TerlTeazsnsche Courant DE INDRINGER Oienstplicht. Yriidag 2 October 1925. No. 7819 T WHHDB BLA.O 8INNENLAND. r SniLLKTOV. BUITENLAND. Vrijstelling wegens kostwinnerschap an wegens persoonlijke onmisbaarheid. Kostwinnsrs. Opmerking. Persooniijke onmisbaarheid, Bawijs van gedane aanvraag. Beslissing EEN OYOLOON MUSEUM. Jhr. de Muralt. burgemeester van Bor- culo, heeft het initiaHef genomen tot het oprichten van eeu cycloon museum kImerHF^oph. en fabrieken VAN I)e Burgemeester van TER NEUZEN, brengt oiuler de aandacht van belanghebbenden, dat vrijstelling wegens een der hierboven genoemde redenen voor degenen, die voor de Editing van liet volgend jaar hebben geloot. in bet algemeen moet worden aan- gevraagd omstreeks drie maanden voor bet tijd- stip, waarop de ingeschrevene 7itl worden ingelijfd. Ten aanzien van hen, wier mlijving zal plaats hebben binnen drie maanden na Ontvangst van de kennisgeving betreffende de toewijzing aan een onderdeel van de landmacht of de zeemaoht, gesehiedt da aanvraag binnen 14 dagen na ontvangst van bedoelde kennisgeving. Ontstaat de reden van vrijstelling eerst na den hierboven aangegeven tijd, dan gesehiedt de aanvraag binnen 14 daget, nadat de reden van vrijstelling is ""omtrent elk der genoemde redenen van vrijstelling geldt voorts betgeen hieronder vermeld is. Vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt ver- leend aan hem. door wiens verblijf in werkelijken dienst voor eerste oefening voldoende middelen tot levensonderhoud aan andere personen ontbreken of zouden komen te ontbreken. Onder deze personen worden uitsluitend begrepen a. de echtgenoote van den ingeschrevene; b. zijn bloed- en aanverwanten in de reehte linie c. zijn andere bloed- en aanverwanten in den tweeden graad d. zijn pleegouders e. degenen, in wier onderhoud de ingeschrevene ingevolge rechterlijk vonnis moet voorzien. Geldt het iemand, die reeds is ingelijfd, dan wordt de vrijstelling niet verleend, zoo de belangen van den dienst het wenschelijk maken haar met te ver- Jeenen. Het verdient bijzondere aandacht, dat vergoeamy wegens kostwinnerschap voor het verblijf onder de wapenen voof eerste oefening slecbtsbij uitzondering wordt toegekend, namelijk alleen in het geval, dat de behoefte daaraan eerst tijdens den duur van de eerste oefening ontstaat en als boveudien de be langen van den dienst niet toeTaten den ingelijfden kostwinner vrij te stellen. Wie vrijstelling wegens kostwinnerschap verlangt, moet ter secretarie van de gemeente verzoeken een staat van inlichtingen op te maken. Bij uitzondering kan de staat van inlichting in een andere gemeente of in het buitenland worden opgemaakt. Vrijstelling wegens kostwinnerschap wofdt aan- vankelijk een of meermalen voor een bepaalden duur verleend:—Is de vrijstelling reeds voor een gezamenlijken duur van tenminste vicr jaren verleend en blijkt de grond voor de vrijstelling bij een daar- na te nemen beslissing nog aanwezig, dan wordt de vrijstelling voorgoed verleend. Zoolang de vrijstelling nog niet voorgoed verleend is, kan zij worden inge- trokken, als blijkt, dat de grond voor de vrijstelling niet meer bestaat. Vrijstelling wegens persoonlijke onmisbaarheid wordt verleend aan hem, wiens aanwezigheid nood- zakelijk is voor de Tnstandhouding der mirtdeien .111 bestaan van personen,'als hierboven met betrekking tot kostwinners onder de letters a—e. zijn vermeld. Omtrent het aanvragen van vrijstelling wegens persoonlijke onmisbaarheid geldt betgeen ten aan zien van het aanvragen van vrijstelling wegens kost winnerschap is vermeld. Wat hierboven onder „Opmerking staat. geldt 00k voor deze reden van vrijstelling. Van elke aanvraag om vrijstelling wordt terstond een bewijs afgegeven, aan den persoon die de aan vraag doet. Op de aanvragen om vrijstelling wegens een der bovengenoemde redenen wordt besRst door den Minister van Oorlog of, betreft diet iemand, die voor de zeemacht. bestemd of bij de zeemaoht ingelijfd is, door den Minister van Marine. De aanvraag moet niettemin ter gemeentesecretarie geschieden. N.B. la tijden van oorlog, oorlogsgevaar of andere bultengewone omstandigheden tretdf de wegens kostwinnerschap of persoonlijke onmisbaarheid verieende vrijstelling buiten werking. Ter Neuzen, 30 September 1925 De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Uit het Engelsch van Harold Bindloss. 