ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7801. Vrijdag *21 Augustus 1925 65eJaar Hst Mohammedanisme. ~~bTm h e n l a n d~ Akkcr's AUijsiroop ABONNEMENTSPRIJS: HEJBSTfl BLAD. ...Die telkens terugkeerende asthma-aanvallen vernielen Uw hart. Voorkom dus dat de taaie slijm zich vastzetGe- bruik daarvoor de beproefde HET NEDERLANDSCH-BELGISCH TRACTAAT. Voor binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f6,60 per jaar Voor Ned. Indie en Amerika /2,70 per 3 maanden Voor 't overig buitenland /3,35 per 3 maanden Abonnementen voor't buitenland alleen bij vooruitbetaling. IX. Heel anders ging het met de godsdien- stige ontwikkeling der Schiieten. Over het ontstaan van deze tweede groote afaee- ling van het Mohammedanisme hebben wij in een vroeger artikel reeds een en ander meegedeeld, en er toen op gewezen, dat die naam oorspronkelijk de aanhan- gers van Ali aanduidt, van welke geestes- richting deze overigens mochten zijn, of- schoon een aanzienlijk deel van deze men- schen toch ook hem en zijn afstammelin- gen vereerden als de dragers van een meer wettische opvatting. Jammer genoeg gaven de Aliden weinig bewijs er van, dat zij hun rol met succes konden spelen: Ali's oudste zoon Hasan deed al spoedig af- stand van zijn rechten ten gunste van den Omajade Muawija, en de jongere Husain vond bij een dolle tocht naar Kufa in het jaar 680 den marteldood. Daarna gingen de partijgangers der Aliden uiteen: het meerendeel erkende uitsluitend de Ima- matsrechten van de nakomelingen van Hasan en Husain, omdat de zoon's van Ali tegelijkertijd kleinzoons van den pro- feet waren (via Fatima); maar eenigen wendden zich tot een derden zoon van Ali, die van een andere moeder afstamde, ge- naamd: Mohammed ibnal-Hanafije. of- sc'noon deze absoluut geen lust liet blijken om een politieke rol te gaan spelen, en hij te Mekka een vroom en ingetogen leven leicide. Toch maakte een avonturier. die tegelijkertijd een origineel verstand be- wees te bezitten, een zekere Mohtar, mis- bruik van zijn naam, om, al was het dan maar voor korten tijd, te Kufa de vaan van den opstand te ontplooien en den moord op Husain op diens moordenaars bloedig te wreken. Hij gat daarbij voor, dat hij goddelijke openbaringen ontving, en hij wist ook verder door allerlei goo- cheiarij de menschen te betooveren. totdat hij in een gevecht den dood vond. i och bleven er nog altijd aanhangers van dezen Mohammed over, en zelfs toen deze in het jaar 700 gestorven was, dook het geloof op, dat hij nog ergens in den berg Radhwa. ten Westen van Medina, leefde en dan ook later nog weer zou terug- komen. lets dercjelijks had ook reeds na den dood van Ali een zekere Abdallah ibn Saba, die een bekeerde Jood geweest moet zijn, met betrekking tot dezen verkondigd. terwijl hij beweerde, dat Ali nog leefde, dat de donder zijn stem en de bliksem zijn geesel was, en dat hij zelf terug zou ko- men om de aarde met cjerechti^heid te vervullen, zooals zij nu vervuld was met ongerechtigheid. Wij vinden hier dus de Joodsche Messiasleer toegenast op Ali: de leer van den verborgen Imam duikt voor t eerst in den Islam op oin aan verschil- lende bedriegers en politieke avonturiers een cjeschikt middel in handen te spelen om voor middelaar te spelen. Met schit- terend gevolg hebben dit de Abbasiden, de nakomelingen van Abbas, den oom van den profeet, weten klaar te spelen. Zij stuurden namelijk in de tweede helft van de heerschappij der Omajaden hun zendelingen overal heen, om voor de fa- milie van den profeet propaganda te ma- ken zonder een bepaalden naam te noe- men, maar, naar men meende. in het be- lang van een zekeren Alide, die, om zich niet te compromitteeren, zijn naam voor- loopiq onbekend wenschte te doen blijven. Dr zendelingen voerden hun opdracht met succes uit en vonden in de Oostelijke pro- vincies van