Tarlsaseasche Courant DE INDRINGER BIHHEHlkn 0. BUITENLAND. Vrijdag 16 October 1925. No. 7825. E? W3M2DDIE3 ZBXxA.II)- f EUIILITON. Vragen van het kamerlid hii VAN KERSTEN. Het Tweede Kamerlid Kersten heeft den Minister van Justitie de volgende vragen gesteld Kan de minister mededeelen a. hoeveel mannen en hoeveel vrouwen bij de jongste verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in -de verschil- lende kieskringen niet hebben voldaan aan de verplichting, opgelegd in art. 72 der Kieswet b tegen hoevelen (mannen en vrouwen) wegens overtreding van genoemde Kieswet een gerecbtelijke actie is ingesteld c hoeveel mannen en vrouwen een schikking hebben getroften d. welke veroordeelingen in de ver schillende kieskringen zijn uitgesproken door de onderscheiden kantongereehten DE TOESTAND. Het pessimisme waarvan de Berljjnsche pers Dinsdagavond ten aanzien van de uitkomsten van de conferentie te Locarno wederom blijk gaf, was schryft de N. r Crt. misschien een aanwijzing, dat Duitschland zijn handteekening onder de tractaten slechts zoo duur mogelijk wil verkoopen. Het prysgeven van Elzas- Lotharingen en het verschaffen van veilig- heid aan Frankrijk en de arbitrage con- tracten met Duitschland's oostelijke buren moet den geallieerden toch wat waard zijn, redeneert men aan Duitschen kant, en in elk geval kan men niet verwachten, dat Duitschland de andere parti) aldus zal bevoordee'en zonder dat daar zeer tastbare baten tegen iverstaan, die ook den Rijksdag en de openbare meening met zoo groote zelfverloochening zouden verzoenen. Zoo is men van zelf op het terrein van de concessies aan Duitschland aangeland, waarop wij Dinsdag te dezer plaatse reeds doelden. Het heet nu wel. dat Chamberlain nog Briand voor de Duitsche desiderata te vinden zijn geweest, maar dit zijn eveneens wellicht slechts businessmethoden. De Keulsche zone, waarvan Duitschland thans de onmiddellijke ontruiming zou eischen, kan niet eeuwig bezet blijven, en aan Engelsche zijde is herhaaldelijk verzekerd, dat men daar niets liever wil, zoodra de kwestie van de Duitsche ontwapening slechts op bevredigende wijze geregeld is. Daar zou men dus het eerst aan moeten werken. Verder worden als Duitsche wenschen of eischen genoemd een vervroegde ontrui ming van het verdere Rijn-gebied en een vervroeging van de volkstemming voor het Saargebied. De eer-te wensch is, gelijk wij al herhaaldelijk opgemerkt heb'"en, eigenlijk heel redelijk, omdat het garantie- tractaat en de Dawes regeling samen den waarborg dien het tractaat van Versailles in de bezethouding van Rijnland voorzien heeft, van onderschikte beteekenis moeten maken. In het licht van de nieuwe waarborgen zijn de onde verileekt 'Art. 431 van het tractaat van Versailles zegt trouwens wIndien Duitschland, voor ommekomst van het tijdvak van vijftien jaren, aan alle verplichtingen voldoet voortvloeiende uit dit tractaat, zullen de bezettings- troepen onverwijld worden teruggflrok- ken". Met goedHnden van de geallieerden Uit het Engelsch van Harold Bindloss. o 87) (Vervolg.) „Zoo, ken jij onzen laten bezoeker?" zeide hij. ,Gelukkig dat de Grange groot ge- noeg is, om elken onverwachten gast te logeeren". Di man bij den stoel begon spottend te lachen. „Natuurljjk kent hij me! Bij woont nota bene in mijn huis Met een strenge nitdrukking op zijn ge- zicht wendde Barrington zich nogmaals tot Witham. .Wie is die man daar vroeg Een paar oogenblikken lang bleef het stil. Witham stond voor zich uit te staren als een vage, iets lichtere streep in het half-donker voor hem zag hij de rij van gezichten aan beide kanten van de tafel, die in gespannen afwachting naar liem toe gekeerd waren toen dwong hij zich Colonel Barrington aan te kjjken. „Als hij een paar minuten later gekomen was, zoudt, u 't geweten hebben," zeide hij laugzaam. .Het is Lance Courthorne Een gemompel van verbazing en ongeloof steeg uit de beide rijen