ALGEHEEN nieuws- eh advertehtieblad voor zeeuwsch-vlaanderen. No 7778. Mian dag 29 Tuni 1.925 65" Jaarg&ug H.gH. KantoortLouders DE INDRINGER Bij examens ABOMHEMENTSPRIJS: DIENSTPLICHT. B I 8 N E N L A N~Di FEUILLKT0S. BUITENLAND. Voor binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden - Voor buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden - Bij vooruitbetaling fr per post f6,60 per jaar - Voor Ned. Indie en Amerika 2,70 per 3 maanden Voor 't overig buitenland f 3,35 per 3 maanden Abonnementen voor't buitenland alleen bij vooruitbetaling. worden verzocht het abonnements- geld over het 2e kwartaal 1925 van de Ter Neuzensche Courant, voor 1 Juli in te zenden. Wij vestigen er de aandacht van onze abonne's op dat wij bij terug- ontvangst van eene onbetaalde kwi- tantie onmiddellijk detoezending van het blad zullen staken. Uitspraak inzake vrijstelling. AFTREDENDE KAMERLEDEN. DIE NIET OPNIEUW CANDIDAAT ZIJN GESTELD. Van de aftredende leden der Tweede Kamer zullen de volgende leden, die niet meer op de candidatenlijsten voorkomen, in de nieuw-samengestelde Kamer alvast geen zitting nemen. Van de R.-K. Staatspartij de heer W. J. F. Juten. Van de Anti-Rev. Partij: de heeren C. van der Voort van Zijp en J. van der Molen Tz. Van de S. D. A. P.: de heer Mr. P. J. Troelstra. Van de Liberale Partij (die niet meer bestaat)Mej. Dr. E. C. van Dorp. DRANKMISBRUIK DOOR RENTE- TREKKERS. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft de volgende circulaire gericht tot de gemeentebesturen: ,,De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid vestigt mijn aandacht op de wenschelijkheid, dat in verband met de toepassing van art. 170 der Invaliditeits- wet, gevallen van misbruik van sterken drank door rentetrekkers zooveel mog<_- lijk ter kennis komen van den betrokken Raad van Arbeid. ..Bedoeld worden rentetrekkers, die of- scfaoon niet wegens openbare dronken- schap veroordeeld, aan het misbruik schuldig zijn. .Wijkmeesters, armbezoekers, wijkver- Uit het Engelsch van Harold Bindloss. o 40) Vervolg.) Een lange opgeschoten jongen, gekleed in een tuniek van herteleer, wat pronkerig door de versiering met veelkleurige kra- len boog zich met een verhit gezicht over den voor hem zittenden* man heen. ,,Zoo spelen we kaart bij ons aan den over- kant," pochte hij. ,,Ik zet dertig om te beginnen." tten paar oogenblikken lang heerschte er een beklemmende stilte, want de jonge man had de laaste week zwaar gespeeld ea veel verloren; maar toen werden er hier en daar nog kleinere bedraaen inge- zet. Toen trok de man met het bleeke ge zicht zijn kaart, een lage ruiten; met een zelfvoldaan gezicht streek de jongen zijn winst op. ,,Nu moeten jullie eens opletten," snoef- de hij. ..Dezen keer zetten we vijftig.' Twee maal achtereen won hij vijftig dollars; er begon nu animo te komen; de mannen verdrongen zich om de tafel. Weer gingen de glazen rond als be- roepsspeler wist de man met het bleeke gezicht wanneer de tijd, om zijn slag te slaan, daar was en in de algemeene op- winding lette niemand erop. wie dezen keer betaalae. Toen de dollars met viif en tien tegelijk over de tafel van den een naar den ander geschoven werden, legde pleegsters, woninginspectrices en derge- lijke functionnarissen zullen in de gelegen- heid zijn het misbruik te constateeren. ,,Uw bestuur zal hunne inlichtingen kunnen benutten om den betrokken Raad van Arbeid de noodige gegevens te ver- schaffen. ,,Het zou mij aangenaafri zijn indien uw college in deze richting werkzaam zoude zijn." DIENSTREGEL1NG DER SPOORWEGEN. Het kenbaar maken van wenschen en bezwaren. Teneinde vlotte en tijdige afdoening van de ontwerpen