GEMENGDE BERICHTEN.1 LANDBOUWBERICHTEN. slapelooze nachten te bezorgen; gecon- sohdeerde schuld 150 milliard, schat- kistbiljetten op korten termijn 5U mil liard, nationale-verdedigingsbons met iets langer looptijd 55 milliard, schuld aan de bank van Frankrijk 50 milliard. Alles bij elkaar meer dan 300 milliard frs., ongerekend het vooruitzicht, dat men in de eerstkomende jaren 15 tot 20 milliard 's jaars zal moeten besteden voor de voltooiing van het herstel der ver- woeste gebieden. Over de buitenland- sche schuld sprak hij heelemaal niet. Of de ,,ontspanning waarvan het telegram uit Parijs gewaagde, echt is ge- weest, moet men betwijfelen, want daar- na is er in den loop van den nacht een gerucht in omloop gekomen, dat Painleve Dinsdag toch het ontslag van zijn kabi- net bij den president zou indienen. Dit zou beteekenen, dat de meerderheid van zijn collega's Caillaux, als een man die niet voldaan heeft, door den president op den stoel, waarvan hij niet wilde op- staan, buiten de deur laten zetten. Want indien Painleve het ontslag van zijn ml- nisterie heeft ingediend, zal Dommergue hem. naar de algemeene verwachting, weer met de vorming van het nieuwe ministerie belasten, waar Caillaux dan natuurlijk niet inkomt. De ministerieele crisis is dan opgelost, maar ook de poli- tieke crisis? Als Painleve naar den zin van de socialisten met de heffing van het kapitaal aankomt, zullen de tegenstan- ders van dit stelsel in het kartel, die met Caillaux, waren meegegaan, al moge zijn prestige door de geringe vaardigheid waarmee hij de onderhandelingen te Washington heeft geleid, geleden heb- ben, daarvan afvallen. Hoe moet dan de financieele hervorming door de Kamer, laat staan door den Senaat heenkomen, welke laatste, practisch gesproken. on- ontbindbaar is? Crises dus bij de vleet: een ministerieele crisis, een crisis in het kartel, een polifcieke crisis, alles een ge- volg van de groote financieele crisis, voor welker oplossing paardemiddelen noodig lijken, waartegen de conservatie- ve instincten van de Fransche bezitters in verzet komen. Op den weg naar het financieele herstel kunnen nog allerlei verrassingen wachten. Het ministerie-Painleve treedt af. Nader wordt gemeld: Painleve heeft aan president Doumer- gue het ontslag van het kabinet aange- boden. Nadat Painleve het ontslag van het kabinet had aangeboden, gaf hij een communique uit. waarin hij zegt, dat bij het onderzoek van Caillaux' ontwerpen geen verdeeldheid van beteekenis in den boezem van het ministerie aan den dag is getreden. Hij is echter overtuigd, dat het dringend noodige nationale herstel niet kan worden bereikt zonder vooraf- gaande zekerheid van een vaste meer derheid. De regeerinq besloot eenstem- mig haar ontslag aan Doumergue aan te bieden. BERLIJN IS OM. De gemeenteraadsverkiezingen in Ber- lijn hebben een nederlaag voor de rech- terpartijen opgeleverd tegenover een niet onbelangrijke winst voor de sociaal-de- mocraten en een zeer groote winst voor de communisten. Het Centrum en de democraten hebben zich, vergeleken bij de Rijksdagverkiezingen van verleden jaar, gehandhaafd. De burgerlijke meer derheid in het stadsbestuur is verdwenen, daar de sociaal-democraten en commu nisten tezamen bij een totaal van 225 ze- tels een meerderheid van ongeveer 5 stemmen hebben verkregen. De sterke toeneming der communisten moet hoofd- zakelijk aan de verslechtering van den levensstandaard in den loop van dit jaar worden toegeschreven. Nog duidelijker treedt dit in Baden aan den