TerUettsensclie Courant DE INDRINGER 14 Aug. 1925. No. 7798. FKUILLKTOS. BEMfcHSDE titRit.HTEN. De Stormramp. van T W .MJjyJIDIEl BJ i A "P BINNENLAND. HET N EDERLANDSCH-BELGISCHE TRACTAAT. Bjj de behandeling van de begrooting van buitenlaudsche zaken in de Belgische Kamer heeft de Vlaamsche afgevaardigde Herman Vos het Nederlandsch-Belgische traetaat ter sprake gebracht Het Vlaamsch-nationalistische weekblad De Ploeg bevat van de redevoering van den heer Vos een verslag, waarvan wjj het volgende overnemen Oat het Hollandsch Belgisch verdrag in het verslag der begrooting niet werd aan- geraakt, aldus de V laamsche afgevaardigde, is misschien verklaarbaar. De heer Hvmans heeft het in extremis nog onderteekend, meenende dat dit voor hem een diplomatiek succes mocht heeten. Belangrijk wordt de kwestie nu de polemiek in de groote Hol- landsche pers over het verdrag volop aan gang is. Het is een ironie van de geschiedems, dat een man wiens naam verbonden is met de annexionnistische campagne van 19, die, indien men een katholiek staats-ministei in een interview aan het Antwerpsche Han- delsblad verleend mag gelooven, de grootste blunders op zjjn politiek geweten heeft inzake de onderhandelingen met Holland, dat deze man zijn handteekening onder het voorloopig verdrag heeft gezet. In zoover is deze overeenkomst tusschen de heeren Hvmans en Van Karnebeek, waarbij de politieke clausulen worden buitengesloten, en na de pathetische verklaringen van den heer Hymans in '20 een groot Nederlandsche overwinning. De openbaarmaking van het fameuse telegram van B. Z heeft het groot- Belgische annexionisme blijkbaar doodelijk getroffen. Tenzij ook hier achter de economische bedoelingen er politieke zitten. Men moet erkennen dat de heer Hymans tot 1920 zeer konsekwent in zijn politiek is geweest en wellicht nog In Ray Stannard Baker konden we reeds lezen, dat te Versailles niet de absolute vrijheid van het gebruik van de Schelde voor alien werd nagestreefd, maar de volledige controle van den stroom. Moest dit denkbeeld ook nu nog aan Buitenlandsche Zaken voorzitten, dan zou het woord van Van Karnebeek nog zijn treffende waarheid behouden \Vielingen is Schelde. Schelde is Zeeland, Zeeland is Nederland". Het lijdt geen twijfel dat Holland zich bjj de overeenkomst tot groote concessies bereid heeft verklaard. Zijn houding kan begrepen worden als een nawerking van de overwinning van het annexionisme. Men stelt zich de vraag allicht boven den Moerdijk of dit verdrag dat in 1920 een succes zou geweest zijn, het nog in 1925 is. Wat er van zjj, verklaringen als die van den heer Carton de Wiart, tijdens de verkiezingen afgelegd, zullen de Hollanders niet geruststellen. En ook de Vlamingen niet, de Vlamingen die hun Belgische Pap- penheimers kennen. Maar iets moet van deze banken worden gezegd en ik geloof dat ik hier in over- eenstemming spreek met de meening van alle Vlamingen die het goed meenen met hun cultureele stamlandindien men in Holland zich bij het verdrag neerlegthoe- wel men het slecht vindt en tot de groote materieele lasten noper.de, wij zullen ver- hinderen dat eventueele onderhandelingen voor amendeering van het verdrag zouden leiden tot wrijving of tot tegenstelling tusschen Vlaanderen en Holland. Onze stem kan niet verder reiken dan tot een waarschuwing aan het Hollandsche adres. Uit het Engelsch van Harold Bindloss. o 60) Vervolg.) Het verdrag zal hier nog tersprake komen. Maar reeds nu willen wij verklaren dat naar onze meening het in bizonderheden vatbaar is voor amendeering. Waar b.v. in