ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 7779. oensdag 1 Juli 19&5 65* Jaarg&a Bekendmaking. ORANKWET. HIMDERWET. HINDERWET. DE INDRINGER PlIiMli tr ABQMNEMENTSPRIJS: FEUILL ETON. 8INNENLAND. BUITENLAND. Als Uw Voor binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f6,60 per jaar Voor Ned. Indie en Amerika /2,70 per 3 maanden Voor 't overig buitenland /3,35 per 3 maanden Abonnementen voor't buitenland alleen bij vooruitbetaling. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Maandag 13 Juli 1925, des namiddags 3 uur, ten ge- meentehuize aanbesteden Het schoonmaken en witten der muren en plafonds in de Openbare Lagere Scholen C. te Ter Neuzen en D. te Sluiskil. Het bestek no. 2 ligt tergemeen»e-secre- tarie ter inzage. Nadere inlichtingen verstrektdeGenieente- Bouwmeester. Ter Neuzen, den 30 Juni 1925. Burgemeester en We'houders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEV1JLLE, Secretaris. Uit het Engelsch van Harold Bindloss. o 41) Vervolg.) Onbeweeglijk bleven de omstanders toekijken; niemand waagde een inzet, ver- geleken bij dit, zou elk bedrag, dat zij zouden aandurven, kinderspel zijn. Geen van alien had oog voor iets anders dan voor den jongen man, die in een kaars- rechte houding was blijven staan; alleen Witham keek naar het bleeke gezicht van den man aan het hoofd van de tafel. Een oogenblik lang zag hij een schittering van triomf in de koele grijze oogen, en of- schoon de man zich bijna onmiddellijk weer wist te beheerschen. was die korte glimp voldoende geweest, om Witham tot handelen te doen besluiten. Weer begon het schudden en daarna het keeren van de kaarteneven heerschte er een ge- spannen, ademlooze stilte. toen liet de jonge man zich. kreunend. op zijn stoel terugvallen. Weer mis," zeide hij heesch. „Op- houden nuik heb alles verloren." Maar op dat oogenblik werd er een forsche, gebruinde hand op de tafel gelegd en toen alle aanzittenden verbaasd opke- ken, hoorden ze een koele, gebiedende stem, die zeide: ,,Laat dat pak kaarten liggenen nu het tweede uit je zak." DETWEEDE KAMER- VERKIEZINGEN. De stemmencijfers van 1922. In verband met de heden plaats gehad hebbende verkiezingen voor de Tweede Kamer herinneren wij er aan, dat de thans nog tot den derden Dinsdaa in September zitting hebbende Kamer als volgt is sa- j mengesteld: Roomsch Kathoiieken 32 Anti-Revolutionairen 16 Christelijk-Historischen 11 Rechtste coalitie Sociaal-Democraten Liberalen Vrijheidsbond) Vrijzinnig-Democraten Plattelanders Communisten 59 20 11 5 2 2 Oppositie 40 Staatkundig Geref. Partij 1 Bij de stembus van 1922 werden in totaal uitgeoracht 2.929.569 stemmen, waarvan op de Roomsch-Katholieken Anti-rev olutionairen Christelijk-Historischen Sociaal-democraten 874745 stemmen 402277 318669 567769 Liberalen Vrijheidsb.) 271358 Vrijzinnig-democraten 134595 Plattelanders 45816 Communisten 53664 Staatk. Geref. Partij 26744 BEZUINIGINGSCOMMISSIE. Bij Kon. besluit van 13 Juni is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend respec- tievelijk als voorzitter, onder-voorzitter en leden der Staatscommissie, ingesteld bij Kon. besluit van 20 December 1920, no. 81 (Bezuinigingscommissie)aan: Mr. P, Rink, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal; Mr. W. L. baron De Vos van Steen- wijk, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal: Mr. P. J. Oud, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; R. Zuyderhoff, lid van de Algemeene Rekenkamer; ir. L. A. Fruytier, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal: M. G. de Bloeme: met dankbetuiging voor de vele en ge- wichtige diensten, aan den lande be- wezen. Bij Kon. besluit van 23 Juni is benoemd tot lid en voorzitter van de Staatscommis sie voornoemd de heer W. F. Pop, oud- Minister van Oorlog. Ongelooflijk vlug greep de speler naar zijn heupzak, maar t eenige wat hij met die beweging bereikte, was, dat de catastrophe erdoor verhaast werd, want met even groote vaardigheid sloten de gebruinde vingers zich dm den bundel bankbiljetten, en toen de omstanders, te overbluft om een geluid te geven, op- keken, zagen zij, dat Witham zich. met een strak gezicht. over de tafel heenboog. Maar op dat oogenblik helde de tafel onder Witham's handen opeens over; hij verloor