GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. 1. de heer J. de Mul de heer L. de Regt 3 X 35 1 X 25 m.M" de heer L. de Regt Othene 3 X 16 1 X 10 m.M2 de heer A. de Jor.ge de heer M. Scheele 4 X 10 m.M2 de heer L. de Regt de heer D. Dekker 3 X *35 1 X 25 m.M2 de heer D. Dekker de heer A. de Kraker 4 X 10 m.M2 de heer D. Dekker de heer A. de Kraker 4 X 10 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Het psrsoneel van de gaiage wist met behalp van de politie den brand spoedig met een slang op de waterleidingte blusschen. De kap van de aato en het lakwerk werden ernstig beschadigd. Twee achter- banden van den wagen verbrandden, alsook de achterband van het motorrpwiel. Proces-verbaal is opgemaakt tegen den leerling-monteur U. T. Deze had een bran- dende sigaret achteloos op den grond ge- worpan en wel juist op een plaats, waar wat benzine was gevloeid. 't Is maar gelukkig, dat de brand zoo spoedig kon worden gebluscht, daar anders de gevolgen heel wat ernstig zouden zijn geweest. DRIFTIG UITGEVALLEN. De eigenaar van een goudsmidswinkel te Laren kreeg dezer dagen bezoek van een drietal ambtenaren van het rijkskantoor van Waarborg op gouden en zilveren werken uit Amsterdam. Toen gemelde ambtenaren de gebruikelyke controle op de aanwezige goederen wilden uitoefenen, bleek, dat een groote voorraad gouden voorwerpen als armbanden, broches en kettingen in beslag moest worden genomen. De goudsmid maakte zich hierover dus- danig vertoornd, dat hij eenige voor de hand liggende in beslag genomen voorwerpen over den grond smeet en stuk ging trappen. Echter was hiermede de drift bljjkbaar niet geluwd, want de goudsmid diende met een stok den ambtenaren een rammeling toe. Een der ambtenaren vroeg op het politie bureau assistentie. Naaat de ambtenaren zieh hadden gelegitimeerd, werd het in beslag genomene verzegeld en moest de winkelier zijn zaak een paar uur gesloten houden, ten einde zi]n etalage-voorraad weer aan te vullen. Vergadering van Dinsdag 1 September 1925, des namiddags 1.30 uur. Voorzitter de heer J. de Feijter, Burge meester. Tegenwoordig de heeren A. <fe Feijter, S. van Hoeve, C. A. Wisse, D. G. Koopman, A. de Koeijer, W. van Petegem, D. Dees, C. H. H. Wisse, M. Dekker, A. Haak en A. Dees, be- nevens de Secretaris J. Stolk. (3. Slot.) 9. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot uitbreiding van het electrisch net. Door Burgemeester en Wethouders is aan den raad toegezonden het volgende rapport: ELECTRICITEITSVOORZIENING IN DE GEMEENTE ZAAMSLAG. 1. Algemeene Beschouwing. Van het besraande transformatorenstation „Zaaanslag'' worden bediend: de hoofdkom Zaamslag, Veer, Reuzenhoek, Reuzenhoekschen Dijk en de daaromheen liggende landbouwbe drijven. Het overige deel der Gemeente is in drie groepen te splitsen, namelijk: 1. Othene, Griete, Val en de daarbij liggen de landbouwbedrijven Got de heeren Jac. van de Ree en Ed. de Moor eenerzijds en de heeren Dan. de Kraker en Dan. Dekker anderzijds) 2. het Noord-Oostelijk neel van den Grooten Huisismspolder, Poonhaven, Kwakkel en Aan- en Genderdijkepolder, voor zoover deze laatste niet van Zaamslag kan gevoed worden. 3. Eendragtpolders. Groep 1 kan door een transformatorenstation bediend worden. Het on'.werp van het electrisch net met bijbehoorende rentabiliteits-berekening van deze groep zal hieronder uitvoerig behan- deid warden. Groep 2 zal eveneens vanuit een transforma torenstation kunnen worden bediend, malts deze zoo gunstig mogelijk geplaatst wordt. De ren- tabdldteit van dit gedeelte zal in hooge mate af- hangen van de behoefte naar electriciteit, die daar bestaat. Het is echter niet mogelijk te zeggen of dit deel rendeerend zal zijn of niet, zonder een nauwkeurige kostenberekening en de gegevens betreffende het aantal aan te slui- ten perceelen. Groep 3 zal niet rendeerend kunnen