Holland de schrik voorzit van te groote uitgaven betreflende de vrijhouding van de vaart op de Schelde, komt het ons op dit punt vrij logisch voor, dat de Neuerlandsche kosten zouden gelimiteerd worden b.v. tot de gemiddelde kosten over de laatste tien jaren berekend, gecorrigeerd door den index en inet een kleine marge. Ten slotte, in dien de heer Hijmans zou meenen hier een diplomatiek succes te hebben behaald, laat hij dan eens overlezen wat een Hollandsch geschiedkundige van naam, hoogleeraar aan de Londensche Universiteit. dr. Gevl, in The Nation schreef: ;,Feitelijk zouden de onderhandelingen, die kort na den wapen- stilstand begonnen werden, glad van stapel zijn geloopen en spoedig tot een overeen komst hebben geleid, indien de Belgen niet in den roes van de victorie bevangen, deze verstrikt hadden in den aanvang met poli tieke en annexionnistische begeerten. Zelfs zoo, zou de huidige overeenkomst in 1920 hebben kunnen geteekend worden, indien men het Wielingenvraagstuk buiten kwestie had gelaten. OPROEP VAN HET R.K. HUIS- VESTINGSCOMITE. Het Nederlandsche R K. Huisvestings- comite, centraa) bureau te's Hertogenbosch, heeft besloten in verband met de storm- ramp deel te nemen aan de hulpverleening. Het heeft aan zijn voornaamste comite's, gevestigd in de nabijheid der geteisterde streken, telegrafisch verzocht maatregelen te nemen voor het onderbrengen van dak- loozen, kinderen eu volwassenen, voor zoo ver die onderbrenging noodzakelijk zal blijken te zijn. Het verzoekt zijn comite's die voor onderbrenging in aanmerking komen, zich op het ontvangen van dak- loozen voorbereid te houden. Het centraal bureau heeft zich reeds met verschillende autoriteiten in verbinding gesteld en ver zoekt aan gemeentelijke en geesteljjke autoriteiten in de geteisterde plaatsen telegrafisch mededeeling, wanneer in hun gemeenlen dakloozen zijn die onderbren- h ging behoeven. In afwaehting van de samenstelling van een groot landelijk comite, dat de onmiddel lijke hulpverleening zal organiseeren, zal het R. K. Huisvestingscomite giften voor de geteisterde streken in ontvangst nemen en noodigt het door deze al zijn afdeelingen ,in het land uit voor dit doel gelden in te zamelen. Het bestuur van het R. K. Huis vestingscomite heeft besloten zelf een be drag van duizend gulden beschikbaar te stellen voor onmiddellijke hulpverleening in Oostelijk Noord-Brabant en een gelijk bedrag voor hulpverleening in de streken van Borculo enz. Giften kunnen gezonden worden aan de plaatselijke afdeelingen, den algemeenen penningmeester te's Hertogen bosch, postbus 5, gironummer 34348, of aan de Nederlandsche Bank te's Hertogen bosch op rekening van het comite Het comite verleent steun zonder onder scheid van godsdienstige gezindte. Voor wat Noord-Brabant betreft, is over- leg gepleeed met den commissaris der Koningin, die de plannen zeer toejuicht Eenige leden van het bestuur zijn naar de geteisterde streek bij Zeeland vertrokken om ter plaatse de hulpverleening te regelen. De comite's in Noord-Brbant worden uit- genoodigd zich voor onmiddellijke onder brenging van dakloozen gereed te houden. Het comite vertrouwt dat zijn oproep 0m steun algemeen beantwoord zal worden. TER NEUZEN, 14 Aug. 1925. BESMETTEL1JKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmetteljjke ziekten over de week van 2 tot en met 8 Augustus in de provincie Zeeland bedroeg Buiktyphus Neuzen 1. RoodvonkKoewacht 1. ..Eigenlijk is het hierlangs een heel stuk om," zeide hij. ,,Op elken rit naar het station scheelt het minstens zes mijl, en een