iU Kiespijn GEMEN6DE BERICHTEN, INGEZONDEN MEPEDEELINGEn! m 9 uvci t meelspi^ze vooral roi oven Puddi Het laatste nieuws uit Marokko is, dat er een hevige aanval au de Biff kabylen tegen de Fransche versterkte posten" ten N. en ten 0. van Wezzan gaande is L)aar had eerst een mobiele Fransche kolonne geopereerd, zonder veel succes blijkbaar, wa-t op haar operatie is een hevige tegen- aanval gevolgd Wezzan ligt op den linker vleugel van de Franschen. 45 h.M. onge- veer ten Noorden van de Werga rivier en zij moeten daar stand houden, om niet opgerold te worden tegen de Werga en al hnn versterkte posten aan de genade van den vijand over te laten. De Parijsche Intransigeant geeft juist een relaas uit Fes, hoe een Fransch Untenant, die met 6 man overgebleven was van de geheele bezetting in den eenzamen post T riffant, zoodra zijn machinegeweren niet meer werkteu en de Riff-kabylen tot de prikkeldraadversperring waren genaderd.den heelen post in de lucht liet vliegen, zichzelf en zijn manschappen ten doode wijdende, liever dan in de handen van den vijand te vallen. In de Westelijke 8paansche zone bereidt Abd-el-Krim tegelijk een offensief voor. Het Fransch Spaansche accoord over de bewaking van de Marokkaaosche kust, tot bestrijding van den sluikhandel in wapens, is, volgens een telegram uit Madrid, ge- teekend. EEN INTERESSANTE STATISTIEK. Te Moskou werd een onderzoek inge- steld naar de tegenwoordige leiders van den handel en de cooperaties in Rusland. 121.893 personen, die invullingsbiljetten hebben gekregen, hebben die ingezonden zoodat wij een overzicht hebben van den toestand. Van de tegenwoordige leiders van de handelsinstellingen en cooperaties waren 74.000 vroeger geen kooplieden, 42.000 waren in andere branches werk- zaam en slechts 5500 bleken ook voor de komst der bolsjewiki handel te hebben gedreven (dat is dus 4 Wij zien dus dat de tegenwoordige kooplieden van Moskou bijna uitsluitend menschen zijn, die vroeger niet tot den koopliedenstand hebben behoord. Zoo is de toestand bij den particulieren handel. Ei; de regeeringshandelsinstellingen is de toestand niet beter, 79 van de chefs van deze instellingen hebben vroeger niets met den handel te maken gehad, 18 waren bezig in andere branches dan nu en slechts 3 waren vroeger hande- laars. Ongeveer een gelijken toestand zien wij ook bij de cooperaties, die volgens de re- geering den particulieren handel moet verdringen. 75 van de bedienden van de cooperaties hadden voor de bolsjewis- tische omwenteling niets met handel te maken (zeer velen waren propagandis- ten), 20 waren in andere branches werkzaam en slechts 4 waren ook vroeger bedienden van cooperatieve winkels. Wij zien dus overal nieuwe menschen, die niet van den handel afweten. Dat is een van de oorzaken, waarom alle han delsinstellingen van Sovjet-Rusland zoo slecht georganiseerd zijn. Men wordt im- mers geen koopman, omdat men door de partij benoemd wordt. Nu rijst echter de vraag: wat voeren nu de oude kooplieden uit? Een gedeelte van hen is natuurlijk door de bolsjewiki ,,uit de circulatie verwijderd," zooals de bols- jewistische term luidt, maar niet alien zijn toch dood! 1 Waar blijven zij? vraagt het Hbl. ZWARE ONWEDERS EN OVER- STROOMINGEN IN SPANJE. In heel Spanje zijn zware onweders voorgekomen, welke overstroomingen hebben veroorzaakt. Zaterdag zijn 14 personen door den bliksem gedood. WERVELSTORM LANGS DE N.