Hoofdpijn 'SEMENIDE BERICHTEN. HET VERDRAG TUSSCBEN NEDERd LAND EN BELGIE. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. bedaart spoedig door gebruik van een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten. Buisje 60 ct. oude jaarsavond kerk eleetrische verlichting. In verband met een hem gedaan verzoek hield de predikant op 8 en 15 Januari 11. een gemeenteavond, waarop de zaak van het eleetriscli licht werd besproken. Hy schetste hoe verder een gecombineerdle vergadering van kerkvoogden, notabeien en kerkeraadsleden leidden tot het benoemen eener commi-sie, het inzamelen van gelden en het bijeenbrengen eener som van f 1423,07. Op 13 Febr. 11. werd besloten Het is te hopen, dat de nog niet aan- gesloten gemeenten het nut en gemak van een watervoorziening spoedig zullen inzien, daar, indien men zou willen aansluiten als eenmaal de waterleiding bestaat, dit niet anders zou kunnen geschieden, dan onder veel bezwarender voorwaarden en de tijd en in zooverre kannen wij allerminst be amen de meded-eling van Gedeputeerden aan I w College, dat de Provincie betaalt voor alle patienten, terwijl het voor elke Gemeente afzonderlijk veelal slechts gaat om een luttel getal lijders. Wij zouden daartegenover willen stellen, dat' hetPro- kon houden by zal leeren dat op den duur toch alle ge- vinciaal budget ook zooveel grooter is dan meenten zullen willen aansluiten. LOTIlSlG EN FRIJSTELLTng"TaT^ DEN D1ENSTPLICHT. Thans is vastgesteld. dat voor de lichting 192(3 de loting een maand vervroegd zal worden. Zij zal dit jaar dus niet in Sept., maar reeds in Aug. plaats hebben. Ook is wijziging gebracht in^den termijn voor het aanvragen van vrijstelling wegens kostwsnnerschap en persoonlijke onmisbaar- de eleetrische verlichtiDg zoo spoedig moge beid. Deze vrijstelling moet voor de lichtinc lyk te laten aanleggen. Door de reeds 1926 zooveel mogelijk worden aangevraagcL (TP n no m d o li f i I i__ o genoemde. heeren Verlinde en Deij, werd, met den heer Jaes. Leums, onderhandeld met den administrateur der centrale omt'rent den aanleg. fgjj Het werk is thans voltooid. Met een dankbaar hart werd dit voltooide werk opgedragen aan de kerkvoogdij. Ds. 1 immerman richtte een woord van dank aan alien, zoowel armen, als rijken, die zoo mild en blijmoedig, ieder naar ziju vermogen, hun gaven hebben geofferd. Dank aan de administrateur, den heer Van der Lubbe, voor het prachtig ontwerp, waardSor alles zoo'n sehoon geheel vormt. Hartelijk dank ook aan de monteurs Denis Kramers en Potters, die met toe- wrjding en kennis het werk tot aller tevre- denheid hebben uitgevoerd, zoodat zij alien lof verdienen, en aan de gezellen J3!ok en De Butter, die hun gevaarvol werk zoo verdienstelijk hebben uitgevoerd. Voorts een woord van dank aan den heer P. L. Buitendijk, die, met zijn warm hart voor de kerk, belangeloos het geheele stellingwerk in gebruik heeft afgestaan. Een woord van dank aan alien die op een of andere wijze aan de tot standkoming hebben bijgedragen, en aan de lichtcom- missie in het byzonder, met de bede, dat God in alles Zijn Zegen zal schenken in den vollen zin des woords De Z. Eerw. redenaar wijdde vervolgens uit over het voorrecht dat we het licht bezitten en ook vooral de oogen om het te zrnn, hetgeen een groote zegen is Hij liet tot slot zingen Gezang 180 1 Ds. Timmerman