werkelijk zwaar geladen kar zou on- mogelijk tegen die helling daar opgetrok- ken kunnen worden." De jonge man naast hem knikte. ,,Ja, met die rivier is het altijd een gezanik ge weest. Met oogsten bijvoorbeeld. Of we moeten de wagens heel licht laden en dan weer, onder aan de helling, minstens de helft weer afladen, waarvoor we dan nog eens moeten terugkomen en daarbij houdt een man het tillen van vier-schepel zakken niet lang uit of we moeten een extra man en paard hier stationneeren. tot we met het binnenhalen gereed zijn." Witham begon te lachen. ..En heb je wel eens uitgerekend. hoeveel al die kleine dinaen den 'prijs van je koren opdrijven?" ,,Dat zou ons toch niets geven dit is de eenige, bruikbare weg," antwoordde Alfreton. ,,Vlak tegenover Silverdale is het ravijn veel te smal de helling is daar zoo steil, dat het ertegen op klimmen voor jezelf al bijna 'n onmogelijkheid is' ..Dat moet ik zien, rijd er eens over been," zeide Witham. ..Maar ga eerst even in Rushford aan om een kluwen touw." Een half uur later hield de wagen tus schen de berken, die boven lanqs het ra vijn groeiden, stil. De hellingen waren hier even steil als bij een trein-inzinking en ook was de afstand van rand tot rand hier opvallend gering. Een paar minu- ten bleef Witham er zwijgend naar zit ten kijken, toen keerde hij zich tot den knecht achter in den wagen en gaf hem het kluwen touw. ,,Ik zal het eene eind vasthouden neem jij de kluw, Charley, en klim naar beneden," zeide hij. ,.Als je je schoenen even uittrekt, kom je gemakkelijk aan den overkant het riviertje is hier ondiep." ,,Ik heb er niet veel zin in," antwoordde de man. ..Doe het maar." raadde Witham hem kalm. ,.Mij doet het een genoegen en jouw voeten frisschen er van op. Als je dan aan den anderen kant naar boven geklommen bent, moet je het touw strak aantrekken." De knecht klom aenoeglijk-grinnikenc van den wagen en Alfreton. die hem als een buitengewoon koppigen en onhandel- baren man kende, zat verwonderd toe te kijken, toen hij zonder verder een woorc van protest deed, wat Witham hem ge- vraagd had. Bij zijn terugkomst toonde hij Witham niet een blik van verstand- houding de plaats, waar hij de gevraagde lengte gemerkt had. door er een zwart bandje om te binden. Witham sneed het touw af en stak het eind in zijn zak toen keek hij den verbaasd-kijkenden Alfreton lachend aan. ..Een idee van me t plan moet nog kojnen," was *t eenige, wat hij ter ver- klaring zeide. Ze reden voort en toen ze in den loop van den volgenden dag Winnipeg bereik ten, gingen ze recht door naar het kantoor van Graham den makelaar van Colonel Barrington. Uit de kleine kamer, waar ze ACTE FRANSC E TA AL. L. 0. Bij het examen voor de Fransche taal slaagde o.m. de heer J. Brevet te Cadzand. GEREF. GEMEENTE. Bedankt voor Grand Rapids (N.-A.) door ds. B. van Neerbos te Ter Neuzen. WIELERBAAN SAS VAN GENT. De Wielerbaan te Sas van Gent gaat voort met het orgaDiseeren van interessante wedstrjjden. Na de eerste twee races voor nieuwelingen en juniors, komen thans de onafhankelijken en beroepsrenners aan de aeurt, terwijl de amateurs of liefhebbers in de maand September zullen optreden. Voor Zondag a.s. staat een Groote Inter nationale 3 uurswedstrjjd a FAmericane op ret programma benevens eenige sprint- wedstrijden. De bekende Hollanders Meer- bach-^'van Wijk van Bergen op Zoom en zeven Belgische, zeer sterke koppels zullen van de partij zijn. Te meer zal de strijd levendigen belangwekkend worden, wanneer men weet, dat de Directie van de baan heeft gebroken met de niet zelden