van nieuwe dienstrege- lingen der treinen van de Nederlandsche Spoorwegen te verzekeren, is het onver- mijdelijk gebleken, de wijze van voorbe- reiding te veranderen, tengevolge waar- van de ontwerpen niet meer als tot dus- ver voor het publiek verkrijgbaar gesteld kunnen worden. De nederlegging ter se cretarie van eenige gemeente en ten bu- reele van de Kamers van Koophandel en Fabrieken van dat ontwerp kan in ver band daarmede ook niet meer plaats heb- ben. Mede met het oog op de instellinq van den Spoorwegraad is het wenschelijk. dat belanghebbenden wenschen en be zwaren ten aanzien van de geldende dienstregeling ter kennis brengen van den Spoorwegraad. Vanwege dien raad wordt omtrent de ingediende verzoeken overieg gepleegd met de Nederlandsche Spoor wegen en overwogen, of en in hoever aan die verzoeken bij een volgende dienst regeling kan worden tegemoet gekomen. Aan belanghebbende personen en licha- men wordt mitsdien in overweging ge- geven, hun wenschen en bezwaren te dezer zake telkenjare voor 1 Augustus mede te deelen aan den voorzitter van den Spoorwegraad, Lange Voorhout 38, Den Haag. DE STERKE ARM IN DEN RAAD. In de Vrijdag gehouden gemeenteraads- zitting te Rotterdam, bleef het communis- tisch raadsiid Burrink over de noodlottige vergissing van de politie bij het achter- volgen van twee souteneurs, doorpraten, hoewel besloten was eerst het onderzoek af te wachten. Een schorsing der zitting hielp niet. Toen stelde de voorzitter voor de bepaling van het Regl. van Orde toe te passen volgens hetwelk de Raad een lid den toegang tot en het verblijf in de raads- zaal kan ontzeggen. Dit voorstel werd aangenomen met de stemmen der socialis- ten en communisten tegen. De verban- nenne weigerde echter heen te gaan. De zitting werd weer geschorst, en toen werd hij, na kort tegenspartelen door de binnen geroepen politie verwijderd. HET VERDRAG NEDERLAND-BELGIE" Een V.-D.-bericht uit Brussel d.d. 23 Juni meldt Bij de debatten naar aanleiding van de regeeringsverklaring waarin werd mee- gedeeld, dat het Neaerlandsch Belgisch verdrag aan het parlement zal worden voorgelegd heeft Carton de Wiart aan de regeering gevraagd het tot stand komen van het Nederlandsch-Belgisch verdrag te willen bespoedigen. DE GASSCHOOL TE UTRECHT. In antwoord op de vragen van het Eerste Kamerlid Moltmaker betretfende de voor de jonge man opeens een bankbiljet van honderd dollar voor zicii neer. ..Vooruit, geven!" zeide hij opgewon- den. ..Vanavond heb je een strop aan me." Weer won hij. Juist, toen hij het eene bankbiljet met een triomfantelijk gezicht in zijn zak stak, kwamen twee mannen op een rustige onopvallende manier het ver- trek binnen. Een van hen wenkte den hotelhouder. ,,Wat is er aan de hand? Waarom zijn de kerels zoo opgewonden?" vroeg de eene. De dikke hotelhouder haalde glim- lachend de schouders op. ..Dat is om Fer ris hij is voortdurend aan t winnen maar als u mij een genoegen wilt doen, Mr. Courthorne. neem em dan asjeblieft mee. Hij heeft al zooveel op. dat hij net op 't kantje is en ik heb geen zin, om hier in mijn huis het spelen te laten doorgaan, tot er een geruineerd is. De andere kerels kunnen op zichzelf passen, maar die jon gen van Silverdale weet niet van ophou- den en hij heeft al zooveel verloren." Witham keek zijn metgezel aan; als ant woord knikte hij even. ,.Wat een kwa- jongen," zeide hij". Ze liepen het vertrek door; juist toen ze bij de tafel kwamen, stak de jongen voor de zooveelste maal zijn winst op. Witham legde hem vriendschappelijk de hand op den schouder. ,,Kom nu eens bij ons zitten, Ferris, en geef den anderen ook eens een kans." zei de hij. ,,Je hebt blijkbaar