deelde nog mede, dat thans besloten is tot het vormen van een orgelfonds, om te komen tot de hoogst noodige aanschaffing van een nieuw orgel. De daarvoor ontvangen gelden zulleD af zonderlijk rentegevend worden belegd. De voor dat doel Zaterdag gehouden collecte bracht 60,60 op. FESTIVAL. Naar we vernemen belooft het op ini- tiatief der vereeniging „Ter Neuzen V ooruit uitgeschreven festival, te hou den op Zaterdag 15 Augustus a.s. een succes te worden. Behalve de plaatse- lijke vereenigingen muziekgezeischap „De vereenigde werKlieden zangvereeniging ..Geduld Overwint," „Ter Neuzens Man- nenkoor en de zangvereeniging Poly hymnia van Sluiskil, hebben tot nu toe voor deelneming ingeschreven 9 muziek- en 5 zangvereenigingen, uit Oostelijk- en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, Zuid- Beveland en Belgie, totaal alzoo 18 ver eenigingen, waaronder gunstig bekende. ONWEER. Lie onweersbui die ongeveer den ge- heeien Vrijdagnamiddag ook boven onze gemeente hing. doch niet tot de zware Duien kon gerekend worden, schijnt in het Oostelijke deel van Zeeuwsch-Vlaan deren van groote hevigheid te zijn ge- weest. Naar uit St. Jansteen aan Zel. gemeld wordt ging het onweer daar gepaard met geweldige strotbuien, waardoor de goten het water niet konden wegleiden en de straten in een oogwenk blank stonden. Op verschillende plaatsen werd door den regen de oogst plat geslagen. Vele grootere en kleine ongelukken kwamen voor. Vooreerst talrijke lichtstoringen bij de eleetrische geleidingen, en verder een paar brandjes. o.a. bij de heeren L. B. en A. Vonck een zwingstal, waarbij nog al wat vlas verloren is gegaan, dat niet ver- zekerd was. Bij den heer F. de R., sloeg de blik- sem in huis en richtte veel schade aan, zonder evenwel brand te veroorzaken. De bewoners kwamen gelukkig met den schrik vrij. Twee schilders, n.l. de heer Vijlder en De Wind, die aan 't werk waren werden zoo zeer getroffen, dat de eerste neer sloeg en kwetsuren opliep, Bij den heer Anth. sloeg ook de blik- sem in huis en trof een der kinderen. waarvoor geneeskundigen bijstand moest worden ingeroepen. Nog op een naar andere plaatsen sloeg het hemelvuur in. Een koe van den heer B. v. A. sloeg in de weide dood. GESLAAGD. omstreeks 3 maanden voor het tijdstip, waarop de ingeschrevene zal worden ingelijfd. DE AANHANG VAN Ds. KERSTEN. Hoe groot de aanliang van Ds. Kersten op# het eiland Tholen wel is, kan bieruit - BBI1WJ1 blijken dat bij de Kamerverkiezingen op I namelyk aan lampjes' aanmerkelijke schade 11 Q f A V I A H I L I rt i? O O IT* I 1 van kleine gemeenten. En nu moge het waar zyn, dat ook de Provicciale financien in minder gunstigen toestand verkeeren, de bestendiging eener bestaande uitgaaf beteekent voor de Pro vincie kleiner bezwaar dan de schepping eener nieuwe voor de Gemeenten. Op grond van het bovenstaande herhalen wij het in den aanhef dezes gedane drin- gend verzoek om het voorstel van Ged. Staten te verwerpen. (Mid. Crt.) ZAAMSLAG. rijdag 1 1 toen een lievig onweder over onze gemeente los orak, sic eg de bliksem in de schoorsteen bij de wed. F. Bakker in de Ter Neuzensche straat. Brand werd niet veroorzaakt. Tevens werd in die om geving binnenshuis aan het licht, voor het eiland Tholen 6398 geldige stemmen werden uitgebracht, waarna op de lyst D-. Kersten niet minder dan 2315 stemmen, alzoo