ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. aaotestedinq. dTTndringer 7800 19 Augustus 1 65 ?aa !g;m buitenland. Woe i: BINHfcHLANP. ?E0II.LETOS. NT a iff VZ"eAmer'ika° ^O^rManden T(OTri "boitraimd'jSSs per^3 maandeT^^Abonnem'enten »oor 'I buitenland alleen blj voornitbetalmg. Burgemeester en Wethouders van IER NEUZEN, zullen op Maandag31 Au gustus 1935, des namiddags 3 ten gemeentehuize, in het openbaar aanbe- s t e d e n Het rioleeren en bestraten van een bouwterrein aan de Scheldekade te Ter Neuzen. Het bestek is met een teekening, tegen betaling van f 1ter Secretarie verkrijgbaar. Ter Neuzen, 19 Augustus 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 1. HUIZINGA. Burgemeester. A. P. DE VOS, Wn. Secretaris. GIFT KON1NG1N-MOEDER. H. M. de Koningin Moeder heeft 1 2500 beschikbaar gesteld voor het Nationaal Steuncomite voor de stormratnp. DE STORMRAMP. Het Nationaal Steuncomite. De Minister van Binnenlandsche Zaken heett Maandagmiddag het Nationaal Steuncomite gemstalleerd met een rede, waarin hij er op wees, dat de rarnp, die verschillende deelen van t land geteis- terd heett, een zoo buitengewoon en tege- lijk zeer fataal karakter droeg, dat ter- stond algemeen begrepen is, dat de natie haai ais een gemeenschappelijk leed be- ooi it aanvaarden en dat de gevolgen \oor de rechtstreeks getroffenen door al- ler samenwerking dienen te worden ver- zacht. Om de inkomende gelden op de meest juiste en billijke wijze te doen be- steden is eenheid van handelen noodig. Dit heeft er den Minister toe geleid de op- richting van een Nationaal Steuncomite te bevorderen, welker taak veelzijdig zal zi)n. Zii zal niet slechts bestaan in een waar- deerinq der geleden verliezen en het tret- fen van regelen waarnaar moet worden v'erqoed, maar zij zal gcric'nt moeten zyn op de bevordering van een zoo econo mist mogelijke wijze van herstel. opdat met de beschikbare gelden het nuttigs. denkbare rendement worde verkregen. Eeniqe gemeenten hebben het gemeen- tebestuur van Borculo aangeboden he bouwen van eenige huizen. Een gemeen- te heeft drie woningen aangeboden. De woningen, samen geraamd op f Z^.UUU worden ontworpen en aanbesteed in en door de qemeente, die het geschenk geett. De uitvoering in Borculo zal geschieden door werklieden en onder toezicht van personeel uit de gemeente, die de huizen aanbiedt. Zoo kunnen gemeenten qoed werk doen en tevens hun eigen werkloo- zen onder dak brengen. De comite s te Apeldoorn en Hilver- sum overwegen ook iets dergelyks te De burgemeester van Borculo heeft m overleg met het betrokken comite naar aanleiding van een aanbieding van ver schillende gemeenten om huizen aan Bor culo te schenken, die in hunne gemeente worden ontworpen, aanbesteed en door hun werkloozen, door hun architect te Borculo worden gebouwd, besloten voor elke categorie van dergelijke huizen pry- zen uit te loven. bestaande in gouden me- dailles en geldprijzen. Het ligt in de be- doeling bijv. voor de groep arbeiderswo- ninqen een gouden medaille beschikbaar te stellen met een geldprijs uit de ge- Uit het Engelsch van HAROLD BlNDLOSS. meentekas ^dus niet door het Nationaal Comite) te betalen. Zoo gaat het ook met de andere groepen. De jurv zal worden samengesteid uit vooraanstaande architec- ten uit Holland. In de huizen zullen de narnen vermeld worden van de plaatften of personen die ze schonken. Dakvoorziening van beton? De burgemeester van Borculo heeft aan de dakpannenfabrikanten doen weten, dat hij in verband met de onnoodige opvoe- ring van de prijzen overweegt, om het hoofdbureau te adviseeren, al het mate- riaal te doen koopen en leveren door een Rijksinkoopbureau. Ook heeft hij reeds plannen ontworpen