ALGEMEEN NIEUWS- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen. DE INDRINGER No. 7805 Maandag 31 Augustus 1925, 65e Jaargang •Binnim PUROL FETHLLETOH. BU IT I. N L A N P. Voor binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Voor^veH^bdtenlaiid'f Voor Ned. Indie en Amerika /2,70 per 3 maanden - Voor t oveng buitenland J post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar 3,35 per 3 maanden Abonnementen voor't buitenland alleen bi] vooruitbetaling. gift van de komngin voor EEN DRIELING. H. M. de Koningin heeft een bedrag van 30 doen toekomen aan J oris Kos- ter, te Oudelande in wiens gezin onlangs drie meisjes werden geboren. 1NVOER VAN VET. Naar de Slagerscourant verneemt, zal, nu de Belgische grenzec voor den uitvoer van vet gesloten iijn, Frankrjjk wekelijks 50 000 E.G. vet naar Amsterdam zenden. HET ZILVEREN FEEST OER KON. FAMILIE. De Kon nklijke familie heeft het voor nemen Haar zilveren huwelijksfeest, dat, gelijk bekend is in huiselijken krii g her dacht zal worden, op het pal is,, Het Loo te vieren. UIT DE GETEISTERDE STREKEN. Het gemeentebestuur van fiorculo heeft besloten, om aan alle militairen beneden den rang van sergeant, die liier de behulpzame hand hebben geboden, een bronzen herin - nering8medaille uit te reiken. Dank zij de medewerking der firma Begeer zullen de daarvoor te maken kosten tot een beschei den bedrag kunnen worden gereduceerd. Vrijdagnacht stortte het dak van de bewaarschool te Borculo in. De regen, die gefallen was, had het houtwerk te zwaar gemaakt Gelukkig, dat aan het voornemen om hier een paar klassen van de lagere school onderwijs te doen geven, nog geen uitvoering was gegeven. Er zijn te Borculo formulieren verkrijg- baar gesteld, waarop ieder de schade aan roerend goed en bedrijf kan invullen Tegen opzettelijk te hooge aangifte zjjn strenge bepalingen gemaakt. Publiceering der aangifte hangt hen boven het lioofd, die te veel opgeeft. Verder worden de landtouwers aangemaand hun verspreid liggende reeds geoogste veldgewassen te verzamelen, tem-inde door nalatigheid niet gedupeerd te worden bp eventueele toe te kennen schadevergoeding. HET VERDRAG NEDERLAND -BELGlfi. Het hoofdbestuur van den Nederl. Bond van Chr. fabr eks- en transportarbeiders heeft in zake het ontwerp van wette be- krachtiging van het op 3 April 1925 te 'sGravenhage gesloten verdrag tusschen Nederland en Belgie een adres gezonden aan de Tweede Earner, waarin o.m. het volgende wordt gezegd In de rerste plaats zij dm opgemerkt dat naar onze opvatting dit verdrag onvol- doende rekenirg houdt met de belaDgen van Nederland en daartegenover kunstmatig poogt den natuurlijken voorsprong, dien Rotterdam door zjjn ligging voor het achterland heeft, ten voordee'e van Ant- werpen te wijzigen. Als zoodanig zien wij de bepalingen in het verdrag waarbij Nederland moet toe stemmen tot het graven van een waterweg uitgaande van het havengebied van Ant- werpen en uitkomende in het Hollantsche Diep, zoomede in het graven van een water weg Riin Maas Schelde, alsmede de bepa lingen dat de loodsgelden op Antweipen ondanks den langeren afstand, nimm-i hooger mog'-n zijn (wel lager) dan die op RoLer iam. Het wil ods voorkomen, dat, hoe groote waarde Nederland ook mag hechteii aan em nauweren band en samenwerking met Belgie, het toch moeiljjk tot goedkeuring van deze bepaling kan overgaan. Zij gaan revhtstreeks in tegen vitale Nederlandsche belangen. Het is onze vaste overtuiging, dat Rotterdam bij de uitvoering van de hierboven genoemde punten opge- voelige wijze in zijn bedrijvigheid zal worden getroffen en met de omliggende bevolking slechts nadeel van de toepassing van dit verdrag zal ondervinden. Daar staat voor zoover wij het kunnen beoordeelen geen enkel voordeel voor Ne derland tegenover. Tegenover de vele tegemoetkomingen van Neder'amf vinden wij geen enkele tegenprestatie van Belgie Waar zoo de zaken staan en hiermede i elangen van duizenden arbeiders in de haven-, transport- en ne enbedrij en zjjn gemoeid, onthenen wij er de vrijheid aan uw Earner te verzoeken dit verdiag met te bekrachtigen