0 81) ,.(Vervolg.) E enals maanden geleden, toen in de lente de grond, kaal en bruin, op het zaad had liggen wachten, toen het ieek, alsof het komende jaar den verbouwers van alie soorten graan niets dan misere breugen zou, zag ze 00k nu een rij van machines, bespannen met groote, krachtige werk- pairden, de helling afkomen. Ook nu waren ze trapsgewijze opgesteld en ook nu wisten ze den voorgeschreven afstand met militaire nauwgezetheid te bewarenmaar in plaats van ploegen, waren het nu maaimaehines met grijpende en draaiende armen. Voor h n boog de tarwe zich neer, een rij van goudgele, in eeu richting liggende schooven merkte hun weg vooraan, op den iioogen bok van de eerste, hortend en stootend voortrijdende machine, zat een man, dien ze ondanks den grooten afstand onmiddel- lijk herkende. Zjjn gezicht was door de zomerzon tot de tint van Zwartvoet-lndiaan gebronsd zelfs uit de verte, van de plaats af waar ze stond, kon ze de donkere kleur van zijn hals boven het openvalende bluuwe hemd en van zijn armen, die kraehtig en gespierd uit zijn opgestroopte mouwen te voorschijn De beer J. Resstng, gemeente-ontvanger, is voorloopig belast met het verzam len van materiaal en gegevens. Waar het bijeenbrengeu van een zoo volledig moge- lijke coilectie van grcot wetenschappelijk belang wordt geacht, roept de burgemees ter van Borculo aller medewerking in, om daartoe te geraken. Ieder, die in het be- zit is van fotografien, beschrijvingen, aan teekeningen, affiches, couranten, bulletins, telegrammen, inprime's, brieven, enz. be- ttekking bebbende op de ramp te Borculo, op de gehouden geldinzamelingen, of op den wederopbouw wordt uitgenoodigd, deze stukken voor de aan te leggen verzameling te willen afstaan en rechtstreeks te adres seeren aan den gemeente-ontvanger voor noemd. HET VERDRAG MET BELGIE. Er hebben zich ook te Rotterdam, te Leiden en in Zeeland afdeelingen gecon- stitueerd van het nationaal comite van actie tot wjjziging van het verdrag met Belgie. De besturen dezer afdeelingen zjjn als volgt samengesteld afdeeling Rotterdam voorzitter de heer E. P. de Monchy, oud voorzitter van de Kamer van Koophandelsecretaris de beer E. A. van Wely afdeeling Zeelandvoorzitter de beer C Boudewijnse. vo irzitter van de Kamer van Koophande; voor de Zeeuwsche eilan- densecretaris de heer N. J. Harte, seer, van de K v. K voor Z. VI. te Ter Neuzen Mr. J. H. M. Stieger, adv. en proc. te Goes J. J. Wallier,, arts te Breskens, H. C. Wesseling, dir. van de Kon. Mij „De Schelde", te Vlissingen afd<je!ing Leiden voorz:tter prof, dr. H. T Colenbrander. Als algemeen voorzitter van het nationaal comite treedt op Mr. J. Luden, president- commissaris van de Nederlandsche Bank. Het algemeen secretariaat wordt waarge- nomen door ir. A. A. Mussaert, c. i. Kerk- straat 24. Baarn. DE PLANNEN VAN FOKKER*. Naar aanieiding van bet bericht van het Amerikaansche luchtvaartblad //Aviation" omtrent de planuen van den heer Fokker tot het bouwen van een nieuwe fabriek in Kansas City heeft de „N. R. Ct." zich om nadere inlichtingen gewend tot de directie der N. V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek De heer Fokker bevindt -Teh op het oogen blik in Amerika. De adjunct-directeur, ir. B. Stephan, decide het vo'gende mede „Er is mij iets van bekend, dat de heer Fokker