ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 7797, Woensdag 13 Augustus 1935 buitenland. DE INDRINGER Vacantie PUROL ABOHXEMLNTSPRUS eiMNEMlANO FSUILLETOK. GEMEN6DE BERICHTEN. Vreeselijke rampen door een cycloon. - Voor blnnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per Voor Ned. Indie en Amerika f 2,70 per 3 maanden Voor t oveng buitenland post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /*6,60 per jaar 3,35 per 3 maanden Abonnementen voor't buitenland alleen bij vooruitbetaling. ST. MICHAEL. De Morgen meldt De nieuwe Kamer zal tenmin_ste vier Michaelisten tellen Ats Michaeiist wer- den gekozen de heeren dr. Moller en mi Veraart. Dezer dagen berichtte de peis de toetred ng van den heer J. van Rijze wijk te Tilburg en tbans kunnen wij mel- den, dat ook de heer Buiten zieh bij St. Michael zal aansluiten of Teed* beett aan- gesloten. DE TOE3TAND. Nu zoowel Rijksdag als Rijksraad met in Duitschland ongewonen spoed de belasting- ontwerpen hebben goedgekeurd, ontbreekt schrijft de N. R Crt. aan de herziening der wetten van Erzberger nog slechts de aanneming van de tariefnovelle, die niet alleen als sluitsteen van het belastingge- bouw is te beschouwen, maar tevens als wapen bij de onderhandelingen over handels- verdragen. Tegen dit ontwerp, dat voor het Duitsche volk het leven vrij wat duurder zal maken, en met name tegen de daarin opgenomen graanrechten concentreert de oppositie thans haar verzet. Zij heeft haar toevlucht genomen tot obstructie, die in- tussche niet ongemotiveerd lijkt, omdat de regeeringspartijen het ontwerp er willen doovjakkeren De oppositie zal d*e taktiek wel weer toepassen, al was het a leen maar om de leden der eoalitie die naar een vacantie ouiten Berlijn verlangen, te nopen nog wat van de hitte in de groote stad te genieten. Zakelijks is er voor de minder heid niets meer te bereiken, sedert h-*t centrum tot het z g belastingvergelijk is toegetreden en als belooning voor die con cessie een verlaging der omzetbelasting van l1 tot 1 percent heeft losgekregen. Die verlaging, welke met 1 October in- gaat, was de grootste hinderpaal voor de tot etandkoming van het financieel vergeljjk tusschen het rijk en de bondsstaten, want met de daling van de opbrengst dezer be- lasting zou ook het de<4 (35 pet.) dat aan de landen en gemeenten wordt uitgekeerd, verminderen Ten slotte is er dit op gs vonden dat het rijk uit dezen hoofde een minimum van 500 millioen mark garan- deert, zoodat de landen en gemeenten die 75 pet. van de inkomsten en corporatie- belastiugen ontvangen (wier opbrengst in een stijgende lijn gaati op een gezamenlijk bedrag van 2100 millioen mark kunnen rekenen. Met deze schikking hebben, na langdurige bespr.ekin.gen, ten slotte op twee na alle bondsstaten genoegen genomen, zoodat ook hiervoor in den Rijksraad een aanzienlijke meerdcrheid wa«. De twee landen die tegen stemden. waren Beieren en Hessen, die opkwameo voor een zelf- standige belastingheffing der landen. De loop der onderhandelingen over de finaneieele ontwerpen heeft het centrum weer een stapje nader gebracht tot de re- geeringseoalitie, al is het plan om de katho- lieke partij daaraan te binden door het nog een zetel in het kabinet in te ruimen op het laatste oogenblik verijdeld tengevolge Uit het Engelsch van Harold Bindloss. 