ALGEMEEN NIEUW8- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. fJo. 7813. Vrijdag 18 September 1925. 65e Jaargtoig. Eet Mohammedanisme. Ti n nYn~L a n d. Keuring van HandYlasserspersoneel. BUITENLAND. lEOmi^STJED BJLAD- DE WEDEROPBOUW VAN BORCULO. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. TER NEUZENSCHE COURANT. DnuururUTODDIIC. Voi°r binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post per jaar AdUNiI tMLN I bl lilJ 5 I Voor Ned. Indie en Amerika 2,70 per 3 maanden Voor 't overig buitenland /3,35 per 3 maanden Abonnementen voor't buitenland alleen bij vooruitbetaling. Be Burgemeester win TER NEUZEN maakt bekend dat alle mannelijke jeugdige personen en vrouwen in deae geineente, die zich willen onderwerpen aan een geneeskundig onderzoek, teneinde bij eventueele goedfceurhig het aamtaande seizoen in handvlasse- rijen werkzaam te zijn, zicb op de Gemeente-secre- tane kimnen aanmelden tot uiterlijk 26 SEPTEM BER A. S. Ter Neuzen, 17 September 1925. De Burgemeester voonioemd, J. HUIZ1NGA. XI. (Slot.) Het totaalcijfer van alle Mohammeda- nen stelt men tegenwoordig op ongeveer 175 maljoen of iets hooger, maar het be- hoeft nauwelijks te worden gezegd, dat deze schatting voor eenige landen, bij- voorbeeld voor het RuSsische rijk en voor de Britsch-Indische kolonien, slechts op nauwkeurige of eenigszins nauwkeurige tellingen berust. De Mohammedanen vor- men echter geen aaneengesloten geheel, maar vallen uiteen in twee groote groe- pen, die wij reeds hebben genoemd, en van wie wij ook reeds de eigenaardig- heden en verschilpunten hebben beschre- ven: Sonnieten en Schii'eten. Eenige sec- ten, die streng genomen, noch tot die eene, noch tot die andere afdeeling behooren, zijn van te weinig belang om hier verder in aanmerking te komen. Het zwaarte- punt der Sonnieten ligt in het Turksche rijk, waar dan Noord-Afrika en Egypte zich bij aansluiten, de Schii'eten zijn be- perkt tot Perzie en Britsch-Indie. Over de Sonnieten is verder met veel te zeggen: zij zijn noch op het punt van de ritueele wetten, noch in de dogmatiek vet afgeweken van het standpunt, dat reeds de hoofdaanvoerders Al-Aschari en Ghaz- zali vroeger hadden ingenomen. Wei moet worden erkend, dat op deze omstandig- heid door veel christelijke schrijvers, die zich met den Islam hebben bezig gehou den, wat al te veel nadruk wordt gelegd, terwijl zij hier dan een bewijs in willen zien voor de starheid van den Islam, en er tevens door willen aantoonen, hoe het Mohammedanisme zich vijandig zou ver- houden tegenover alle ,,cultuur". Toch zijn over 't algemeen de Mohammedaan- sche volken sedert veel eeuwen in een stadium van stabiliteit gekomen, maar dan liggen de oorzaken van dit verschijnsel niet in den Islam zelven. Een volkomen stilstand is sedert Aschari en Ghazzali bij de Sonnieten dan ook niet ingetreden. Vooreerst heeft de Mo- hammedaansche leer zich overal meer stevig genesteld, en, om deze uitdrukking eens te gebruiken, zich bij de plaalselijke toestanden aangepast. Daar komt het dan vandaan, dat, ofschoon overal de ritueele geboden naar den ritus van Aboe Hanifa, Malik of Schafei de officieele wetten zijn. er evenzeer in de praktijk overal meer of minder gewichtige afwijkingen daarvan voorkomen, die onder de namen oerf of adat bekend zijn en die door Mohamme- daansche geleerden zoo al niet gebillijkt, dan toch geduld worden. En met de ge- loofsleer is het niet anders gesteld, in zoo- verre als de voortdurend hand-over-hand toenemende heiligenvereering boven aller- lei heidensche en bijgeloovige voorstellin- gen op nieuw de voorkeur krijgt. Natuur- iijk kan men dit alles niet als een vooruit- gang beschouwen, en wij maken daarom ook slechts zeer terloops melding van een poging, die in de tweede neitt van de achttiende eeuw in Centraal-Afrika Abd al Wahhab en diens aanhangers deden, om den Islam van deze aanwassen te be- vrijden en betere toestanden te