ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Wvberf No, 7829. Maandag 26 October 1925. 65e Jaargau DE INDRINGER BINNENLANO. TXUILLZTOH. BUITENLAND. VMrbtaT.. Voorp'f" ^^-"Abonnfmenta'IlS^fl^aSd .?£'^oo^i&lng. HET TRACTAAT MET BELGIE. Naar uit Brussel gemeld werd zou de prins De Ligne, de Belgische gezant te 's Gravenhage Zaterdag te Brussel aan- komen, waar hp een onderhoud zal hebben met d-n heer Zandervelde, den Minister van Buitealandsche Zaken. Besproken zullen worden de kwestie van het Hollandsch-Belgisch-verdrag en eenige nadere verduidelijkingen door de Nedei landsche regeering dienaangaande gevraagd. Het bestuar van de Alg. R.-K. Werk- gevers Yereeniging heeft uit leden dezer Vereeniging een commissie samengesteld ter bestudeering van het tractaat Nederland- Belgie. Het dagelijksch bestuur heeft getracht deze commissie zooveel mogelijk een ver- tegenwoordiging der locale belangengroepen te doen zijn, zoodat op zijn uitnoodiging hierin zitting hebben genomenG. F. H. Houben, Amsterdam, voorzitter; F. B. G. de Meijer, Ter Neuzen; H. Smeets, Roer- mond; P. J- M. Verschure, Amsterdam; B. M. Yismans, Rotterdamdr. L. G. Kortenhorst, Den Haag en Mr. A. Diepen- broeck, Den Haag, secretarissen. Op een Woensdagavond ten stadhuize van Dordrecht, onder voorzitterschap van den burgemeester gehouden vergadering van ingezetenen, is, na een inleiding van ir. A A. Mussert, secretaris vau het Natio- naal Oomite van Actie tot wijziging van het verdrag met Belgie, een afdeeling Dordrecht van het Comite van Actie opge- richt, waarvan tot bestuursleden werden gekozen mr. J. van Droogen, mr. J. G. Pijnacker Hordijk, en de heeren L. de Lange, A. J. Roest en J. G. van Niftrik. Spoedig zullen de noodige maatregelen worden genomen, om tot uitbreidirig van de aldaar gestichte afdeeling te geraken. HET NEDERLANDSCH-BELG1SCH VERDRAG. Op verzoek van de Nederlandsche partjj- geuooten zullen, naar „De Schelde' meldt, de socialisten te Antwerpen eerlang een vergadering houden, waarop door beide partijen over het Nederlandsch-Belgisch verdrag zal worden beraadslaagd. UNTER DEN LINDEN-PRIJSVRAAG. Een Nederlandsch ontwerp bekroond. Geruimen tijd geleden heeft het gemeente- bestuur van Berlijn een internationale architectonische prpsvraag uitgeschreven ffHoe moet Unter den Linden, de hoofd- straat van Berlpn, zich in de 20ste eeuw ontwikkelen V" De jury, bestaaude uit den Stadtebau Director Elkart, de professoren Poelzig, Fahrenkamp en Dernburg en de redac- teuren van het tpdschrift „Stadtebau dr. Werner Hegeman en Gunther Wasmuth, heeft thans, na het groot aantal inzen- dingen nauwkeurig te hebben onderzocht, den eersten prijs van 1500 mark toege- kend aan onzen landgenoot C. van Eesteren, architect te 's Gravenhage. De bekroonde ontwerpen zullen de vol- gende week tentoongesteld worden. INGESCHREVENEN LIGHTING 1926. Vanwege het department van Oovlog is aan de burgemeesters der gemeenten een schrijven gericht, waarin wordt mtede gedeeld, dat ten aanzien van de tot ge woon dieustplichtige bestemde ingeschreve- nen der lichting 1926, die een verbintenis hebben gesloten bij den vrijwilligen land- storm, doch nog niet in het bezit zpn van het bewps van voorgeoefendheid mettemin bij het bepalea van het tijdvak van in- Ipving met de kans op het verwerven van dit bewijs rekening wordt gehouden, indien de verwachting bestaat, dat zij voor 1 Mei 1926 aan de gestelde eischen zullen vol doen. Mocht deze verwachting echter ten aanzien van sommigen niet worden vervuld, dan zal voor de inlpving van dezen meestal nog een ander tpdvak van inlpving moeten worden aangewezen. Den burgemeesters wordt in verband daarmede verzocht, van dit laatste aan de betrokkenen kennis te geven. AGHT JAPANSCHE VISSCHERS. „De Locomotief" meldt, dat de acht Japansche visschers, die nabij de Duizend- eilanden hun beroep uitoefenen, een hedrag van j 100.