VERBAZENDE VERLICHTING .VAN INDIGESTIE 6EMEN6DE BERICHTEN. marokko. AARDENBURG. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. herziening van het Verdrag van Versailles. De oud pemier Nitti, thans in Engeland, herinnert er in zijn antwoord aan, dat hjj steeds het verdrag van Versailles heeft gecritiseerd. Er was sleshts een Elzas- Lotharingen na het Verdrag van Versailles zgn er zes of zeven Er was slechts een Oostenrijk- Hongarjje, thars zijn er even- eens zes of zeven. Europa heefc een millioen mannen meer onder de wapenen dan voor den oorlog. Nitti gelooft, dat het tot herziening van het Verdrag zal komener is geen vrede mogelijk zonder een entente tusschen Frank- rijk en Dnitschland. Doch de ex-ke zer is niet bevoegd om te zeggen, wat er gedaan moet worden. Elk tusschenbeide komen zijnerzgds is gevaarljjk. Hg heett Duitsch- land meer kwaad gedaan dan al zjjn vjjan- den tezamen. Wilhelm heeft altoos een reactionnaire en weldadige taal gesproken. Hij is verantwoordelijk voor de gruwelijke schending van Belgie, en de grootste dienst, dien hij Duitschland kan bewijzen is zich rustig te houden Aldus Nitti. HET GEHEIM VAN DEN STRIJD IN De Italiaar.sche bladen vernemen uit Fargs, dat in het Eiysee onder voorzitter- schap van den president der republiek een ministerraad is gehouden, welke zich uit- sluitend heeft bezig gehouden met het be- studeeren van den militairen toestand in Marokko. De Minister van buitenlandsche zaken, Briand, zou hebben voorgesteld, scherpe protestnota's te zenden aan de re- geeringen te Moskou en te Angora in verband met het feit, dat deze regeeringen openlijk de opstandige Marokkanen steunen. Briand zou opdracht hebben gekregeu al het bewijsmateriaal, dat de Fransehe auto- riteiten dienaangaande in handed hebben, te verzamelen en dit aan een binnenkort te houden nieuwen ministerraad voor te leggen. Eerst dan zal een definitieve be- slissiDg worden genomen. Men verwacht dat binnen enktle dagen deze protestnota's zullen worden overhandigd. De Fransehe bladen gaan ten zeerste te keer tegen Turkije, dat op zoo schandelijke wijze zich ondankbaar toont tegenover Frankrgk. aan welk land het zoo goed als alles heeft te danken. De Nouvelle Ere is een scherpe polemiek begonnen tegen de Turksche ambassade te Fargs en zegt, dat dit gezantscbap beter deed met niet te ver- geten, dat het zich op de boorden van de Seine berindt, slechts eenige honderdtallen meters verwgderd van den Arc de Triomphe, waaronder het stoffelijk overschot rust van den onbekenden Franschen soldaat. Hoe dan ook, steeds meer wordt het duidelgk, dat zooals men eenigen tgd ge- leden in het Nieuwsblad heeft kunnen lezen, Franknjk sedert 1918 wat het Nabge Oos- 'en betreft, op de verkeerde kaart heeft gewed. TER NEUZEN, 5 Aug. 1925. ERNSTIG ONGELUK BIJ LEMMER. Omtrent het noodlottig ongeluk, dat het verdrinken van schipper Janse en zijn zoon tengevolge had, vernemen wij nader, dat Janse, in verband met het op sleep- touw nemen van het schip Adriana van zijn zoon Daniel, de roeiboot wilde over- zetten. Hij gleed daarbij uit en viel over- boord. Zijn zoon Willem, die op het voor- dek van de Wuta stond. sprong, ofschoon hij niet kon zwemmen, zijn vader achter- na en tot ontzetting van schipper D. Janse, die met zijn schip op ongeveer 50 meter afstand was, verdwenen beiden in de diepte. Een en ander had zoo vlug plaats, dat het niet mogelijk was hulp te bieden. De lijken zijn tot nu toe niet gevonden. SCHEEPSBOUW. Door bemiddeling van den scheeps- makelaar P. A. van