van aanzittenden op plots-ling echter werd het weer stil toen de man, d e zich met beide handep op de stoel'euning met moeite in evenwicht hield, met een spottenden glimlach even boog. .Zoo is 't of u 't gelooft, of liever niet zoudt willen gelooven," zeide hjj. Een van de kolonisten, die vlak bij hem is de regeling van het herstel volgens Dawes in de plaats gekomen van die van Versailles en indien de nieuwe regeling op een gegeven oogenblik door een duide- lijke weigering van Duitschland niet meer nagekomen werd, zouden de geallieerden zich altijd op het voorafgaande artikel (430) kuunen beroepen, om de vroegere zones opnieuw te bezetten. Het is waar dat Duitschland nog niet aan alle ver plichtingen van het tractaat voldaan heeft, omdat de geallieerden nog op vollediger ontwapening aandringen. Maav is de ont- wapeningskwestie en in verband daarmee de ontruiming van Keulen geregeld, dan is ook dit -eletsel uit den weg geruimd. T)e kwestie van het Saarbekken is veel kiescher, omdat het tijdstip voor de volks- stemming in het tractaat van Versailles eenmaal op 15 jaar na het in werking tr.den van het tractaat is bepaald en geen vervroeging van dien termijn mogelijk ge- maakt is. Een concessie op ait stuk zou dus werkelijk op een herziening van het vredestractaat neerkomen. Een andere concessie waarover geruchten opduiken, zou een wensch van Duitschland zijn, om door den Volkenbond met het bestuursmandaat over zijn oude kolonien belast te worden, maar de geruchten hier- over zijn vaag en bieden geen houvast. In een bericht van een onzer medewerkers uit Locarno over den inhoud van het Ooste lijke arbitrage-tractaat staat, dat Duitsch land heeft weten te bedingen, dat territo- riale vraagstukken met Polen buiten de verplichte scheidsrechterlijke beslissing val- len. Het is duidelijk dat er dan een Bndere modus voor hun bebandeling moet aange- geven worden, want territoriale vraag stukken zijn het gewichtigst Een bericht van den correspondent van de Temps, geeft de volgende verduidelijkingAlle juri- dische vraagstukken zouden aan de beslis sing door rechters onderworpen worden, bijvoorbeeld aan het Internationale hof van justitie in Den Haagde andere verschil len van politieken of territorialen aard zouden verwezen worden naar een verzoe- ningscommissie en, in geval deze het niet eens kan worden, naar den Raad van den Volkenbond. Dit is, naar m<m zal opmerken ongeveer hetzelfde procede dat thans ten aanzien van het territoriale geschil tus- schen Irak en Turkije over Mosoel gevolgd wordr. Dezelfde raad eindelijk zou kennis moeten nemen van inbreuk op de arbi rage tractaten en het constateeren van zulk een inbreuk zou de garandeerende mrgendheden in actie br/mgen, behalve in geval van flagrante schending. wanneer deze actie onverwijld zou beginuen. Men ziethieruit.dat Frankrijk casuquo ook Duitschland hulp zou moeten brengen tegen Polen, dus Frankrijk's eigen bondgenoot. DE BELGISCHE FRANC BOVEN DEN FRANSCHEN. Voor het eerst sinds de eerste helftvan 1921 is de koers van den Belgischen franc te Amsterdam Woensdag weder boven dien van den Franschen gestegen. De officieele noteering voor zicht Brussel bedroeg nl. 11,36, voor zicht Parijs 11,34. Naar verluidt is de verbetering in den koers van den Belgischen franc het gevolg van de actie van de Engelsche Bank en van een groep Skandinavische bankiers. Het ligt iu de bedoeling van deze combi- natie om den franc te stabiliseeren en niet om hem op pari te brengen. DE BELGISCHE PLANNEN. De minister van financien Janssen en zjjn ambtgenoot Van de Vijvere zjjn Woens dag te Brussel tjeruggekeerd. De resultaten van bun onderhandelingen zullen zijn een leening van 10 millioen pst. in Engeland en van 100 millioen dl, in de Vereenigle Staten. Door de aflossing van de voorschotten, bij de Nationale Bank van Belgie opgenomen, zullen de leeningen zat, een forsche jonge man, stond op en duwde hem