BINNENLANQ. BUITENLAND. HET VERDRAG MET BELGIe. Ingevolge een besluit, genomen in de bestuursvergadering van de Midden- standsvereeniging Handei en Nijverheid, hebben de heeren A. A. Collenteur, 2e voorzitter en A. Nijhuis, bestuurslid, een onderhoud gehad met den burgemeester, waarbij de kwestie van het traktaat Ne derlandBelgie werd besproken. De burgemeester verklaarde, dat voor- dat in Rotterdam door Kamer van Koop- handel en particuliere vereenigingen eenige stappen waren gedaan, de aange- legenheid reeds de volie aandacht had van den burgemeester. Verdere mededeelingen kon de burge meester niet doen, en voor het geval Han del en Nijverheid een adres aan den ge- meenteraad mocht zenden, kon Mr. Wy- tema geen toezegging doen, dat dit adres in behandeling zou worden genomen in de openbare vergadering van den gemeente- raad. HET FASCISME IN NEDERLAND. Naar ,.Het Volk" verneemt, is onder leiding van Jhr. Godin De Beaufort, wo- nende op het kasteel Maarsbergen te Maarsbergen, een vereeniging opgericht, genaamd De Eerste Nederlandsche fas- cisten-organisatie. Daarbij hebben zich aangesloten de afdeelingen Rotterdam, Den Haag, Amsterdam, Bussum, Naar- den, Alkmaar, Tilburg, Breda en Den Bosch van het verbond van actualisten. MEVR. Dr. BESANT IN ONS LAND. Deze week wordt te Ommen een con- gres gehouden van de Orde van de Ster in het Oosten. waar een 800-tal leden dier Orde zal kampeeren. Er zullen leden van bijna alle landen van Europa, N.- en Z.- Amerika*Ned. Indie. Eng. Indie. Austra- Iie, enz. onder de kampeerders zijn. Op Woensdag 12 Augustus zal Mevr. Dr. Besant, de bekende presidente van de Theosofische vereeniging, die tevens be- schermvrouwe van deze Orde is, een voordracht houden over ..Why we belie ve in the coming of the World-teacher". Deze voordracht, die te 3 uur zal aan- vanaen, zal draadloos worden rondge- zonden en dus over heel Europa te hoo- ren zijn. STANDBEELD PAUL KRUGER. Henigen tijd geleden heeft zich te Utrecht een comite gevormd op uitnoodi- ging van de Afdeeling Utrecht van het Algemeen Nederlandsch Verbond, om den honderdsten geboortedag van presi dent Paul Kruger op 10 October a.s. op feestelijke wijze te herdenken. Bedoeld comite heeft het plan opgevat, om naast een plaatselijke herdenking te Utrecht, waar de president heeft ge- woond, ook over het geheele land te trachten belangstelling te wekken voor zijn plan om te dier stede een standbeeld van Paul Kruger te doen oprichten, als hulde aan dezen edelen zoon van den groot-Nederlandschen Stam en van Zuid- Afrika en tevens als symbool van de saamhoorigheid van den Nederlandschen stam, waar ter wereld zich ook loten daarvan mogen bevinden. Voor de verwezenlijking van dit plan heeft het zich den zedelijken steun ver- worven van een groot aantal vooraan- staande Nederlanders, welke toegetreden zijn tot een eere-comite, terwijl reeds aan stonds van Hare Majesteit de Koningin een belangrijke gift werd ontvangen. Ieder, die bereid is mede te werken tot de oprichting van een plaatselijk comite als boven bedoeld, gelieve hiervan mede- deeling te doen aan de secretaresse van het comite van uitvoering van de Kruger- herdenking, Weerdsingel, O. Z. 83, Utrecht. TWEEDE GROENE KRUIS JUBILEUMS-CONGRES. Op 1 en 2 September zal in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht worden gehouden een nationaal xongres ter herdenking van het 25jarig bestaan van ,,Het Groene Kruis. in Ne- derland en gewijd aan de bevordering van huiselijke en aanverwante ziekenverple- ging en hygienische volksopvoeding. Door Dr. J. Ph. Elias te Rotterdam zal een referaat worden gehouden over ,,Zui- gelingenbescherming en zorg voor het misdeelde kind ten plattenlande, een taak voor het Groene Kruis," door Ds. J. Beijerman