Bouchaute, alhier, is voor rekening van den heer J. P. M. den Outer, alhier, aan de scheepswerf ,,Huis de Rivier", van den heer G. Timmer, te Schiedam, opgedragen het paviljoenschip „Op Hoop", om te bouwen tot motor- vrachtboot. Het vaartuig wordt daartoe 3 M. verlengd en uitgerust met een 30 P.K, 1 cyl. Hollandiamotor van Smit Co's Machinefabriek, te Kinderdijk. SCHOOLREISJE. De IJmuider Courant schrijft: Een schoolreisje als weinige van de la- gere scholen zullen maken, hebben deze week 22 jongens van de Insingerschool hier gemaakt. Zij zijn geheel naar 't bui- tenland geweest en wel naar Belgie. Het plan was gerijpt om de leerlingen van twee scholen in verschillende plaatsen tegen over elkander uit te wisselen. Zoo kwam men op de gedachte om den jongens hier eens wat van een afge- legen hoek van Nederland n.l. van Zceuwsch-Vlaanderen te laten zien. in de verwachting, dat een aantal jongens uit Zeeuwsch-Vlaanderen, gaarne wat van het voor hen verre Holland zouden zien. Zoo togen 22 jongens van hier naar Ter Neuzen en kwamen 24 Ter Neuzensche kr.apen der Hervormde school naar IJmuiden. De heer Dalhuijsen, hoofd der Insinger school huurde een vrachtauto, banken werden er in geplaatst, en de noodige mondvoorraad meegenomen. De auto reed met een gangetje van 25 K.M. over Breda naar Antwerpen en van daar naar Ter Neuzen, waar men 's avonds half negen aankwam. De ont- vangst door de ouders was schitterend en deze hebben alien geijverd, om het hun jonge gasten zoo gezellig mogelijk te maken. De volgende dag naar Gent en weer naar Ter Neuzen terug. De daarop vol- qende dag naar Antwerpen en weer naar IJmuiden terug. Wat hebben die jonnens gezien en genoten. Men was vol lof over de voorzichtiq- heid van den chauffeur en niet minder roemde men de aroote hartelijkheid van de ouders in Ter Neuzen, die de IJmuide naren schitterend hebben ontvangen. Ook de jongens uit Ter Neuzen zijn te IJmuiden schitterend ontvangen en de ouders in IJmuiden hebben hun best qe- daan om t hun jonge gasten der Hervorm de school zoo aangenaam mogelijk te maken. De Inspecteur van het lager onderwijs in de Inspectie Zaandam, den heer Ster- ringa look in Ter Neuzen goed bekend), heeft 't initiatief genomen en was met dit schoolreisje dan ook zeer ingenomen. SCHEEPSONGELUK OP DE SCHELDE. In den nacht van Zaterdag op Zondag, tegen 11 uur, heeft een aanvaring plaats gevonden op de Schelde nabij Antwerpen, ter hoogte van het Parelfort, tusschen het Fransehe s.s. ,,Yang Tse onderweg van Antwerpen naar Middlesbro en het'Belg. s.s. .Alexandre" komende van Newport en de Schelde opvarende. De .Alexan dre werd aan bakboordzijde getroffen en zonk onmiddellijk, terwijl de mast juist in het vaarwater terecht kwam. De geheele bemanning viel te water, maar kon geluk- kig gered worden door sleepbooten. die zich ter plaatse bevonden. De ..Alexandre" mat 1890 ton en werd in 1920 te Slikkerveer gebouwd. L1JST VAN ONBESTELBARE BRIEVEN EN BR1EFKAARTEN, van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de 2e helft der maanc Juli 1925. Brieven. Binnenland. Dir. Dagbl. v. Rotterdam, Rotterdam. Maatschappij ,,Gono Rotterdam. Brieven. Buitenland. E. J. Leslie, Liverpool. NOT A. Aambevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermel- den, opdat deze bij onfoestelbaarheid kun nen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stuk ken steeds van een volledig adres, straat- naafn en huisnummer te voorzien. AXEL. Zaterdag hield de afdeeling Axel van de Zeeuwsche Landbouwmaatschapoij verqadering bij de