Atterley een hoop geld nage laten die gaat dus naar Engeland terug, evenals Carshalton, die zich met zijn vader verzoend heeft; hun boerderijen staan dus te koop. en daar zich tot dus ver niemand opgedaan heeft, die zich in Silverdale thuis zou voelen, schrijf ik op verzoek van al de lui aan jou, om je te melden, dat ik je kom opzoeken. Als al les naar wensch gaat,-reis ik morgen af." ..Wat is er met Colonel Barrington ge- beurd?" vroeg Graham. ..Ongeluk met de slede gehad." gaf Witham ten antwoord. ,,'t Ding is om- geslagen, hij heeft een trap van 't paard gehad en 't heeft twee uur gedudrd, voor dat zijn knecht hem ergens onder dak heeft kunnen brengen." (Wordt vervolgd I NEUZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 1