59) Vervolg.) Maud Barrington zat tegenover hem aan een klein tateltje. Voor zich had ze een stapel brieven en kranten, de post, die geen kwartier geleden door iemand uit de nederzetting atgegeven was. Met een kleur van genoegen zat ze onbevan- gen van dien rijkdom te genieten, en het feit, dat zijn tegenwoordigheid haar zoo weinig dwang oplegde, ondervond Wit- ham als een voldoening. Maar juist, toen hij in 't beschouwen van de wisselende uitdrukkingen op haar gezicht verdiept begon te raken, kwam er verandering. Bij t doorkijken van een van de kranten slaakte ze opeens een korten uitroep: het volgende oogenblik stak ze hem het bin- nenblad toe. ,,Je hebt wel een compliment verdiend," zeide ze, ,,maar hier heb je iets, dat je voor't geduldig dragen van mijn ongezel- ligheid schadeloos zal stellen." Witham nam de krant aan, maar in plaats van dadelijk te gaan lezen, keek hij ondeugend-lachend naar het stapeltje brieven: ,,Gewichtig nieuws?" ,,Neen," antwoordde het meisje opge- wekt. ,,Tenminste niets, dat jij gewich- tig zou noemen, de beschrijving van een tuinfeest van een groote receptie van het bezoek van een Oosterschen me- neer en van 't nieuwste model winter- van het verzet uit den demokratischen cen- trumsvleugel. Toch kan men uit de kriliek in socialistische en demokratische bladen op de houding van het centrum wel op maken uit welken hoek de wind waait. Of da^ op den duur ook in PruLen, waar het centrum thans nog dee'neemt aan de eoalitie met socialisten en demokraten, tot een anderen koers zalleiden, dient afgewacht HET AANGERANDE BL AN EE MEISJE. Te Excelsi or Springs (Missouri) is Viij- dag een neger door een menigte vaD dui zend personen gelyncht. Den vorigen avond was hij door de politie wegens aanrar.ding van een blank m dsje gearre- steerd De menigte brak de deuren der gevangenis open, sloeg de deur van de eel waarin de neger zat stuk, sleurde hem er uit en hing hem bu'ten de stad aan een eikenboom op Vijftig gewapende ag.-nten die uit de Kansas waren geboden, kwamen juist een kwartier te laat aan, om de lynchpartij te kunnen beletten. EEN GEVAL VEN ZWARTE POKKEN IN BERLIJN. Er heef' zich zich te Berlijn een geval van zwarte pokken voorgedaan, met doode- lpken afloop. Er zijn scherpe maatregelen genomen om uitbreiding van deze zeer besmettelijke ziekte te verhinderen TER NEUZEN, 12 Aug. 1925. DROEV1G ONGELUK. Zooals nog in een deel der oplaag van ons vorig nummer is vermeld, is de 58- jarige J. D. Jansen kantoorknecht op het bureau van den Rijkswaterstaat alhier, j.l. Maandagnamiddag per rijwiel in het kan .al nabij den middensluis gereden en jammerlijk verdronken. Hii kwam per rijwiel van de stad, op w«g naar het bureau en reed, zooals daar gebruikelijk, aan den kanaalkant. Of zijn rijwiel een verkeerde wendb g maakte door het bekneld geraken van een pakje dat bij in de hand mee voerde, of door het in aanraking komen met een meerpaal. zal wel niet uitgemaakt worden. Enkele ooggetuigen' zagen h^m plotseling in het kanaal rijden. Een meisje stak hem nog hare parapluie toe, doch kon den ongelukkige, die bij zijn spartelen steeds verder uit den kant dreef, niet meer be reiken. Van alle kanten was spoedig hulp aan- wezig/ Men schijnt hem nog een touw over den Schouder te hebben geworpen, doch J. wist dit niet meer te grijpen. Van de sluis kwam men met een scheepshaak. opvarenden van een aan de andere zijde van -het kanaal liggend jacht kwamen zwemmend te hulp doch een en ander kon niet meer voorkomen dat J., in de diepte zonk, en er ongeveer 12 minuten verliepen eer men hem ge- vonden en aan wal gebracht had. Dr. Van Bockstaele begon aanstonds met het toe passen der middelen tot hulp aan drenke- lingen, om te trachten de levensgeesten op te wekken, doch alles bleek tevergeefs. Een tragische bijzonderheid is nog, dat zijn zoon juist ter