doen ont- staan. Zij. veroordeelden namelijk alle nieuwerwetsche dingen, die in den loop der eeuwen in den Islam ingang hadden gevonden, in t bijzonder de heiligen vereering, maar ook de rozenkrans, het tabakrooken, den overdaad in de Wee ding, enz. enz. Het is van grootere be- kendneid, dat zij in het begin van de voor- laatste eeuw gelegenheid hebben weten te vinden om iiun afkeer van die heiligen vereering te Mekka en te Medina te doen blijken door verwoesting van veel heiiig- dommen in deze beide, door -hen ver- overde, steden, nadat zij te voren reeds den Sohiieten te Kerbela een soortgelijken poets gebakken hadden. Spoedig daarop werd aan dit drijven door Egyptische troepen een eind gemaakt en toen zijn de Wahhabieten dan weer naar het binnen- land teruggedrongen. Toch hebben som- mige van hun opvattingen ook buiten Araibie langzamerhand ingang gevonden. met name in Voor-Indie, maar hun hervor- mingspogingen zijn veel te weinig prin- cipieel dan dat zij- in den Islam een blij- vende verbetering hebben hunnen tot stand brengen. Wei hebben eenige chris telijke auteurs hen beschouwd als de Pro- testanten van den Islam en het gevoelen verdedigd, dat de Wahhabieten voor de geloovigen het recht van het vrije ond# zoek hadden opgeeischt; maar dit moet wel op een dwaling berusten: immers, de Wahhabieten hebben er nooit aan ge- dacht om het gezag van den koran en van de overlevering te bestrijden of ook maar eenigszins te beperken. Dat hun beweging in de centra van den Islam, bijvoorbeeld in de beide heilige steden, weinig aan- knooping heeft gevonden, behoeft nauwe lijks te worden gezegd. Buiten Arabie is de verdere geschiede- nis der Sonnieten nog eenvoudiger. Op het Aziatische vasteland zijn het. als men de Sonnietische bewoners van Afghanis tan buiten beschouwing laat, grootendeels Turksche volksstammen, die tot de Son nieten behooren, zooals de Arabieren in Syrie en elders. Als middelpunt van de Mohammedaansche orthodoxie en ge- leerdheid in het verre Oosten gold vroe ger Bokhara, maar iets nieuws is daar niet tot stand gebracht. Wel verbreidde zich de Islam van hier uit het eerst onder de Turken en ook verder naar de Noord- westelijke provincies van China, terwijl door het verkeer over zee deze godsdienst van Kanton uit het Hemelsche Rijk bin- nendrong. Het aantal tot den Islam be- keerde Chineezen moet aanmerkelijk zijn, men schat ,ze (maar waarschijnlijk te hoog)"op 20 millioen. doch hun toekomst is hoogst onzeker, omdat het.belijden van den Islam hier reeds meer dan eensVree- selijke burgeroorlogen heeft veroorzaakt, die zich telkens van-tijd-tot-tijd herhalen en w.er eindresultaat zich nog niet laat be- vroeden. In den Maleischen Archipel heeft de Islam vaste wortels geslagen, naar vrij on- zekere schatting zijn daar 14 millioen Mohammedanen, die meerendeels den Schafei'tischen godsdienstritus volgen. Maar hier is de bekeering nog in wording, en de Islam begint pas langzamerhand, de heidensche voorstellingen en instellinger. te verdringen of om te zetten. Van een zelfstandige en voortgezette ontwikkeling kan over't algemeen geen sprake zijn_om- dat de bevolking voor haar godsdien- stige vorming en opvoeding nog altijd is aangewezen op de in deze landen vertoe- vende Arabieren, grootendeels Hadramau- ten, en op de enkelen, die in Mekka en vroeger ook te Kairo iets meer dan op- pervlakkig met de grondbeginselen van den Islam vertrouwd zijn geraakt. In Afrika heeft de Islam van oudsher een dankbaar terrein gevonden voor be- keeringen, zooals daar ook nog heden ten dage het geval is. In Egypte vertoont de godsdienstige ontwikkeling het. zelfde beeld als elders bij Turken en Arabieren, terwijl het oude heidendom onder de Der- wischen en vooral ook in de heiligen vereering voortwoekert. Dit geldt ook van de bevolking van de geheele Noordkust, die echter aan de doode heiligen nog niet eens genoeg heeft, zoodat hier ook leven- de