dag, waar de Duitsch-Nationa- len bij de Landdagverkiezingen de helft van hun zetels hebben verloren. VOORUITGANG VAN DEN ENGELSCHEN HANDEL. De Engelsche minister van Handel, sir Cunliff Lister, heeft in een persge- sprek verklaard, dat er positieve aanwij- zingen zijn voor een verbetering van den handel. Voor een belangrijk deel, zeide hij, mag dit worden toegeschreven aan den invloed van de tentoonstelling te Wembley. DE RAMP BOVEN DE PERZISCHE GOLF. Nu de officieele gegevens bekend wor den, blijkt, dat de cycloon, die boven de Perzische Golf heeft gewoed, wel zeer hevig is geweest, doch dat het aantal ongevalien in de eerste berichten is over- dreven. ERNSTIGE VECHTPARTIJ TE DORTMUND. In Dortmund is het tot ernstige relle- tjes gekomen ten gevolge van botsingen tusschen partijgangers van Hitler en de communistische jeugdorganisatie. Het begon met een opstootje in de Miinsterstrasse, waar al spoedig de mes- sen werden getrokken. Hierbij werd een jeugdige communist door een Hitler-man levensgevaarlijk gewond. Plotseling verschenen 25 vrachtauto s met Hitler-mannen uit Bochum, Gelsen- kirchen en omliggende plaatsen. Deze auto's werden in de Lortzung- strasse met een dichten hagel van nen begroet, waarvoor het plaveisel de noodige projectielen leverde. Ongeveer 30 Hitler-mannen werden meer of min der ernstig gewond. De politie, die spoedig versterking ontving, wist spoedig de orde te herstel- len. EEN REDE VAN VANDERVELDE. Vandervelde heeft Zondag in het volkshuis te Dinant een groote politieke rede gehouden, waarin hij inzake de bui- tenlandsche politiek o.a. zeide, dat de groote oorzaken van de ellende, waaraan de gemeenschap leidt, de oorlog is ge weest en de oorlogsgeest, die sindsdien is blijven bestaan. De groote rediniddelen zijn de zege van den vrede, de terugkeer tot normal e betrekkingen tusschen alle volken van de EuropeeSche gemeen schap. Wat de overeenkomst van Lon- den en de 5e Volkenbondsvergadering te Gefieve hadden voorbereid, heeft het verdrag van Locarno thans bezegeld. Dat is een groote historische gebeurtenis. De regeeringen van alle landen, die den geesel van 1914 ondergaan hebben, heb ben de plechtige verbintenis aangegaan geen toevlucht meer te zoeken in de wa- penen en hebben verklaard, dat elke oor log, die geen daad van wettelijke verde- diging uitmaakt, een misdaad is tegen de menschheid. EEN DUUR BED4NKJE. De Graengesberg. mpij. heeft bedankt alsf lid van den Zwe dschen patroonsbond, ten einle de vrjje hand te hebben t-ij het aan- gaan van overeenkomsten methaarpersoneel. Dit bedankje k xst de vennootschap een bo te van 600,000 kronen. TER NEUZEN, 28 October 1925. GEREF. GEM. Bedankt voor 's Gravenhage door Ds. G. H. Kersten te Ierseke. TELEFOME. Aan de telefoniste 2e klasse bij den in- terlocalen dienst, M. van Tatenhove, van het post- en telegraafkantoor te Ter Neuzen is op haar verzoek eervol ontslag verleend_ DE BIOSCOOP. „De veedieven van Sonora," de film die hedenavond in het Concert- en Bioscoop - gebouw wordt vertoond, is een spannend Wild-Westdrama, waarin Fred. Thomson en zijn paard //Silver King" de hoofdrol vervullen. De ruiter is een van Amerika's beroemdste athleten, terwijl zijn paard een bjjzondere attractie is voor deze film. KINDERKOOR. Zooals nit de advertentie in ditnammer blijkt zal deuitvoering van het Kinderkoor, onder leiding van den heer Holster, niet a. s. Vrijdag, doch Dinsdag 3 November in het Concert en Bioseoopgebouw plaats viaden. 