plaatse kwam, toen het rijwiel werd opgevischt en bij informeerde wat er gaande was Toen men hemschoor- voetend met de ramp bekend maakte, kostte het de omstanders veel moeite hem te hoed. Maar zooals je weet, voor ons wordt dat genoeg geacht. ,,Dan heb ik hier ieis, dat je wel meer interesseeren zal" antwoordde Witham. ..Gisteren hebben de baissiers een bruta- len aanval gedaan en dientengevolge is het koren opnieuw teruggeloopen. Later op den dag was er een groote aandrang tot kbopen en op 't oogenblik houden de prijzen zich bijna twee cents onder hun laagste pariteit." ,.ja, dat .interesseert me zeker," ant woordde Maud Barrington, met ^en blik op zijn gezicht. dat plotseling strak gewor- den was. „En wat jezelf betreft, is het geen ernstig nieuws yoor jou?" ,Ja, maar voor jou evengoed! Zoo zie je alweer, wat ervan komt, als je mij ver- trouwt, Ziek of gezond, morgen moet ik naar Winnipeg. Met een eigenaardigen glimlach keek het meisje hem aan, ,,We staan alleen jij en ik en drie of vier anderen, maar ik heb je toch gezegd, dat jou geen schuld treffen zou, of we verloren dan wel of we wonnen? Weet je wel. dat ik reden heb "om dankbaar te zijn? Jij hebt me een geheel andere wereld binnengevoerd, door jou heb ik de werke- lijke levensdingen, de dingen, die tellen, leeren kennen. Witham voelde zijn slapen kloppen; waarschijnlijk besefte ze zelf niet, hoeveel ze met deze nai'eve bekentenis verried; maar zonder iets van zijn gevoelens te verraden keek hij haar ernstig aan. ,,En begrijp jij, wat je me voor dat luttele beetje teruggegeven hebt? Wat was mijn bestaan voordat ik hier kwam? Niets dan een aaneenriji'ng van dagen, eenzame dagen van gestadig hard werken. Hier heb ik geleerd, wat er, met wat hulp van weerhouden ook te water te spnngen, om pogingen aan te wenden zijn vader nog te redden, waartoe echter toen reeds velen aan het werk waren. De deelneming in dit ongeval is algcmeen. WINKELWEEK TE TER NEUZEN. In de gisteren alhier in het logement 's Lands Welvaren gehouden vergaderkg van winkeliers werd besloten tot het or- ganiseeren eener Winkelweek van 29 Aug. tot en met 6 September a.s. Men mcent daarmede het "reemdelingenbezoek, dat tijdens de al.-dan te houden tentoonstel ling voor Handel en Nijverheid verwacht wordt, aantrekkelijker te maken. Aan deze winkelweek wordt-docr bijna alle winkeliers te dezer stede deelgenomen. In de etalages zullen verschillende bijzon- derheden te zien zijn, die daardoor zullen uitlokken tot het bezichtigen der etalages in alle onderdeelen, waardoor men ook de aandacht van het publiek voor alle winkeLaken zal vragen. Die belangstelling zal in niet geringe mate worden opgewekt, omdat men door zijn bijzondere opmerkzaamheid daaraan te wijden, zonder eenige uitgaaf een of ander voorwerp als prijs zal kunnen winnen. In den loop der volgende week zullen hierom- trent nadere mededeelingen volgen. GEREF. GEM. Tweetal te Aagtekerke(Alphab Ds. M. Hofman te Krabbendijke en Ds B. van Neerbos te Ter Neuzen. BENOEMD TOT HOOFD EENER SCHOOL. De heer J. P. Geensen, vroeger alhier, thans onderwijzer te Egmond aan Zee is benoemd tot boofd der openbare school te Petten. ZAAMSLAG. Zondag jl kregen een paar jongelingen over een kleinigheid et-n woordenwisseling, waarop eenige handtastelijkheden volgden. Bij het naar huis gaan, toen de ruzie scheen geweken te zijn, gafl. d. J., J.L. een stoot in den rug. Eenige oogenhl kken daarna bemerkte J. L. dat hij was verwond en dat het bloed uit zijn rug vloeide. Genees- kundige hulp werd ingeroepen, waarbij bleek dat de wond met een puntig mes