kluizenaars en vromen zich bevinden, die onder den naam ..maraboet" door de menschen worden vereerd. Voor het ove- rige hebben wij vroeger reeds gelegenheid gehad om op te merken, dat de Berbers heel vaak kettersche neigingen hebben vertoond. Op de kust van Zanzibaj, die sedert overoude tijden met Arabie in ver- binding stond door verkeer over zee, heeft de Islam zich reeds vroeg verbreid. Omdat gedurende langen tijd er verbin- ding was met de provincie Oman, heeft zich daarvandaan hier de leer van de Ibadhija ingeburgerd. Later volgde toen de bekeering der Negervolken in het bin- nenland, welke nog steeds voortgaat. De ingewikkelde politieke toestanden in Egypte, het optreden en ingrijpen der En- gelschen vooral ook in de kwestie van de slavernij, zijn in het Egyptische Soedan aanleiding geworden tot het opkomen van een Negerstaat, welke, onder aanvoering van een zekeren Mohammed Ahmed (1844-1885), die zich yoor den Mahdi uitgaf, tot groote macht zich heeft ont- wikkeld. De tragische val van Charfoem (1885) en de oorlog met Abessinie liggen velen nog versch in het geheugen. De angst, dat deze groote gevolgen een aan- zienlijk deel van de Mohammedaansche wereld den overwinnenden Mahdi als in de armen zouden voeren, heeft zich echter als ongegrond bewezen, omdat van den beginne aan de godsdienstige aanvoerders der Mohammedanen te Cairo en anderen niets van hem wilden weten. Maar toch is het rijk van den Mahdi niet met diens dood te gronde gegaan: het bestaat nog tot o den huidigen dag ongestoord voort, al neeft het tegenwoordig niet meer de oude beteekenis. De droevige godsdienstige toestanden bij de Schii'eten in Perfcie, hebben wij al in een vroeger artikel in het licht gesteld: op een opleving van den Islam schijnt hier geen kans te zijn. Toch is ook hier een godsdienstig hervormer opgetreden: Mirza Ali Mohammed (18201850), of, zooals hij gewoonlijk wordt genoemd, de Bab (poort), dat wil zeggen: degene, door wien het verkeer der geloovigen met den verborgen Imam kan plaats hebben. Deze Bab zelf was n vroom peinzer. die 'n rus- tig en teruggetrokken, ja zelfs ingetogen leven leidde. en die slechts als schrijver en prediker propaganda maakte voor zijn in- zichten, die een wonderlijk mengsel waren van nationaal Perzische, Soefische en Kabbedistische elementen. Hij kre^g een grooten aanhang. en toen in 1848 de Sjah van Perzie stierf, wisten eenige van zijn aanhangers een opstand in Mazandaran te bewerken en namen anderen ook elders een dreigende houding aan, waardoor een tusschenkomst met de wapenen van de re- geering noodzakelijk werd. Met beruchte Perzische wreedheid werden de ongeluk- kige ,,Babi s toen en ook later vervolgd; de Bab zelf, die bij dit oproer niet eens persoonlijk betrokken was, en die boven- dien reeds een heelen tijd in gevangen- schap had doorgebracht werd in Tebritz doodgeschoten. Toch breidde zich de be weging nog in het geheim uit, ofschoon van een openlijk verzet tegen de regeering geen sprake meer was en kon zijn, en de aanvoerders der Babi's zich op Turksch gebied hadden begeven. Op een klacht van de Perzische regeering werden zij echter door de Turksche ambtenaren uit de nabijheid van Perzie naar Adrianopel uitgewezen, en daar zetten zij hun opsto- kerij voort (1864). Maar toen zij hier in strijd met allerlei menschen raakten, om dat Beha allah zich uitgaf voor hem, die God den menschen zou openbaren, d. w. z. den Mahdi, wat echter de vrienden van een ander weer niet wilden erkennen werd deze Beha naar Acco verbannen en zijn tegenstander naar Cyprus. Beha allah is in 1892 te Acco gestorven. Zijn ge- schriften zijn niet gering in aantal en zij staan bij de Babi's in hoog aanzien; een Engelschman: Browne heeft zich zeer ver- dienstelijk gemaakt bij het onderzoek de- zer schrifturen. De Mohammedanen van Voor-Indie, ongeveer een kleine 60 miljoen, zijn deels Schii'eten, deels Sonnieten, maar, zooals dat trouwens