falende gewoonte om de renners te doen optreden bij honoveering. In teg nstelling looft de Directie meer dan 3200 frank prijzen uit met als eerste prijs niet minder dan 1000 frank. Valt het daarom te verwonderen dat de greep naar de overwinning geweldig en de strjjd uiterst fraai zal zijn Het programma van Zondag a.s. belooft alle reeds geloopen wedstrijden verre te certreffen. POLYHYMNIA" IN SAS VAN GENT. Toen we Dinsdagavond den bekenden „Meulenberg" alhier beklommen, om te gaan luisteren naar hetgeen het bekende gemengd koor Polyhymnia" uit Sluiskil ten gehoore zou brengen, moesten we on- willekeurig denken aan het in de Grieksche Mythologie zoo bekende gebergte Parnassus, in het Grieksche landschap Phocis, de ver- bljjfplaats van de vele Grieksche goden en godinnen, op welke top de Olympus, Apollo, de zoon van Jupiter en god van zang en snarenspel met zijn 9 muzen (godinnen van kunsten en wetenschappen, eveneens doch- ters van Jupiter) te wetenPolyhymnia (muze der hymnen of lofzangen), Euterpe (muze der lierpoezie), Calliope (muze van het heldendicht), Clio (muze der geschie- denis), Erato (muze van het minnedicht), Melpomene (muze van het treurspel), Terp sichore (muze van de reien en koren), Thalia (muze van het blijspel en herdersdicht) en Urania (muze der ^terrenkunde), zetelden. We geven al deze namen hier weer om dat de meeste zang- en muziekvereenigingen naar een van hen genoemd zijn, waarvan Polyhymnia en Euterpe wel de meest voor- komende zijn, alsmede de naam Aurora (de godin van den dageraad). Waar anders tusschen de geschoren linde- boomen de boogschutters met hun gespierde armen de pijlen naar de op den hoogen ijzeren stam geplaatste kleurige, gepluimde „gaaien" en „kallen" afschieten, daar gaf nu de op eenige zang-concoursen met eerste prijzen bekroonde vereeniging voor een jammer genoeg slecht opgekomen publiek een 10-tal mooie Nederlandsche koornum- mers, waaronder een 3 tal le prijs bonds wedstrijdn ummers. Al hebben we tot onzen spijt moeten constateeren dat een 60 K M. race op de „piste" meer in trek is dan een zanguit- voering. toch mag Polyhymnia gerust met voldoening terug zien op hetgeen ze ge presteerd heeft en we twijfelen er niet aan of het gehoorde heeft op degenen, die er waren een zeer goeden indruk gemaakt en misschien is er zelfs bij menigeen de ge- dachte opgekomen: „Hoe is hetnumogelijk, dat er in Sluiskil zoo iets moois bestaat en hier in Sas niet Ook deze uitvoering heeft ons weer be wezen dat er op het gebied van den zang door hard werken en „Ausdauer" mooie resultaten kunnen worden behaald. Van verzocht werden enkele minuten te wach ten, hadden ze een goed gezicht op de gang en't kantoor-lokaal, waar de bedien- den zaten. In de gang was het sen druk heen en weer geloop van mannen, die zich door hun kleeding en de ernstige uitdrukking van hun gezicht als zaken- menschen deden kennen. Sommigen van hen hadden telegrammen of stapeltjes documenten in hun hand, anderen kwa- men met een tasch onder hun arm, maar alien hadden ze een bezorgde, bijna ang- stige uitdrukking in hun oogen. Op de steenen trap en in de gang klonken de voetstappen luid op, beneden in de hall heerschte een voortdurend stemmenge- gons: het geheele kantoor leek een bijer korf. Alfreton, een nerveuse jonge man van even in de twintig, voelde de span ning in de atmosfeer, hoorde de verwach- ting en den angst in de vele stemmen Witham zat bijna onbewegelijk op zijn stoel; alleen aan zijn oogen, fel grijs- blauw, en zijn bruin gezicht, was iets van de emotie te bespeuren, welke