zijn, in- dien de stroom voor een normalen prijs ge- leverd wordt. De heer DE FEIJTER vraagt of bij dezen opzet toch aangehouden is het zware draad, dat was berekend voor een aanvankelijk grootere uitbreiding. De heer DE REGT antwoordt bevestigend. Er is gerekend op een net tot aan den heer Van de Ree eenerzijds en aan de andere zijde tot de heeren Dan. Dekker en Dan. de Kraker. De heer KOOPMAN neemt dus aan, dat er niet op het net beknibbeld is. De heer DE REGT: De draaddikte is meer dan voldoende. De heer KOOPMAN vraagt nader ot dus, indien ook later de Groote Huissenspolder zou worden aanigesloten, waarvoor dan een trans- foitmator moet worden geplaatst, aan het net van de Griete niets meer behoeft te gebeuren. De heer DE REGT bevestigt, dat daaraan niets meer gebeuren moet, doch verwijst voor de voorziening van den Groote Huissenspolder naar de omschrijving in deze paragraaf van zijn rapport. Met 3 transformatoren zal geheel de ge meente kumnen worden voorzien, met uitzonde- ring van de Eendragtpolders en dat dit deel ooit rendabel zou worden is vrijwel hopeloos. De heer VAN HOEVE merkt ook nog op, dat onder „heel de gemeente' het Zuidelijk deel niet hegrepen is, doch dat dit mettertijd van uit Axel zou kunnen worden bediend. 2. Ontwerp van de groep Othene-Griete- Val. Het transformatorenstation wordt geplaatst aan den Reuzenhoekschen dijk, nabij den heer J. de Mul. Deze plaats is slechts weinig ongunstigei dan die, welke in mijn eerste rapport (dat vervan- gen is door dit) werd aangegeven, als later mocht worden overgegaan tot het bouwen i an een net in het Z. W. van den Grooten Huis senspolder, terwijl zij voor het kleinere net beter is en bovendien de huur van een hoog- spanningsaftakking bespaard wordt, nu vervalt n.l. de hoogspanningslijn van den heer L. de Reigt naar de Verkorting, welke ongeveer J 1500 zou gekost hebben, waarvan 10 huur moest worden betaald. Vanaf den transformator "aan nu de volgen de leidingen: 1. Tiransformator langs den Reuzenhoek schen dijk tot Othene, met aftakkingen naar de ■heeren Dan. Dekker, Abr. de Kraker en Dan. de Kraker en M. Scheele; 2. Transformator-Val-Giiete met aftakking naar den heer J. Tollenaar. Bovenstaande vocdingsleidingen met aftak- kmgen varmen het hoofdnet; in de gehuchten Othene, Griete en Val zijn dan nog verdeel netten noodig De koperdoorsneden over de verschillencle "u TO"": 2. de heer J. de Mul Val m.M2 Val Griete 3 X 25 1 X 16 m.M2 3 X 16 1 X 10 m.M2 3. Aanlegkapitaal. Voor het hoofdnet, zooals dit boven is aan gegeven, is ongeveer 7K.M. lending noodig. De prijs hiervan zal ongeveer f 13.100 bedragen. De verdeelnetten met straatverlichting voor de gehuchten zullen kosten ongeveer, f 1400, waarbij gerekend is op 5 lantaarns te Othene, 3 voor Griete en 2 voor Val, terwijl de straat verlichting op ieder der gehuchten door een sch-akelklok wordt bediend. Kosten van het hoofdnet ,f 13100,— Kosten van de verdeelnetten 1400,- Totaal 14500,— Op een vraag omtrent de kostenberekening deelt de heer DE REGT mede, dat er nog f 2000 dient berekend te worden voor de huisaanslui- tingen, doch dat is moeilijk te ramen, omdat het aaintal perceelen dat ten slotte zal aan- sluien niet bekend is. De heer VAN HOEVE wijst er op, dat er ook nog de kosten van den adviseur bij komen. 