ruim 35 pCt. Hiervan spannen de kroon de gemeenten St Maartensdijk met 1162 stemmen en 505 op de lijst Kersten en St. Annaland met resp." 1053 en 464 stemmen. De heer Mr. Joh. Adriaanse, lid van dje Prov. Staten van Zeeland, heeft den voor- zitter van dat college er mede in kennis gesteld, das hij in de aanstaande zitting dier Staten verlof zal vragen om de navol- gende vragen te mogen stellen aan Ged. Staten lo. Zijn Ged. Staten bereid mededeeling te doen of hun advies is gevraagd over het bij Koninklijke boodschap van 28 April 1928 aan deTweede Kamer aangeboden wets- oniwerp tot goedkeuring van het op 3 April 1925 te 's-Gravenhage tusscheu de Ministers van Buitenlandsche Zaken van Nederland en Belgie gesloten Verdrag tot herziening van het Verdrag van 1839 2o. Zoo ja, kan aan de Staten reeds mededeeling van dit advies geschieden of kunnen de Staten dit zoo spoedig mogelyk verwachten, zij het in geheime zitting? 3o. Zoo geen dergelijk advies is gevraagd, zijn heeren Gedeputeerden niet van oordeel dat ten spoedigste tegen dat ook voor de belangen van de provincie Zeeland zoo gewichtig Verdrag, o. a. wat betrefc even- tueele belangrijke gevolgen van de instelling van een scheidsgerecht, vanwege de Staten dezer provincie dient te worden opgekomen KRAN KZINNIGEN VERPLEGING. In verband met bet door Gedeputeerden aan de Provinciale Staten van Zeeland ge daan voorstel tot nadere regeling der bij- toegebracht. Bij Kon. besluit van 23 Juni is aan A. Horussen, landbouwersknecht in dienst van den heer C. F. Michielsen alhier, de bronzen eeremedaille, yerbonden aan de Orde van Oranje Nassau, toegekecd. AXEL Donderdag herdacht mej. Kolfer-Moerdijk haar 25-jarige ambtsbediening als verlo's- kundige. Een jaar te Domburg, 3 te Dubbeldam en 21 te Axel heeft zij onge veer 2000 maal hulp verschaft. Van ver schillende zij den genoot zij veel belang- stelling; o.m. ontving zip van haarZeeuwsche collega s een prachtig bloemstuk met zilveren couvert s Avonds werd door muziek- en zangvereeniging een serenade gebracht. De kinderen van de beide bewaarscholen ont- vingen van de jubilaresse een kleine tractatie. ST. JANSTEEN. De te Amsterdam 'tot arts bevorderde heer P. A. staal ran St Jansteen is be- stemd tot res. off. van gez. 2e kl. bij het leger hier te lande. HULST. Bij Kon. besluit is benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Hulst de heer M. L. Maertens. admini strateur te Hulst en waarnemend griffier bij het kantongerecht aldaar. ZUIDDORPE. Uitslag van den prijskamp gehouden door de duivenmaatschappij „Elk naar zijn krachten" uit Arras. Oude duiven: 1. 14. L. Bauderingheen te St. Jansteen, 2. 6. 41, Pr. van Goethem te Koewacht, 3, 31, 55, 57, Gebr. Stevens te Sint Jan steen, 4, Jos. Gijsel te Koewacht, 5. Jos. van Doorsselaer te Axel, Kijkuit, 7, 36, Aiph. Zaman te Sint Jansteen, 8, Ais. Thi- ron te Zuiddorpe, 9, Ph. Gransaert te Koewacht (B.)10, 51, Joh. van den Aan de Universiteit van Amsterdam slaagde voor het candidaatsexamen scciale geographie de heer J. Wisse van Zaamslag. vroeger alhier. INDUSTRIE EN HUISHOUDSCHOOL. Te Amsterdam slaagde voor het examen als leerares aan de Industrie en Huishoud- school onze vroegere stadgenoote mej. Joz. J. de Kort, thans te Vlissingen. DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE WATERLEIDING. Men bericht ons dat wederom een ge meente is toegetreden, namelijk Ossenisse. Verwacht wordt dat spoedig nog meer- dere gemeenten volgen zullen. waarna men zal overgaan tot oprichting der N. V. drage in de verplegingskosten van armlastige Branden te Jagertje. 