ALGEMEEN NIEUWS- EH ADVERTEHTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7811, Maaadag 14 September 1925. 65e Jaargang. Bekendmaking. DE INDRINGER RAADSVEROADERING. BRANDSTQFFEN. BIMNENLANO. FEPllLKTOK. ABONNEMENTSPRIJS: IZMS m4LTa-\bon„™Urnr™^H«ia5?.CiS^S&ns. Dc Burgemeester van TER NEUZEK uaakt be- keud, dat eene Openbarc Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag 17 Sep tember 1925 des namiddags twee uur. fer Neazen, den 14 September 1925. De Bnrgemeester voornoeind, J. HUIZ1NGA Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG, vragen voor of op Maandag 2i September i925, een prijsopgave met monster per 1000 K,G. voor het leveren van de voor het seizoen 1925/1926 taenoodigde gezeefde ANTHRACIET en STUKKOLEN franco plaats van bestemming. Leveren Gemeentehuis, Openbare Lagere School Dorp, idem Grooten Huissenspolder en idem Othene. Zaamslag, 11 September 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. DE SLU1TLNG DER KAMERS. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft Zaterdagmiddag om 3 uur met het gebruikelijke ceremonieel in Naam der Koningin in de vereenigde vergadering van beide tvamers der Stateu Generaal. de zitung der Staten Generaal gesloten, met een rede, waarin wordt gezegd dat, dank zij de mede- werking der Staten Generaal, verschillende maatregeleu, i i het byzoncFr tot herstel van het financieel evenwieht, hun beslag hebben gekregen, en waarin aan de Staten- Generaal dank wordt betuigd voor den ijver en toevijding aan 'elands belang ook dit jaar weder fcetoond. BET NEDERLANDSCH-BELG1SCH VERDRAG. Het Utrechtsche comite van actie tot wijziging van het voorgestelde Nederlaudsch- Belgisch tractaat heeft Donderdag j.l. een vergadering gewijd aan een uitvoerige be- spreking van het voorgestelde tractaat De vergadering was eenstemmig in haar bereidheid om aan Belgische verlangens naar regelingen, die economische moeilijk heden, voortvloeiende uit de geografische ligging van Nederland en Belgie weg znllen nemen, in ruime mate tegemoet te komen. In het byzonder stood men zeer welwillend tegenover regelingen, die de bezorgdheid van Antwerpen om zijn positie als wereldhaven te handha^en, zouden kunnen wvgnemenboezeer ook deze be zorgdheid, zooals Aritwerpen's groote bloei getuigt, in Nederland's houding geen grond vindt. De vergadering was echter van oordeel dat in het voorgestelde tractaat eenerzijds elke redelijke wederkeerigheid ontbreekt, en dat anderzijds het tractaat voor Neder land brengt vermindering van souvereini- teitsrechten, niet birnen redelijke grenzen gelimiteerde lasten, en vage ondubbelzin- Uit het Engelsch van Harold Bindloss. nige bepalingen, die ten nadeele van Nederland ge'interpreteerd zouden kunnen worden. Aldus ievert het tractaat voor Nederland ernstig poiitieke, economische en financieele gevaren op, welke geenszins noodzakelijk arn de aan Belgie te verleenen economische faciliteiten verbonden behoeven te worden. De vergadering heeft derhalve als haar wenseb uitgesproken, dat het daarheen moge worden geleid, dat, met behoud van de tegemoetkoming aan redelijke Belgische verlangens, bovengenoemde bezwaren uit het tractaat zullen worden weggenomen Het comite zal nader overwegeu, op welke wijze, in samenwerking met zustereomite s in andere deelen des lands, een actie tot het bereiken der gestelde desiderata zal worden gevoerd. L'EFDADIGHEIDSFEEST TE GENT. Het te Gent georganiseerde liefdadig- heidsfeest voor de slaehtoffers van de stormramp in Nederland heeft veel bijval gehad. Het werd o. m. bijgewoond door den Belgischen minister van binnenlandsche zaken, baron Rollin Jacquemins, den gou- verneur van Oost-Vlaanderen. baron de Kerckhove de Denterghem, den