ALGEMEEN NIEUWS- EN ADYERTENT1EBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. E. H. Kantooriiouders No. 7813. Vrijdai 25 September 1925. 65e Jaargang. DE INDRINGER ABONNEMENTSPRIJS BINNENLANC. BUITENLAND. FSniLLKTOI. 8EMEN8DE BERIQHTEN. Schittert Overnl a T WIU^EIIDIE] ZBXj-A-ID worden verzocht het ahonnements- geld over het 3e kwartaal 1025 van de Ter Neuzensche Courant, vo6r 1 October in te zenden. Wij vestigen er de aandacht van onze abonne's op dat wij bij terug- ontvangst van eene onbetaalde kwi- tantie onmiddellijk detoezending van het blad zullen staken. DE UITGEEFSTER. Onze abonne's in 'het Buitenland worden dringend verzocht het verschuldigde abonnementsgeld voor 1 October a.s. in te zenden. Bij niet- ontvangst voor dien datum wordt het abonnement gestaakt. Voor Belgie, Frankrijk en Duitsch- land, is de abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3,35 per kwartaal, voor Amerika en Ned.-Indie f 2,70. DE UITGEEFSTER. co u urn W3*££ Voor binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post J 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetalingfr. per post 6,60 per j^r Voor Ned Indie en Amerikk /2.70 per 3 maanden - Voor 't overig buitenland f 3,35 per 3 maanden - Abonnementen voor't bu.tenland alleen bij voormtbetaling. PRINS HENDRIK TE YLISSINGEN. Bij Z. K. H. den Prins bestaat het voor- nemen zich 8 October naar V' lissingen te begeven ten einde de viering van het 50jarig bestaau der Kon Mij „De Sehelde" bij te wonen. GEEN TOELAGEN LEERL1NGEN KWEEKSCHOLEN. De Divecteur van Rijks Gemeente lijke- en Bijzondere Kweekscbolen voor onder jvjjzers hebben bericht ontvangen dat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weteusehappen voor dit jaar geen toe- lagen verstrekt aan leerlicgen, die voor het eerst op de school kwamen met den nieuwen cursus. Deze maatregel geldt niet voor degenen, die van een opgeheven Normaalschool werden overgeplaatst. DE TOESTAND. Te Geneve is Dinsdag een bescheiden succes door de vooraitstrevende richong behaald. Dj derde commissie van de Volkenbonds- vergadering heeft een motie aacgenomen, waaroij d« Raad wordt uitgenoodigd, de voorbereiding van een ontwapeningscon- ferentie ter hand te remen, en de tweede commissie heeft zich verklaard voor de voorbereiding van de oeconomische wereld- conferentie. Het eerste besluit was een voldoening voor onzen gedeiegeerde jbr. London, want de kern van zijn oorspron- Uit het Engelsch van Harold Bindloss. 78) (Vervolg.) ,,Waarom heb je Shannon doodge- schoten?" vroeg hij eensklaps. Courthorne haalde even de schouders op. ,,Wie is er ooit zeker van zijn motie- ven," zeide hij toen. ,,De jongen had ten opzichte van mij iets op zijn geweten. dat onvergeeflijk was; maar toch zou ik hem hebben laten gaan, geloof ik, als hij me niet herkend had. Voor een man, die niet te veel last van allerlei scrupules heeft, is dit ondermaansche ontegenzeggelijk een zeer pleizierig oord om er verblijf te hou den, en ik was iemand. die nam- wat hij krijigen kon daarom leek het me niet billijk. dat de eerste de beste kerel, een boerenjongen zonder eenige capaciteit om van't leven te genieten en met waarschijn lijk evenveel gevoel als 't dier onder hem, aan alle mogelijkheden zoo maar een einde maken kon. En toen hii daarbij nog pro beende om zijn kameraden te waarschu- wen, jatoen gooide hij zijn laatste kans weg." lets in de manier, waarop dit verhaa' gedaan werd. onverschillig-weg. zonder eeniq gevoel alsof t over iets heel ge woons ging deed Witham huiveren, maar kelijke voorstel is, ondanks een samen- vlechting met het