8EHEN8DE BERICHTEN. Laatste Berichten. N00DLAND1NGEN VAN EEN MIL. VLIEGMACHINE. De landbouwer De B., die aan doofheid lijdt, was op een weiland onder Ter Aa bezig met bet uittrekken van stekels, toen hij zich plotseling hoorde toeschreenwen „Kerel ga op zjj De man deed dit haastig en een paar seconden later suisde een militaire vliegmachine naar omlaag. De noodlanding geschiedde keurig. De inzittende militairen, die met een warm geloopen motor te kampen badden, gingen een uurtje later weer het luchtraim in, koersende naar Rjjnsaterwoude Ook daar moesten zjj weer ijlings den vasten grond opzoeken. Of de tocht naar Soesterberg verder vlot is verloopen konden we niet meer nagaaD. ONDER EEN WAGEN. Toen eenige dagen geleden J v. d. Pias te Katwijk aan Zee bezig was met het schoonmaken van een wageu kanteide die wagen om en raakte v. d. P. er onder. Met ernstige kneuzingen werd kg naar bet academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar hjj is overleden. DE GEHE1MZINN1GE TENT BIJ ZEIST. De geheimzinnigheid van de gevonden kainpeertent in het bosch achter de Pan is opgelost, vertelt bet „Volk". Bij het on- derzoek naar den eigecaar is gebleken dat deze tot de levenden behoort en zijn tent ter plaatse had opgezet met toestemming van de directie van het natuurpark de Pan. De vaandrig, die van tijd tot tijd in de tent verblijf hield, ging begin Juli op reis, znij tent met inventaris eenvondig achterlatende zooals ze was, allerminst in de onderstel- ling, dat ze door de politie zou worden weggehaald. HOLLANDER EN ZIJN ZUSTER TE SCHAERBEEK VERMOORD. Xavier Deckers, 60 jaar oud, en zijn zuster Anne Marie, 72 jaar oud, fceidm afkomstig uit Valkenburg in Limburg, zijn Maandagavond te Schaerbeek gewurgd door zekeren Gerard Coiteville, 25 jaar oud, den verloofde van een nicht van Deckers. De moordenaar, die eerst aan de politie zeide, dat beide oudjes zelfmoord badden gepleegd, bekende naderhand Deckers ge- dood te hebben, bij afwezighuid van Ance Marie, die hij bjj haar thuiskomst ook ver- moordde. Corteville had geld geleend van Deckers voor het ovememen van een kleinen tabaks- handel. Dit geld wenschte hg niet terug te betalen. De familie Deckers, die vroeger te Valkenburg woonde, is reeds geruimen tjjd geleden uit deze plaats verirokken. Bij bloedverwanten was van het drama nog niets bekend. EEN HERINNERING AAN DE OORLOGSDAGEN. Als een herinnering aan de internee ring van Fransche, Belgische en Engelsche c£fi- cieren gedurende 1915 '1917 op heteHand Urk, heeft daar tot enkele dagen geleden de houten barak gesiaan, die verleden week voor af'braak verkocht is. Een gedeelte er van was reeds gesloopt, toen een korte, maar hevige onweersvlaag Zaterdagavond het werk bespoedigd heeft. Onder een hevig gekraak, dat over het heele eiland geboord werd, is het geraamte ter aarde gestagen, gelukkig zocder den waker te treffen. DE FATTEN EN HON DEN VAN LONDEN. Londen heeft, gelijk elke groote stad, zijn katten- en hondenproblemen. Hetoverschot van deze huisdieren wordt gedeeltelijk af- gemaakt door middel van electrocutie. Dit een dezer dagen uitgegeven statistiek nn blijkt, dat in de afgeloopen I2Y2 jaar niet minder dan 437,429 katten en 31,218 hon- den op deze wijze pijnloos zijn afgemaakt, terwijl tegenwoordig ongeveer 1500honden en katten per week bet levensiicht wordt uitgeblazen. Degene, die in hoogste instantie met het afmaken van de bonden 6n katten belast is, is merkwaardigerwijs een bejaarde vrouw, een zekere miss Clegg, die zes helpers heeft, eveneens vrouwen, die alle ouder zijn dan vijftig jaar en elken dag door de haar aangewezen districten een tournee maken op zoek naar ongewenschte katten en honden. VOETGANGERS ALLER LANDEN. VEREENIGT U' Het