ALGEMEEN HIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. H. H. Kantoorhouders 7812 Woensdag 16 September 1925. 65e Ja&rgaiiK DE INDRINGER ABONNEUENTSPRIJS: BINNfcNIAND. F KUHHTOM. BUITENLAND. Voor binnen Ter Neuzen /1,40 per 3 maanden Voor Ned. Indie en Amerika f2J0 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden - Bij vooruitbetaling fr per post 6,-60 perjaar Voor 't overig buitenland f 3,35 per 3 maanden Abonnementen voor t buitenland alleen bij vooruitbetaling. worden verzocht het abonnements- geld over het 3e kwartaal 1925 van de Ter Neuzensche Courant, v66r 1 October in te zenden, Wij vestigen er de aandacht van onze abonne's op dat wij bij terug- ontvangst van eene onbetaalde kwi- tantie onmiddellijk detoezending van het blad zullen staken. D5 UITGEEFSTER. Onze abonne's in 'het Buitenland worden dringend verzocht het verschuldigde abonnementsgeld voor 1 October a.s. in te zenden. Bij niet- ontvangst voor dien datum wordt het abonnement gestaakt. Voor Belgie, Frankrijk en Duitsch- land, is de abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3,35 per kwartaal, voor Amerika en Ned.-Indie f 2,70. DE U1TGEEFSTER. DE TROONREDE. Dtnsdagmiddag heeft H. M. de Ko- ningin de zitting der Staten-Generaal ge- opend met de volgende rede: la Uw midden, leden der Staten-Gene raal, herdenk ik met voldoening, dat er voor ons volk in zoo menig opzicht reden tot dankbaarheid bestaat. Innige deelneming vervult mij met de slachtoifers van de ramp, die in de afge- loopen maand verschillende deelen van het jan-d teisterde. Het gevoel van saamhoo- righeid, dat zich, waar het geldt geleden verlies te lenigen, weder zoo krachtig openbaarde, stemt echter tot erkentelijk- heid. De toestand van land- en tuinbouw geelt in menig opzicht reden tot voldoe ning al zijn de vooruitzichten voor de naaste toekomst niet geheel zonder scha- duwsen. Handel en nijverheid verkeeren nog in moeilijken toestand; in niet geringe mate is daarop van invloed de economische ge- steldheid buiten onze grenspalen. Al blij- ven de zorgen drukken, zoo kan niettemin van eenige verbetering in den algemeenen toestand des lands worden gewaagd. Het gevaar voor de ontwrichting van den toestand van s lands geldmiddelen kan als afgewend worden beschouwd. Ingrijpende maatregelen zijn daarvoor noodig geweest. Blijft de financieele toe stand zich gunstig ontwikkelen, dan zai. naast verlichting der aan de burgerij op- gelegde lasten, ook verzachting van enkele der in de laatste jaren genomen maat regelen in overweging fcunnen worden genomen. Zoo voor bestuur als wetgeving bit]It handhaving van de Christelijke grond- slagen van ons volksleven richtsnoer. Vereenvoudiging van den Staatsdienst, waar mogelijk inkrimping van Staatsbe- moeiing en betrachting van de uiterste so- Uit het Engelsch van Harold Bindloss. o 74) (Vervolg.) Wat is het hier warm, "ind je niet?" probeerde Witham voorzichtig. „Ja", antwoordde Maud. Laten we naar de hall gaan allicht is het daar wat koeler". Pratend over de 1'oto's liep- n ze de ka- mer door, in de hall was het schemerdon- ker, maar toen Maud ging zitten, was haar gelaat door het schijnsel van de lamp uit de kamer voor dtn man naast haar juist zichtbaar. Ze keek zwijgend naar hem op, alsof ze iets van hem verwcclrte. „fa, 't is hier bepaald veel koeler"., zeide hi] na een paar oogenblikken van zwijgen. Maud begon te lachen. maar tegeljjk sloten haar oogen zich half in ongeduld. oiZoo is 't", zeide ze toen