het voornemen heeft, om zijn Neder- landerschap met het burgerschap van de Ver. Staten te verwisselen. De Atlantic Aircraft Corporation in New Jersey is een Fokker-faJiriek die reeds jaren bestaatde Europeesche en de Ameri- kaansche onderneming van den beer Fokker stiian geheel onafhankelijk van elkander als ieider van beide ondernemingen vormt de heer Fokker er slechts de trait-d'union tusschen. Door de s'erke belangengemeenschap tus schen zijn veel verder dan de Europeesche groote steden uit elkaar liggende centra van handel en uijverheid en door de om- standigheid. dat hiertusschen geen lands- grenzen liggen, biedt Amerika aan de civiele li^chtvaart zeer goede kansen voor een krach tige en snelle ontwikkeling. Hierom heeft de heer Fokker met zijn Amerikaansche compagnous besloten tot een belangrijke uitbreiding van het bedrijf in Amerika, hetwelk dan onder den naam Fokker Aircraft Comp. zijn zetel zal hebben te Kansas Het bestaande bedrijf te New Jersey zal men bezigen voor bet fabjuceeren van proef- types, het nieuwe en grootere bedrijf te Kansas City voor de grootere productie. In de verhouding tusschen de Nederlandsche en A merikaanscbe ondernemingen verandert nietsdeze trad nu reeds op als agente van de N V. Nederl Vliegtuigenfabriek en betrok van haar onderdeelen en dit blijft zoo. Datgene, waarop .Aviation" den meesten nadruk in haar bericht legde, n.l. dat de beer Fokker zich in Amerika blijvend wi[ kwamen, onderscheiden. Steeds nader kwamen de machines met kun vermoeide, bezweete dieren het doffe stampen van de hoeven en het rateien en kletteren zwol lang/.aam aan tot het 't fijne ruischen van het graan geheel" overstemde toen op ens hield de eerste machine sti!meteen keerde de man op den bok zich om en hief de hand op. De schuine gekartelde lijn werd verbroken, de machines reden elkaar voorbij en stelden zich weer in de oude fovmatie, maar nu in de tegenovergestelde richting, op. Met een grimmigen trek om zijn mond knikte Colonel Barriugton een paar maal achtereen. „Uitstekend gedaan", zeide hij goed- keurend ,Kerels die 't meer bij de hand gel. ad hebben geen enkeie nieuweling onder landbouwers uit Manitoba, die onder gunstige omstandigheden hun eigen land bewerkt zouden hebben. Hoe hij ze hierheen gekregen heeft is me een raadsel en als 't niet toevallig e n uitzonderings- jaar was, zou 't me evengoed een raadsel zijn, hoe hij ze zou kunnen betalen. Oogsten op zoo'n schaai hebben we hier in Silverdale nog nooit meegemaakt." Bij die laatste woorden was bet. of hij even zuchttein een plotseli^g kramp- achtiger grpep s'oten zijn vingers zich om zijn rijzweep. In een plotselinge opwelling van medelijden keek Maud Barrington hem aan Niemand heeft het altijd bij het reehte eind" zeide ze zaeht, „en gelukkig komen goede jaren zelden alleen. Over een maand of zes is 't weer lente, dan be ploegt u iedere are gronds, die u bezit." vestigen en zich als Amerikaaesch burger laten naturalis- eren, kunnen we echter met beslistheid tegenspreken." DE TOESTAND. De Duitsch-nationalen in de Duitsche republiek zijn, schrijft de N. R. Crt de erfgenamen van de vroegere conservatieven in't Duitsche keizerrijk en in het koninkrijk Pruisen. De verdooping van de partij ge- schiedde indertijd onder den indruk van de November omwenteling, toen de benaming „conservatief" taboe werd. De erfgenamen vertoonen feitelijk nog altijd de eigen- schappen, van de oude conservatieve partij, als daar ziju chauvin sme en protectio- nisme. Toen Heydebrand von der Lasa, de woordvoerder der consertieven en „on- gekroonde koning van Pruisen", bij een ernst'ge crisis tusschen Duitschland en Frankrijk over Marokko eenige jaren voor den grooten oorlog zijn bekende „stoke- brand"-rede hield (onder toejuiching van kroonprins Wilhelm, die zich op de open- bare tribune bevond), mthulde hij