ALGEMEEN N1EUW8- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Smette No. 7782. Woensdag 8 Juli 1925. 65e Jaarg&iife. DRANKWET Bekendmaking. DE INDRINGER ABONNEMENTSPRliS: vZ nThSSvbo«"t^g^teS^d'/sS p«™ voLnUm. BINNENLANB. FERILL ETOK. BUITENLAND. -T^r^^d^7-jUiTi925. Burgemeester en Wethouders van HOEK, brengen ter openbare kennis dat op de Gemeente-Secretarie voor een ieder is ter visie gelegd het bestek en de voorwaarden waarnaar zal worden aanbesteed het vernieuwen en uitbreken van een gedeelte straatweg. De aanbesteding zal plaats hebben op Dinsdag 21 Juli 1925, des voormiddags half elf uur. Aanwijs op den dag der aanbesteding des voormiddags tien uur. Hoek. den 8 Juli 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. DREGMANS, Secretaris. CONFERENT1E BIJ DE KONING1N. H.M. de Roningin heeft 1.1. Zaterdag in conference or.tvangen de voorzitters der Eerste en Tweede Earner der Staten- Generaal, en op Maandag den vice-president van den Raad van State en Mrg Nolens, voorzitter der R K. Kamerfractie. DE KABINETSCR1SIS. Behalve mr. Schokking, den leider van de Chmtelijk Historische Kamerfractie, heeft 11. M. de Konjngin gisteren eveneeDS ontvangen mr. V. H. Rutgers, voorzitter van de Anti Revolutionaire Tweede Kamer fractie, alsmede den heer J. H. Schaper, waarnemend voorzitter van de Sociaal- Democratische fractie. Naar vernomen werd zon heden, behalve mr. Dresselhuys ook mr. Marchant, voorzitter van de Vrijzinnig-Democratische Kamergroep, door H M. ter besprekiug van den politieken toestand worden ont vangen. DE VORST1N VAN BENTHEIM. f Op het slot Wentgenstein, waar zij logeerde, is plotseling overleden de vorstin- moedervan Bentheim, zuster van de koningin- moeder. HET VERDRAG NEOERL AND—BELGIE. De Belgische minister van Buitenlandsche Uit het Engelsch van Harold Bindloss. Zaken. Vandervelde, heeft in antwoord op de vraag, onlangs door den heer Jaspar gesteld, een verklaring afgelegd betrefleude de uitvoering van art 31 van het erdrag van Versailles dat het jongste verdrag tusschen Belgie en Nederland geteekend de afschalfing der Belgische ueutraliteit j vaststelt. De Fransche en Engeiscue regeeri igen zullen haar foesfen ming betreffend^^it punt doen a-mleekenen Besprekiugen worden gehouden om de jstemming ten aanzien van dit punt te verkrijgen MISREKEN1NG. Naar de N. A. Ct. verneemq is te Arnhem bij het opmaken van de gemeente- rekening voor 1924 gebleken dat het over- schot ven de rekening 1924, dat overgeboekt zou worden. op den dienst 1926 ongeveer 400.000 minder is dan waarop is ge- vekend. Als overschot op de rekening 1924 is geraamd 61/s ton, het werkelijk overschot blijkt echter slechts ongeveer 21/2 ton te bedragen. GEEN BELAST1NGHEFFING VAN NED. SO RIPPERS IN FRANKRIJK. In antwoord op de vragen* van het Kamerlid Duymaer van Twist, deelde de minister van buitenlandsche zaken mede Het is den minister van buitenlandsche' zaken niet bekend, dat thans ook in Frankrijk soortgelijke maatregelen als in Belgie worden getroffen, waarbij schippers, die met hun vaartuig dit land bezoeken be- lasting wordt opgelegd Uit een door H. M. Gezant te Parijs ter zake ingesteld onderzoek, is gebleken, dat aan het ministeredes travaux publics, niets bekend was, omtre t plannen der Fransche re- geering, om een dergelijke belasting in te stellen. BEHANGSELPAP1ER. De bchiidei'svereeniging „Sint Duetts' >e Amsterdam heeft, in overleg met en ten behoeve van de firma L. Goudsmit