zijn evenwicht en viel tegen den man in smoking aan; het pak kaarten gleed op den grondmaar geen secon- de er na stonden ze weer tegenover el- kaar. Witham ongewapend. de man met iets in zijn hand, dat gevaarlijk schitterde. Waarschijnlijk dacht hij er niet aan om het wapen te gebruiken; meestal in het psychische effect al genoeg en daarbij is het onnoodig gebruik-maken van een re volver iets dat door de bewoners van de Ganadeesche prairie niet geduld wordt. Hoe 't ook zij, zijn tegenstander liet hem geen tijd, om tot een besluit te komen de bruine, gespierde hand schoot uit en het volgende oogenblik worstelde de man te vergeefs om los te komen. Hij had kracht en durf genoeg. maar tegen iemand. die acht jaar lang, dag in, dag uit met zijn handen gewerkt en daarbij een Spartaansch leven geleid had, kon hij niet op. Voordat er een halve minuut verloo- pen was. zat hij weer op zijn stoel zich met een van pijn verbeten gezicht af te vragen, of hij zijn pols ooit weer zou kunnen ge bruiken: ondertusschen had Dane zich naar de gevallen revolver gebukt en het kleine wapen met den bundel bankbiljet ten. die Witham hem toegegooid had, in NEDERLAND EN DE VOLKEN- BOND. Prof. Mr. J. de Louter "behandelt in het Juni-nummer der Siiddeutsche Monats- hefte de verhouding van Nederiand tot den Volkenbond. De toetreding van Nederiand tot den Volkenbond schetst prof. De Louter als volgt: ,,Toen de vredes/rmferentie het ver- cltag van Versailles" in.zijn grondtrek- ken had vastgesteld, ontvingen de afge- vaardigden van dertien neutrale mo- gendheden in Maart 1919 gelegenheid om hun opvattingen en wenschen aan een comite onder voorzitterschap van Lord Robert Cecil uiteen te zetten. De toestand der neutralen was ellendiq. Eenerzijds waren velen volkomen over- tuigd, dat het vredesverdrag een ge- weldvrede voor de overwonnenen be- teekende en dat de Volkenbond daarom jnauwelijks meer was dan een weder- keerig garantie-verdrag der overwin- naars voor de uitvoeri'ng der vredes- bepalingen, met welke eenige artikelen van het Volkenbondsrverdrag nauw samen hingen. Anderzijds kon men niet loochenen, dat de Volkenbond de kern van een nieuwe en betere wereldorde bevatte. die van veel breeder strekkina was dan de oogenblikkelijke eischen vorderden. Men moest toestemmen of weicieren -op het gevaar af, dat het gun- stige oogenblik van een wrije keus nooit zou terugkeeren." Zooals men weet was prof. De Louter lid van een bijzondere commissie die be- last was met een onderzoek van het Vol- kenbondsproject. Deze commissie advaseerde de regee- ring slechts onder groot voorbehoud toe te treden. ..Politieke overwegingen." zegt profes sor De Louter, .hebben ten slotte de mo- reele tegenwerpingen overwonnen en met een bezwaard hart, wijzend op de leemten en fouten en in de hoop van een spoedige herziening, is de toetreding gevolgd." In de besprekingen die daarop met Lord Robert Cecil gevoerd warden, deed Ne deriand het voorstei dorlogen geheel te verbieden, maar kon zijn standpunt niet doorzetten. ,,Zonder voorbehoud," aldus schr., ,,trad Nederiand ten slotte tot den Vol kenbond toe, zonder geestdrift en zonder tegenzin, in blijde of in bange verwachting van hetgeen de toekomst zou kunnen brengen." Het tegenwoordige standpunt van de Nederlandsche Regeering ten opzichte van den Volkenbond zet prof. De Louter als volgt uiteen: ,,Het sterke gevoel van verantwoor- delijkheid voor het lot van een kleinen ouden, beroemden ernstig bedreigden staat, dat de Nederlandsche regeering steeds bezielde, heeft de elkaar opvol- gende ministers tot uiterste voorzichtig- heid gemaand en hen gewaarschuwd voor overhaaste stappen. Daarom heeft de regeering zich standvastig verzet tegen iedere uitbreiding der verplich- tingen, die uit het Volkenbond-statuut voortvloeien, zoo lang de bestaande ge- breken niet opgeheven zijn. De propaganda-redevoeringen van Lord Robert Cecil voor zijn ontwape- ningsplan maakten slechts een voorbij- gaanden indruk en waren geenszins geschikt de regeering van haar stand punt af te brengen. Reeds in 1922 heeft haar eerste gedelegeerde, de vroegere zijn zak gestopt. ,,Ziezoo", zeide deze, ,,nu kunnen we praten. Van uw kant laat u toe, dat we uw zakken nakijken en van mijn kant sta ik er dan voor