Mijnhardls Zsnuwlablelfen TpUT 8EMEWBDE BERiCHTEH. de Duitsch-nationalen de pen op den neus te zetteu. Taktiscli uitstekend gezien. Want als het tract,tat zood iende verworpen wordt, moet het kabinet L ither Stresemann, dat -erklaard he eft op het tractaat te blijv.en staan, den Rjksdag ontoinden Komt het zoo ver, dan zitten de soci's op fluweel en de Ouitsch nationalen op de hla'en tegeu- over de kiezers. Alle Uuitscher met poli tick instinct tnoeten inz'en, dat de eenige nanier om Duitschland weer gezag en aan- fciea in de wereld "te verschaffea en het te jevrjden van het spookbe Id van sancties nz de aanvaarding van het tractaat van -jocarno is. gJDe verkiezingskansen staan dus gunstig voor de sociaal democraten, die het tractaat gewenscht hebben en nog altijd wenschen, ofschoon zj he^ verworpen zouden hebben, en slecht voor de Ouitsch-nationalen, wier ministers zich er eerst voor verklaard hebben en het daarna op bevel van hun partj, ver loochend hebben. De regeering Lutlier- Stresemaun zal dan, haars ondanks, voor een nieuwe regeeringscoalitie moeten vech- ten. Zij bere.dt hier eigenljk reeds den weg toe voor, in hare uiteenzetting over de inconseq lentie der Duitsch-nationalen. Hoewel, dit is de korte zin ervan, de Daitsch nationale ministers de politiek van Locarno van het begin tot het einde hebben bekrachtigd, en de regeering alle richt- snoeren, die in den boezem van het kabinet ervoor waren aangegeven, angstvallig heeft gevolgd, zjn zj toen het werk klaar was, gedeserteerd. Het is waar dat de geallieer- den de toezeggingen waarmee zij de mede- werking van de Ouitsche regeering zouden beloonen, nog niet nagekomen zijn en dat Duitschland zjn gezanten nog eens opgedrageh heeft, er te Londen, Parijs, Brussel en Rome aau te herinneren dat het rijk het tractaat alleeu zal kunnen teekenen, indien de aan Duitschland be- loofde concessies inmiddels verwezenljkt zijn. Men weet,. dat te dezer plaatse vroeger betoogd is, dat de geallieerden goed zouden doen, daar haast mee te maken, om de Duitsche regeering in haar politiek tegen- over het binneuland geen moeiljkheden te bereiden. Deze laatste overweging wordt nog klemmender, als het tot Rijksdagont- binding komt. Dan wordt met sclrelijk vervulde concessies, de positie van Luther- Stresemann tcgelijk versterkt en die van de -D aPsch-natioaale partij tegenover de kiezers verzwakt. Deze pirtij zit toch reeds in het netelige parket, dat zij een zeer inconsequente gedragsljn bij een ver- k'ezingsveldtocht zal moeten goed praten. In het belang van het werk van Locarno en dus in hun eigen belang, dienen de geallieerden niet te^talmen. Locarno heeft reeds een concessie van groole waarde voor Duitschland opgeleverd. De Polen hebben ni-t op hun recht gestaan, om de overgebleven Duitsche optanten in hun gebied, die verkozen hadden, Duit- schers te bljjven, uit te zetten. Pruisen heeft dit edelmoedige gebaar van Polen op dezelfde wijze beantwoord ten opzichte van de Poolsche op'anten in zijn gebied. En nu verneemt m-m, dat er ook schot is gekomen 'n de voorloopige onderhandelingen over een Duitsch-Poolsch tractaat te War- schau. In het (Listen manifesteerd zich dus reeds de gee3t van Locarno. Het ge- allieerde Westen moge dit goede voorbeeld van Polen volgen. Het is waar dat de Fransche crisis een p'otselinge stagnatie veroorzaakt heeft. Maar Briand is minister van buitenlandsche zaken gebleven en de zaak kan nu voortgang hebben. Wanneer er