ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. DE INDRINGER No. 7804. Vrijdag 28 Augustus 1925. 65e Jaargang. ABONNF MENTSPRIJS T VSTEIE3IDJ5] BLAD- BINNENLAND* FBUILLETOIT. BUITENLAND. Voor binnen Ter Neuzen /1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f«,60 per iaar oor Ned. Lndie en Amerika 2,70 per 3 maanden Voor 't overig buitenland f 3,35 per 3 maanden Abonnementen voor't buitenland alleen bij vooruitbetaling. PRINS HEN OR IK TE BORCULO. Dinsdagmiddag te ruim drie uur kwam Prins Hendrik te Borculo aan. Nadat op het stadhuis de verschillende autoriteiten, voorzitters der eommissies, etc. aan den Prins wareu voorgesteld, deed Z K H. onder geleide van den burgemeester, jhr. De Muralt en den gemeente architect, een rondgang door het sta^je Hij bezocht de ruines van de R K. en Ned. Herv. kerken. In de katholieke kerk werd hp rondgeleid door pastoor Kroot De Prins bracht eveneens een bezoek aan de ruline van de woning van het sociaal- democratische raadslid Beest, met wien hij zich eenige oogenblikken onderhield. Ook bezichtigde de Prins de door ,/Pedox" ge- zette woningen. Nadat op het stadhuis de thee was ge- bruikt, vertrok de Prins tegen vier uur per auto. Juist bp het afscheid woedde er boven het stadje een hevig onweer LANGEBOOM EN ZEELAND. Woensdagochtend heeft, naarde 's Hert Crt. meldt, de Minister van Waterstaat, ir. Bongaerts, met den commissaris der Koningin in Noord-Brabant een bezoek gebracht aan tie geteisterde gemeenten Langenloom en Zeeland. Het dagelijksch bestuur van het nationaal steun-comite zal a.s. Vrijdag deze streek bezoeken Het blad verneemt dat dit comite vergezeld r/al zijn van het provin ciaal comite tot steunverleening bp rampen, dat dien dag weer te Zeeland zal vergaderen, ditmaal in tegenwoordigheid van het be stuur van het nationale steuncomi'e GEEN EXTRA-UITKEERING AAN RIJKSAMBTENAREN. Eenige dageu geleden uamen wij onder voorbehoud een bericht over uit „Het Volk over een opdracht van de Regeering aan het Departement tot het berekenen van de kosten van een extra-uitkeering aan alle Rijksambtenaren. Naar hetzelfde blad nu meldt, beet. de Minister van Waterstaat, deheer Bongaerdts, Maac.dag j.l. bij gelegenheid van een audientie aan het bestuur van den Ned. Fed. Bond van Pers in Op. Dienst op een desbetreffende vraag geantwoord, da* hem van een dergelijke opdracht aan het depaite- ment van Financien niets hekend was. MOO IE GIFTEN. Een koperen echtpaar te Utrecht heeft, bliikens het Utr. Predikbeurtenblad. ver schillende schenkingen gedaan /.1000 voor de slachtoffers van de stormramp 1000 voor de samenwerkende zendingscorporaties; 500 voor den terreinaankoop der Wil- helminakerk (de te stichten Hervormde Kerk in het Wilhelminapark te Utrecht) 500 voor de Vereeniging Kinderzorg in de prov. Utrecht; 500 voor de Ned. Herv. Diaconie te Utrecht100 voor elke predi- kantswijk in de Ned. Herv. gemeente te Uit het Engelsch van Harold Bindloss. Utrecht2U0 voor de Stadszending te Utrecht; en voorts belangrpke giften voor tractatie van weezen, ouden van dagen en blinden. WONINGHUREN. Naar De Gids, het orgaan van het Chris- telijk Nationaal Vakverbond, mededeelt, heeft het algemeen bestuur naar aaoleiding van een uitgebracht en goedgekeurd rapport inzake woninghuren, besloten le. bp de regeering aan te dringen.'Sat zij den rentevo.t der nieuw te verstrekken voorschotten verlaagt <an 6 pet. op ten hoogste 5 pet. en de rente voor de reeds verleende