— bijeenbrachten voor de slacht- offers in Nederland. Als dat bericht, aldus de Hoefpzercorres- pondent van het Handelsblad, juist is, dan gfetuigt de daarin vermelde daad toch wel weer eens van zulk een ioternationaal altruisme, dat men mag z-ggen Op dat stuk is de wereld toch wel vooruitgegaan. De gewone gastvrijheid jegens vreemde- lingen was in de oude tijden allicht grooter dan tegenwoordig en wat dat belangt is er althans zeker geen vooruitgang in de mo- derne .samenleving". Maar om de leden van andere volkeu bekraunde men zich destijds over:gens niet veelmen hoorde er ook te weinig van. Thans echter is mede dank zij telegraai, post en pers, het gevoel van internationale saamhoorigheid zoo veel grooter geworden, dat men, bp nationale rampen, elkander onderling te hulp komt over de oceanen heen. Wij hebben dat gedaan na de aardbeving in Japan en vermoedelpk is de hierboven vermelde daad een weerslag daarop Maar dat acht Japansche visschers, die wel met bepaald tot de millionaire zullen hooren visschend in de buurt van Bata'ia, spon- taan zulk een bedrag bpeenbrengen omdat er ergens in Holland (dat ze natuurlijk niet eens weten te liggen) een paar plaat- sen zijq vernield. waarvan ze niets weten, dat is toch wel heel treffend. Het is waarlijk een stukje wereldroman- tiek Uit het Engelsch van Harold Bindloss. o 91) (Vervolg.) Ze waren nu vlakbij; de lage, groene muur rees hooger en hooger, eerst kwam wat lang struikgewas. met hier en daar alleenstaande wilgen of scheefgegroeide berkenboomen, toen renden ze onder de laaghangende takken door en na een korten rit over mos en vochtige pas af- gevallen bladen, overschaduwd door dorren ondergroei, waardoorheen de paarden zich krachtig een weg baanden. kruisten ze een pad met diepe wagen- sporen, dat kronkelend naar de houten brug over de rivier leidde. Met een wenk aan zijn metgezel, hield Payne zijn paard in en monsterde snel de omgeving; overal wae het pad zoo 9mal, dat zij met hun beiden het volkomen konden blok- keeren. Met een tevreden glimlach liet hij zijn paard keeren, en wendde zich tot zijn metgezel. ..Achteruit in de strudken tot het pad geheel vrij is," zeide hij; meteen trok hij zijin karabijn uit de koker en legde het wapen voor zich op het zadel. ,,Met Hilton achter zich moet hij dezen kant uit komen." Door een lichte aanraking van zijn knie noodzaakte hij zijn paard eenige stappen achteruit te gaan, tot de berken- DE TOESTAND. De ervaring heeft geleerd, schrijft de N. R. Crt. hoe moeilijk het is, op critische oogenblikken in de Duitsche buitenlandsche staatkunde, van den eenen dag op den an- deren peil te trekken op de stemming van de elementen, bij wie de beslissing berust. Donderdag leek te Berlpn ten gevolge van de houding van de Duitsch nationaie groep in den Rpksdag een crisis over Lo carno in aantocht, Vrijdag wederom op stammen en ondergroei hem aan het oog onttrokken. Zoo, met zijn vingers, die ondanks zijn beheersching een weinig trilden, op de kolf van zijn karabijn bleef hij oaibeweeglijk zitten. tot een zwak re- gelmatig dreunen van den prairiekant de stilte verbrak. ,,Daar heb je 