-KUST VAN NEWFOUNDLAND. Een wervelstorm langs de Noordkust van Newfoundland heeft in de afgeloopen week groote schade aangericht aan de visscherij. Men vreest, dat deze wervel storm zich ook tot Labrador heeft uitge- strekt, doch vandaar zijn nog geen berich- ten ontvangen. Twintig visschersbooten zijn vernield, doch tot nog toe worden nog geen persoonlijke ongelukken gemeld. De iregeering neemt maatregelen tot steunver- leening. TER NEUZEN, 24 Juni 1925. POST- EN TELEGRAAFKANTOOR TE TER NEUZEN. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Ter Neuzen de heer H. A. Pabbruwe, thans in gelijke betrekking te Druten. ZEELAND" UIT HAARLEM IN DEN HAAG. De vorige week Woensdag heeft de Zeeuwsche Vereeniging „Zeeland" uit Haar lem voor de zustervereeniging ^Zeelandia" in Den Haag een tweede opvoering gegeven van het reeds 27 Mei door haar te Haarlem opgevoerd Zeeuwsch blijspel »Twee tegen een", door den Haarlemschen voorzitter, den heer J. C. Heijbiom verdienstelijk bewerkt naar een novelle van den pas overleden schrijver H. E Beunke. Dat het spel en de inhoud van het stuk in den smaak van de vele aanwezigen viel, bewees de voortdurende guile lach en het applaus. De spelers kregen bovendien een Floemenhulde. G0E8CHE PLU1MVEE VEREENIGING. Naar men ons meedeelt, heeft de Goesche Pluimvee-, Konijnen en Sierduivenvereeni- ging besloten, gedurende de a.s. Kerstdagen weer een groote Nationale Tentoonstelling te organiseeren, daartoe aanjjemoedigd door het buitengewoon succes van het vorig jaar. Liefhebbers kunnen zich dus reeds toe- leggen op het fokken van tentoonstellings- dieren, daar het seizoen zich daartoe nog uitstekend leent. BENOEMING. Door het Gerechtshof te 's Gravenhage is voor het tiidvak 1 September 1925 tot 1 September 1927 benoemd als Rechter- Commissaris belast met de Instructie van Strafzaken in het Arrondissement Middel- burg (de provincie Zeeland, uitgezonderd de eilauden Tholen en Sint-Philipsland) de heer Mr. J W. Zijlstra, Rechter in de Arrondissements Rechtbank te Middelburg. V00GD1JRAAD. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot lid van de'n oogdijraad te's Gravenhage 1, onze vroegere stadgenoot de heer F. C. M. de Ridder. DE ARBEIDST1J D. De controleur v. d. arbeid, Meulstee, verzoekt ons opname van't volgende Door den Min. van Arbeid is bepaald, dat aan aannemers van bouwwerken vergunning kan worden verleend om 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid tedoenverrichten op de bouwwerken. Deze vergunning moet worden aangevraagd bij het Distr.-hoofd der Arb. Insp. te Dordrecht en tevens moet in de aan vraag worden vermeld 1. De gemeente waarin het bouwwerk wordt uitgevoerd en den aard van het uit te voeren werk, b.v. woningbouw, land- bouwschuur, enz. 2e. Arbeidstijden, b. v. van v.m. 6 tot n.m. 6 of v.m. 7 tot 7 n.m. en de daarin te verleenen rusttijden. De aanvraag heeft plaats op ongezegeld papier, doch gefran- keerd. HOEK. Een droeve plechtigheid. Dinsdag had alhier onder enorme belang- stelling de begrafenis plaats van den zoo noodlottig om het leven gekomen heer J. 0. Bal, in leven hoofd der bijzondere school op de Knol. Onder de famielieleden die zich in den stoet bevonden merkten wij tevens op de vrouw en de moeder van den overledene, benevens meerdere vrouwelijke familieleden. Nadat de kist in de groeve was neerge- laten werd allereerst het woord gevoerd door Ds van Haelen, die den overledene schetste als iemand die reeds vanaf zijn jeugd zich gercpen voelde voor de taak, die hij steeds met ijver en toe wij ding heeft mogen vervullen, en die zich zoowel in zijn ambtelijk als in zijn particulier leven heeft doen kennen als een