0. m. zal worden opgevoerd de lieve Operette »R jepelsteeltj i", dat de belangstel- ling waard is. ZEEUWSCH VLAAMSCHE WATERLE1DING. Dinsdag 27 Oct. 1.1. aldus meldt m*n ons besloot de gemeenteraad van St. Jan- steen tot toetreding bij de Zeeuwsch- Vlaamsche waterleiding. Thans zijn behalve Stoppeldijk, alle gemeenten in het Land van Hulst toegetreden. In geheal Zeeuwsch-Vlaanderen traden gemeenten toe vertegenwoordigende 68 pet. der bevolking. Zeer ernstig is het te hopen, dat nu eindelijk ook de overige gemeenten, waaronder Zaamslag en Hoek, nog zijn begrepen, in Zeeuwsch Vlaanderen O. D. ook toetreden. Ook het Westen van Zeeuwsch-Vlaanderen begint de waarde en de noodzakeljjkheid voor welvaart en be- schaving van een waterleiding te beseffen. Mogen Breskens, Schoondijke, Aardenburg, Groede e a. waarlijk hun eigen belang en dat van ons goede Zeeuwsch-Vlaanderen begrijpen. Men vergt van de leiders vanhetRijks- waterleidingbureau en van het eomite inder- daad zeer veel. Spoedig besloten is nu dubbel gewenscbt, terwijl de belangrijke benoodigde kapitalen thans aan lagere.rente kunnen worden verkregen. DE SCHOOLKWESTIE TE SINT JANSTEEN. Zelandia verneemt van officieele zijde, dat bij Koninklijk besluit van 29 Septem ber j.l. no. 19, is ongegrond verklaard het beroep van den gemeenteraad van St. Jansteen, tegen de beschikking van Ged. Staten van Zeeland, d.d. 8 Mei 1925, waarbij goedkeuring werd onthou- den aan het besluit van den gemeente raad van 13 Februari 1925, tot opheffing 0. 1. school te Heikant en beschikbaar- stelling daarvan aan het R. K. kerkbe- stuur aldaar. De openbare school te Heikant blijft dus bestaan. HOEK. Bjj de alhier door den arch:tect, den heer P. A. Galle, gehouden aanbesteding van het verbouwen van de hoofdonderwij- zerswoning voor de vereeniging voor Chr. Onderwijs aan den Molendijk alhier, waren ingeleverd 23 biljetten. Ingeschreven werd ^-voor de massa doorC. H. H. Wisse te Zaamslag f 7847 en D. P. Basting te Zaamslag f 6725 voor het metselwerk doorC. A. van Fratijenhove te Zaamslag f3685. P. J. Rijnberg te Ter Neuzen f 3215, S. P. van der Hooft te Ter Neuzen f3040, Gebr. Moes te Ter Neuzen en Hoek f2759 en M. W. Nieuwelink te Hoek f 2748 voor het timmer- en ijzerwerk door J. van der Bent te Ter Neuzen f2975; 1. P. Casteleijn te Ter Neuzen f2874, J. Wisse te Zaamslag f2835, J. A. Meertens te Ter Neuzen f 2595, W. C. de Fegter te Hoek f2575 en P. Hamelink te Hoek f2480. voor het loodgieterswerk door Jac. Kool te Sluiskil f 339 en J. M. de Zeeuw te Zaamslag f302 voor het schilderwerk door: W. A. de Jonge te Axel f725, M. W. Vissc'ner te Axel f 615, H- P. Goethals te Ter Neuzen f 589, W. Wisse te Zaamslag f 558, C. Haak te Zaamslag 1554, P. C. Moens te Hoek f 550, A. Guilliet Zoon te Ter Neuzen f 455 en J. Bruggeman te Ter Neuzen f 419. Het werk is gegund aan de laagste inechrijvers. CLINGE Di Burgemeaster dez^r gemeente de Edelachtb sre Heer C. F. de Deckere hoopt op 31 Dec. a.s., zijn 70s en verjaardag te vieren. Het vjorneman bestaat dezen dag voor den zeer geachten en beminden Bur ger vaarder tot een vo'lidigan gemeentelijken feestdag te maken. HOOFDPLAAT. Tot zetter voor 's Rjjks directe belastin- geu ii de gemeente Hoofdplaat i* door den Commissaris der Koningin benoemd de heer I. C. Jacobse, ter vervauging van den heer E. B. van Damme, die onfslasr nam. BRESKENS. Onder het opscbrift: „Mgr. Callier per visschersboot de Schelde over", meldt de Maasbode het vjlgende bericht uit BrtskeDS d.d. 23 October Vrgdagm'ddig arriveerde alhier Z. D. H. Mgr. Callier, bisschop