het rijk grooten aanhang. Toen de zaak genoegzaam was geprepa- rcerd, ontrolde Aboe Moeslim de zwarte van vap den opstand de laatste kalief Merwan II werd in het jaar 750 op de vlucht gejaagd. en vond zijn dood in En vote. Een gelijk lot trof de meeste leden zijner familie, en de Abbaside Aboe 1 A^bas besteeg nu den troon der kaliefen. De bedrogen Aliden en hun partijgenoo- ten werden afgescheept met het sprookje, dat Aboe Haschim zijn rechten aan den ander had overgedragen. Wei lieten niet alien ,zich daardoor bedriegen; hier en daar hadden dan ook opstootjes plaats. maar men wist ze te smoren, Ondertusschen herinneren wij ons. dat de streng-wettische Schii'eten noch met dezen Mohammed, noch met Aboe Ha schim, laat staan dan met de Abbassiden iets te doen wilden hebben, omdat zij slechts de nakomelingen van Fatima wil den erkennen. Een van hen, met name Zeid had gedurende de regeering van den Omajade Hischam te Kufa een op stand beproefd. die echter al spoedig met zijn gewelddadigen dood eindigde in 740). Diens aanhangers, Zeidieten ge- heeten, bleven toch zijn nakomelingen trouw, en van hen hebben later eenigen in verschillende plaatsen dynastieen qeves- tigd. Deze Zeidieten nemen onder de Schii'eten een eigen plaats in, omdat zij, wat anders bij deze menschen in het alge- meen ongehoord is. Aboe Bekr en Omar als rechtmatige kaliefen erkennen er 1 «h in qeloofsvragen gedragen naar de Mufa- zilietische leer. De godsdienstiae wet- geving komt in hoofdzaken overeer met die van de Sonnieten en wijkt slechts op ondergeschikte punten daarvan af. Andere Schiieten verwierpen de aan- spraken van Zeid en hielden zich aan diens broer; zij werden meestal Imamija, "of ook wel ,,de twaalvengenoemd, om dat zij in totaal 12 elkaar opvolgende Imams erkennen, namelijk: Ali, Hasan, Husain, Ali, Mohammed. Djafar. Moesa. Ali ar-Ridha, Mohammed, Ali Naki, Ha san Askari en dan weer n Mohammed, die alien meerendeels vrome Moslims zijn, die nooit een staatkundige rol hebben gespeeld met uitzondering van de drie eerstgenoemden en Ali ar-Ridha. Die laatste moest namelijk zijn naam "even voor de pogingen tot fusie van den kalief al-Mamoen, dien wij reeds hebben leeren kennen als een sterk ijveraar voor en be- vorderaar van de wetenschap. Hij huwde daarcm met een dochter van den kalief en werd als troonopvolger uitgeroepen; zijn naam werd zelfs op munten geslagen. He*- plan was zeker niet slecht bedacht om de Schiieten zoodoende voor de Abbassieden te winnen, maar het stuitte af op den tegenstand van de Sonnietische hoofd- stad (Bagdad), terwijl kort daarna, wij zouden zeggen: op het rechte oogen- blik Ali stierf (818), vermoedelijk door den kalief vergiftigd. Zijn graf wordt echter tot op den huidigen dag aangewezen en is (te Meschhed) een zeer bezocht peigrimsoord, naast Kerbela. waar Husain den dood onderging. en Nedjef. waar de kalief Ali begraven heet te zijn. Deze drie heilige plaatsen vervangen bij de Schii'eten Mekka en Medina, omdat zij in deze Sonnietische steden dikwijls bloot staan aan beschimping en mishandeling van de zijde van het lagere volk, en zij bij hun eerbiedige huldiging van het graf van den Profeet worden gestoord door den aanblik van den naast hem begraven Omar, van wien zij een afkeer hebben. Veel vrome Schiieten laten hun lijken te Kerbela en Nedjef beqraven, om vlak naast de gezegende Imams te rusten; gsoote dooden-karavanen trekken voort- durend uit alle Schiietische landen der- waarts, waarbij zij een de lucht verpesten- de lijkenstank verspreiden. Wij moeten echter, voordat wij de ge- schiedenis der twaalven'' vervolgen nog even teruggaan naar den voorganger van Ali ar-Ridha, om een van de merkwaar- digste verschijnselen op het gebied van de Mohammedaansche secte-geschiedenis te memoreeren. Er waren namelijk Schiieten, die niet dezen, doch zijn