voor dakvoorziening en voor herstelling met beton, echter al- leen, indien de priisstijging niet ongedaan wordt gemaakt. Hij heeft de verzekering, dat de cementprijs niet wordt verhoogd. Dr. A. Schuckink Kool. voorzitter van het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies, heett namens het bestuur den burgemeester van Borculo aangeboden om vanaf 20 Augus tus in Huis Heelsum tot een maximum van 50 kinderen gratis te verplegen. De burgemeester was zeer gereserveerd teqenover de vele spontane aanbiedingen, voor kinder-opneming. Een aanbod ech ter van een gezaghebbend lichaam op ge- bied van kinderzorg, ter plaatse verteqen- woordigd door een van de gemeente ge- snbsidieerde afdeeling. meende hij in dank te mogen en moeten aanvaarden. De ouders hebben een instinctief ge- voel om de als door een wonder gespaar- de qezinnen, bijeen te houden. Maar als het weder omslaat en de huizenresten on der den drang van noodzaak en van over- heid ontruimd zullen worden, zal kinder- opneming veel meer dan in de eerste dagen worden gewaardeerd. aldus oor- deelde de burgemeester. ONGEVAL VAN KOL. Door een autoschok in Provence (Frank- rijk) heeft het oud Eerste Kamerlid H. H. van Kol een kwetsuur opgeloopen, welke hem wekenlang zal verplichten tot absolute rust. OOK IN NEEDE EN OMGEV1NG IS DE NOOD KLEMMEND! Naar by nader onderzoek te Neede en in de verschillende buurtschappeu is ge- bleken, dat het noodweer een zoo ontzettende verwoesting heeft aangericht dat dringende hulpverleening noodzakelijk is, is te Neede opger cht een plaatselijk steuncomite onder vooizitterschap van den heer S. K Haitsma Mulier, burgemeester. Het comite heeft telegrammen gezonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en aan het Nat. Steuncomite tot leniging van den nood in de geteisterde streken, teneinde aan te dringen op spoedigen steun voor de zwaar getroflen bevolking. DE TOESTAND. Na de verkiezingen voor het parlement, in Mei van het vorige jaar, heeft de soci- alistische parti) schrijf't de N. R. Ort. in Frankrijk voor een soortgelijke besiissing gestaau, als thans haar congres te Parijs bezig houdt. Toen diende uitgemaakt of zij met de radicalen aan de regeering zou- den deelnemen, dan wel zich bepalen tot de rol van stillen vennoot, thans gaat het er om of zij het kabinet Painleve nog ianger kunnen steunen. In 1924 was het naast Paul Boncour vooral Varenne, die opkwam voor deel- neming aan het bewind en het toeval wil dat ook nu de riaam Varenne meer op het congres is gehoord dan eenige andere. Deze ex-pariijgenoot want hij is met groote meerderheid buiten de party gesloten heeft de benoeming tot gouverneur generHal van Indo China uit handen van h t bur- gerlijke kabinet aaugenomen, zonder daar- over het partybestuur te raadplegen en dit heeft het congres hem zoo kwalijk genomen, dat het met overgroote meerderheid hem zonder vorm van proees uit de gelederen heeft gedreven, nadat een motie om hem alsnog in de gelegenheid te stellen zijn houding te rechtvaardigen, was verworpen Varenne, die voor Puy de Dome in de Kamer zit, had blijkbaa'r dit vonnis ver- wacht, want hij was niet op het congres verschenen. Dit incident zou slechts betrekkelyk ge- ricge beteekenis hebben, als het geen baken was voor den verderen koeTs. Immers na dit besluit staat vrijwel vast dat de party hef tafellaken met het kabinet Painleve, 't welk teugevolge van de belastingwetten van Caillaux en den oorlog in Marokko toch al groote scheuren vertoonde, voorgoed door zal snijden. De m'nderheid die daar- tegen is en voor haar standpunt aanvoort, dal de partij zoodoende de regeering naar rechts drijft, zal het onderBpit moeten delven. Vo'orloopig zal