warm voorstander van de Gereformeerde Kerk. Hoe zwaar ook dit verlies voor de betrokken familieleden moge vallen, dat het dan een troost en eene voldoening voor hen moge wezen, dat hij is heengegaan als een oprecht christen. Hierna sprak de heer R. Scbeele, die als voorzitter van het schoolbestuur den over ledene herdacht als een goed onderwijzer, als iemand die bij iedereen in achting was, marr bovenal als iemand, die steeds zeer godsdienstig he-ft geleefd. Spreker ver- trouwde dan ook dat hij thans is bij dien Heiland, waarnaar zijn geheele leven steeds is gericht geweest. De inspecteur van het lager onderwijs te Ter Neuzen, had spreker gevraagd namens hem aan het graf eenige woorden van afscheid te willen spreken in de wetenschap dat met hem is heengegaan een best onder wijzer, die zich met liefde voor zijn ambt heeft gegeven. Hierna sprak de heer Jansen van Drie- wegen, die als directeur van de Chr. nor- maallessen te Ter Neuzen, den overledene de laatste eer kwam bewijzen. Spreker bracht allereerst in herinnering de ontroering die zich zoowel van hem als van de leerlingen en andere onderwijzers meester maakte by het vernemen van de dioeve tijding, en hoe de leerlingen toen het verlangen te kennen gaven op het graf een krans te mogen nederleggen. In het verdere van zijn rede maande spreker de aanwezigen aan niet te bouwen op hetgeen hier beneden is, doch te vertrouwen op God, van wie allecn ons welzijn afhangt. De heer Nobels, onderwijzer te Sluiskil herdacht den overledene als lid van de vereeniging van Christelijke onderwijzers van de afdeeling het Land van Axel. Hierna werden door de aanwezige school- kinderen gezongen Ps. 89 vers 11 Nadat hierna door Ds. Van Haelen nog enkele woorden waren gesproken en op diens verzoek gezamentlijk werd gezongen Ps. 84 het zesde vers, dankte de vader van den gestorvene voor de eer aan den over ledene bewezen. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Hoek (wnd. hoofd), de heer J. C. de Ridder, aldaar. OOSTBURG. De minister van financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen bij den ontvanger der directe belastingen enz. te Oostburg onder letters W.V., f80 wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen. WALSOORDEN. Door het bestuur van het waterschap Walsoorden werd alhier j.l. Zaterdag aanbesteed: 1°. het uitvoeren van onderhouds- werken aan het waterschap. gedurende den dienst 1925/26. Raming f 15.350. j Hiervoor werd ingeschreven door de heeren: Jan Roskam.te Sliedrecht voor f 14.480; J. C. v. d. Brink te Krabbendijke voor f 14.450; M. van de Velde te Brui- nisse voor f 14.300; M. K. Hartog te Sliedrecht voor f 14.125; K. Volk'er te Sliedrecht voor f 14.000; A. de Bruijn te Ter Neuzen voor f 13.957; P. E. Boeijkens te Hontenisse voor f 13.855; C. Klaassen te Zaamslag voor f 13.670; J. de Maagd te Hontenisse voor f 13.630; R. Verschel- ling te Ter Neuzen voor f 13.549; J. P. de Vos te Ter Neuzen voor f 13.482; P. Andriessen te Hontenisse voor f 13.050. 2 het maken van een strandhoofd tot verdediging van den oever aan den Perkpolder. Raming f 8650. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren: J. P. de Vos te Ter Neuzen voor f 8132; P. Dekker te Veere voor f 7990; P. E. Boeijkens te Hontenisse voor f 7825; J. de Maagd te Hontenisse voor f 7600: M. K. Hartog te Sliedrecht voor f 7385: G. Dekker te Sliedrecht voor I 7220: Jan de Bree te Ter Neuzen voor f6950; A. de Bruijn te Ter Neuzen voor f 6845; C. Klaassen te Zaamslag voor f 6740; K. Volker te Sliedrecht voor f 6647; Jan de Vries te Heemstede voor f 6620; (an Roskam te Sliedrecht voor f 6535; P. Andriessen te Hontenisse voor f 6385. MIDDELBURG. Zaterdag werd van efen alhier liggende schipper een portefeuille met f 60 ont- vreemd. Daar de knecht van den schip per daarvan verdacht werd en deze met den trein naar Rotterdam was vertrokken, werd hij op telefonisch verzoek van den commissaris van politie alhier, aldaar aangehouden. De man die nog f 55 van het gestolen geld bij zich had, bekende den diefstal te hebben gepleegd. Hij wordt naar hier overgebracht en zal aan de justitie worden voorgeleid. (M. Crt. BRESKENS. Zooals wij onlangs meldden, heeft dr. Wallien alhier tot Ged. Staten enkele vragen gericht in verband met de voor Zeeuwsch-Vlaanderen zoo ongunstige rege- ling der dienst van de Prov. Booten. Met ingang van i Juli e.k. is hier nu verandering in gebracht en zal er, behalve de boot, welke om 6.25 uur uit Vlissingen vertrekt nog een vertrekken om 7.30 uur, zoodat dan reizigers, welke met de laatste trein uit Holland komen, Zeeuwsch-Vlaanderen nog kunnen bereiken. Deze laatste boot blijft dan in Breskens liggen en vertrekt des anderen morgens weer om 6.25 uur uit Breskens. Ook 's Zondags is er nu een dienst bijgekomen. Ook deze boot vertrekt om 6.25 uur uit Breskens en kan men de Zondagmorgentrein van 7.12 uur uit Vlissingen weer halen. Voorwaar een goede verbetering. De mond- en klauwzeerziekte breidt zich uit. Thans zijn weer gevallen gecon- stateerd bij den landbouwer van Ooteghem te Breskens. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Voor de Zomervergadering van de Staten van Zeeland zijn wederom eenige voorstellen enz. in druk verschenen, wij vermeiden daarvan het eerste die betreffende de Electrificatie. Commissarissen van de P. Z. E. M. geven eene uitvoenge uiteenzetting van hun stand- punt naar aanleiding van het rapport der com- missie-Weileman over de electnticatie van de Aliddengroep. /,ij komen daarbij tot het voor- stel aan Ged. Staten om het bij de Prov. Staten nog aanhangjge voorstel tot electrificatie der lmudengroep uoor of vanwege de Vlissingsche Societe terug te nemen en aan de P. Z. E. M. op te dragen: le. nieuwe voorstellen te ontwerpen en aan Ged. Staten te doen toekomen, waardoor de Bevelanden aansluiting krijgen bij Noord-Bra- bant, op tlen voet en in den geest als in de voorstellen van coipmissarissen voor de Noord- groep is geschied en voor Walcheren voorzie- ning vanuit Vlissingen door de gemeente Mid delburg; 2e. een concept-concessie voor de gemeente Middelburg terzake van de zoo juist vermelde scroomvoorziening over te leggen, tenzij Ged. Staten op hunne beslissing in beginsel te dezen opzichte mochten terugkomen, in welk geval, evenals voor het geval met Middelburg geen overeenstemming mocht worden verkre- gen, aan de P. Z. E. M. ware op te dragen, op den voet en in den geest als voor de Bervelanden, voorstellen te ontwerpen en aan Ged. Staten te doen toekomen ter voorziening van het platte- land van Walcheren voor aansluiting aan de Vlissingsche Centrale, zulks onder behoorlijke waarborging van duurzame levering van stroom door deze centrale. In de toelichting tot deze conclusies wordt o.a. aangetoond, dat volgens commissarissen het gemeentelijk bedrijf van Middelburg geen betere en snellere electrificatie zal kunnen be- vorderen dan de P. Z. E. M., daar het de tarie- ven bij de verordening voorgeschreven krijgt, voorts maken commissarissen verschillende opmerkingen o.a. betreffende de voorwaarden, waaronder naasting