4. Raming van de maximale lichtbelasting. Aan te sluiten zijn ongeveer 175 woningen en landbouwbedrijven. We nemen aan een gemiddelde lichtbelasting: per woning 30 Watt; per landbouwbedrijf 100 Watt. 5. Raming van het aantal verbruikte KW U voor licht. We nemen aan, dat venbruikt wordt per jaar: per woning 20 KWU; (Ibetwelk zeer laag is aangenomen) per landbouwbedrijf 90 KWU. 6. Raming van de maximale krachtbelas- ting. Aan te sluiten zijn 9 landbouwbedrijven. We kunnen hiervoor rekenen op een aange- slotein vermogen van 60 a 70 P.K., d.i. ongeveer 48 KW. We mogen aannernen, dat slechts een derde deel tegehjk zal werken, zoodat dan de maxi male kiachtbelaisting wordt: 16 KW. In antwoord op gesteide vragen doet de heer DE REGT mededeelingen omtrent de aanslui- ting van landbouwers. Niet alien die langs de leading komen sluiten terstond aan voor kracht. Een landbouwer wen-scht zoo spoedig mogelijk ook voor kracht aan te sluiten, maar moet dan eerst een dorschmachine koopen. Een andere wenscht eerst zijn benzinemotor te verkoopen. Er is op het oogenblik voor 350 garantie toe- gezegd, die naar spreker meent tot 600 zal klimmen. De begrooting is niet g-eflatteerd. De heer C. A. WISSE noemt 20 K. W. U. verbruik per woning aan den zeer lagen kant. De heer KOOPMAN kan dat niet zoo laag noemen, in elk geval niet zeer laag; wel noemt hij het geraamde aantal aansluitingen, 52 op 175 woningen laag. Hij deelt mede, dat er op 't Veer niemand is die 17 K. W. U. geibruikt. De heer D. DEES geeft te kennen 90 K.W.U. voor licht van een landbouwer veel te vinden; hij heeft dat althans niet noodig gehad. De heer DE REGT deelt mede rekening ge- houden te hebben met hetgeen bij hem thuis gebruikt werd, terwijl hij dan voorts er reke ning mede "liielu, dat bij de landbouwers in den vroegen morgen in de schuur verschillende bezigheden te verrichten zijn, waarvoor dan toch stroom gebruikt wordt. Thuis heeft men 70 K. W. U. noodig, hij heeft er voor een boer- derij 20 -bijgerekend. De heer A. DEES verklaart er wel 100 te zullen noodig hebben; hij kwam daarmede het eerste jaar niet toe. Nu kan het zijn, dat men, om aan de garantie te komen, in den beginne wat royaler in bet gebruik is, maar hij zal toch wel 100 K. W. U. noodig hebben. 7. Raming van het aantal verbruikte KWU voor kracht. We kunnen hiervoor aannernen 7 a 8 K\VU per H.A. Dit wil dus zeggen, dat de landbouwers on geveer 2 per H.A. moeten garandeeren, naast de garantie voor licht. Momen-teel is voor f 350 aan kracht gega- ramdeerd, terwijl het zeer waarschijnlij-k is, dat dit bedrag over enkele maanden zal zijn toege- nomen tot een bedrag van ruim f 600. De heer DE REGT zet nader uiteen, dat vol gens berekening voor het dorschen van de op- brengst van 1 Hectare graan 7% K. W. U. stroom noodig is. Dit is aangehouden om te komen tot de berekening van hetgeen een land bouwer voor kracht moet garandeeren. Men neemt dan aan, dat alle werkzaamheden, als omtroomen, karnen, het snijden van voederbie- ten of haksel, het dorschen enz. geschiedt met gebruikmaking van electrischen stroom. Dan jieeft hij bij het berekenen van de opbrengst per gemet een hectare op 2 gemeten bei ekend zoodat dit oo-k weer aan den veiligen kant is Tegen een stroomprijs van 25 cent komt de ga rantie dus uit op 8 maal 25 cent f 2,- 8. Transformatorenstation met hoogspan- ningstoevoerleiding De hoogspanningstoevoer kan op tweeerlei wiize geschieden, n.l.: 1. met een 1500 Volt kabel vanaf het trans formatorenstation Zaamslag naar de te bouwen transformator nabij den heer J. de Mul; 2. met behulp van een aftakking van de hoogspanningsledding der P. Z. E. M. bij heer J. de Mul. 1. Heeft de uitvoenng plaats volgens de eerste met.hode, dan zijn door de Gemeente te bouwen twee transformatorenstations, n.l. een te Zaamslag en een bij den Drieweg. Voor de venbinding dezer stations is noodig een kabel van ongeveer 5 K.M. De prijs van een tians- formatorenstation is zeker niet te hoog ge rekend op f 2500. De kabel kost per M. min- stens f 2,50. De totale kosten voor transforma toren en verbindingsleiding worden dus min- stens 17500. Voor afschrijving, rente en onderhoud moet gerekend worden 10 de kosten worden dus per jaar f 1750. 