moest er wel van komen! Bij hei toenemend ,verkeer dreigt de voetganger hoe langer hoe meer in het gedrang, of liever onder de wielen te komen. Het is nu al zoo ver, dat men in groote steden veiliger is, gezeten op n rijwiel dan wan- neer men te voet gaat! De wielrijder wordt door den verkeersagent beschermd de voetganger moet maar zien hoe hij zich redt, al is in dit opzicht wel eenige verbe tering merkbaar. De Engelsche bladen maken thans melding van de oprichting van een vereeniging tot bescherming van den voetganger, met het doel het aantal ongevallen op straat te vermindercn. Zij wil haar doel bereiken door gevaarlijk rijden te voorkomen. door te bewerken. dat rijvergunningen alleen worden gege ven aan menschen boven zekere leeftijds- grens en met een goed gestel, terwijl zij ook toezicht wil op een goede constructie van openbare middelen van vervoer. Voorts wil zij wetten en verordeningen in- gevoerd zien voor de veiligheid van clen voetganger, plannen steunen voor de re construct van straten en samenwerking bevorderen van diensten voor hulpverlee- e vereeniging beroept zich voor haar bestaansreden op het feit, dat het aantal straatongevallen, waarbij personen wor den gedood of gewond, jaarlijks toeneemt. In 1918 bedroeg het 36.685, in 1924 98.215. Aan het lidmaatschap is,- zeer practisch, een verzek^ring tegen ongeval len mitsgaders gratis recntskundig advies verbonden. EXAMENVREES. Deze tijd is er een van zon en zomer. De praal en pracht der natuur hebben reeds vele stedelingen naar buiten gelokt. en wie nog werkt in den roes van het alledaagsche, maakt thans zijn plannetje op voor zijn naderende vacantie. Maar het is niet allemaal goud, wat er blinkt: voor menigeen koepelt zich geen blauwe hemel over zijn bestaan, maar dreigen donkere wolken, want de zomer is ook een Onder de velen, die eenigen tijd terug aau neu emctexamen van een middelbare onderwijsinrichting te Amsterdam zou on- derworpen woraen Devond zich een xnaap, die zoo tegen dit onderzoek van zijn geestelijk vermogen opzag, dat hij zon der zijn ouders of leeraren te waar- schuwen, eenvoudig de beenen nam om zich aan het gevaar van druipen te ont- trekken, aldus het Centrum. Aan de uitvoering van zijn plan heeft de jongeman wei eemg organisatie-vermo- gen moeten besteden. Vooreerst bezat hij te weinig geid om met den trein een flink eind uit de buurt te komen, otschoon het nem het beste leek, om een 00m van hem, die in een andere plaats woonde, te gaan opzoeken. Maar het geld werd van een vriend geleend onder het voorwendsel, dat hij het beslist noodig had om 'n goed- oope aanbieding van tweede-hands-boe- ken in te gaan. Bijzonder hartelijk werd onze deserteur door zijn 00m en tante ontvangen. De ge heele familie vond het aardig. dat de neef uit Amsterdam eens een paar dagen lo~ geeren kwam. ,,Ik heb nu vrijaf, omdat ik over een tijdje m'n examen doe. had neeflief hun verteld. Het behoeft niet gezegd, dat men in de vaderstad in doodelijke ongerustheid ver- keerde. Overal trachtte zijn vader en moeder te weten te komen, waarheen het jongmensch zoo plotseling verdwenen was, en ook zijn leeraren vonden het hoogst onaangenaam, dat het examen nu zonder hem zou worden gehouden. Maar geen spoor van den vluchteling! Het examen had plaats, en nog wist men niet. waar de vreesachtige, jongeling zich mocht bevinden! Na eenige dagen ech ter vonden ze thujs een brief in de bus, waar een welbekend l andschrift op stond. en een oogenblikje later wist men, dat de zoon des huizes uit vrees voor het examen, bij zijn 00m en tante logeerde en, nu het icvaar geweken was. wel weer terug wilde keeren. Met open armen werd de verloren zoon weer in het vaderlijk huis ontvangen. maarhet examen is voorbij, en