in, dat u t geld, dat u toe- komt, terugkrijgt, wanneer we de kaarten gesorteerd hebben." Blijkbaar had de man met de smoking in die schikking niet veel lust. Kaart- spelen aan gene zijde_van de grens, waar de controle streng was, had hij als iets ge heel anders beschouwd dan in een kleine nederzetting midden in de prairie, waar zijn slachtoffers, voor het meerendeel Ca- nadeesche boeren, zeker niet zoo critisch zouden zijn. Wei wist hij, dat ze niet lang op zijn toestemming om hem te fouilleeren zouden wachten, maar in het eerste sta dium van vijandelijkheden is het voor een brutaal iemand niet moeilijk een aantal menschen, die niet recht weten wat ze doen moeten, door bluf op een afstand te houden. Het eerste noodige was tijd- winnen; daarom keerde hij zich tot Wit ham. ,,Wel verdwie ben je, dat je zoo op durft treden," barste hij los. Met een grimmigen trek om zijn mond keek Witham hem aan." U zult dikwijls genoeg van me gehoord hebben. In Mon tana zijn er niet veel plaatsen, waar ze Lance Courthorne niet kennen. In elk geval ben ik in staat om eerlijk van oneer- lijk spelen te onderscheiden." Een oogenblik keek de man hem bijna loerend aan. maar toen, gedachtig aan de wijze les. dat een tegenslag het beste met een opgewekt gezicht gedragen kan wor- den, keek hij den kring van driftige of verwoede qezichten lachend rond. Ja, als jij dat niet zou kunnen, wie dan Minister Loudon, ernstigen twijfel ge- opperd over de aannemelijkheid van het nauwelijks in hoofdtrekken aangeduide compromis-ontwerp van Engelsch- Franschen oorsprong. Nadat dit tot een verdrag was opgesteld zette hij de in- tusschen nog versterkte Nederlandsche bezwaren opnieuw in de bijeenkoipst van 1923 uiteen. De omkeer, ontstaan door het optre- den van nieuwe regeeringen in Frank- rijk en Engeland in 1924, gaf ook de Nederlandsche regeering aanleiding den toestand opnieuw te beschouwen. Zij gaf haar principieele toestemming onder voorbehoud van een nieuw on derzoek voor de ratificatie. Met het oog op de gevaren, die het tot stand komen bedreigen, is dit voorzichtig optreden volkomen te verklaren en te prijzen. Met rustige zekerheid, hoogen ernst en rijke ervaring V/acht Nederiand zonder optimisme en pessimisme de toekomst af." DE TOESTAND. De aanval dien de Engelsche arbeiders partij Maandag in het Lagerhuis op de conservatieve regeering met haar motie van wmtronwen ondernomen heeft, was schrijft de N. R. Crt. natuurlijk niets dan een schijnbeweging. Als de arbeiderspartij Baldwin's regeering verwijt, dat deze niets doet ter bestrijding van de werkloosheid, kan men haar dadelijk antwoorden dat de conservatieven nu goed acht maanden aan het bewind zijn geweest en dat de arbeiders- regeeriiig welke verledeu j-.ar lien maanden het heft in handen gehad heeft, al dien tijd schij i noch schaduw van een constructieve politiek op hetzelfde gebied heeft laten zien. Het is waar dat het aantal werkloozen in vergelijking met verled-n jaar thans met goed tweehonderdduizend is toegenomen en dat zuLk een toeneming een onrustbarend aanzien heeft. Het vermoeden ligt echter voor de hana dat men te doen heeft met oeconomische omstandighfden. die elke re geering te machtig zouden zijn. MeD weet dat de regeering de traditie van haar voorgangster volgt, door zooveel mogeljjk openbare werken te laten uitvoeren. Er wordt op dit oogenblik op groote scbaal aan den aanleg van nnuwe wegen en aan verbetering van de oude gewerkt. De be- dragen die er jaarlijks voor uitgetrokken worden, bereiken de uiterste grens van wat de schatkist ervoor kan missen. Dan tracht zjj de landverhuizing op allerlei manieren aan te wakkeren. Bekend is, dat er over- eenkomsten zijn aangegaan met de Australische dominions, die in het begin van uitvoering zijn. Het aantal imm'granten, datde overzeesche gewesten elk jaar toelaten, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. zich bezeerd hebben gebruik dan dadsiijk wel, zeide hij. „Maar zooals ik nu ben. zonder revolver en met een bijna ont- wrichten pols, twee vriendelijkheden van jou, vinci ik. dat je als college verplicht bent, om me hieruit te helpen. V an alle kanten steeg er een dreigend gemompel op; met een gezicht, doodsbieek van woede en vernedering,«boog de jonge man uit Silverdale zich