kalm op den stoel neer „Ga in dien tusscheutijd zitten," zeide hij droog. ,Als Colonel Barrington klaar is, komt u aan de beurt." Met een klein kandgebaar bedankte Bar rington hem, daarna keerde hjj zich weer tot de overige gasten. .,1k zou er de voorkeur aan gegeven he ben, als deze quaestie in kleinen kring behan- deld was," zeide bij met een stem, die eenigszins heesch klonk, maar zoo langzaam en duidelijk. dat elk woord te verstaan was. .Maar nu we zoo ver gegaau zijn. Dane knikte. .Ja, daarm heeft u gelijk, sir. Juist, omdat we den man, die in elk geval heel veel voor ons gedaan heeft, kennen en respecteeren. is het noodig, dat we ook de rest hooren." Barrington boog instemmend het hoofd met z'n eene hand als steun op de tafel voor hem keek hij Witham aan. Zoudt u ons willen vertellen, wie u bent .Een Engelschman, die getracht heeft als prairie boer hier een bestaan te vinden," antwoordde Witham rustig. „Dezoonvao een plattelands-geneesheer, die bij zijn dood niets ragelaten heeft. dus -emand, die in gewone omstandigheden hier noode geduld zou zijn." Hij zweeg even en blijkbaar waren de aanwezigen over hun eerste verbazing heen, want van alle kanten kwamen uitroepen van protest, terwijl een van deoudste kolo nisten. die vlak bij Colonel Barrington zat, duideljjk hoorbaar zeide rGa voort." Op dat oogenblik sprongDaneimpulsiefop. Die laatste opmerking is dwaasheid". zeide hij. v Alles van dit jaar hebben wjj aan hem te danken, wie en wat hij dan ook moge zijn. Maar aan den anderen kant strekken lot sta ilisaTe van den trank. Op 't oogenblik oedraag de schuld van den staat aan de Bank fr. 5,2 milliard in den vorm van allerlei voorschotten waarbij dan nog komt fr 480 millio-n aan inter- provinciale schuld. zijnde in 't geheel dns ongeveer fr. 5,68 milliard. De buitenlandsehe betaalmiddelen, waar over de staat de beschikking krijgt zul len aldus ter beschikking komen van de Bank en op die wijze een reserve voor den wisselkoers vormen (op gelijke wijze als geschied is met de 100 millioen dollars in den vorigen winter in de V. S. opge- nomen, welke eveneens ter beschikking van het valutafonds zijn gekomen). Is deze reserve eenmaal gevormd dan zal de staat de intrekkirg van den ge dwongen koers afkondigen Gisteren is de oud-minister Theunis naar .Londen vertrokken. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 6 October 1925, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Bltk, burgemeester., Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, M. W. Koster, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoom, J. Weijns, J. M. Baert, A. Th. t Gilde, Ed. van de Casteel, F. Ddeleman, J. de Feijter en P. de Feijter. (2. Vervolg.) g. Naar aanledding van het ter goedkeuring ingezonden raadsbesluit van 27 Aug. 1.1., tot wijziging van den ligger der Wegen en Voet- paden, betreffende den Ouden Weg, is ontvan- gen een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarin zij verzoeken daaromtrent een gewijzigd nieuw besludt te nemen, aangezien voor de ter visie-liggdng een termijn van 14 dagen, in van een maand in acht was genomen en am in plaats van „de Gemeente" te lezen „de Gemeente Axel''. Burgemeester en Wethouders stellen voor een aldus g-ewijzigd bealuit vast te stellen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. h. Proces-venbaal van de op 29 September 1925 door den gemeente-secretaris in opdraoht van Burgemeester en Wethouders ten kantore van den waamemenden gemeente-ontvanger ge- houden opneming der boeken en kas, waarbij is gebleken, dat het batig slot over het dienstjaar 1924 bedraagt 9694,24, van den gewonen dienst en 192,73% van den kapitaaldienst, dat van het batig slot der rekening over 1923 ten bate komt van den dienst 1926 10.574,81%, dat de inkomsten over den dienst 1925 hebben bedragen f 107.557,34, samen f 128.019,13 en dat de uitgaven over 1925 hebben bedragen f 126.574,15, zoodat