Spaansche voorstel, be- houden. Weliswaar wordt in het besluit niet verklaard dat de voorbereiding spoed- eischend is, maar zoodra de beveilingsplan- nen op een vaste basis geplaatst zullen zijn, zal de goede a'.mosfeer aanwezig zjjn, om da zaak ter hand te nemen. Van de voor bereiding tot de conferentie zelve en van deze tot bindende besluiten is het nog een lange weg weliswaar en niemand zal zich de iliusie maken dat meer dan een aller- eerste begin is gemaakt met de verwezen- lijking van een beperking van krjjgs- toernstingen. De conferentie van Washington heeft iudertjjd op het gebied van de wapeningen ter zee een stuk praktisch werk kunnen leveren, omdat men slechts met een beperkt aantal deelnemende zeemogendheden te maken had. De kwestie van de beperking van weermiddelen te land zal, zoodra zij te berde komt, vele hoofden en zinnen in beweging brengea. Maar het is al iets, dat de tegenstand van Engeiand en Italie in het beginstadiuni overwonnen is Ook ten aanzien van de voorbereiding van de oeconomische wereldconferentie heeft Engeiand zjja aanvankelijken tegenstand opgegeven, nn de Fransche voorstellers het tegemoet zijn gekomen door mee te gaan met den Engelschen wensch, om de voor bereiding aan een afzonderlijk lichaam op te dragen. Toen de kwestie het eerst te berde kwam, hebben wjj de vraag gesteld, of de mannen die de conferentie voorbtsreiden, de beginselen van den vrijen handel als eerste eisch voor verbetering van inter national betrekkingen en oeconomisch ge- zondmaking dachten te bepleiten. Louchenr heeft ons inderdaad als gedelegeerde vgn een protectionistisch land verrast met de erkenning dat volgens hem de tegenwoor- dige tariefpolitiek gelijk stond met een wapeningswedstrjjd. Een verklaring waar- van de vrjjhandelaars nota zullen nemen en die zij, indien de conferentie tot stand komr, zich aullen herinneren. radicalen, extremistische socialisten en com- munisten zich van het parlement afgeschei- den en zich op den Aventino teruggetrokken. Dit oppositieblok had besloten niet naar het parlement terng te k«.eren, alvorens de fascisnsche regeering van houding ver- anderde. De communisten Ijepen het eerst uit het Aventino-blok weg, hetgeen echter de positie der overige groepen versterkte. Thans hebben ook de 22 maxima'istische- soeialistische Kamerleden besloten zich af te schtiden van het blok, en hun volledige vrjjheid van handelen te hernemen. Da Times"-correspondent te Rome acht dit besluit van bjjzonder belang, dear het feite- Ijjk neerkomt op de erkeming, dat de negatieve politiek van de oppositie nietde verwachte resuitaten heeft opgeleverd. EEN VOORKOMENDE BAN DIET. Felix Micaelli, een berueht siruikroover in de biDnenlanden van Corsica op wien da gendarmen sedert ly07 jacht maken, wegens een door hem gepleegden moord, heeft in de Fransche bladen een waarschuwirig aan de toeristen geplaatst. In beleefde termen wijst hij er de toe- risten op, dat de gendarmen zich meermalen als toeristen rermommen om de roovers te kunnen arresteeren. Het zou mjj spijten, zoo schrijft Micaelli, wanneer ik een heuschen toerist per abuis voor een ver- kleeden gendarm aanzag. Als een bandiet van eer beschouw ik het _jj1s mijn plicht alle toeristen te waarschuwen, die van plan Sjh Corsica te bezoeken. HET BELG1SCHE LOODSWEZEN. De Antwerpsche redacleur van „de Maasbode" meldt Op het loofswezen te Antwerpen heeft een vergadering plaats gehad van afge- vaardigden van het ministerie van zee- wezen en van de Beigische rivier en zee- ioodsen. Besproken werd de kwestie van den gemengden loodsdienst, d. w. z. een voorstel