11, 12, Joh. Thuy te krankzinnigen. hebben Purgemeester en 1 Wethouders van Middelburg het navolgende adres gezonden aan Provinciale Staten. Naar aanleiding van het voorstel d.d. 29 Mei 1925 no. 186 (bijlage no. 25 a), door heeren Gedeputeerde Staten van Zee- land aan I w College gedaan nopens eene nadere regeling der Provinciale bijdrage in de kosten der verpleging van armlastige krankzinnigen, zij het ons vergund U bij dezen met den meesten aandrang te ver- zoeken het daarbij ter vaststelling aange boden ontwerp-bcsluit niet aan te nemen. Waar Gedeputeerde Staten in hun voor stel toelichten hoe het in den loop der jaren gegaan is met de bijdragen der Pro vincie Zeeland in de vorenvermelde verple gingskosten, kunnen wij ons ervan ontsiagen rekenen daarover hier nogmaals in bijzon- derheden te creden. 0%s tot de zaak zelve bepalende, wenschen wij op te merken, dat het voorgestelde de strekking heeft de uitgaven der Provincie voor verpleging zeer belangrijk in tekrimpen hetgeen tot onvermijdelijk gevolg zal hebben, dat de Gemeenten een veel hooger aandeel in de totale verplegingskosten zouden heb ben te dragen dan tot heden het geval was. Al ontkennen wij niet, dat ingevolge ait. 39 der Armenwet op de Gemefnte de plicht rust tot voile betaling der verple gingskosten en de bydrage der Provincie dus in zekeren zin een liberaliteit is, wij meenen er toch anderzijds den vollen na- druk op te mogen leggen, dat tot 1 Jan. 1920 de Gemeenten f 155 per jaar en per patient betaalden, dat nadien die som werd gebracht op de helft der verplegingskosten, te stellen op 1/i maal f840 of f420 per patient per jaar en dat thans wordt voor- gesteld om de Prov. bjjdrage, eveneens te stellen op f 420, kortweg te halveeren en te verminderen tot ten hoogste f 210. Het door Gedeputeerden gegeven over- zieht van de regeling der bijdragen in andere Provineien doet voorts zien, dat, wordt het voorstel van dat College aan- vaard. Zeeland met Groningen, Drenthe, Limburg en Noord-Holland tot de Pro vineien zal behooren, die geldelijk aan den onderhavigen tak van overheidszorg zeer weinig bijdragen. Aanneming van het voorstel beteekent voor de ingezetenen van de Provincie al- leen een verschuiving van lasten geen ver- mindering. De som van rond 67000 welke de Provincie minder zal hebben te betalen, zal door de gemeenten meer moeten worden opgebracht. Voor onze Gemeente zal zulks, berekend naar den toestand van heden. een verschil maken van rond /111 50. Mutatis mutann-'s geldt het hierboven gezegde voor alle Gemeenten in Zeeland Sint Jansteen, 13, 42, Pol. van Goethem te Koewacht B.15, Alph. van Goet hem te Sint Jansteen, 16, Act. Zaman te Koewacht, 17, 48, Jos. van Goethem te Sint Jansteen, 18, S. Janssens te Sint Jan steen, 19, C. Strooband te Sint Jansteen, 20, 53. R. Gijsl, te Overslag (B.), 2l, Alph. de Kindt te Sint Jansteen, 22, Em. van Elsland te Sint Jansteen, 23, 58, Ais. Poppe te Sint Jansteen. 