2. Heeft de uitvoering plaats volgens de tweede methode, dan wo*dt de geheele hoog- spanningsinstallatie gebouwd door de P.Z.E.M. Nu zijn er nog twee mogelijklheden bi.) de uit- voering vain het trar.sformaitorenstation. Dn kan zijn een z,g. iitast-station of een transfoi matorhuisje, zooals te Zaamslag. Het eerste is voor kleinere, het laatste voor grootere vermogens. Het eerste zal ongeveer f 2500 kosten, het tweede ongeveer f 4000. Nauwkeurige prijsop- gaven kunnen dan nog eerst aan de I .Z.E.M. gevraagd worden. Aan de P.Z.E.M. moet jaarlijks 10 van het aanlegkapitaal worden betaald, dit is dus res- pectievelijk f 250 en 400. Uit het bovenstaande blijkt, dat ihrecte be- daening van het hoogspanmingsnet der P.Z.E.M. in ieder geval aanmerkelijk goedkooper is, dan bediening door edgen transformatoren. Bovendien moet er hier op gewezen worden, dat stroomvoorziening met behulp van een eigen net van 1500 Volt en de daarbij noodi-ge transformatoren zeer groote netverliezen en transformatorverliezen met zich brengt, welke verliezen ook moeiten worden betaald. Verder hebben we nog het nadeel, dat, als een der transformatoren defect geraakt, de ge heele te electrificeeren streek voor een aanzien. lijken tij-d van stroom verstoken is, daar het voor de Gemeente veel te duur zou worden om een transfarmator in reserve te houden, waar- d-oor spoedige verwisseling mogelijk zou zijn. Om verschillende redenen is het dus aan te bevelen de stroomvoo>-zienmg direct van het hoogspanningsnet der P.Z.E.M. te doen plaats hebben. Ik zal da-arom in het vervolg hiermee ook rekenen. De heer DE REGT merkt op, dat deze para graaf reeds in den aanvang is besproken naar aanleiding der vraag van den heer Van Pete- gem. Op een vraag van den Voorzitter ver klaart hij vast te houden aan maststations, die hij voldoende acht. 9. Huisaansluitingen. Ik stel hierbij voor, de aansluiting met den meter door de Gemeente te doen geschieden, echter met de beperking, dat de lengte van de aansluitleiding niet meer dan 20 M. mag be dragen. Voor iederen meter meer kan dan door den aan te sluitene f 1 worden betaald. De prijs voor een eenfase aansluiting kan ge_ middeld worden gerekend op f 23. De prijs voor een driefa-se aansluiting is ge- j middeld 60. De heer VAN HOEVE merkt op, dat tot hiertoe als regel was aangenomen, dat tot een lengte van 40 M. voor rekening van de gemeen te werd aangesloten, met dien verstande, dat op eigen grond ieder de kosten zelf betalen moest. De heer DE REGT stelt in het licht, dat er geen bezwaar zou zijn om een grootere lengte voor rekening van de gem-eente te nemen, maar merkt op, dat het er van afhangt, waar de huis- leiddng kan worden afgetakt. Als de paal niet verder dan ongeveer 20 M. verwijderd is, is dat geen bezwaar, maar hij acht het on-gewenscht, van af een paal grootere afstanden aan te slui ten op huis-isolatoren, daar deze dan door de spanning uit de muren getrokken worden. De bedoelin-g is nu, dat, indien de afstanri betee- kenend grooter is dan 20 M. van wege de ge meente een paal te plaatsen. Hij meent, dat de betrokkenen er ook verder geen bezwaar tegen kunnen hebben am over den verderen afstand f 1 per M. te betalen, daar de gemeente die lei- 'ding verder voor hare rekening neemt en on- derhoudt. Indien de afstand van het hoofdnet b.v. 50 M. is, zal belanghebbende f 30 moeten betalen. De kosten van de te plaatsen palen worden ruimschoots gedekt door de betaling van 1 per M. De heer VAN HOEVE merkt op, dat de D. Dees indertijd de geleiding op zijn erf zelf heeft moeten betalen en dat deze ook zijn eigend-om en door hem zelf moet worden onderhouden. Door deze bepaling wordt dan van de vroegere regeling afgeweken. Die zou dan ook op de nr.dere groep moeten toegepast worden. Hij voor zich kan niet zeggen wat het beste is. De heer DE REGT is van oordeel, dat een uniforme regeling moet worden gemaakt. Hij acht het niet raadzaam, dat -b.v. de heer Dees zelf voor het onderhoud van zijn aansluitings- gel-eidinig zorgt en daaraan misschien vandaag