aardig wat ge- wonnen. wees verstandig en zet er een punt achter, voordat je veine ophoudt." De jonge man keerde zich langzaam om en nam den spreker van onder 2iin 'zware, half-gesloten oogleden met een koele on- genomen oprichting van een miiitaire gas- school te Utrecht, deelt de Minister van Oorlog mede, dat de regeering zooveel mogelijk wenscht te bevorderen, dat een internationalen conventie in zake een alge- meen in te voeren verbod van het gebruik van chemische en bacteriologisehe strijd- middelen tot stand kome. Intus chen zou het in afwachting van het tot stand komen van een de: eljjke conventie reeds j^it overwegingen vanmenschelijkheid niet toelaatbaar zijn na te iaten, zoodanige voorbereidingen te trelfen als noodig zijn om onze troepen te bescbermen tegenover een eventueelen tegenstander, die zich van deze strrjtmiddelen zou bedieoen In dit verband wordt de vraag, of de Minister geneigd is de voorloopige maat- regelen tot oprichting van een militaire gassehool stop te zetten, ontkennend be- antwoord. Aangeteekend wordt daarbij, dat een militaire gassc-hool niets is dan een op- leidingsinrichting en geenszins een fabriek wanneer het juist zou zijn, dat een groot deel der Utrechtsche bevolking tegen het oprichten van een gassehool te Utrecht bezwaren heeft, zal zulks vermoedelijk het gevolg zijn van onjuiste opvatting of voor- lichting. Ook de vraag of de Minister bereid is, in elk geval de zaak op de schorten tot na de Kamerverkiezingen, wordt door den Minister ontkennend beantwoord. DE RIJW1ELBELASTING. De gepubliceerde middelenstaat geeft nog weer enkele interessante cijfers over't aan- tal rijwielen in ons land. De rijwielbe- lasting was aanvankelijk garaamd op 3 milioen. In werkelijkheid leverde zij het eerste jaar 5.30 millioen op. Voor 1925 werd zij lager geschat dan laatstgenoemd cijfer, n.l. op 5 millioen. Met inbegrip van de 442.000, die in de afgeloopen maand zjjn binnengekomen, is men thans echter al over de 6 milliiwn heen. Rekening houdende met de vrjjstellingen blijkt dus, dat hier te lande bjj een be volking van ruim 7 millioen veel meer dan 2 millioen rijwielen worden gehouden. DE U1TZ0NDERINGSTARIEVEN OP DE DUITSCHE SPOORWEGEN. De minister van buitenlandsche zaken en van arbeii, handel en nijverheid hebben op de vraag van het Eerste Kamerlid van Lanschot betreffende den nadeeligen invloed, dien het verkeer over de Rotterdamsche haven ondervindt van de uitzonderings- tarieven op da Duitsche spoorwegen voor transporten van het binnenland naar de Duitsche havens, het. volgende geantwoord De toezegging, die de Duitsche regeering destijds tegenover Hr. Ms. gezant te Berlijn heeft gedaan, waarbij een voor de Neder landsche belangen bevredigende regeling van de quaestie der uitzonderingstarieven op de Duitsche spoorwegen voor transporten uit het binnenland naar da Duitsche havens in uitzicht werd gesteld, zijn sedert dien ten deele ingelost, doordat van 1 Januari 1925 af vijf uitzonderingstarieven werden ingevoerd voor transporten van het Duitsche binnenland naar de Nederlandsche havens. Iritusschen is dit slechts een gedeeltelijke te- beschaamdheid op. Hij was een afstam- meling van een oude, deftige familie, maar in zijn uiterlijk had hij niets, dat op zijn aristocratische afkomst wees. Ondanks de arrogante uitdrukking van de oogen had zijn gezicht met de slappe lijnen om mond en neus iets verwijfds. Zelfs als geen van beide mannen iets van hem geweten had. zouden ze door de nerveus trillende han- den, en de ongezonde. gore gelaatstint on middellijk begrepen hebben. dat Ferris het type was van een gedegeneerd lid van een oude. verzwakte familie. ,,Had u