in kas moest zijn 1444,98, hetgeen overeenkomt met het totaal der in de kas bevonden en in het proces-verbaal omschre- ven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. i. De VOORZITTER deelt namens Burge meester en Wethouders mede, dat de verkoop van de woning F no. 9 in de Oude Wijk heeft opgebracht 385. Aangenomen voor kennisgeving. j. Burgemeester en Wethouders herinneren, dat in de vorige vergadering in hunne handen <wn beiicht en raad gesteld werd een voorstel van den heer Van Dixhoorn, om met andere ge- meenten in Zeeuwsch-Vlaanderen plannen te ontwerpen om voor gezamenlijke rekening, ten behoeve van het geteisterde Borculo, aldaar huizen te bouwen. Het college heeft dit denk- beeld overwogen, doch meent, dat dit plan el ders niet voldoende gerugsteund zal worden, en, mede gelet op het feit, dat de gemeente- raad in de vorige zitting geen blijken van alge meene instemming gaf, zoodat het niet kan voorstellen tot uitvoering over te gaan. De heer VAN DIXHOORN kan zich hierwel bij neerleggen, maar merkt op, dat hij niet had geproken over Borculo alleen, doch oveT de ver- schillende geteisterde plaatsen. De VOORZITTER noemt dit juist, het denk- beeld is in het prea-advies niet juist omschre- ven. k. De VOORZITTER deelt mede, dat bij Burgemeester en Wethouders om advies werd ontvangen een schrijven met een onleesbare handteekening, waarin klachten werden geuit omtrent de noodwoningen op 'tPlaatje, die in or.voldoenden toestand verkeeren en daar zou den staan in strijd met de bepalingen, aange zien die maar 5 jaar mogen blijven staan. Zich herinnerend de ellende die ze het vorig jaar met de andere noodwoningen hebben meege- maakt, hebben Burgemeester en Wethouders aan Zijne Excellence geantwoord, dat zij er aan zullen medewerken, dat die noodwoningen vind ik wel, dat hij ons een volledigen uitleg verscbuldigd is." Bij die woordeV van Dane gaf Maud Barrington Alfreton een wenk Alsof hij op een kleine aanmoediging gewacht had, zoo vlug stond de jonge man op, een voor- beeld, dat onmiddellijk door Macdonald en een paar van de andere kolonisten gevol/d werd. u Ik ben hem alles verscbuldigd", zeide de jonge Engelschman, met een beslisten klank in zjjn stem, terwijl bij van opwin- ding tot in zijn bats rood werd, „en ik ben de eenige niet. Nu is het geschikte oogenblik, om te tooren, hoe dankbaar we hem zijn." Barrington bracht hem met een hand- gebaar tot bedaren „Ga zitten alle- maalZoo moei ijk en pijnlijk het ook voor verscheidene van ons is nu we zoo ver gegaan zijn, moet de gebeele zaak in tegenwoordigheid van ons alien opge helderd worden." Witham scboof zijn stoei een eind achter- uit, maar toen Courthorne opkeek, alsof hij iets wilde zeggen, boog de man, die schuin achter hum zat, zich voorover en legde, niet bepaald zacht, zijn hand op den arm, onder de witbestoven mouw. „Wees zoo goed, om de eerste tien minuten uw mond te houden" zeide hij kortaf „Als Colonel Barrington uw opinie noodig heeft, zal hij er u wel om vragen." „Er is niet veel meer te vertellen," te- gon Witham ,Thuis, in Engeland, had ik geen behoorlijke levenskans, daarom ben ik hierhren gekomen met als bedrijfskapitaal honderd pond die een ver familielid me geleend had. Z> oals u alien wel bij onder- vinding weet, is dat een.bedrag, waarmee iemand hier niet ver komt dat merkte ten spoeri i gste door de bewoners zullen worden ontruimd. De bewoners zijn daarop aangeschreven, dat ze zich van een andere woning zullen moeten vooizden, want dat ze deze voor 1 Maart a.s. moeten ontruimen, daar de woningen daarna zullen worden afgebroken. Er is bij die ge- legeniheid ook nog gewezen op Vinke en ook deze is aangezegd, dat hij zijn woning moet verlaten. De heer WEIJNS: Zoodat die menschen, door het schrijven van een onibekende gedwon- gen worden hunne woning te verlaten en de dape worcjen van die scbrijverij, omdat ze nu in de toekomst meer voor huishuur zullen moe ten betalen. Hij noemt dat geen bevordering van den wertkenden stand. Aangenomen voor kennisgeving. 