in Duitschland thans eerst een verkiezing voor den Rijksdag gehouden moet worden, is het niet denkbaar dat het tractaat van Locarno op 1 December te Londen geteekend wordt. Een uitstel wordt dan noodig. Maar als zij het te beslissen krijg-m, verwacht men, dat de Duitsche kiezers ondubbelzinnig te kennen zullen geven? dat dit geen afstel mag beteekenen. LOCARNO, Er zijn weinig international overeen- komsten, die zoo eenstemmig met vreugde en met zoo weinig wantrouwen omtrent de bedoelingen, door de Nederlandsche pers zjn ontvangen als de tiactaten van Locarno. De woordelij ke t"kst is op het oogenblik nog te kort gepublieeerd om de beteekenis van elke bepaling geheel te kunnen over- zien. De commentaren in de veTSchillende landen zjn niet geheel eensluidend, maar de strekking van het geheel is ontwjfel- baar en als steeds verbljdt men zich in Holland over al wat de kans op een duurzamen vrede vergroot. De Nederlandsche Regeering heeft zich in het publiek nog niet uitgesproken. Er is geen enkele reden om te veronderstellen, dat ook zij niet met groote vreugde, het resultaat van de besprekingen in Locarno heeft aaaschouwd Het is waar, zij heeft zich steeds en hardnekkig verzet tegen het garan ieverdrag, op Lor 1 Cecil's instagnatie ontworpen, zeer in het bjzonfier tegen de regionale verdragen, door de Fransche amendementen daarop, mogeljk gemaakt. Maar dit soort verdragen en het pact, thans in Locarno gesloten, hebben niets met elkaar gemeen, zijn veeleer e'kaars anti- poden. De regioaale verdragen, in het Cecil- tractaat bedoeld, zouden die landen, die tegenover andere landen gemeenschappelijke belangen meenden te hebben of eenzelfde politieke positie innamen, in een verband hebben vereenigd. Zij zouden dus, in ze- keren zin. een herhaling zijn geweest van de voor oorlogsche, mia of meer vjandige groepeeringen. De overeenkomst van Lo carno doet het tegenovergesteldezij ver- eenigt landen die onderlinge wrnvings- vlakken hebben, en tracht aldus de inter nationale tegenstellingen te verminderen. Z(j dwingt lanien die zich niet zeker van elkaav voelen, tot samenwerking en dus tot gerustheid Tegenover zulke verdragen vervallen alle bezwaren, die men aan Ne derlandschen kant tegen de regionale ga- rantie verdragen had. Zij scheppen geen coalities, maar vernietigen die, lossen ze op als het ware. Welke gevolgen voor de verdere ont- wikkeling der internationale verhoudingen Locarno zal hebben is nog moeilijk te overzien. Zal het, gelijk de ergste pessi- misten meenen, niet meer dan een scrap of paper" beteekenen Zal het, zooals de grootste optimisten hopen, het embryo zijn van de Vereenigde Staten van Europa? Veel zal afhangen van de houding van Amerika. Indien de politiek van de Ver eenigde Staten van Amerika een gevaar zou gaan worden voor de positie en de welvaart van het oude Europa, zou Locarno toch wel eens het begin van een reoginaal verdrag kunnen zijn, maar dan van een verdrag tegen Amerika gericht. Op het oogeublik heeft het er nog niets van, en ook het Amerikaansche volk heeft in critieke tijden altijd getoond matiging te verstaan en te verkiezen. "r 6 j- DE BOEREN EN HET BOLSJEvVlS- TISCHE BEWIND IN RUSLAND. De boeren voelen zich met den dag sterker en daarom wordt hun houding tegenover de sovjet regeering steeds uit- dagender. De tijd, dat het platteland voor de bolsjewiki beefde en elk bevel uitvoerde is voorbj. Een typisch voorbeeld van de veranderde mentaliteit van de boeren