van Haarlem, ver- g Jzeld van zij a s- Cretans. Z. D. H. was op terugreis u t R.j]gie, waar bij h tgouden p iesterfeesl van zjjn broer in het kloo^ter te Eecldo had bijgewoond. De bisschop meendc te 4 uur per boot van Breskens naar Vlisfingen te kunnen vertrekken om dan den trein van 5 ijar 12 te nemen, maar deze boot is sjnds kort uit de dienst- regeling vervallen en zoo stond Z. D H. voor den breeden waterp'as van de Schelde- monding. Dank zij echter het krachtdadig initiatief van den heer S. M. de Yu'st, hotelhouder van het stoombootveerhuis kon Z. D. H. toch nog bijtijds Vlissingen bereiken. Door zijne bemiddeliDg werd onmiddellijk de motorvisschersboot van de gebroeders van den Heuvelgereel gemaakt, waarin Z. D. H. met zijn secretaris plaats nam. Er was nog slechts een half uur tijds en full speed ging het op Vlissingen af Naeenrecord- reis bereikte Z. D. H twee minuten voor het vertrek van den trein den overkant. HOOFDBESTUURS- VERGADERING DER Z. L. M. Maandagmiddag had in het Land- bouwhuis te Goes de vergadering plaats van het Hoofdbestuur der Z. L. M. De voorzitter wijdde in zijn openings- rede eenige woorden aan de emigratie en wees er op, dat de bevolkingsaanwas in ons land 15.2 p. mille bedraagt, tegen Belgie 6.5 en Duitschland en Engeland ongeveer 8.7. In dit verband noemt spreker het vraagstuk, hoe we door intensieve bodemcultuur aan meer monden voedsel kunnen verschaffen, zeer dringend. Spre ker merkt nog op, dat er in verschillende streken, o.a. in Zeeuwsch-Vlaanderen in de toekomst kleinere landbouwbedfij- ven zullen moeten worden gesticht. Zoo noodig zullen de eigenaars hiertoe moe ten worden gedwongen. De Z. L. M. zal steeds gaarne mede- werken aan de vermeerdering van de productiviteit van ons land. Spreker stelt vervolgens aan de verga dering voor Dr. A. A. Overbeek, inspec- teur van den veeartsenijkundigen dienst te Breda, adviseur der Z. L. M. Spreker dankt daarop den heer Kiel- stra, die in October 10 jaar lang aan de Z. L. M. verbonden was, voor zijn be langrijk werk. Mededeelingen van den -Voorzitter. Tentoonstelling te Axel. Op 10 Augustus had te Axel een vergadering plaats van het dagelijksch bestuur der Z. L. M. met het bestuur van den kring Axel, teneinde gezamenlijk onder het oog te zien de vraag, in hoeverre medewer- king van de andere in die streek werken- de landbouworganisaties bij het ofgani- seeren der tentoonstelling gewenscht zou zijn. Het dagelijksch bestuur stelde daar- bij op den voorgrond, dat een tentoon stelling zoodanig moet zijn, dat ze een juist beeld geeft van den landbouw in de omgeving en dat derhalve de medewer- king van een zoo groot mogelijk aantal personen gewenscht is. Reeds spoedig bleek, dat men het er over eens was, dat. teneinde de tentoon stelling te doen slagen, samenwerking met de andere organisaties gezocht moest worden. Nieuw adviseerend lid van het dage lijksch bestuur. Dr. A. A. Overbeek, de inspecteur van den veeartsenijkundi gen dienst, werd tot adviseerend lid van het dagelijksch bestuur benoemd, welke benoeming door hem werd aangenomen. Huldiging Dr. P. van Hoek. Ten einde den Oud-Directeur-Generaal van den Landbouw op waardige wijze te kun nen huldigen, werden de Kringen der Maatschappij aangeschreven met het verzoek een zeker bedrag voor dit doel te willen offeren. Sluiting der provinciale grenzen voor vee-invoer. Eenige maanden geleden vroeg de Kring Schouwen en Duiveland of het geen aanbeveling verdiende, de grenzen van Zeeland, waar men nage- noeg vrij van