aldaar, een prijsvraag uitgeschreven voor ontwerpen van behangselpapier. Er kunnen uitsluitend Nederlanders aan deelnemen. De jury bestaat uit de heerenDr. H. P. Berlage, Lion Cachet, Jan Gratama, Prof. Dr. A. J. der Kinderen, P. Kramer, Prof. R. N. Roland Hoist, L Goudsmit en Fritz Peine (behangselfabrikant) als teclinicus. Voor deze prijsvraag worden een eerste prijs van 3()0, een tweede van f 200, en een derde van 100,uitgeloofd, met recht op provisie over den verkoop gedu- rende de twee eerstvolgende jaren. Ook niet bekvoonde ontwerpen kunnen worden aangekocht. Teekeningen moeten worden ingezonder. voor 1 September a.s aan het gebouw van St. Lucas. Nadere bijzonderheden vermeldt het prospectus. BEHOUD NATUURSCHOON. De Minister van Binnenl. Zaken heeft aan de commissarisseu der Koningin in de onderscheide provincien een circnlaire ge- zonden, waaraan het volgende is ontleend Nn de verdwijning van natuurschoon, gevormd door bosschen en andere hout opstanden, toebehoorende aan particulieren blijft aauhouden, behooren m i. maatregelen te worden getroffen, die aan dit euvel zooveel mogelijk paal en perk stelbn. Met mijn ambtgenoot voor Financien treed ik in overleg omtrent de fiscale maatregelen, die zonden kunnen worden genomen, ten e nde het behoud van dit natuu schoon voor be vervolg zcoveel mogelijk te verzekeren. Reeds is een wetsontwerp in uitzicht gesteld. waarbij de inkomsten uit op gaand hou- aan de inkomsteDbelasting 1924 zullen worden onttrekken. Het wil mij echter voorkomen, dat in zonderheid voor de gemeentebesturen hier een belangrijke taak is weggelegd. Immers hoezeer toch bij de bewaring van het natuurschoon het algemeen belaugbetrokken is, zal in den regel het locaal belang over- wegend zijn. In de eerste plaats ligt het dus op den weg der gemeentebesturen tegen de sterke vermind-ring van bet natuurschoon te waken en hoe wel mag worden gecon- stateerd, dat door verschillende gemeenten reeds veel in deze richting is of wordt gedaan, er zou meer kunnen worden bereikt, ;ndien alle ^emeentebes'.iren doordrongen waren van de groote belangen, die hier op het spe! staan Wenscht een gemeente zich in bet belang van de bewaring van bet natuurschoon eigendom van bosschen, of andere hout- opstanden te verzekeren, terwijl het niet gelukt dit langs den g^wonen contractueelen weg te bereiken, dan wordt er, zooveel noodig, op gewezen, dat de Boscbwet 1922 de onteigening mogelgk maakt, o.a. ten name van gemeenten, en dat art. 12 dier wet geldelijken steun van den Staat in uitzicht stelt. Onteigening ten name van het Rijk zal alleen kunnen geschieden in zeer bijzondere gevallen als van een groot algemeen belang gesproken kan worden, geen bijzondere omstandiglieden zich daartegen verzetten en de zekerheid' an beheld Op geen andere wijze te verkrrjgen is. Evenzoo zal het hierboven aangehaalde art. 12 slechts in bijzondere gevallen toepassing kunnen vinden. Ieder geval zal daarbij op zichzelf moeten worden beschouwd Het komt mij gewenscht voor, dat de oprichting van plaatselijke vereenigingen, die het behoud van natuurschoon beoogen, zooveel mogelijk wordt bevorderd. VOOGDIJ OVER MINDERJAR1GEN De minister van binnenlandsche zaken heeft opnieuw. den cemeenteb-sturen c.q. den ambtenaren van den burgerlijken s'and, gevraagd toch zooveel mogelijk mede te werken om den minister van justitie of den betrokken Voogdijraad in kenn s te brengen van gevallen, dat vevandering in de voogdij