broeder Ismail als den rechtmatigen Imam beschouwden. Weliswaar was na zijn dood zijn aanhang verloopen, maar terwijl men nog besluite- loos was, wat er verder moest worden ge- daan, wist een sluw bedrieger de mooie gelegenheid te benutten om de leer van den verborgen Imam weer eens uit te bui ten. Deze man heette Abdallah ibn Mai- moen. Hij deed de gewichtige ontdekking, dat de wereldgeschiedenis in regelmatige perioden verloopt, en blijkbaar is aan- gelegd op zeven perioden, wier begin telkens door het optreden van een profeet was gekenmerkt. Zes van deze periodes, die zij aan de namen Adam, Noach. Abraham, Mozes, Jezus en Mohammed vastknoopen, waren reeds afgeloopen, want, dat ook de zesde ten einde was, liet zich niet betwijfelen, omdat binnen iedere periode weer zeven Imams op el kaar volgden, en Ismail, juist de zevende na Mohammed was geweest. Omdat nu echter na Mohammed geen profeet meer te verwachten was, zoo zou klaarblijkelijk de zevende en laatste (zoo juist begonnen) periode door het optreden van den Mahdi worden gekenmerkt en stond het einde aller dingen dus vlak voor de deur. Bij de Schiieten was het echter een uitgemaakte zaak. dat deze Mahdi uit het geslacht van Fatima zou moeten stammen. en dus was of Ismail niet dood eij moest hij dus als Mahdi wederkomen, of een ander, tot nu toe nog onbekende, Alide was de beloofde. Intusschen, wat de menigte niet wist, dat was den ingewijden bekend. en pre- cies zooals bijvoorbeeld Melchizedek Abraham had erkend, zoo was .nu Abdal lah de bemiddelaar bij het verkeer van de geloovigen met de slechts hem bekende geheimzinnige persoonlijkheid. Abdallah verstond als nauwelijks een ander de kunst om dpe theorien door geheime wetenschap aannemelijk te maken. niet alleen bij de Schii'eten, maar ook bij de Sonnieten, ja zelfs bij Christe- nen, loden en Magiers. die alien (onder verschillende namen) een verlosser ver- wachtten. Hij kwam voor den dag met de leer van een verborgen zin der heilige boeken, speciaal van den Koran, waar- omtrent hij beweerde. dat hij dien verstond krachtens zijn verhouding tot den Mahdi. Door allegoriseeren enz. haalde hij daar geheel ongehoorde feiten uit, die tenslotte uitliepen op afschaffing van alle positieve religies, en die, te oordeelen naar de be- richten. uit een wonderlijk mengsel van gnostische. parsistische en philosofische elementen bestonden. Maar hij was voor- zichtig genoeg om niet aanstonds aan zijn toehoorders de voile waarheid te onthul- len: hij stelde zich er tevreden mede om hun nieuwsgierigheid te prikkelen, en twijfel te wekken, om tenslotte hun dan mede te deelen. dat men verschillende trappen in totaal zeven heeft te doorloopen om volkomen in de goddelijke geheimenissen te worden ingewijd. On dertusschen. eer men nog daartoe ge- komen is, is het noodzakeiijk de tijding van de spoedige wederkomst van den Mahdi te verbreiden en aanhangers voor hem te werven. Ook Abdallah zond daar- om zijn zendelingen overal heen. Wij maken er hier slechts kortelings melding van, dat onder de aanhangers van de nieuwe leer ook Hamdan Karmat was, aan wien de Karmaten hun naam ont- leenen, die in Irak, Syrie en vooral in Zuidoostelijk Arabie langeren tijd hun stokerijen nleegden. 14 laatstgenoemd gewest werden zij onder aanvoering van een zekeren Aboe Tahir zoo machtig, dat zij Bagdad bedreigden en in het jaar 930 Mekka veroverden. Bij deze gelenenheid sleepten zij de oerouae heilige zwarte steen met zich mede, en pas twintig jaar later leverden zij die weer uit. Dat be- wijst, dat zij ook van plan waren met ge- weld op te treden tegen de oeroude hei lige gebruiken en voorwerpen. In een volgend artikel hopen wij de geschiedenis van Abdallah nog te vervolgen. HET NIEUWE BaNKBILJET VAN 10. De „N. R. Ct." schrijft: Hoe lang al en hoe lang hog Hoe lang al moeten we er beurtelings