de onge- wone stadsgeluiden, die gedempt naar binnen drongen, het onophoudelijk heen en weer geloop, het rusteloos rinkelen van een telefoon hier, dan een telefoon daar, en het suizend gonzen van de beide groote lifts, elk zwaar beladen met gaan- de of komende menschen, in hem opwek- ten. Tot dusver was zijn eenige hoofd- tegenstander de natuur geweest; nu stone hij op 't punt, om zijn krachten te gaan meten met de helderste zakenhoofden in de veischillende beurscentra onder het motto ,,er op of er onder." zou de strijc over de voedsel-voorziening van Europa uitgevochten worden. Eindelijk, na lang 'wachten, verscheen ei een bediende in de deuropeninq met de aankondiging, dat de patroon hen ont de nummers, die speciaal in den smaak vielen, willen we even noteeren het bondsconcoursnummer „Bruidsvaart in lardanger", van den Noor Halfdan Kjerulf, waarmee in 1924, de le prijs behaald werd. Dit lied verplaatst ons in het aan Noorsche my then en legenden zoo rijke Noorwegen, met zijn reusachtige fjorden (zee inhammen, waarvan een zoo lang is n.l. het Dront- leimer fjord als de afstand Hoek van Holland tot Keulen in Duitschland), omringd door ontzettend, hooge steil uit-zee-op-rijzende bergen en rotsen, waar Odin, de stamvader der goden, volgens de sage zijn scepter zwaaide en Donar, de dondergod, zjjn Miolner, donderhamer, zwaaidein het rijk der Assen Baldur, Braga, Loki en zoo vele anderenwaar Jormungandur, de wereldslang zich kronkelend voortbewoog, waar de Skalden (Skandinavische lofdichters en zangers) hun donkere, bronzen geluiden ieten hoorenwaar de sylphen (lucht- geesten) door de lucht heen vlogen en Hela in de onderwereld, de aarde deed schudden en het water der zeeen deed opbruischen tot woeste hooge golven, die de rotsen beukten met reuzen geweld. Verder „Sneeuwklokjes" van P. Mart, Zijderlaan. Dit schijnt wel een van de succesnummers van Polyhymnia te zijn. Het heen en weer wiegen der sneeuw- rlokjes, door het zachte windje uitgedrukt in het bim-bam, was in een woord: schitterend. Daarvoor ons complimentGeen wonder, dat er dan ook ,bis" geroep weerklonk. Dan ffDe Morgen." Het verplichte koor- nummer voor de le afdeeling Gemengde ioren op het Bondsconcours te Goes. Een zwaar en moeilijk werk, met uiterst ge- vaarlijke klippen, die dank zij de goede eiding van den dirigent, overwonnen wer den. Wedstrijdnummers wemelen in den regel van voetansels en klemmen, die door de meeste koren niet ter dege onder de oogen werden gezien en daardoor natuurlijk struikelen. 't Gevolg is dan uit den toon raken en eindigen met een verhoogden eind- toon. Bij dit werk kregen wij den indruk, dat er zeer, zeer hard gestudeerd was. Dan nog /rPelgrims Nachtlied" van Moritz Hauptmann. Eveneens een wedstrijdnum- mer, waarmee de le prijs behaald werd in 1924. Ook een zeer, zeer mooi nummer, dat geweldig in den smaak viel van het publiek. Ook voor dit zeer-mooi gezongen lied ons compliment. jDe stemming en strekking kwam ook al weer door de goede en o.i. juiste opvatting van den dirigent volkomen tot zijn recht. Natuurlijk zou in een goedezaal, die aan alle eischen der acoustiek voldoet, alles nog mooier tot zijn recht gekomen zijn. Verder dienen nog vermeld het aardige, vlotte en pittige „Mijn liefje" en de humo- ristische „Jansens Cantate". Tot slot een wensch en wel met een kleine variatie in Uw Zangersmarsch Blijve Uw koor bestaan Blijve het steeds vooraan en gaat vooral, overal in Zeeuwsch-Vlaan- deren concerten geven, opdat langzaam aan bij een ieder, die stem heeft het besef wakker wordt. dat er