ook elders het geval pleegt te zijn, zij hebben allerlei specifiek Indi- sche gewoonten behouden, die meer of minder met den Islam in tegemspraak zijn. De bekende poging van Keizer Akbar (15561605) om een algemeene gods dienstige gemeenschap op vrije philoso- phische grondslagen, te stichten, welke gemeenschap door hem genoemd werd: din i Allah (godsdienst van Allah), had, zooals men licht bevroeden zal, geen blij- vend resultaat. Toch heeft het ook later bij de Mohammedanen van Indie njjpt ont- broken aan liberale strevingen, die tegen woordig in hoofdzaak ten doel hebben om den Islam in overeenstemming te brengen met de eischen van de Europeesche cul- tuur. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag. Het nieuw benoemde lid Danz neemt zitting. Aan de orde is de behandeling van het ontwerp^adres van antwoord op de Troonrede. De heer Wibaut (s.-d.) motiveert het stemmen van de sociaal-democratische fractie tegen het zenden van een adres. De heer De Vos van Steenwijk (c.-h.) dient een redactie-amendement in, om in het adres op te nemen, dat de Kamer met ,,instemming' inplaats van met ,,belang- stelling' ervan heeft kennisgenomen, dat handhaving van de christelijke grondsla gen van ons volksleven de richtsnoer voor bestuur en wetgeving blijft. De heer Slingenberg v.-d.bestrijdt het amendement, als gevende een politieke strekking aan het adres. De heer Verkouteren (c.-h.) verklaart, dat de commissie van redactie het amende ment overneemt. De heer Wittert van Hoogland (r.-k.) zal zijn stem aan het amendement geven. De heer Rink (v.-b.) is tegen, omdat de Kamer daardoor afwijkt van den tot nu gevolgden weg. De heer De Vos van Steenwijk verde- digt het amendement. Bij de stemming over het amendement verlaat de geheele linkerzijde, uitgezon- derd de heer Rink, de zaal. De laatste ver klaart zich tegen het voorstel. Er voor worden 21 stemmen uitgebracht. Daar het quorum niet aanwezig blijkt te zijn. is de stemming ongeldig en wordt de vergadering verdaagd tot Vrijdag. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag. Bij de toelating der 100 leden deden zich geen incidenten voor. Alleen vroeg de heer Albarda of onderzoek was inge- steld naar de mededeelingen in ,,Het Volk dat de candidaten der Plattelan- derspartij geld zouden hebben moeten be- talen om op de candidatenlijst te komen. De commissie had daartoe geen aanleiding gevonden, omdat bij de Kamer geen klacht was ingekomen. De heer Braat legde den zuiveringseed kalm af. Trouwens zijn naam was niet genoemd in de mededeelin gen in dat blad en de overige candidaten waren niet gekozen. Bij de presidentsverkiezing ging het tusschen den heer Ruys de Beerenbrouck en Dr. De Visser. Bij eerste stemming had de heer Ruys er 43 en Dr. De Visser 13; bij de tweede gingen de socialisten over naar den heer Ruys. die met 61 stemmen gekozen werd. Dr. De Visser kreeg aanstonds de twee de plaats met 60 stemmen. Zijn tegen stander was de anti-rev. oud-minister Van Dijk. Den derden zetel eischten de socialisten voor zich op. De heer Schaper zal die plaats innemen. DE POSTBEGROOTING. Het voor '25 geraamd winstcijfer van 5.7 millioen zal waarschijnlijk worden be- reikt. Voor '26 wordt een winst geraamd van 7.1 millioen. Gezien het vrij gunstige financieele as pect van deze begrooting, ook in verband beschouwd met den gang van zaken in het loopende jaar, zal een verlaging van ta- rieven, voor zoover althans de algemeene financieele toestand des rijks zich daar- tegen niet blijft verzetten, de voile aan- dacht moeten hebben ten einde in den loop van 1926 in werking te kunnen treden. De vraag, met welke onderdeelen de ver laging een aanvang zal kunnen nemen, vormt, mede in verband met wijzigingen van internationale post-, telegraaf- en te- lefoontarieven, een onderwerp van nauw- gezette studie. Het aantal rekeninghouders bij den Postcheque- en Girodienst is aanvankeli'k met omstreeks 6000 