'm!" zeide de marechaus see. Hilton zit'm op de hieletihoor maar die manier van rijden! Payne gaf geen antwoord; op dat oogenhlik, in de grauwe onwerkelijke schemering, die het aanbreken van den dag voorafging, ondervond hij het snel- naderbij komende geluid als iets, dat hem beklemde. Op dat uur bereikt 's men- schen vitaliteit haar laagste punt, het grootste gedeelte van den vorigen dag en den geheelen nacht hadden ze in het zadel doorgebracht en daarenhoven be- greep Payne, omdat hij wist, met wien hij te doen had dat het birtere ernst ging worden. Maar, al zat hij in den killen ochtendwind, die de zilvergrijze berkenbladeren boven zijn hoofd telkens fijn-ritselend in beweging bracht, te ril- len van de kou, zijn geziicht met de vast opeengeklemde lippen bleef strak en vast besloten op deb aohtergrcmd van zijn denken bewoog zich de heninnering aan den kameraad, die op menigen verren tocht zijn trouwe metgezel geweest was. Na een paar minuten van spanning kwam, toch nog onverwac'ht, het oogen- blik, waarop de mannen hadden staan wachten; in de smalle ruimte tusschen de boomen verscheen plotseling de schadu- wige figuur van een ruiter. Zijn paard was doodmoe en blijkbaar was hij er zelf crrond van nadere berichten en toelichtingen het gevaar daarvoor niet acuut meer, Zater dag stond daarentegen weer alles op stelten door het met groote meerderheid genomen besluit van het Duitsch-nationale partpbe- stuur en de vertegenwoordigers der partij- afdeelingen in de verschillende landen, dat het tractaat van Locarno onaannemelijk verklaart. Dit plaatst de Duitsch-nationale ministers Schiele, Schlieben en Neuhaus, die aan bet beleid van Guther en Strese- maDn hun goedkeuring hadden gehecht, voor de noodzakelpkheid om toch nog uit het kabinet te treden of de partij te ver- laten. De Duitsch natiodale groep in den Rpks dag kan natuurlpk evenmin anders doen dan zich naar de beslissing van de bonzen der partij richten of zich anders in een gehoorzame meerderheid en een ongehoor- zame minderheid splitsen, voor welke laatste dan in de partij geen plaats meer zou zijn. Het heeft echter vooralsnog weinig nut, om zich te verdiepen in de eonsequenties van het genomen besluit, onder welke behalve hervorming van Luther's kabinet ook ontbinding van den Rpksdag en verkiezingen voor of tegen Locarno als mogelijkheden genoemd worden. Tegenover het buitenland blijft het met dit al beschamend, dat een partij deel uitmakende van de Duitsche regeering, die eerst met het pact aanbod bij de gealli- eerden is aaDgekomen en dit pact daarna tot stand heeft helpen brengeD, het bij kans voltooide verzoeningswei k saboteerd en dwars ingaat tegen den nieuwen geestvan verzoening in Europa. Na de militaire bezetting van 2 Bulgaar- sche grenssteden door Griekeland hebben wij te dezer plaatse opgemerkt, dat de regeering te Athene, die in 1923 sl«cht- offer was bij de bezett'ng van Korfoe door Italie, geen haar beter bleek dan de mogend- heid, over welker eigenbereidheid de Grieken zich toen terecht beklaagden. De over- eenkomst gaat nu nog verdoaGelpk Musso lini toentertijd verklaarde, dat zijn regeering geen tusschenkomst van den Volkenbond zou aanvaarden en bij de gestelde eischen bleef, zal thans, naar Reuter uit Athene verneemt, de Grieksche g*zapt te Parijs uit naam van zijn regeering aan den Raad van den Volkenbond mededeelen, datGrie- kenland blijft staan op wat het in zpn „nota" van Bulgarije bp wpze van genoeg doening heeft geeischt. Griekenland stelt zich hiermee