moet zijn in elke stad en dorp, een zangvereeniging, want Wij morren en wij klagen niet, Maar zingen blij ons liefste lied En blijven eens gezind Door 't lied, dat ons verbindt. Tot weerziens Ad multos annos PHILIPPINE. In de vergadering van Stembevoegde Ingelanden van den Philippinepolder is Dinsdag gekozen tot Dijkgraaf den heer Cyr. Barbe wethouder te Philippine. BRESKENS. De visscberp vereeniging alhier heeft aan den Minister van Waterstaat het verzoek gericht om op de Rijkshaven te Breskens een mitssignaal te plaatsen. vangen kon. Bij hun binnenkomen in het prive-kantoor zagen ze Graham, die voor een oureau-unnistre, opgestapeld met pa- pieren zat. Tegenover hem zat een man met den hoorn van de telefoon aan zijn oor. "t Spijt me, dat ik u heb moeten laten wachten, maar zooals u ziet, heb ik m'n hand*n vol, begroette hij hen. ,,'t Is op t oogenblik tarwe, tarwe en nog eens tarwe. Heeft hij al bericht van. Chicago. Thomson?" ,,ja," antwoordde de bediende. ..Bais- siers hebben vanmorgen voet verloren. Er wordt veel gekocht.' Juist op dat oogenblik werd de deur opengeduwd en kwam een man. hijgend, met zijn hoed achter op zijn hoofd. de kamer binnen. ,,Een bediende die me tegen wilde hou den!" zeide hij. ..Ik heb hem effentjes de doodstuipen op zijn lijf gejaagd. Heb je gehoord wat Chicago doet? - Ja, dan ben je t zeker met me eens, dat je nu voor mij moet koopen. Ze zijn van plan om de zaak op te jagen en als ik eruit wil zijn, voordat de haussiers me kapot maken, is 't hooq tijd om te handelen.' „Weet u zeker, dat u niet tot morgen wachten wil?" vroeg Graham. De man schudde t hoofd. ..Waarach- tig niet, mijnheer. Ik zou wachten. terwijl ik aldoor aan 't verkoopen en nog eens verkoopen geweest ben. Nu op dit oogen blik moet je voor me handelen. Sein je makelaar in de markt. om elken verkoop voor me te dekken." Graham gaf zijn bediende een teeken; juist toen het telefoon-belletje rinkelde. bracht een jongen in uniform een tele gram binnen. De makelaar ritste het open en las: ..Laatste uur New-York twee maa! teruggeloopen en weer ingehaald. Op he. De toestand te Boreulo. Men meldt d.d. Woensdag uit Laag Keppel De belangstelliDg voor het jammerljjk verwoeste stadje blijft enorm. Vanochtend voor 10 uur waren weer reeds meer dan 100 volgepropte auto's uit alle deelen van ons land, zelfs uit Zeeland, den grooten weg van Hummelo gepasseerd. Een einde- looze file is voor den ingang van het stadje opgesteld. Marechaussees handhaafden uit- stekend de orde alleen in de nieuwe buiten- wjjken, die ook schrikkeljjk geleden hebben, worden de kjjkers vrjjgelaten in het stadje zelf mag niemand zonder verlofbriefje van den burgemeester binnen. De burgemeester, Jhr. De Muralt, is vandaag, zooals bekend, naar Den Haag vertrokken om te confereeren, na van ochtend de Koningin te hebben rondgeleid, Gelukkig is het weer ten goede gekeerd een stralende zomerdag op de witte zandlandwegen is het gloeiend heet maakt het geheel iets minder luguber dan het Dirsnag was, toen de stortregens de geteis terde dakloozen nog meer kwamen kwellen. Bewonderenswaardig is het wat de genie- troepen in vier en twintig uur veriicht hebben. De straten zjjn weer begaanbaar, ontwortelde boomen, omgevallen palen van telefoon en eiectrisch licht zjjn opgeruimd het puin en de dakpannen zjjn opgehoopt en van alle kan ten rjjden boerenwagens volgeladen met dakpannen en planken aan. Overal wordt al getimmerdiedereen is in de weer om van de ru'ines te maken wat er nog van te maken is. Dicht bij het gemeentehuis zjjn zes mili- taire