over mindeijarigen krachtens de wet in- treedt, zonder dat de recbter terzake een uitspraak heeft te doeu. Dit is in verband met het feit, dat een 300-tal vere-nigingen enz. subsidie van het rjjk krijgen voor de verpleging van minderjarigen. Nu komt het dikwijls voor. dat noch de betrokken vereeniging enz., noch de betrokken Voogdijraad kenn s draagt van het eindigen der- voogdij over minderjarigen. voor wier verpleging subsidD als bovenbedoeld is toegezegd, waardoor die subsidie ook na dien geregeld wordt uit- betaald, hoewel de wet van 12 Februari 1901 Stbld, 64 (art. 15) slechts t elaat, dat zoodanig- subsidie wordt genoten, zoo - lang de vereeniging, stichting of instel- ling de voogdij over de betrokken nrnder- jarigen uitoefent Het gevolg van een en ander is, dat meermalen de vereenigingen enz. reeds genoten en voor de verpleging aangewende subsidiebedragen in 's rijks kas terug moeten storten, hetwelk te be- zwarender is, naar matehet tijdvak gedurende hetwelk de verpleging te goeder trouw is voortgezet ruimer en het te veel ontvan gen subsidiebedrag dns grooter is. 44) (Vervolg.) i, Kom, vooruit, Ferris", zeide een van de mannen, ,/je weet wel, dat je er toch niet afkomt." z/Wel", begon de jonge man laugzaam, »laat ik dan volstaan met te zeggen, dat Gordon gelijk heeft. Er is valsch gespeeld en er is een revolver aan te pas gekomen, maar verder zeg ik niets Uit de school blappen zou niet fair zjjn „En de man uit Silverdale vroeg mrs. Macdonald. //Juist over die quaestie mag ik niets vertellen", antwoprdde Ferris met een edel- moedig air van iemand, die een vriend •moet beschermen. //Mr. Courthorne is er dien avond ook geweest, dat heb ik thuis gehoord", zeide het jonge meisje, dat niet bijster veel last van voorzichtigheid scheen te hebben. ffCourthorDe herhaalde een van de om- standers Een paar oogenblikken lang bleef het veelzeggend stil. Heeft bij met wat daar gebeurd is iets te maken gehad, Ferris z/Ja", antwoordde de jonge man, schijn- baar niet zeer willig. //Mrs Macdonald, u bent m'n getuige, dat ze me gewoonweg er toe gedwongen hebben en meer v^rtel ik jullie beslist niet" v Als je 't mij vraagt, heb je ons al ge- noeg en misschien al iets te veel verteld", zeiae een der omstanders. Op die woorden volade een ppnlijkstil- zwijgenalle aanwezigen waren met de gescbiedenis van Courthorne voor zijn komst op Silverdale bekend en de term yvalsch- speler" benevens het feit, dat er ook bij die gelegenheid van een beroepsspeler sprake geweest was, was voldoende, om de herin- nering aan vroegere verhalen weer wakker te maken. Ferris was buitengewoon slim geweestbij had alles gezegd wat bij had willen zeggen en zelf was hij buiten schot gebleven. Maar opeens ontstond er een algemeene beweging Een jong meisje was tusschen de omstanders door naar 't midden van den kring gedrongen Ze was heel kalm maar teen ze voor Ferris oleef staan, kwam er een schittering in haar oogen die voor de aanwezigen, die Colonel Barrington driftig gezien hadden een duidelijke aanwijzing van haar stemming was. Je hebt een groote handigheid, om eeo verhaal interessant te maken, Ferris", zeide ze koud, //maar je hebt wel een slecht ge- heugen: meer dan dehelftheb|jeweggelaten." „Ze hebben me tot vertellen gedwongen, Miss Barrington", zeide de jonge man, terwijl hij zijn oogen neersloeg. //'tis ge beurd. wat geeft het. om nog verder over de quaestie door te gaan. Wil ik wat spelen, mrs. Macdonald Al