HandelsbarichtiN. B uMEOKEfTsfAN PT (Slot volgt.) PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. 7 Juli. 15 Juli. VitMlkocPScn. 12,033/4 59 42i/2 11,95 11,85 35.15 59,43 11.921/2 11 84 De heer HAMELINK is integendeel van meening, dat die bepaling wel degelijk in de concessievoorwaarden thuis hoort, en acht die daarin zelfs onmisbaar, daar ze meer vastheid heeft. Het is nu bij den raaii wel van voldoen- de beikandheid, dat tegenwoordig slecht licht geleverd wordt, en dat er geklaagd wordt, dat het licht veel minder is, dan dat geleverd door de P. Z. E. M. Hoe wil men nu echter consta- teeren, of de geleverde stroom al of niet vol- doende is? Dat zou men wel kunnen, indien de sterkte van den stroom wordt aangegeven in de concessievoorwaarden. Indien er echter staat: ..voldoende" electrisohe stroomen, dan is dat rekbaar. Men dient bij eventueele geschil- len een houvast te hebben, indien men garantie verlangt, dat de geleverde stroom voldoende zal zijn. In vrijwel alle overepnkomsten voor levering van het een of ander staat toch, waaraan het geleverde moet voldoen. Hij heeft hier geener- la verdachtmaking op het oog en neemit aan, dat de Inidustrdeele Maatschappij hieromtrent een volkomen loyaal standpunt inneemt, maar daarom kan er harerzijds ook absioluut geen bezwaar tegen zijn, dat het nader omschreven wordt. We nemen hier aan, dat het stroom van 220 volt moet zijn, maar stroom van 180 volt of van 110 is ook goed, als de lampen of an- dere apparaten daarop maar berekend zijn. In dien de eantnale thans eens stroom ging leve- ren van 110 volt zou men daartegen weinig kunnen doen, want dan zou zij kunnen aan toonen, dat die stroom van „voldoende sterkte" is, doch de aangeslotenen zouden er de dupe van worden, want alle lampen, motoren enz. zouiden dan moeten veranderd worden. De VOORZITTER vreest niet, dat zich zoo iets zal voordoen. Hij heeft echter een be zwaar tegen het voorstel van den heer Hame- link, orndat dit dan juist zou weerhouden, het- geen de heer Hamelinik in sommige gevallen zou willen bevorderen. Indien dan althans de cenftrale voor een deel der gemeente, dat zij zeh niet kan voorzien een overeenkomst met de r. Z. E. M. zou willen sluiten, zou zij dat niet kunnen, want de P. Z. E. M. levert draai- stroom, terwijl de Industrieele Maatschappij dan volgens de concessie alleen gelijkstroom zou ntogen leveren. Het is daarom gemakke- lijker als het blijft zooals het nu is, dan zijn er in de gemeente ook 2 concurrenten. De heer HAMELINK betoogt, dat de uitleg van den voorzitter niet juist is. Er is natuur- lijk geen sprake van, dat, indien de Industrieele Maatschappij een deel der gemeente van stroom zou willen voorzien met tusschenkomst van de P. Z. E. M. de raad dat zou tegen- houden, omdat deze draaistroom levert. Wie zou daartegen zijn? De bestrijding van spre- kers voorstel door den voorzitter is erg klein! Alsof de raad niet met beide handen zou aangtrijpen een aanbod van de Industrieele Maatbchappij om b.v. de Baandijk en de 7 huisjes van stroom te voorzien met levering van stroom door de P. Z. E. M. Spreker heeft votstrekt niet de bedoeling eenige bemoeilij- king van de centrale, doch hij tracht alleen houva.-t te krijgen in de concessievoorwaarden omtrent hetgeen geleverd moet worden, en te waken tegen slecht licht. De VOORZITTER blijft tegen de voorge- stelde bepaling bezwaar maken, omdat dan in het door hem aangehaalde voorbeeld wjjziging der concessievoorwaarden noodig zou zijn. Hij beschouwt de concessievoorwaarden als de sta tutes, waarin zoo weinig mogelijk wordt vast- gelegh, om voorts de vrije hand te kunnen houden. De heer HAMELINK blijft waarschuwen, dat men zonder de door hem voorgestelde wij- ziging, als het noodig is, onmogelijk eischen omtrent een bopaalde