24, 32, 44 Aug. Rombout te Stekene (B.25, 34, Joh. Audenaerde te Koewacht, 26, Jos. de Kindt te Sint Jansteen, 27, Au$. van der Bilt te Koewacht, 28, Theo Gijsel te Koe wacht, 29. Const. Fermont te Overslag, 30, 62, A. Kint te Zuiddorpe, 33, 46, Fl. Claeijs te Zuiddorpe, 35, Fr. de Smet te Sint jansteen, 37, 43. J. van Acker te Sint Jansteen, 38, Bogaert te Stekene B.39. Fr. de Block te Sint Jansteen, 40, 54 P. Zwartele te Sint Jansteen, 45, Fr. Verschuren te Clinge, 47, Dom. van Overloop te Koewacht, 49, Abr. Hommel te Zuiddorpe, 50, Alph. de Guchtenaere te Koewacht, 52. L. Keijser te Axel, 56, T. Gransaert te Koewacht (B.), 59, A. van den Vijver te Zuiddorpe, 60, A. Boone te Koewacht, 61, Cam. de Letter Overslag. De eerste duif kwam aan om 9 u. 14 minuten en 16 seconden en had gevlogen met een snelheid van 1166,2 over een af- stand van 139,090. De laatste duif kwam aan om 9 u. 19v minuten 57 seconden en had gevlogen met een snelheid van 1059,02 over een afstand van 132.346. Jonge duiven: 1. 11,- L. Bauderingheen te Sint Jan steen. 2, A. van der Bilt te Koewacht, 3. Jan Thuy te Sint Jansteen, 4, S. Jansens te Sint Jansteen, 5, Th. Verschueren te Clinge, 6, Th. Gransaert te Koewacht (B.), 7. P. Plock te Zuiddoroe, 8. D. van Overloop te Koewacht, 9, Joh. Thuv te St. Jansteen, 10, A. E. van Nieulande te Zuiddoroe, 12 en overduif C. Stroowinder te Zuiddorpe. De eerste duif kwam aan om 9 u. 18 minuten 8 seconden en had gevlogen met een snelheid van 1129.5 over een afstand van 139,090. De laatste duif kwam aan om 9 u. 26 minuten 8 seconden en had gevlogen met een snelheid van 1008,8 over een afstand van 132,294. GOED AFGELOOPEN. Een ongeveer 4jarig kindje viel op den hoek der Ginnekenstraat en het Van Coothplein te Breda, van een bagagedra- ger eener fiets. Het scheelde maar zeer weinig, of het kind werd door een pas- seerende tram overreden. Het mutsje van het kind lag reeds onder de wielen. Door het krachtiq remmen van den bestuurder werd gelukkig erger voorkomen. i EEN STUDENT EN EEN MEiSJE VERDRONKEN. Donderdagmiddag omstreeks vijf uur heeft op de Waal een ernstig ongeluk plaats gehad. De ongeveer 20jarige stu dent der R. K. Universiteit te Nijm'egen f. f. was in een cano aan het spelevaren met de 22jarige mej. M. A. Vermoedelijk is de cano omgeslagen. De twee inzitten- den geraakten te water en verdronken. De machinist van een passeerende rransche sleepboot riep om hulp. waarop personen van den kant in booten toe- schoten. Toen zij op de plaats van het ongeluk aankwamen, was er van de dren- kelingen niets meer te ziem Later zijn de lijken opgehaald. Dat varf den jongeman werd naar het R. K., dat van het meisje naar het Protestantsch ziekenhuis ver- voerd. AANRANDER GEARRESTEERD. Dezer dagen werd de omgeving van Bathem onveilig gemaakt door een tot nog toe onbijkend sujet, die o.m. poogde een paar kinderen en een ongeveer 20jarig meisje aan te randen. Ook werd nog een laaghartige aanranding gepleegd op de echtgenoote van V., wonende te Deventer. De dader. van de laatste aan randing, zekere P. A. P., wonende te Zut- fen, is thans door den gemeente veld- wachter L. gearresteerd en naar Bathem gevoerd ter confrontatie. De aanranding op mej. Van V. heeft hij reeds bekend. Hij zal ter beschikking van den officier van justitie te Zutfen worden gesteld. OVERREDEN. Dinsdagmiddag is te Deventer het dochtertje van de familie Ten Cate Hoe- demaker, dat met haar fiets een verbiri- dingsweg bij de Brinkpoortstraat wilde