tot invoericg van een loodsdienst direct uit zee tot in Antwerpen en van Antwerpen tot in zee. Dit plan werd met groote meerderheid verworpen om het gevaar, dat daaraan is verbonden. Behoudens goedkeuring van den betrok- ken minister zullen de zeeioodsbooten, welke nu te Antwerpen stationeeren uaar Zeebrugge verplaatst worden. De zee- loodsen zullen tot Vlissingen diensf doen en de vaart op de rivier aan de rivier- loodsen over laten. DE VERDEELDHEID ONDER DE KAMER OPPOSITIE IN ITALIE. Sedert Mussolini zijn dwang-politiek tegen het parlement begon, heeft de uiterste linkerzjjde, bescaande uit repubiikeinen, hij bedwong zijn opkomende drift en keek den man voor hem rustig aan. ,,'t Lot, of misschien is 't mijn eigen stommiteit, heeft het onmogelijk gemaakt, om jou aan de politie over te leveren en tegeiijk datgene, waarop ik mijn hart gezet heb te voleinden misschien is t ook beter zoo, want ten slotte is t mijn zaak niet," zeide hij. ..Daarom dit ik zal je viifhonderd dollars geven, dan kun je naar Cnicago of Montreal gaan, om een specia list te raadplegen, Is t geld op, voordat je tegenwoordigheid hier noodig is, dan ben ik bereid om je hotelrekening te betalen, maar denk erom dit alles is voorschot, bij de afrekening wordt elke dollar, dien je na vandaag van me krijgt, afgetrokken.' Courthorne begon licht-spottend te lachen. ,,Maak ervzevenhonderd vijftig van. Met vijfhonderd kan iemand van mijn slag niet veel beginnen." ,,Dan zul je moeten leeren. zuinig te zijn". antwoordde Witham kort. ,,rlet bedrag, dat ik je uitbetalen moet en over de wijze waarop zijn we het dade- lijk in 't begin eens geworden bestaat uit de huur van je boerderij, met alles wat erbij behoort, en de rente van het kleine kapitaal waarover ik op t oogenblik be- schikken kan. en dat ik tot den laatsten dollar voor 't bedrijf noodig heb. En als je bedenkt, dat grootste gedeelte van je grond onontgonnen land is. iets. dat een beginner van de Regeering gratis krijgen kan. zul je moeten toegeven, dat je niet te klagen hebt." Hiemiede was de geld-quaestie afpe- daan. Na een poosje, toen hii zag, dat Courthorne moe begon te worden, ging hij VER3LINDEND AUTOLICHT. Yrgdagavond is, naar de Tel. meldt, op den Groninger straatweg te Leeuwarden een droevig ongeiuk gebeurd. De 22jarige P. C. de Waal, student te Utrecht, zoon van den inspecteur van de Volksgozondheii te Leeuwarden, reed tegen tien uur per fiets in de richting Grunksgen om een vriend te gaan bezoeken Vermoedelijk verbliud door de lichten, geraakte hij on der de auto van den handelsreiziger De H., die uit de richting Groningen naar Leeu warden, zjjn woonpiaats, reed. Zwaar ge- wond en geheel onherkenbaar ward de onge'ukkige onder den wagen vandaan ge haa'd. Uit een kaartje in den binnenzak van zijn jas kon zjjn identiteit worden vastgesteld. Geneeskundige hulp kon helaas niet meer baten. Zonder tot bowustzjjn te zijn gekomen, is het slachtoffer Zaterdag- nacht te een uur overladen. De auto, waarvan behalve de ruit niets was vernield, werd gefotografeerd. Of de auto rechts, op het midden of te veel links heeft gereden, is nog niet uitgemaakt AUTOBU3 OMGEKANTELD. Te Zaandam is Zaterdagavond tijdens een onweersbui een autobus, die den dienst van Zaandam op Amsterdam over Oostzaan onderhoudt en met 12 personen beraand was, omgekanteld en in een sloot te-echt gekomen. Hoewel geen mensctealevens te betreurcn zjjn, bekwamen verschillande der passa- giers ernstige verwondingen, die in de gemeeutekliniek werden verbonden. Ge- deeiteljjk door verbreking van de ruiten en anderdeels door het boven in