stroomsterkte kan hand- haven, daar de omschrijving „voldoende" te vaag is. Het amendement van den heer Hamelink op artikel 4 wordt verworpen met 9 tegen 3 stem- men. Voor stemmen de heeren Colsen, Hamelink en Van Driel; tegen stemmen de heeren Fre- riks, Van Dij.ke, Van Riet. De Jager, Van Alcen, D. Scheele, Geelhoedt, R. Scheele en Verlinde. De heer COLSEN wenscht nu nog te spreken over den krinig. Hij blijft van oordeel, dat de Baandijk en de 7 huisjes Cr bij moeten. Over den Baandijk loopt wel een stroomleiding, maar dat is geen leiding waarvan licht in de huizen kan betrpkken worden. Als we zeggen, dat e Baandijk er bij moet, kan de Indu strieele Maatschappij dan een accoord aan- gaam met de P. Z. E. M. Hij is het ook volstrekt niet eens met de meeming van den voorzitter, dat we ons geluk- kig mogen achten, dat we hier de centrale hebben, want indien we die nu niet hadden, zouden we voor de geheele gemeente het licht niet duurder moeten betalen dan thans het geval is. Indden nu bepaald wordt, dat Baandijk en de 7 huisjes er bij moeten, kan de Industrieele Maatschappij, als ze er de stroom zelf niet brengen kan, die van de P. Z. E. M. koopen, anoers zullen die menischen binnen eenige maanden toch bij den gemeenteraad komen aankloppen om licht. De heer VERLINDE zegt, dat, als hij goed is ingelicht, de spanning op het net der P. Z. E. lu., dat langs den Baandijk loopt van zoo- darnge sterkte is, dat daarvan stroom voor licht in de woningen kan geleverd worden. De heer D. SCHEELE is van meening, dat men alleen over al die voorwaarden moet gaan spreken bij het aangaan eener nieuwe conces- sae. Met al die amendementen stuurt men de zaak in het riet. De heer HAMELINK -herinnert reeds gezegd te hebben, dat hij het over dit punt met den heer Colsen niet eens is. De heer pOLSEN zal, als zijn voorstel niet gesbeund wordt, het moeten intrekken, maar blijft er bij, dat het geen bezwaar zou zijn, dat oe Industrieele Maatschappij. voor de door hem*bedoelde deelen der gemeente bij genoeg- zame aansluitingen stroom van de P. Z. E. M. De VOORZITTER stelt thans aan de orde de aflnea's betreffende de prijsbepaling, en deelt daarbij mede, dat burgemeester en wet- houders, zooals reeds gezegd hun voorstel hier omtrent aldus wijzigen, dat die prijzen niet zullen gelden gedurende de verdere concessie, doch voor de eerste 5 jaar na 1 Juli a.s., en na afloop van dien termijn telkens voor 1 jaar stilzwijgenid zullen worden verlengd, indien niet drie maanden voor den afloop van het con- traotjaar door een der beide partijen is te ken- ner, gegeven, dat deze niet bereid is de over eenkomst te verlengen. De heer HAMELINK merkt op, dat burge meester en webhouders in hun toelichting heb ben gezegd, dat ze den prijs wensohten vast te leggen, om las te zijn. van de kolenclausule. Hij herinnert, bij de behandelng in 1920 be zwaar te hebben gemaakt tegen de kolenclau sule, in verband met het daar aangenomen caioriengehalte, aangezien geen kolen van dat caioriengehalte zouden worden gebruikt en hij meent, dat de rekeningen der kolen over het afgeloopen jaar bewijzen, dat die bewering juist is geweest. Wat toch is de geschiedenis der kolen. Er is een groot overcompleet aan de mijnen. Dit wordt niet alleen toegeschreven aan slapte in de bedrijven, aan het vervangen van kolen door machines gedreven met stookolie, doch ook voor een voomaam deel aan intenser drij- ven der bedrijven, als gevolg van de omstan- dighedd, dat door technische verbeteringen aan de machines, deze met minderwaardige kolen kunnen worden gestookt. Wat is nu echter hier gebeurd? De heer Nagtglas Versteeg heeft in 1920 in zijn rap port reeds aangegeven, dat in de toekomst voor een bedrijf als de centrale ruwoliemoto- ren de vcorkeur vendienden. De machines te