van het bedrijf door de piovincie mogelijk wordt. Betreffende de voorziening van de beide Be velanden van uit de centrale te Vlissingen, zoo als de commissie-Welleman wil, wordt o.a. op- gemerkt, dat voor het bereiken yan vlugger electrificatie eerst aanleggen van een boven- grondsch hoogspanningsnet, om dit later on- dergrondsch te maken, het hoogspanningsnet tweemaal gefoumeerd zal moeten worden, ter- wijl het eigenaardig wordt genoemd, dat de in- genieur Van Ittersum, juist in tegenstelling met de praktijk het hoogspanningsnet boven- en het laagspanningsnet ondergrondsch heeft geprojecteerd. Bovendien wordt gevreesd, dat men met een hoogspanningsnet bovengrondsch veel last zal krijgen met de landbouwers en deze heeft men juist noodig voor het rendabel maken van het bedrijf. Vervolgens worden de door de commissie-Welleman gebrachte cijfers en ramingen stuk voor stuk nagegaan. In ver- band met het voorstel der commissie, om voor de Bevelanden een N.V. op te richten met de gemeenten van Noord- en Zuid-Beveland als aandeelhoudsters, om zoodoende het garantie- vraagstuk te ontgaan, zeggen commissarissen. dat dit garantie systeem voor Walcheren wel wordt aanvaard en het billijk is alle deelen der provincie gelijkelijk te behandelen. Bii directe levering door de P. Z. E. M. in het klein kun nen alle woning-complexen, ook al is het van uit een nahurige gemeente beter worden be- - pUrt. Wet hetreft de M.A.B.E O. kveet-p. wordt opgemerkt, dat het resultaat der com missie in deze kwestie niet groot is, want het 1.3 iuec gotAi om gerezen bezwaren door grove betalingen uit den weg te ruimen, en commis sarissen z(jn van meening, dat gemeentebestu- ren op grond van het M.A.B.E.G—contract eiectmicatie hunner gemeente" met kunnen legennouden. -Nog wyzen commissarissen er op, dat de- zelfcle stroom hoeveelheid, die bij de bociete te Vlissingen 90.460 kost, bij de P. N. E. M. siecncs 74.Z58 of 16.202 minder kost. Oor- spronkelijk hadden commissarissen zich de ge heele voorziening van de middengroep gedacht van uit Noord-Brabant, door de billijker cijfers van de Societe, stellen zij nu in bovengenoem- den geest voor. Ofschoon commissarissen eigenlijk wijziging van het Statenbesluit 1917, „dat de electriciteitsvoorziening vanwege de provincie zal ter hand genomen wordefl", niet noodig achten, zouden zij willen voorstellen, als men daartoe besluit, tusschen te voegen: „zoo noodig en gewenscht." Kwestie Roosa. Naar aanleiding van het bekende adres van H. C. A. Roosa te Dordrecht, vroeger chef der electrische centrale te Westdorpe om vergoe- ding van de schade hem toegebracht door zijn ongevraagd ontslag op 1 Juni 1924, stellen Ged. Staten overeenkomstig het rapport van den directeur der P. Z. E. M., voor afwjjzend op het verzoek te beschikken. De directeur legt er in zijn rapport een paar maal den nadruk op, dat er geen sprake is van ontslag, maar van beeindiging van een tijde- lijke betrekking, waarvoor de heer R. evenals de andere ambtenaren heeft geteekend. De directeur kan niet begrijpen, dat de voorzitter van commissarissen vol lof over den ijver en goede zorgen van den heer R. tegen- over dezen zou hebben uitgelaten en evenmin, dat deze gezegd zou hebben, dat het ontslag plaats -vond naar aanleiding van de verhouding tusschen den directeur en den heer R., daar de commissarissen in hun vergadering van 8 Nov. 1923 geen maatregelen troffen inzake door den directeur over den heer R. geuite klachten over zijn brutaal optreden, maar wachtte op klach ten over tegenwerking- om