naar den speler toe, maar zonder aandacht aan dat alles te schenken, wenkte Witham den hotel- houder. ,,Neem dezen man mee naar een andere kamer en blijf daar met hem," zeide hij. ..Dane, geeit het geld aan Mr. Peters, Als de rest dan een lijstje maakt van hun ver- liezerf; kunnen we 't geld, dat hij bij zich heeft, ponds-ponds-gewijze verdeelen. En dan, omdat ik het vraag als ik niet tus- schenbeide gekomen was, zouden jullie geen van alien iets teruggekregen hebben zetten we hem op zijn wagen en laten we hem zonder meer kalmpjes wegtrek- ken." ,.Dat is verstandige raad voor een melodrama voelen we hier niets." zeide er een. Van een paar kanten werd er geprotes- teerd; twee of drie heethoofden begonnen een pleit voor meer drastische maat- regelen. Toen ze na een paar minuten nog niet zwegen, kwam Dane zoo rustig en zoo beredeneerd tusschenbeide, dat de op positie het afleggen moest. Ferris was de eenige, die niet tot reden qebracht wilde worden; eerst besloot Witham hem te negeeren, maar toen hij zich. al pratend. steeds meer opwond. begreep Witham dat het tijd was om er een eind aan te maken. ,,Kom. Ferris, ga mee 't i= nu meeri dan welletjes geweest," zeide hij, terwijl is Datuurlijk beperkt, want als zij een duur- zaam bestaan willen vinden, moet alles eerst in gereedheid worden gebracht, om hen op eigen pachthoeve, hoe klein ook, met hun gezin neer te zetten. Dan zoekt deze regeering het in uitbrei ding van de bescherming voor noodlijdende industrieen en voorkeurrechten binnen het rjjk, raaatreg len waartoe een aantal leden van de arbeiderspartij, hoewel deze laatste in December 1923 onder de vrijheidsleus met de liberalen samen tegen de conser vatieven in den verkiezingsslag giog, ook al heginren over te hellen, zooals onlangs in het Lagerhuis is gebleken. Al dergelijke maatregelen vallen onder de rubriek lap- middelen waarvan bescherming bovendien den bedenkelijken kant heeft dat zij het- leven voor de arbeiders duurder en de In dustrie gemakzuchtig, in piaats van voort- varend maakt, en het eigenlijkegeneesmiddel is nog niet gtvondeu. Het is de vraag, of het wel te vinden is en het organisme, ook door ontwikkeling van de kracht van den geest, niet zichzelf zal moeten genezen. Als de industrie werklieden bedankt, beteekent dit dat zij geen voldoenden afzet heeft, om op den ouden voet door te gaan en dan moeten de oorzaken gezocht worden in mindere wel- vaart in het land of geringere koopkracht en andere belemmerende omstandigheden in het buitenland of beide. Men kan gerust aannemen dat beide het gevaliswatEngeland betreft De oorlogsverwoesting heeft En geland veel van zijn blanten in het buitenland gekost en de welvaari is in het land zelf ondermijnd door zware belastingen als ge- vo'g van de oorlogsschulden. Er is dus een oeconomische crisis en hoe lang die nog met scbommelingen op en af kan duren, kan niemand voorspellen. Om een voorbeeld te noemen, de e,-gen- aardigste crisis uit den modernen tijd voor 1914 (die in hare gevolgen nog tien jaar nawerkte) was die, welke in 1873 in Duitschland begon. Zij volgde eveneens op een oorlog (de Franscb-IJuitschen) en op de Duitsch Oostenrijksche Griinderp-rio- de, waarin alle mogelijke onderuemingen opgericht werden. Er viel een Amerikaan- sche crisis mee samen en de langdurige malaise sloeg op alle bescbaafde landen over. Het zou niet onmogelijk zijn dat Duitschlar d opnieuw aan het begin van een soort Grunder-crisis stond, want in d-n oorlog en daarna tijdens de inflat'e heeft de industrje er zich uitgezet op zulk een ongezonde wijze, dat velen twijfelen aan de duurzame rendabiliteit van de nieu we uitbreidingen. De eerste teekenen ervan meent men reeds te ontwaren. Maar om nu bij Enge land te bljjven. moet mec, zoo. men den toestand van nu en een jaar geleden ver- gelijkt en zich afvr^agt waar de meer dan 20H.000 nieuwe werkloozen vandaan zijn gekomen, niet vergeten dat het Engelsche pond in Juli 1924 om 11 50 heeuschom- melde en thans 12.13 genoteerd staat. Dit is een nieuwe belemmering voor een groot gedeelte van het buitenland om in Engeland te koopen Men kan constateeren dat de vleug van opleving, de n boom" in Engeland na den oorlog, waar te nemeu was in een tijd, toen het pond nog voor- hij zijn hand op