drijven door gas waren echter reedis besteld. Men zou denken, dat voor deze uitbreiding toch ook gebruik zou zijn van de nieuwste vin- dingen op technisch gebied, maar als men alles. gelooven mag wat in deze gezegd wordt, dan heeft men, terwijl in de gansohe wereld de machines er op ingericht zijn om minderwaar dige kolen te gebruiken, op de centrale alhier noodig het puikje van het beste. Dit pleit dan niet voor de machines die daar zijn aange- sdhaft. En dat is dan natuurlijk ook het duur&te. Spreker kan niet beoordeelen, of werkelijk kolen van 8500 calorien noodig zijn, doch u het doen van zijn voorstel, om in de kolenciau- sule kolen van deze stookwaarde als basis te nemen, heeft hij zich weder laten leiden door het rapport van den deskundige der g< meente in 1920, den heer Nagtglas Versteeg, die bij de beoordeeling van de werking der centrale te kenngn gaf dat de machines niet op voile kracht hadden kunnen werken, omdat men van minderwaardige kolen gebruik moest maken, en dat daarvoor noodig waren kolen van 7500 calorien. Die acihtte dus voor deze inrichting kolen van 7500 calorien goede kolen. Uit een aanwezige aanbieding van kolen voor de centrale blijkt, dat ze kon koopen 150 ton kolen, waarvan tweemaal 50 ton vooi 48,50 en 50 ton voor 26, alzoo gemiddeld f 41,50, waarbij dan nog eenige kosten komen, eer ze in den bunker der centrale zijn. Daar- udt blijkt ook, dat die dure kolen niet speciaa! noodzakelijk zijn, maar dat het voor de cen trale wel van beteekenis kan zijn dure kolen te gebruiken, omdat dan een hooge stroomprijs kan berekend worden. Spreker heeft zoo het vermoeden, dat, zoo- dra de stroomprijs is vastgelegd, men .het ook wel zonder prima Wales-anthraciet zal af kun nen, en het calorien gehalte der gebruik te kolen wel naar beneden zal worden gedrukt. Er wordt nu door burgemeester en wethou- ders wel in den breede betoogd, dat bet een groote vooruitgang is, dat de kolenclausule pas zou werken bij kolen van f 500 in plaata van 160 per 10 ton, maar dat voordeel valt geheel weg, als men let op den prijs der ge- bruikte kolen, want als men nagaat, dat er nu kolen worden gebruikt van gemiddeld 450 loco bunker, dan blijkt daaruit, dat de kolen maar f 5 per ton duurder behoeven te worden en de kolenclausule komt weer in werking voor verhooging van den stroomprijs. Ook wordt als motief aangegeven, dat men een vasten prijs voorstelt om de kolenclausule te doen vervallen. Die vervalt echter alleen als de schaal kan omslaan naar den kant der gemeente of der stroomgebruikers, doch blijft bestaan voor het geval de centrale er voordeel van kan hebben. De kolenclausule is aan de Industrieele Maatschappij toegestaan als bij slag in - band met de door den oorlog in het leven ge- roepen omstandigheden; indien de kolenclau sule gehandhaafd wordt blijft dit in het teeken van bijslag en aangezien de hoogere kosten der centrale in de kolenclausule zijn geconver- teerd is het voor de Industrieele Maatschappij geen nadeel. Het is on juist, om thans een prijs van 40 cent te willen vastleggen. De heer VERLINDE is het eens met den heer Hamelink, dat de gemeente ook moet kunnen profiteeren, als de prijs der kolen goedkooper wordt. Hij wil toegeven, dat de Belgische antlhracdet thans niet voldoet, maar er kan toch een tijd komen, dat men daaraan, door den loop der zaken gedwongen weer meer zorg aan de anthraciet gaat besteden en men daar goede anthraciet kan koopen voor 30. Die kans is niet uitgesloten. Dat de prijs hoo- ger zou loopen dan ,f 50, daarvoor is spreker niet bang. De VOORZITTER merkt op, dat niet steeds dure kolen worden gebruikt. Hij heeft reeds aangestipt, dat de stroomprijs de laatste jaren steeds is gehouden op 40 cent, hoewel die wel- lichit soms 43 zou hebben moeten zij.n. Er wer- den