wed. Gilijamse, welke vergadering hoofdzakelijk belegd was teneinde te bespreken of deze afdeeling, die in 1926 aan de beurt komt voor de te houden jaarlijksche kringtentoonstellin- gen, deze tentoonstelling zal houden en zoo ja, of zij deze al of niet in samenwer- king zal houden met den Katholieken Boerenbond en den Chr. Boeren- en Tuin- dersbond. Door de meerderheid van het afdee lingsbestuur werd voorgesteld die samen- werking te vragen. In de vergadering was men het er echter niet over eens. Wel was de meerderheid ervoor te vinden om medewerking te vragen in dien zin, dat de tentoonstelling uitsluitend uitging en werd georganiseerd door de afd. der Z. L. M., doen leden van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, die tevens lid zijn van de Z. L. M. zagen liever, dat de tentoon stelling gehouden werd, zoodanig, dat zij uitging van de drie genoemde iichamen, of althans de confessioneele bonden en in zonderheid de Chr. B. en T.-bond, die hier momenteel meer invloed heeft dan de Z. L. M., ongeveer gelijke rechten zou kun nen doen gelden. Sommigen achtten het niet mogelijk, dat de afd. der Z. L. M. op zichzeif een tentoonstelling zou houden, indien n.l. de leden van den Chr. B. en T.-bond zich onthielden van inzending of medewerking, wat te verwachten was. indien deze or- ganisatie niet gevraagd werd, om samen- werking. De voorzitter wees op het succes der vorige tentoonstelling, die eveneens zon der hulp van andere vereenigingen is qe- houden en meende, dat dit nog kan. Hij voorziet in het zelfstandig houden der tentoonstelling een groote toename van leden. waartegen anderen opwerpen, dat juist het tegendeel zou gebeuren en b.v. de leden, die nu tevens in de confessio neele vereenigingen zitten, zouden uittre- den, omdat die vereenigingen gepasseerd zouden worden. De heer D. J. Dees zou het jammer vin den, dat om dit geschil de tentoonstelling fiasco moest lijden; we worden, zei hij, in Zeeuwsch-Vlaanderen al qenoeg gedu- peerd. Na eenige discussie werd besloten: le om de tentoonstelling te houden, uitgaan- de van de Z. L. M. en 2e om samenwer- king te vragen onder nader te stellen voorwaarden. Nog werd de vraag ter overweging ge- steld om te trachten de tentoonstelling twee dagen te doen duren, omdat zooveel kosten en moeite worden gedaan voor een zoo korten tijd. Ten opzichte van het vee kon dan bepaald worden, dat alleen de 5ekroonde dieren gehouden waren om een dag over te blijven. Besloten wera om als afdeeling tien gulden bij te dragen in het fonds voor een Tuldebliik aan den qewezen Directeur- Generaal van den Landbouw den heer Van Hoek. (Midd. Crt.) Door den Commissaris der Ko- ningin is benoemd tot veldwachter in de gemeente Axel. C. Grieo te Rilland-Bath. Voor het examen Engelsch L. O. slaag- de te Utrecht, mej. A. C. M. Busscher alhier. BRESKENS. Een 6jarig kind van den landbouwer alhier, viel bij het spelen van een z.g. tourniquet (een draaiend afsluithek), met het ongelukkig gevolg, dat het een armpje brak. WATERLANDKERKJE. Geslaagd te Groningen voor de hoofd- acte L. O. de heer A. M. Serle, onder- wijzer te Valthermond, (Drenthe) vroe- ger alhier. LOOP DER BEVOLKING VAN TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. Brasser. stoker, Dekkerstraat 52. inw., van Vlissingen. J. Bareman, zonder, Q147, inw., van Axel. Vertrokken: J. B. Audenaert, letterzetter, Korte Dijk straat 5, naar Amsterdam. J. J. de Bruijne, mach. bankwerker Heerengracht 3, naar Amsterdam. H. Stelte, schipper, aan boord, van Hannover. F. A. Harte. dienstbode, Steenkamp laan 88, naar Amsterdam. R. van Goethem, dienstbode, Nieuw- straat 38, naar St. Jansteen. J. P. Klaassen, veldarbeider, O 157, inw.. naar Zaamslag. J. Kaan, kommies, Van Bovenstraat 38, naar Oud Gastel. F. Bracht, dienstbode, Rosegracht 7, naar Erwitte (Duitschland.) H. de Roos, electricien, Tsamstraat, naar Axel. E. M. van de Broecke, zonder, Tram- straat, naar Axel. R. E. Vermeulen, monteur, De Feijter straat 25. naar Belgie, ambtshalve. C. D. Breedveld, dienstbode, Dijkstraat 47, naar Duitschland, ambtshalve. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 4 Augustus de volgende zaak behandeld: 0. C. J. B,, oud 35 jaar, koopman te Sluis, werd ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 29 op 30 Juni j.l. te Zuidzande als bestuurder van een automobiel onvoor zichtig heeft gereden, door met een eenigs- zins los stuur met groote snelheid te rijden tengevolge waarvan de auto is omgeslagen en de inzittende heer Eekhout een wond aan zijn been heeft gekregen waardoor hjj eenigen tijd ongeschikt was om tot de uitoefening zijner beroepsbezigheden. Eisch 1 maand hecht. Politierechter te Mid'elburg. Zitting van 4 Augustus 1925. De volgende zaken wtrden behandeld A. G., 23 jaar, fabrieksarbeider te Breda, thans geaetineerd te Middelburg werd fce- klaagd dat hi) op 21 Juli 1925 te Ter Neuzen zonder middelen van bestaan heeft rondgezworven. Eisch 12 dagen hecht. Uitspraak idem. M. L. A., huisvrouw van A. v. D. te Hontenisse (Walsoorden), werd ten laste gelegd dat zij op 5 Juli j.l. te Hontenisse Anna d'Hondt opzettelijk heeft geschopt. Eisch 10 boete of 10 dageD hechr. Uitspraak idem. A. M. V., huisvrouw van A. de R te Oostburg werd ten laste gelsgd dat zij op 26 Juni 1925 te Oostburg M. van Roojj met een klomp heeft geslagen. Eisch 15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak idem. A. v. D., oud 33 jaar, slager te Lams- waarde (Hontenisse), werd beklaagd dat hij op 28 Juni 1925 te Hontenisse Cornelia Strobbe op haar hoofd heeft geslagen. Eisch f 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak idem. Th. v. D., oud 33 jaar, landbouwer te Hengs'dijk, werd ten laste gelegd dat hij op 21 Juni j.l. te Hengstdijk Desire Bun heeft beleedigd. Eisch 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak idem. 1. V., oud 22 jaar. straatmaker te Groede. werd beklaagd.dat hij op 21 Juni 1925 te Groede Jan Cornelis Huijgh heeft geslagen en geschopt. Eisch 15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak idem. L. Ch. B. K., oud 24 jaar, bakker te Axel, werd beklaagd dat hij op 11 Juni j.l. te Axel zijn vrouw heeft geslagen. Eisch 2 weken gevangenisstraf. Uitspraak idem. Rechtsingang is verleend met ge- vangenhoudirg tegen A. J. M., oud 23 jaar, arbeider te Brugrge, gedetineerd te Middel burg, ter zake van diefstal te Biervliet op 17 Juli j. 1. TRAG1SCH. Het 3jarig dochtertje van den veehouder G., te Weesp, zou, naar gewoonte, haar vader na het melken uit het weiland gaan halen. Toen een poosje later de boer alleen huiswaarts keerde, veronderstelde zijn vrouw, dat de kleine een ongeluk overkomen moest zijn. Vader en moeder gingen beiden het kind zoeken en vonden het weldra in een sloot diclit bp het huis liggen. Het bleek, ,jat de levensgeesten al waren geweken. EEN WAGEN MET KINDEREN TE WATER Vrjjdagmiddag gebeurde te Noordschar- woude een ongeval, waarvan het wel een wonder mag heeten, dat het zoo goed is afgeloopen. Een bakwageD van den heer Blokdijk uit Heerhugowaard, kwam de rooge Roskambrug oprijden, to»n van de tegenovergestelde