het te verwacht-m besluit nog geen praktisehe gevolgen hebben, want de regeering zal wel niet treden in een verzoek van socialisti-che afgevaardigden om ten spoedigste de Kamer bijeen te roepen en daar verklaringen al te leggen over den gang van zaken in Marokko en over de banks'.aking. Pressemane zal een motie in dien zin verdedigen, die het con gres wei zal aannemen. maar waaraan het kabinet Painleve zich weinig zal storen. Het zit nu zonder parlementsinmenging rustig tot begin October «n tegen dien tjid 1 kan zich in Marokko veel ten gunste van Frankrijk keeren, terwijl ook de staking van de bankemploye's wel geen anderhalve maand meer zal duren. Niettemin heeft de regeering rekening te houden met de hooding der soc alisten. Weliswaar had zij het al eenigen tijd zonder hun steun moeten stellen, maar voortaan zal zij hen in de oppositie zien en dus nieuwe bond- genooten moeten zoeken. Op het aanstaande internationaal soci alistisch congres, van 22 tot 29 dezer te Marseille te houden, kunnen de jongste lotgevallen van de Fransche partij aanlei ding geven tot interessante de atten, vooral omdat in Belgie zich het omgekeerde proces heett veltrokken. Daar zjjn de socialisten in een gemengd kabinet getreden, terwijl ze in Frankrijk na aanvankelijken, niet-officieelen steun aan een althans in naam zuiver burgerlijk kabinet hebben ge- meend zelfs die connectie te moeten afbreken. Deze tegenstelling zal te Marseille mis- schien leiden tot een principieele bespreking van de oude strijdvraag over het samengaan met burgerlijke partijen. Sedert 1903, toen het congres der Duitsche socialisten zich te Dresden tegen dergelijk samengaan, behoudens in buiGngewone gevallen, uit sprak, heeft dit punt herhaaldelijk op congres-agenda's gestaan. In 1905 verleende het internationaal congres te Amsterdam aan de ,/resolutie van Dresden internatio naal gezag en dwong het de party van Jaures aan het samengaan met de radicalen een einde te maken. In latere jaren, vooral tijdens en sedert den were'doorlog, hebben de socialistische partijen de in de resolutie gestelde gedrags- lijn herhaaldelijk overtreden. doch dan konden ze zich beroepen op inderdaad buitengewone omstandigheden V erleden jaar echter heeft het congres der 1 ransche partij, evenals het as. intemationale con gres te Marseille gehouden, het oude paardje weer van stal gehaald. Het zou ons niet verwonderen als het straks opnieuw werd opgetuigd. HET ONT3LAG VAN DEN BURGE MEESTER VAN AALST. Men herinnert zich, dat bij de viering van den Gulden Spoorslag, Juli j1.1., de waarnemende burgemeester van Aa!st,tevens Kamerlid voor de Frontparty, de heer Opdenbosch, de nation ale vlag van het stad- huis haalde enerdezwart geleder Vlaamsche Fronters voor in de plaats stelde. Naar aanleiding van dit optreden werd hij door den minister van binnenlandsche zaken van zyn functie ontheven. Zondag is door ongeveer 3000 Vlaamsche extremisten tegen dit ontslag geprotesteerd. Een groote stoet trok door de straten, met opschriften als„Vlamingen, vraagt niet om uw rechten, neemt ze Later had een vergadering plaats Het kwam niet tot ongeregeldheden. EEN NIEUWE TANK. De Morning Post" bevat volgens een radiogram uit Londen het bericht, dat er bij de legermanoeuvres in September a.s. een nieuwe tank zal worden gebruikt. De logge. trage pantserwagen, die in 1918 by Bellicourt over den grond kroop. is ver- vangen door een kleinere met grooter actiesfeer. De voornaamste kenmerken van deze pantserauto zijn, dat ze gemakkelijker kan worden bestuurd, er kan beter mee worden gemanoeuvreerd, ze is dus niet zoo'n in het oog loopend doel voor vjjandelijke kanonnen, ze kan worden verborgen in ter- reingolvingen