echter kolen gebruikt van 48, maar ook van 26, waardoor het mogelijk bleek tot een lageren prijs te komen. De kolen werden dan bij het gebruik gemengd. Dit getuigt naar sprekers meening van practisch optreden. De heer HAMELINK merkt op, dat het meer in de grofte zit. De VOORZITTER is van oordeel, dat de gemeenteraad niet te beoordeelen heeft, welke grondstoffen zij gebruikt. Op grond van de* overeenkomst moest alleen worden nagegaan hoe hoog de stroomprijs kwam en aangezien deze in den laatst verloopen tijd gelijk bleef, hebben burgemeester en wethouders geen be zwaar gehad dien prijs aan te houden. Door den heer Verlinde is verklaart, dat dteze wel een kolenclausule wenscht. Dan zou spreker toch in overweging geven niet aan te nemen de redactie door den heer Hamelink voorgesteld, want dan komt men op een ge- vaarlijken weg. De heer HAMELINK: Waarom? De VOORZITTER: Omdat de berekening dan anders zal uitkomen en worden nieuwe perspectieven geopend. De heer D. SCHEELE wijst er op, dat de voorstellers dan zouden moeten aangeven hoe ze het in elkaar willen zetten. Straks zullen we geheel in de war geraken. De VOORZITTER: De heer Verlinde zou dan zijn voorstel nader moeten omschrijven. De heer HAMELINK geeft te kennen, dat zijn voorstel dezelfde regeling is, die nu 5 jaren heeft gegolden, alleen heeft hij het aan- tal calorien teruggebracht van 8500 op 7500. Het is dus precies hetzelfde als hetgeen door de centrale in 1920 voorgesteld is in praktijk te brengen. Het gaat z. i. niet aan, dat de voorzitter hier beweert, dat spreker voorstellen zou doen die den boel in de war sturen. Het gaat niet aan dit zonder meer te beweren. Hij moet dat aantoonen. Hoe kan iets dat 5 jaren als regeling heeft gegolden voor de volgende pe- riode den boel in de war sturen? Het is pre cies hetzelfde want spreker heeft het hier zit- ten overschrijven voor het*doen van zijn voor stel. Hij beroept zich voor zijn voorstel op den heer Nagtglas Versteeg, die ook de meening uitsprak, dat met kolen van minder calorien gehalte kon worden volstaan. Hij herinnert ook nog aan het destijds door den heer Van Hasselt gehouden betoog, die aantoonde, dat het gewenscht was voor de kolen niet aan te nemen den marktprijs maar te berekenen den prijs franco bunker te Ter Neuzen. Die rege ling is nu 5 jaren nageleefd. Als de voorzitter meent, dat dit nu niet meer kan, dan moet hij dat aantoonen. De VOORZITTER merkt op, dat de heer Hamelink een belangrijke clausule die thans bestaat niet heeft overgenomen, n.l. de bepa ling, dat, wanneer, tengevolge van de daling van de kolenprijzen de bedoelde tarieven lager dalen, dan de tariefprijzen vermeld in art. 9 bovengenoemd, verhoogd met 20 "ftdie tarief- prijzen met 20 verhooging worden ge handhaafd. De heer HAMELINK wil dat direct over- nemen. De VOORZITTER wijst er op, dat die be paling is opgenomen, omdat, ook al dalen de kolenprijzen, andere uitgaven toch dermate gestagen zijn, dat het niet mogeijjk is tot den vroegeren prijs terug te keeren. De heer HAMELINK herhaalt, geen -fae- zwaar te hehben die aiinea terstonid over nemen. Hij heeft die niet opgenomen, omdat hij van oordeei is, dat die practisch nimmer van toepasairag zal zijn, aangezien de prijs del kolen wel nimmer zooveel zal dalen, dat de stroomprijis lager zou worden dan 35 cent. De heer VERLINDE merkt op, dat, indien iemand voorraden van 1000 tot 2000 tpn kolen per jaar noodig heeft, hij ke'uze zal kunnen ma. ken van de koien die hij wenscht te betrekken. Voor een bedrijf als de centrale, dat per jaar slechts de luttele hoeveelheid van 300 ton noodig heeft gaat dat niet zoo gemakkelijk en hij betwijfelt daarom, of deze nu juist kolen van 7500 calorien zal kunnen koopen. Hij durft het niet te wag'en daaraan te binden. De administrateur