pratend keerde bij zich om. Bijna was het hem gelukt. om ongemerkt weg te komen, maar na een blik op het meisje legde een van de mannen een hand op zijn schouder en dwong hem zoo te blijven „Niet zoo haastig, Ferris," zeide hij DE TOESTAND. Churchill heeft met een nieuwe nota aan Frankrijk de kwestie van de Fransche schuld aan Engeland warm gehouden en Frankrijk heett geantwoord, dat het de onderhandelingen erover slechts als tij- delijk afgebroken beschouwde en bereid is ze te hervatten. Het Engelsche standpunt is, schrijft de N. R. Crt., voldoende bekend. De Brit- sche regeering heeft indertijd in eigen land 600 millioen geleend tegen 5 pet. ten behoeve van Frankrijk. De rente daarvoor bedraagt dus 30 millioen, die totdusver door den Engelschen belasting- betaler zijn opgebracht. Engeland vraagt echter niet van Frankrijk, maar van dit land, Duitschland, Italib en de overige staten samen enkel het equivalent van wat het aan Amerika aan rente en aflos- sing te betalen heeft, namelijk op het oogenblik 33 millioen 's jaars, nader- hand opklimmende tot 38 millioen. Als men aanneemt, dat 9 millioen per jaar inkomt van Duitschland. moeten de over- aebleven staten bij elkaar 24 millioen rourfleeren. oieii meSi net rrans'Cue aan- deel eens op 20 millioen, dan zou dit dus slechts 2/3 van de werkelijke ver- plichting bedragen. Op een deel hiervan in gestabiliseerd geld kan het stellig re- kenen uit de Duitsc'ne herstelbetalingen. Van Fransche zijde zal men vermoede- lijk een elemente behandeling vragen ten opzichte van de rest tot de franc gestabi liseerd is. Daar Amerika ook op de een of andere manier tevreden moet gesteld worden, is de last voor Frankrijk natuur- lijk nog veel zwaarder. Het is waar. dat Frankrijk geen werkloozen heeft op dit oogenblik. terwijl Engeland er meer dan 1 J/4 milhoen heeft. maar een rijzing van den franc zal vermoede- liik ook voor de Fransche ldusfrie een einde maken aan den gouden tijd, even- als dit in Engeland het geval is geweest en dit nu ook in Duitschland waar te nemen is. Het beste zou daarom mis schien zijn dat Frankrijk zijn betalingen ten deele regelde naar een soort van wel- vaartindex, zooals de deskundigen onder Dawes dien ook bii de latere Duitsche herstelbetalingen hebben ingevoerd. met waarborgen tegen een depreciat'.e van de* franc (gelijk voor de mark) door voor- zichtige maatregelen van overdracht. Een regeling zonder soepelheid. zou anders in de toekomst iicht tot groote motiliikiieden kunnen leiden. Als men zich herinnert, welke pessimis- tische berekeningen er indertijd van Duit sche zijde zijn gemaakt over het tekort aan steenkool, dat de verdeeling van Opper- Silezie voor de Duitsche nijverheid zou meebrengen, maakt het eigenlijk ee." zon- derlingen indruk, dat de Poolsche kolen niet erg gewild meer zijn in Duitschland. Na de voiksstemming was er een regeling getroffen. volgens welke Duitschland elke maand een half millioen ton Poolsche steenkolen zou overnemen. De overeen- komst eindigt deze maand en Duitschland had laten weten dat het voortaan niet meer dan 60.000 ton kon gebruiken. Een oogenblik leek het, of daarvan een tarief- oorlog tusschen de twee landen het ge volg zou zijn. Thans is er een schikking tot stand gekomen. waarbij Duitschland 100.000 ton Poolsche kolen zal blijven invoeren. Bij een tariefoorlog zou Duitschland veel nadeel ondervonden hebben. omdat Polen een goede klant is voor Duitsche fabrikaten en het ook