de boodscbap is nu: twaalf maanden wach ten. EEN PRACTISCHE WAARZEGSTER. Beriijn wordt cegenwoordig onveilig gemaaxt vertelt net „t5erl. i agebl., door een waarzegster, die op zeer Uandige wijze naar eigen oelangen en die van haar werk- gevers Dehartigt. Zij werkt voornamelijk in de omgeving van het Anhalter Bahn- hof. Haar ingredienten zijn een klein opvouwbaar taieltje en een sp^l kaarten. Zij wandelt van huis tot huis en tracht de toestemming der bewoners te krijgen, om hun de toekomst te voorspellen. Snel wordt het tafeltje opgesteld, de kaarten geschud en uitgespreid en den ouden provinciaal wordt voorgehouden, dat hij spoedig een ongeiuk op straat zal krijgen, hetgeen hij lachend zegt gaarne te geloo- ven bij het huidige verkeer in de hoofd- stad! Maar toch denkt hij de eerstvolgen- de dagen over haar raad, zich te verzeke- ren tegen ongelukken. Een getrouwde dame verzekert de waarzegster, dat .,een blonde vrouw tusschen de kaarten ligt," en dat zij zich moet laten verzekeren tegen een echtscheiding een journalist krijgt de waarschuwing, dat hij, voor hij naar Rusland op reis gaat, moet doen wat een ..generaal," die hem zal komen bezoeken, aanraadt. Wat al die mystieke aanduidingen en waarschuwingen beteekenen? Wat betee- kent de „generaal?" Eenvoudig dit, dat een ieder, die aan zijn toekomst denkt, zich moet laten ver zekeren door de agenten .generaal agenten die hem bezoeken, en dat de ge- heimzinnige kaartlegster zelf ..agentes- se" is. JE MOET MAAR PECH HEBBEN. Onder zeer zonderlinge omstandig- heden is dezer dagen John Durand, de aangenomen zoon van een millionnair te Chicago, die door de politie van die stad wegens oplichting werd gezocht, te Ve nice, een badplaats in Californie, gear- resteerd, De Daily Chronicle meldt, dat er te Venice een kermis in vollen gang was Onder de attracties bevond zich een paal, waaron op een platform was aange- bracht, midden in een kunstmatigen vijver en op dat platform zat een grijnzende neger. Even beneden het platform bevond zich een houten schijf. De kermisgangers werden uitgefioodigd, naar deze schijf met houten ballen te gooien, tegen 10 Ameri- kaansche centen per worp, Indien nu de binnenste ring van deze schijf geraakt werd, klapte het platform samen en viel de neger in het water. Op zichzelf een on- schuldig vermaak, dus, te meer, omdat het bassin niet diep was en de neger er on- middellijk werd uitgevischt. Onder de gooilustigen bevond zich ook een base ball-speler. Hij greep een bal. mikte en wierp het projectiel met voile kracht naar het doel. De klos miste echter de schijf, doch trof den neger. Deze tui- melde ten minste geheel buiten westen in het water en zou zeker zijn verdronken, indien niet eenige omstanders hem op het droge hadden getrokken. Het bleek ech ter. dat de neger-facie niet echt was, en slechts met hulp van een gebrande kruk zwart gekleurd. Men had te doen met een witgez'icht, die ,,een boterham trachtte te verdienen." Nog iets anders kwam echter aan het licht. Onder de redders was toe- vallig een detective uit Chicago en deze herkende in den man den lang gezochten Durand. Hij trad onmiddelliik op. sloot den gelukkioen geredde in de boeien en -ette hem op transport naar Chicago. EEN GRILLIG EILAND. Het Falcon Eiland in de Stille Zuidzee, is volgens ..Everyday Science" het meest rustelooze en veranderlijke eiland ter we- reld. Het komt op de meeste atlassen niet voor, omdat het onderhevig is aan vorm- veranderingen en daarom niet bewoond. In. 1865 werd het eiland ontdekt en in kaart gebracht door het stoomschip de „Falcon," dat het zijn naam gat. in 1877 steide een ander scnip vast, dat het eiiand- verdwenen was, hoewel rook uit de zee opsteeg. De zeekaarten moesten dus weer