ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Backin No. 7771. Vrijdag 12 Juni 1925 65fi Jaargung. DE I NDRINGER JEUK FEUILL ETON. SOSneeuwballen Dr Decker's Bakpoeder BUITENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: vZ N^Indtt ?nTmer*f/ Vo^'V"ovedg'^lUVanT/^S pe^ ^ndeT-V^nne3^ O? WEHEDZDIEI IB JJJLJD. B INNEKLMD. PRINSE3 JULIANA. Naar bet Vad. ineent te weten is het zeker dat Prinses Juliana in Leiden zal gaan studeeren, zjj leert nu Latijn en Grieksch. Doch .vermoedelyk zal dit nog niet bij het begin van den academischen cursus het geval ziin, daar zij hoopt, waar- schijnlijk voor haar studie, nog belijdenis des geloofs te zullen afleggen. EERSTE KAMER. Vevgaderiug van Woensdag. A an de orde is de wijziging van het. Ned.-lndisch Regeerings Reglement. De heer De Muralc (v.b.) wijst op bet belang der zaak, welke een kaltne, zake ijke behandeling vereischt. Hij beroept zich opnieuw op een parliculieren brief van den oud gouverneur generaal v. LimburgStirum. Het ontwerp heeft een verre strekking. Door de amendeering in de Tweede Earner is het volgens spr eerst aannemelijk ge- worden. Spr. betoogt waarom dit het ge al is. Bezwaar heett, hij nog tegen het ge- delegeerd collegeinden Volksraad. Practisch zal de gouverneur-generaal echter niets meer zonder den Volksraad kunnen doeti. De heer Slingenberg (v.-d.) aeht het ontwerp door de amendeering in de Tweede Kamer niet verbeterd. De vermindering Van het inheerasclie element in den Volks raad is in strijd met de gedane toezeggingen De Minister had dat amendement onaan nemelijk moeten verklaren. Het ontwerp is een hoon voor de inlandsche bjvolking en een aanfluiting van de grondwetsher- ziening. Sprekers fractie zal tegen stemmen De heer Cramer (s -d.) betoogt dat de Minister de amendementen in de Tweede Kamer onaannemelijk had moeten verklareD ol het wetsontwerp intrekken. Nu maakt het in Indie een slechten indruk. Spr. handhaaft zijn bezwaren tegen het college van gedelegeerden. Ook de sociaal-demo- cratische fractie zal tegen stemmen De heer De Waal Malefijt (a.-r.) acht een zuiver parlementaire regeeringsvorm nog in afzienbaren tijd voor Indie niet mogelijk. Vergadering van Donderdag. Voortgezet wordt de behandeling van de wijziging van het Ned.-Indiscli Regeerings- Reglement. De heer Verkouteren (c. h acht de Azia tiche volkeren niet rijp voor een parlemen- tair stelsel. Minister De Graaf zet uiteen, hoe de ministerieele verantwoordelijkheid en het toezicht der Staten Generaal behouden blij- ven, Hij verdedigt o m. de voorgestelde wijze van samenstelling van de begrooting. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 27 tegen 10 stemmen (tegen soc.-dem. en vrijz.-dem Aan de orde is verder de wijziging van de Kieswet, Provinciale Wet en Gemeente- wet. De heer Mendels (s.-d.) is tegen stem- dwang. Hij ontvouwt praktische bezwaren tegen de voorgestelde wijze van bestraffing van de stembus afwezig gebleven kiezers. Spreker zat zich zijn stem voorbehouden. De heer Van Nageil van Ampsen (v.-b.) ontkent het nut van niet na te komen strafbepalingen. Ook hij vraagt nadere inlichtingen on te kunnen voor stemmen De heer De Viugt (a. r.) zegt, dat de wet onmogelijke lasten legt op de burge- meesters van groote gemeenten. Hij /al tegen stemmen. UIT DEN VEENENDAALSCHEN RA AD. In de laatst gehouden raadsvergaderiug van Veenendaal is besloten aan den burge- meester te verzoeken het bedrag aan te zuiveren, dat verdwenen is, door de mal- versaties van den ontslagen gemeente- secretaris. De burgemeester deelt thans in een brief aan den raad mee, dat hp geenerlei ver- plichtmgen erkent inzake de aanvulling der verduisterde gelden. FRANSCH OP DE L AGERE SCHOOL. Blijkens het afdeelingsverslag der Eerste Kamer over het voorstel van Mej Wester- man, werden door ,/zeer vele" leden min 1NGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Uit het Engelsch van Harold Bindloss. o (Vervolg.) „jij hebt alleen dat leeren jasje als