Nederland schen ge*ant te Brussel, jar. Van Vreden- bucch en verd r door talrijke vooraanstaan- de Belgische en Nederlandsche personali- teiten. Verschillende art sten van naam verleenden huu zeer gewaardeerde mede- werking. Voor het feest had een diner plaats by den gouverneur van Oost Vlaan cbren, waarbij heildronken werden inge- steld door den Belgischen minister op H M. Koningin Wilhelmina en door baron Van Vredenburch op het Belgische koningspaar. DE WEELDEBELASTTNG. Een commissie uit den Middenstands- raad heeft een bespreking gehad met den Minister van Financien over het aanhangige wetsontwerp weelde- en verteringsbelasting De commissie heeft haar bezwareu tegen het ontwerp nog eens nader onder's Minis ters aandacht gebi acht en deze heeft daarop toegezegd, die bezwaren nog eens in over- weging te zullen nemen en een nadere onderhandeling over die bezwaren in uit- zieht gesteld. JHR. DE MURALT ONGESTELD. Het Eerste Kamerlid, jhr. De Muralt, burgemeester van Borculo, heeft toen hy dezer digen naar Den Haag ging een ernstige aangezichtsinfeetie gekregen Hi) is, naar het „U. D." mededeelt, ter ver- pleging opgenomen in de Emmakliuiek te Utrecht. De infectie breidt zich thans niet meer uit. HET OVERCOMPLEET AAN ONDERWTJZERS Volgens matige berekening zullen in 1930 voor ruim 30.000 onderwijzersplaatsen een 50.000 personen beschikbaar zijn. Een overcompleet dus aan »intellectueelen", alleen nog maar op de onderwijz rsmarkt, aldus de „Chr. Onderw." Een treurige toestand, als men daarby bedenkt, dat op- heffing van het zevende leerjaar en de grootere klassen al weer het getal onder- wijzer-betrekkingen tot een '25.000 kunnen doen dalen Duizenden collega's dus „op de keien", terwijl rijp en groen maar op- geleid wordt, om straks dat groote slupsur 73) (Vervolg.) ,,Zoo, je hebt dus alles, wat ze je ver- teld hebben, geloofd. Was t nogal in overeenstemming met mijn type en met ns'n saanier van optreden In de bruine oogen boven hem kwam een verdachte schittering. „'t Antwoord op )e eerste vraag is ja, ofschoon ik t lie- ver niet gedaan had en op de tweede neen, niet de minste overeenstemming. Maar aan den anderen kant staat weer. dat juist die heel kalme, bedaarde men- schen ervan schijnen te houden, om zoo nu en dan zulke minder aangename ver- rassingen te bereiden en dat ik me ver- beeld, dat jij een dergelijke quaestie mins- tens even handig zou kunnen opknappen als een doorsnee jonge man, vooropge- steld dat je er zin in had. En dan was er in den artistieken climax iets, dat me aan jouw lofwaardigen afkeer van halve maat- regelen denken deed.'' ..Zoo", antwoordde Witham, door de herinnering aan zijn laatste bezoek uit de nederzetting en een paar van Courthorne's escapades in Alberta, misschien iets sar- castischer, dat 't voor Dane begrijpelijk was. ,.Hou meen je dat ik heb niet veel gevoel voor dramatische situaties." Dane begon te lachen. „Wel". ant woordde ij geamuseerd, ,,een meisje zoe- van gediplomeerden alweer te vermeerderen. De ,overproduetie" van leerkrachten is een sociale belemmering voor een onaf- hankelijken ond^rwyzersstand welke door concurTentie en lage looneu gedrukt wordt, terwijl bovendien de Staat handenvol geld wegsmijt aan diploma-verkrijgenden, die nooit het onderwijs zullen dienen. Ten zeerste dringt het blad - by den nieuwen onderwijsbewindsman aan op wegneming van dit euvel, om te komen tot een wet- tige beperking van het aantal kweekelingen. DIRECTEUR-GENERAAL VAN DEN LANDBOUW. Het Kon. Ned. Landbouw Comite heeft aan den m niste; van binnenlandsche zaken en landbouw een adres gericht, waarin de onmisbaarheid van ten directeur generaal van den landbouw betoogd wordt. De directeur generaal van den