deze, en morgen gene laat werken. Men heeft er dan van gemeentewege geen controle op hoe het werk wordt uitgevnerd en als het door een knoeier geschiedt, beloopt men de kans op her- haalde stordngen in het net, want die storingen werken op het groote net terug. De heer VAN HOEVE merkt op, dat het net toch ook onider toezicht van de P. Z. E. M. staat. Men kan er toch maar niet klakkeloos aan knoeien. De heer DE REGT wijst er op, dat men toch niet steeds overal kan zijn voor het uitoefenen van toezicht. Het is beter, dat de gemeente het geheele onderhoud aan zich houdt, desnoo.ls tegen een kleine vergoeding. Kracht verbruik 1400 KWU a 0,25 Meterhuur: 52 X 6 voor de woningen 8 X 18 voor de landb.bedr. 350,— 312,— 144,— Totaal f 2042, Uitgaven: In te koopen 1,2 (2060 1400) 4152 KWU a f 0.04% f 187,— Te betalen voor lichtmaximum 52 X 0,03 8 X 0,1 0,8 ongeveer 3,2 KW a 150 480,— Te betalen voor krachtmaximum 12 3,2 8,8 KWa 35 308,— Huur van de hoogspanningsinstallatie 250,- Rente, afschrijving en onderhoud van het laagspanningsinet 10 1450, Idem van de huisaansluitingen 15 0,15 (52 X 23 8 X 60) 0,15 X 1676 251 Totaal f 2926, Het verlies zou dus f 800 a 900 bedragen. Voor het krachtmaximum zal echter aanzien- lijk minder moeten worden betaald als we ge bruik miaken van het tekort aan kracht van het transformatorenstation Zaamslag. De post van 308 zal dus veel minder worden, zoodat de verliezen ook geringer worden. Bovendien is te verwachten, dat direct bij den aanleg reedis veel meer woningen zullen aan- sluiten, dan die waarvoor nu gegarandeerd is en eveneens is te verwachten, dat de heeren L. de Regt en J. Tollenaar zeer spoedig ook zullen garandeeren, hetwelk een meerdere opbrengst beteekent van 200 a f 250, terwijl er ook groote kans bestaat, dat de heer Jac. Verpoorte spoedig zal aansluiten. We zien duis, dat het verlies, zooals dit boven is berekend, om verschillende redenen aanzien- lijk kleiner zal zijn, zoodat binnen korten tijd het bedrijf zoo goed als rendeerend zal kunnen zyn. Ik zal nu nog nagaan, hoe de rentabiliteit zal zijn na ongeveer 5 jaar. We mogen dan zeker rekenen op 2/3 van het aantal woningen, d.i. ongeveer 120 woningen, en op 9 boerderijen met een lichtverbruik van 90 KWU per boerderij, en een gezamenlijk krachtverbruik tot een bedrag van ruim f 600. Inkomsten: Lichtverbruik 120 woningen a 20 KWU 2400 KWU 9 landb.bedr. a 90 KWU 810 KWU straatverl ichting =r 300 KWU 3510 KWU a f 0,60 f 2106,— Krachtverbruik 2400 KWU a 0,25 600,— 120 X 6 voor de woningen 720, 9 X 18 voor de landb.bedr. - 162, Totaal 3588, Uitgaven In te koopen 1,2 (3510 -f- 2400) 7092 KWU a 0,04% f 319,— Te betalen voor lichtmaximum 120 X 0,03 9 X 0,1 -j- 0,8 5,3 KW a 150 795,— Te betalen voor krachtmaximum ■"16 5,3 10,7 KW a 35 Huur van de hoogspanningsinstallatie 375,— Rente, afschrijving en onderhoud van het laagspanningsnet 10 Idem van de huisaansluitingen 15 0,15 (120 X 23 9 X 60) 0,15 X f 3300 250,— 1450,— - 495,- Hij moet dringencl aanraden dat ook voor de g-ende voorwaarden: bestaande aansluitingen in te voeren en gelooft niet, dat de betrokkenen daar op tegen zullen De heer KOOPMAN noemt dat goed en wel, maar vraagt, of de betrokkenen dat goed zullen vinden, want, zooals de bepaling dan nu zou luiden, gaat het dan ook in eigendom over aan de gemeente. Zal b.v. de heer D. Dees goed- vinden, om de geleiding op zijn erf, die hij zelf betaald heeft, zonder meer aan de gemeente over te geven De heer DE REGT ziet niet in, welk bezwaar daarin voor den heer Dees zou gelegen zijn. Wat beteekent voor hem het eigendomsrecht Hij zal toch niet voornemens zijn om die leiding nog wel eens af te breken en te verkoopen? Op het oogenblik legt het eigendomsrecht hem de verplichting op, die geleiding te onderhou den. Geeft hij die aan de gemeente over, dan is hij van het onderhoud