richting eenauto aankwam. Door de hoogte van de brug kan dit niet vroegtijdig gezien worden en zoo moest het paard tot stilstand gebracht worden om den auto te laten passeeren. Het paard begon achteruit te loopen met gevolg, dat paard en bakwagen, waarop behalve de voerman, een vrouw en vjjf kinderen, waarvan de oudste 4]/j jaar en dejongste zeven weken, gezeten waren, bjj de hooge berm in het water terecht kwam. Door een flink aantal relpers, ijlings toegeschoten, wist men het ergste te voorkomen en alien weer behouden op het droge te brengen. Op den auto, die van een leerbandelaar uit Haarlem, was bljjkbaar van het ongeval ciets bemerkt, althans die reed door of er niets gebeurd was. Vergadering van Woensdag 22 Juli 1925, dee namiddags 3 uur. (5. Slot.) 13. VV ijziging der concessievoorwaarden voor electrische stroomlevering. De VOORZITTER wijst er op, dat het amen, dement van den heer Hamelin>k, om in dit ar- tikei in te lasschen, dat van al of niet goedkeu- ring der installatieJteekening binnen 8 dagen na inlevering schriftelijk kennis moet worden gegeven overexxiig is, aangezien dit reeds in de Voorsohriften voor Installateurs is bepaald. Art. 12 bepaald, dat, indien de verbruiker gloeilampen of motoren aankoopt bij derden, de maatschappij voorschriften zal geven om trent de eischen waaraan de lampen of motoren van iederen verbruiker moeten voldoen. Door den heer HAMECINK is een amende- ment voorgesteld om daaraan toe te voegen: „Deze eischen mogen echter geen bepalingen bevatten waardoor uitvindingen of verbeterin- gen op het gebied van electrotechniek geen gebruik zou kunntn worden gemaakt." Zijn voorstel toelichtende, wijst spreker er op, dat deze bepaling van zeer verstrekkende bepaling is en tot grooten willekeur aanleiding zou kunnen geven. Het is voldoenrie bekend, dat er door den administrateur der centrale een strijd wordt gevoerd tegen de maatschappij Philips. Volgens den inhoud van het artikel kan de administrateur dat zonder meer voor- schrijven, dat andere dan Fhilipslampen moeten worden gebruikt, hoewel toch wel niet aan de kwaliteit van het fabrdkaat der Philips- fabriek, die een wereldnaam heeft, zal behoe- ven te worden getwijfeld. Maar dit nog daargelaten. Spreker had met zijn amendement iets anders op het oog. Zijn aandaoht werd getrokken door eene adverten- tie in de Ter Neuzensche Courant van 28 De cember 1923, waarin de administrateur der centrale te kennen gaf, dat op grond van art. 12 het gebruik van de z.g. spaarlampen zonder toestemminig der centrale verboden is, en dat installaties waar die zonder toestemming van de centrale werden aangetroffen zouden worden afgesneden, terwijl voor de nieuwe aansluiting de voile aansluitkosten zouden worden in reke ning gelbracht. Daar maakt dus de centrale van de haar bij ait. 12 gegeven macht gebruik, om het gebruik van een nieuwe vinding op electrotech_ nisch gebied te verlbieden, terwijl door de cen trale alleen vergunning wordt verleend voor het gebruik dier lampen indien daarvoor wordt betaald 4 'sjaars. Daarvan staat echter niets in het reglement. Spreker wil nu vragen, of die bepaling is gemaakt in overleg en met goedkeuring van burgemeester dan wel of die door de centrale willekeurig zelf is ingevoerd. Hij wijst er voorts op, dat door den adviseur Nagtglas Versteeg is betoogd, dat een regle ment van aansluiting en voorschriften voor in stallateurs toch minstens door burgemeester en wethouders behooren te zijin goedgekeurd. Burgemeester en wethouders zijn de uitvoer- ders van de