veranderd worden. In 1885 verscheen het eiland weer, en bleef dezen keer er zoolang, dat het stoomschip ,,Egeria het in 1889 opnieuw in kaart bracht, het eiland was toen een en een kwart mijl lang, eenTnijl breed, ter wijl zijn hoogste punt 153 voet boven den zeespiegel lag. Zijn formatie bestond uit uitgedoofde vulkanische asschen en sin- tels, welke voortdurend in zee vielen wan- neer de golven de kustlijn ondermijnden. In het voorjaar van 1894 berichtte een onderzoekingsschip, dat alleen een stuk zwarte rots van het eiland zichtbaar was. maar in December van hetzelfde jaar was het eiland grooter dan ooit te voren. Het bezat een nieuwen krater, die 50 voet bo ven den zeespiegel uitstak en het was meer dan 3 mijl lang en meer dan een mijl breed. In 1898 verdween het eiland behalve een zandbank van 100 yards lengte. Het eiland bleef tot 1900 in rust, in dat jaar begon het eiland weer aan te groeien en onderging nadien talrijke veranderin- gen. Op het oogenblik gelijkt het volko- men op de honderden andere eilandjes in den Stille Oceaan. WONDEREN VAN MODERNE TECHNIEK. Zonder blikken of blozen spreken wi( tegenwoordig van een millioenste milli meter, een millioenste graad warmte, een tienbillioenste gram, uurwerken, die tien duizendste seconden a&nwijzen, maar men mag daar toch wel even bij stilstaan, want de tijd, dat James Watt tevreden was, dat hij een cylinder zoo nauwkeurig had uitgeboord, dat hij met moeite een dubbeltje tusschen de cylinder en de kolf kon duwen, en daar trotsch op was, is iang voorbij. Tegenwoordig is een hon- derste millimeter te veel ruimte een grove fout. Met onze tegenwoordige micro meters kunnen wij afwijkingen vaststellen van een duizendste millimeter. Men kan gerust zeggen, dat de duizendste milli meters de nauwkeurigheidsgrens vormen in den machinebouw, doch voor de na- tuurkundigen pas de meet zijn, vanwaar zij beginnen. In de physica spreekt men zonder blikken of blozen van millioenste millimeter, die men slechts kan vaststellen met ultramicrometers, die electrische waarnemingen doen. Tot de ultra-micro meters behooren ook condensators. draai- spoelen, batterijen en weerstanden. Men heeft er den groei van planten mee waar- genomen en kwam tot de verrassende ont- dekking, dat planten niet gelijkmatig, doch met sprongen wassen. Tempera- tuursverschillen worden tegenwoordig ook electrisch geconstateerd met zoog- straal-pyrometers, waarin draden zijn ge- spannen, die met het bloote oocj niet 1^nn~ nen worden waargenomen. Met even fiine toestelletjes weegt men op kwarts draad- jes millioenste milligrammen. DEN HAAG. De R.K. Kamerfractie besloot in hare heden gehouden vergadering, zich bereid te verklaren op den basis van het programma van het afgetreden kabinet, voor de volgende parlementaire periode deel uit te maken van de Regeering. Dit besluit zal ter kennis vau de RegeeriDg worden gebracht. POLITIE. Op het bureau van politie alhier is als gevonden gedeponeerdeen zakje boonen. Rechthebbende vervoege zich aldaar Winseikoerten. \msterdam, 24 Juli 2 uur. Londen 12,10 12,103/ Beriijn 59,22 59,26 Parjjs 11,72 11,76 Brussel 11,52 11,56 Weenen (per 100 sch.) 35,3§ Vreemd Bankpapier. Duitsch 59,30 Fransch 11,72 11,76 Belglsch 11,52 11,56 Oostenrjjksch (per 100 sch.) 35,30 SCHEEP V AARTBE WEGIN G 21 Juli. Deensch s.s Don, 5928 M3., hout, van Wiborg voor Gent Deensch s.s Astrua, 4910 M3., hout, van Uleaborg voor Ter Neuzen. Duitsch s.s. Gottfried Poppe, 6313 M3., hout, van Iso Boytka voor Ter Neuzen Eng. s.s. Gwentland, 5154 M3., kolen, van Newcastle voor Gent. Eng. s s Dundee, 3908 M3., fosfaat, van Gent raar Lissabon. 