landbouw, aldus het adres, dient, als hoofd van alle ambtenaren, die op eenigerlei wijze by den voorlichtingsdienst werkzaam zijn, voor dien geheelen dienst en voor al de overige belangrijke regeenngsmaatregelen, die ver- der onder de directie van den landbouw ressorteeren, de hoofdljjnen aan te geven. By gemis van dit hoofd bestaat allerwege gevaar, dat de verschillende diensten on- samenhangend naast en zelfs wellicht tegen elkaar zullen werken. Bovendi-n is een techniseh hoofd, dat een weldoordachte eenheid weet te brengen in de adviezen der betreffende hoofdambtenaren, aan het departement onmisbaar. Het Kon. Ned Landbouw Comite dringt daarom met de grootst mogelijke klem aan op handhaving van den directeur generaal van den landbouw en spreekt als zijn over- tuiging uit, dat de economische en tech- nische aard van het betrokken ambt eischt, dat de van het hoofd der directie uitgaande adviezen den minister rechtstreeks bereiken. NA VERWERPING VAN HET "BELGISCH VERDRAG. In de Nederlander stelt de heer R(ut- gers) van R(oozenburg) de vraag, wat er zal gebeuren, wanneer het Nederlandsche Parlement het verdrag met Belgie ver- werpt. Zal men dan terugkeeren tot de phase van 8 Maart 1919, toen de Conseil Supre me besloot tot een herziening van het ver drag van 1839, waarbij de uitgesproken bedoeling zich richtte tegen de Nederland sche hoogheidsrechten? Of tot de phase van 4 Juni 1919 toen de Geallieerden zich uitspraken voor de herziening die geen overgang van terri- toriale souvereiniteit, noch vestiging van internationale servituten mocht meebren- gen. Daarop laat de schrijver dan volgen: Komen wij nu door de verwerping terug in de phase van 4 ]uni, dan zal de toen benoemde commissie op den grond- slag dier resolutie nieuwe onderhandelin- gen moeten beginnen. maar dit zal nu ge- schieden in een sfeer, die door de verwer ping door 't Nederlandsch parlement van het' door Engeland en Frankrijk reeds goedgekeurde tractaat van 3 April er voor Nederland wel niet beter op zal gewor- den zijn! Dat de kans groot is, dat die commissie het eens wordt over voorstellen, die voor Nederland voordeelioer en dus voor Belgie nadeeliger zijn. zal wel nie- mand gelooven. Mocht die commissie echter bij meerderheid van stemmen voor nen is iets, wat wel meer voorkomt. maar een voile flesch half om half op het hoofd van den jaloerschen minnaar stukslaan, dat is iets, wat de meesten je niet zouden nadoen." Witham voelde zijn vingers trillen door de plotselinge behoefte, om Courthorne bij zijn kraag te pakken en hem duchtig door elkaar te schudden. ..Zoo, dat wordt er dus van me verteld En jij hebt het na- tuurlijk voor een man als ik, die me nu al maandenlang voorbeeldig gedragen had, als een kleine. onbeteekenende inzinking beschouwd ,,W^el", antwoordde Dane lakoniek. Zooals ik je zooeven al gezegd heb ik vond 't niet iets, dat met je gewone ma- nier van doen in overeenstemming was; maar toen ik daarbij nog hoorde, dat je een man uit de nederzetting niet bepaaid zachthandig je boenderij uitgezet had wel. wat moest ik toen doen 7" „Dat geeft Colonel Barrington je ver teld!" ,,Neen," antwoordde Dane, ,,dat heeft hij niet gedaan, en dat weet je ook wel. Maar een van zijn knechts was juist bezig om een paard, dat hij gekocht had, af te rijden, en als ik me niet vergis of schoon me dat eigenlijk niet aangaat is Maud Barrington er ook bij geweest. En nu...... je moet niet denken. dat ik sta te preeken, dat is de bedoeling nietmaar wat ik wou zeggen is dit; er zijn hier ver- scheidene lui, die op t oogenblik een voorbeeld aan je nemen en daarom zou ik niet graag zien. dat je meer van dat soort aanvallen had. te meer niet, omdat ik zeer i zeker niet van plan ben, om