meening van den raad en hebben zich dus ook bij het beoordeelen van zulke be palingen naar de meening van den raad te richten. Indien de centrale die maatregel zoo maar klakkeloos, zonder voorkennis of medewerking van burgemeester en wethouders heeft inge voerd, moet hij daartegen protesteeren. De heer VAN DUKE merkt op, dat die ad- vertentie is geplaatst, nadat bleek, dat op meerdere plaatsen die spaarlampen werden ge bruikt. Hij is van oordeel, dat de administra teur groot gelijk had, dat hij dien maatregel nam, want het gaat toch niet aan, dat iedereen maar aan zijn eigen leiding gaat morrelen. De meter wijst op die spaarlampen geen stroom aan en dus is het niets meer dan billijk, dat er voor betaald wordt. De heer VAN RIET zou aangaande de Phi- lipslampen aan den heer Hamelink de vraag willen stellen, of dat er zijn met schroeffit- tings, dan wel Swanfittings. De hier gebruikte lampen moeten Swanfittings zijn, aangezien de huls dezer lamp stroomloos is en die der schroeffittings niet, die zijn dus gevaarlijk. Wat de spaarlampen betreft, die mogen ten alien tijde gebruikt worden, wanneer de direc- tie er maar van op de hoogte is. Elk zal toch moeten toegeven, dat de centrale gegronde motieven heeft, indien zij het gebruik van lam pen waarop de meter niet aanwijst, zonder bij- zondere voorwaarden niet kan toelaten. Het gebruik van apparaten waarop de meter niet aanwijst, behalve electrische schellen, is ook in Zaandam verboden, behoudens goedkeuring der directies. In de gemeenten waarvan spre ker hier de voorschriften ter tafel heeft, heeft de directeur der inrichting alles te zeggen, en geen burgemeester en wethouders, ook niet de raad. De heer HAMELINK merkt op, dat het be- toog van den heer Van Riet weer geheel langs zijn voorstel gaat. In de eerste plaats wil hij er op wijzen, dat Philips evengoed lampen met Swanfitting levert als met schroeffitting, men kan ze krijgen zooals men ze hebben wil. Het is ook hem bekend, dat Swanfitting beter is dan de schroeffitting. Toch laat de centrale nog door haar zelf ge'installeerde schroeffittings be staan. En wat de bemerking van den heer Van Dijke betreft, die is al heel bevreemdend, dat men voor het aansluiten van een spaarlamp, iets aan de leiding zou moeten veranderen. Of men een gewone lamp aansluit, dan wel een spaarlamp, zal toch wel hetzelfde zijn. Boven- dien, men mag wel aannemen, dat de deskun- digen van de firma Philips wel zullen zorgen, dat hun lampen in orde zijn. Daar ging het echter allemaal niet over, doch spreker heeft gemeend, er op te moeten wijzen, dat de centrale hier weer geheel eigen- machtig-een maatregel heeft ingevoerd, waar- voor ze de toestemming van burgemeester en wethouders noodig had. Ze had daarvan ken nis behooren te geven. Voorts is het toch ook de vraag, of die berekening van f 4 per Jaar juist is. Er zijn meters die het gebruik der spaarlampen wfel aan wijzen. Er bestaat ook geen aanwijzing, hoe lang die lampen branden. Die zullen in vele gevallem wel niet den gehee- len nacht branden. Ook kan het voorkomen, dat bij ziekte, een spaarlamp, wordt aange- wer.d, omdat den zieke het schelle licht der gewone lampen hindert. Hij acht met het oog op de vermoedelijke nachturen, dat die spiraal- lampen branden f 3 's jaars nogal hoog. Door- dat die bepaling eigenmiaohtig is ingevoerd heeft noch den raad, noch burgemeester en wet houders er zich over kunnen uitspreken. Het amendement-Hamelink wordt verwor- per met 9 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Verlinde, Colsen, Hamelink