22 Juli. Fransch s s. Juiuieges, 4832 M3., hout, van Danzig voor Gent. Deensch s s. Th. Me Mailing, 5472 M3., vlas, van Leningrad voor Gent. Eng. s s. Ptarmigan, 1412 M3., wol, van Londen voor Gent. Fransch s.s. Capt. Prieur, 8735 M3., ledig, van Gent naar Rouaan Noorsch s.s. Thorum, 2403 M3., ledig, van Gent naar Rotterdam. A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJTER NEUZEN s.s. HELENA in lading te Miramichi voor Limerick. s.iS. MAGDALENA in lossing te Buenos- Ayres. s.s. TERNEUZEN vertrok 20 dezer van Sfax naar Antwerpen. met de zaak niets te maken hebben. E, is geen sprake van ontslag, maar van net nit.omzebcen van een tijdeiijke in een defini- tieve betreikking. Roosa voLgde de orders van den directeur niet op, en dat was zijn fout. Het voorstel om 'het sdhrijven van den heer Roo.-a oor kennisgeving aan te nemen, werd zonule:- hoofdelijke stemming aangenomen. Het Wegenplan. Bij het voorstel inzake het tijdelijk ontlasten van Gedeputeerde Staten van hunne taak betrefTende de verdere voorbereidingen ter zake van de tot-stand koming van een I'rov. wegennet en hen uit te noodigeu geleiiielijke verbeteringen voor te stellen, konden in een afdeeling alien zieh met dit voorstel vereenigen, in de beide andere afdeelingen meenden dat de conclusies van het rapport der wegeneom- missie moesten worJen gehandhaafd omdat zij een richting zijn voor de plannen. Een ander lid meende echter, dat waar het geld voor uitvoering van een groot plan worden gemist en het rijk niet mede wil of kau heipen, het voorstel moet worden aangenomen. Ged. Staten deelen mede dat de hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat reeds een plan heeft ont- worpen, maar het beter is oin financieele redenen dit plan voorloopig niet ter sprake te brengen. Het is beter al naar mate er gelden beachikbaar zijn de noodzakelijkste verbeteringen aan te brengen. Verder werd op de ernst der bedoeling gewezen met een verwyzing naar de in behandeling komende voor- stellen tot wegsverbeteringen, en de pogingen oin tot overname van den weg Middelburg-Vlissingen te komeu, waarin evenwel door de houding van bet gemeentebestuur van Middelbnrg maar geen schot kan komen. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel aangenomen. Verbetering van den weg van IJzendijke naar den verbindingsweg O. VV. Z.-Vl. Naar aanleiding van bovengenoemd voorstel, werd in eer. afdeeling de wensch uitgesproken dat ook Biervliet van d ze verb tering zou kunnen prolitee- ren Een voorstel daartoe vond echter geen steun. Naar aanleiding van verdere opmerkingen, werd van ds zijde van Ged Staten gezegd. dat men zich even- als in Zuid-Beveland is geschied eenige opolferingen zal morten getroosten, wil men de gewenschte ver beteringen door het rijk tot stand zien gebracht. zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel aangenomen. Verbetering Weststraat te Philippine. Bij de behandeling van het voorstel tot verleenen van een bijdrage voor verbetering van de Weststraat te Philippine, werd de wenschelijkheid betoogt, dat de tol in de gemeente Philippine na deze wegsver- betering zal worden afgesohaft. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel aangenomen, Afwijzing verzoek voor een renteloos voor- schot voor wegsverbetering te Veere. In de afdeelingen konden alle leden zich met bo" vengenoemd voorstel vereenigen en werd dit ook tharis z. h. s. aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel aangenomen. Geen subsidie voor aanleg van Rij wielpaden. In twee afdeelingen vereenigden zich alle leden met het voorstel af te wijzen het verzoek van de afd. Biervliet, IJzendijke en Hoofdplaat van den A. f). W. B. om subsidie voor den aanleg van rijwiel- paden. In de derde afdeeling werd er op aangedrongen het particulier initiatief in deze te steunen, waar- tegenover Ged. Staten