Misschien is de mogelijk- heid daarna aanwezig een op deze wijze gewijzigd verdrag te verkrijgen. Wjj mogen er nog aan toevoegen," dat niet alleen Rotterdam, maar o. i. ook Ter Neuzen en de Zeeuwsche visschersbe- volking bij aannemmg van dit verdrag ernst:ge nadeelige gevolgen zullen onder vinden. BUITENLANDSCH BR1EFKAARTPORT. De directeur generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat het voornemen bestaat, het port van de voor het buiten land bestemde briefkaarten, ingaande 1 October a s. tot 10 cent te verlagen. In verband daarmede wordt in overweging gegeven, om niet meer briefkaarten van 1272 cent in te s'aan dan nood g zijn voor het verbruik tot den genoemden datum daarna is de waarde van de briefkaarten van 127, cent gelijk aan die, voorzien van een zegelafdruk van 10 cent. Uit het Engelsch van Harold Bindloss. 67) (Vervolg). Daarop deed spr den heer Westerhout en diens helpers, den beeren Noest en - Sievens, toezegging van een boscheiden blijk yQ0tCII van dankbaarheid in den vorm van een verguld zilveren medaille, die h in zal worden toegezonden Den heer Westerhout dankte den burge meester, gaf de eer van het werk mede aan zijn beide helpers, en sprak als zijn overtuiging uit, dat he bmwbureau van het Provinciaal Steuncomite nieC-dan goed werk voor Borculo zal verrichten INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Stukgeloopen, branderige, door eelt of knellend schoenwerk pijnlijk ge- worden voeten, verzacht en geneest men met ",/Zeg je het vroeg Courthorne. „Ja, maar pas toen je je paard achter uit dwong en het begon te steigeren." „Maar hij heeft twee of driemaal ge- steigerd voordat je de teugels greep." „Ja", antwoordde Witham rustig. Courthorne begon te lachen. Een eigen- aardige vent ben je Had me laten gaan dan had jjj den weg vrij gehad" Neen", antwoordde Witham droogjes, „ik geloof niet, dat je me daarin begrijpen kunt, maar 't zou den weg voor mij niet vrij gemaakt hebben. En daargelaten, of ik wel of niet verkeerd gehandeld heb met hier te komen, heb ik op 't oogenblik al zoo veel te dragen, dat ik den last niet graag nog wat zwaarder zou willen maken." Zonder iets te antwoorden nam Court horne de teugels van hem over en bracht zijn paard over de brug naar den over- kant van het ravjjn. Daar steeg hij weer op, maar voordat bij wegreed keek hij DE STORMRAMP. Men meldt uit Borculo G steravond circa 5 uur heeft de burge- meester van Borculo namens het gemeente bestuur afscheid genomen van den leider (en zijn staf) van het bouwbureau, den heer Westerhout. Spr. noemde het een geluk voor Borculo, dat men dezen architect had aangewezen, en drukte zijn bewondering uit voor het uitnemende werk, dat de heer W. had verricht. Gij. aldus spr., hebt de spits afgebete-i en de leiding gegeven' in de oogenblibken, dat de dakloozen u be- stormden om raad en bjjstand. Getroffen heeft ons vooral de rustige rust, waarmede u uw zeer moeilijke taak hier volbracht hebt. Het is u b. kend, dat het gemeente bestuur zich heeft moeten neerleggen bjj een beslissing van het Nat. Steuncomite, waardoor de leiding in handen zal worden gelegd van ambtenaren en particuliere architecten in de provincie Gelder'and, die onder verantwoordelijkheid van het Provin ciaal Comite tot hulpverleening der rampen van algemeeuen aard zullen arbeiden. Ten slotte verklaarde de bnrgemeester hen niet te benijden, die het werk van den heer W. te Borculo overnemen, daar het niet te verbeteren is gedurende een paar oogenblikken zwijgend neer op den jongen man, die onbeweeplijk naast zijn paard stocd. ,/Zoo nu en dan onthoud ik, wat ik ondervind, ofschoon ik mijn herinnerngen nooit toesta, om me in mijn nadeel te in- fluenceeren," zeide hij. „lk ga nu terug naar de nederzetting en vandaaruit met den trein naar het Westeu precies waar ik heen ga, weet ik nog niet, dus ik kan je ook niet vertellen, wanueer je 't genoe- gen zult hebben me terug te zien." Met zijn koele grijze oogen keek Wit ham hem rustig aan. ,Ik zou je aanraden niet terug te komen, voordat ik je berieht stuur." HOOFDSTUK XIX. Courthorne gaat te