ofschoon niet voor het oog van den aviateur en zij bezit een snelheM, als waarvan men by de vervaar- diging der oorspronkelijke tanks niet heeft gedroomd Het verschil tusschen beide soorten tanks is even groot als tusschen een trekpaard en een renpaard De tank uit Brobdingnog heeft plaats gemaakt voor een uit Lilliput Terwijl eenige eigenschappen der oude machine zijn opgeofferd voor grooter beweeg lykheid, zijn daartegenover de pantserplaten van de nieuwe bestand tegen geweermitrail- leurvuur en shrapnelkogels. Zij loopt draad- versperringen onder den „voet", passeert matig breed" loopgraven en slooten. beklimt hellingen, ploegt zich een weg door jonge plantsoem-n, vernielt ombeiningen en stee- nen muren. Men verwacht, dat de nieuwe tank onschatbare diensten zal bewijzen bij omtrekkende bewegingen en verrassende aanvallen. VONDEL1NGENHOSPITAAL IN BLOOMS BURY. Na maanden onderhaudelen is het von delingenhospitaal in Bioomsbury verkocht aan een svndicaat, dat op de plek kan- toorgebouwen en flatwoningen wil neerzet- ten en een nieuwen breeden verbindingsweg wil scheppen tusschen centraal Londen en de spoorwegeindstations Kings Cross, Euston en St. Pancras in het Noorden. Het terrein van het hospitaal is bijna 60 acres groot en het is voor 1.650.000 pond sterling verkocht. Het hospitaal is on geveer tweehonderd jaar geleden gesticht door Thomas Coram, een zeekapitein, die getroffen was door de vele vondelingen, die hij waarnam langs den weg tusschen zijn woonplaats Rotherhithe en Londen. Moeders, die zich van hun kinderen kon- ken ontdoen, mochten ze aan het hospitaal afgeven, zonder dat haar iets gevraagd werd De stichting blijft in stand, doch is naar buiten Londen verplaatst. Coram her ft indertyd voor het terrein in Bloems- bury den graaf van Salisbury 6500 pond moeten betalen. De huidige prijs toont aardig aan hoezeer de waarde van den grond sindsdien te Londen is gestegen. TER NEUZEN, 19 Aug. 1925. N1J YERII EI DSON DER W1J S. Te 's Gravenhag" is geslaagd voor akte N. K. Nijverheidsonderwijs, de heer H. E. Gelms, te Ter Neuzen. Gisteren slaagde voor de akte N. J. de heer M. Hardorff te Ter Neuzen. HOOGDUITSCHE TAAL L. O Geslaagd te 's Gravenhage voor het examen Hoogduitsche taal L. 0., de heer C. J. A. van Koppen, te Ter Neuzen. STEUN VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DEN STORMRAMP. In de gisteravond in het Hotel Cen traal" alhier gehouden vergadering op uitnoodiging van Burg, en Weth. dezer gemeente uitgeschreven door den burge meester, den heer J. Huizinga, is besloten tot het vormen eener commissie, voor het inzamelen van gelden in deze gemeente, tot steun van het centraal Nationaal Co mite voor het verleenen van steun aan de getroffenen in het Oosten van ons vader- land. Voorzitter van het comite is de heer Huizinga, terwijl de heeren J. H. Massink en L. J. Geelhoedt, zich op uitnoodiging der vergadering bereid verklaarden resp. het secretariaat en de functie van pen- ningmeester waar te nemen. Besloten is aan de huizen der ingezete- nen een collecte te houden met inteeken- lijsten en eene bus, zoodat men naar ver- kiezing zijne bijdrage kan offeren door teekenen op de lijst of door het storten van een bijdrage in eene bus. De gemeente is daartoe in wijken ver- deeld, die aan de ter vergadering aan- wezigen, die zich voor dat werk disponi- bel stelden, zijn toegewezen, met machti- [ing, voor zoover dit noodig mocht blij- :en. meerdere commissieleden aan te zoeken. Over de aanleiding die de vergaderden samenbracht zijn uiteraard weinig woor- den gewisseld; de omstandigheden zijrr voldoende uit de daqbladberichten en ver- halen van ooanetuigen bekend en ieder begrijpt, dat