om lachen en er ons aan ergeren, dat de vreemdeling, de Amerikaan meent met pofbroek en wind- molen heel Nederlan.d gezegd te hebben. En hoe lang nog zullen we er zelf op ui zijn, die vage voorstelling van het buiten land vast te 1- ggen aan wat wij dan toch zelf van onszelven in dat bu.ten'and laten zien op allerlei rec'ame- of propaganda- materiaal van vereenigingen voor vreemde lingenverkeer eD handelshuizen en nu weer geen reclame- of propagandapapier, maar een met nog grooter verspreiding op onze bankruljetten van 10; ,,de gegra- veerde afbeelding van 'n vrouw in Zeeuwsche kleederdracht". Of moeten we hierin zien een tegenwicht tegeii ,.de bevoorrechting van de groote steden" op andere rankbi'jetten. die Neer- lands tfdrukte en gewoej" als embleem verkregen Maar e'genlijk is dat het ook niet, dat ons op dit nieuwe biljetverveeltof het nu het land of de stad, een oude kleeder dracht of moderne bedrijvigheid is, die hen tooit, wat doet het er toe, als althans onze Herkunstenaars er iets goeds en pret- tigs, iets van dezen tijd van hadden ge maakt. Nu dan was het misschien nog niets geworden, mompelt een mismoedige ter- zijde, die het herhaalde avontuur met onze postzegels ten spiegel houdt. En waarom moet een bankbiljet nu nog mooi zijn ook, denkt een nuchterlinghet is al mooi, als je ze hebt TER NEUZEN, 21 Aug. 1925. DE WIIsIKELWEEK beiooff mderdaad een succes te worden voor de heeren, die hiervoor het initiatief namen, daar reeds 36 deelnemers zich hiervoor hebben opgegeven. In de Woens- dagavond gehouden vergadering werd be- sloten, dat ieder deelnemer volkomen vrij zou zijn, hoe hij zijn reclame wenschte in te richten, daar niet alle branches zich ieenen voor een gelijk plan. Alle deelnemers loven een voorwerp uit. terwijl bovendien door hen gezamen- lijk schitterende premien beschikbaar wor den gesteld. Deze premien zullen door het bestuur spoedig worden aangekocht en worden tentoongesteld, zoodat men reeds tevoren weet welke extra prijzen verkregen kun- nen worden. Aan de ramen zal een biljet worden opgehangen, zoodat het publiek kan zien welke winkelier deelneemt aan de winkel- week. Zooals uit de advertentie blijkt noodigt het bestuur hen, die niet ter vergadering konden tegenwoordig zijn, alsnog uit aan deze bijzondere onderlinge reclameweek deel te nemen. EEN AUTO MOTORBRANDSPUIT Gisteren werd alhier door den fabrikant Van Bergen van Midwolde. die Woensdag met zijn auto motorbrandspuit te Biervliet demonstreerde, ook alhier voor Burg, en Weth. en het brandweeruestuur eene demonstratie gehouden. Genoemde spuit heeft een capaciteit van 1000 L. per minuut, met een opvoervermogen van 120 M. Bij de beproevmg werd op een afstand van 30 M met 4 stralen nog een afstand van 25 M. gespoten. Met 360 M verkreeg men nog een flinke waterstraal. Naar wij vernemen heefi de demonstratie te Biervliet gehouden het gemeentebestuur aldaar aanleiding gegeven de levering van dusdanige auto-motorbrandspuit aan den heer Van Bergen op te dragen. Aan onze gemeente- en brandweerautori teiten kwam het chasis van de auto voor onze wegen, waaronder ook zeer hobbelige, wel wat zwak voor. Naar wij vernemen zullen voor deze gemeente aan verschillende fabrieken prijsopgaven worden gevraagd voor een aut -motorbrandspuit, ook bestand voor het rijden op minder goede wegen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Abdijsiroop verkrijgbaar bij Firma A. van OverbeekeLeunis te Ter Neuzen. ZWEMMEN. Woensdagmiddag heeft onze stadgenoot, de heer M. Klaassen, gevolg gegeven aan zijn plan om een poging te wagen de Schelde over te zwemmen. Onder leiding van den heer D. Kaan, begaf hij zich, hoewel de weersomstandig heden niet bijzonder gunstig waren, er stond namelijk veel wink om 1 uur 40 aan de pier van de Nieuwe Sluis te water en mocht het hem werkelijk eelukken om te 