voorschotten eveneens op ten hoogste 5 pet. bepaalt 2e. de regeering te verzoeken. om den steun in den vorm van bijslag op de huur, voor zoover dit als gevolg van crisis-om- standigheden noodzakelijk is, te doen voovt- duren bij de revering aan te dringen om te be-orderen dat voor de met rijksvoor schot gebouwde arbeiderswoningeu de huren zoodanig worden verlaagd, dat in het al gemeen geen hoogere huur verschuldigd is dan een bedrag gelijk aan 1jl a J/7 van het gemiddelde inkomen der arbeiders 4e. de regeering mede te deel n, dat het onder 3e gewenscht is te bereiken door de bockwaarde der wovingen door afschrijving te verminderen tot 1iet peii der tegenwoor- dige waard-, door taxatie te bepalen, en den rentevoet der blijvende voorschotten tot een normaal peil terug te brt-ngen, en de fasten daaruit voortvloeierde tot 75 pet. ten laste van 's rijks schatkist te brengen en 25 pet. ten laste der betreffeode ge meenten 5e den gemeenten te verzoeken, zoo wei voor haar eigen woningen als voor die der vereeniging te willen medewerken tot een algemeene huurverlaging tot het peil onder 3e genoemd 6e de betreffende gemeenten uit te noo- (JAnJ/?rbfywl met algemeen. de beide grondslagen der reeds vastgestelde en eventueel nog vast te stellen erfpachtconons te herzien en zoodanig te regelen dat zij met een normalen grond prps en rentevoet overeenkomen, alsmede 66) (Vervolg). Maud Barrington had onbeweeglijk staan toelnisteren nu was t of ze zich door een uiterste inspanning van haar wil tot han- delen dwong. //Ik ga meteen door, dan kun je den vreemdeling misschien over de brug lielpen." zei zij vormelijk ,/Ik heb je al een minuut of vijf langer dan noodzakelijk was, opgehouden." Aan een beweging van Courthorne's eenen voet zag Witham, dat hij er een oogenblik aan dacht om van zijn paard te spriDgen maar toen Witham zijn handen vouwde om het meisje bij 't opstijgen behulpzaam te zijn, bleef hij stil zitten. Het volgende oogenblik reed Maud weg en keerde Wit ham zich naar Courthorne, die met oogen waarin 't van drift gloeide, had zitten toe \,Ja", zeide Witham, nu op zijn beurt ironisch, wat je gehoord hebt, is waar. Het paard van Miss Barrington is kreupel geworden kort na haar vertrek van een van de Silverdalesche boerderjjen, dat was de reden v^n haar aanwezigheid hier op dit uur. Een oogenblik voordat jij hier kwam had ik juist haar paard over de brug gebracht. Zooals je zeker wel begrjjpt, vertel ik je dat alles niet ter wille van tot verlaging van de tarieven en heffingen over te gaan, welke zoowel op den bouw der woningen als op de exploitatie ervan een nadeeligen invloed hebben. DE WEELDEBELA8T1NG. De Nederl. R.-K. Bond voor groote ge- zinnen heeft een motie aangenomeD, waarvan besloten is ze ter kennis van de regeering en van de R.-K. Staatspartfj te brengen, en waarin. wijl de iDged'ende ontwerpen- weeldebeinsting veeleer een verzwaring dan een verlichtiug van belastingdruk voor da groote gezinnen beloven teweeg te brengen, dan het hoofdbestuur wordt opgedragen zich te wenden tot de regeering met het verzoek het ontwerp-weeldehelasting zooals het thans voor de behandding gereed ligt, door den minister van financien te doen wijzigen in dien geest, dat op reoelpker wijze wordt tegemoetgekomen aan de recht- matige verlanger.s der groote gezinnen. mezelf. Ed nu over jou Wat doe je hier en waarom heb je een van mijn voorwaarden verbroken Courthorne begon te lachen. //Ik moet zeggen je begint je een