1. Een adres van het Bestuur der Katholieke Schoolvereeniging, gevestigd te Hulst, als be- heerder der Middelbare Handelsdagschool al daar, dat daarin te kennen geeft: dat het hoogst erkentelijk is voor den steun, dien het voor 1925 en vorige jaren van Uwen raad mocht ontvangen; dat het, zooals Uwen raad uit de hierbij ge- voegde rekening blijken zal, aan het eind van 1924 stond voor een tekort van f 3064,97, n.l. het verschil tusschen uitgaven en ontvangsten verminderd met f 896,10, die. nog van het Rijk als aanvuliing tot 50 der gewone uitgaven zijn te ontvangen en dat het eind van 1925, ondawks allerlei bezuinigingen en hervormin- gen, opnieuw met een nadeelig saldo zal moe ten sluiten; dat dit tekort veroorzaakt wordt doordat de omliggende gemeenten hare subsidies te veel beperken en Rijk en Provincie binnen het kader der wet niet hooger kunmen gaan; dat het reeds het vorig jaar hierop heeft gewezen en toen reeds een jaarlijksche bijdra- ge vroeg van 150,per leerling uit Uwe gemeente, die de school bezoekt, bij welks inwdlliging door versehillende gemeenten de rekening zou zijn sluitend gemaakt; dat het Bestuur zulke regeling de meest rec.htvaardige acht, omdat dan alleen Uw Raad bijdraagt als er leerlingen uit Uwe gemeente de school bezoeken; dat het overtuigd is, dat ook Uw Raad niet zal ontkennen welk groot belang voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen zou verloren gaan indien terslotte deze ondei-wijsinrichting moest wor den opgegeven; dat uit de omstandighedd, dat uit Uwe ge meente 3 leerlingen de school bezoeken, wel bljjkt, dat ook in Uwe gemeente ouders zijn, die Middelbaar Onderwijs voor hunne kinderen wenschen, zoodat het voortbestaan dezer school ook een economisch belang is voor de buiten- gemeenten, die bij de opheffing ervan en over- gang door de leerlingen naar een Rijks H.B.S. een veel grootere jaarlijksche bijdrage volgens de wet verplicht zijn te betalen; dat het bestuur, volgens bijgaandie begrooting voor 1926, pogiragen doet om van de gemeente Hulst weer als voor 1925 4500,te bekomen en van Hontenisse, dat reeds voor 1925 een subsidie van 150,per leerling gaf, voor 1926 dezelfde bijdrage zal verzoeken en de rest van de overige gemeenten hoopt te ver- krijgen, op de basis van 150,per leerling waarom het Uwen Raad eerbiedig verzoekt, voor 1926 een subsidie te willen verieenen van 450. Aangezien dit verzoek na de vergadering van Burgemeester en Wethouders is ingekomen, stelt de Voorzitter voor, dit te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders om advies. De heer 't GILDE wijst er op, dat er 't vo rig jaar een adres was van dezelfde strekking en de houding van Burgemeester en Wethou ders daaromtrent wel bekend is. Spreker zal over zijn eigen houding niets zeggen, hij is geen voorstander van splitsing in het onderwijs, doch hij ziet niet in, waarom dit adres thans niet zou kunnen worden afgedaan. De VOORZITTER merkt op, dat het een nieuw verzoek is. Hij heeft het op de agenda geplaatst, doch heeft er nog niet met de wet houders over kunnen spreken. Vandaar zijn voorstel. Het wordt aangenomen met algemeene stemmen. m. De VOORZITTER deelt mede, dat door de gemeente thans het ondei'houd van het vroeger besproken deel van den Singelweg var den Noordpolder is overgenomen. Naar aanleiding van de gevoerde onderhandelingen is ontvangen een schrijven van het bestuur van den polder „Noord", waarin dit, in ant- woord op een schrijven van het gemeentqbe- stuur meedeelt, aan de gemeente behoudffhs rechten van derden vengunning te verieenen het in genoemd schrijven bedoelde gedeelte van den Singelweg te verharden met keien onder voorwaarde, dat dit gedeelte in voort- durend onderfioud blijft van de gemeente Axel. Aangezien-de polder geen belang heeft bij deze verharding