oversteken, door de auto van Dr. Sickin- ga uit Almen aangereden. Noch het meisje, noch de automobilist hebben gelet op de teekens en het waarschuwend ge- roep van den verkeersagent. Het meisje werd opgenomen in het ziekenhuis. waar het Dinsdagnacht aan de gevolgen is overleden. Woensdag heeft de justitie uit Zutphen een onderzoek ter plaatse ingesteld. IN EEN KETEL KOKEND WATER GEVALLEN. Vrijdag is de werkman K., stoker aan de mandeofabriek van de fa. v. Wagenberg te Vljjmen by zijn werkzaamheden gestrui- keld en voororer in 6en ketel kokend water gevallen. Vreeselijk verbrand over het ge heele licbaam werd de man per auto naar het gasthuis vervoerd. Zyn toestand is hoogst ernstig. slipte de auto en kantelde om. De 15 in- zittenden en de bestuurder werden op de straatsteenen geslingerd. Daar de wagen tegen den boord van het gaanpad terecht kwam, verplaatste hij zich nogmaals en kwam terecht op de ongelukkige toeristen die luidkeels om hulp riepen. Voorbijgan- gers en politieagenten kwamen toege- sneld. De auto moest opgetild worden om de slachtoffers te bevrijden. Verscheidene onder hen zijn zwaar gekwetst. Zij wer den naar het St. Janshospitaal overge- bracht, waar vastgesteld werd, dat Fran cois Hesbeen een schedelbreuk had opge- loopen .terwijl zijn vrouw ook ernstig was gekwetst aan het hoofd en over het heele lichaam. De andere personen werden minder zwaar gekwetst en werden, na verpleging, naar hun woning overge- bracht. Als door een wonder is de be stuurder vande auto ongedeerd gebleven. Hij is verzocht zich ter beschikking te houden van het parket. De auto is zwaar beschadigd. Dinsdagochtend was de toe stand van de echtgenooten Hersbeen steeds zeer zorgwekkend. De andere ge- kwetsten, die in het hospitaal worden ver- pleegd, bevinden zich beter. GEMEENTERAAD VAN TER-NEUZEN. Vergadering van Donderdag 25 Juni 1925, des namiddags 7 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meeAer. Tegenwoordig de leden: J. J. de Jager, D van Aken, D Scheele, L. J. Geelhoedt, R.' Scheele C. A Verlinde, E. L. Freriks, H. J. Golsen, N. A. Hameilink, L. J. van Driel, E. N. van Dyke en J. van Riet. Afwezig de heer P. van Cadsand. (3. Vervolg.) In bahandeling komt art. 3, met art. 3a. De heer HAiVlELINK. wijst er op, dat burge- measter en wethouders met het voorstellen van arc. 3a nog met alle omstandigheden onder- vangen. Daarin staat wel, dat men een over- eenkomst kan stuiten met de P. Z. E. M indien de ooncessionaris schriftelyk verklaart, dat de stroomlevenng bezwaren ontmoet, maar daa- door wordt niet opgelost, de kwestie, dat de Industrieele Maatschappij wel stroom kan leveren. maar onder zoodanig bezwarende voor waarden, dat de belanghebbende die voor- waarden, wegens de garantie van minstens M k der kosten van aanleg van het net, niet accepteeren kan. Zoo iemand kan zich dan niet op igrond dezer bepaling bij de P. Z. E. M. aan sluiten, ook al zijn hare voorwaarden accen- tabel. GEEN DOMME EEND! 't Was in het Noorderplantsoen te Gro ningen. Een eendenmoedertje zwom in een van de gtachten vergezeld van 9 donsbalfetjes (Cngec). Plotseling komt er iets zwarts ?uit de lucht valien". 