hatelijkheden of ongepaste aardigheden over jou te dul- den. En dan, wij tweeen zijn over den leeftijd voor zulk soort dingen heen, maar er zijn hier jongens, die je graag zouden nadoen. En wat dit verhaal betreft kun je dat niet tegenspreken?" Met een strakken, verbeten trek op zijn gezicht keek ^Gtham naar hem op. ..Neen, dat kan ik niet doen op liet oogenblik schikt me dat niet.' zeide hij. ,,Maar nu en paar woorden voor jou al leen; vindt je mij het type man, dat zich aan zulk soort dingen te buiten zou gaan; Dane begon zacht, vermaakt te lachen. Wel," antwoordde hij, ..smaken ver- schillen; 't is een verdraaid knap meisje en ten slotte zijn die in de nederzetting ai- lemaal met hetzelfde sop overgoten. Maar wat ik denk of niet denk, komt er niets op aan. We moeten de zaak van een ver- standelijk standpunt bekijken. Je blijft bij je bewering, dat je 't verhaal niet kunt tegenspreken?" „Ik heb je gezegd. dat t me op het oogenblik niet schikt! ,,Je bedoelt, dat daar verschil tusschen is?" Witham knikte. „Ja; maar voor 't oogenblik moet je tevreden zijn - de andexen kunnen. wat mij aangaat, geloo ven of niet gelooven, wat ze willen. Als je maar onthouden wilt, dat het mij op het oogenblik niet schikt daarmee rou je me al een groot genoegen doen. Met een eigenaardigen glimlach keek Dane op hem neer. ,,Goed dat is dan voor mij genoeg. Alles is dus weer bij 't oude, als je me tenminste m'n vrijpostig- heid niet kwalijk nemen wilt. Alleen denk ik wel eens; wanneer zal ik den man wer- kelijk volkomen begrijpen. Nederland ongunstige voorstellen doen, welke de goedkeuring van den Conseil Supreme verkrijgen, dan behoeft onze sou- j vereine regeering die niet te aanvaarden, zal men zeggen. Accoord: maar men zal moeten erkennen, dat het uiterst gevaar- lijk is, zich tegenover machtige tegenstan- ders steeds tot eene verdedigende, afwe- rende houding te moeten bepalen. Zal Nederland zich bij voortduring kunnen bliiven verzetten tegen den krachtigen aandrang van de groote mogendheden, die de herziening nu eenmaal noodzakelijk achten en coute que coute zullen trachten door te zetten? Wij vreezen! Maar er is o. i. eene andere mogelijk- heid, die nog oneindig gevaarlijker voor ons is. Wanneer het tractaat door Ne derland verworpen wordt, zal men dan niet van andere zijde het standpunt in- nemen, dat daardoor de taak van de bij resolutie van 4 Juni 1919 benoemde com missie en mitsdien die resolutie zelve ver- vallen is, zoodat de situatie van 8 Maart 1919 herleeft en de geheele kwestie we- derom ab initio open wordt? Zijn de be zwaren tegen het voorliggend tractaat, waartegenover, naar wij trachten aan te toonen, ook belangrijke voordeelen staan, van dien aard, dat wij eene herhaling van die buitengewoon gevaarlijke situatie moeten wagen? De uiterst bekwame stuur- man van 't kleine Nederlandsche scheepje ei tusschen 8 Maart en 4 Juni 1919 in geslaagd, het zonder ongelukken tus schen de gevaarlijke annexatie-klippen door te sturen: zal dit een tweede maal gelukken? Moeten wij het scheepje nog langer op de gevaarlijke zee laten rond- zwalken en afwachten. dat Belgie, gerug- steund door Frankrijk het gunstige oogen blik voor een nieuwen aanval kiest? Dat ware toch in strijd met den eisch van goede strategie, die gebiedt het initiatief zelf in handen te houden. Wij vertrouwen, dat de minister in de Memorie van Antwoord en bij de behan- deling in de Kamers, duidelijk zal weten te maken, waarom Z. Exc. dit tractaat op 3 April meende te mogen teekenen, al zul len wij er daarbij rekening mede moeten houden, dat de Minister zich over interna tionale combinaties en gevaren met de uiterste voorzichtigheid zal moeten uit- laten. Met het oog op de