ver. Lance Courthorne was iemand, die in den loop van zijn veelbewog-n lcven bij 't bepaleu van wat hjj doen of niet doen zou, zich nooit door een zeker risico had laten afschrikkenten eerste vond hij ge- vaar in kleine doses een uits'ekenden prikkeldan had hij bij een volkomen gemis aan verantwoordelijkheidsgevoel een durf, die hem, vaak beter en met minder inspanning dan een van te voren beraamd plan gedaan zou hebben, door moeilijkheden heengeholpen had en daarbij behoorde hij tot het type man, dat al is't dan maar i UIT HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF. Negentien leden van de Federatie der Werk<reversorganisatieninhetboeKdrukkers bedrijf hebben zich afzonderlijk vereenigd met het doe', de bindende bepalingen op het minimum tarief af te schaff-n. Zij hebben u tnoodigingen rondgezonden voor een vergadering op Donder ag 3 September te Utrecht, ten eind>; gemeecschappelijke belangen te bespreken en een gedragslijn vast te stellen. Aan voorstanders van het bindend tarief zal op deze vergadering geen toegang worden verleend. DE TOESTAND. Duitschland's antwoord aan de I ransche regeering onthoudt zich, schrijft de NR. L rt. angstvallig van elke op- of aanmerking op de laatste veiligheidsnota en beperkt zich tot een kennisgeving van ontvangst. De rijksregeering sluit z.ch aan bij het door de Entente te kennen gegeven inzicht, dat er schriftelijk genoeg woorden zijn gewis- seld en betuigt haar instemming met de reeds Maabdag te Londen beginnende con- ferentie van juridische deskundigen, die etn ontwerp pact in elkaar zullen ze;ten, waar- over dan de ministers van buitenlandsche zaken der vier landen (Frankrijk, Engeland, Belgie en Duitschland) zullen beraadslagen. Uit de samenstelling van de juristen- commissie is af te le den dat zjj zich zal bepalen tot het z g. Rijn-pact en de Ooste- lijke arbitrage-verdragen niet zal aanroeren. Anders zouden ook Polen en Tsjecho- Slowakije wel u'tgenoodigd zijn „kennis te nemen van de zienswijze der Ententere- geeringenomtrent de juridische en technische zijde der betrokken vraagstukken." Het verdient trouwens de voorkeur eerst, te trachten in het We-ten de veiligheid te verzekeren, omdat de Oostelijke arbitrage verdragen van het Rijn-pact slechts de sluitsteenen zullen vormen, en van de West Europeesihe mogendheden alleen Frankrijk bij die verdragen betrokken wil zijn De ver war ring in Zuid-China is met den staatsgreep van de communistisch- gezinde Whampna-kadetien". een militair corps dat onder bevel staat van Russische officieren, ten top gestegen. Eanton is thans geheel in de macht van de bolsje wistische elementen, die zich van de le- geering hebben meester gemaakt, na den minister van buitenlandsche zaken Woe- hongming, die tot de Koeomintangpartij behoorde, gevangen te hebben genomen. Van deze overrompeling, die den Sowjet Russische invloed in Zuid-Chiua aanmerke- lijk versterkt. verwacht men te Peking een verergering van de spanning tusschen hina en Engeland, omdat het nieuwe Kantonsche bewind den tegen Hongkong gerichten scheepvaartboycott wel met alle middelen zal trachten door te zet en. TER NEUZEN, 31 Augustus 1925. CONCERT OP DE MARKT. Bij gelegenheid van het hedenavond te 8 uur door het muziekgezelschap ,.De ver- eenigde werklieden' op de Markt te geven concert, zal het volgende program- ma worden uitgevoerd: 1. Wilhelmus. 2. Ter Neuzen Vooruit, marsch. A. I. B. Schirris. 3. Fleur des Champs. W. van Perck. 4. Celebre Sererata. Toselli. 5. Ciel Azure, valse. Pr. Francois Pauze. 6. Grande Ouverture Poete et Paysan. Suppe. 7. Confidence d'Amour, suit de valse. Pr. Francois. 8 Vieux Camarades, marche. C. Teike. 9. Volkslied. PERSONEELE BELASTING. Belanghebbenden zullen ter vermijding van vervolgingskosten goed doen eens na te gaan of de'verschuldigde termijnen op hun aanslagbiljet van de personeele belas ting zijn voldaan. KONINKLIJKE ONDER- SCHEIDINGEN. Ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin zijn o.m. de volgende onderscheidingen toegekend: is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, de heer S. Clepkens, stationschef te Ter Neuzenr is toegekend de eere-medaille, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan L. J. Renique te Sas van Gent, oud-ploegbaas der spoorwegmaat- schar-;; Gent"ter Neuzen; mej. P. van Dale dienstbode bij de familie Bronswijk te Oostburg; in brons aan mej A. j. van der Ginst, huishoudster bij den heer K. A Sanderse te Schoondijke. DE TENTOONSTELLING alhier biijit een druk bezoek trekken, vo°r al was dit jl. Zaterdag het geval, toen het alleen dien dag uitgegeven aantal kaarten de 1500 overtrof. Des avonds omstreeks haii 8 uur, kwam de 2000e oezoekster bin nen, nl. mej. Irene Begheijn, van biuisKii, aan wie daardoor de groote ioto, uitge- loofd door den heer D. But. ten deel viel. Het Volendammer kwartet bleek weer groote aantrekkingskracht te hebben. dock voor een geregelu bal was de toeloop te qroot, en had men de capaciteit van den dansvloer aanzienlijk moeten vergrooten. Met betrekking tot de opening der ten toonstelling hebben wij nog verzuimd te meiden, dat de heer A. G. van der Hoolt namens het comite der Middelburgsche tentconstelling en de heer Becht namens dat der Bergen op Zoomsche het comite alhier succes op hun streven hebben toe qewenscht. Bij den rondgang door de tentoonstel ling vindt men bij het binnenkomen aller eerst die der P. Z. E. M„ die op een kaart van Zeeuwsch-Vlaande- ren aanschouwelijk voorstelt het door haar aangelegde electrisch net, zoowel onder- als bovengrondsch, met de verschillende transformatorenhuisjes enz. Een aantal foto's brengen den bouw der centrale en bijzonderheden van het bedrijf in beeld, terwijl ook montagestukken voor de sterkstroomkabels zijn aeetaleerd. Een reclame verlichting van de firma Philips voltooid dezen stand. Onmiddellijk daarnaast komt men bij den qrooten stand van den 9 A. N. W. B. die reeds te voren in ons blad omschreven is. Zij biedt vele wetenswaardigheden omtrent het werk der vereeniging en daar kunnen voor gemeente- en polderbesturen uitvoerige inlichtingen worden verkregen omtrent wegsverharding, terstond met een opgaaf van kosten en ook zijn er monsters van de te gebruiken materialen aanwezig. Rechts in den hoek der hal komt men bij den stand van de N. V. Blikmau Sartorius die exposeert met hare Royal Schrijf- machines, adresseermachines, opberg- systemen en andere moderne kantoorbe- noodigdheden. Daarnaast ontmoet men onzen stadgenoot, de heer Joh. de Haas, welke in zijn stand den bezoekers nader in kennis brengt met voortbrengselen uit Van Houten's Cacaofabriek en de goede kwaliteit van Hulstkamps gedistilleerd. Voortwandelende komen we aan den inderdaad mooien stand van de Firma Van OverbeekeLeunis, die daar een japansch thee en koffiehuis heeft ingericht. We hebben reeds gerneld, dat men er een geurig kopje koffie drin- ken kan. Velen hebben ons voorbeeld al naqevolgd en 'n paar mooi uitgedoschte Gheisa's zijn steeds in de weer om de dor- stiqen te laven en van de goede kwaliteit van het product, dat voor de bereiding wordt gebruikt, te overtuigen. De N. V. Electrolux maakt naast genoemden stand reclame voor hare stofzuigapparaten en deze trek ken gewis de aandacht veler huismoeders. Mej. Schets, van Rijswijk, treffen we daar aan met hare huishoude- lijke artikelen. waaronder hare messen- slijp- en polijstmachines en vooral een zuinig stokend petrpleum-gascomfoor de bijzondere aandacht trekken. A. van Wijck te Spui, heeft een geurige stand, nl. verschillende parfumerien; de aangename geuren die deze verspreidt, getuigen voor het tabn- kaat G. A. Acke, biedt daarnaast een verfrisschenden drank en maakt daarmede reclame voor het dnor hem verkocht wordend R. H W. «-imo- nade extract. We qaan de deur die naar den turn toegang geeft voorbij en komen dan aan den stand'van den heer Jan Donze A.Hz., de'e heeft een stand ingericht met zijne Kwatta-artikelen. die liefhebbers van een zoetenmond doen watertanden. doch, om ook anderen, die meer van iets hartigs houden, brengt hij ook zijne fl^ookte pa- linq onder de aandacht. En het bhikt ook hier; aanzien doet gedenken. In het ach- terste gedeelte der zaal