hier algemeene hulp noo- dig is. Treffend zijn de woorden die H. p. Zondag schreef in het Ala. Hbl. over De Wervelstorm. die we meenen hier te moeten weergeven, als volgt: Zondag een week geleden -lag een 62) (Vervolg.) ,,Markt geopend met verkoopers in de bovenhand, Chicago flauw. las hij voor. Dane keek Witham teleurgesteid aan. maar deze lette niet op hem; met een strakken, veelzeggenden blik zat hij Colo nel Barrington aan te kijken. ,,Als ik iets te dekken had, zou ik be- slist nog wachten," zeide hij. ,,Dat is voor mij niet bepaald goeoe tijding, zeide Dane verbaasd. „Onze beurt komt ook," antwoordde Witham ernstig. Dien langen dag door en ook nog gedurende de beide volgende dagen. bleef de tarwe gestadig naar beneden gaan. Dane liet niets blijken van wat er in hem omging, maar naarmate de daling voort- qinq werd zijn gezicht strakker en erns.i- qer. Aan Colonel Barrington was tiiets te merken; zijn gezicht behield dezelfde rustiqe, eenigszins laatdunkende uitdruk king van altijd; door geen trek, door geen woord verried hij iets van zijn gevoelens. Alfreton daarentegen, voor wien de kans op succes elken dag grooter werd. was bijna niet te houden. Nog maanden daarna bleef Witham de verschrikkelijke spanning van die da- qen bij, maar ook hij toonde niets van wat hij doormaakte en toen hij op den morgen van den vierden dag te zamen met Alfreton het kantoor van Graham binnenging, was er alleen aan de onge- woon rustige uitdrukking van zijn grijs- blauwe oogen iets van zijn gevoelens te bespeuren. In de groote hall en in de gan- gen was het nog druKkej: dan anders, iets in de geladen atmosfeer wees erop, dat alle aanwezigen de verandering. die er op til was, voorvoeiden. ..in het vooraeel van verkoopers, kon- aigde de makelaar aan. Ieder, die op t oogenblik een paar dollars in zijn bezit heeft, hamert den prijs de een of de andere richting uit. Niets dan tarwe en tarwe je wordt er gek van. Enfin. we hebben tijd om te kalmeeren als t getij omgaat ik zal er dankbaar voor zijn. dat kan ik u zeggen. ofschoon ik op t oogenblik hoo- pen en hoopen geld verdien. ..Hallo. Thomson, wat is het laatste nieuws?" .Chicago koopt." las de bediende voor,,Nu begint Liverpool! Verkoo pers houden zich afzijdig. Ze vragen twee-achtste per cental meer. Geen tien tellen daarna rinkelde de te- lefoon weer. Met een berustend gezicht nam de bediende den haak van het toestel, maar terwijl hij luisterde begonnen zijn oogen opgewonden te schitteren. !.Waltham heeft waarempel nieuws voor ons," zeide hij. ,.De Chicago bais- siers zijn genekt. De orders om te koopen uit Liverpool hebben het m gedaan, Daar zijn ze met voile Kracht aan den gang." Witham klopte Alfreton op den schou- der. „Nu is het jouw tijd. Laat hen nu koopen." zeide hij. ..Terwijl jij de zaak in orde maakt, Graham, zullen wij buiten wachten." Hec duurde meer dan twintig minuten, voordat Graham weer naar buiten kwam. „Ik zal u de contracten doen toekomen, Mr. Alfreton," zeide hij. ,,Mijn verte- genwoordiger heeft ze nog net bijtijds in ue markt opgenomen. Op t oogenoiik is Liverpool weer een penny op de cental gestegen; niemand wil daar verkoopen, terwijl ze in Winnipeg een soort van koop-manie schijnen te hebben. t Is een merkwaardige toestand zoolang ik makelaar ben heb ik iets dergelijks niet meegemaakt. Met een kleur van opwinding keerde Alfreton zich tot Witham, maar bij 't zien van de uitdrukking op het energieke, ge- bruinde gezicht naast hem vergat hij wat hij had willen zeggen. Witham stond on- beweeglijk rechtop, onder de bronstint van zijn huid zag zijn gezicht bleek. zijn oogen waren bijna blauw door den hellen glans van triomf, dien de laatste woorden van