zal ook al eens moeten nemen dat er te krijgen is. De Walesanthraciet wordt te Rotterdam aangevoerd en daar gebroken. Hij weet niet of men daar kolen kan krijgen van een bepaalde calorienwaarde en durft het dus niet op zijn veraratwoording nemen, dat op 7500 vast te leggen. De heer HAMELINK: Goed, indien de heer Verlinde daarop prijs stelt, wil ik ook het aan- tal calorien toegeven en bp 8500 herstellen, maar wanneer u leest wat daaromtrent door den heer Nagtglas Versteeg is gezegd, en in welkem deskundige spreker toch ook wel meent vertrouwen te mogen stellen, zal de heer Ver linde zien, dat deze te kennen geeft, dat daar tegen geen practisch bezwaar is. De heer VERLINDE wil dat toegeven maar merkt op, dat die ko.en er niet altijd zijn. De heer HAMELINK geeft te kennen, dat dit er niet op aankomt, want er moet toch al tijd rekening mede worden gehouden, welke kolen practisch worden verstookt. Zijn bedoe ling is alleen om te zorgen dat, indien door ver- betering der technische inrichting van de cen trale goedkoopere kolen kunnen worden ge bruikt, de gemeente niet zou vastzitten aan een duren marktprijs der kolen. De VOORZITTER meent, dat, indien men die regeling wenscht, men aan de oiide zou moeten vasthouden. De heer HAMELINK stemt daarmede in, doch wijst er op, dat burgemeester en wet houders den prijs willen vastleggen. De VOORZITTER: Ja, voor 5 jaar, omdat de regeling van 1920 geleid heeft tot een vrij- stabielen prijs van 40 cent. De heer HAMELINK wijst er op, dat daar tegen v-erzet is gekomen. Hij heeft geen be zwaar om in zijn voorstel, gebaseerd op de kolenclausule vast te leggen de bepaling van de 20 verhooging. Hij zou het voorstel punt voor punt willen behandeld en beslist zien. De VOORZITTER brengt onder protest van den heer HAMELINK, die betoogt, dat zijn voorstel van verdere strekking is, in stemming het voorstel van burgemeester en wethouders betreffende letter a en b van art. 3. Voor stemmen 6 en tegen eveneens 6 leden, zoodat de stemmen staken en in de volgende vergadering opnieuw moet worden gestemd. Voor stemmen de heeren Freriks, Van Dijke, Van Riet, De Jager, Van Aken, en D. Scheele; tegen stemmen de heeren Colsen, Hamelink, Van Driel, Geelhoedt, R. Scheele en Verlinde. De VOORZITTER ziet geen nut in verder bediandelen van dit onderwerp, daar men nu heden toch niet tot een beslissdng kan komen, Aangezien de huidige regeling met 1 Jtili-a.s. veryallen is, stelt hij namens burgemeester en wethouders voor, in afwachting van *de door den raad omtrent het voorstel van burgemees ter en wethouders te nemen beslissing de be- staande regeling met 2 maanden te verlengen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. De heer HAMELINK merkt nader op, dat hij niet kan inzien welk bezwaar er was om het voorstel verder te behandelen; het is toch meer gebeurd dat, Indien op een onderdeel van een voorstel de stemmen staakten, de behan- deling verder werd voortgezet. Overigens beklaagt hij zich over de houding van den voorzitter en een deel van den raad. Zijne gemotiveerde opmerkingen worden niet weerlegd en men stemt maar, zonder blijkbaar eenig begrip te hebben waar het om gaat. De heer D. SCHEELE moet hiertegen pro- testeeren; hij stemt, zooals hij meent, dat dit in het belang- der gemeente noodig is. De heer HAMELINK meent, dat dan toch argumenten tegenover angumenten moeten ge- steld worden, opdat blijkt, dat de meening op eenigen grond berust. De VOORZITTER meent, dat dit een goed- koope manier is, om zich ergens van af te maken. De leden behooren in elkaar het goede te zoeken, maar elkaar niet door verdachtma- kdngen af breken. De heer D. SCHEELE vraagt of in deze de vebbeekling den 'heer Hamelink niet wat par- ten speelt, dat hij het maar alleen zou weten. Spreker is niet