ontslagen. De heer KOOPMAN meent, dat er bij de aan sluitingen in de gehuchten nimmer aan dien afstand gehouden is; er zijn er verschillende, die meer dan, 20 M. lengte hebben, doch nie mand heeft er voor moeten betalen. De heer VAN HOEVE wijst er op, dat het vroeger ook 40 M. was, die werden toegegeven. De h-eer KOOPMAN informeert nog, hoe de regeling is, indien iemand b.v. 40 M. van het hoofdnet afwoont, doch van zijn huis weer een ander die bij hem woont aangesloten wordt. Wonden dan de kosten verdeeld? De heer DE REGT antwoordt bevestigend. Hij geeft ook te kennen, dat op enkele meters, als -het b.v. eens 23 meter zou worden, met zal worden gezien. Totaal 3684, We zien dus, dat over 5 jaar het bedrijf vrij wel geen tekort zal hebben en, daar alles aan d-en lagen kant gerekend is, is zelfs een kleine winst te verwachten. (get.) Ir. G. DE REGT, e.i. Burgemeester en Wethouders, gehoord het ad vies vain de G. E. B. Oommissie, stellen voor tot de uitbreiding te besluiten onder de navol- 10. Meterhuur. Voor een eenfase aansluiting is de meteihuui f 6, en voor een driefa-se aansluiting f 18. 11. Verliezen. De transformator- en net-verliezen zijn aan te nemen op 10 a 20 </c van het verbruik. De heer DE REGT merkt op, dat ook op stroomverlies wegens koper. en ijzerbelasting moet worden gerekend, dat komt steeds vooi. De VOORZITTER geeft te kennen, dat de gemeente dit reeds heeft ondervonden. Dat was een minder aangename verrassmg die op de rekening der P. Z. E. M. voorkwam. Het on- aangename hiervan is, dat dit verlies met van den meter is af te lezen, doch berekend wordt naar een schatting. De heer DE REGT wijst er op, dat het ljzer- ve'rlies op de transformatoren staat aange geven. Die worden daarop aan de fabriek be- P1Def SECRETARIS stemt dat toe, maar merkt op, dat men het toch niet kan controleeren. 12. Rentabiliteitsberekening. We mogen veilig aannernen, dat direct ,j0 7c der woningen zullen aansluiten, d.i. 52 wonin gen, terwijl 8 landbouwbedrijven voor licht heb ben gegarandeerd. Inkomsten: Lichtverbruik: 52 woningen a 20 KWU 1040 KWU 8 landb.bedr. a 90 KWU 720 KWU straatverlichting 360 KWU 2060 KWU f 0,60 1236,— dat door de aan te sluiten landbouwers een blijvende garantie wordt gegeven van 2 per H.A. van de grootte van hun bedrijf, naast de garantie voor licht: b. dat ieder, die voor de te houden beste- ding, aansluiting wenscht, overlegt een ge- zegelde verbintenis; c. dat de kosten van het net op in eigen ge bruik of in gebruik zijnde erven door belang hebbende zelf worden gedragen, bohalve die van de kosten van aansluiting lengte 20 M. d. dat ieder, die na de te houden besteding aansluiting verlangt, persoonlijk zal hebben te garandeeren de kosten uit de te maken aan sluiting voortvloeiende. De heer D. DEES blijft 90 K. W. U. voor een landbouwer hoog noemen; hij denkt wel met 70 toe te komen. De VOORZITTER neemt aan, dat men in den aanvang wat zuinig is, maar is overtuigu, dat het gebruik later wel toeneemt en ook de heer D. Dees wel aan 90 K. W. U. zal komen. De heer D. DEES vraagt, of ook geen bedrag moet geraamd worden als honorarium van den. a-dviseur. De SECRETARIS merkt op, dat dit met drukt op de exploitatiekosten, doch wel op de stichtdngskosten. De heer DE REGT meent, dat het voor de uitbreiding noodige kapitaal te ramen is op f 16.000. De heer C- A. WISSE vraagt, of nu de aan sluitingen die op partdculier eigendom staan en door de betrokkenen zelf betaald zijn, eigen dom der gemeente worden. De heer VAN HOEVE geeft te kennen, dat de gemeente die installaties in eigendom over- neemt, doch zorgt voor toezicht en onderhoud. De heer C. A. WISSE noemt dit een hard 1 £L 2" De VOORZITTER vraagt, of de leden, alvo- rens een heslissing te nemen, nog een commis- soriale vergadering wenschen. Enkele leden geven, in verband met de ga- rantie-kwestie daartoe