merkwaardigen toon aan te matigen Ik kom van mijn hoeve, want ik moest je spreken. Daarmee is mijn tweede vraag niet be- antwoovden wat je nadruk op t voor- naamwoord betreft ik ben je pacbter, dus op 't oogenblik is de hoeve van mp." „Laten we niet beginnen te kibbelen." antwoordde Courthorne met een schouder- ophalen. „Ik heb een van je voorwaarden verbroken om de eenvoudige reden. dat ik geld noodig had." „Je hebt pas duizend dollars gekregen," zeide Witham koeltjes. Courthorne spreidde de vingers van zijn eene hand in een verontschuldigd gebaar uit. ,,'t Kan zijn, maar ik heb ze niet meer, Ze zijn den weg van alle dollars gegaan De quaestie is, ik heb een week geleden bet ongeluk gehad een paar kerels te ont- moeten, die nog meer verstand van de edele ,/kaart-kunst" hadden dan ik en helaas heb ik mijn naam plus m'n renommee, wat mijn grootste- bezitting was, aan jouw over- gedaan." „Je hebt me het brandmerk van een misdaad, die ik nooit begaan heb, over- gedaan", antwoordde Witham scherp, maai 't is waar. daarom gaat 't op 't oogenblik niet. Niet een dollar krijg je meer van me, voor den atgesproken datum. En waarom bpn je hier in de kleeding van een gewonen prairie-boer i Met een voldaan gezicht streek Court- DE ON WETTiGE LOT1NG TE GORINCHEM. Bij de loting voor den dienstplicht, die 10 dezer ten Raadhuize te Gorinchem had, waren 68 lotelingen. Toen de 67ste een lot uit de glazen kom genomen had, was er geen lot meer in de kom. De laatste loteling moest zonder een lot getrokken te hebben, hcengaan. Eenigen tijd later werd hij ter secretaric ontboden en werd hem een lot, no 16, ter hand geteld. Dit lot was zooals men vernam bij het vullen van de kom er buiten geraakt. Met dit lage nu miner was de loteling niet tevreden en hij protesteerde, maar men zeide hem, dat hij op dat lage num- mer was ingeschreven. Behalve deze loteling protesteerden nog 41 lo'elingen, waarbij ztlfs met hooge num mers, in een bezwaarscjirift aan het Depar tement van Justitie en aan den burgemeester. Justitie heeft het bezwaarschrift aan het Departement vai^Oorlog overgegeven. Het incident heeft het zeidzame gevolg gehad, dat een nieuwe loting zal worden gehouden de Commissaris der Koning heeft namelijk tot vernietiging van de eerste loting beslist. DE TOESTAND. De Fransche no a aan Duitschland is een zoo fijn stukje diplomatiek werk scbrijft de N. R. Crt. dat men er aanstonds de stem en den saggestieven betoogtraut van Briand in herkent. Toch is ze niet in de eerste plaats lezenswaard om den vorm doch ook wel d gelijk om den Uhoud, die trouwens in hoofdtrekken reeds bekend was door de officieuse samenvatting welke Berlijn er na de ontvangst van had gegeven. Op het stuk van den Volkenbond geeft de nota enk/le nieuwe gezichtspunten, die ook in Duitschland it druk zullen mal-pn tot den tionrt onaer ite voor aPe staten voorgeschreven voorw arden, naar de mee- ning der geallieerden de grondslag blijft voor elke overeenstemming omtrent de veiligheid. //Het gemis van veiligheid zoo volgt daar dadelijk op heeft tot nu toe belet, een begin te maken met den voortgang der algemeene ontwapening, voorzien in het Volkenbondsverdrag." Uaatstgenoemde zin houdt een toezegging van beteekenis in, waarvan een onder de telegrammen opgenomen officieus Duitsch coramentaar met voldoening acte neemt, al voegt het er in een adem en terecht bij, dat de Geallieerden het aan zich zelf te wijten hebben, als de grondslag voor veiligheid tot