te Meppel over „Georganiseer- de Armenzorg en Ziekenzora en de plaats daarbij voor Groene en Witte Kruis, door den heer B. S. H. Stieler, arts te Hilversum over ,,Huisverzorging." een eisch van den tijd en een taak voor Witte en Groene Kruis," door Dr. W. Beijerman te Santpoort over „de opleiding van wijk- verpleegsters, mede in verband met de huiselijke verzorging van zenuw- en zielszieken en zwakzinnigen." duitsche invoerrechten op L4ND- EN TUINBOUWPRODUCTEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam heeft met betrekking tot de dreigende verhooging van de Duitsche invoerrechten op land- en tuinbouwpro- ducten tot den minister van buitenlandsche zaken een adres gericht, waarin zij o.a. zegt Wij vreten dat de Duitsche regeering, tot nu toe blijk heeft gegeven het vrij- gevige standpunt, dat Nederland ten op- zichte van zijn handelspolitiek inreemt, te waardeeren. Maar de ervaringen uit den laatsten tijd hebben in dit opzicht voor het vervolg ons vertrouwen geschokt. De richting in de handelspolitiek, die tegen- woordig in Duitschland wordt aangegeven, waarvan wij o. a. ten aanzien van de uit- zonderingstarieven op de spoorwegen reeds de nadeelen ondervinden, doet ons vreezen dat de Duitsche regeering haar open oog voor de waarde der handelsbetrekkingen, zooals die tot nu toe bestonden, verliest En wij vreezen daarvan ook het effect voor de Nederlandsche land- en tuinbouwpro- ducten. Onze Kamer dringt er met kracht bij de Nederlandsche regeering op aan dat zij trachten zal, zooveel haar dit mogelijk is, de .Duitsche regeering te bewegen de lijn onzer wedeizijdsche handelspolitiek niet te verlaten en ondersteunt alle pogingen, die in dit opzicht reeds door de Nederlandsche regeering worden aangewend. Zij vraagt dit in het r>ijz nder ook ten aanzien van de land- en tuinbouwproducten, waarvan de cultuur en de handei voor de Neder landsche welvaart van zoo groote beteeke- nis zijn. Zij vertrouwt dat de Duitsche regeering, ook in haar eigen belang, haar houding in de handelspolitiek ten opzichte van ons land zal handhaven. DE TOESTAND. Het debat in het Engelsche Lagerhuis over de kolenkrisis is, schrijft de N. R. Crt., minder scherp geweest, dan ver- wacht werd. A1 heeft de regeering menig woord van kritiek moeten hooren over haar houding bij de onderhandelingen met de mijneigenaars en mijnwerkers, die den schijn wekte alsof zij te elfder ure voor de alliantie van groote vakbonden zwichtte, de subsidieverleening zelf is nauwelijks bestreden. Baldwin had trouwens bij de inleiding van het debat met nadruk ont- kend voor de bedreiging van de vereenig- de mijnwerkers, transportarbeiders en spoorwegpersoneel te zijn bijgedraaid en verzekerd, dat uitsluitend het landsbelang, zoo nauw bij 't gaande houden van het mijnbedrijf betrokken, de regeering tot suosidieering heeft bewogen. Ter snede herinnerde hij, dat het kabinet-Lloyd George in 1921 den mijnbouw ook met zes millioen pond heeft gesteund ter op- lossing van het toen uitgebroken conflict. De leider der liberalen liet zich daar- door echter niet weerhouden, vinnige aan- merkingen op de thans verleende subsidie te maken. Zoo wees hij op het ongelimi- teerde van het bedrag, dat geheel zal af- hangen van de prijsbeweging op de kolen- markt. Indien de toestand zoo blijft als in Juni, zal het land ongeveer 24 millioen pond hebben bij te passen over de negen maanden waarvoor de subsidie is ver leend. Maar wat zal er gebeuren als ver- lenging van dien termijn noodig blijkt? Het is vrijwel uitgesloten, dat de conclu- sies, waartoe de commissie van deskundi- gen komen, dan al in praktijk zijn ge- bracht. Verder staat het volstrekt niet vast, dat de mijneigenaars de maatrege- len tot saneering van het bedrijf, die de commissie