aan Europa een geestesgesteldheid, die hem en zijn partij niet vrij kon pleiten van aan- sprakelijkheid van op een oorlog aan te sturen. Het is daarom eecigszins ongerijmd, dat juist deze partij telkens zoo hevig tamboereert op de verloochening van art. 231 van het tractaat van Versailles Dit artikel is het eerste van het hoofdstuk over de schadevergoedingen en houdt in dat „de geallieerde en geassocieerde regee- ringen verklareD, en Duitschland erkent, dat Duitschland en zijn bondgenooten aan- sprakelijk zijn voor het veroorzaken van alle verliezen en schaden, geleden door de geallieerde en geassocieerde regeeringen en hun onderdanen ten gevolge van den oorlog die hun opgedvongen is door den aanval van Duitschland en zijn bondgenooten Als de Duitsch uationalen zeggen. dat dit artikel Duitschland's ..uitsluitende aan- sprakelijkheid voor de; oorlog" vaststelt is dit dus feitelijk al te beknopt en daar- door niet geheel juist Duitschland deelt in dat artikel in de eerste plaats een aan sprakelijkheid met zijn bondgenooten en voorts geldt die aansprakelijkheid verliezen en schaden. Als de oorlogsaansprakelijkheid te berde komt, heeft zeker ook de doldriftige Oos- tenrijksche politiek haar belangrijk deel mee te dragen Het artikel gewaagt echter van den oorlog, die den geallieerde n door den „aanval van Duitschland en zijn bond genooten opgedrongen is", wat niet hetzelfde is, omdat aanvallers in een oorlog niet uitsluitend de moreele schuld ervoor behoe- ven te dragen. De algeheele aansprakeiijKsteiling van Duitschland en zjjn bondgenooten voor alle schaden en verliezen is verder al in de praktijk aanmerkelijk verzacht, sedert het werkelijke betaalvejznogen van de aanspra kelijk gestelden als maatstaf erkend is. Wat Duitschland betreft, behoeft men slechts naar de regeling volgens de comrnissie van Dawes te verwijzen, gezwegen nog van de clemer-tewijze waarop degeallieerdenDuitsch- land's bondgenooten hebben behandeld. Zoo is er al een en ander afgesleten van de scherpe kanten van de hepalinsr. De zaak zit op het oogenhlik zoo, dat de geallieerden, hoezeer zij op de nood- zakelijkheid staan om de letter van het tractaat van Versailles onaangetast te laten, blijk hebben gegeven dit niet geheel in letterlijken geest te wiilen uitleggen. In verband hiermee heeft het niet reel zin, indien de Duitsch uationalen telkens teg.p de letjer ervan in verzet. komen, terwjjl zij zich ook weer (b.v. ten aanzien van de berziening van onhoudbaar blijkende grens- regelingen) op de letter ervan beroepen. Het tractaat van Versailles is nog voor veel afslijting vatbaar. Men mag b. v. ver- wachten. dat, indien het waarborgtraetaat eenmaal van kracht geworden is, de ge allieerden tegenover den waar' org welken Duitschland dan peeft, de ongeriimdheid Barring>on glimlachte ironiscli. „Dan ben ik met mijn ijver net een jaar te iaat, besre kind. Een ander nadoen kan iedpreen maar als we met ons alien gaan zaaien, en de oogst is goed dan gaat de,p.ijs dientengevolge naar de laagte. Neer, de baanbreker, de man die wat aandurff, dat is degeen, die de winst opstrijken k.in." „flet had evengoed ien fiasco kunnen worden", mengde miss Barrington zich in 'tgesprek, „dat heeft hij gerisqu erd." „Natuurlijk", antwoordde Barrington rustig, ik zal de laatste zijn om zijn moed en zijn vermogeu. om vooruit te zien. te kleineeren. Tntegendeel, ik ben zelfs blij, dat hij me door zijn bonding tot capitu- leeren gedwongen heeft, want ik heb, vooral in den laatsten tijd, gemerkt, dat ik oud begin te worden. Daarom voel ik 't als een geruststelling, dat er iemand met meer capaciteiten klaar staat om mij te ver angen 't heeft lang geduurd voordat ik dat ^■ilde toegeven voor zijn komst hier had ik ee i sterk vooroordeel tegen hem maar ten slotte heeft al!es zich ten bestwil gekeerd. Wat Lance ook