mond- en klauwzeer was, tijdelijk voor vee-invoer uit andere pro- vincies te sluiten. De heer Van Oeveren lichtte dit on- derwerp in de vergadering van ons dage lijksch bestuur van 10 Augustus toe en er werd besloten aan de regeering een tijde- lijke sluiting der Zeeuwsche grenzen te vragen. Aan dit adres werd gehoor geqeven, zoodat de vee-invoer eenigen tijd ver- boden is geweest. Het hoofdbestuur hoopt hiermede eeniqszins er toe te hebben hijgedragen om Het vee tegen de gevreesde ziekte te beschermen. Door de Maatschappij wercf in overlea met Hpn insnecteur van den veeartser'i- kundigen dienst aan den Minister ver- zocht ontheffina te willen verleenen van het verbod van vee-invoer van dieren, die met serum ingespoten waren. Be- doeld serum zou een immiteit van pi.m, 14 dagen veroorzaken. De betrokken Minister heeft aan het verzoek niet voldaan, waarbij hij als reden opgat het ontbreken van voldoen- de hoeveelheden van dit serum. Korte dissei bij driewielskarren. Aan Gedeputeerde Staten werd geadvi- seerd de voorschriften, welke gel'den bij het gebruik van den korten dissei niet op driewielskarren toe te passen, daar bij deze het gewicht in hoofdzaak op de achterwielen en slechts voor een klein gedeelte op het voorwiel drukt, zoodat wegbeschadiging niet te vreezen is. De heer P. Hansen (Schouwen en Duiveland) deelt de resultaten van de ajuinveiling te Rotterdam mede. Het re- sultaat is loonend. De Voorzitter deelt mede, dat inzake de Kring-Tentoonstelling in Axel de Chr. Boeren- en Tuindersbond medewer- king zal verleenen. De R. K. Bond heeft een weigerend antwoord gezonden, daar men propaganda voor de Z. L. M. onder de Roomsche boeren aldaar niet wen- schelijk acht. Besloten wordt dit schrijven verder niet te beantwoorden. Aan den Kring Axel wordt hierna 600 toegestaan voor de in 1926 te hou- den kringtentoonstelling. Besloten wordt om ook paarden der afdeeling Hulst tot deze tentoonstelling toe te laten. De tentoonstelling zal 2 dagen duren. Begrooting 1926. Bij de behandeling der begrooting '26 werd goedgekeurd, dat het Zeeuwsch Landbouwblad met ingang van 1 Jan. a.s. ook officieel orgaan zal zijn voor de Bra- bantsche Landbouw Mij. De begrooting werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf met f 21.456,30 (on- voorzien 436,92). De heer J. van Male te Schoondijke, 50 jaar lid der Z. L. M., wordt tot eere- lid benoemd. Contributie-regeling. De contributie-regeling voor 1926 zal dezelfde zijn als in 1925. Rondvraag. Bij de rondvraag wijst de heer A. Dees (O. Z.-Beveland) op het groote belang der merriekeuringen. Deze mogen niet in het gedrang komen door de hengsten- keuringen. De heer Kielstra zegt, dat er plannen zijn, dat in de toekomst zoowel de heng- sten- als de merriekeuringen door de Z. L. M. in samenwerking met het Stam- boek gehouden zullen worden. Hierin, meent spreker, moet echter de regelingscommissie adviseeren. De heer Van Dixhoorn wil niet voor- uitloopen op den dood der regelings commissie. De heer Kielstra dankt voor de woor den van hulde tot hem gesproken. Spre ker memoreert dankbaar den steun van den Voorzitter en Vice-Voorzitter. De heer De Putter (Axel) vraagt naar het Melkbesluit, waarover hij vreeselijke dingen heeft gehoord. De heer Kielstra herinnert er aan, dat deze zaak destijds in geheime vergade ring is besproken. De heer Zwagerman, rijkszuivelconsu- lent, geeft de verzekering, dat de praktijk van de uitvoering van het Melkbesluit erg zal meevallen. Er kunnen geen on- mogelijke eischen worden gesteld. In dien men aan redelijke eischen, vooral in zake de zindelijkheid, voldoet, zal het heusch wel losloopen. De heer A. Hartog (N.