zal voorstellen, aanvaarden. Men moet zich na afloop van het onder- zoek voorbereiden op nieuwe, moeilijke onderhandelingen en in afwachtlng van den uitslag zal de subsidie-termijn ver- moedelijk veel langer duren dan de regee ring schijnt te denken. De getroffen re- geling heeft alle nadeelen van een over riden maatregel, waartoe 't kabinet onder de bedreiging van de groote vakbonden is overgegaan. Ware na rijp beraad tot subsidie-verleening besloten dan zou de regeering niet hebben mogen verzuimen, zich controle op den verderen gang van zaken te verzekeren. In de eerste plaats controle op de onkosten van de mijnen, die zoo laag mogelijk gehouden dienen te worden, en dan op de prijsbepaling der kolen. Thans heeft men niet de minste zekerheid daaromtrent. De kritiek van de woordvoerders der arbeiderspartij was veel minder fel. MacDonald opperde wel eenig principieel bezwaar, maar gaf toch toe, dat staats- subsidie de eenige uitweg was, Smilly, de gewezen voorzitter van den mijnwerkers- bond, betuigde zijn instemming met de stappen der regeering en beloofde de com missie van onderzoek, alle mogelijke medewerking van mijnwerkerszijde. Alleen Clynes, die tot den extremisti- schen Labourvleugel behoort, trok erg van leer tegen de regeering, die hij van laf- heid beschuldigde, omdat zij feitelijk de staking had afgekocht. Zijn rede maakte den indruk, dat hij liever het conflict had willen uitvechten. Churchill, die voor de regeering de sprekers beantwoordde, maakte het zich niet moeilijk, omdat al gebleken was, dat de aanvullingsbegrooting geen -qevaar liep. Hij herhaalde de verklaring van Baldwin, dat het kabinet niet voor geweld was gezwicht en dat ook in de toekomst niet zou doen en deelde mede, dat de subiside-kosten op de begrooting van het volgende jaar zouden drukken, zoodat hij thans geen nieuwe belasting zou voorstel len. Bij de stemming over de aanvullings begrooting stemden slechts 16 liberaien tegen. Ook in het Hooqerhuis, waar Lord Cecil de regeeringspoiitiek verdedigde, is het debat gematigd gebleven. Hier wees lord Beauchamp (liberaal) op het gevaar, dat andere bedrijfstakken of arbeiders- groepen uit het gebeurde zullen afleiden dat zij met de afdreiging hun zin kunnen krijgen. Dat dit gevaar niet denkbeeldig is blijkt al uit het aandringen van den landbouw op staatssubsidie voor braak- liggende gronden. Lord Haldane (Labour) bepleitte met een beroep op het in 1919 uitgebrachte rapport van de commissie-Sankey natio- nalisatie van het mijnbedrijf. HET ONDERHOUD DER SCHELDE- GEULEN. Op een bijeenkomst in het ministerie va# Openbare Werken, alwaar ook de min&sters van Openbare Werken en van Spaorwegen, alsmede hoofdambtenaren vaai beide departementen aanwezig waren, is lang qesproken over het stelsel van on derhoud der Scheldegeulen. Besloten werd, een commissie van toe- zicht te benoemen, staande onder voor- zitterschap van den burgemeester van Antwerpen en bevattende gedelegeerden uit de betrokken administraties en uit zee- vaart- en handelskringen. DE FRANSCHE SCHULD AAN ENGELAND. Guinness, de financieele onderstaats- secretaris van het departement van de schatkist, heeft in het Lagerhuis naar aan- leiding van een vraag over den stand van de onderhandelingen, tusschen Frankrijk en Enneland over de schulden verklaard, dat de onderhandelingen voortduren en dat de regeering van oordeel is, dat de tijd gekomen is om dit vraagstuk tot een op lossintf te brengen. In sommige kringen leidt men hieruit af, dat Churchill, nu hij tengevolge van het vlootprogramma en van den steun, die aan de kolennijverheid zal worden verleend. voor nieuwe uitga- ven komt te staan, wil trachten de noodige middelen te verkrijgen door de schulde- naars van Engeland te laten