intusschen van zoo- vele zijden geleverde technische en econo mische critiek en de daardoor gewekte en veldwinnende strooming tegen de ratifi- catie, meenden wij goed te doen er op te wijzen, dat de zaak nog een andere zijde heeft. Zij, die met zooveel scherpzinnig- heid de bezwaren van het tractaat en de problematische gevallen, waarin dit tot wrijving tusschen Nederland en Belgie kan aanleiding geven, opsporen, vergeten o.i., dat bij verwerping de zekerheid bestaat van een£ botsing tusschen Nederland eenerzijds en Belgie met de vijf mogend heden anderszijds." Naar aanleiding van deze beschouwm- gen maakt de volgende opmerkingen: Dat zij die het verdrag becritiseerden, vergaten, dat bij verwerping van het ver drag de zekerheid bestaat van een bot sing tusschen Nederland en Belgie, is een verwijt, dat wij ons niet behoeven aan te trekken. We hebben daar uitvoerig op gewezen. We meenen alleen, dat de schuld daarvan niet geweten mag worden aan de huidige critici. maar aan het feit, dat er bij de onderhandelingen niet vol- doende contact blijkt te zijn gehouden met de vertegenwoordigers van de Nederland ,,Te zijner tijd!" antwoordde VVitham, bijna stug door de poging om niets van zijn gevoel te verraden, want de simpele verontschuldiging van den grooten koio- nist was heel welsprekend geweest. Dane liet zijn paard even de sporen voelen en reeds met een vriendschappelijke handbe weging als groot weg. Twee of drie weken later reed Witham laat op den avond met zijn kar naar Sil- verdale Grange, om op spoedig verzoek van Miss Barrington bij een van de vele reunies daar tegenwoordig te zijn. t Was al donker toen hij het groote erf opreed, want nu in Augustus begoanen de dagen al snel te korten. Maar ter wille van dc drukkende warmte waren alle ramen wijd opengezet en slechts een of twee van de groote petroleum-lampen aangestoken. Het gewone stemmengegons, dat hem an- ders op 't erf al begroette, ontbrak. dit- maal doordat er juist. heel mooi een een- voudig, oud-Engelsch lied gezongen werd. Hij gaf de teugels aan een stalknecht en ging de hall in; hij trof het echter onge- lukkig, want juist toen hij de groote zit- kamer binnenkwam, was het lied uit. Om een entree de chambre" te maken zou Witham aan een ander oogenblik de voor- k-eiir gcGcvcti hebben, maar hij vond het te dwaas om als een verlegen schooljongen te blijven wachten. Toch kreeg zijn ern stig gezicht even een warmer tint, toen Miss Barrington, even eenvoudig en deftig in zwarte zijd^ en oude kant als op dien gedenkwaardigen eersten keer bij zijn binnenkomen opstond en hem tege moet kwam om hem op de zachte bemin- nelijke manier, haar eigen te begroeten. sche belangen, weike door het verdrag- ontwerp werden getroffen, en ook doordat het in Maart 20 uitgegeven persbericht over den inhoud van dat ontwerp-con- tract veel te vaag was, dan dat men daar door het volledige inzicht kon krijgen, dat eerst het dit jaar bij de Kamers ingedien- de voorstel met toelichting gegeven heeft. Maar niet stemmen we in met de be wering van den schriiver, dat bij verwer ping van het verdrag door de Staten- Generaal de zekerheid bestaat van een botsing met de vijf mogendheden. Het nu door de Kamers goed te keuren verdrag-ontwerp is het resultaat van de onderhandelingen, die geopend werden na de verklaring der Geallieerden van 4 Juni 19. Wordt nu het resultaat van die on derhandelingen verworpen, dan is het lo- gisch, dat we terugkeeren naar het begin- punt dier onderhandelingen dus tot de ver- daring van 4 Juni 19. Het lijkt ons bo vendien volmaakt ondenkbaar, dat we, hoe dan ook, zouden kunnen terugkeeren naar de phase van Maart '19, omdat de toen heerschende sfeer van overwinnaars- roes met zijn