op het standpunt, dat het rechter in eigen zaak kan zijn en dat de verzoenende taak. die tengevolge van Bulga- rije's beroep op den Volkenbond op deszelfs Raad is komen te rusten, overbodig is. De gewone procedure volgens art. 15 van het handvest is. dat de secretaris-generaal dadelijk nadat hp van het bestaan van het geschil door een van de partpen verwittigd is, de noodige maatregelen treft voor een volledig onder zoekdat de partij en zoo spoedig mogelijk hun uiteenzetting van de zaak gevenen dat de raad vervolgens moeite doet om het geschil in der minne te regelen. Een partij, die bij voorbaat verklaart, dat zij op de inwilliging van al hare eischen staat, geeft den Raad van den Volkenbond een s'ag in het gezicht. Ge- lukkig is het gezag van den Volkenbonc reeds zoo sterk, dat niet dit gezag van INGEZONDEN MEDEDEELIN GEN - ^^lableifen, tegen heeschheid zulk een handelwijze scbade ondervindt, maar enkel het prestige van het lid, dat zulke slechte manieren toont. HET SERVIE8 VAN DENKROONPRINS. Het tafelservies, dat 40 Pruisische steden ind-irtpd als bruilofisgeschenk voor den gewezen kroonprics hadden bestemd, heeft nog altpd zpn bestemming niet gevonden. Men zal zich herinneren dat de ver- vaardiging van het kunstwerk, dat circa drie millioen goudmark heeft gekost, zoo veel tpd in beslag nam, dat het bij 't uit- breken van den oorlog nog niet klaar was. Het werd later, daar de omstandigheden weinig gucstig waren voor de aanbieding, in de kelders van de rijksbank opgeborgen, waar het nu nog is. De commissie uit den Pruis schen Steden- dag, die aangewezen was om het geschenk te overhandig-n, heeft zich na de om- wenteling op het standpunt gesteld, dat de omstandigheden zoo ingrijpend zpn ge- wpzigd, dat de vraag rpst of de gewezen kroonprics als de rechtmalige eigenaar van het servies te beschouwer, is. Enkele commissieleden bepleiten plaatsing van het servies in een museum. Na veel heen en weer praten besloot de commissie een deputatse naar den ex- kroonprins te zenden, om met hem een minnelijke schikking te bespreken, doch naar de bladen melden heeft de slotheer van Oels de deputatie niet willen ontvan- gen en haar bp monde van een vertegen- woordiger te kernien gegeven, dat hp voor een schikking niet te vinden was. „Het Duitsche volk had hem zooveel ondark betooDd, dat hp in dit geval op zijn recht moest blijven staan." De Vorwarts, waaraan dit is ontleend, is woedend over dit antwoord en betoogt, dat het recht niet aan den kaDt van den ex-kroonprins is. Het geschenk was be stemd voor den kroonprins van het rijk en niet voor den particulier, die thans te Oels woont. De openbare meening in Pruisen zal niet gedoogen, dat het servies in diens handen komt, verzekert het blad TER NEUZEN, 26 Oct. 1926. GEREF. GEM. Bedankt voor het beroep naar Aagte- kerke door Ds. B. van Neerbos te Ter Neuzen. VERBOD TOT HET HOUDEN VAN U1TVLiEGENDE DUIVEN. In het kort overzicht van de laatste raadszitting te Ter Neuzen verzuimden wij melding te maken van de aanneming der wijziging van de Algemeene Politie- verordening, met 7 tegen 5 stemmen, waarbij binnen de bebouwde kommen der gemeente verboden wordt duiven te houden anders dan in hokken of in afge- sloten ruimten. Van dit verbod kan voor het houden van wedstrijden door Burg, en Weth. ontheffing worden verleend. MOBILISATIEFILM. Uitgaande van het corps Vrijwillige Motorrijders werd alhier j.l. Grijdag in het Concert- en Bioscoopgebouw een vertooning gegeven van de Mobilisatie- film, in beeld