't Is een kraai (of een roek). Hij neemt een van de jon- gen in den bek en poetst de plaat. Maar 't eendenmoedertje Het bet daar riet by zitten. Ze vliegt den zwarten ditf aehterna en deze, verbouwereerd misschien, laat het jong weer in 't wafcer valien. Intusschen schijnt het, dat de eend van meening was, dat er recht gedaan moest worden; ze zel de achtervolging voort, kreeg den zwartrok ,/te pakken" en sarnen pionsten ze weer in de gracht. Wat er nu verder gebeurde, weten wij niet precies. Maar even later dreef er in de grecht een doode kraai. AERKIEZINGSVAR1A. Uit Nijmegen wordt aan het Hdbl. gemeld; Door onjuiste iudeeling van de stem- districten in de gemeente Nijmegen is de toeloop aan het stembureau Dobbelmanweg zoo groot geweest, dat er kiezers zijn ge- weest, die 5 uur hebben staan wachten alvorens zij aan de beurt kwamen. Ver scheidene vrouwen zijn flauw gevallen. Om 5 uur werd de toegang gesloten. Er waren toen nog zooveel lie/hebbers, dat eerst tegen 9 uur ieder der aanwezigen had gestemd. Men schat het aantal van hen, die wilden stemmen, maar geen 5 uur den tijd hadden en weer zijn weggegaan, op 200. VAN SCHEEPSJONGEN TOT ONDER KON1NG. In Amerika zijn alle millionnairs. naar hun biograf en te oordeeUn, m hun jonge jaren krantenjoDgen of sehoenpoetser ge weest Eu zij achten het in den regel een eer om er achtetaf gelukkig mee tegeuren. Dat de tegenwoordige ocder-koning van Britsch-Indie, Loid Reading, als knaap... scheepsjongen is geweest, zal ook velen niet bekend zijn. Hij heeft het dezer dagen zelf verteld, toen hij, met verlof in Eoge- land, een bezoek bracht aan Reading, waar hjj zyn bezittmgen heeft. In een redevoe- ring verklaarde hij openhariig dat hy des- tijds, toen hjj tot onderkoning werd be noemd, ge>-n bijzondere bekwaamheden voor dezen post kon doen gelden en evenmin in eenig verband met Indie stond. Hij was er e>ns geweest als jongen van 17 jaar. Hij diende toen als scheepsmaatje op een zeilsch'p, dat van Rio de Janeiro naar Cal cutta voer. Zjjn voornaamste werk was het dt-k te schrobbeD, touwen inhaleu en zeilen «t ijken. In zijn stoutste droomen had hy nooit gedacht dat hij eens in Ind e zou te- rugkeeren a's hoofd der regeering en ver- tegenwrordiger van den koning. AUTO-ONGELUK. Te Brussel heeft zich een vreeselijk ongeluk voorgedaan aan den hoek van de Dixmuidelaan en de Handelskaai. aldus meldt het Laatste Nieuws" Een vracht- auto had Maandagochtend een 15tal per sonen naar Ostende gevoerd. Woens- dagnacht kwam omstreeks 12 u. de auto langs de Dixmuidelaan: gereden, om de Antwerpsche laan in te rijden. Hoe het gebeurde weet niemand. Plotseling echter Er doet zich hier nu juist zoo'n kwestie voor, waarvan de Centrale ook weer zelf de schuld is! Zij heeft de werf, bij de Hoeksche brug. die een goede afnemer Zou zyn, overgelaten aan de P. Z. E. M., maar maakt aanspraak op aanslui- tring van de fabriek der Societe Laitiere Ho[- landia, op het terrain van den heer P. P. A. Dieleman en her depot van „De Automaat," met omliggende perceelen, en daardoor den besten klant aan een ander overgeiven, terwijl het verbruik van de werf, indien dat ook kwam ten bate van een daar aan te leggen leiding een flinke tegemoetkoming zou zijn voor dek- king der kosten. Het gevolg kan zijn, dat aan- sluitinp- bij 'de centrale voor de overblijvende perceelen, met het oog op de verlangde garan tie, veel te duur wordt en dus moet worden nagelaten, terwijl aansluiting bij de P. Z. E. M. wel mogelijk zou zijn. Hij acht daarom deze bepaling foutief. In