5 uur 30, den overkant bij Ellewoutsdijk te bereiken. Een kranige prestatie. AKTE LANDBOtfWKUNDE De heer H. L. K. Leijs, hoofd_ van den tuinbonwcursus te Ter Neuzen, slaagde te Wageningen voor de akte landbouwkunde. GOED AFGELOOPEN. De heer S I. de'Braal, die gisteren met zijn auto via Walsoorden met de P.ovinciale boot was overgevaren naar Bansweert en aldaar gelost was, is, nadat hij van de brug op den weg was gekomen, door een of andere omstandigheid met zijn auto op de dijksglooiing terecht gekomen en achter uit in de haven gereden, waarbij hij onder water geraakte. Gelukkig was spoedig hulp bij de hand om hem te redden en is ook de auto, hoewel nogal gehavend. opgehaald. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 9 tot en met 15 Aug. in de prov. Zeeland bedroeg BuiktyphusRorsselen 1 Graauw en Langendam 1. TOELATINGS-EXAMEN RIJKS- KWEEKSCHOOL. Bij het toelatings-examen voor de Rijks- Kweekschool te Oostburg, zijn geslaagd: C. Hamelink Nz. te Ter Neuzen, Betsy Risseeuw en A Verpoorte te Sluiskil, alien leerlingen der Kopschool te Ter Neuzen. EEN AANRANDING. Naar wij vernemen werd onlangs door een meisje uit Axel bij de marechaussee aangifte gedaan. dat zij op den Axelschen weg tusschen Driewegen en Spui door een haar onbekend persoon, die, toen zij Driewegen passeerde aldaar met eenige manneii stond te praten, en haar later is gevolgd, met blijkbaar minder goede be- doelingen was aangevallen. Zij is hem echter weten te ontkomen. Bij een daarop gevolgd onderzoek is het naar we vernemen gelukt den dader op te sporen, een zekere D.. een gehuwd per soon, wonende in den Catspolder, welke zou bekend hebben. Naar wij verder vernemen blijkt thans, dat zich in de laatste 2 jaren op ongeveer dezelfde plaats meerdere gevallen van dien aard hebben voorgedaan, waarvan echter geen aangifte bij de politie is ge- schied. Naar wij vernemen zullen op uitnoodi- ging van den Zeeuwschen Waterschaps- bond door den heer Ir. J. C. Ramaer. oud- inspecteur-genraal van s Rijks Water- staat, in deze provincie verschillende lezin- gen worden gehouden over het Neder- landsch-Belgisch tractaat. Eveneens vernemen wij, dat plannen bestaan voor het oprichten van een Nationaal Comite van verzet. Naar de Stand, verneemt, hebben inge- zetenen van Utrecht, doordrongen van de overtuiging, dat t' tot stand komen van de aan de Staten-Generaal voorgestelde wij ziging van t in 1839 met Belgie gesloten tractaat, voor ons land groote politieke en economische gevaren zou doen ontstaan. het initiatief genomen tot de oprichting van een commissie, welke in saamwerking met zuster-commissien in het geheele land, deze gevaren in het licht zal stellen en zal trachten het daarheen te leiden, dat het ingediende ontwerp alom zal herzien wor den. dat de bepalingen. die voor ons land schadelijk zouden zijn en die van wrij- vingspunten met Belgie zouden vermeer- deren, gewijzigd zullen worden. Het voor- loopig comite, waarvan prof. C. A. Verrijn Stuart voorzitter is. heeft tegen Maandag a.s. in het Jaarbeursgebouw een vergade ring belegd, waartoe het vooraanstaande personen van verschillende politieke rich- tingen heeft uitgenoodigd. SLU1SKTL In eene gisterenavond alh'er gehouden vergadering ran het bestuur der gemeente- Iijke brandweer werd dooT den voorzitter mededeeling gedaan van het voornemen van het gemeentebe-tuur om de motorspuit uit de kon^ in Sluiskil te stationneeren. nadat zal zijn aangeschaft een auto motorbrand spuit, te stationneeren in de kom. Voorts werd door den voorzitter een woord vaa hartelijken dank gericht tot den 2den secretaris, den heer J. Risseeuw, die uit die functie eervol ontslag heeft aan- gevraagd, voor de vele diensien die door hem tal van jaren aan de brandweer te Slu skil zijn bewezen Z A AM SLAG. J.l. Woensdag reed de heer D. G. Koop- man met zijn auto, waarin