geeft de „Kommunist". Niettegenstaande de goede oogst de beur- zen der heeren wat gevuld heeft en het gebrek aan fabrikaten het den boeren on- mogelijk maakte het ontvangen geld tegen de zoo begeerde goederen in te ruilen, weigeren zij harduekkig de regeering te betalen voor het voorgeschoten zaaizaad. De „Kommunist" wijst op deze houding der boeren en eischt, dat de regeering streng tegen hen, die hun voorschot niet terug willen geven, zal optreden. De boer moet weten, dat hj het zaaizaad-voorschot moet teruggeven evenals hij ook verplicht is de landbouwbelasting te betalen, schrijft het bolsjewistische blad. Het volkscommissariaat van landbouw haast zich echter niet den raad van de al te voortvarende redactie op te volgen, om- dat de regeering de boeren zoo min mo gelijk tegen zich in het harnas wil jagen. De gehee'e schuld van de boeren voor de ontvangen zaaizaad-voorschotten bedraagt alleen in de R.S.F.8.R. (dus zonder de Oe- krajine, Wit-Rusland, Kaukasie) 59.706.000 poed. Toen het duidelijk werd, dat de boeren in geen geval al het geleende graan zouden willen teruggeven, gaf Rykow, het hoofd van de regeering der Unie, bevel, dat de schuld tot 33 millioen poed zou teruggebracht worden, d.w z. dat de re geering den boeren 26.706.000 poed cadeau zou geven. De boeren bleven echter weigeren het verschuldigde graan terug te geven. Nu heeft de volkscommissaris van land bouw opnieuw de schuld met 8 millioen poed verminderd. zoodat de regeering nu bereid is genoegen te nemen met het be talen van 45 0'° van de schuld (25 millioen poed in plaats van de geleer.de 59.7 mil lioen poed!. De boeren hebben echter nog niet getoond zelfs dit gedeelte van de schuld te betalen. WEMBLEZ. Zaterdag, den laatsten dag, zijn er nog 109,301 bezoekers op Wembley geweest, die zich bijna alien tegen 4 uur naar het Stadion hebben begeven om desluitingsrede van den hertog van York, die door luid- sprekers uitgezonden werd, aan te hooren. De hertog las een telegram van den Koning voor waarin gewezen werd op de nauwere banden die door deze tentoonstelling tusschen het moederland en de kolonien waren ge- vestigd en verklaarde daarna in een paar woorden; de tentoonstelling gesloten. De menigte zong Auld Lang Syne en daarna God save the King en verliet op de tonen van een marsch van Elgar, achter de muziek van de Irish Guards de terreinen. In het geheel is de tentoonstelling dit jaar bezocht d"or 9l/s millioen menschen tegen 17'/s miljoen verleden jaar. DE DYNAST1E VERVALLEN VER KLAARD VAN DEN TROON IN PERZIE. Reuter meldt uit Teheran, dat het Per- zische parlement, na een opgewonden zit- ting met groote meerderheid besluten heeft de heerschende dynastie vervallen te ver- klaren van de troon. De minister president werd tot hoofd van het uitvoerend bewind gekozen, maar de onmiddellijke proclamatie van een republiek stuitte op tegenstand bij de hooge Islamitische geestelijkheid en het leger, die wel voor afschaffing van deze dynastie maar niet voor algeheele terzijde- stelling van het keizerschap als staatsvorm waren. VERZET. In verband met het plan van den minister van Openbare Werken in Belgie tot het stop zetten van de binnenvaart op alle Zon- en feestdagen heeft, naar de corres pondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt, de Vereeniging van Schippers-Eigenaars te Antwerpen, uit naam van hare 2000 leden, bij de betrokken ministers geprotesteerd terwijl de Association des Maitres bateliers des