den schouder van den jongen man legde. ,,Morgenochtend heb je net grootste gedeelte van je geld weer terug vooruit, kerel, dan brengen we je thuis." Ferris keerde zich met een ruk om. Met een hoogrood gezicht en wankelend op zijn beenen, bleef hij vlak voor den ande- ren man staan; Witham zag, dat hij zijn gebalde rechtervuist, gereed^ voor den slag, iets achteruit bracht. ,,Hoe durf je me met je vuile handen aanraken?' vroeg hij met een van opwin- ding schorre stem. .Achteruit op een behoorlijken afstand. Als ze mij m n zin gegeven hadden, zouden ze je allang Sil verdale uitgetrapt hebben." Witham trok zijn hand terug, maar het volgende oogenblik sloten zijn gespreide vingers zich in een onzachten greep om den kraag van de leeren tuniek. ..Al stommiteiten genoeg gebeurd," zeide hij tegen Danemorgen is hij me er dankbaar voor." Ondanks zijn heftig verweer werd Fer ris de gelagkamer uitgesleurd. en, eenmaal buiten. met behulp van Dane, naar den wachtenden wagen gedragen. Het vol gende oogenblik kwam hij met een bons op de harde planken terecht; sprakeloos van verontwaardiging ging hij rechtop zitten. ..En nu bedaard aan. jongentjeL raadde Dane hem gemoedelijk. ..Je hebt ons al moeite genoeg gegeven waag niet weer lastig te worden of ik geef je een pak slaag, dat je heugen zal. En nu rekenen hoeveel heeft die kerel binnen je lich ter qemaakt?" (Wordt vervolgd.) Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis ingevolge artikel 12, eerate lid der Drankwet, dat bij hen is ingekomen een verzoek oin vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop van AARNOUD JACOBUS BLIEK, koopman, vvonende te Ter Neuzen, voor twee kelders van het perceel No. 28, gelegen aan de Westkolkstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is gesehied kan ieder tegen het. verleenen vail deze vergunning sehriftelijk bezwaren by Burgemeester en Wethouders indienen. Ter Neuzen, 29 Juni 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Secretaris, Burgeinee ter, B. I ZONNEVULLE. J. 1IU1ZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente- secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van do Firina J. VAN ROMPU te Ter Neuzen, om FERGUS KING mt het plaatsen van een in- richting voor het bergen en aftappen van petroleum, gasolie en benzine, op het perceel kadastraal bekend in sectie C, No. 4863 Op Maandag den 13 Juli a.s., aes narniddags te drie uur, zal in het gerneentehuis gelegenheid bestaan orn' bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en sehrif telijk toe te liehten. Zoowel de verzoeker, als zy, die bezwaren nebben, kunnen gedurende drie d a g e n, voor het boven- gemelde tijdstip, ter Secretarie dergemeente ken nis n e m e n van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot lieroep gerechtigd zijn, zij, die ni£t overeen- kornstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn versehenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te liehten. Ter Neuzen, 29 Juni 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, B. I ZONNEVIJLLE. J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente- secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Maatschappij tot Detail-verkoop van Petro leum »DE AUTOMAAT" te 's Gravenhage, om VERGUNNING tot het opricbten van een ondergrondsche benzine bewaarplaats met aftapin- richting, op het perceel kadastraal bekend in sectie L. No. 1565. Op Maandag den 13 Juli a.s.. des namiddags te 3 1 uur, zal in het gerneentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en sehriftelijk toe te lichter, Zoowel de verzoeker, als zy, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovenge- j rnelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis i nenien van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op j gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd ziffi, zij, die niet overeen- i komstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden j dag voor het gemeentebestuur zijn versehenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toete liehten. Ter Neuzen, 29 Juni 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, B. I. ZONNEVULLE. J. HUIZINGA. vgjat I nw "~Mrr 'rrvTOU**"iTalBiiT*imii--rfFX- - y:,-.'

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 1