-Beveland) klaagt over lastige politie bij het bieten- laden. Spreker vreest, dat het met het melkbesluit ook zoo zal gaan. De Voorzitter beveelt aan om door getuigen te laten constateeren, dat niet te zwaar geladen is en raad aan eens eenige gevallen te verzamelen. Dan kun nen we met den officter van Justitie gaan praten. Hierna wordt de vergadering gesloten. (M. Crt.) BEN ONEERLIJKE DIENSTBODE. De 17-jarige dienstbode W. M. wonende Zuidblaak te Rotterdam, was gedurende tien maanden in dienst bjj mevrouw 8. aan de Leuvehaven. Een dezer dagen bemerkte mevrouw S. tot haar schrik, dat zij een platina collier miste. Bij het nazien van de tasch der dienstbode bleek, dat deze zich, al vond men het collier nog niet, aan diefstal had schuldig gemaakt en wel aan eenige kisten sigaren. Bij huiszoeking vond men evenwel het collier alsmede ook nog overhemden, boorden en eenige kleinigheden terug. OOK EEN VERGETEN CONDUCTEUR. Het Brabantsche dorp Nistelrode heeft gezorgd voor een variant op het thema van het vergeten schoolkind in den vorm van een vergeten" condncteur. De tram stond er reisvaardig voor Uden. De conducteur gaf een sein en posteerde zich vervolgens bij den wissel. Daarna wordt gewoonlgk halt gehouden om, als alien zijn in gestapt, te vertrekken. De machinist reed ditmaal echter door, in de meening, dat alles in orde was. Het ge- getoeter van het gefopte conducteurtje werd overstemd door het lawaai van hetstoom- vehikel, dat dra op behoorljjken gang was. Het wanhopige zgner onderneming be- seffend, gaf de conducteur ten slotte den wedloop op en vervolgde te voet den tramweg. In Uden bemerkte men heton- geval. Enkele uitgestapte passagiers re- kenden met den machinist af, en een losse machine werd afgevaardigd om het levende vrachtje op te halen, dat intusschen als ba- gage op de fiets van den veldwachter al een aardig eindje in de richting Uden was opgeschoten, zoodat per saldo zorder veel vertraging de tram van volledig personeel voorzien, de reis naar Veghel kon ver- volgen. AANGEHOUDEN. Te Amsterdam is aangehouden eeu 23- jarig jongmensch uit de provincie, zich noemende Koopman, die de vorige maand kennis had aangeknoopt met een 21jarig meisje, welke hij had beloofd te zullen trouwen, en die hem daarom haar geheele bezit, pi m. f8000, ter hand had gesteld. Na een paar dagen verdween hij met het geld en liet niets meer van zich hooren. Thans blijkt, dat hij nog slechts in het bezit is van f 245 en eenige door hem gekochte goederen, ten bedrage van pl.m. f 2500, terwijl hij beweert het overige ge'd te hebben verteerd en verloren met weddenschappen „op de courses". VAN EEN HOOGTE VAN 28 METER GEVALLEN. Op het terrein van de gasfabriek te Amersfoort heeft een erns'ig ongeluk plaats gehad, dat wonder boven wonder nog be- trekkelijk goed is afgeloopen. De Duitsche schoorsteenbouwer B. was bezig met werk- zaamhsden aan een 28 meter hoogen schoorsteen, toen hij plotseling uitgleed en naar beneden v;el, waar hjj bewusteloos met een gat in het hoofd werd opgenomen. Een geneesheer, die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste geneeskundige hulp en achtte overbrenging naar het zie- kenhuis noodrakeljjk. De man is per zie- kenauto derwaarts vervoerd. Bij nader onderzoek bleek, dat de man geen ernstige kneuzingen verder had opgeloopen, zoodat er voor zijn leven niet gevreesd behoeft te