keukenwagens uit Utrecht geplaatst. De sergeant toont ons de reusachtige ketels met aardappelen en ballen gehakt, die straks de moegewerkte geniesoldater smaken zullen. Op het gemeentehuis verrichten de doktoren van het Groene en het Roode Kruis hun werk. Enorme hoeveelheden verbandmiddelen zijn bjjeengebracbt. De pleegzuster daar verzekert ons dat het met de geWnnden goed gaatde zwaar ge- kwetsten zjjn alien naar Deventer gebracht en vandaar had men vanmiddag geruat- stellende berichten ontvangen. De voorziening van voedsel marcheert er zijn voorraden brood «n boter gekomen, zoodat ieder wat krijgen kan. Eenige commissieleden zjjn bezig, de opbrengst van de straatcollecte te tellen. In gewone omstandigheden zon het een heel bedrag zjjn, maar nu is het nog maar een druppel in den emmer. Ach, zegt een van de heeren, zet u het toch nog eene in de courant dat hier zoo ontzettend geleden wordt en dat er zoo onnoemeljjk veel noodig is. Want de schadeschatting van 4 millioen is vast te laagzjj zal volgens deskundigen wel 6 millioen bedragen. Met een smartelijk gelaat staat rector Kempers van het Leogesticht voor verwaar- loosde kinderen het gesticht waar onge- veer 100 stumpers een liefderjjk tehuis hadden is schrikkeljjk gehavend. Er zjjn geen bedden meer voor de kinderen. er is geen beddegoed, er is niets meer. De boerderjj van bet gesticht ligt in puin. Yan 3 H.A. wandelbosch. waar de kinderen hun speelplaatsen hadden, staan nog 9 boomen overeind. De oogst is verwoest, maar zegi geesteljjke GoddaDk zijn wij er alien goed afgekomen. Sleehts een van de verpleegde kinderen had een diepe hoofdwond, de rest is ougedeerd ge- bleven. Als een bewjjs voor de ongekende kracht van den orkaan wijst de geesteljjke ons op pen totaal weggeslagen biDnenmuur van het gesticht en hij beschrijft ons nogmaals de >erschrikkingen van het noodweer. Donder was er niet, maar het vuur sloeg door de gangen, zoodat de kinderen zich in doods- angst om den pleegvader verdrongen. De Burgemeester Bloemestraa' -- hoe lief moet die er uit gezien hebben met al oogenbiik een paar punten beter. Liver pool koopt gestadig door. ,,En nu mag je zeggen, wat je wil", zeide de andere man, terwijl hij naar de deur liep, ,,maar dat is voor mij meer dan genoeg. Stuur me de contracten zoo gauw ze klaar zijn." Het volgende oogenblik was hij ver- dwenen; met een komischen glimlach keerde Graham zich tot Witham. ..Van dat slag staat er nog een half dozijntje of meer in de gang' zeide hij. ,.En wat komt u doen koopen ot verkoopen!" Witham begon hartelijk te lachen. ..Vertelt u me eerst eens, wat u het ver- standigste zou lijken." ,,Kan ik niet," antwoordde Graham schouderophalend. ..Zooals ik u getele- grafeerd heb, hebben de haussiers de tar we opgeheschen, maar toen is de andere kant gekomen en die heeft de zaak weer naar beneden gedrukt. ]e verliest er ie kop bij. Tarwe wordt gelijktijdig ge- vraagd en aangeboden hoe zou ik iemand onder die omstandigheden in vre- desnaam raad kunnen geven. Maar wat praat ik, u had natuurlijk al besloten, wat te doen, voordat u hierheen kwam. Witham knikte. ,.Op 't oogenblik zijn we in 't heetst van den strijd. Echter af- d 'eude geslagen zijn de baissiers nog niet, maar over een week of twee drie. mis schien ook eerder. krijgen we het keeren van het getij. Als ze er dan niet pit zijn blijft er geen stukje van hen heel.' ..Naar uw woorden te oordeelen. schijnt u geen oogenblik aan den afloop te twij felen heeft u zooveel vertrouwen in de haussiers?" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 5