moet zijn toegebracht. Set laat laat zich aanzien dat het gelukkig met de verwonde goed zal afloopen. Zondag 11. toen een zware onweersbui over onze gemeente lo^brak, sloeg de bliksf-m op de -schuur bij den landbouwer M. D. waardoor een aantal p&nnen werden ver- brijz»kl. MIDDELBURG. Zondagmiddag is onder Koudekorke bij het zwemmen in zee verdronken de 22 jarige winkelbediende A. A alhier. Zijn verloofde kon slechts met moeite worden gered. RECHTSZAKEN. Door L. Oh. B. K., oud 24 j., bakker te Axel, is hooger beroep aangeteekend tegen het voanis van den Politierechter te- Mid- delburg van 4 Aug. 1925, waarbij hij ter zake van mishandeliug van zijn vrouw is veroordeeld tot twee weken gevang. anderen, van te maken is" ..Met hulp van anderen?" herhaalde Maud verwonderd. Witham knikte. 't Was of zijn gezicht dat door haar woorden iets heel zachts gekregen had, opeens weer verstrakte. „De lastdieren van de maatschappij, de menschen, die dag-in dag-uit hard moeten werken, worden langzamerhand blind voor alles, wat het leven waarde geeft. Alleen het allernoodzakelijkste zien ze nog. En als hun oogen dan geopend wor den, is het veelal te laat. Tegen dien tijd hebben ze alle contact verloren met de dingen, die niet onmiddellijk met den har den strijd om het bestaan iets te maken hebben en alleen den weg terugvinden, zonder iemand om hen te helpen, kunnen ze niet. Maar kom, laat ik ophouden met dien sentimenteelen praat in je hart lacht je me natuurlijk uit en vind je me slap, zelts als ik morgen in Winnipeg re vanche neem. En ten slotte kan je je geen gevoels-orgieen veroorloven. als de tarwe twee cent naar de laagte is." Het kwam geen oogenblik in Maud Barrington op om zich verwonderd te too- nen. Ofschoon zijn type, het type van een stoeren. werklustigen man, die door zijn wijze van leven bewees een zekere neiging naar het ascetische te hebben, juist het tegendeel zou doen vermoeden, had hij haar reeds een paar maal doen voelen, dat hij met dit leven niet tevreden was, dat hij andere verlangens. andere aspiraties had. En ondanks het feit, dat hij haar nooit om medegevoel vroeg, vond ze hem toch een mensch om medelijden mee te hebben; hij scheen het zoo te weten, dat niets van alles, wat hij wenschte, ooit zijn deel zou worden. Waarom hij dit zoo vast geloof- de, kon ze niet zeggen: maar dat het niet INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Ter verzachting en genezing van stuk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen der huid en zonnebrand is het nood- zakelijk op reis altijd voorzien te zijn van een Doos Door den Oflicier van Justitie is even- eens tegen dit vonnis hooger beroep aan geteekend. Naar de terechtzitting is verwezen met bevel tot gevangenhouding Kl. Z., oud 32 j., leurder te Dordrecht, gedetineerd te Middelburg, ter zake van diefstal te Bier- vliet. Door het 0. M. bij het Kanton- gerecht te Oostburg is hooger beroep aan geteekend tegen het vonnis van den Kan tonrechter te Oostburg, waarbij 1 M H. wed Fl. C., zaadhandelaarster te Malde- gem, wegens het afleveren van graszaad, dat niet aan de gestelde bepalingen vol- doet, is veroordeeld tot f 30 boete of 30 dagen hecht. Door I. A F., oud 35 j., werkman te Breskens, gedeticeerd te Middelburg is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank van 29 Juli jl waarbij hij ter zake van diefstal van een badcostuum in de duinen van Cadzand is veroordeeld tot 6 maanden gevang. Naar het Huis van Bewaring te Middelburg zijn overgebracht H S., oud 26 j., monteur, en C. M., oud 21 j zon der beroep. beiden Oostenrijkers, doch