be- schutting gehad en mij heb je al die dekens gegeven," zeide het meisje verwijtend. Witham schudde het hoofd. Opeens voel- de hij zich warm worden; wat moest Maud Barrington van hem denken; uit de manier waarop de reisdeken ingestopt was, moest ze alles begrepen hebben. ,,Je leek me wat slaperig toe alsof je geen lust had om te praten", zeide hij zoo gewoon mogelijk; het meisje keek hem aan; ofschoon ze hem niet geloofde, was ze hem voor zijn houding dankbaar. „De quaestie was," ging hij haastig door „dat ik feitelijk zelf ook te suf was om behoorlijk na te denken. Maar ik ben nu toch blij, dat je wakker bent, 't wordt tijd om weg te gaan als ik, voor't dag is, de Grange halen wil." „Maar de sneeuw zal heel hoog liggen - ik geloof niet, dat ik mee zou kunnen," zeide 't meisje. Witham schudde 't hoofd. ,,Neen, jij moet hier blijven over een paar uur ben ik weer, met Colonel Barrington, terug." Het meisje begreep, dat angst toonen haar niet zou helpen. ,,Maar als je den weg niet vindt?" verontrustte ze zich. ,,Neem liever het ravijn dan kom je bij de hoeve van Graham uit." ,,'t Is beter dat ik naar de Grange ga," antwoordde Witham langzaam. rr of meer overwegeude bezwaren te berde gebracht. In de eerste plaats door principieele tegenstanders. Vele andere leden voelden weliswaar de grootste sympatliie voor het denkbeeld van mejuffrouw Westermar. maar zij meenden toch, dat bet voorstel, zooals het daar hgt, en dat door de Eerste Kamer niet kan worden geamendeerd, bezwaarlijk zal kunnen worden aanvaard Deze leden achtten de invoering van het onderwijs in de beginselen der Fransche taal in de 5e en 6e klasse der lagere scholen, uiterst gewenscht, doch uit den aard der zaak alleen voor die leerlingen, wier ouders zulks zoudeu wenschen en in het bijzonder voor die leerlingen, wier ouders voornemens zijn hun kinderen een verdere opleiding te laten genieten op een hoogere burgerschool, een gymnasium, een lyceum of een u. 1. o.- kopsebool. Vrijheid evenwel om een andere taal dan de Fransche toe te laten, kwam den leden hier aan het woord. bepaald onge- wenscht voor, omdat dan een soort van anarchie zou ontstaan die goede aansluiting bjj het onderwijs, hetwelk op bovengenoemde hoogere instellingen van onderwijs wordt gegeven, zal belemmeren. Voorts werd betoogd, dat het toelaten van een ongelimiteerd aantal uren in een vreemde taai een bedenkelijke aantasting is van den waarborg van minstens 22 uur voor deugJelijk onderwijs in de gewone vakken. DE MALVERSAT1ES TE ESGWiRDUM. In de Woensdag gehouden raadsvergade- ring van Engwirdum is met algemeene stemmen besloten den geschorstengemeente- ontvanger H. P. Pasroa te ontslaan, hoofd- zakelijk op grond, dat deze ambtenaar de capaciteiten mist, om zelf het ontvanger schap waar te nemen. wf.ardoor het mogelijk was, dat gedurende e n^achttal jaren door een particulieren klerk malversaties werden gepleegd en een tekort ontstond van ruim f 17.000. Tevens is besloten, op advies van Mr. M. E. Hepkema te Leeuwarden, een rechtsge- ding te voeren tegen den ontslagen ontvanger tot terugvordering van het aan de gemeente- kas ontt.ro kken bedrag. PLEZIERVLCCHTEN Het aantal personen, dat in Nederland gebruik maakt van de door de Kon. Lucht- vaart maatschappij gebodengelegenheid voor pleziervluchten, neemt zoodanig toe, dat thans reeds in 1925 tweemaal zooveel pas- sagiers op ro. dvluchten zijn vervoerd als in het geheele jaar 1924. Dit is niet alleen te danken aan het buitengewoon gunstige weer, doch ook aan het feit, dat de K. L. M. deze pleziervluchten thans niet alleen op de vliegvelden Schiphol en Waalhaven organiseert, doch ook elders. Zoo heeft zij tijdens de Jaarbeurs op Soes- terberg twee vliegtuigen gestationneerd gehad daarna gedurende de Pinksterdagen op Gilze Rijen bij Til burg en thans is zij bij de feestelijkheden in Den fl elder aan wezig geweest Daar is ook de oude Dorus Rijkers de lucht ingegaan. Binnenkort gaat de K. L. M. met enkele vliegtuigen