dus ver heeft outbroken. Zij zelf hebben immers te Versailles Duitsch land's verzoek om toelating tot den Bond van de hand gewezen. Of de algemeene ontwapening Snellen voortgang zal nemen na Duitschland's toetreding, is overigens aan sterken twijfel onderhevig, zoolang de Ver Staten en vooral Sowjet Rusland buitenstaanders blijven. Wat de reserves betreft, verwijst de Fransche nota de rijksregeering hoffelijk, maar beslist, naar den Volkenbocd zelf, het eenige competer.te lichaam in dezen. V oor den Bond is de e erkenning moreel van groot gewichtof ze het ook in de praktijk is. kan later misschien blijken als Duitschland. eenmaal lid geworden, op grond van art. 19 van h-t statuut „een accomodatie van de bestaande verdragen aan de verande de omstandigheden" mocht aanvragen. Dat het voornemens is zulks te doen, kon men reeds opmaken uit het oorspronkeljjke veiligheidsaanbod van 9 Febr., maar het kan alleen met kans op welslagen geschieden als het Bondslid is en de oostelijke arbitrageverdragen er den weg niet voor afsluiten. De Entente wil die verdragen zoo volledig maken. dat ze niet slechts juridischeen ekonomische doch ook politieke geschillen omvatten, omdat eerst dan vrede en veiligheid afdoende ge- waarborgd zijn Tegeu dT beginsel kan Duitschland nauweljjks bezwaar hebbenhet heeft zich toch in zijn nota van 9 Febr. bereid ver klaard, in geen geval met geweld naar grenswijzigingen in het Oosten te streven. De waarborging van de l eoogde arbitrage verdragen blijft een netelig punt Geen nog zoo hoffelijke inkleeding zou Duitsch land kunnen verzoenen met een garantie door Frankrijk, dat immers als bondgenoot van een der verdragsluitende partijen. par- tijdig moet zjjn. Intusschen laa't Briand deze kwestie min of meer open in den tusschenzin „wie ook de garant zij en of de waarborg al moge slaan op grenzen of op de arbitrage." Er zal dus gelbgenheid zijn een anderen garant dan Frankrijk voor te stellen en het ligt op den weg van Duitschland den Volkenbond a's waarborg te opperen. Na de beschouwing die onze BeUijnsche correspondent in het Ochtendblad aan de nota heeft gewijd, kunnen we met deze opmerkingen thans volstaan. De geheele wereld zal met voldoening constateeren, dik?lUtii^irn10 Ms-mascnaag te Londen bijeenkomen om een ontwerp verdrag op te stellen. De conferentie der regeeringsvertegenwoordigers zou dan na de"Volkenbondsvergadering kunnen begin nen. als Duitschland althans de consequen- ties uit de schriftelijke gedachtenwisseling trekt. en toetreding tot den Bond vraagt. De thans geelndigde verkenningstochten maken het zoo goed als zeker, dat het met open armen zal worden ontvangen en even- als de andere groote mogendheden een per- manenten Raadszetel krijgt. Of de rijksregeering gereed is voor dezen stap is echter een andere vraag. De Duitsch- nationalen zijn er tegen en in de volkspartij is de liefde voor den Bond evenmin groot. Bovendien is de omstandiglieid dat de rijks- kanselier met vier weken verlof is gegaan allerminst een teeken dat de regeering brandt van verlangen om toelating te vragen. De onderhandelingen van aillaux te Londen hebben in zoover vrucht gedragen dat er toenaderirg is gekomen tusschen de bedra^en, die Engeland vraagt en die Frankrijk ter afdoening van zijn oorlogs schuld biedt. Het nog bestaande verschil van 21/, millioen p.st. per jaar is betrek home met zijn hand over ziin bruin lee- ren tun ek. toen trok hij zijn knieen wat de hoogte in, gir.g overdreven