ironisch. „Als dit niet goed is, dan een tweede poging", zeide Witham met een ondeugen- den trek om din mond. „Vandaag is de tarwe weer de hoogte ingegaan." Met oogen, opeens groot en schitterend van ongeduld om zijn ontwijken. keek ze hem vol aan Een paar oogenblikken keek bp zwijgend op haar neer, zag hij haar fijn bleek gezicht met het donkere haar berheid in het beheer der publieke midde- len blijven dringend geboden. Voorzie- ningen, die omvangrijke geldelijke offers van de schatkist vorderen, dienen dan ook vermeden te worden. Onze betrekkingen met de andere mo- gendheden zijn van den meest vriend- schappelijken aard. De geldelijke verhouding tusschen Rijk en Gemeenten zal worden herzien. Met volstrekte handhaving van de grondwettelijke financieele gelijkstelling op het gebied van het Lager-Onderwijs, blijft het oog gericht zoowel op het hou- den van de kosten van het onderwijs bin nen redelijke grenzen, als op het weg- nemen van onnoodige beperkingen van de vrijheid van het onderwijs. Een voorstel zal worden gedaan tot wijziging van de regeling van de schoolgeldheffing. In alwachting dat de ontwikkeling van den internationalen toestand de verwezen- lijking zal toelaten van de door den Vol- kenbond in uitzicht gestelde algemeene beperking van bewapendng, zal reeds het streven er op gericht zijn om, bij behoud eener weermacht, welke met den be- staanden internationalen toestand reke- ning houdt, geleidelijk te geraken tot ver- laging van de militaire uitgaven. Maatregelen zijn in overweging tot in- stelling van een departement van lands- verdediging, waaraan de belangen van land- en zeemacht zullen worden toever- trouwd. Voor zoover deze laatste niet naar het departement van Kolonien moe- ten overgaan. De zorg voor de groote verkeerswegen te land vordert bijzondere aandacht. Ook hieromtrent zijn voorzieningen in over weging genomen. Op sociaal terrein blijft een omzichtig beleid noocLzakelijk. Geleidelijk zal de in het verleden gevolgde lijn worden door- getrokken. Naarmate de economdsche toestanden in ons land dit mogelijk maken, zal de Ar- beidswet 1919 verder behooren te worden doorgevoerd. Invoering der Ziektewet, nadat deze gewijzigd is. ook in dezen zin, dat meer ruimte 'wordt gelaten aan hetgeen in de maatschappij is opgekomen, is geboden. Wettelijke regeling van het collectieve arbeidscontract zal worden bevorderd. Ten aanzien van de volkshuisvesting zal de regeering zich als regel beperken tot de taak., zooals de Woningwet zich die heeft gedacht. Maatregelen tot uitbreiding van werk- gelegenheid zijn in overweging. Het beheer van's lands overzeesche ge- westen zal worden voortgezet in den geest welke met onze zedelijke roeping jegens die gewesten in overeenstemming is. Om in de toenemende behoeften van land en volk te kunnen voorzien, is ruime toe- vloeiing van kapitaal onmisbaar. Gewaakt zal worden, dat de belangen der inland- sche bevolking niet door overwicht van dat kapitaal worden benadeeld. Moge God zijn milden zegen aan Uw arbeid schenken Ik verklaar de gewone zitting der bta- ten-Generaal geopend. VOLKEN HA AT Wat in Parijs gebeurd is, verdiend schrijfc de H Crt. de aandacht als een veelzeggend teeken des tijds. De Duitsche deelnemers aan het Vredescongres in de Fransche hoofstad hebben er een krans met hun vaderlandschen kleuren gelegdop het graf van den Onbekenden So d ;at. Op de 1 uiten las men r De soldaten voor den Vrede aan den Onbekenden So!daat en I .Duitsche bond voor