regions de Liege, Namur et Charleroi, van haar kant, om de onmiddellijke bjeen- roeping van den Raad voor de Scheepvaart heeft verzocht. De protesteerende schippers beweren, dat een verlies van zestig dagen, komend bjj de gewoue dagen van werkloosheid tijdens de periodt s van jjsg-mg, droogte enz ongetwijfeld tot een opdrijving van de vrachtprijzen aanleiding zou geven ter wijl de Staat zelf heel wit minder aan rivier- en sluisrechten zou ontvangen, CRISISGERUCBTEV. Als het te Parjjs regent, dan d uppelt het te Bruss 1, me kt de ,/Schelde" spottend op, doe'end op de ministerieele crisis in 1 rankrijk, welke in Belgie blijkbaar ook een crisisstemming heeft gevekt Yolgens het olad n.l werd er Vrijdag over een mogelijke kabinetscrisis te Brussel ge- sproken. Vandervelde zou zijn ontstem- ming hebben geuit over de ,/financieele dictatuur" van Van de Vijvere, den minister van landbouw, die, zooals men weet, den laatsten tijd over nieuwe credieten heeft onderhandeld. De socialisten zouden boven dien uit de regeering treden, indien zij bij de a.s. verkedngen voor de proviuciale raden de nederlaag zouden leiden. TER NEUZEN, 2 Nov. 1925. WIJZIGING KUSTVUUR TE WEMELDINGE. Van het Ministeri? van Marine is, als antwoord op een desbetreffend verzoek van het hoofdbestuur van Schuttevaer, bericht ingekomen, dat het ,,vaste" kust- vuur van den Westhavendam te Wemel- dinge zal worden gewijzigd tot een ,,on- derbroken" vuur (uit- en aangaand vuur). Wat de lichtsterkte betrof, meen- de men, dat met de bestaande zichtbaar- heid van 5.2 zeemijl gemiddeld en 2.7 zee- mijl bij slecht zicht kan worden volstaan. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 18 tot en met 24 Oct. jn de provincie Zeeland bedroeg: Buiktyphus: Middelburg 1, Zuizande 1. Roodvonk: Kruiningen 2; Middelburg 1; Serooskerke (W.) 3. VERLICHTING VAN DE HAVEN KATS. Door het hoofdbestuur van Schutte vaer, werd aan het gemeentebestuur van Kats een adres verzonden, waarin in op- dracht van de algemeene vergadering door adressanten werd opgemerkt dat zij: overwegende, dat de haven van Kats onverlicht is en als getijhaven slechts met moeite bij wassend water is te naderen langs smalle zijgeulen der Zandkreek; overwegende verder, dat des winters de hoogwatergetijdan meermalen tijdens den donker vallen, en juist tijdens de don- kerste maanden het vervoer uit de haven van Kats het meest beteekenend is; overtuigd, dat een goed verlicht en daardoor veiliger te bereiken haven niet alleen den schipper dient, maar evenzoo veel en veel meer nog de afzenders en ontvangers van goederen; nemen om bovenstaande redenen de vrijheid u bij deze eerbiedig te verzoeken wel te willen overgaan tot het doen plaat- sen en ontsteken van een vuur van vol- doende lichtsterkte op de haven boven- bedoeld. ONTROUW AMBTENAAR. Uit de kas van het kantongerecht te Middelburg, wordt naar wij vernemen, een vrij aanzienlijk bedrag aan geld ver- mist. Hiermede in verband is de ambte- naar ter griffie aan een streng verhoor onderworpen en moeten er termen aan- wezig zijn te veronderstellen, dat hij zich aan verduistering van bovenbedoeld geldsbedrag heeft schuldig gemaakt. AXEL. Door de vergadering van den ring Zeeland van den Nederl. Bond van Chr. 2angvereenigingen, 1.1. Zaterdag te Goes gehouden, werd besloten om den zangers- dag voor 1926 te houden op Hemelvaarts- dag en wel in de gemeente Axel. Alle (24) vereenigingen gaven zich reeds op tot deelname. Als juryleden