zijn dienst te doen eindigen. De directeur kan dan ook niet aan- nemen, dat de voorzitter van commissarissen zich tusschen den directeur en het personee! zou plaatsen ten nadeele van den gang van het bedrijf en het prestige van den directeur. Ver- der verwijst de directeur voor de verhouding tusschen hem en den heer R. naar de omvang- rijke correspondentie die voor de Statenleden vertrouwelijk ter inzage is neergelegd. Ten slotte bestrijdt de directeur op tech- nische gronden de opmerkingen betreffende het kolen_ en waterverbruik. Naar aanleiding van een tweede schrijven van den heer R. deelt de directeur mede, dat door hem geen mededeeling aan derden is gedaan, waarin als reden voor het beeindigen zijner dienstbetrek- king het hooge kolen- en waterverbruik is op- gegeven. Verder, dat thans in de centrale een hulp meer is, omdat de werkzaamheden voor den netbouw zich hebben uitgebreid en het ma- gazijn meer dan tweemaal zoo groot is gewor- den. Deze hulpkracht zal verder nog belast worden met meterijking. Dat destijds aan den heer R. toegang tot terrein en centrale ontzegd werd, had tot oor- zaak, dat men wrijving met het personeel wil- de voorkomen. Begrooting 1926. Ter goedkeuring wordt aangeboden de be grooting der Provinciate inkomsten en uitga- ven voor 1926, aanwijzend in ontvangst en uit- gaaf f 1.853.301,84, met een post onvoorzien ad 26.421,34. (led. Staten wijzen er op, dat ook ditmaal geene posten van buitengewonen aard zijn op- genomen. Evenmin komen er saldi van vorige jaren in deze begrooting voor. Van het tekort over 1923 ad 165.116,63 Yz werd reeds 99.461,25 op den dienst 1924 en 33.153,75 op den dienst 1925 gebracht, tt-wijl voor het restant ad 32.501,63% en het vermoedelijjk kwaad slot 1924 geraamd op .(205.441,07%, nog geen dekking is aangewezen. Trouwens op deze wijze meenen Ged. Staten, dat beter over zicht wordt verkregen van de gewone inkom sten en uitgaven over het jaar waarover een begrooting loopt. Ingevolge de door de Rijks- administratie verstrekte gegevens konden de belastingen iets hooger in opbrengst worden geraamd, terwijl de cijfers van den Prov. Hoofdingenieur voor onderhoud van wegen en steigers een eenigszins lager bedrag doen aan- nemen. Voor inkoop van diensttijd voor prov. ambtenaren, moest 58.000 geraamd worden, tegen „memorie" voor 1925, terwijl ook de post rente en aflossing ditmaal hooger ge raamd is in verband met de leening, voor het verstrekken van een renteloos voorschot aan de N.V. Spoorwegmij. „Zuid-Beveland". Het is toch mogen gelukken de begrooting sluitend te maken. Mag dit resultaat niet onbevredigend worden genoemd, het feit, dat bij de samen- stelling der begrooting gestreefd is naar zui- nigheid en naar beperking van niet-noodzake- lijke uitgaven, en de verwachting, dat de ver- betering van de wegen in de provincie aan hare kas zware eischen zal stellen, geven Ged. Sta ten aanleiding tot een herhaling van de waar- schuwing, dat gewaakt dient te worden tegen alle nieuwe uitgaven, welke op de financien der provincie een blijvenden last zouden leggen, en zij leggen om dit te bevestigen over een over zicht van de rekeningen 19181924 en de be- grootingen 1925 en 1926. Geldleening. Ged. Staten stellen voor aan te gaan eene geldleening van ten hoogste vier millioen gul den tot aflossing van loopende leeningen en tot dekking van buitengewone uitgaven. In die leening zullen worden opgenomen de restanten van de leeningen 1919, rentende 5% °/o ad 1.189.000; van de 6% leening van 1920 ad (506.000 en van