voornemens zich bij diens uit- spraken neer te leggen, doch een eigen oordeel te willen behouden. De heer VAN RIET: Zeer juist. De heer HAMELINK heeft het gevoel, dat tegen zijn amendementen gestemd wordt uit antipathie tegen den voorsteller en dat staat dus buiten het belang der zaak. De heer DE JACER merkt op, dat de draag- wijdte van het voorstel van den heer Hame link, niet was te overzien. Burgemeester en wethouders hebben zich nu op het standpunt gesteld, dat een vasiten prijs wordt aangeno men. Dan weet men wat het kost. De heer Hamelink heeft niet bewezen, dat die prijs te duur is. De heer HAMELINK wijst er op, in de toe lichting op zijn voorstel reeds te hebben ge zegd, dat hij de gegeveas mist, om te bereke nen of de prijs al of niet te duur is, maar hij heeft dien aanvaard. Hjj is echter opgeko- men tegen het vastleggen van dien prijs. De heer VERLINDE is ook van oordeel, dat, indien een bepaling bestaat, dat de stroomprijs door verhooging der productiekosten kan stij- gen, ook de mogelijkheid moet blijven bestaan dat die door daling der productiekosten lager kan "wofden. De gemeente geeft inderdaad aan de centrale door het toestaan van dien hoogeren prijs een tegemoetkomring, maar die tegemoetkoming behoeft toch niet in tact te blijven als de reden waarom die gegeven werd niet megr of in min- dere mate bestaan. De gemeente moet van het terugloopen der kosten^ ook kunenn gendeten. De VOORZITTER merkt den heer Verlinde op, dat, als hij het niet met het voorstel van burgemeester en wethouders eens is, hij met een concreet voorstel had moeten komen hoe hij het dan wel wenschte. Had hij dan de oude redactie overgenomen. Dat is nu in verband met de practische resultaten toch oud lood om oud ijzer. De besprekingen over dit punt worden ge- sloten. Verbinding IJzendijke met Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Het had reeds lang de aandacht van Ged. Staten getrokken, dat de gewoontijk als ver- bindingsweg tusschen W. en O. Zeeuwsch- Vla^.nderen aangeduide weg slechts in zoo- verre dien naam met zekere juistheid droeg als het oog gevestigd werd op de verbinding in de richting van en naar Biervliet; van en naar IJzendijke en alzoo van en naar het Z. deel van VV. Zeeuwsch-Vlaanderen is ver binding slecihts mogelijk of via Biervliet of lang's weinig bruikbare en bochtige wegen, welke een bijna even grootfen omweg beduiden en bovendien veelal over dijken loopen. Zij hadden daarom in het najaar van 1924, na een bezoek ter plaatse en bespreking met het gemeemtebestuur van IJzendijke, aan den hoofdingenieur van den prov. waterstaat op- gedragen, een onderzoek in te stelien naar de mogelijkheid van verbetering dezer verbin ding; Ged. Staten stond daarbij tweeerlei mo gelijkheid voor oogen. De weg tusschen IJzendijke en Philippine, of juister tusschen den prov. weg Sohoondijke- IJzendijke-Rijksgrens eenerzijds en den prov. weg tusschen W. en O. Zeeuwsch-Vlaanderen anderzijds zou kunnen loopen over den Linie- dljk naar de Pyramide en vandaar door den Nieuw-Passageulepolder en den Koninginnem polder of ook van de Ponte-Avance, bezuiden den Liniedijk, of door den polder zuid-oost- waarts naar den dijk tusschen dezen polder en den Clarapolder, dan over dezen dijk tot aan den dijk van den Koninginnenpolder, om ver- volgens door laatstgenoemden polder den provincialen verbindingsweg te bereiken. Aan het eerstgenoemde, dat f 205.000 is door den hoofdingenieur de voorkeur gegeven boven het tweede, dat f 331.000 zou kosten. Ged. Staten kunnen zich met deze keuze ge heel vereenigen. Burg, en Webh. van Biervliet hebben op een derde mogelijkheid de aandacht gevestigd; z wenschen de verbinding met W. Zeeuwsch- Vlaanderen over Biervliet te leiden, om dan vandaar een regelredhten, deels nieuw aan te leggen