opmerkten dat er dan veel wegen voor een rijwielpad in aanmerking z.ouden komen en de Provincie nimmer een dergelijk doel subsidieerde. Men zou ook vooruit loopen op het wegenplan, waarna een lid opmerkte dat het wegen plan voorloopig niet wordt uitgevoerd en men daarop dus niet kan wachten. De heer ERASMUS verdedigt steun aan het par ticulier initiatief in dezen en stelt voor subsidie te verleenen. De heer BOLIER en mevrouw BERGSMA achten ook rij wielpaden zeer noodig. De heer VAN ROMPU wijst op de financieele gevolgen en zegt, dat niet alle paden geschikt zijn om er rijwielpaden van te maken. De heer v. d. WART zegt dat men ook wel eens speciale voetpaden voor die arme voetgangers mocht aanleggen. Het voorstel—Erasmus wordt vervvorpen met 28 tegen 12 stemmen. Voor stemden mevrouw Bergsma en de heeren Welleman. van Dixhoorn, Walliei. Erasmus, Overhof, Hendrikse, De Pauw Adriaanse, De Baare Bolier en van Zuijen. Bijdragen in de kosten van krank- zinitigenverpleging. By het voorstel tot vermindering van de Provinciale bijdrage voor de verpleging van armlastige krank- zinnigen tot een vierde van de verpleegkosten met een maximum van f 210 per jaar, meende men in de afdeelingen algemeen, dat het gevolg alleen zal zijn verschuiving der lasten, al was men het er niet over eens of de groote dan wel de kleine gemeenten zullen worden gedupeerd. Wel was men ongerust dat de verzorging der zieken minder zal worden. Van de zijde van Ged. Staten werd er op gewezen, dat de Provincie niet zoo rooyaal meer kan zijn dan roeg-r, terwijl zij toch nog meer beiaalt dan in 1802. Al geven Geo. Staten toe, dat de provincie met steun begonnen is om goede verzorging te ver- zekeren, men zich om die goede erzorging niet onge rust behoeft te maken. Ged. Staten leggen een lijst over, waaruit blijkt dat er onder de 109 gemeenten in Zeeland 37 zijn, die geen armlastige krankzinuigen hebben. Deze betalen nu toch mede. Voor Middelburg bijv. zou de factor van den H. 0. nu 1, moeten stijgen met 0.026. Zelfs al zou de provincie hare toelage geiieel intrekken, dan was dit nog niet in strijd met de wet. De heer DE BAERE geeft toe, dat volgens de armen- wet de geheele verzorging aan de gemeenten kan worden overgelaten, maar dat wordt te zwaar. Het zal voor de provincie wel f 55000 besparen, maar spreker is bang dat de verzoiging er onder zal leiden. D« heer LAERNOES zegt, dat het rijk eigenlijk alles moest betalen en nu gaat men nog het meer op de gemeenten laten drukken. De heer KODDE zegt dat het leidt niet tot ver mindering, maar wel tot vermeerdering van de belas- tingen. Spr. meent dat deliefdadigheid bij dediaconien berust en de ovei heid alleen aanvulleud moetoptreden. De heer WALLIEN zegt dat krankzinnigheid niet als armenzorg wordt beschouwd en er is dan ook een principieel verschil met anderearmen. Spreker krygt het idee dat Ged. Staten nu op deze wijze willen binnenlialen wat zij van de regeering niet konden krijgen in den vorm van een extra belasting- heffing voor de wegenverbetering. Het is hier een noodtoestand en dan gelden noodmaatregelen. De heer v. d. WART vraagt of er geen ander middel is. De heer TIMMERMAN verklaart zich tegen het voorstel. He heer BRANDSMA zegt dat de provinciale sub sidie indertijd een cadeautje was. De heer BOLIER meent dat de gemeenten moeten denken aan het nlfraagt elkanders lasten". De heer BOOGERD is tegen het voorstel. De heer D1ELEMAN zegt dat de armverzorging en ook deze geen taak der provincie is. De gemeenten, die nu het hardst schreeuwen, zooals bijv. Middelburg, staan er linancieel het beste voor. Het voorstel wordt aangenomen met 29 tegen 11 stemmen, die van de heeren Koster, Laernoes, Tini- merinan, Boogerd, Mes, Moelker, Erasmus, De