de tweede 6 c/> van dat jaar groot 122.500, alle samen dus nog (1.817.500 en verder de volgende posten: 700.000 aan loopende kasgeldleeningen, 90.000 voor restant van het renteloos voor schot aan de tram BreskensMaldeghem voor de lijn GroedeCadzandRetranchement Sluis; 400.000 voor de nieuwe boot op de Wester-Schelde, 835.000 voor het tweede en derde gedeelte van het voorschot voor den lo- kaalspoorweg op Zuid-Beveland en 60.000 voor den bouw van een nieuwe boot voor het Wolphaartsdijksche veer. De rente zal ten hoogste 514 zijn. De bootdiensten. Overgelegd wordt een mededeeling van Ged. Staten, betreffende een emstig onderzoek in- gestelde naar de diensttijden van het personeel van den dienst op de Wester-Schelde. Het werd daarna raadzaam geacht in te trekken het besluit om aan het varend personeel na elke vier dagen een vrijen dag toe te kennen, daar eene algemeene uniforme regeling niet ge wenscht wordt geacht, omdat het werk der overscheidene categorien van het varend per soneel te zeer uiteenloopt. Ged. Staten vragen dan ook de regeling aan hen over te laten en zeggen toe zooveel mogelijk met bedoeld ver- schil te zullen rekening houden, waarbij zij tevens rekenen op de medewerking van het personeel. Overgelegd wordt vervolgens een overzicht van de ontvangsten en uitgaven voor den dienst op de Wester-Schelde over 1924 en een over het eerste kwartaal 1925. Hieruit blijkt, dat in 192^ het totaal tekort was op die lijn 173.862,89. De lijn VlissingenNeuzen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. en Aangezichtspijn verdrijft men het beste door Sanapirin-'l'abletten (Mijnhardt). Per glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogislen. Hansweert had een tekort van (186.191,29 en de tram Vlake—Hansweert 18.623,50, daaren- tegen leverde VlissingenBreskens (29.536,68 en HansweertWalsoorden (1415,22 goed slot op. In het eerste kwartaal van dit jaar was het tekort reeds 55.136,71, waarvan Breskens Vlissingen 4631,09; Vlissingen—Neuzen (16.220,14; NeuzenHansweert (18.741,37; Hansweert—Walzoorden 11.699.60 en de tram 3S44,51. Voorgesteld wordt, daar de veerschippers op andere wijze er niet in geslaagd zijn het geld te leenen aan de schippers I. v. d. Voorde te Wolphaartsdijksche Veer en C. Schippers te Kortgene 60.000 voor de kosten van aanschaf- fing van een nieuwe boot voor den veerdienst Kortgene-Wolphaartsdijksche veer. Lidmaatschappen, credieten, enz. Ged. Staten stellen aan de gemeente Philip pine eene bijdrage te verleenen tot ten hoogste een derde deel der kosten van uitvoe- ring, zijnde 9911,10, als zoo ten hoogste 3304 voor verbetering van de Weststraat aldaar, die van een gewone dorpsstraat een weg voor doorgaand verkeer is geworden. Voor de in September te Breskens te houden tentoonstelling van ooft- en tuinbouw stellen Ged. Staten een crediet voor van 100, o.a. onder voorwaarde, dat de tentoonstelling des Zondags niet voor 12 uur is geopend. Voorgesteld wordt afwijzend te beschikken op het verzoek van de Kon. Nederl. Rrandweer- vereeniging om (500 jaarlijksche bijdrage; op een verzoek van de gemeente Vrouwepolder om voor de restauratie van den toren in de af deeling Gapinge in plaats van (3000 ook 6000 subsidie te geven, evenals aan Kruinin- gen werd toegekend, daar Ged. Staten meenen, dat de door het gemeenteibestuur getrokken vergelijkingen niet opgaan, en ook het ver zoek van Veere om 500 voorschot voor het wijzigen van een grindibaan in een klinker- bestrating op de wegen 9 en 11 van den ligger dier gemeente, daar Ged. Staten