gedaan moge hebben hij is van geboorte een heer en goed bloed verloochent zich nooit". Het meisje naast hem was zelf van aristocratische afkomsteen jaar geleden zou ze die eenigszins bekrompen uitspraak van haar 00m zonder aarzelen onderschreven hebbennu twijfelde ze verwonderd vroeg ze zich af, hoe ze in zulk een korten tijd zoo veranderd kon zijn. „Vindt u die redeneering niet wat ouder- wetsch wat hij gedaan heeft is toch zullen gaan inzien van verdere bezethouding van de linker Rijnoever met bruggehoofden. Die ongerijmdheid zal hun te eerder duide- lijk worden, indien zij in Duitschland ook werkelijk de teekenen waarnemen van een nieuwen geest, den geest van het waarborg- tractaat zelf. De Duitsch-nationalen werken daar op dit oogenblik zeker niet toe mee. Telegrammen uitLonden, Pa= ijs en Berlijn hebben nu aan den dag gebracht, wat de Duitsche gezsnten in de West-Europeesche hoofdsteden tegelijk met de schriftelijke aanneming van de uitnood ging tot de ministerconferentie mondeling uiteengezet hebben. Zij maakten uit naam van hun regeering, waarin Duitsch-nationale minis ters zitten, opnieuw voorbehoud voor een toetreding tot den Volkenbond (op grond van art. 16 van het Handvest, die ver- plichtingen voor bijstand oplegt, welke het ontwapende Duitschland meent niet te kunnen nakomeu). wierpen de kwestie van de aansprakelijkheid van Duitschland voor den oorlog op en drongen aan op spoedige ontruiming van de Keulsche zone. Enge- land en Frankrijk hebben hierop ongeveer gelijkluidend, en dus 11a gehouden overleg, geantwoord in een schriftelijke nota, die in alle opzichten afwijzend is. Het tractaat van Versailles kan niet gewijzigd worden noch het oordeel van de geallieerden over het verleden. De Keulsche zone zal ont- ruimd worden zoodra Duitschland ziin ont- wapeningsverplichtingen heeft uitgevoerd. Nul op het rekest dus. De ongewone stap van een openbaar- making van deze nota, bijkans tegelijk met hare overhandiging aan de Duitsche ge- zanten te Londen en te Parijs, heeft blijk- baar de beteekenis van een dringende waarschuwing aan Duitschland, Briand had gewild dat de Duitsche regeering haar mondelinge verklaringen niet openbaar zou maken. De sterkte van de Duitsch uatio nale fronde blijkt uit den onwii van Berlijn. om hieraan gevolg te geven, ofschoon men daar had kunnen weteo, dat Briand dit vroeg in verband met de moeilijkheden van binnenlandschen politieken aard, die hem en Painleve's regeering zouden kun nen bedreigen. Briand vroeg het in het belang van het slagen der onderhandelingen. De Fransehe recbterzijde kan er munt uit slaan, als uit Duitschland p'otseling zulk een onvriendelijke windstoot komt op het oogenblik dat men het waarborgtractaat in de wereld wil helpen. Een ding hebben de geallieerden nocli- tans met hun vast'beraden houdingbereikt, namelijk dat in het Duitsche communique over het mondeling vertoog der Duitsche gezanten, niet gerept wordt van de kwes tie van de aansprakelijkheid voor den oor log. Daar wi! de Duitsche regeering geen weet van hebben. Maar men draagt er nu toch kennis van uit de mededeelingen van Engelsche en Fransehe zjjde. Men behoeft niet te vreezen dat de conferentie in Zwitserland ten gevolge van dit onaangename incident niet door zal gaan. Het is alieen jammer, dat het de atmosfeer ervoor eenigszins bedorven heeft. Van Duitsch standpunt beschouwd kan het ook geen voordeel brengen, datEnge- land en Frankrijk erdoor vereenigd zijn in gemeenschappelijk wantrouwen aangaan- de de oprechtheid van Duitschland's be- doelingen, nu zij ervaren hebben, hoe grooten invloed de Duitsch-nationale denk- wijze te Berlijn kan oeftnen. VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN TE TER NEUZEN. Vergadering van Dinsdag 29 Sept. 1925. Voorzitter de heer J. A. van Ronipu. Verder tegenwoordig van het grootbedrijf de heeren L. de Feijter, I. van Melle, J. Ris- seeuw en C. Wind van Merkesteijn en van het kleinbedrijf de heeren G. Stevens, A. J. Wijffels, A. van der Walle, A. de Vrieze, J. M. Oggel en A. Catsman. Afwezig de heeren P. A. Neeteson, L. van Waesberghe en A. van 't Hoff, met kennis geving. - Na opening der vei^adering worden de no- tulen der vergad^-ing van 14 Feb:. 