weg te voligen naar IJzendijke door den Geertruidapolder (nieuw), den Oranjepolder en den Groote Jonkvrouwpolder ben. (nieuw). Deze weg zou niet in of bij IJzendijke aan- sluiten aan den Provincialen weg Schoondijke- IJzendijke-Rijksgrens, hij zou aanzienlijk lan- ger zijn dan de hierboven omschrevene en daardoor, alsook wegens het ongunstdge tra- cee, voor doorgaand verkeer ongeschikt zijn; ook zouden natuurlijk de kosten grooter zijn. Mogen Ged. Staten alzoo vaststellen, dat verbetering in den- bestaanden toestand ge wenscht is en komt het hun voor, dat het door den hoofdimgenieur op ,f 295.000 begroote plan als zoodanig aanbeveling verdient, iets anders is het of de provineie dit belangrijik bedrag be- sohikbaar kan stellen. Prov. Staten zullen deze vraag met hen beslist ontkennend willen be- antwoorden. Naar het Ged. Staten voorkomt, zal in de eerste plaats een beroep mogen worden gedaan op het rijk en op de naast belanghebbenden: de gemeente IJzendijke en diverse polders. Van het rijk meenen zij eene bijdrage van drie vierde gedeelten der aaniegkosten te mogen vnagen, van de localiteit een achtste gedeelte. Ook de polders hebben groot belang bij de verbetering; mdaschien ook Philippine, maar deze gemeente zal zich groote opofferingen moeten getroosfen voor de verbetering van de Weststraat aldaar, die een scbakel is in de verbinding tusschen de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen, zooals Ged. Staten zich die ged acht hebben; van haar kant wordt dus reeds door de gemeente Philippine medege- werkt. Van de gemeente IJzendijke nu en de onder- scheklene betrokken polders een bedrag van een achtste der kosten van aanleg te vorderen komit Ged. Staten niet voor onevenredig aan het belang der lichamen bij de verbetering te zijn. Is alzoo f 300.000 noodig voor de verbete ring dam zou dus door het rijk f 225.000 wor den venstrekt, door de provineie f 37.500 en door de localiteit evenzeer f 37.500; het onder- houd van den weg komt na den aanleg bij de provineie. Ged. Staten stellen voor ter zake de noodige voorbereidende rhaatregelen te nemen en zoo- dra mogelijk voorstellen te doen tot verwezen- lijking der ontworpen plannen. (Nadruk ve. boden). TER NEUZEN. Huwelijks-aangiftem. 3 Juli. Cornelis Phi- lippus van Doeselaar, oud 25 j., jm. en Helena van der Hooft, oud 22 j., jd. Hendrik Lensen, oud 20 j., jm. en Elisabeth van der Hooft, oud 19 j., jd. Willem Anthonie Riemens, oud 26 j., jm. en Johanna Margaretha van de Wege, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Juli. Desire de Lavoiir, oud 23 j., jm. en Martha Melanie de Block, oud 19 j., jd. Leendert Oele, oud 29 j., jm. en Pieitemella Jacoba Meertens, oud 22 j., jd. Jan Verstraten, oud 33 j., jm. en Neeltje Dieleman, oud 31 j., jd. Geboorten. 27 Juni. Krijn, z. van Francois van Tatenhove en van Janna Adriana de Reus. 29 Juni. Euginia Christina, d. van Florenitinus de Nijs en van Johanna Francina Jacoba Eli sabeth Harte. 1 Juli. Johanna Susanna, d. van Adriaan Cornelis van Tatenhove en van Antonia Wilhelmina van de Velde. VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, UITVOERINGEN. ENZ. Openbare Verkooping van Land- bouwgewassen te Axel (Drieschou- wen.) Notaris Dregmans. Vergadering der Anti-rev. kiesver- eeniging in de Chr. Bewaarschool te Ter Neuzen. 8 Juli. Openbare verkooping van huishou- delijke goederen te Ter Neuzen. Deur- waarder Huineman. 9 Juli. Openbare verkooping bij instel van een fabrieksterrein, een Cafe met tuin, een perceel grond en een Woonhuisje te Hulst. Notaris Dregmans. Zomerfeest van Chr. Jongelingsver- eenigingen te Oostburg. Avondfeest in d Buiten-Societeit van het Ter Neuzensch Mannenkoor. 10 Juli. Openbare Verkooping van Land- bouwgewassen te Zuiddorpe. Notaris Dumoieijn. 