menschenrechten' Men moge dit gebaar van Duitsche zijde minder tactvol vinden, vooral nadat in de Fransche pers spottend om die krans ge- vraagd was, er is echter geen enkele reden om (e twjjfelen aan de nobele be- doelingen, die bij deze vredesapostelen voor- zaten geen enkele reden vooral om te vermoeden, dat zij een graven hoon bedoel- den, zooals de spottende uittarting in de Fransche pers een grove hoon was. De openbare meening in Parijs heeft echter op deze kransleggirg fel gereageerd, zoo fel, dat de Fransche autoriteiten zich verplieht hebben gezien om eerst de linten en de opschriften, daarna ook de bloemen te doen wegnemen. Het zou wellicht beter geweest zijn, als deze uiting van volkenhaat vermeden ware doordien de Duitsche bezoekers zich van de kranslegging in de gegeven omstandigheden hadden onthouden. Het zou althans van meer psyehologisch inzicht getuigd hebben. Maar nu het incident eenmaal heeft plaats gehsd, moet het voor ons alien een baken in zee zijn, vooral voor hen, die reeds van een nabjjzijnde harmonic tusschen de beschaafde volken droomen. De Duitschers, die den krans neerlegden, vertolkteD stellig niet de openbare meening in Duitschland, maar zij getuigden door hun deelneming aan het Vredescongres te Parijs en door deze daad van zelfverlooche- ning, dat er in Duitschland een groep is, die uit den vreeselijken oorlog geleerd heeft, dat algemeene menschenliefde gesteld moet worden boven nationaal egoisme, de broeder- schap der volken boven de onderlinge vijandschap der staten, het internationale recht boven het brute wapengeweld, de wereldvrede boven den afschuwelijken oor log. Deze Duitschers wiiden zich stellen boven den haat, die uit den ellendigen broederkrijg geboren werd tusschen de volken, die elkaar op leven en dood be vochten hebben. Zij wiiien getuigen, dat een andere en mildere, een ruimer en edeler geest de volken moet bcheerschen, zoo een herhaling van de wereldramp voorkomen worden zal. De wjjze, waarop de openbare meening in Frankrijk op dit getuigenis heeft ge reageerd, is het afdoend bewjjs, dat de volken nog met rijp zijn voor deze groote gedachte; dat in de openbare meening van de landen, die in den oorlog vooraan hebben gestaan, nog de herimering aan het leed, de haat en het wraakgevoel overheerschen. Het is verklaar aar en verwonderen doen wij ons daarover niet. Wij zullen waarlijk niet het voorbeeld volgen van hen, die naar aanleiding van het gebeurde het groote Frausche volk verwijten, dat het z ch „klein" getoond heeft. Wat in Parijs gebeurd is, zou ook in elk and' r land, dat in dezelfde omstaudigheden verkeert, geschied zijn. Maar het gebeurde moge een ernstige waarschuwing zijn voor hen, die, in te groot optimisme, reeds den riageraad van een beteren tijd gekomen achten en juichen, omdat zij meenen, dat de Wereldvrede on- geduldig voor de deur staat te wachten. Het is goed en mooi, dat men allerwegen plannen ontwerpt en steeds meer uitwerkt voor het schoone gebouw van Volken'"ond, Vrede, Internationaal recht, enz maarlaat ons nooit vergeten, dat er van het optrekken en den zachten glans van parels om haar blanken hals, toen wendde hij zijn gezicht af en keek door de open voordeur naar de lha schemerige prair e. .Kom zeide ze, met een ongeduldige beweging van haar hoofd „Je weet even goed als ik, waarom je vanavond hier bent." Dit was zoo echt een gezegde van haar recht op den man af, in alles Maar toch waagde Witham 't niet haar aan te kijken, want er waren