en de tegenwoordige onder- houdskosten slechts een zeer gering bedrag bedragen, zijn zij niet genegen om jaarlijksch ik toen ikua een j aar van werken oij anderen, voor mezelf begon met een paar paarden en een stuk regeeriugslaud, 0»er de jaren, die daarop gevolgd zyu, jaren van bard werken, op on voldoende voeding, bekoef ik niet veel te vertellen, ofsekoon ze er natuur ijk bet hunne toe oijgediagen hebben, om mijn houd ng van naderhand te bepalen. De eerste paar jaren had ik tege-islag op tegenslag, vooral door bet weer, een paar abnormaal droge zomers en een sneeuw- storm van een dsg of d>it, die een punt achter mijn paard u fokkerij zette, en ik had niet voldo nde geld, om me door dien moeilijken tijd heer te helpen. Maar on danks dat alles e ik kan u z-gg-m, dat het werken is, om met een en het- zelf'ds span paardi-n te oogsten eu'tgraan, al is 't nog zoo wrinig, bin en te halen heb ik 't zes jaar volgehoudenik denk door de overtuiging, dat ik slagen zou, a's ik door gunstiye omstandigbi-den een keer een kans kreeg." Overw-ldigd door zijn herrinne, ingeu zweeg hij evenMacdonald schonk een glas wijn in en schoof het op een manier, die duidelijk zijn medevoelen te kennen gaf, naar hem toe. ;/Je zult het niet gauw opgegeven heb ben, dat weten we na hetgeen we dezen zomer hier n Silverdale gezien heb en," zeide hij. Witham schoof het glas weg in kaars- rechte houding, met zijn gebruinde handen ineen op het witte tafellaken, keek hij Colonel Barrington aan. „Maar ondanks alles," giug hij voort, „bad ik tot op den avond, waarop Court horne bij me kwam niets gedaan, dat niet door den beugel kon en alleen de groote geldverlegenheid, waarin ik me toen bevond, ecu bedrag bij te dragen in het ondei'houd. Aangenoimen voor kennisgeving. 3. Benoemen leden van'de Gascommissie. De Voorzitter verzoekt over te gaan tot het benoemen van 3 leden voor de Gascommis- sie, wegens periodieke aftreding van de heeren J. M. Baert, J. de Feijter en P. de Feijter. Hij noodigt de heeren Dieleman en Van de Casteel uit met hem het stem-bureau te vormen. De heer Baert wordt herbenoemd met 8 stemmen. 2 stemmen zijn uitgebracht op den heer t Gilde en 1 op den heer Dieleman. De heer J. de Feijter wordt herfoenoeigd met 8 stemmen. 2 stemmen zijn uitgebracht op den heer 't Gilde en 1 op den heer Dieleman. De heer P. de Feijter wordt herbenoemd met 7 stemmen. 4 stemmen zijn uitgebracht op den heer 't Gilde. De herbenoemde heeren nemen de benoe- ming aan. 4. Salarisregeling en benoeming gemeente- opzichter. Burgemeester en Wethouders stellen voor: a. de salarisregeling van den Gemeente- Opzichter, vastgesteld bij Raadsbesluit, dd. 14 October 1924, zoodanig te herzien, dat het sa- laris van denfunctionnaris wordt bepaald op f 2000 met 4 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100, ingaande 1 Januari 1926. •b. de tegenwoordige functionnaris, de heer P. C. Filius, die bij raadsbesluit, dd. 18 Nov. 1924 voor een jaar tijdelijk is benoemd, defini- tief te benoemen, aangezien deze persoon, gedu- rer.de dit jaar voldoende blijk heeft gegeven, volkomen voor zijne taak berekend te zijn, en deze benoeming te doen ingaan met 1 1 Januari 1926. c. deze functionnaris, in verband met de vele buitengewone werkzaamheden, gedurende dit jaar een gratificatie te verieenen van f 200. Het college meent dit met geruistheid te kun nen adviseeren, aangezien het safaris gedurende dit jaar van dezen tij-delijken ambtenaar niet in ervenredigheid is geweest met de veie verant- woordelijke werkzaamheden, zooals het aankoo- pen van materialen, enz. De VOORZITTER herinnert,<latdegemeente- opzicbter voor een jaar als proef is benoemd. Zij kunnen met voile gerustheid verklaren, dat deze amibtenaar in dat proef jaar uitstekend -heeft voldaan en stellen nu voor, zijn salaris definitief te regelen met ingang van 1 Januari aanstaande, en hem definitief te benoemen. Aangezien