met hem 4 per sonen gezeten waren uit den Achterweg van de -fmurtschap Veer naar den Veer- weg, juist toen de tram daar uit de rich- ting van het dorp aanreed. De machinist deed alle mogelijke moeite om te remmen, doch dit kon niet voorkomen, dat de auto werd aangereden en beschadigd werd. Aangezien door tram en auto gelijktijdig het sein werd gegeven, is te veronder- stellen, dat de autobestuurder het sein van de tram niet gehoord heeft. Gelukkig bepaalt de schade zich tot die aan de auto; de inzittenden bleven onge- deerd. stapten uit de gehavende auto, en vervolgden hun reis met de tram. Onder de vele kooplieden, die zich, en dikwijls zeer ten ongerieve van de huisvrouwen, aan de woningen presen- teeren voor het aanbieden hunner koop- waar, bevonden zich dezer dagen ook 2 vrouwjn, elk op den arm dragende een klein kind, vermoedelijk om medelijden op te wekken. Het trok de aandacht, dat die kinderen telkens, nadat ze door de vrou- wen met duim en vinger waren bevoeld, begonnen te schreien. SAS VAN GENT. De gevaren van den weg. Niet alleen voor kinderen en volwasse- nen maar ook voor de in vrtibeid rond- loopende dieren bestaat het gevaar door een auto of motor overreden te worden. Het aantal honden, katten en kippen die in het drukke verkeersseizoen sneuvelen, is legio. Maar op het platteland is meu er zoo langzamerhand aan gewoon geraakt, zoodat degenen, die langs eeD drukken verkeers- weg wonen, hun ziel in lijdzaamheid dra gen, ook al wordt hen door den een of anderen snelheidsmaniac grievend leed bezorgd, doordat zp door hnn woest rijden menigeen herooven van een dier, waaraan zij meer dan aan iets anders gehecht waren. In woeste vaart komt ginds een auto aangestoven. Vast houdt de bestuurder, die mij even toewuift, met beide handen het stuur om- klemd, terwijl hij de oogen, scherp door de voorruit kijkend, ver voor zich uit den weg doet verkennen. Ge baan is vrij voor zoover de kromming in den weg zulks veroorlooft te consta teeren. Wild als de razende Roland verslindt de auto de afstanden tusschen twee bochten van de baan. Wanneer van de andere zijde, die door huizen aan het oog onttrokken is. een ander voertuig mocht aankomen, is een botsing onvermijdelijk. Dan zal een catastrophe plaats gnjpen, er zullen dooden of gewonden te betreuren zijn. Maar Roland vermindert zijn vaart niet. Rrrt en eer ik den tijd heb naar mijn hoed te grijpen, is de afstand tusschen ons beiden tot een halven kilometer aauge groeid. Maar in die eene enkele seconde is het dan ook al gebeurd Van schrik blijf ik staan, maar hulp is hier niet te hieden. Vlak voor" mij op den weg ligt het ar- gelooze slachtoffer reeds met den dood te worstelen. Nog leeft het, maar het maakt op zgde liggende, hevige stuiptrekkir gen met alle ledematen. terwijl de oogen wezenloos uit hun kassen puilen Gelukkig is het geen menschelijk wezen, dat daar voor mij den laatsten levensstrijd voert. Het is een poes Even had de vrouw van het tegenover- liggend hois de deur geopend om de huis- vriendin in de aelegenheid te stellen zich in het morgenzonnetje te koesteren En nu zat zij daar op den rand van den weg, zich onbewust van het dreigend gevaar Tegen het scherpe zonlicht had zij de oogen even dicht geknepen. Maar die eene seconde, hoe kort ook, was toch te lans geweest om haar voor ondergang te behoeden. Een eind verder staat de auto stil. Snel wipt de arts, want het is een dokter, uit zijn vehikel, de woning binnen om eenige minuten daarna weer te verscbijnen. Monsieur, vous avez ecrose un. chat. (Mijnheer, u hebt een kat overreden). Un chat oh 9a. (Een kat, waar?) La bas. au detour de la route. (Ginds aan de kromming van den weg). 11 est mort Dood? .le vou crois, raidemort. Dat zou ik denken. morsdood. Tant pismais alors il n'y a pas de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 1