oogenb ikken, waar op hij voelfie, niet op zijn zelfbeheersching te kunnen bonwen. „Ja, ik weet. waarom je tante me zoo voorkomend ontvangen heeft. Maar weet jij wel, dat zulk een vertrouwen iemand soros bijna hinderen kan Waarom rechtvaardig je jezelt dan niet, dan is vertrouwen niet noodig. Dane zou graag je voorspraak zijn en meer dan een paar woorden zijn er niet noodig.' Zondi-r antwoord te geven bleef Witham onbeweeglijk in dezelfde houding staan. In de kamer achter hem werd er zacht tweestemmig gezongen en door de open- staande deur zag hij de schemerige prairie met haar overwelving van donker fluweelig indigo, bezaaid met milliarden en milliar- den flonkerende sterren. Aan een kant van de dmiropening onderscheidde hij vaag twee figuren, een jongenman pn een slank meisje gekleed in 't witalsof hetgeen hij daar zag iets heel bijzouders was, zoo bleef hij naar hen turen Wat ze daar deden, I wist hij niet en feitelijk kon hem dat ook van dit gebouw geen sprake zal kunnen zjjn voor de fundamenten stevig zijn be- vestigdin de openbare meening der volken Wij moeten de werkelijkheid onder de oogen durven zien en erkennen, dat de tijd voor juichen nog lang niet gekomen is en het vooralsnog zaak blijft, dat de staten geducht op hun qui-vive zijn. Ook en vooral, de kleine staten, welker lot zoozeer van de groote afhankelijk is. JHR. DE MURALT. Naar het U. D. mededeelt, is de toestand van jhr. De Muralt, burgemeester van Borculo, wiens opnemmg in de Emmakliniek te Utrecht wij vermeldden, vooruitgaande. De infectie waaraan de patient lijdende is, blijft zich beperken tot het aangezicht de doktoren zijn van meening, dat de heer De Muralt over een dag of veertien her- steld de Emmakliniek zal kunnen verlaten. Naar men weet, wordt ook mevrouw De Muralt, de echtgenoote van den burgemees ter, in dezelfde kliniek verpleegd. Zij zal nog eenigen tijd in deze inrichting moeten verblijven. 14e NEDERLANDSOHE JAARBEURS. In een Vrijdag gehouden vergadering van den Raad van Beheer de^ Nederlandsche Jaarbeurs is, in overleg en op voorstel van de Oommissie van Advies uit de deelnemers, besloten geworden aan de aanstaande XI e Nederlandsche Jaarbeurs, welke van 9 tot en met 18 Maart 1926 te Utrecht gehouden zal worden, wederom een Meubelbeurs (Meubelen, Woninginrichting en aanver- wante artikelen) te verbinden, ongeveerin denzelfden geest als de Meubelbeurs op de thans in gang zijnde Najaarsbeurs werd georganiseerd. Dit besluit is het gevolg van de algemeene tevredenheid der deelnemers aan die groep, welke o. a tot uiting is gekomen in de aanbieding van een waardevol gesehenk voor de vergaderzaal van den Raad van Beheer, welk geschenk is vergezeld gegaan van een oorkonde, onderteekend door deelnemers aan de Meubelbeurs op de XlTIe Nederlandsche Jaarbeurs. DE PLANNEN FAN DEN MINISTER VAN OORLOG. Naar het Centrum uit militaire kriugen verneemt, zou de minister van oorlog met zeer ingrijpende bezuinigingsvoorstellen komen. Het zou o.a. in het voornemen liggen verschillende garnizoenbn op te heffen. Behonden zouden blijven de gar- nizoenenAmersfoort, Ede, Den Baag, Utrecht en Hardeiwijk. Volgens de nieuwe plannen zou niet meer elk regi mi-nt, maar elke brigade een schoolcom- pagnie krijgen. De reorganisatie zou o a. ten gevolge hebben. dat enkrle honderden officieren zouden moeten afvloeien deze zouden ge- durende een aantal jaten op wachtgeld worden gesteld. TAPVERBOD. De gemeenteraad van Hoogezand heeft beslo en tot Cefinitieve