brengende verschillende verrichtingen en oefeningen van afdee- lingen en corpsen van ons leger tijdens de mobilisatie en van het in die jaren gehouden groot militair sportfeest op Houtrust. De opkomst was, teleurstel- lend voor de inrichters, niet groot, het- geen voor een groot deel wel het gevolg zal zijn van de wijze waarop deze vertoo ning is aangekondigd, welke den schijn moest wekken, dat deze alleen toegan- kelijk was voor oud-gemobiliseerden, terwijl zij voor het publiek in het alge- meen toegankelijk was. De film is zeer bezienswaard. VEREENIGING TOT Z1EKEN- VERZORGING. In de Vrijdag gehouden vergadering zijn in bestaande vacatures benoemd tot bestuurslid de heeren A. Dees en F. L. Rijnberg. DE WEG PHILIPPINE— DRIEKWART. Omtrent een voorstel van Ged. Staten aan de gemeente Philippine tot vernieu- wing van bovengenoemden weg, ontlee- nen wij het onderstaande uit het verslag der laatste raadszitting te Philippine aan de Z. K.: Aan de orde kwam dan punt 3: Be- spreking vernieuwing weg Philippine Driekwart. De secretaris las een dienaangaande van Ged. Staten ontvangen schrijven voor, waarin erop gewezen werd, dat de weg Phiiippine-Driekwart dringend ver- betering behoefde en het voorstel werd gedaan hierin op de volgende wijze te voorzien: Allereerst zou worden vastge- steld het bedrag, dat door de onder- houdsplichtige (de gemeente Philippine) tot op heden te weinig aan onderhouds- kosten was besteed, voorloopig geraamd op f 56000. Vervolgens zou worden overgegaan tot vaststelling van de kos- ten, noodig voor aanleg van een A M. breeden baan van kleinplaveisel. door den hoofd-ingenieur van den Waterstaat geraamd op f 196.000. Van het verschil tusschen beide posten. zijnde (volgens de glob ale voorloopige raming) f 140.000 zouden de Provincie en de gemeente ieder de helft dragen, terwijl de Provin cie bovendien 25 van het. teweinig voor onderhoud uitgetrokken bedrag (in dit geval dus f 14.000) voor hare reke ning zou nemen. Resumeerende zou der- halve in de vernieuwingskosten f 84.000 door de Provincie en f 112.000 door de gemeente worden bijgedragen. Berekend op een rentebasis van 5 zou de jaar- 1 lijksohe annuieteit, gedurende 40 jarec door de gemeente hiervoor op te brengen,, f 5625 bedragen. Ged. Staten gingen bij dit voorstel van de veronderstelling nit. dat de bermen langs den weg door de j betreffende polders (Philippine-, Re- moortere- en Vergaertpolder) gratis zouden worden afgestaan evenals het j plantrecht. Zij verzochten de gemeente Philippine een en ander nauwgezet te overwegen en met de betrokken polders 1 overleg te plegen in hoeverre deze bereid i konden worden gevonden de gemeente in haar deel van de kosten tegemoet te komen er aan toevoegend. dat. na ver- betering van den weg. deze bij de Pro- niet veel beter aan toe, want een paar maal zakte hij schuin uit t zadel weg. Maar ondanks dat reed hij rechtdoor, zelfs toen de beide marechaussees met een ge- rinkel van staal plotseling uit de struiken te voorschijn reden en hun paarden schuin over het pad zetten. Toch zag hij hen wel, want bij hun verschijnen keerde hij zich onmiddellijk in het zadel om, om te zien of hij nog achtervolga werd. Even aarzelde hij, toen gaf hij zijn paard de sporen. „Pull up!" riep Payne, met een stem die, schor van opwinding klonk. ,,Stop, waar je bent, als je verder komt moeten we schieten!" Het leed geen twijfel of de man moest de wapens gezien hebben, want hij ging plotseling rechterop zitten, zoodat zijn gezicht onder den hoed