teruggeloopen. Er komen thans echter geregeld aanvragen voor nieuwe rekeningen binnen gemiddeld ruim 1000 per maand, waaruit mag wor den geconcludeerd, dat het publiek weder in toenemende mate van den dienst gaat gebruik maken. Dit gebruik heeft even- wel nog niet de hoogte bereikt waarop het stond in 1923. Woensdagavond zijn te Borculo een honderd belanghebbenden bijeengekomen om de maatregelen te bespreken. die voor den opbouw van het stadje getroffen wor den. De heeren J. te Riet en Wennink Meule gaven verslag van een onderhoud met het provinciaal steuncomite en het bouwbureau, teneinde de ongerustheid. die bij velen op het punt van schade-uitkee- ringen bestond, weg te nemen. Ook werden maatregelen an het bouw bureau besproken en aan critiek onder- worpen. Een commissie van. vijf personen uit de vergadering zal nu voor het con tact tusschen autoriteiten en belangheb benden trachten te zorgen. Voldoening werd geuit over het herstel en den terugkeer van den burgemeester, en besloten werd hem namens de ingeze- tenen geluk te wenschen. PETROLEUM IN DEN ACHTERHOEK. Sinds de vondst van petroleum in den omtrek van Winterswijk, speciaal bij Corle met tamelijk veel ophef werd aan- gekondigd, heeft men omtrent de moge- lijkheid van exploitatie niet veel meer ver- nomen. Bekend was geworden. dat het rijk de boringen heeft gestaakt, omdat ze te duur werden. De kosten, zoo vernemen wij, bedroegen per boring soms ongeveer f 120.000 en daarbij kwam nog het nisico van verloren buizen, die in den bodem achterbleven. In Corle heeft men voor ruim f 40.000 aan buizen moeten laten zitten. Het boorbedrijf wordt thans te Vragen- der en te Zwolle (gemeente Groenlo) uit gevoerd voor rekening van de Heerlen- sche Maatschapoij voor Mijnt/ouwkun- dige Werken. De boortoren, die te Vra- gender staat, wordt thans naar Meddo verplaatst voor een proefborinq daar. Omtrent verkregen resultaten valt nog niets zekers te vermelden. DE TOESTAND. Reuter heeft Woensdagavond den doinper gezet op het misbaar, dat de Engelsche pers gemaakt heeft over de deportatie van Christenen in het grensgebied van Irak en Turkije, door te verzekeren, dat men in gezaghebbende kringen te Londen „niet te ve.4 gewicht" hecht aan den toestand in Mosoel. Dit doet vermoeden, sehviift de N. R. Crt. dat de Turken misschien het recht hebben om te handelen gelijk zij ge- daan hebben, hoezeer men voor het overige het zal laken, dat zij de Christenen in die streek. die daar al bijkans even lang ge- vestigd zijn als het Christendom bestaat, hardhandig wegvoeren en ofschoon minister Amery te Geneve er dadelijk tegen geprotes teerd heeft. Zelfs indien de Turken echter met de maatregelen tegen de Christenen buiten hun boekje waren gegaan, valt er nauwe lijks aan te twijfelen, dat de woouplaats der Christenen in het Noordelijke gebied aan hen zal behooren, indien het op de een of andere manier met hen over Mosoel tot een schikking komt. Zij ligt namelijk een heel stuk ten Noorden van de kleine Zah, waarmee de Turken, volgens geloofwaardige geruchten, ten leste genoegen zouden nemen Deze grens zou aan Irak net stroomgebied van de Diala laten dat de commissie van deskundigen voor Irak on misbaar acht in verband met kunstmatige besproei'ingswerken. Terwijl Madrid nog altijd zwijgt over den toestand van de Spaansche landings troepen aan de baai van Alhucemas, meidt een Havas-bericht uit Rabat de vermeestering van den Biban ten Noorden van de Werga door de Franschen, na een schitterende operatie. Het is voor hen te hopen, dat zij daarmee voorhoed in het bezit zijn ge komen van het moeilij ke gebergte, dat voor het Fransche Centium een sleutelstelling voor hun tegenstanders vormde. Officieel is het bericht nog niet bevestigd. TER NEUZEN, 18 September 1925. In de Donderdag gehouden vergadering werd aangenomen het voorstel van Burg, en Weth. om school A te verbouwen voor gymnastieklokaal en vestiging van het