de wagen aangebrachte luik wisten de inzittenden zich in vesligheid te steilen. Naar het schijnt is de chauffeur, terwijl hij de ruitenwisacher gebruikte, een oogen blik bet stuur kwijt geraakt, waardoor hjj in deu slappen grond van den barm terectit kwam, wat tot gevolg had, dat de autobus is gekanteld. FATAAL BIJGELOOF. In het plaatsje Golada in de provincia Pontevedra (Spanje) is een knaap vermoord, opdat een man die aan tuberculose leed, zgn bloed zou kunnen drinken, waarna het ljjkje in een stal werd begraven. De moor- denaar is gearresteerd. RUWE ZEDEN. Tegen den avond reden de 22-jarige P. J. D. van Siddeburen en de 2i-jarige Wessel Br. van Noordbroek, beiden boerenknechts, in de buurt van het Ben. Yallaat te Veen- dam, met de bedoeling van een hunner was dat althans het doel een meisje te bezoeken. Bij de klapbrug gekomen, werden ze lastig gevallen door eenige personen. die meenden, dat er bezwaar bestaat, vrijerij met personen van elders toe te laten. Of die bezwaren wel zoo sterk werden gevoeld, dan wel of men meer de bedoeling had, de beide boerenknechts een beetje bang te maken, is moeilijk na te gaan Maar in elk geval kwam het tot ruzie en van ruzie tot vechfen. Gevolg van die vechtpartjj was o. m., dat de arbeiders Jan A. en Hero Kr. met een mes werden gewond. A. moest zelfs door een geneesheer worden verbonden en had leeJjjke wonden aan het hoofd. De politie arresteerde de drieste vrjjers, die aanvankelijk a'le schuld ontkenden. Ze hadden zelfs geen mes gehad. Doch bij fouilleering bleek het, dat Br. een met bloed bevlekt mes in de onderbroek had laten gljjden. Proces verbaal is opgemaakt. NEGEN-EN-NEGENTIG MOORDEN OP ZIJN GEWETEN. In een Siherische gevangenis is in een arrestant, die er wegens dietstal eenige jaren gevangenisstraf onderging, een lang gezochte bandiet ontdekt. De man had zich reeds als dertienjarige jongen bij een rooversbende aanqesloten en moet, naar de Duitsche bladen zich uit Moskou laten melden, niet minder dan negen-en-negentig personen om het leven hebben gebracht. In een Siberisch kloos- ter zou hij s nachts onverhoeds zes-en- dertig monniken vermoord hebben. Het beestmensch toont geen spoor van berouw; alleen betreurt hij, dat hij niet door een honderdsten moord het aantal mocht afronden. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN.. f Vergadering van Doniderdag 17 September 1925, des namiddags 2 uur. Voorzitter de lieer J. Huizinga, bprgemeester. Tegenwoordig de leden: J. J. de Jager, D. van Aken, D. Shheele, P. van Caidsand, L. J. Geelhoedt, R. Scheele, C. A. Verlinde, E. L. Freriks, H. J. Col sen, N. A. TTamelink, L. J. van Driel, B. N. van Dijke en J. van Riet. De VOORZITTER operrt de vergadering en stelt aan de orde (2. Vervolg.) 7. Verleugen steunregeling tot 1 Mei 1926. In de raadsvergadering van II Juni 1.1., aldus sehrijven burgemeester en v diouders aan den gemeene raad werd aangenomen een voorstel van den heer Geelhoedt om den tegenwoondigen steun te laten doorloopen tot October a.s. in de hoop, dat er dan een nieuwe toestand zou zijn ingetreden en er alsdan geene aanlelding meer zou zijn, de bestaanrie regeiing te bestendigen. Nu het bijna October is zal in de eerstvol- gende vergadering moeten worden overwogen wat met de steunregeling moet geschieden. Nog steeds staan burgemeester en wethou- ders op het standpunt, dat de uitkeering zoo- als die tot heden werd verleend, in verbantd met den fanancieelen toestand der gemeente niet meer verleend kan worden-. Tot en met den 29 Augustus j.l. toch werd uitgekeerd een bedrag an 22.299,92, das is bijna driemaal