den makelaar erin te voorschijn ge- roepen hadden. Maar toen hij begon te spreken klonk zijn stem heel rustig. mis- schien alleen iets te geforceerd-rustig om geheel natuurlijk te zijn. ..Eindelijk is het dan toch gekomen, zeide hij. ..Gelukkig. dat je juist nu ge- handeld hebt, Alfreton had je tot mor gen gewacht, geen twee boerderijen zou- den je verliezen gedekt hebben. Ga van- midda" mee eten, Graham: een extraatje, hebben we wel verdiend met zoovee! champagne als jullie wilt om deze gelegen heid te vieren." ..Als je erom denken wilt, dat ik mijn boofd dezer dagen hard noodig heb f— dar kom ik." anty/oordde Grahnm lachend. Toen met een eigenaardigen blik op Witham. ,,Kon ik t jouwe maar lee- nen dat zou in een toestand als deze nog zoo n kwade ruil niet zijn. Maar Witham had zich omgekeerd en was met twee en drie treden tegelijk de trap afgerend; beneden greep hij Dane, die geduldig op hem had staan te wach ten bij den arm, en trok hem mee de gang in. ,,'t Getij is gekeerdwe zijn aan de winnende hand," zeide hij, even hijgend door het snelle loopen. ,,Zoek Colonel Barrington op, zorg, dat hij alles dekt, voordat hij gerui'neerd is. Jij en ik en nog een paar anderen in Silveraale, die geluisterd hebben, krijgen in de eerst- komende weken 't geld met scheppen vol naar ons toegcgooid." Dane deed, wat hem gevraagd werd, maar hij vond den Silveraaleschen leider nog even sceptisch als te voren; met een licht-ironischen glimlach luisterde. hij naar hetgeen de groote zwaargebouwde kolo- nist hem te zeggen had. „De woorden zijn van jou, Dane, de gedachten is van een ander. gaf Hij ten antwoord. ..Over een poosje duikelt de tarwe natuurlijk opnieuw, dus buitenge woon dankbaar voor zijn goeden raad ben ik Courthorne niet.' Dane* begreep. dat hij verstandig zou doen. met niet verder aan te dringen. de rest van den dan bracht hij in een onqe- wonen staat van aelukzaligheid en tevre- denheid, met Witham en Alfreton tot qe- zclschap. in de straten van Winnipea door. De een. die niet anders qedacht had dan de stad als een gerui'neerd man te verlaten. had zijn verlies in een kleine winst zien veranderen. en de beide ande ren, die nun hoop, tegen kwade voorspei- lingen in, hoog gehouden hadden, die ge- zaaid hadden, waar anderen voor ploegen, zelfs te bevreesd of te ontmoedigd waren, hadden nu de zekerheid. dat hun oogst hen op een wijze. die hun stoutste ver- wachtingen overtrof, hun durf en, krachts- inspanning zou vergoeden. Overal waar ze kwamen hoorden ze voorspellingen van nog hoogere prijzen; ais een koorts klopte en joeg de opwinding door de bezige stad. Het getij was gekeerd; er was weer hoop in het uitgestrekte tarwegebied. waar het Destaan afhankelijk van was. Graham had hun heel wat te vertellen. toen hij dien avond aan de feestelijk ver- sierde tafel plaats nam en toen Dane na een minuut of wat zijn champagne uitnoo- digend naar Witham ophief. knikte hij goedkeurend. ..Ik houd niet van speechen, Courthor ne, en als ik 't wel heb, komt^ jouw smaak daarin met de mijne overeen," zeide dc groote kolonist. ..maar toch kan ik dezen dag niet voorbij laten gaan. zonder jou als de man. aan wien Silverdale ziir. redding te dankeh heeft, hulde te brengen. Voordat jij kwam stonden we er hee! slecht voor wat we nu zijn, hebben we aan jou te danken. dus daarom van dit ooqenblik af stellen we ons in diens' van jou met lichaam en ziel. met have en qoed!" Bij 't hooren van dien toost stond Alfreton met zijn glas in zijn hand op. znn oogen schitterden en zijn hand, waarin hy de kelk omhooq hief trilde verdacht toen hij even met zijn gastheer aanstootte (Wordt vervolgd 1 i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 1