1.1. met algemeene stem men vastgesfceLd. Daarna komt aan de orde: gen eg waarboi-g voor zijn karakter en capaciteiten?" v^oeg ze Met een lichten glimlach wendde Barring ton het hoofd afcritisch. met scherpen blik door de ondervinding van de laatste maanden, keek het meisje naar hem. Zooals hij daar stond, onberispelijk gekleed. met een hand in loshangenden zeemleeren vijhand- schoen op zijjn heup. met het type dat alleen generatie op generatie van aiisto cratische voorouders aan iemand geven kan, een type, dat van zekere aanmatiging en kwalijk verborgen trots gewis niet vrij te pleiten was begreep ze het een dwaasheid, om van hem sympathie of begrip voor haar veranderde inzicliten te verwach'en. „Hoor eens, kind," zeide hij, terwijl hij zich weer naar haar toekeerde, ,,'tmoge dan waar zijn, dat anderen ons in vele opzichiec kunnen overtrefi'en. eerste rangs resultaten bereiken ze toch nooit. En of schoon ik moet toegeven, dat Lance in den tijd. die achter ons ligt. zich nu en dan te huiten gegaan is op een manier, die zeer zeker afkeuring verdient ge- woonten, die hij zich in Engeland eigen gemaakt heeft zjjn er allicbt de schuld van voor mij is 't feit, dat hij een Courthorne is, beschuldiging en vrijspraak tegelijk Op dat oogenblik herkende Witham hen. Hij gaf een teeken aan den bestuurder van dc machine achter de ziine en stuurde zijn paarden het stoppelveld in Het volgende oogenblik was hij van zijn hooge zitplaats atgesprongen pn kwam hij, met zijn jas, die hij door zijn haast niet bad kunnen 1. Vaststellen rekening over 1924. Met nrachitiiging der vorige vergade.ng is de rekening over 1924 door de financieele cominissde vastgesteld in. ontvangst op 8716,17 en in uitgaaf op 6987,34, alzoo met een batdg saldo van 1728,83. Na reservee- ring van 200 voor vemieuwimg en aanschaf- fing van kantoormeubelen en -machines en f 200 voor het verkiezingsfonds wordt het sal- do gevoegd bij het stamikapitaal, dat daar- door stijgt tot f 18.727,03. Met algemeene stemmen wordt hieraan goedkeuring verleend. 2. Begrooting voor 1926. De begrooting voor 1926 wordt vastgesteld op een eindcijfer van 8087.05 met een ge- raamd batig saldo van 128,90. 3. Vaststellen kiezerslijst. De Kamer hecht hare goedkeuring aan de vaststelling der kiezerslijst met 127 kiezers voor het groot- en 1473 voor het kleinbe drijf. 4. Vaststellen datum verkiezing. Met algemeene stemmen wordt bepaald, dat de verkiezing van 3 leden voor het groot bedrijf, wegens aftreding der heeren I. van Melle, P. A. Neeteson en L. van Waesberghe en van 3 leden voor het kleinbedrijf wegens aftreding der heeren A. I. Catsman, A. van 't Hoff en G. Stevens zal plaats hebben op Dinsdag 17 November a.s. 5. Onttrekken van water aan Staats- wateren. Ingekomen is een schrijven van den Minis ter van Financien, waarin deze te kennen geeft het gratis onttrekken van water uit Staatswateren niet langer te kunnen doen voortduren, doch deze te willen beperken tot kanalen en gekaniliseerde rivieren. Voorts een schrijven van als voren, berich- tende, dat nadere overweging ter zake hem heeft doen besluiten af te zien van het heffen eener evenredige vergoeddng voor het ont trekken van water uit Staatswateren, doch dat slechts een retributie zal gevorderd wor den voor het gebruik of genot van de Staats- eigendom in-, door- of op hetwelk de werken tot wateronttrekking worden gemaakt, en wel eene dadelijk vast te stellen retributie, va- rieerende van f 2,50 tot 100 