heeft de Firma A. S. J. Dekker tijdelijk een zekere inmuniteit schijnt te bezitten tegen de noodlottige resultateD, die onvermijdelijk op ondoordachte daden van minder gelukkige stervelingen volgen 't Wa^ dus in de stemming, diehetg-vo g van de^e voortdurende veine was, een zonderlinge vermenging van bravoure en plaagzucht, dat hij, gekleed als een gewone prairieboer en zonder er bij tedenken, dat het dagelijksch werk van deze menschen een stempel op hen drukt, hetwelk hij ten eenenmale miste, bij klaarlichten dag dwars door Silverdale reed, om Witham op zijn hoeve op te zoeken. Toen hij hem daar niet vond, stelde hij zich voor die teleur stelling sehadeloos door Witham voor de vertaasde oogen van den man die als kok fungeerde en een of twee staljongens te imiteeren en naderhand, toen hjj het erf afreed, te blijven wachten op een mare^ chaussee, die den eigenaar van de boerderij niet thuisgetroffen had en die hem ervoor aanzag. Toen de man in uniform door een luid gevoep zijn aandacht zocht te trekken, hield hij zijn paard in en trok zijn breedgeranden hoed wat verder in zijn oogen; met zijn mondhoeken even omhoog in een glimlach en zijn oogen naar gewoonte half gesloten, bleef hij op hem wachten en toen de man hem een pakje overhandigde, bedankte hij hem door even, kort, te koikken „U heeft me een heelen rit uitgespaard, mr. Courthorne", zeide de man „Ze ver- telden me binnen net dat u aan de brug was. Wilt u dit bewijs even teekenen dan is alles in orde." Zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken haalde Courthorne een potlood uit zijn zak en zette ziju handteekening op de aangegeveu plaats. Hij besefte vol komen dat er aan hetgeen hij deed, gevaar verbonden was, maar zijn nieuwsgieriglieid naar hetgeen Witham met de pol tie te verhandelen had. was te groot, om er met succes weerstand aan te kunnen bieden Maar toen hij stapvoets rijdend het pakje openmaakte en den inhoud ervan zag. moest hij om zijn teleurstelling lachen. Bureau van Landbouwkuude, Docu menten," las hij Daok je wel; als ik erom denk zal ik ze Witham geven". Zooals 'tin vele gevallen gaat, was de ontmoeting van Courthorne met 3\ itham, eerst door de tegenwoordigheid van Maud Barrington en later door de onhandigheid van zijn paard, te rijk aan afwisseling om het onthouden van iets van ondergeschikt belang mogelijk te maken Dit was de eerste fout. welke hij beging. Maar even voor zjjn vertrek uit de nederzetting deed hij iets, dat veel ernstiger gevolgen zou hebben. Om velerlei redenen was het noodig geweest, om een paar dagen langei dan hij gedacht had, in het kleine plaatsje verblij'f te houden en daar de gro-p houten huizen midden in de prairie niet veel amu sement had, was hij, bij wijze van tijdverdrijf van het eerste oogenblik af begonnen om de dochter van den eigenaar vau het kleine louten hotel, waar hij zijn inlrek genomen had, het hof te maken Het was e» n knap, 'risch meisje en Courthorne was een variatie op 't type prairie-bewoner, waaraan ze gewend was. Toen zijn paard al gez-deld en cepakt voor de deur stond, ging hjj nog°eens de gelagkamer binnen. waar hij het meisje alleen achter het buffet aantrof. n Als je eens wist, kindje, hoe't mij spyjt om weg te moeten gaan, zeide hij, terwijl hij haar een tikje smachtend melancholiek aankeek. Het meisje bloosde tot haar hats. #Als dat zoo is, moet u maar weer gauw terug komen," gaf ze coquet ten antwoord. //Zul jij dan blij zijn en me lief ont- vangen »Na'uurlijk", antwoordde het meisje „Wacht even, dan krijgt u een herinr.enng van me iets. dat ik heusch met voor iedereen meng." Eenige oogenblikken was ze druk m de weer met twee verschillende karaffen en een paar essencestoen zette ze een smal hoog glas voor Courthorne neer. die het met een galante armbeweging de hoogte inhief. „Op de mooiste oogen en de roodste lip'pen tusschen Winnipeg en de Rockies." troostte hij. .He dat smaakt als nee ^ar maar eigenlijk had ik lievei iets heerlijkers als herinnering gehad." (Wordt vervolgd.) NEUZENSCHE COURANT. 30-60-90 ct.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 1