betalen, zoo dat eerst alles op dit gebied zal worden geprobeerd alvorens over nieuwe binnen- landsche belastingen te denken In dit ver band verkrijgt ook Briand's reis naar Lon- den grootere beteekenis. GEZIN VAN NEGEN TIEN IGNDEREN. Een gezin van negentien kinderen van een moeder, is zelfs in landen, waar, minder dan in Frankrijk, het kleine gezin mode is, een groote uitzondering Het echtpaar Gaudre, boerenmenschen, in het dorpje Vingt-Hanaps in bet Orne departement, is met negentien kinderen gezegend, alien gezond en a Ten. ook de getrouwden, maar natuurlijk niet de allerkleinste, in het boerenbedrijf. De Fransche regeering heeft aan moeder Gaudre het ridderkruis van het Legioen van eer toegekend en een redacteur van het Journal is haar daarmee gaan feliciteeren. Zij is een krachtige vrouw van nog pas vijftig jaar, met een lief gezicht, die er cu wT aan begint te denken het werk op het land aan jongere krachten over te laten en zich uitsluitend met haar huishouden bezig te houden. Aan den man van het Journal heeft moeder Gaudre verteld hoe hard zij in haar leven heeft moeten werken, naeht en dag en met een gelukkig gezicht heeft zij van de vier zonen gesproken, die den oorlog hebben meegemaakt en alle vier gezond en wel zijn teruggekeerd. TER NEUZEN, 10 Aug. 1925. GEMEENTERAAD. In de op Donderdag a.s. des namiddags te 2 ure, te houden openbare vergade ring van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burg, en Weth. om aan Scheele alhier vergunning te verleenen vier regenbakken ge- deeltelijk te plaatsen in gemeente- grond. 4. Idem tot het bestraten en rioleeren van het Bouwterrein aan de Schel- dekade. 5. Idem tot het benoemen van een lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil ter ver- vulling van de vacature Risseeuw. Aanbevolen worden de heeren: le. J. J. Kaan, benoemd hoofd van school D. en 2e A. Brakman. ONWEER EN BRAND. Hetgeen in deze gemeente bij men- schenheugenis niet meer voorkwam had hedennacht plaats. Gisteravond kwam uit verschillende richtingen een naar het scheen zware donderbui opzetten. De bliksemstralen waren niet van de lucht en verlichten voortdurend het uitspansel. Aan het geluid der slagen te oordeelen bleef het onweer op verren afstand. De bui ging gepaard met forschen regen en ten slotte ook met hagel. Toen dit wat bedaarde, namen sommi- gen, die buiten vertoefden omstreeks 11,45 waar, dat de lucht in de richting van de schoorsteenen der staalfabriek plotseling onheilspellend verlicht werd, en er niet aan te twijfelen viel, dat de bliksem ergens was ingeslagen en brand veroorzaakt had. Het schijnsel van den brand laaide zeer hoog op, doch was kort daarna voor een groot deel verdwenen. Vermoedelijk is dit het oogenblik geweest, dat het dak der landbouwschuur van den heer Jac. van Hoeve, want deze was het die getroffen is, instortte. Uitgegaan in de richting van den brand vernamen wij onderweg van uit die rich ting komende wielrijders waar deze woed- de en toen wij omstreeks 12 uur ter plaatse kwamen stonden nog alleen over- eind de 2 steenen eindgevels van de land bouwschuur. Voor het overige was deze geheel ingestort en vormden de overblijf- selen der schuur en deszelfs brandbaren inhoud een groote vuurzee. Gelukkig staat de woning, op betrekke- lijk grooten afstand van de schuur en woei de wind, voor zoover die er was, in an dere richting, zoodat die geen gevaar liep. Wij vernamen, dat de knecht van den heer Van Hoeve het onheil het eerst had bemerkt. De schuur stond terstond over de geheele oppervlakte in lichte laaie. Hij ijlde terstond naar den paardenstal, om die paarden zoo mogelijk nog te redden. Dit gelukte slechts met 1 der paarden. Een der paarden lag dood in den stal en was vermoedelijk door den bliksem ge