naar Vlissingen, tergelegenheih van het internationale technische congres aldaar. Zij zal dan ook vluchten tusschen Vlissingen en O-tende organiseeren INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Opeens begreep Maud Barrington hem met een kleur keek ze voor zich. Maar tege- lijk wist ze, dat ze alle regeting aan hem kon overlaten: hij zou aan alles denken. Toch was 't haar niet mogelijk, om hem antwoord te geven, toen hij, bij de deur, zich nog eens glimlachend omkeerde. „Van dit intermezzo behoeven we ons bij een volgende ontmoeting niets meer te her- inneren," zeide hij, „maar ik zou wel willen dat je me een kans gaf om te bewijzen, dat de Lance Courthorne van vroeger niet lan- ger bestaat." Even daarna hoorde Maud de deur achter hem dicht gaan; met een warmen bios bleef ze naar den stapel bonte dekens en huiden staan kijken, waarvan hij er niet een meege- nomen had. HOOFDSTUK X. Een belofte. Het daglicht begon juist door te breken toen Witham, dan stappend, dan half wa- dend door een laag poederfijne, losse sneeuw van meer dan een voet hoog, einde- lijk de Grange bereikte. Half versuft van vermoeienis en kou ging hij de kleine zit- kamer binnen; daar bleef hij, zwaar leunend op de tafel, ongemakkelijk in zijn stijfbe- vroren kleeren, die zijn verkleumde lichaam bij elke beweging pijn deden, staan wachten. Het duurde geen drie minuten, of de Colo nel kwam haastig binnen. Bij 't zien van het gelaat van zijn vroegen gast, liep hij snel naar het buffet en schonk een glas wijn in. Drink dat eerst op," zeide hij kort. „Je bent meer dood dan levend." Witham schudde koppig't hoofd. Beter, dat u me eerst aanhoort." Maar Barrington duwde hem't glas in de hand. „Zooals je nu spreekt, begrijp ik toch niets van wat je mij vertelt. Drink het op en wacht met praten, totdat je aan 't verschil in temperatuur gewend geraakt bent." Witham dronk het glas wijn leeg en liet zich, zwaar op den stoel naast hem vallen. Zijn gezicht zag nog grauw-bleek, maar toch begon zijn huid alweer pijnlijk te tinte len door de energieke poging van zijn bloed, om in de weefsels aan de oppervlakte door te dringen. Toen hij wat bijgekomen was, begon hij zijn verhaal. Kaarsrecht, met zijn oogen strak op die van zijn gast gericht, stond Barrington toe te luisteren; maar in contrast met zijn flinke houding was zijn gezicht bleek en vervallen; zijn ijzeren wil, die hem gedurende den verderen dag op- hield, deed zich vroeg in den morgen, zooals nu, nog niet volkomen gelden; hij zag er. nu uit, zooals hij zich in werkelijkheid voelde een oude man, met een last van zorgen, welke hem te zwaar dreigde te worden Maar naarmate Witham's verhaal vorderde kwam er meer leven in zijn gezicht: het was duidelijk te zien, dat hij slechts met de grootste moeite zijn uiterlijke kalmte wist te bewaren. „Je wilt dus zeggen, dat een poging, om de Grange nog gisteravond te bereiken levensgevaarlijk geweest zou zijn?" vroeg Barrington. „Ja," antwoordde Witham rustig. De oude man bleef hem een paar oogen- blikken lang strak aan staan kijken. ,,lk moet je zeggen, dat ik het een zeer betreu- renswaardigen samenloop van omstandig heden vind." Met een klein handgebaar viel Witham hem in de rede. ,,Er was niets aan te doen sir. Ik zou de paarden er niet doorgekregen hebben en geen van beiden zouden wij er levend afgekomen zijn." „Je behoeft je niet te verontschuldigen, je Kloosterbalsem is verkrijgbaar bij A. van Baal, Lange Kerkstraat, Ter Neuzen. DE TOESTAND. Het ontbreken van een officieelen tekst aangaande hetgeen Briand en Chamberlain te Geneve precies overeen zijn gekomen, bevordert scbrijft de N. R. Crt. mis- verstanden, die al of niet gewild kunnen zijn. Als eenigen grondslag had men een bericht uit Geneve van Havas, waarvan men kon vermoeden dat het otficieus ge'inspireerd was, maar op hetwelk Woeusdagavond op een punt alvast, wederom door Havas uit Geneve, een verbetering verscheen, die houvast moet geven aan de opvatting, dat