zullen worden genoo- digd de componisten Mens te Leiden, Ponze uit Rotterdam en De Zwaan te Den Haag. BRESKENS. Voor een goedbezette zaal hield Vrij- dagavond Ingenieur Carriere van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening een met lichtbeeldan opgeluisterde rede, aangaande het Waterleidingsonderwerp. De heer Carriere schetste in zijn rede de onnoemelijke voordeelen, aan de aan- sluiting bij de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding verbonden, hij gaf een uit eenzetting van het geheele plan, dat hieromtrent gemaakt is en moest tenslot- te mededeelen, dat, alhoewel Breskens industrieel op een hoog peil staat, het het brandpunt van tegenstand is. Na de pauze werd gelegenheid tot debat gege- ven, waarvan rijkelijk gebruik gemaakt werd. Vooral door de tegenstanders werd sterk gedebatteerd, doch de heer Carriere wist op kundige en duidelijke wijze alle argumenten te weerleggen. Als wij ons niet vergissen, heeft deze avond er zeker toe meegewerkt te Bres kens de gevoelens van hen, die tegen de watervoorziening waren, milder te stem- men. Zooals bekend, is eenigen tijd ge- leden, in West. Zeeuwsch-Vlaanderen een afdeeling van de Verkeersinspectie opgericht. Thans kan gemeld worden, dat volgende week deze afdeeling haar inspectie begint. Men zal beginnen met den overtreder te waarschuwen, terwijl proces-verbaal zal worden opgemaakt, indien deze waarschuwingen niet baten. De visscherij-vereeniging „Ons Belang" heeft van den Minister bericht ontvangen, dat afwijzend is beschikt op haar verzoek tot het plaatsen van een mistsignaal op den Westhavendam. ISi-EZOKDF. 8 MEOEOEELIMGEN, ZenuwsHllsnd -Zenuwslerkend Glazen Buisis75cL Bii Aoolh.en Dro6isl:en Zondagmiddag reed een motorrij- der, die volgens ooggetuigen onder den invloed van sterken drank verkeerde, met groote snelheid in de richting Bres kens, toen hij ter hoogte van de Witte Geul een anderen motor voor zich zag, die hij trachtte in te halen. Waarschijn- lijk doordat hij zijn reeds groote snelheid te plotseling opvoerde, sloeg hij met het motorrijwiel omver, en kwam dusdanig te vallen, dat hij bloedige hoofd- en been- wonden opliep. Geneeskunidige hulp moest worden ingeroepen; de motor wei- gerde voorloopig den dienst. VOETBAL. Wedstrijduitslagen van Zondag 1 Nov. 1925. Afd. IV. 3e kl. A Zeelandia—Goes Stavast—Walcheren M.E.V.O. Terneuzen Zeelandia Walcheren Goes Stavast *Zierikzee doelp. Bij toelating. Gisteren trok Terneuzen II naar Goes, om aldaar voor den Z. V. B. te spelen tegen Zuid-Beveland. De uitslag was een 32 overwinning voor Terneu zen. Met de rust was de stand 21 voor de gastheeren. LOOP DER BEVOLKING VAN TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: P. F. de Bak'ker, schipper, Nieuwediep 106, van Selzaete. C. Wissel, dienstbode, Verl. V. Steenbergenl. 8, van Zaamslag. F. J. Faais, schippersknecht, aan boord, van Rotterdam. A. F. de Smit, werkman, O 201a, inw., van Westdorpe. J. E. A. Tjarks, stoelenmatter, woonwagen, van Middelburg. J A. Dieleman, zonder beroep, Noordstraat 45, van Hoek. Vertrokken: M. C. van de Berghe, dienstbode, Westkolk- straat 22, naar Hulsit. E. J. Biesbroeck, Nieuwe Kerkstraat 22, slagersknecht, naar Heerlen. E. Popsel, expediteur, Nieuwstraat 13, naar Munchen. L. van Aerde, werkman, P 134, naar West dorpe. L. A. Bracke, werkman, O 139q, naar West dorpe. J. Brasser, stoker, Dekkerstraat 52, inw. naar Vlissiingen. W. J,- Aiertssens, zonder beroep, Martinus Eijkestraat 3, naar Rotterdam. J. Monnikendam, kantoorbediende, Lan ge Kerkstraat 28a, naar Zandvoort. M. P. Moggre, boekhouder, Noordstraat 37, naar Eindhoven. C. F. J. Claes, zonder beroep, Van Boven- straat 29, naar St. Nicolaas. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 30 October 1925. De volgende zaken werden behandeld: A. J. B., oud 48 j., kleermaker te Osse- nisse, werd ten laste gelegd, dat hij een door diefstal verkregen regenjas van een zekeren De K. heeft gekooht, of als ge- schenk heeft aangenomen. Eisch 25 boete of 25 dagen hecht. P. F. d. K., oud 33 j., werkman te Ossenisse, werd beklaagd, dat hij op 30 Augustus 1925 te"Heng9tdijk heeft weg- genomen een reqenjas toebehoorende aan L. J. Roels. Eisch f 25 boete of 25 dagen hecht. J. E., "oud 44 j.. werkman te Bosch- kapelle, was door den kantonrechter te Hulst, wegens het doen verrichten van arbeid door een leerpliohtig kind (erwten plukken) veroordeeld tot f 10 boete of 5 dagen hechtenis. De beklaagde en de ambtenaar van het O. M. waren in hoo- ger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. S. M. H., oud 47 j., slaapstedehoudster te Ter Neuzen, was door den kanton rechter te Ter Neuzen, wegens overtre- ding van de Drankwet veroordeeld tot 3 dagen voorwaardelijke hechtenis. De beklaagde en de ambtenaar waren in hooger beroep gegaan. Eisch bevestiging van het vcwinis van den kantonrechter. Politierechter te Middelburg. Zitting van 30 October 1925. De volgende zaken werden behandeld: W. A. d. B., oud 24 j., landbouwer te Breskens, werd beklaagd, dat hij op 11 September 1925 te Breskens Johannis Ruisser heeft mishandeld, door hem te slaan en te sohoppen. Eisch f 15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak f 15 boete of 15 dagen hecht. de N„ oud 25 j„ varensgezel te Rotterdam, gedetineerd te Middelburg, werd beklaagd, dat hij op 10 October 1925 zonider middelen van bestaan heeft rondgezworven. Eisch 3 dagen hecht. -f- 6 maanden Rijkswerkinrichting. Uitspraak 12 dagen hecht. EEN NOTARIS VEROORDEELD. De rechtbank te Leeuwarden deed uit spraak tegen den 48jarigen H. Krebas, vroeger notaris te Buitenpost, thans wo- nende te 's Gravenhage, beschuldigd van verduistering tot een bedrag van f 40.000. De rechtbank achtte het ten laste ge- legde bewezen en veroordeelde beklaagde tot een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden. De eisch was 3 jaar. BEDROG IN LEVERING VAN OCHTENDVOER. Door den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Goes, is f 500 subs. 90 dagen hechtenis gevorderd tegen een 30jarigen veevoederhandelaar te Middel burg, J. M. M., wegens overtreding van de wet tot bestrijding van bedrog bij den handel in zaaizaden en meststoffen enz. Beklaagde leverde aan een kippenhou- der te Nisse ochtendvoeder voorzien van de door Bartels Oliefabrieken te Amster dam bij Clevelandsch Eggmeel gebruikte labels, terwijl de samenstelling van het geleverde voeder een geheel andere was dan op de labels stond vermeld. Het ge leverde bevatte o.a. levende mijt. HIJ WILDE ZIJN BELAST1NG NIET vs BETALEN. De landbouwer D. in de buurtschap S agharen verkoos zjjn bel ssting niet te be talen. Herhaalde waarschuwingen ver- mochtea zijn hals-itarr gheid niet te breken. De fiscus deed evenwel in volharding voor den onwilbgen belastingbetaler niet onder en toen de papieren dreigementen geen doel troffen, verscheen de deurwaarder. Op diens komst had D. zich voorbereid: de deuren van zijn