het tegen mij?" vroeg hij koud. ,.Ja," antwoordde Witham rustig. ..Als je me niet verstaan hebt ik noodigde je uit, om wat bij ons te komen zitten. We zijn juist binnengekomen." ,,Dan is mijn antwoord, dat ik u ver- duiveld onbeschaamd vind. zeide de jon gen. ,,Als jij je niet schaamt, om je met dezen vent in te laten, Dane, waarom leer je hem dan niet, dat het een brutaliteit is om je aan menschen, die niet op je gezel- schap gesteld zijn, op te dringen." Witham gaf geen antwoord; hij gaf Dane, die bij de onbeschaamde woorden van den jongen bloedrood geworden was, een wenk en ging met hem aan een tafel- tje tegen het houten beschot zitten. Na een paar oogenblikken keek Dane hem opmerkzaam aan. ,,Je hebt wat op je genomen. Cour thorne!" zeide hij. ..Hoe krijg je dien kwa- jongen mee?" ,.Wel, 't liefst bij den kraag van zijn jas", antwoordde Witham droogjes. Maar ik heb rekening te houden met den Colonel. Ik zou hem zeer zeker geen dienst bewijzen als ik een van zijn Silver- dalesche pupillen bespottelijk maakte gemoetkoming aan de dezerzijdsche aan- spraken ter zake, waarin niet kan worden berust. In verband hiermede kan de eerst-onder- geteekende mededeelen, dat de besprekingen met de Duitsche regeering worden voort- gez-t, ten einde te trachten, het daarheen te voeren, dat voldoening aan de Neder landsche verlangens wordt verkregen. WEESINRICHTING NEERBOSCH. Te Neerbosch is de algemeene jaarver- gadering gehouden van de weesinrichting aldaar, onder voorzitterschap van ds. W. 0. Posthumus Meijjes. Uit het 63ste jaarverslag van den secre- ta:is, ds J. Schrijver. stippen wij het vol gende aan Sedert de stichting van de weesinrichting werden ongeveer 6000 kin- deren opgenomen in 1924 waren 500 kin deren (groote en kleine) ter verpleging in Neerbosch. Aan giften werd ontvangen 27.703 on der dit aanzienlijk bedrag is 10 416 he grepen van de Neerbosch cen(, aan legaten 5570, aan verpleeggelden 133 088, rente 17.655, opbrengst boerlerijen 16 046 subsidie scholen 14 136. Van de uitga ven noemen wij verpleging f 158.557, onderwijs 20.229, onderhoud gebouw 16 812, pensioenen 9746, pensioenfonds 10.00O. De rekening sluit met een batig saldo van J 243.80 op 222 680. DE TOESTAND. Cailliaux, die zoolang hij ambteloos was, in geschrifte mooie theorieen heeft ontvouwd over de gezondmaking van het Fransche geidwezen, is op het beslissende oogenblik, schrijft de N. R. Crt., met een improvisatie voor den dag gekomen, waarin geen verrassend nieuw stelsel is te ontdekken. De vorige regeering (van Herriot) had wcttelijke goedkeuring tot 15 Juli weten te verkrijgen op een over- schrijding van de grens van de bankbil- jetten-uitgifte en van de voorschotten van de bankbiljetten-uitgifte en van de voor schotten van de Bank van Frankrijk aan de Schatkist met 4 milliard francs, m. a. w. op een inflatie tot dit bedrag. De termijn van 15 Juli was door de wetgevende macht gesteld, om haar slechts tot dien dag en niet langer tijd te laten voor het aanwijzen van nieuwe belastingbronnen, waaruit geput kon worden om de abnor- male overschrijding van de voorschotten terug te betalen. Nieuwe wetgevende maatregelen tot aanboring van deze bron- nen hebben intusschen ook onder Cail liaux' beheer op zich laten wachten. en daar de Schatkist voor dringende eischen en betalingen staat. stelt hij nu zoo waar voor de tot 4 milliard wettelijk toegestane, maar inmiddels alweer heimelijk over- schreden inflatie met nog eens 6 milliard te verhoogen. Dit beteekent dus. dat de oorspronkelijk geoorloofde biljetten-circu- latie van 41 milliard, nadien verhoogd tot 45 milliard, op 51 milliard gebracht wordt en het voorschot van de Bank