het verlangen te kennen. De VOORZITTER schorst de openbare ver gadering, die overgaat in eene zittin-g met ge sloten deuren. Na het weder openbaar worden der vergade ring wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders met algemeene stemmen aange nomen en daaraan toegevoegd, dat voor het aansluiten van arbeiderswoningen aan net ge- meentelijk electrisch net een garantie zal moe ten worden gesteld voor een verbnnk van 20 K. W. U. per jaar en voor een landbouwer voor licht 90 K. W. U. en voor kracht f 2 per H.A. De VOORZITTER feliciteert den adviseur, den heer De Regt, met het verkregen succes op zijn werk. De heer KOOPMAN zou nog een vraag wen schen te stellen omtrent de mogelijkheid pok- palen te vervangen door ijzeren palen. De heer DE REGT antwoordt,. dat ijzeren palen aanmerkelijk duurder komen, n.l. op f 100 tegen ,f40 voor bokpalen. Bovendien eischen ijzeren palen voortdurend meer onder houd, terwijl houten palen er staan tot ze ver- teerd zijn. Aangezien er 17 bokpalen noodig zijn, zou het werk met ijzferen palen ook 17 maar f 60 hooger komen. De heev VAN HOEVE merkt op, dat het er veel op aankomt, waar de palen moeten ge plaatst worden. Er zijn plaatsen, waar het in VOOR UW TIJD OUD Ontwaakt gij 's morgens met pijn in den rug? Zijt gij vermoeid, zwak en ellendig na de minste inspanning? Voelt gij u jaren ouder dan gij zijt? Zoo kunt gij niet voortgaan! Zoek de oorzaak op. Rugpijn wordt vaak ver- oorzaakt door nierzwakte. Als de nieren door een kou of bijzondere inspanning verzwakt zijn, filtreeren zij de ver- giften en onzuiverheden niet uit uw bloed. De spieren in uw rug en ledematen, de ge- wrichten en zenuwweefsels, uw aderen en slagaderen worden alle aangetast door het met vergiften beladen bloed. Rheumatische aandoeningen, waterzuchtige zwellingen, aan- vallen van duizeligheid, hoofdpijn en hinder- ljjke blaasstoornissen zijn enkele van de te verwachten gevolgen. Gij moogt deze waarschuwin-gen niet ver- waarloozen. Als gij weder gezon-d wilt wor den, moet gij uw nieren te hulp komen. Waarom dan niet Foster's Rugpijn Nieren Pillen gebruikt! Dit speciale niergeneesmiddel heeft duizenden nieuw leven verschaft en moet toch ook u helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (al-om verkrijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs /1.75 per flacon. 30 het geheel geen bezwaar is, bokpalen te plaat sen, doch er zijn nu in de kom ongelukkiger wijze een paar plaatsen waar ze in den weg staan. Van daar, dat er de aandacht op ge- vallen is. Hij gelooft, dat het gewenscht was om Burgemeester en Wethouders te machtdgen, daar waar het noodig is, ijzeren palen in plaats van bokpalen te zetten. De heer KOOPMAN kan zich met die oplos- sing vereenigen. De heer C. H. H. WISSE drin-gt er op aan, bij die aanbesteding in de voorwaarden te be- palen, dat de aannemer voor zoover daarvoor in de gemeente de geschikte werkkrachten te krijgen zijn, werklieden uit de gemeente moet gebruiken. De heer DE REGT brengt nog een opmerking door den heer Koopman in de G. E. B. commis- sde gemaakt over dubbeltariefmeters in bespre- king. Er zijn personen die een dubbelm-eter- tarief hebben, doch bijna geen stroom verbrui- ken. Dat is voor het bedrijf niet economisch en diaarom zou hij in overweging willen geven om alleen tot het plaatsen van een dubbel- metertarief over te gaan, indien het personen zijn die per jaar voor meer dan f 50 stroom verbruiken. De heer KOOPMAN zou zulke meters alleen willen verstrekken aan hen, die krachtstroom gebruiken. De heer DE REGT: En dan toch alleen voor hen, die betluidende hoeveelheid krachtstroom noodig -hebben. Voor een slager acht ik het b.v. niet noodig. De heer VAN HOEVE merkt op, dat er altijd fouten gemaakt worden, dat er althans wel eons een besluit genomen wordt, dat men later als een fout inziet. Zoo is