woniDg werden zorgvuldig gesloten. Daar een kalmeerend woord van den burgemeester, die mede op het terrein aanwezig was, zonder gevolg bleef, werd er een d^ur uit de waning ge- licht, waardoor de verkoop kon plaats hebben. Een koe bracht 155 op, een b°drag, voldoende om de verschuldigde belasting te voldoen. DE VREUGDE WAS VAN KORTEN DUUR. Twee UtrechGehe loopjong'ns. de 17-ja- rige A. V. en de 15-jarige J. H., die Dinsiag de ouderlijke woning, uit zucht naar avontuur, verlaten hadden, zijn den volgenden dag te Rotterdam aangekomen. Toen er voor hen geen kaas bleek te be staan, op een schip geplaatst te worden zonnen de joDgens op middelen, om aan geld te komen. Op het Hofp'ein al daar zagen zj een fiets tegen een bloemenstal- letje staan, en terwijl een der knapen den bloemverkooper aan den praat hield, nam de andere defietsweg welke aan denbloemen- jongen J. F. T. toebehoorde. Tien minuten later hadden zij de fiets reeds voor 5 aan een man verkocht, maar hun zucht naar verdere avonturen was inmiddels zeer bekoeld, en ze gingen par spoor Daar Utrecht terug. Ze durfden niet thuiskomen en hebben zich op een der goederenemplace- menten van het Centraalsiation aldaar te slapen geLgd, waar zjj door een agent werden aangehouden, wien zj onmiddelljk hun avonturen en den diefstal van de fiets opbiechtten. Ze zjn daarop naar de Maas- stad op transport g steld en na verhoor voorloopig aangehouden. EEN ZWARE ONTPLOFF1NG. Donderdagmiddag omstreeks 3 uur werd Vlaardingen opgeschrikt door 'n hevigen slag. Het bleek, dat in het transforma- teurgebouw op het terrein van de Vulcaan- ha^en een ernstige ontploffing had plaats gehad. Een vliegwiel in dat gebouw was losgeslagen, sloeg tegen een ander en beide wielen, ieder ca. 13 ton wegende, vlogen met onnoemeljke krach-t door het dak en den muur van het gebouw. Het eene wiel viel terug in het gebouw en vernielde alles, wat zich daarin bevond. Van het andere is een gedeelte terecht gekomen op eene in de Vulcaanhaven liggenden licbter, die daardoor ernstig werd beschadigd en begon te zinken, waardoor hj aan den grond moest worden gezet. Het andere gedeelte vloog circa 900 meter verder en kwam terecht op het dak van het ketel- huis der N.V. Vlaardingsche Machinefa- briek I. A. Kreber, doorboorde het dak, sloeg tegen een ketel, kwam vervolgens terecht op eenige binten van ongeveer 25 duim dikte en sloeg daarna door den muur in den grond bjj de firma Roosenboom. Persoonljke ongelukken zjn wonder boven wonder niet gebeurd. De schade is heel groot. Het gebouw is vrjwel ver- nield. Een aanvankeljke raming van de schade gaat tot een millioen gulden. VERRAOERLIJK AANGEVALLEN. De heer J. de V., kassier der Boeren- leenbank te Rockanje, is WoeDsdagavond op verraderljke wjze aangevallen en op het kantje af aan den dood ontsnapt. Toen hj zich te ongeveer kwart over tienen te bed had begeven, werd eensklaps hard ge- beld. Weinig gesticht over-dit late bezoek, stond h j op, en vroeg door het open raam wie er was. Hj kreeg geen antwoord, maar wel klonk er plotseling een schot. Een kogel vloog door de ruiten en rakelings langs zjn hoofd. Doodeljk ontsteld snelde de heer De V. naar binnen en ging eenige buren waarschuwen. De politie werd da-, deljk met een en ander in kennis gesteld, maar is er tot heden toe niet in geslaagd den dader te vinden. o 1-0 15-7 7-3 4-12 11-11 8-13 3-2 5—1 2.- 1.75 1.66 0.75 0.60 0.40

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 2