zooveel dan gedurende het geheele jaar 1924 werd uit- betaald. Zij blijven dan ook van meening, dat de steun moet verminderd worden, wat ook hu-n voorstel van 11 Juni beoogde en zij wensdhen die ver- minjdening ook te beschouwen als een overgang naar de geheele op-heffing^der steunregeling. Zij zouden daarom voor het tijdvak 5 Octo ber 1925 tot en met 1 Mei 1926 de bestaande steunregeling willen vermdnrieren met 25 om dan met 1 Mei 1926 de geheele steunrege ling in te trekken. Bij de begrooting voor 1926 zouden zij dan ook alleen maar rekening wenschen te houden voor wat de steunregeling betreft met het tijdvak 1 Januari1 Mei 1926. In verband met het bovenstaamle steilen zij voor om over het tijdvak 5 October 1925 tot en met 1 Mei 1926 de bestaande steunregelmg te handihaven, doch de uitkeeringen te bep-aien op 75 diier bedragen. De heer HAMELINK betoogt, dat het van- zel! sp reekt, dat, wanneer 'hij over dit punt der agenda spreken wil, daarover weinig nieuws is te zeggen, daar ai heriiaakleiijk in het licht ge steld is, waarvoor de steunuitkeejring noodig is en de onmogelijkheid om de bedragen lager te steilen. Toch wil hij den raad nog iets in 'herirmering roepen, iets dat lang geleden is gezegd, n,l. het gevleugelde woord van den heer Treuib, toen hij nog democraat was: eT zal in ons land geen honger geleden worden. Dat woord kreeg ook de instemming der burgerlijke partijeix, doch dat was toen de groote oorlog uitbrak en de bezitters voelden, dat ze het vdk achter zich moesten krijgen ter verdediging van hunne bezittingen. Dat was toen echter gemakkelijk gezegd. Die tijd is voonbij en ook het geivaar, dat een andere maat-schappelijke regeiing de tegen- woordige zou vervangen is achter den rug, en een beroep van de beaitters op de medewerking der bezitloozen is niet meer noodig. En hoe is het nu gegaan met de belofte van den heer Treub Er is, naar" spreker meent, nog wel honger geleden. En wat dtoen nu bur gemeester en wethouders. Zij geven te kennen, dat de steunregeling moet verminderen en daar- na geiheel ophouden, omdat de gemeentekas de lasten daarvan niet meer kan dragen. Maar hij meent, dat zij dan den last van de toestan- den waarin wij thans verkeeren, die to-b ook de achul'd niet zijn van hen die gaame widen werker. doch het niet kunnen vinden, niet moe ten afwentelen op de minst kapitaalkrachtigen. Hij wil thans een beroep doen op het bij uit- stek christelijk begirusel ,ydraagt elkanders lasten Men zal het toch wel met hem eens moeten zijn, dat d; arbeiders te Ter Neuzen getoond helbben, dat het hun ernst is met hunne poging om mede te belpen ten einde hier werk te krij gen, toen er op werd aangedrongen, dat ze dilat ze daartoe een loonsverlaging zouden aan- vaiardten. Het is nu wel gebleken, dat het weg- blijven van werk met zat in de hcoge loonen, want we hebben nu eenige maanden ervaring- en het blijikt. dat er geen wcHt door gekomen de kamer uit. Zijn gast was spoedig in slaap, maar Witham zelf bleef voor t open raam in de andere kamer zitten; met een half-opgerookte sigaar tusschen zijn vin- gers staarde hij over de prairie, tot t sche- merige grauw door het parelmoerig-grijs van den aanbrekenden dag verdrongen werd. Toen stond hij met een kleine hui- verin-g van kou op. om aan zijn nieuwe dagtaak te beginnen. Een paar dagen daar na bracht hij Cour thorne laat op den avond naar het station en hielp hem in den slaap wag en van den trein voor Chicago, die na'even wachten, ineens vaartm-inderend iangs het kleine perron voorreed. t Was of hem een last van de schouders werd genomen, toen hij een