het jaar 1925 echter een zeer druk jaar is geweest, stellen Burgemeester en Wet houders voor, hem voor dit jaar een gratificatie toe te kennen van 200. De heer VAN DE CASTEEL gelooft, dat het een goede opzichter is en zou er voor zijn, dat hij tenstond over het jaar 1925 het voile safa ris kreeg, dat Burgemeester en Wethouders voorstellen hem met 1 Januari a.s. te geven. De heer OGGEL merkt op, dat dit niet kan. Voor dit jaar is zijn salaris vastgesteld, daar om stellen Burgemeester en Wethouders ook voor een gratificatie te geven. In dien vorm moet het geschieden. De VOORZITTER geeft in overwegingdaar- ovei straks te spreken. De heer 't GILDE heeft met verwon-dering kennis genomen van de behandeling van dit punt bij het afdeelingsonderzoek voor de ge- meentebegrooting. Hij heeft zich bij het ken nis nemen van het verslag de oogen uitgewre- ven om te zien of hij wel goed las en zich daarna afgevraagd of we nu werkelijk in de 20e eeuw leven. nu er raadsleden zijn, die dur- ven beweren, dat voor dezen ambtenaaj' een salaris van 2000 als aanvangssalaris te hoog is. Indien de jaarwedde op dat bedrag zou blij ven, was het noodwendig- gevolg, dat we weer tot het oude, of het laat maar waaien systeem zouden terugkeeren en de gemeenteopzichter zich zou moeten bezighouden met het maken van teekeningetjes van Jan en alleman en waarvan het bezwaar is, dat 'hij dan moet ad viseeren omtrent zijn eigen planner en ont werpen. Spreker zou zich als raadslid schamen, om te probeeren van dat toch al niet te hooge salaris nog iets af te breken. Men moet niet vergeten, dat, al werd het werk eens iets min der, de gemeenteopzichter een ambtenaar is met groote verantwoordelijkheid, en die zou dan in salaris nog komen te staan beneden een putjesschepper te Amsterdam. Spreker zal daarom het voorstel van Burgemeester en Wet houders met beide handen aanvaarden; hij heeft nog wel overwogen iets verder te gaan, doch aangezien hij daarvan weinig succes, ver- wachjte, is hij er maar van af gezien en zal dit voorstel steunen- Wat het d-enkbeeld van den heer Van de Casteel betreft, om dien ambtenaar over dit jaar reeds de jaarwedde van 2000 toe te ken nen, dit kan sipreiker ook wej steunen. Indien mer. let op hetgeen de man noodig heeft, de duurte van zijn woning enz., dan is het zoo klaar als een klon-tje, dat de man van f 1500 noopte me, om zijn aanbod aan te nemen. Want hij kwam dien avond met een aan bod. Voor een zeker cedrag als vergoeding stelde hij me voor. om hem,an zijn kleeren en op zijn paard te per ouifie^ren, dan kon hij zijn vriendrn by 'tsmol-kelen van een partij whisky helpen, terwjjl de mare- chaussees mij achterna gingeu. Tenminste, dat heette het doel van zijn voorstel. Ik ben dien avond weggegaan en heb me veertien dagen laug letterlijk aan onze overeenkomst gehouden dat t eeft me iets gekost, wat ik waarschijnlyk nooit meer terugkrijgen zal. tenzij ik bij het gerechtelijk onderzoek, dat binmnkort, als alles naar wensch gaat, plaats zal hebben, van aile blanm gezuiverd word. Ttrwijl ik voor hem doorging, kreeg ik een schrijven van uw zaakgel stigde en van dat oogenblik af stond ik voor de keuze of veroordeeld worden voor hetgeen Cou thorne gedaan had, of doorgaan met de maskerade. Toen ik weg was. had hij mijn paard genomen, en was, gekleed in mijn oude kleeren. weggereden a's de marechaus ees hem gezien hadden. leed het geen twijfel of ze zouden mij van hetgeen hij gedaan had betichten. Geld van u aannemen kon ik niet. maar, ofschoon Courthorne verdronken heette te zijn, was mijn komen naar Sil verdale iets dat ik niet had mogen doen. Maar toen ik h:er eenmaal was, lekeu me de omstandigheden. waarin ik opeens ge plaatst werd, de verwezenlijking van een droom, dit was de kans die ik me gewenscht had. mijn eerzueht d'-ed de rest, ik voelde mijn kracht, ik wist, wat ik kon doen." (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 5