met breeden rand zichtbaar werd. Het was mager, met diepe lijn£n en aschgrauw van tint, maar de oogen achter de half gesloten le den hadden dezelfde indolente uitdruk- king van altijd. Weer zakte hij uit het zadel weg, alsof hij plotseling pijn had of volkomen uitgeput was, maar het vol gende oogenblik zat hij weer rechtop, met beide handen op de teugels. Payne zag zijn voeten even bewegen, zag dat de sporen dropen van het bloed, instinct- matig gleed zijn hand langs den loop van zijn karabijn. Op de plaats, waar beiden stonden was het pad zoo smal, dat een ruiter er ternauwernood zou kunnen keeren. em de man dacht er blijkbaar niet aan, om den galop van zijn paard in te houden. ,,Hij schijnt niet anders te willen". barstte de marechaussee los. ,,Als hij een van ons tegen den grond rijdt, loo- pen we kans, dat-ie ons ontsnapt.' ,,We moeten hem tegenhouden ant- woordde Payne kort. Met een laatste krachtsinspanning zet- te Courthorne zich recht in het zadel, gooide zijn hoofd achterover en reed rechtop op Payne in. Hij was nu vlak bij, onder de grauwe vegen van stof en zweet was zijn gezicht iijkbleek, maar toch gingen zijn lippen vaneen in een verbitterden glimlach, toen de beide ka- rabijnen gelijktijdig op hem gericht wer den. Op *t allerlaatste oogenblik be- greep Payne hem, begreep hij ook het achterwege blijven van kreet of gebaar. Courthorne's aangeboren instinct bleef hem tot 't laatste toe trouw. Een laatste schorre waarschuwing van den marechaussee, waarop geen ant woord kwam. Toen het einde: een vuurstraal uit de eene karabijn. Court- home liet de teugels los, zakte opzij uit het zadel, keerde zich, met zijn eenen voet in den stijgbeugel en zijn hoofd op den grond. nog half om, en bleef liggen, terwijl het paard zonder ruiter en de marechaussee, die geen twee meter ach- teraan kwam. voortstoven, rakelings langs de beide mannen heen, die in den ijlen, langzaam wegtrekkenden damp eenige oogenblikken bleven zitten. Toen sprong Payne uit het zadel en Iiep te zamen met den marechaussee, die zijn voorbeeld onmiddellijk gevolgd was, naar de onbeweeglijke figuur toe, die midden op het pad machteloos lag uitge- strekt. Maar toen de jonge man zich over hem heenboog, gingen de moe-ge- sloten oogleden traag open. ,,}e hebt goed geraakt voor mij is 't het einde", zeide hij moeilijk. Payne richtte zich op en keerde zich tot zijn metgezel. ,.Rijd door naar de ne- derzetting." beval hij. ,,Daar hebben ze een dokter. Breng hem hier en ook Harland. den vrederechter." De man gehoorzaamde zonder een oogenblik te verliezen; blijkbaar was hij blij, dat hij weer kon opstijgen en weg- rijden. Toen hij vertrokken was, booq Payne zich weer over den gewonden man heen. ,,'t Spijt medat ik 't heb moeten doen", zeide hij, maar een andere manier om u tegen te houden, was er niet. Kan ik u misschien helpen?" Om Courthorne's mond gleed een ver- drietige trek. ..Neenen spijt ervan behoef je niet te hebben." zeide hii lang zaam. ,.'k Had geen lust om op de jury te wachten en de verwo.ndinghier in m'n borstmet rust laten, dat is het beste." Verder zeide hij niets; Payne en de tweede marechaussee, Hilton, die kort na 't vertrek van zijn kameraad terugge- keerd was, bleven zwijgend naast hem zitten, tot ze na verloop van tijd, welke hun een eeuwigheid toeleek, den waqen met de beide mannen erin en hun kame raad er naast het steile pad zapen op- komen. (Wordt vervolgd). NEUZENSCHE RANT ZttSSZfSBBMX

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 1