10 Juli. Openbare Verkooping van eenig huisraad te Axel. Notaris Dregmans. 11 Juli. Verpachting van gronden in den Lovenpolder. Diaconie der Ned. Herv. gemeente te Ter Neuzen. 13 Juli. Aanbesteding van het schoonmaken en witten der muren en plafonds in de openbare lagere scholen te Ter Neu zen. Gemeentebestuur van Ter Neuzen. 14 Juli. Vergadering van stembevoegde in- crelanden van den Pierssenspolder te Ter Neuzen. INGEZONDEN MEDEDEELiNGEN, Het beste geneesmiddel voor een traga lever, schele hoofdpijn, verstopping en slecht* spijsvertering is een dosis Foster's Maagpillea. Deze piilen regelen de vloeiing der gal van d« lever naar de ingewanden. Nu en dan eeu dosis Foster's Maagpillen verzekert goede werking van lever en ingewanden, en is het beste voorbehoedmiddel tegen een slechte gezondheid. Prijs per flacon van vijftig ver- suikerde piilen /0.65; te Ter Neuzen bij de Firma A. van OverbeekeLeunis. 11 Inschrijvina voor de levering van Uniformkleeding voor de Prov. Stoom- bootdiensten. Prov. Griffie te Middel- burg. Openbare verkooping van veldvruch- ten te Koewacht. Notaris Dregmans. 16 Juli. Openbare verkooping bij verblijf van een fabrieksterrein, een Cafe met tuin en perceel grond en een Woonhuis te Hulst. Notaris Dregmans. 20 Juli. Openbare verkooping bij instel van Bouw-, Weiland en Sparrebosschen te Selzaete. Notarissen Van der Eecken en De Moor. 21 Juli. Openbare verkooping van een Fa- brieksgebouw met toebehooren te Ter Neuzen. Notaris Van der Moer. 27 Juli. Openbare verkooping bij verblijf van Bouw- en Weiland en Sparrebosschen te Selzaete. Notarissen Van der Eecken en De Moor. Rotterdam, 6 Juli 1925. VEEMARKT. Aangevoerd werden 425 vette runder-;a 295 vette- en graskalveren, 416 schapea en lammeren en 618 varkens. De noteering was als volgt: Koeien le kw. /1,17s tot /l,223;2ekw. /1,12s tot 1,053ekw./I,—tot/0,90 Ossen le kw. 1,15 tot 1,20 2e k*. 1,10 tot 1,3e kw. 0,90 tot /0,80 Kalveren le kw. 1,70 tot /1,90s 2e kw. 1,50 tot 1,25 3e kw. 1,10 tot 0,90; Schapen le kw. /0.95 tot 1,2e kw. 0,85 tot 0,75;3ekw 0,65 tot 0,55 Lamnieren 1,15 tot 1,30 2e kw. tot Varkens le kw. /0,95 tot 0,97; 2e kw. 0,93 tot 0,903e kw. /0,86 tot 0,80 licht soort 0,64 tot 0,68. Vet vee en vette kalveren ojj redelgken aanvoer zeer matigen handel in aile kwa- liteiten, 2e en derde soort bjjna onverkoop- baar. Varkens met redelijken aanvoer en handel, by den aanvarg waren de prijzen hoog, doch later liepen ze terug. De han del voor Londen was slecht. Schapen en lammeren met matigen aanvoer en handel. FJJNE ZADEN. Lijnzaadvoer tot Brain Mosterdzaad tot Geet Mosterdzaad 33,tot 36,Blauw- maanzaad 50,tot 51,Koolzaad tot Karwjjzaad 28, tot 29,Kanariezaad 24,tot 25,Zonnebloempittenzhj>u 18, tot 19,Buitenl. Boekweit 13, VLAS. Aangevoerd: Blauw 200 K.G., 1,30 tot /1,70. Zeeuwsch wit K.G. tot Hollandsch Geel 8000 E.G., 1,30 tot 1,70. Groningsch 1500 K.G. 1,25 tot 1,60. Dauwroot K.G. tot AARDAPPELEN. Red Star tot per mad. Westlandsche zand 9 tot 12 cent. West- landsche poters 5 tot 9 cent. Westlandsche klei 6 tot 9 cent. Malta Spring 14 tot 16 cent. Duke of York 8 tot 10 cent per K G. AJLTN. Aanvoer geriDg. Malta 4.— per on- geveer 70 K.G. E1EREN. Zeeuwsche en Overmaassche dooreen 6,50 tot 7,75. Hulst, 6 Juli 1925. EIERVE1L1NG V. P. N. Aangevoerd 20000 stuksprijs 6,31 per 100 stuks. Amsterdam. 6 Juli 2 uur. Bieden. Londen 12,03 Berlyn 59,40 Parys 11,90 Brussel 11,80 Weenen (per 100 sch.) 35,13 Vreemd Bankpapler. Duitsch Fransch 11,90 Belgisch 11,81 Oostenrykseh (per 100 sch.) Laten. 35.16 A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJ—TER NEUZEN. s.s. HELENA in lossing te St. Vincent, s.s. MAGDALENA in lossing te Bue- nos-Ayres. s.s. TERNEUZEN wordt heden te Livorno verwacht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 3