ver- blijvende te Groede. wegens poging tot diefstal van een sehip uit de haven van Breskens in den nacht van 6 op 7 Aug j.l. Borculo verwoest, andere plaatssn zwaar getroffen. Verschillende streken van ons vaderland zijn deze week geiroffen door het geweld van den storm op eene wijze zooals ons niec heugt, en die gevolgen hadden, zooals ons die alleen uit het buitenland, uit de Nieuwe Wereld of het verre Oosten wel eens werden bericht Hetgeen we in ons vorig nummer omtrent de verwoesting te Roosendaal in den nacht van Zondag op Maandag, moesten berichten, valt betrehkelijk nog in het niet bij de gevolgen die de cycloon had die Maandag- avond van het Zuidwesteu naar het Noord- oo-ten over ons land is gegaan. Wij hebben hier MaandagavoDd na de hevige regenbui in den namiddag ongeveer half 6 kunnen waarnemen dat weer een nieuwe bui overkwam die alles verduisterde en het noodig maakte kunstlicht te ont- steken. Blijkens de tijdsverschillen die thans worden gemeld. is het wel deze bui, door zijn eigen schuld was dat voel de ze met een zekerheid, die door niets aan 't wankelen gebracht kon worden. Door het licht-ironische van zijn laatste woorden begreep ze, dat hij 't masker weer voor had gedaan, daarom begon ze bijna bruusk over iets anders. ,.Ik ben bang, dat je nog niet sterk ge noeg bent, om morgen al te gaan," zeide ze, ,,maar als je 't toch doet, zou je er dan geen kans toe zien, om Alfreton te iielpen? Ik geloof. dat hij gespeculeerd heeft de laatste paar weken ziet hij er ongelooflijk slecht uit." VVitham keek haar aan. ,,'t Schijnt wel," dat ze met al hun moeilijkheden bij jou komen. Maud begon te lachen. ,,Dat is nog niet zoo verkeerd van ze gedacht gezien het feit, dat ik ze weer aan jou over Als een warm rood steeg Witham het bloed naar het hoofd en toen hij begon te spreken, was zijn stem opeens heesch. ..Weet je wel, dat ik niets beters van 't leven zou willen vragen, dar; alle zorgen en alle moeilijkheden van je schouders te nemen?" Maud begon even te lachen. ,,Maar daar gaat het nu niet om, dus kan het ge- voealijk buiten bespreking blijven." Witham stond op; zoo stijf ineen ge- klemd, dat de knokkels zich wit afteeken- den, hing zijn linkerhand langs zijn zijde neer. Toen keerde hij zich om en staarde het raam uit, naar de prairie, waarboven de lucht hing te trillen van hitte. Maar hoe schijnbaar rustig hij daar ook stond, zijn houding was te strak om natuurlijk te zijn en toen hij na een paar oogenblik- ken zijn l oofd weer naar haar toekeerde, had zijn gezicht opeens een vermoeiden, zorgelijken trek gekregen. die zich boven Noord-Brabant heeft ontLst en daarna in den Gelder-chen Achterhoek en Twente zulke vreeselijke verwoestingen veroorzaakte. Borculo, een plaats van 5000 inwoners, waar het lid der Eerste Kamer, de heer Jhr. De Muralt, burgemeester is, is nagenoeg geheel verwoest. Wij ontleenen daaromtrent aan het Hbl. de volgende berichten: Erger dan het platgeschoten Lier. Onze correspondent te Deventer, die eveneens naar de onheilsplaats is gegaau, seint ons Toen het noodweer Maandagavond kwam opzetten over deze streek, heeft Borculo vermoedelijk den zwaarste)) druk gekregen in een typhoon, die in luttele minuten het stadje tot een puinhoop maakte en geen huis ongerept liet. De beide torens zjjn omgeworpen en tot gruis geslagen, de huizen zijn om verge worpen, een fabriek is verbraDd. Het is, zooals ons de burgemeester van dit nu ongelukkigste aller oorden, jhr De Muralt, zei»Ik heb ge zien hoe Lier in Belgie er uit zag, toen het zevenmaal was geb. mbardeerd door de