van Frank rijk aan de Schatkist op 32 milliard. Dit is eigenlijk geen inflatie, zegt Cailliaux, want nu ga ik een 4 pcts-leening uitgeven, uitsluitend aan te bieden aan de houders van nationale-verdedigingsbons (in wer- daarom doe ik 't best, om mijn krachten op den speler te beproeven. Ik ken hem niet, maar ze hebben me verteld, dat het een Amerikaan is, dus waarschijnlijk zal hij wel van mij gehoord hebben. Zoo zie je al weer een reputatie als de mijne heeft ook zijn voordeel." ..Natuurlijk zou je er zijn familie een dienst mee bewijzen maar tenslotte gaat het je niet aan en de kwajongen is de moeite niet waard, zeide Dane naden- kend. Witham begreep wel. waar zijn metge zel heen wilde, maar daar hij niet van plan was, om het vertrouwen, in hem gesteld. te schenken. lachte hij ontwijkend. ..Laat mij ook eens iets goeds doen. Elke nieuwe sensatie heeft haar attractie. Ofschoon het duidelijk te zien was, dat Dane deze verklaring niet bevredigend vond, onthield hij zich van verder vragen; een minuut of vijf bleven ze zoo. ieder aan een kant van het kleine tafeltje, naar de groep mannen om de twee spelers zitten kijken. Te oordeelen naar de stijgende opwinding op de gebruinde gezichten was het spel op een kritiek punt. ..Zoo. de jongen is weer tweehonderd lichter," hoorden ze een zeggen. Boven het opgewonden gemompel, dat op deze opmerking gevolgd was, klonk de schorre. nerveuse stem van den jongen man uit. ,,Zoo wordt er bij ons verloren. jon- gens. Vooruit, nog een kaart. Tweehon derd dezen keer." Weer werd het stil: het snelle schudden van een spel kaarten was het eenige qe- luid. dat er gehoord werd toen weer een algemeen gemompel. .Weer mis! Schei er uit, voordat hij je boerderij in- INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. blijft men kalm en helder door gebruik van JVlijnhardt's Zenuwtabletten Glazen buisjes 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. kelijkheid: schatkistbiljetten op korten ter mijn), welke deze houders ongetwijfeld zullen nemen, in ruil voor hun bons, om- dat de stukken van de leening zullen lui- den in op hun goudwaarde van het oogen blik gestabiliseerde franken. Zoodoende zet ik dus een portie vlottende schuld (na- melijk verdedigingsbons) in vaste, gefun- deerde schuld om. Daarmee wordt tege lijk het tijdperk der leeningen gesloten. want de begrooting voor 1926 moet en zal in evenwicht komen. De Fransche Kamer heeft geen andere keus gehad dan Caillaux' paardemiddel goed te keuren. De beurs trilde bij het be- kend worden van het wetsontwerp. Maar de New-Yorksche beurs was Zaterdag gesloten en, als er heden geen regeering meer was en bijgevolg geen financieele koers te bespeuren viel, was de ergste speculatie op den franc a la baisse te vree- zen. De commissie uit de Kamer en de Kamer zelve hebben het wetsontwerp er dus door gezweept. Het cartel.van links was Painleve en Cailliaux daarbij tot wei- nig hulp. De socialisten moesten erop uit zijn hun figuur voor de kiezers te redden. Zij haalden hun parade-paard van een kapitaalheffing, conscriptie van het ver- mogen enz. voor den dag. Een minder- heid daarvoor was verzekerd, maar het was den socialisten slechts om een demon- stratie met hun voorstel te doen. Toen het van de baan was, kon de Kamer met het eigenlijke werk beginnen, dat zij in een nachtelijken vergadering volbracht heeft. Bij verschillende beslissende stemmingen en bij de eindstemming onthielden de so cialisten zich. Zij staan nog altijd met schoone handen voor hun kiezers. Nu moet het wetsontwerp nog in vliegend tempo door den Senaat been gejakkerd worden, en als dit gebeurd is, kan de koers van den franc zich heden