in groote mate af- hankelijk is van den invoer van Poolsche landbouw-vcortbrenaselen. Deze over- wegingen moeten mede een tjunstiqe wen ding in het conflict in de hand gewerkt hebben. dat al heel ongelegen gekomen zou zijn in de tegenwoordige gedach'en- wisseling over het waarborgtractaat voor het Westen en de vraagstukken. die met de Oostelijke grenzen van Duitschland in verband staan. HIN DEN BURG OVER DE WAARDE VAN L1CHAAMSOEFENINGEN. De rijkspresident heeft in aansiuiting op een ontvangst van de vijkscommissie voor lichaamsoefeningen, aan den voorzitter dier commissie, minister Lewald, een sehrgven gericht, waarin o a. wordt verklaard, dat de rijkspresident ten voile het streven van de commissie zal steunen. f, Het lichaam oefenen, aldus Hindenburg, is burgerplichtdit waarborgt ons de ge- zondheid van het volk en de bevordering van de energie, moed en saamhoorigheids- gevoel, eigenschappen, die de grondslagen vormen van elk gezond staatswezen. Op dien grond junh ik het toe, dat men de jeugd opwekt tot krachtige deelneming aan turneu en sport en dat door de inrichting van talrijke speelplaatsen en oefenterreinen de geheele bevolking er toe gebracht wordt zich lichamelijk te oefenen. Met voldoening volg ik het verloop van de verschillende sportwedstrijden en het doet mij geno-gen. dat de commissie weer maat regelen heeft genomen voor de vertegen- woordiging van de Duitsche jeugd aan de Olvmpische Spelen, zoodat de wereid kan worden getoond, dat de Duitsche volkskracht onverwinnelijk is Bijzonder waardeer ik ne oprichting van de Duitsche hoogeschool voor lichaams- droogjes, #ik geloof, dat Miss Barrington je nog iets meer te zeggen heeft." Het meisje keek hem strak aan. //Ik zou graag willen, dat je alles vertelde wat je weggelaten hebt." zeide ze Even bleef ze wachten, maar Ferris zeide niets //Je schijnt er niet veel lust in te hebben. Dan is "t maar 't beste, dat ik het voor je doe. Niet een, maar twee mannen uit Silverdale hebben met die geschiedenis in de neder- zetting iets te maken gehad, en een daarvan heeft met niet gering gevaar voor zichzelf iets heel edelmoedigs gedaan. De eene was mr. Courthorne. Heb je hem een kaart aan zien raken heb je hem iets zien doen. dat je den indruk gafdie is van- avond hier om te spelen „Neen", antwoordde de jonge man bijna onhoorbaarhp durfde niet liegen, want uit hare woorden had hij begrepen dat ze de ware toedracht wist. z/Vertel jij ons dan eens, wat hij wel gedaan heeft", zeide Maud Barrington. Ferris zweeg. Maud keek den kring rond even moest ze lachen, toen ze al die ver wonderde gezichten zag. maar toen ze weer begon te spreken klonk haar stem koud van minacbting. Dan moet ik het dus vertellen" zeide „Je hebt gezien, dat hij den speler van beroep, een Amerikaan, van valsch spel beschuldigde om een man, met wien hij niets te maken had, van totalen ondergang te redden je hebt gezien, dat hij dienzelfden Amerikaan, die een geladen revolver had, met behulp van zijn makkers tot teruggave van al bet oneerlijk gewonnen geld ge dwongen heeft. En dat, terwijl hij zelf geen belang erbij had, niet Ferris zag vuurrood, dwars over zijn voorhoofd !iep een dikko gezwollen ader. yNeen". antwoord le hij toonloos. Maud Barrington bleef hem een oogen blik zwijgei d aankijken. toen wendde ze z'ch tot haar gastvrouw. //Op het oogenblik is't zoo genoeg of de rest van't verhaal ook nog noodig is. hangt van de omstan- digheden af. Ik heb dR nieuwe