po- litiebureau. Mede werd aangenomen het voorstel tot aankoop van aen Staat der Nederlanden van eenige straten met daar op geplante boomen voor den prijs van f 410. In de vacature F. de Bakker werd benoemd tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim de heer P. P. de Bak ker. Besloten werd als schenking te aan- vaarden van M. de Putter e.a. een straatje te Driewegen, zulks om de kans te openen, dat aldaar bouwgrond beschikbaar komt^ De steunregeling voor werkloozen, die overeenkomstig het voorstel van den heer Geelhoedt was goedgekeurd tot I October a.s. is op voorstel van den heer Hamelink in zijn tegenwoordigen vorm bestendigd tot 1 Mei a.s. Door Burg, en Weth. werd voorgesteld de uitkeeringen met 25 te verminderen. De motie van den heer Van Riet. waar- bij werd uiitgesproken, dat Burg, en Weth. geen voorstellen meer zouden doen tot het verleenen van afwijking van de nadere eischen waaraan -verloflokalen moeten voldoen. werd door hesn op aanwijzing van den heer Hamelink aldus gewijzigd, dat Burg, en Weth. slechts in bijzondere gevallen daartoe voorstellen zouden doen. en toen aangenompn. Op het verzoek der Maatschappq ..Acetylena om vermindering der retdim- tie voor het plaatsen van een benzinepoxnp op de openbare straat werd afwijzend beschikt. Aan Gebr. Dieleman en de heer F. de Nijs werd vergunning verleend tot he! leggen van een riool in gemeentegrond, terwijl werd goedgekeurd een leeniiM) voor kasgeld tot een bedrag van f 35.000. De rekening over 1924 werd vastgesteld zooals die is aangeboden, terwijl ook werd goedgekeurd eene wijziging der begroo ting voor 1925. Daarop werd weer aangevangen met het behandelen van de voorstellen tot wijziging der concessievoorwaarden voor de electrische verlichting, waarvan in de vorige vergadering nog enkele punten voor nader onderzoek waren aargehou den. De heer Hamelink onderwierp de om trent de meterhuur gegeven inhchtingen aan critiek. en noemde de cijfers mislei- dend, omdat omtrent aankoop van meters slechts facturen waren overgelegd tot Mei 1922 en men er van den laatsten tijd zou behooren te hebben. De heer Van Riet verdedigde zich, tegen de door den heer Hamelink in de vorige vergadering tot hem gerichte be- s^huldiging. dat hij zich over deze kwestie slechts eenzijdig zou hebben laten inlich- ten, dat de heer Hamelink zelf niet op de hoogte is, en las ten bewijze daarvan een brief voor van den administrateur der centrale, den heer Van der Lubbe, waarbij deze omtrent enkele door den heer Ha melink als daden van willekeur gesigna- leerde daden verklaart, dat deze liegt en aanbiedt voor ieder feit f 500 in de ge- meentekas te storten indien de heer Ha melink die kan bewijzen. Het voorlezen van dezen brief verwekte in den raad groote beroering. De heer Van Driel achtte het ontoelaatbaar, dat de voorzitter zoo iets toestond. en noemde riu openlijk, hetgeen hij reeds ten over- staan van Burg, en Weth. deed, daden van den administrateur der centrale, die hij als willekeur beschouwt. De heer Ver- linde was van meening, dat dit nu toch te ver gaand was en betuigde zijn spijt over zijn stem die hij in de vorige verga dering voor handhaving van de voorge- stelde aansluitkosten had overgebracht, nu hem gebleken was. dat iemand voor 2 eindjes draad van 6 M. f 20 had moeten betalen. De heer Hamelink verkreeg, hevig verontwaardigd, het woord en be- klaande zich in heftige bewoordingen, dat een raadslid zijn ambt misbruikt om hier de persoonlijke veten van iemand uit de burgerij tegenover een medelid te luchten. Hij noemde dit de daad van een schoft Zelf heeft hij zich bij de herhaalde behan- delingen van deze zaak alle persoonlijk- heden buiten het debat gehouden. Op de zaak zelf wenschte hij thans niet in le qaan Om bewijzen bij te brenaen moet hij van zijn zegslieden verlof hebben en men weet, dat velen. uit vrees voor schade

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 1