richten naar het nieuwe inflatiebedrag. De onte- vreden ambtenaren zullen hun duurte- toeslag in spiksplinternieuwe bankbiljet- ten ontvangen. Vermoedelijk zullen zij ze gebruiken om aan dringende behoeften te voldoen. Bewaren zij ze langer, dan zul len zij merken. dat het leven alweer duur- der geworden is. De relletjes der staken- de postbeambten waren een vermaning geweest voor de regeering, om met het paardemiddel niet langer te aarzelen. Ook de oorlog in Marokko vergt groote on- middellijke uitgaven. Er is iets pikants in den toestand. als men terugdenkt aan hetgeen er in April gebeurd is. Toen moest Clementel als minister van financien overboord, omdat hij de situatie met hetzelfde paardemiddel van een inflatie onder de oogen wilde zien. Hij redeneerde: ..Er zijn vele mil- liarden francs aan bankbiljetten door de spaarders opgepot, die oorzaak zijn van een gebrek aan ruilmiddel. Laten wij die vervangen door een nieuwe soort bankbil jetten en het kan geen kwaad. Zoodoen de krijgen wij de 8 milliard francs aan bil- jetten die het Fransche platteland in por- tefeuille houdt, ,,los". Bedekte inflatie! riepen zijn tegenstanders. en inflatie is uit den booze. De Monzie moest hem komen vervangen. Zijn plan was een vrijwillige 3J/2 of 4 pets, leening met een stok achter pikt!" ,,Laat hem toch gaan, zien hoe iang hij het volhoudtiemand, die zoo met honderden gooit, moet weten te ver- liezen." Door den langzaam dunnenden sluier van tabaKsrook zagen ze het gezicht van den jongen -doodsbleek, met ongewoon schitterende oogen zat hij naar de tafel te kijken. Toen werd het weer stil en meteen hoorden ze weer de schorre, nerveuse stem. ,,Ik Vil ailes in een slag terug. Vier- honderd op deze kaart." Witham gaf Dane een wenk. Voorzich- tig stonden ze op; twee of drie passen brachten hen op de plaats vanwaar ze de tafel konden zien. Witham had de gave om scherp te kunnen opmerken en door dat hij niet meespeelde was hij vrij van de opwinding, welke het waarnemingsver- mogen van de anderen vertroebelde. Van het oogenblik af, dat er met kaartgeven begonnen werd. wendde hij geen seconde zijn oogen van het witte gezicht van den man in de smoking af. Even bleef het nog doodstil, toen wierp de jonge man zijn kaarten neer en stond op. Hij zag doods bleek, zijn handen trilden meelijwekkend. ,,Mijn geld heeft u", zeide hij moeilijk. ..Maar als u wilt, speel ik dubbel op schuldbekentenis. De man met het witte gezicht knikte: hij greep in zijn zak en haalde er een dik- ken" bundel bankbiljetten uit. Met een nonchalant gebaar wierp hij het geld voor zich op tafel. .Accoord. Daar ligt mijn inzet." (Wordt vervolad.) De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter algemeene kennis, dat uitspraken op aanvragen om vrijstelling van den dienstplicht, ter secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter inzage zijn gelegd. Tegen deze uitspraken kan binnen TIEN DAGEN na den dag van deze bekendmaking in beroep warden gekomen A. door den ingesehrevene wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegenwoordiger JB„ door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven personen of door diens wettigen vertegenwoordiger; Het verzoekschrift moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericht aan de Koningin, doch worden ingediend bij den burgemeester, ter secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending. Voor zooveel betreft uitspraken door Gedeputeerde Staten gedaan, kan bovendien de Commissaris der Koningin, oinnen denzelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. Ter Neuzen, den 27 .luni 1925. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 1