dien een particulier veel goedkooper bij de P. Z. E. M. terecht kan, omdat die daar toch reeds een leiding heeft, zou het mogelyk moe ten zijn daarbij aan te sluiten, als de prijs, die de Industrieele Maatschappij vraagt, van dien aard is, dat deze voor den belanghebbende be- zwarend wordt. Dat is toch volkomen logisch. De VOORZITTER acht zoo'n bepaling niet mogelijk, en wijst er op dat, indien de In- dustrieele^ Maatschappij niet kan leveren, be langhebbende een accoord mag maken met de P. Z. E. M. De heer HAMELINK wil dat laatste wel toestemmen, maar herhaalt, dat hij iets geheel anders bedoeld. In de door hem bedoelde ge vallen kan de Industrieele Maatschappij wel leveren, als de belanghebbende maar iedere garantie betalen wil. Doch hoe moet het, als die garantie te hoog wordt? Als b.v. de ge noemde instelingen hij de P. Z. E. M. terecht kunnen voor f 200, maar de Industrieele Maat schappij zou f 1000 moeten vorderen De VOORZITTER merkt op, dat de In dustrieele Maatschappij geen instelling van liefdadigheid is. De heer HAMELINK verlangt dit ook niet, maar wenscht alleen aan te toonen, dat het voorstel van burgemeester en wethouders niet alle moeilijkheden ondervangt. Dan zal het toch blijven bestaan, dat industrieelen niet bij de P. Z. E, M. mogen aansluiten en het wegens de garantiebepaling bij de centrale niet kun nen, omdat het geeischte bedrag boven hun iraagkracht gaat. Dat is toch niet billijk. De heer CoLSEN is ook overtuigd, dat, nu de P. Z. E. M. in die omgeving vaster voet heeft gekregen, deze veel goedkooper zal kun nen leveren dan de Industrieele Maatschappij, die er nog een leiding moet maken. Dat was aan den overkant van Sluiskil ook zoo; de P. Z. E. M. kan daar nu ook goedkooper leveren dan toen er nog geen kabel door het kanaal was. De heer VERLINDE meent, dat er van de Industrieele Maatschappij toch ook reed® een kabel door den middenkanaalarm ligt. De VOORZITTER bevestigt dit, daarvan wordt ook de straatverlichting voorzien. Nu heeft de Industrieele Maatschappij waarschijn- lijk meer tijd en gelegenheid gehad om een en ander na te gaan en is tot de conclusie ge- komen, dat ze die omgeving wel van stroom kan voorzien. Spreker stemt toe, dat het vermoede- Ifjik voordeeliger zou geweest zijn, indien ze alle drie die grootverbruikers had kunnen aan sluiten. In elk geval kunnen belanghebbenden, als de Industrieele Maatschappij weigert, naar de P. Z. E. M. gaan. De heer HAMELINK meent, dat burgemees ter en wethouders, die blijkens het betoog van den voorzitter meenen een moeilijkheid te heb ben uit den weg geruimd, een nieuwe hebben geschapen. De VOORZITTER ziet dat niet in; als de Industrieele Maatschappij niet levert, kunnen de menschen naar een ander gaan. Hij wil het eerste gedeelte van art. 3 en 3a in stemming brengen. Het voorstel wordt aangenomen met 11 stemmen tegen 1. Voor stemmen de heeren Freriks, Hamelnnk, Van Driel, Van Dijke, De Jager, Van Aken, D. Scheele, Geelhoedt, R. Scheele en Verlinde; tegen stemt de heer Colsen. Art. 4., waarop door den heer Hamelink een amendement is voorgesteld. De VOORZITTER acht de bepaling omtrent de sterkte van den stroom in de concessievoor- waarden niet noodig, aangezien dit reeds id het Reglement van Aansluiting en stroom- levering geregeld is.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 2