lied voor Evelyn meegebracht. Mrs Macdonald misschien heeft ze lust om 't te probeeren, dan kan ik het voor haar spelen." Mrs. Macdonald begreep den wenk. Pratend liepen ze samen naar den hoek van den kamer, waar de piano stond. Het groepje nieuwsgierigen giDg nu ook uiteen en Ferris maakte van de gelegenheid ge bruik, om de kamer uit te slippen blijk baar had hij voor dien avond genoeg van het vroolijke gezelschap gehad. Na een' half uur kwam er nog een late gasthet was Witham Hij zag er moe uitsinds dien morgen vroeg waren ze aan 't werk geweest, en toen de zware dag ten einde liep en zijn helpers, blij met de zoo noodige rust, onder 't rooken van hun pijp van den prachtigen len'eavond zaten te genieten, had hij zijn kar haastig inge- spannen om nog op tijd hij Macdonald te zijn. Rekenscbap, waarom hij zoo deed, had hij zich niet gegeven maar toen hij de kamer binnenkwam, keek hij ongerust rondpas toen hij bij de piano Maud Barrington ontdekte. helderde zijn gezicht op. Maar ondanks zjjn geeompliceerde ge- voelens. was zijn opmerkingsvermogen nog even scherp als altijd. Hij r/ag dadelijk, dat haar gezicht, gewoonhjk koel blank en rustig, nu veel warmer van tint was en INGEZONDEN MEDEDEELINGEN *58^Schrijnen en Stukloopen der Huid, Doorzitten bij Wielrijders,verzacht en geneest men met PUROL Bij Apoth.en Drogisten dat verscheidene van de gasten er opge- wonden uitzagen. Daarom keerde bij zich, dadelijk toen hij de gastvrouw begroet had, tot een van de man; en. z/Je kijkt, alsof je mo ite doet om iets niet te zien, Gordon, of dat'? feitelijk beter alsof je iets, dat je gezien bent, maar liefst gauw vergeten wou", zeide hij lachend Gordon keek hem scherp aan. Je bent er gewoonlijk niet veel naast, is 't wel Courthorne Maar je hebt gelijk. dat is 't precies wat we hier aar 't doen zijn. Beb je niet gehoord wat hier. ongeveer een uur geleden, tebeurd is?'" ,.Neen zeide Witham f/Maar als't iets is, dat me niet aangaat, nieuwsgierig ben ik niet Gordon keek hem recht in de oogen. z/'tGaat jou in de eerst? plaats aan". zeide hij. „Die kwajongen, Ferris, liet door- schemeren. dat je hij iets. dat in de neder- zetting gebeurd was, iets nut bepaald roemrijks, betrokken geweest was. Toe- vallig hoorde Maud Barrington wat hij zeide en ten aanhoore van het heele gezel schap heeft ze hem toen ter verantwoording geroepen. Van voorzlchtig aanpakken schijnt ze niet te houden als't een ander geweest was, zou 't misschien een theatrale scene geworden zijn. Maar zij kon, door haar kalmte, zoowat al!es doen. Ik wou dat je haar gehoord had, je zou je geen beteren advocaat hebben kunnen wenschen." (Wordt vervolgd NEUZENSCHE COURANT. Lurgemeestur en Wethouders van IER NEUZEN brengen ingevolge artibel 12, eerste lid der lirank- wet, ter openbare kennis, dat bij hen is ingekoinen een verzoek om verlof voor den verkoop ran alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank van KRINA KUIJK, zonder beroep, woncnde te Ter Neuzen, voor het voorlokaal van het. perceel Westkolkstraat No. 18, kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen, sectie L, No 3h9. Linnen twee weken nadat deze bekend making is geschied, kan ieder tegen het vepleenen van het verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders indienen. ®,.<r 8 Burgemeester en Wethouders voornoemd, .1. HU17.INGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. ze

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 1