meenen, dat deze verbetering niet van voldoend belang voor de provincie is. Geleiden van hengsten. Daar gebleken is, dat er verschil van opvat- ting bestaat over den uitleg, die moet worden gegeven aan de bepalingen betreffende het geleiden van hengsiten, opgenomen in 't regle- ment op de wegen en voetpaden, stellen Ged. Staten nader voor dit als volgt te lezen: Hengsten, meer dan 2 jaar oud, tenzij door den geleider voor aan den kop geleid en ge- tuigd met een hoofdstel, voorzien van een trens en een ketting, onder langs de kin, van ongeveer 40 c.M., waaraan het leidsel is be- bevestigd. Verpleegkosten krankzinnigen. Waar de bijdragen der provincie Zeeland in de kosten voor armlastige krankzinnigen en dergelijken veel grooter zijn dan in andere pro- vincien, terwijl voor ieder der betrokken ge meenten een kleine verhooging harer bijdrage weinig beteekent, en andere noodige uitgaven als voor wegsverbetering achterwege moeten blijven, stellen Ged. Staten voor met ingang van 1 Januari 1926 voor iederen armlastigen patient, verpleegd in een krankzinnigengesticht of dergelijke inrichting, uit de provinciale kas le betalen een vierde der verschuldigde ver- pleeggelden tot een maximum van f 210 per jaar, waarbij de verpleegkosten in „Vrederust" tot basis zijn gekomen. BRAND. Dinsdagmorgen 7 uur werd brand ont- dekt in het ketelhuis der oliefabriek van de N. V. Schiedamsche oliefabrieken »De Haan", aan de Nassaustraat te Rotterdam. In zeer korten tijd greep het vuur snel om zich heen en binnen een kwartier stond het vier verdiepingen booge pand in lichte laaie. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, tastte met het beschikbare materiaal de geweldige vuurzee aau. Na een half uur bezweken de balken van de eerste ver- dieping. Daarop stonden twee groote tanks tezamen ongeveer 30.000 liter raapolie be- vattend, een der muren bezweek en de tanks met olie vielen omlaag. Tengevolge waar van de vlammen opnieuw voedsel kregen en een hevige hitte verspreidde en de brandweer een oogenblik deed terugdeinzen. Eerst om half negen was men het vuur meester. Verzekering dekt de schade. DE BELANGSTELLING DER KIEZERS. Te Almelo zou Woensdagavond de heer M. Bijleveld, industrieel en oudlid der Tweede Kamer, optreden voor het Vader- landsch Verbond Deze vergadering kon echter niet doorgaan, daar alleen de heer B. en een verslaggever aanwezig waren, meldt de »3tand." HALS GEBROKEN. Te Westerlee is Zondagavond de veertien- jarige zoon van arbeider De Groot over spoorrails gestruikeld. Hij biak zijn hals en was onmiddellijk dood. AUTO ONGELUK. Een inwoner van Groningen reed Zondag avond op den Slochterstraat onder Sappemeer met zijn auto in een droge sloot. Zijn negentigjarige grootmoeder werd gedood hyzelf en zijn twee zusters bleven vrijwel ongedeerd. TRAGISCH. Het driejarig dochtertje van den heer L. an de Veenenlaan te Hoorn, had een doosje met malariapillen weten te bemachtigen en at den inhoud, 25 stuks, op. Het kind is onder hevige pijnen overleden. EEN INKTVISOH. In de ansjovisnetten is gevangen en door de visschers te Leeuwarden aangebracht ten fine van onderzoek een vischje, dat de bijzonderheid geeft, heelemaal geen vischje te zijn. 'i Is nameljjk een weekdier, een samenstel van bijzonderheden, waaraan men den naam van inktvisch heeft gegeven. Het exemplaar in kwestie is een kalmar of pijlinktvisch, nog geen 20 c.M. lang, maar die een gewicht kan halen van 10 K G en voor consumptie in aanmerking komt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 2