en Van Driel; tegen stemmen de heeren Van Dijke, Van Riet, De Jager, Van Aken, D. Scheele, Van Cadsand, R. Scheele en Freriks. Door den heer HAMELINK wordt voorge steld te laten vervallen artikel 15, bepalende, dat de maatschappij tegenover den verbruiker niet verantwoordelijk is voor tijdelijke of al- geheele staking van stroomlevering, of voor eene tijdelijke of algeheele storing daarvan, en de gevolgen van dien, en daarvoor geen chadevergoeding verleent. De VOORZITTER wijst er op, dat dit eene algemeene bepaling is, die in alle contracten voorkomt. Zoo is het ook als u met de boot of de trein reist. Men koop-t zijn kaartje, doch de INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. kan in vijf minuten worden verkregen door het gebruik van een half theelepeltje Gebismureerd Magnesium in eene kleine hoeveelheid warm water, onmiddellijk na het nuttigen van voedsel, of wanneer pijn wordt gevoeld. Duizenden die het gepro- beerd hebben, verklaren dat er geen middel bestaat dat met Gebismureerd Magnesium te vergelijken is voor indiges- tie, maagontsteking, aciditeit en dyspepsie. Denkt er aan om Gebismureerd Magnesium te vragen, het middel dat ge- waarborgd wordt Uw pijn binnen 5 mi nuten tot bedaren te zullen brengen. of anders kunt gij op aanvraag Uw geld terug bekomen. Gebismureerd Magnesium Depot, Jacob Marisplein, 23, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten, o.a. bij:' Firma A. VAN OVERBEEKE—LEUNIS. Weigert alle vervangingsmiddelen. Let er op dat gij het echte Gebismureerd Magnesium krijgt. vervoerende maatschappij waarborgt u niet of u er komt. Burgemeester en wethouders heb ben gemeend, deze bepaling te moeten laten staan. Er wordt steeds goed voorzien in de stroomlevering en indien er eens storing kwam doordat derden het net beschadigen, kan dit toch niet voor hare rekening komen. De heer HAMELINK gaat ndet accoord met het betoog van den voorzitter en meent, dat zijn amendement allerminst overbodig is. Hij gevoelt er ook voor, dat de maatschappij niet tegenover hare stroomgebruikers verantwoor delijk is voor omstandigheden door force ma jeure in het leven geroepen. De bepaling zooals ze er nu staat is echter volgens spreker te al- gemeen. Men moet er toch rekening mede houden, dat er menschen zyn, die er niet alleen hunne woning, doch ook hun bedrij ven op heb ben ingericht, en geheel van het verkrijgen van electrischen stroom afhankelijk zijn. Indien de Industrieele Maatschappij nu, om welke reden dan ook, de stroomlevering wilde staken, zouden de ingezetenen daar machteloos tegen over staan. Hij meent, dat men hun een waar- borg beihoort te geven, dat ze daaraan niet wil lekeurig zullen worden blootgesteld. De ge meente heeft bij de concessie voor zichzeif wel het recht op vergoeding, in geval van staking der stroomlevering bedongen, doch dan moet de raad er voor zorgen, dat ook de particulie- ren eenigen waarborg hebben. Hij mdent, dat de raad voor de ingezetenen, die de same retel ling der gemeente vormen, toch ook moet zor gen. Het amendement, om het artikel te laten ver vallen, wordt verworpen met 11 stemmen tegen 2. Voor stemmen de heeren Hamelink en Van Driel; tegen stemmen de heeren Van Dijke, Van Riet, De Jager, Van Aken, D. Scheele, Van Cadsand, Geelhoedt, R. Scheele, Freriks en Colsen. De heer VERLINDE stelt voor een artikel 20 toe te voegen een nieuwe bepaling, luiden- de: Geschillen tusschen den verbruiker en den concessionaris worden in hoogste ressort beslist door burgemeester en wethouders, op verzoek van de