worden. LEELIJK ER TUSSCHEN. In een Vlaamsch blai lezen we het volgende, waarbij een inwoner van 's Her- togenbosch de dupe is. De genaamde W. van 's-Hertogenbosch, die over een paar weken ter goeder trouw per velo langs het kanaal kwam gereden om zich naar Maastricht te begeven, doch door de tolbeambten te Dilsen werd aange houden en gevankelijk naar Tongeren gevoerd werd, vexscheen Donderdag voor de rechfbank, onder betichting vanbe- driegelijken invoer van een rjjwiel in het land en werd verwezen tot vier maanden gevangenigstraf en 1000 frank boete of een maand Rijwiel aangeslagen. "grotiu s-briefkIartenT De nog voorhanden zijnde geillustreerde briefkaarten endez.g. ,,Grotius-briefkaarten" zullen door de postadmicistra<iworden op- gebruikt. Zij zullen op voet van gewone briefkaarten van 10 cent binnenkort aan de postkantoren verkrjjgbaar worden ge steld. ONDER DE W1ELEN. Vrijdagavond sprong ruej. J. K. van de Westlandsche stoomtram te Loosduinen. Zjj viel echter en kwam met den voet onder de wielen waardoor dit lichaamsdeel ver- brijzeld werd. Tevens werd zij ernstig aan het hoofd en een der armen gewond. Zg is naar het Haagsche ziekenhuis gebracht. EEN RIJKE „ARME". Te New-York is veel opzien gewekt, doordien bij een gerechtelijk onderzoek gebleken is, dat mevrouw Mary Croxon, die onlangs, 85 jaar oud, overleed onder omstandiigheden, die aan verhongering deden denken, 4 millioen dollar in baar geld en effecten bezat. Zij behoorde, zoo als eerst nu aan het licht kwam, tot een der voornaamste families van Brooklyn en was de dochter van den bankier Stranham, die bij zijn leven een van de bekendste Amerikaansche filantropen was, voor wie jaren geleden een stand- beeld werd opgericht in het Prospeet- park. Mary Croxon was sedert jaren wedu- we en had 't groote fortuin geerfd van haar vader. Het geld was bij verschil lende banken in depositie. Onder de kostbaarheden die in de bank safe's vyer- den aangetroffe'n was een waardevolle historische beker, die behoord had aan president Benjamin Harrison. EEN LAND ZONDER VROUWEN. Het klinkt wel wat onwaarschijnlijk, maar er is en nog wel in Europa een land waar sedert eeuwen geen vrou- wen zijn. Het is het gebied dat den Oos- telijker uitlooper van het in Macedonie in de Engelsche Zee uitstekende schier- eiland Chaldike omvat, aan welks Zuide- lijke punt zich de heilige berg Athos ver- heft. Rondom den berg ligt de monniken- republiek Athos, die bestaat uit twintig kloosters van de Grieksche kerk en door ongeveer 500 monniken wordt bewoond. De regelen der orde zijn buitengewoon streng: de monniken mogen nooit vleesch eten, moeten zich aan de strengste vasten onderwerpen, overdag en 's nachts lange, vermoeiende godsdienstoefeningen hou- den en zij mogen rijden, noch zich laten rijden. Een van de voornaamste wetten van deze reeds meer dan duizend jaar ge leden gestichte kloosters schrijft voor, dat de kloosters zelf en de geheele tot het kloostergebied behoorende omgeving door geen vrouwenvoet mag worden be- treden. En die wet, welke zelfs betrek- king heeft op alle vrouwelijke huisdieren, zoodat er in dat gebied van Athos geen koe, geen ezelin enz. is, wordt sedert eeuwen streng nageleefd. Om den berg Athos wonen uitsluitend nijvere, ernstige monniken met een ascetisch uiterlijk. De dochter van een Engelsch diplo- maat, die haar vader in mannenkleeding naar den Athos heeft vergezeld, is het eenige vrouwelijke wezen, dat. ooit in het land is geweest.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 2