rechtop zitten en keek Witham met opgetrokken wenkbrauwen aan, Witham begreep hem#; wat hij daar voor zich zag was een cari catuur van zijn eigen houding te paard. „Als ik zoo mijn beenen en zoo mijn rug houd, lijken we heusch wel op elkaar en ik heb ervoor ge orgd, dat een paar mannen in de nederzetting me in die houding goed gezien hebben". zeide Courthorne met een veelbeteekenend hoofd- knikken. ffIk dacht wel, dat je een kleine aansporing noodig zou hebben, voordat je de wenschelijkheid van een goede verstand houding met mij zou willen inzien." z/Ik houd me aan onze afspraakvoor stel en voorwaarden zijn oorspronkelijk van jouw kant gekomen." z/Wel", antwoordde Courthorne glim lachend, //zelfs een contract kan veranderd worden, als beide partijen daartos genegen zijn". „Maar in dit geval is de eene partij on willig", antwoordde Witham kalm. Je kent de voorwaardenniets wat je zegt of doet zal me ertoe brengen om daar een haarbreedte van at te wijken." Courthorne keek hem aan met een blik, dien menigeen hinderlijk gevonden zou hebben, zoo wreed en hard waren de blauwe oogen aehter de half gesloten oog- leden. Maar Witham werd er niet door gei'ntimideerdgroot en rustig hielden de grijze oogen den blik van de blauwe uit; eiridelijk keerde Courthorne met een licht schouderophalen zijn hoofd af. „Den zullen we er niet verder op door kelijk zoo gering, dat daavop een regeling nauwelijks zal kunnen afs uiten Grooter bezwaar is de wijze van betaling. Frankrgfe wil een derl van zpn schuld met ontvangsten uit de Duitsche schadevergoeding voldoen. ter wijl Engeland het g6heele bedrag recht- streeks van Frankrij'k wil ontvangen. Ook is men het niet, althans niet geheel, eens geworden over de stelliDg van Caillaux, da* de betalingen dienen te worden opge- schort, als zij dreigen de stabiliteit vaa de frank aan te tasten. Tegemoetkomiog aan den wensch van Caillaux, dat Frankrijk aan zijn schuldeischers (de Yer Staten e» Engeland) niet meer zal hebben te betalen, dan het van Duitschland ontvangt, zou trouwens dat gevaar afdoende voorkomen. De Amerikaansche schuldencomnr'ssie geeft weliswaar officieus te kenren dat de oflderlinge schulden der geallieerden in Europa volkomen gescheiden dienen te worden gehouden van de Europeesche schulden aan de Ver. Staten, doch deze zienswpze houdt o.i. te weinig rekening met het feit. dat Frankrijk niet boven zijn draagkracht kan gaan en dus moet weten wat het aan Amerika en Engeland tezamen zal hebben af te dragen. -'Alles bijeengenomen is er zeker reden tot de ingenomenheid, die zoowel te Lon den als te Parijs heerscht over voorloopige uitkomsten der onderhandelingen. TER NEUZEN, 28 Aug. 1925. NIEUWE TELEFOONAANSLUIT1NGEN. Nieuwe telefoonaansluitingen op het Rijkstelefoonnet Ter Neuzen. over de maand Augustus No. 72. Geers D Donze-Visserstraat 45. 49. Kuyk Gez., Westko kstraat 18. 137. Yroegop H., Axelschestraat 13. H 65. Fa Rommel-Broeksma, Noord- Door de fcemanning van de douaDe boot Albatros", te Hansweert gestationneerd, is op de Wester-Schelde het lijk opge- vischt van een man, vermoedclijk een zeeman. Het lijk is naar het lijkenhnis te Kruiningen overgebracht. BESMETTELIJKE Z1EKTEN. Het aantal gevallen van besmettelgke ziekten over de week van 16 tot en met 22 Augs. in de prov. Zeelar.d bedroeg: Buiktyphus; 's Gravenpolder 1, Hoek 1, Diphteritis: Arnemuiden 1. W1ELERBAAN SAS VAN GENT. Steeds nog wordt de wijze van opzet van de program ma's en wedstrijden