per jaar, al naar gelang van den omvang en de beteekenis van de verieende vergunning. Al moge het breed gemotiveerd bezwaar- schrift der Kamer niet aanstonds aanieiding tot dit resultaat hebben gegeven en ook an dere invloeden Zijne Excellentie van dat zoo aanvechitbaar voornemen hebben doen afzien, zoo mag toch meent het Bureau met voldoe- ning op het verkregen resultaat gewezen, aangezien diit wel bewijst, dat de Kamer in deze een juist standpunt heeft ingenomen. Dat het bij het streven om op alle mogelijke wijze 's lands inkomsten te versterken is ge- lukt den Minister van het verkeende van den maatregel te overtuigen, bewijst wel, dat daarvoor zeer sterke moitieven waren aan- gevoerd. Jammer is het, dat de Minister zioh niet geheel aan zijn voornemen heeft kunnen ont trekken, aangezien bij de nieuwe regeling toch eigenlijk rekening wordt gehouden met de waarde, die de wateronttrekking voor een bepaalde onderneming heeft, terwijl die zich zou behooren te beperken tot de waarde die biliijkerwiize in rekening kan gebracht wor den voor het gebruik der Sta,atseigendommen waardoor de voor de wateronttrekking n00- dige werken worden gemaakt. Naar vemomen werd heeft de industrie zich evenwel bij deze regeling neergelegd, waarom het Bureau voorstelt, deze mededee lingen voor kennisgeving aan te nemen. Van de Kamer te Groninigen is on.tvangen een afschrift van een rapport door een Com- missie uit die Kamer d.d. 5 Mei 1925 uitge- bracht naar aanieiding van de bevordering door den Minister van Financien van ver- goeding voor water onttrekken aan Staats- water, met welk rapport de Kamer zich ver eenigd e. De Kamer aohtte die regeling onbillijk. Ofschoon in Groningen geen Staatswateren voorkomen, stond zij er uitvoerig bij -til. om dat het niet onmogelijk was, dat, indien de Minister die regeling had doorgevoerd, ook andere autonome lichamen, dat voorbeeld zou den hebben gevolgd. Bij de in laatste instantie door den Minister aangegeven regeling, die alleen bedoeld te zijn een recognitie, strekkend om het eigen- dom van den Staat te zjen erkend, kan de Kamer zich neerleggen en zij acbt geen ter- men aanwezig in deze verder actie te voev m. In verband met de hieraan voorafgaande stukken wordt voorgesteld dit schrijven voor kennisgeving aap te -nemen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 6. Grensverkeer langs de Wester-Schelde. Ingekomen is een schrijven van den Minis ter van Financien, waarbij deze bericht, dat een regeling volgens welke uit Belgie of aant'rekken, los om zijn schouders naar lien toe. „Een goede aanieiding voor me, om mijn span een paar oogenblikken rust te gunnen, ze hebben 't bard noodig", zeide hij ,Gaat u even met me mee naar huis, hier kan ik u niets aaub eden." „Neen beslist niet antwoordde Barring ton. We zijn maar even in 't voorbririjdeR uitgestapt. Een mooie oogst, niet?" „Ja," siemde Witham toe, terwijl hij zich glimlachend tot Miss Barrington keerde. „Nog beter dan ik gedacht had en daarbij gaan de graanprijzen nog steeds de hoogte in Ik denk dikwijls aan den dag, mevrouw, toen iemand mij hier, bijna op dezelfde plaats waar we nu staan, succestoegewenseht heeft. Ik heb 't gekregen, dank zij dien goeden wenscb ..Dan hoop ik je dien 't volgend jaar weer te geven," antwoorde de kleine vrouw met het zilveren haar, .ofschoon het eigen lijk overbodig is, want elken dag. elk unr wenscb ik je het allerbeste toe. Maar ik begrijp niet, Lai ce, dat jij zoo bijgeloovig bent, om te veronderstellen, dat 't iets met dit alles te maken heeft." Met een handbeweging duidde ze op het golvende graan veld voor hm uit. Withans glimlachte even, maar meteen gleed zijn blik weer naar het jonge meisje naast haar. die met groote belangstelling naar het maaien stond te kijken. (Wordt vervolgd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 1