troffen. Door zijn ligging was de weg versperd om de 2 andere zich daar nog bevindende paarden te redden en deze zijn in den vuurgloed omgekomen. Hetzelfde was het geval met 1 varken, een 80tal kip- pen en 10 eenden. In de schuur waren verder geborgen alle werktuigen, terwijl ook de oogst bijna geheel in de schuur was verzameld. Naar we vernemen is alles verzekerd. Er werd meermalen verwondering ge- uit over het lang uitblijven der brandspuit, doch te 12,20 arriveerden ongeveer op hetzelfde tijdstip de motorspuit uit de kom, getrokken door een auto en de handspuit uit Sluiskil getrokken door een paard. Deze waren thans spoedig gereed voor watergeven voor het dooven van de bran- dende' massa. Later is men begonnen met s het uiteenhalen van het brandende, het- een het blusschen bevorderde. Te 6 uur edenmorgen waren de spuitgasten weer terug in de kom. Die van Sluiskil waren reeds vroeger ingerukt. De indruk van hen die het gereedmaken en vertrekken van de motorspuit naar den brand hebben gezien was, dat er wil men met de spuit vlug hulp bieden, nog wel een en ander aan de organisatie te veranderen va'lt. LIJKEN GEVONDEN. Naar uit Lemmer wordt gemeld, is het lijk van Willem Janse Zaterdagnamiddag gevonden en gistervoormiddag, dat van zijn vader. Heden zou de begrafenis plaats hebben. EXAMEN GRIEKSCH EN LATIJN. Voor het staats-examen Grieksch en Latijn is o.m. geslaagd de heer B. van Neerbos alhier. EXAMEN HOOFDAKTE. Bij het te Rotterdam gehouden examen voor de hoofdakte zijn o.m. geslaagd de heeren J. P. Kakebeeke te Biervliet (vroe ger alhier) en f. Jumelet te St. Jansteen. RIJKSKWEEKSCHOOL TE MIDDELBURG. Tot kweekeling aan de rijkskweek- school te Middelburg is o.m. benoemd P. M. Heijboer te Zaamslag. PIERSSENSPOLDER. Ter voorziening in de vacature van ontvanger-griffier van den Pierssenspol- der, ontstaan door het op zijn verzoek verleend eervol ontslag aan den heer L. C. Wabeke, is benoemd de heer M. J. Robijn te Hoek. KRANKZINNIGEN. Ged. Staten van Zeeland brengen ter algemeene kennis: fn hun vergadering van 23 Juli j.l. na men de Staten dezer provincie het navol- gende besluit: ,,No. 26. De Staten der provincie Zee- land besluiten: 1°. in te trekken hun besluit van 19 December 1923 no. 7; 2°. voor de verpleging van armlastige krankzinnigen, voor rekening van ge- meenten of van instellingen van welda- digheid opgenomen in gestichten, waar- mede de provincie al of niet een overeen- komst heeft gesloten, een bijdrage uit de provinciale kas te verleenen van een vier- de der verschuldigde verpleeggelden per jaar en per patient, tot een maximum van 210 per jaar: 3°. te bepalen, dat de provincie geen bijdrage zal verleenen in de bijkomende kosten (als kleedgeld, rechterlijke mach- tiging enz.); 4°. te bepalen, dat bovenstaande in werking zal treden met ingang van 1 Januari 1926." In verband met het thans qenomen be sluit zal, te rekenen van 1 fanuari 1926 af, door de provincie geen aanspraak meer worden gemaakt op een evenredig deel in bijdragen van derden. ZUID-AFR1KAANSCHE LAND- BOUWERS IN ZEELAND. Vrijdagavond arriveerden te Vlissingen een 30tal Zuid-Afrikaansche landbouwers die een tocht naar Europa en o.m. ook naar Nederland maken. Zij warden ontvangen door Mr. H. C. Obreen, secretaris van de commissie voor den Ned. Zuid-Afrikaanschen handei, vertegenwoordiger van het comite van ontvangst. Het gezelschap werd voorts ontvangen op het stadhuis alwaar de burgemeester, de heer Van Woelderen, hen hartelijk welkom heette in het oude moederland. Door den heer J. P. Kleijhans, leider der Afrikaanders, werd in het Afrikaansch namens het gezelschap dank betuigd, en vervolgens ook nog door den heer Can- ham, vertegenwoordiger der Nationale Unie, die zulks, wegens zijn gebrekkige