Duitschers, maar dit is erger, veel erger". Nog zeer onder den indruk van Jiet ont- zettend gebeuren, waarvan wij de gevolgen zagen, zal het ons moeilijk val!en hier eenig beeld te geven van hetgeen wij zagen. De werkelijkheid, de ruine van Borculo laat zich niet bescbrijven. Wij spoedden ons naar het tooneel van den ramp per auto, waarin behalve een verslaggeefster en twee verslag- gevers, de waarnemend commissaris van politie Wuyster en agent Spikker. Wij zouden trachten Borculo zoo dicht mogelijk te naderen, voor zoover de wegvevsperring dat niet belette. Het gelukte ons via Lochem - Beekvliet bij het stadje te komen, nadat ons de brigadecommar dant van de rijksveldwacht uit Lochem, Tan derVelde, had medegedeeld, dat wij zoo nog de beste kan sen hadden om Borculo te bereiken, maar, zoo voegde hij er aan toe,,'t zal moeite kosten, want met Borculo is de naaste omgeving weggevaagd En hij ver- telde ons van groote verwoestiugen te Barchem aangericht en dat te Ruurlo ook alles kapot is. Te Ruur'o moe' eeD vlieg- tnig zijn neergeslagen op het R. K. Leo gesticht. Het heet, dat daar drie dooden zijn te betreuren. Wij kwamen Borculo van de Lochemsche zijde binneu en troffen daar het kloeke brandweerkorps uit Zntphen aan reeds bezig met het reddingswerk. Ook vonden wij den burgemeester, Jhr. R. d« Muralt, lid der Eerste Kamer, aan dat werk leiding gevend Hij had behalve de brandweer noe 50 man van de Ned. Heidemaatschappr aan den gang in deze ruine- van wat eens een stad was. Ontzetting greep ons aan, toen wij de verwoesting zagen. Een brandweer zoek- licht hescbeen de puinhoopen. waartussehen half wezenloos de bewoners rond liepen. Wij hebben van hen met moeite gewaai kunnen worden hoe het gruwelijk gebeuren Maandagavond-moetzijn geweest. Zij spraken van eeD snel vallende diepe duisternis. herig onweer, even een windhuil en dan opeens een windzuiging sis no i* te vorec werd gevoeld. ..Natuurlijk, je hebt gelijk," antwoord de hij heel rustig. ,,Mijn eenige excuus is, dat ik heel ziek geweest ben en daardoor misschien nu nog iets onevenwichtigs ge- houden hebt. Dat geeft dikwijls aaniei- ding tot de meest zonderlinge gezegden, ofschoon mijn woorden van zoeven in dit geval werkelijk gemeend waren. Is Co lonel Barrington nog steeds in Winni- peg?">( ,,Ja, antwoordde Maud heel gewoon, o'schoon ze door zijn plotselinge verande- ring van taktiek, in werkelijkheid een weinig geprikkeld was, ,,en eigenlijk maak ik me heel erg ongerust over hem. Hij heeft graan op latere levering ver- kocht en in zijn brief van gisteren schreef hij, dat hij nog niet gekocht had. O ja( dat is waar, Alfreton gaat morgen ook, die zou jou dan mee kunnen nemen." Hiermee was de zaak afgeloopen. Nog een poosje spraken ze zoo gewoon mogelijk over allerlei dingen door, maar toch was het voor beiden een opluchting, toen het binnenkomen van Miss Barrington een einde aan de spanning maakte. Na een kwartier ging Witham naar zijn kamer, en door een toevalligen samenloop van omstandigheden kreeg hij Maud voor dat hij den volgenden morgen met Alfre ton wegging. niet meer te zien. Toen ze Silverdale ongeveer een mijl aehter zich hadden liggen, begon het pad vrij sterk te dalen. Tusschen afqeknotte en vergroeide wilgen en berken door, liep het naar de houten brug, die de rivier op een plaats, waar de oevers elkaar vrij dicht naderden, overspande. Toen de wa- gen over de brug reed, keek Witham na- denkend naar het kronkelende pad tegen de helling aan de andere ziide op. (Wordt vervolgd.) 30-60-90 ct.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 1