Belgische annexatiewenschen een product was van toenmalige omstan- digheden, die nu niet meer bestaan. Die roes is allang voorbij. En is ook niet meer opnieuw te verwekken. Dus terugkeer tot de verklaring van Juni 19: geen overgang van souverei niteit, noch vestiging van internationale servituten. En al zullen we nu niet de beteekenis van een verzet van Nederland tegen het ontwerp-verdrag onderschatten, we kun nen toch niet inzien, dat het voor Neder land .uiterst gevaarlijk" zou zijn, zich tot een afwerende houding te bepalen. Er is immers niet een ,,voortdurende" afweren de houding bedoeld. In zoo goed als alle beschouwingen tegen dit verdrag staat de verklaring; een verdrag is noodig, maar dan een ander als dit. En we kunnen niet aannemen, dat de groote mogendheden halsstarrig zouden vasthouden aan den nu ontworpen tekst. Immers de Nederlandsche bezwaren, die het motief zouden vormen voor een eventueele verwerping, zijn geen van alle van politieken aard, en raken ook geen van alle direct een of ander belang dier mogendheden. Het zal Frankrijk of Enge- land (om van de andere heelemaal niet te spreken) in 't minst niet deren, als er in een tweede verdrag op doeltreffender wij ze voor de Nederlandsche financien reke ning werd gehouden met de onbereken- bare gevolgen, die de wispelturigheid van den Scheldestroom zou kunnen hebben voor hem, die voor 't onderhoud van den vaargeul moet zorgen. Het zal hun niets kunnen schelen als er meer waarborgen worden gegeven voor de Zeeuwsche wa- terschapsbelangen. De kanalenkwestie laat Engeland koud. En als er nog moge- lijk Framsche belangen mochten zijn ver bonden aan een der beide ontworpen ka- nalen, dan zijn die toch zeker niet over- wegend voor dat land. Het zijn ook niet de groote mogend heden geweest, die hebben aangedrongen op een herziening in den nu ontworpen vorm. Ze hebben dat geheel aan Belgie en Nederland overgelaten. Ze zijn er eerst in gekend toen dit voorjaar het door de minister Hymans en Van Karnebeek onderteekende ontwerp-verdrag aan hen (d. w. z. alleen aan Frankrijk en Enge land) werd voorgelegd. En denzelfden dag van de ontvangst, dus zonder verdere bestudeering, hebben ze meegedeeld; we Hij begreep waarom ze zich zooveel moej- te voor hem gaf; door hetgeen er pas in de nederzetting gebeurd was, vonden ze zijn tegenwoordigheid iets, dat algemeen ver- wondering wekte. De woorden, waarin ze haar begroeting kleedde, kwamen er niet op aan genoeg was het, dat ze hem vriendschappelijk zonder eenige gereserveerdheid ontvan- gen had; daarom boog W3tham zich met een warm gevoel van genegenheid en ach- ting over cfe smalle witte hand heen. Toen richtte hij zich op en keek haar een oogen blik lang open en eerlijk aan. ,,Als ik ooit waarachtige vriendschap noodig mocht hebben, juffrouw, dan heeft u me getoond, tot wie ik me dan zou moe ten wenden,' zeide hij. Daarna begroette hij diegenen onder de aanwezigen, met wie hij persoonlijk goed bekend was en "na afloop daarvan vond hij een plaats bij een groepje oudere kolo- nisten, die met hun vrouwen om de groote middentafel zaten en wier welkom, zonder den duidelijken wenk in de begroeting van miss Barrington vervat, allicht heel wat minder vriendschappelijk geweest zou zijn. Maar na een poosje, bij een gedrang om een van zijn buren heen, die een pakje mooie foto's te voorschijn gehaald had en die aan de omstanders liet zien, merkte hij opeens, dat Maud Barrington naast hem stond. Ze keek eerst glimlachend naar hem op, toen dwaalde haar blik veelbeteeke- nend af naar de openslaande deuren, waarvoor een paar van de oudere gasten rustig rookend zaten te praten. (Wordt vervolpd URANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 1