kennis der Nederlandsche taal, in het Enqelsch deed. ^*er autocar werd daarop een tocht gemaakt over Westkapelle, Domburg, Middelburg weer terug naar Vlissingen, waar op de mailboot overnacht werd. De Zuid-Afrikaansche landbouwers zijn Zaterdagmorgen per trein van Vlis singen naar Goes gereisd. Er waren nog enkele uit Parijs bijgekomen; in het ge heel 39 personen. Te Goes werden zij aan het station ont vangen door het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouwmaatschappif, den inspecteur van dan landbouw, den heer Kakebeeke. Direct werd qereden over 's Gravenpolder naar de Biezelingsche Ham. waar men een fraai zicht over de Wester-Schelde heeft. Verder naar de hofstede van den heer P. Scheele-de Put ter onder Biezelinge, waar de auto's wer den verlaten. Op den dorschvloer ge- schiedde'de officieele verwelkoming door den voorzitter der Landbouwmaatschap- pijdie er aan herinnerde hoe de Hollan ders zich in Zuid-Afrika vereenigden met de uitgeweken Franschen tot een krach- tig vofk. In Zeeland is hetzelfde gebeurd; evenals in Zuid-Afrika vindt men er vele Fransche namen. De twee stammen groeiden tot een volk, een in geloof, een in rustigen eerbied voor de wet. Maar vooral met een gevoel voor vrijheid. De A.frikanen hebben in hun trek naar vrij heid veel geleden, maar ook hebben zij hun Dingaansdag. Ook de Zeeuwen heb ben veel moeten strijden. zij tegen het wa ter. Ook den Engelsch sprekenden gas- ten sprak de heer Dieleman met enkele woorden toe. De heer Kleyhans. leider van het ge zelschap, zeide beter in goed Afrikaansch dan slecht Hollandsch te kunnen spreken en bovendien, hij heeft zijn taal lief. Ook hij herinnerde aan het samengaan van Nederlanders en Hugenoten, waarbij in 1820 de Engelschen kwamen. Nu is men alien een, ajs goede Afrikaners. Men heeft geleerd eerbied voor anderen te hebben. en ook nu brengt spreker hulde aan de Afrikaansche moeders. Spreker vraagt geen ander volk het probleem van het Afrikaansche mede op te lossen, dit zal het zelf wel doen Vervolgens begaf men zich naar de weide achter de hofstede, waar pracht- exempiaren van het Nederlandsch-Bel- gisch trekpaard waren opgesteld, vooral ook het voorbrengen van 3 vierspannen merries trpk groote bewondering. Daarna werd de reis voortgezet over Biezelinge Kapelle weer door Biezelinge, Schore en langs Kruiningen naar Ierseke en verder over Wemeldinge en Kloetinge naar Goes. Reeds op dezen morgentocht waren de gasten vol bewondering over de netheid van de boerderijen, het vrqchtbare van den bodem en de goede zorg aan de vruchten besteed. Zij wezen op het ver- schil met hun land, hier paarden voor de wagens, daar ossen, hier het dragen van de onbekende klompen. Bij het noenmaal bracht de heer Dieleman een dronk uit op de Zuid-Afrikaansche vrouwen, in het bijzonder op die welke mede aanzaten, waarop mevrouw WeijersSmuts een kleindochter van den bekenden generaal antwoordde met een dronk op Koningin Wilhelmina. Hierop klonk het Wilhel- mus. Daarna werd een rijtoer gemaakt door den uitgestrekten Wilhelminapolder. De tocht werd onderbroken met een bezoek bij den heer H. A. Hanken, die aan velen der gasten zijn fokvee liet zien. Hij wees er op, dat hij zelden met zulk een genoe- gen gastheer voor de deelnemers aart een excursie is geweest als nu, nu hij de ver- wantschap zoo goed voelt. De heer Piet Vermaas, bijgenaamd Oom Piet, een oud- strijder voor de vrijheid der Boeren, dank zeide nu zoo goed te voelen, dat zijn grootvader een Nederlander is geweest, nimmer is hij zoo ontvangen als hier in Nederland. De heer Kleynhans wees ook op het ..Eendracht maakt macht". Ook sprak de heer Kleynhans nog enkele woorden tot de heer Peder Jergensen een Deen (die de tocht ook mede maakte en drukte zijn