groot- scher en schitterender. Nu weer. voot Zondag 30 Augustus a.s. biedt de directie der Sassche wielerbaan den sport.liefhebbers en wielerenthousiasten iets, wat werkelijk de grootste verwachtingen overtrei't. Zondag a s. dan komen de groote kop-. stukken in het gedingmannen als Rene- Vermandt-1 van Brussel, de Belgische kam- pioen, die tweemaal de „Ronde van Belgie" won, tweemaal den beker des Konings ver- overdetweemaal officieel het Belgische gaan", zeide hij, /,en nu, als jij het paard bij den teugel neem^. behoef ik zek r niet af te stijgen Maar toen ze halverwege wareu, liield hjj opnieuw zijn paard in en toen Witham het hoofd omwendde keek hij hem weer op dezelfde eigenaardige manier van zoo even aan. ,Je bent bruikbaar genoeg, zoolang je je kalm houdt, maar zoo nu en dan laat je je masker vallen en komt je ware ge zicht te voorschijn Ik za! je je gang laten gaan, maar denk erom, een ding duld ik niet." ^En dat is Courthorne lachte valsch. „Je wilt, dat ik nog duidelijker ben. Hier dan. Maud Barrington is verdu veld knap, maar van een huwt-lijk met haar is geen sprake, is dat duidelijk genoeg Met een doods'bleek gezicht en oogen donker van drift keerde Witham zich geheel naar hem. //Gesteld dat het zoo is ben jij dan de degeen, die me dat zeggen moet?" Courthorne knikte een paar maal sarrend- langzaam //Ik ben wel een afgedwaald scliaap van de kudde, maar daarom t en ik toch niet geheel en al eea quantite negli geable. Dus onthoud ditals ik zou merken, dat m'n nichtje te "eel om een. gewonen kalen boer zou gaan geven, dan zou ik wel een middel weten, om aan dat minne- koozen een einde te maken. In deze be hoef je me tenminste niet met verwijten van niet eerlijk en niet vooruit gewaar- schuwd aan te komen, Witham Maar Witham had den laatsten tijd te veel moeten verdragen. Bij die tarrende woorden van den man, die hem zulk een groot onrecht gedaan had. vlamde zijn haat lioog op. Zonder een bepaalde bedoeling deed hij dreigend een stap naar hem toe. Courthorne rearge»-rde erop door zijn paard even met zijn hiel aan te raken. Hetging een stap achteruit, toen plotseling bevreesd voor de duisternis om hem heen, steigerde het. een J.twee malen achtereen. Op hetzelfde oogenblik zag Witham. dat er zich tusschen de los-getimmerde planken, geen halve meter er achter, een vrij breede opening bevond. Een paar stappen achter uit of nog een keer steigerenen paard en ruiter zouden naar omlaag storten Met ingehonden adem bleef hij staan toekjjken. Maar toen het dier het volgende oogenblik. ondanks alle pogingen van zgn berijder, weer een stap achtfruitging,sprong hij toe en greep het bij den teugel. „Geef hem de sporen. Vooruit met e'm anders zijn jullie er allebei geweestriep hij. Gedurende een paar kritieke oogen blikken bleef de strijd op de vochtige, slipperige planken onbeslist toen. bijna toen het te laat was, nog slechts een paar duim en de achterste hoeven zoaden over den gevaarlijken kant naar beueden gezakt zijn - lukte het Witham het paard weg te trekken Met zijn hand dicht bij het bit dwong hp het dier tot stilstaan. terwiji Courthorne vlug uit het zadel sproDg e« dade'.jjk, toeu hij de planken onder zpr voeten voelde, z;ch omdraaide, om naarde opening te kijken. Toen keerde hij zich langzaam weer naar Witham toe en keek hem strak aan. Witham's gezicht zoowel ak 't zijne waren gvauwbleek onder de bronstint (Wordt vervolgd). ■kl

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 5