opheffing van het tapverbod met ingang van 1 October e.k., overeenkomstig het advies van B. en W. gezien het uitvoerig rapport van den bur gemeester omtrent de werking van het tapverbod. niets scheien, maar als afleiding hadden ze voor hem waarde. Als een noodza&k voelde hij het om zijn gedachten van het meisje naast hem af te trekken, want nu, nu het oogenblik, waarop hij de roi zou moeten neerleggen, die hij maandenlaug gespeeld had, aanstaande was. werd zijn verlangen, om de taak die hij zichzell had opgelegd te voleinden, een steeds sterker beh efte. In geldelijke welvaart wilde hij Sitverdale achterlaten en daaroru moest hij ten koste van alles zien te blijven. tot alfe tarwe verkocht was eerst dau was hij zeker Langzaam keerde hij zich naar haar toe. „'t Is niet het vertrouwen van je tante, dat me het meeste hindert." Het meisje k»ek hem strak aan, bij zijn laatste woorden was haar een lichte blos naar de wangen gestegen, maar ze wei- gerde coneessie aan haar gevoelens te doen, door haar gezicht van 't licht af te keeren. „Lance," zeide ze, terwijl er een warme zachte uitdrukking in de helder bruine oogen kwam. ,We weten dat ons v*-r- tvouwen niet misploatst is. Maar je on- verschilligheid, je ongevoeligheid hindert ons zoo Met een gevoel van onmacht, dat hem i wanhopig maakte, maar daarom misschien uiterljjk des te strakker. ging Witham op den stoel naast den hare zitten. Het meisje I oog zich naar hem toe om hem in zijn gezicht te kunnen kijken, haar zacht geronde hlanke schouder raakte hem aan. Plij rook den geur van henr haar en een TE VEEL ONDERW1JZERS. Voor de vervulling van e«n vacature als onder wij zeres aan een openbare school te Bussum hebben zich 160 sollicitanten aangemeld. Naar de »N. R. C." meldt hebben zich voor de betrekking van onderwijzer(es) aan de Chr. School te Sibkuloo 200 sollicitanten aangemeld. HET DAMPLANTSOEN. Zaterdag is te Amsterdam het plantsoen opengesteld, dat iDgevolge het raadsbesluit is aangelegd in de kuil op den Dam, welke zoolaug een onooglijke poel was, omringd met een schutting. „Publeke werken" heeft er nu een Engelschen tuin van gemaakt. De tnin, die afgerasterd is met een hek, waarin aan den kant van den Dam een opening is gelaten, is Replant met taxisboomen, coni- feren en rhododendrons. Het plantsoen is doorsneden met paden welke met groote steenblokken zijn geplaveid en omringd door een lagen muur, eveneens uit steen blokken opgetrokken. De omwonenden hebben door een hnl- diging van den directeur van Publieke Werken van hun ingenomenheid met deze spoedige verandering blijk gegeven. oogenblik werd zijn verlangen e n ver langen zoo sterk dat alle gevoel an ver nede ing er door verdrongeu werd, hem bijna te machtig* Maar juist door 't ver trouwen cat ze in hem stelde, waren er dingeo. die hij niet kon, niet mocht doen en tegelijk drong het tot hem door, dat hij juist nu in de gelegenheid was, om zich bp haar voor goed onmogelijk te maken. Het type meisje. dat Maud Barrington was, zou zeker geen enkele verontschuldiging hebben voor het soort avontuurtjes, waarvan hij op dat oogenblik verdacht werd. ,,Je keurt 't af, dat ik datgene. wat je ongetwijfeld gehoord heb, niet ontken vroeg hij rustig. .Maar wat helpt ont kennen, als 't de waarheid is?" Maud Barrington begon zachtjes te lachen. „Moet die vraag als bliksem-afleider die nen vroeg ze „Neen," antwoordde Witham met een stem, die hij ondaflks al zijn zelfbeheer sching niet geheel in zijn maeht