er indertijd in de verondening opgenomen een bepaling omtrent 3-phasemeters. Die bepaling is z6o aan den raad voorgelegd. Het spijt hem echter zeer, dat die meters zijn toegelaten. De heer KOOPMAN noemt het ook een fout, dat er gesloft is met het laten teekenen van garantie. De eer-sten hebben het moeten doen en later is er de hand niet aan gehouden. De heer VAN HOEVE noemt die stelling on- jui-st. Het gemeentebestuur heeft zich eerst moeten overtuigen, of er werkelijk voldoende behoefte aan licht bestond, alvorens tot het in- stalleeren over te gaan. Daarvoor was een ga rantie noodig. Toen die echter eenmaal vol doende was, kwam het er voor de vend ere aan sluitingen niet meer op aan, men had toen de noodi-ge zekerheid reeds. 10. Omvraag. a. De heer VAN PETEGEM vraagt inlich- tingen omtrent het ophalen van gelden voor de slachtoffers van den storm in het Oosten van onis land. Dat schijnt vreemd te zijn gegaan. Hij kent drie naast elkaar wonende welgestelde mensohen, die er wat voor wilden afzonderen, doch die niet bezocht zijn. De VOORZITTER deelt mede, dat die zaak door Burgemeester en Wethouders is besproken en men tot de conclusie kwam, dat het maar beter was om geen comite te vormen, men kan daarvoor moeilijk mensohen krijgen en we heb ben hier in den gemeente-veldwachter en den gemeentebode voor zulke gelegeniheden 2 goede collectanten. Zij hebben de opdracht gehad om alle landbouwers en burgers to bezoeken, doch spi-eker had n-iet kunnen voorzien, dat de ar- beiders ontevreden zouden zijn, dat ze niet werden bezocht. N-u kan het wei vcorkomen, dat door onvoldoende afspraak deze of gene burger niet is bezocht, doch indien zij wat voor het doel willen afzonderen bestaat daartoe ter secretarie nog altijd gelegenheid. De heer C. H. H. WISSE heeft er ook van verschillende menschen over gehoord en den indruk gekregen, dat het in dit geval toch beter geweest was, dat de voorzitter een comite ge- vormd had. Er zou dan zeker meer opgehaaki zijn, want het bedrag, dat nu bijeengebracht is, is voor onze gemeente wel wat besehamend. De VOORZITTER ziet geen enkele aanlei ding, dat de inwoners nu minder zouden hebben moeten gerven dan wanneer ze door een com- missie waren bezocht. De heer KOOPMAN merkt op, dat er velen zijn overgeslagen. De collectanten hadden toch zeker de ge-goeden moeto-n bezoeken. De heer C. H. H. WISSE zegt, dat veel werk. menschen hiervoor ook graag wat hadden ge- ^Deheer VAN PETEGEM wijst op Ter Neu- zen waar men huis aan huis gegaan is. Er waren hier ook mindere menschen die er een rijksdaalder voor hadden klaar gelegd. Dat het deze maal zoo nonchalant is gebeurd, treft te meer nu het zoo'n ongelukkig doel geldt. Hi] neemt gaame aan, dat bij Bungemeester en Wethouders met het nemen van hun besluit een eoede bedoeling heeft voorgezeten, maar hij is ook overtuigd, dat, indien het werk d-oor een commissie was verrioht, de opbrengt veel groo ter zou geweest zijn. De VOORZITTER geeft nog to kennen, dat Burgemeester en Wethouders_jan meemng waren, dat de ai-me arbedders, diezeifeenscha- mel loon verdienen, hiervoor met dehoefden te worden aangesproken. Evenwel h« herhaah dit: indien er zijn die nog ren dan zal de secretans dat tor secretarie gaarne ontvangen en voor het afdragen ter be_ stemeter plaa-te6 zorg'Gii. Be heer D. DEES verlaat de vergwiermg. b. De heer KOOPMAN informeert naar het ontstoken der straatverlichting-. Er wordt op SSSS geklaagd, dat de ^aat^hehtong zoo weinig brand. Hi] .meent, dat indien men ^ernle deze niet v66r October te ontsteken, het toch wel gewenscht ware deze althans op Zaterdag te laten branden. Dn VOORZITTER deelt mede, dat den chef- electricien juist opdracht is gegeven morgen de De mehtbran- v«. ''^VOORZITTER ver^dentig door het uitspre-ken van het dankgebe<t.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 2