spijt uit, dat men het plan, ook Denemar- ken te bezoeken, heeft moeten laten varen. Spoedig werd nu teruggekeerd naar Goes, waar het volgende telegram aan de Koningin werd verzonden: ..Die Sudaf- rikaanse boeren, wat tans Nederland be- reis en die goede gasvrijheid van die Ne- derlanse volk geniet, wens hiermee hulle nederige erkentlikheid betuig vir goed- gunstige vergunning deur u M. aan ons toegestaan om aanstaande Dinsdag deur U. M. ontvang te word Aan het station werd hartelijk afscheid genomen en herhaaldelijk werd verzekerd, dat de tocht op de gasten een diepen aan- genamen en onvergetelijken indruk heeft gemaakt. EXPORT AARDAPPELEN NAAR DUITSCHLAND. Bij beschikking van den Duitschen Minister van Landbouw, van 4 juni j.l., is bepaald, dat met ingang van 1 juli aard- appelen bij invoer in het Duitsche rijk aan het station van invoer op kosten van be- langhebbenden onderzocht moeten wor den op wratziekte. Van dit onderzoek kunnen worden vrijgesteld de zendingen, welke voorzien zijn van een certificaat, aigegeven door een ambtelijk erkenden deskundige in het land van herkomst. waaruit blijkt: dat de zending door dien deskundige is onderzocht en vrij bevonden van wrat ziekte; dat de aardappelen afkomstig zijn van een terrein, waarop geen wratziekte voor komt, en dat binnen een omtrek van 500 meter van dat terrein geen wratziekte is vastgesteld geworden. Hier te lande zijn die ambtelijke erken- de deskundigen de daartoe aangewezen ambtenaren van den Plantenziektenkun- digen Dienst. Verklaringen van burgemeesters, Ea rners van Koophandel, enz., zijn derhalve niet meer voldoende. Exporteurs, die een certificaat van den Plantenziektenkundigen Dienst wenschen. dienen er rekening mede te houden, dat de controleurs van dien Dienst bij de in- lading fegenwoordig moeten zijn, ten ein- de het door de Duitsche regeering ver- langde onderzoek op de afwezigheid van wratziekte te kunnen doen, alsmede om te kunnen nagaan van welk terrein de aard appelen afkomstig zijn. De exporteurs moeten dus bij hun aanvrage om een cer tificaat in hun eigen belang aan dien Dienst bekend maken, waar, d. w. z. aan welke stations, aardappelen voor Duitsch land zullen worden geladen, en wanneer, opdat deze Dienst tijdig voor het zenden van een controleur kan zorgdragen. Opgaven worden inqewacht bij den in specteur, hoofd van den Plantenziekten kundigen Dienst te Wageningen, die ook verdere inlichtingen over de inspecties verstrekt en aanwijst, tot welken ambte- riaar men zich verder kan wenden. ZAAMSLAG. Zaterdagnamiddag j.l. kwam de auto van den heer M. Dieleman van Zaamslag met een matige gang gereden van uit de richting Axel bij het kruispunt midden in de kom van het dorp,. Op dat oogenblik kwam aldaar ook uit de Ter Neuzensche weg in een harder tempo aangereden een motor, waarvan het letterteeken Zuid- Holland aanwees. Een aanrijding volqde. terwijl de onbekend gebleven motorrijder met zijn voertuig werd op zij geslingerd. waardoor hij een gevaarlijke tuimelinq maakte, waardoor zijn motor eenige schade opliep, doch nog kon worden be- reden, en hij, zich ook erg bezeerd heb- bende, de verdere reis voo'rzichtig voort- zette. Hef spatbord van de auto was ver- bogen. De heer Dieleman trof geen schuld. SAS VAN GENT. Als de zwaarden worden omgesmeed in sikkels'. Het is Zaterdagavond Uit alle richtingen komen zg opdagen, de werkers, die na het voleinden hunner dagtaak zich huiswaarts spoeden om zich voor te bereiden voor den rustdag, dien zij verlangetd tegemoet zien. Nog even springen zij van de fiets om even bij den changeur binnen te wippen. Voor zij de grens oversteken willen zij eerst het Hollandsche weekloon in Bel- gische franskens omzetten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 2