Pauw, De Baare, Bolier en Kakebeeke. Hierna wordt de vergadering te 6 uur geschorst tot Vrijdagmorgen 10 uur. Vergadering van Vrijdag 24 Juli 1925. Subsidie drankbestrijding. In verband met de verzoeken om subsidie van den Nat. R. K. Ver. van Geheelonthouders onder Nederl. Spoor-, Tram- en van Gend en Loospersoneel, en van den Zeeuwschen Bond van Afdeelingen der Ger. Ver. voor Drankbestrijding om subsidie en de daarover in de afdeelingen gevoerde besprekingen, stellen Ged. Staten nader voor in plaats van f 500 thans /600 per jaar voor drankbestrijding uit te trekken en hen te macbtigen deze sorn te verleelen onder de vereenigingeii die h. i. daarvoor in aan merking komen, onder nader door hen vatt te stellen voorwaarden. Het voorstel wordt aangenomen. Geen toetrejling. In de afdeelingen en thans ook in de openbare vergadering vereenigden alle zich met het voorstel tot afwijzing van het verzoek op een jaarlijksche bijdrage voor de Nederlandsche brandweervereeingmg. Het voorstel wordt aangenomen. Crediet voor Paardenfokkerij. Naar aanleiding van eene vraag in de afdeelingen, deelen Ged. Staten nfede in hull .oorstel om voor 1926 en 1927 weer een crediet aau de Z. L. M. voor de paardenfokkerij te verleenen, de bepaling te hebben geschrapt. dat het Rijk ten minste /900 moet bijdragen. Het voorstel wordt aangenomen. Crediet tentoonstelling van ooft enz. te Breskens. Bij het voorstel om een crediet van 100 te ver leenen voor de in September te houden tentoon stelling van ooft enz. te Breskens, maakten ill alle afdeelingen bezwaar, daar de tentoonstelling, al is het na 12 uur, op Zondag geopend is dit op de be- kende gronden voor Zondagsheiliging. waartegen over werd gepleit voor vrijheid in het besteden van den Zondag, mede omdat zij die van ver afkomen, in de week niet gemakkelijk tijd hebben. Er moet door de coalitie op dit punt wel getran- sigeerd worden met de beginseb-n der Zondagswet. Nog wordt opgemerkt, dat men of dengeheelen dag moet sluiten of den geheelen dag openen, want met de godsdienstoefeningen heeft de overheid niets te maken. Slechts in een afdeeling werd gestemd eu verklaarde zich 7 leden voor het gesloten houden der tentoonstelling op Zondag. De heer DOM1NICUS stelt voor te vorderen, dat de tentoonstelling des Zondagb gesloten is. Dit wordt vervvorpen met 21 tegen 19 stemmen. De heer ADRIAANSEN zou het bestuur in deze geheel vrij willen laten. Ook dit wordt met 21 tegen 19 stemmen vervvorpen. Het voorstel van Ged. Staten om de tentoonstelling des Zondags na 12 uur toegankelijk te laten, wordt aangenomen met 21 tegen 19 stemmen. Geldleening. In de afdeelingen werd geen bezwaar gemaakt tegen het voorstel om eene geldleening aan te gaan van f 4,000,000 rentendehen hoogste 54 pet. voor converste en voor buitengewone uitgaven, Het voorstel werd aangenomen z. h. s. Rekening 1923. Het zelfde was het geval met het voorstel tot vaststelling van de rekening 1923 in ontvang op 4.539.852.994 en in uitgaal op 4.704.969.63 alzoo rnet een kwaad slot van 165.116 634- Wijziging begrootingen 1924 en 1925. Tegen het voorstel tot wijziging van de begrooting 1924 was geen bezwaar in de afdeelingen en werd dit dan ook aangenomen. By dut tot wijziging van de begrooting 1925 werd naar aavleiding van een vraag vanwege Ged. Staten geantwoord, dat bij ge- brek aan belangstelling de heer Tenge niet kau door- gaan met het echrijven van zijn boek over den waterscbapstoestand van Zeeland, dat dit tot groote kosten zou leiden en de betrok ken post daarna wordt teruggenomen. Ook dit voorstel werd aangenomen. Begrooting 1926. Bij de behandeling van de begrooting 1926 in de afdeelingen, werd o.a. scherp afgekeurd, dat Ged. Staten nog niet overgingen tot een goed