paar minuten daarna het roode licht stond na te kijken. Na een week van hard werken werd Witham s verlangen te machtig; op den terugrit naar huis reeds hij op de Grange aan en vond daar, toevallig, niemand dan Maud Barrington thuis. Het jonge meisje begroette hem onbevangen. maar toch met iets in haar manier van doen, dat een waarschuwing voor hem was, om haar houding en haar woorden bij hun laatste ontmoeting te negeeren. ,,En hoe gaat het met je gast is hij weer beter?" vroeg ze na een poosje. ,,Ja ten minste in zooverre, dat hij heeft kunnen afreizen iets. waar ik niet bepaald rouwig om was," antwoordde Witham lachend. ,,'t Speet me genoeg, dat hij dien avond hier zoo'n opschudding verwekt heeft." Maud keek een paar oogenblikken lang nadenkertd voor zich uit. Dat kon de INGEZONDEN MEDEDEELINGEN man toch eigenlijk niet helpen' zeide ze toen langzaam. „Niet? Hoezoo?" vroen Witham. Ze sloeg de oogen naar hem op en keek hem aan, alsof ze zijn geheimste gedachten wilde lezen toen schudde ze het hoofd. ..Neen," zeide ze, ,,de uitleg, die oom van 't geval gaf, was heel knap gevonden. maar erg overtuigend was hij niet. Ten minste niet voor mij, want ik had 't ge- zieht van den man gezien. Witham wist niet dadelijk, wat te ant- woorden; ontwijken zou niets baten. dat begreep hij wel, 't verstandigste was, om zijn houding door haar volgende woorden te laten bepalen. ,,En?" vroeg hij dus alleen, terwijl hij haar rustig aamkeek. Open en eerlijk beantv/oordde ze zijn blik. .Ik wist dadelijk, dat ik het gezicht meer gezien had, toen bij de brug, maar dat was niet alles. Het was zoo bekend, ik had een gewaarwording, dat ik het moest kennen en daarbij deed het me aan iemand denken.' ,,Aan mij?" vroeg Witham lachend. ,,Neen. Jullie hadden wel iets van el- kaar weg. maar <jie gelijkenis. als je t ge- lijkenis noemen kunt, was al heel opper- vlakkig. lets in 't type en misschien de vorm van t gezicht." ,,Ja, dat kan zijn. Niets ongewoons. zoo'n oppervlakkige gelijkenis." zeide Wi tham op een toon, die een Snellen blik van het meisje ten gevolge had. ..Neen zeker niet." antwoordde ze luchtig. ,.En wat mijn andere gewaarwor ding aangaat, zullen we maar denken. dat 't mijn fantasie geweest is. En nu een doodgewone vraag: hoe staat t met de tarwe ,,Gaat nog steeds de hoogte in, ant woordde Witham, blij met die onverwach- te afleiding; maar het volgende oogenblik, toen hij haar gezicht zag, berouwde hem de al te groote gewilligheid waarmede hij op haar plotseiing veran-deren van onder- werp van gesprek was ingegaan... ,,'t Is om rijk-worden te doen jij en ik en een paar anderen zijn er dit jaar niet slecht aan toe." maar anderen zullen het daardoor juist extra moeilijk hebben. zeide ze. ,,Je hebt er een speciaal op het oog vroeg Witham. Het meisje knikte. ,,Ja, als je eens wist, hoe 't me voor hem spijt." ,,Dan zou ik er jou dus een genoegen mee doen. als ik probeerde hem te helpen Het zou natuurlijk wel moeilijk zijn, maar toch geloof ik, dat ik een weg zou weten." Maud Barrington keek hem dankbaar aan. maar toch school er iets achter haar glimlach. dat Witham niet recht begrijpen kon. ,,Als je het zoudt willen probeeren Ik krijg langzamerhand het gevoel. alsof je de wonderlamp in je bezit hebt." Witham keek haar met komische tinte- ling in zijn oogen aan. ..Laten we't hopen dan zijn we nu meteen in de geleqen- heid om al haar goede eigenschappen op de proef te steilen. En nu ik nog den moed heb. moest ik maar meteen van wal steken. Is Colonel Barrington thuis?" (Wordt vervolod

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 1