partij welke die beslissing inroept. De te dier zake door burgemeester en wethouders te maken onkosten voor deskundig advies als anderszins komen ten laste van de in het on- gelijk gestelde partij. De voorsteller betoogt, dat eene dergelijke bepaling in het reglement noodig is. De ver- bruikers dienem een adres te hebben waarop ze zich kunnen beroepen, indien ze meenen verongelijkt te worden. In het algemeen tarief van Vlissingen staat dezelfde bepaling. H: meent, dat ze gemakkelijker naar burgemees ter en wethouders zullen komen, dan naar iemand anders. De heer VAN DIJKE is het met dat laatste eens, doch wijst er op, dat degene die verliest moet betalen en die centen bij elkaar brengen zal niet zoo gemakkelijk gaan. De heer VAN AKEN meent, dat dit wel eens eerst onder de oogen beihoort te worden gezien. De heer VERLINDE haalt het voorbeeld aan van iemand, die een motor heeft gekocht, welke de centrale weigert aan te sluiten, op grond, dat daaraan iets mankeert. Als nu de kooper overtuigd is, dat zijn motor goed is, kan hij in beroep komen bij burgemeester en wethouders, die dan een deskundig onderzoek laten instellen, waauit blijken zal bij wie het ongelijk berust. Uit die bepaling zal dan zeker voortvloeien, dat niet lichtvaardig een of ander wordt afgekeurd. De heer HAMELINK gaat volkomen met den heer Verlinde accoord, dat dusdanige bepa ling wenschelijk is. Men kan tegen Mies be- zwaar maken, Men heeft daar ook als voor beeld de geschiedenis bij P. P. A. Hij acht het volkomen juist, dat er een weg wordt aange- wezen voor het oplossen van voorkomende geschillen. De VOORZITTER: Maar burgemeester en wethouders moeten den maatregel toepassen. En dat wordt een penibele kwestie, want ze zullen daarvoor een adviseur noodig hebben, en dat kost al gauw een paar honderd gulden, ter wijl er geen fondsen voor zijn. Ik wil dit voor stel niet aanstonds bestrijden, maar zie toch nog bezwaar in de uitvoering. Ik wilde daarom hierover met de Industrieele Maatschappij nog wel eens onderhandelen. Wellicht is het moge- lijk, eene andere redactie er voor te vinder^, hetgeen u begeert te bereiken, is inderdaad niet kwaad, maar er moeten toch middelen zijn om het behoorlijk te kunnen uitvoeren. Ik weet ook niet, of dit nu wel een bepaling is, die in de voorwaarden voor aansluiting thuis hoort. De heer VERLINDE acht het dringend noo dig. Er loopen klachten over minder goede be- handeling van de zijde der centrale. Komen die in het vervolg voor, dan kan men de klagers verwijzen naar burgemeester en wethouders. Als het noodig is, zou hij het dan wel in de concessievoorwaarden willen opnemen. De heer D. SCHEELE merkt nog op, dat het niet gemakkelijk is. Als men zou voorschrijven dat zij die de tusschenkomst van burgemeester en wethouders willen inroepen moeten beginner een paar honderd gulden Ms waarborg te stor- ten, voor het geval zij het verliezen, is het een bepaling waarvan zeer velen geen gebruik zul len kunnen maken. Ten slotte wordt met algemeene stemmen goedgevonden, dat burgemeester en wethouders over dit amendement zullen spreken met de Industrieele Maatschappij. Hetzelfde besluit wordt ook genomen omtrent het voorstel van den heer VERLINDE om in de Voorschriften voor Installateurs te laten vervallen het laatste artikel, luidende: „De ad ministrateur der centrale heeft het recht om uitvoerders of werklieden die tegen de voor sohriften handelen, of blijken geven hun on ge geven beroep niet of niet voldoen de te kennen,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 2