georgam- seerd overleg met het personeel der bootdiensten en de werktijder. weer verslechterd zijn. Door Ged. Staten werd verbetering van den veer- dienst VeereKamperland toegezegd. Afgekeurd werd de sterke inkrimping van den Zondagsdienst niet- tegenstaande de motieBrandsma verworpen is, anderszijds( werd juist dank gebracht aan Ged. Staten voor hunne maatregelen, temeer waar de diensten geregeld verliezen opleveren. Dit zelfde lid wil de vermindering van steun uitbreiden en vraagt ten slotte of nog geen stemmen zijn opgegaan tot invoering van het ambtsgebed. Ged. Staten antwoorden, dat de wensch van vele Statenleden en het luttel aantal passagiers, tot be- perking van den Zondagsdienst aanleiding waren en. dat nog geen verzoek tot invoering van het ambts gebed is gedaan Naar aanleiding van verdere vragen en opmerkingen wordt nog medegedeeld door Ged. Staten, dat herziening van het reglement op de wegen en voetpaden thans met noodig is, dat voor waterleidingen de provincie hoogstens een risico- garantie verstrekt, dat de brug te Tholen door de gemeente alleen gelegd en bekostigd zal worden en de kosten door tol-of bruggeld zullen worden gedekt. Verder o.a. dat de toestand van de waterkeering van den Onrust- en Jacoba polder op Noord-Beveland niet verontrustend is dat de kosten van herstel der schade aan den weg GoesHoedekenskerke door den aannemer van den aanleg der locaalspoorwegen, wordt vergoed. Nog antwoordden zij, dat door verlaging der tarieven het verkqer met de autobus GoesHoedekenskerke is toegenOmen en openbare aanbesteding zal vvordeu overwogen, dat als men de diensten op Wester- en Oosterschelde in een hand vereenigt, de directeur van den Oosterscheldedienst moet worden op wacht- geld gesteld, wat geen besparing zal blijken te zijn dat het overnachten te Breskens niet zoo erg is. want het is per drie maanden slechts een inaand, dat dit voorkomt. Inzake opmerkingen over ongelijkheid in de ver- antwoordelijkheid van vervoer tusschen Wester- en Oosterscheldedienst, ontkenden Ged. Staten dat er verschil is, bij beide diensten wordt gevaren op beurtvaartadres. Ged. Staten zeggen diligent te zijn inzake een goeden overgang met aulomobielen bij Zijpe. Een lid betoogt verlaging van de salarissen van ambte- naren en ook van de leden van Ged. Staten nu ook de burgemeesters met 15 pCt. zijn verlaagd. Op verscbillende wegsverbeteringen wordt aangedrongen en gevraagd de dienstregelingen aan de goedkeuring van de Earners vail Koophandel te onderwerpen. In een der afdeelingen werd door een lid het ver- trouwen in Ged. Staten opgezegd, omdat verschil wordt gemaakt in de behandeling van het verzoek van den Centr Bond van Transportarbeiders en van dat van den heer v. Dixhoorn inzake tolafschafling. Zonder dat de Staten juist wisten wat het inhield werd het laatstgenoemde voorstel naar de afdeelingen verwezen, hetwelk niet het geval was met het eerste. Een ander lid stelt juist vertrouwen in de toezeg- gingen van Ged. Staten, die zich tegen een vast in- stituut van gemeen overleg verzetten, omdat de lei- ding bij den ondernemer moet h'ijven. Ged. Staten zijn wel degelijk bereid te alien tijde, wanr.eer uit den boezem van het personeel de wensch daartoe te kennen wordt gegeven, om hen zelf of bun or- ganisatie te hooren over de door hen aan de orde te stellen aangelegenheden. Opcenten. Tegen het voorstel tot heffing van 50 opcenten op de grond- en de personeele belasting eu 20 op de inkomsten- en de vermogensbelasting. werden in de afdeelingen geen bezwaren aangevoerd en werd alzoo thans besloten. Hierna wordt de vergadering door den Yoorzitter in naam der Koningin gesloten. kiiu VoOr CAd£il£ilf). Bidden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 3