had Het meisje legde kaar hand op zijn arm zoo dwong ze hem, haar aan te kijken. Lance", zeide ze, ..voor iemand van jouw type is ontwijken onwaardig. Door de tarwe en de brug heb je te veel in daden van je karakter laten z en,' „En toch wilde Witham weer op- nieuw beginnen, maar bij het zien van den eigenaardigen blik, waarmede Maud hem aanlteek, zweeg hij „Heusch je verknoeit je tijd en DE TOESTAND. Baldwin, de Britsche eerste minister, is met zijn vrouw uit Aix-les-Bains naar Parijs gegaan en zal zich daar langer ophouden dan aanvankelijk voorzien was. Dit wordt schrijft de N. R. Crt. natuurlpk in verband gebracht met de hooge politiek, waarin bp reeds nader betrokken was geworden bij het vliegbezoek dat de geallieerde ministers hem in de badplaats van Geneve uit ge bracht hadden. Baldwin heeft Maandag te Parijs Painleve en Briand ontmoet aan een noenmaal op het departement van oorlog en daarna zou hp met Caillaux 6preken. Stof genoeg voor politieke gesprekken het waarborgtractaat, de Fransche schuld aan Engelar d, Marokko wellicht ook, waar de wijze waarop de toestand in het Rif zich in de toekomst ontwikkelen zal, Engeland niet onverschillig kan laten. De grenzen van de Fransche en Spaansche zones mogen niet uitgebreid worden. naar de Engelsche opvatting, en dit is de beste hoop voor Abd-el-Krim. dat hij. ook wanneer hij ver- slagen wordt, in den een of anderen vorm een autonomic voor het Rif uit de debacle zal kunnen redden. Van de Spanja'.rden nog altijd niets anders over de operaties bij de Alhucemas baai. De openbare meening moet het voorloopig stellen met een communique dat hoog opgeeft van de uitkomst^n, die hehaald zijn bij de overwinn'ng op den vijand voor Tetoean. Daaruit blijkt terloops dat die overwinning zeer noodig was, om de be- dreiging van de siad af te wenden. want vermeld wordt, dat de Spaansche verdedi- g ngslinie tien dagen lang aanvallen heeft moeten weerstaan van 3000 Rifkabylen, die behalve mac-hine-geweren ook tien kanonnen bij zich hadden. Van dit materieel hebben de Spanjaarden niets buitgemaakt want zij spreken slechts van vele doode viianden op. het slagveld. ecergie," ging het meisje voort 'i Doe^ me denken aan een tooi_eelstuk. dat ik jaren geleden in Engeland gezien heb, waarvan de intrige gebaseerd was op een gebeurteris uit t leven van een beroemd acteur Toentertijd heeft 't diepen indruk op me gemaakt. Te hoofdpersoon was iemand, die uit een *oort van ridderlijkheid de schuld van allerlei dingeu, waarmede hij in werke lijkheid niets te maken had, op zich nam maar hij deed het niet onhandig en be halve de edelmoedige impuls is er tusschen beida gevallen verder geen overeenkomst. Maar 't doel - ik vraag me af, welk doel jij ermede zou kunnen hebben gewichtig genoeg om wat je jezelf en Silverdale verplieht bent geheel naar den achtergrond te dringen." Witham kende het tooneelstukde overeenkomst met zijn geval was te dui- delijk. om hem nog eenige illusies te laten, dat hij 't meisje naast zich op een dwaal- spoor kon brengenonhandig. verlegen met 't figuur dat hij sloeg, keek hij den anderen kant uit Worden we niet een beetje te zwaar op de hand vroeg hij na een paar oogenblikken van zwijgen. Qoed dan zullen we er over op houden," antwoordde Maud opgewekt. „Maar denk er om. dat je me beloofd hebtals de tpd er is. zul je alles be- grijpen Wi ham knikte ernstig. „Dat zu' je ook," zeide hij. Vorit vervolgd.) B9B9BB1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 1