men bij het vormen van zijn oordeel op den oorspronkelijken Havas tekst niet kan afgaan* Men moet dus stellig in dit geval zijn geduld bewaren, al is het te betreuren dat internationale kwaadwillighetd die den vrede geen kans wil geven, zoo doende in een intermezzo vrij spel krijgt tot het verkrijgen van pessimistische uit- leggingen en commentaren in den warmen tijd van het jaar, waarin de mensch ont,- vankelijk is voor gedruktheid en neer- slachtigheid, zoodat dan ook de meeste zelftnoorden vonrkomen. Moet men het verklaren uit het feit dat een Italiaan zooveel beter bestand is tegen subtropische temperaturen dat Scialoja te Geneve met het beminnelijkste optimisme aan de journalisten verzekerd heeft. dat er nu geen vuiltje meer aan den internatio- nalen hemel en een conference tusschen de borgen overbodig was, omdat wredelijker- wijze gedacbt, de zaak thans geacht mag worden in orde te zijn" en voor het overige ,/Voldoende besproken is". Legt men hiernaast, otficieuze allures aannemende, mededeelingen uit Berlijn, volgens welke er, na hetgeen er uit Geneve gemeld is, heelemaal niets meer komen kan van het Duitsche plan, dan begrijpt men bij instinct dat de waarheid tusschen zoo ver uiteen wij kende meeningen in moet leggen, maar misschien toch nog het dichts bij Seialoja's lezing. De voornaamste he- denking zou zijn, dat men te Berlijn uit het, Geneefsche communique gelezen wil hebben dat het Frankrijk en Engeland niet meer te doen zou zijn om een waarborg tractaat, waarbij eike beschermende deel- nemer dezelfde beseherminp verleent aan een ander deelnemer, maar om een een. zijdigen waarborg door Engeland van zu.lt je best wel gedaan hebben nu 't ge- beurd is, ben ik blij, dat jij, een tamilielid, het geweest bent. Maardit is een van de gevallen waarbij openhartigheid 't beste is je moet goed begrijpen, dat de zaak hiermee atgeloopen is, dat ik er geen woord verder over wil hooren." Witham glimlachte even; toen hij ant woordde klonk zijn stemming in den licht- Lronischen klank van zijn stem door. „Deze kleine vermaning had u uzelf en mij kunnen besparen, sir. Ik gevoel me, begrijpelijker- wijs, al zeer gelukkig, dat ik de doorluehte familie, die wel zoo goed geweest is, mij bij mijn komst hier te ontvangen, een kleinen dienst bewezen heb. Maar noch u, noch Miss Barrington behoeft zich ongerust te maken, dat ik me op grond daarvan een vrijpostige houding zal aanmatigen." Colonel Barrington keetde zich met een ruk naar hem toe. ,,ln je drift ben je ten- minste een echte Courthorne, en ik moet toegeven, dat ik aan deze uitbarsting wel wat schuld heb. Je hebt buitengewoon ver- standig gehandeld met regelrecht hierheen te komen. Als ik het eerste oogenblik niet zoo verbaasd geweest was, zou ik zeer zeker onmiddellijk je mijn appreciatie daar- voor getoond hebben. Als jij er niet geweest was, zou mijn nichtje vannacht doodgevro- ren zijn." „Misschien heb ik wel wat te heftig ge- reageerd, sir maar u begrijpt, ik ben moe. heel moe. Maar als u hier even wachten wilt, zal ik zelf de paarden uit den stal gaan halen de stalknecht heeft er niet bij noo dig." Barrington knikte eerst toestemmend, maar toen bedacht hij zich. Met een blik op het vermoeide gezicht van den jongen man, zei hij: „Je moet hier blijven, rusten en sla- pen tot werken ben je niet meer in staat." ,,U heeft iemand mee noodig, meneer, Frat.krijk's grens. Zulk een „eenzijdige" uit egging kan bij voorbaat als een praatje voor den vaak betiteld worden. Het eenige aanknoopingspunt ervoor is, dat in het Fransche communique gezegd wordt dat Engeland voortaan de nieuwe oostelijke grens van Frankrijk tegen elke scbending verdedigen zal. Maar dit sluit natuuvlijk niet uit, dat Engeland niet op zijn beuvt de Duitsche grens niet garandeeren zou. Men behoeft slechts terug te denken aan hetgeen er vooraf gegaan is In zijn levendig verlangen om Frankrijk veiligheid te ver- zekeren, heeft Chamberlain vroeger het plan geopperd dat Engeland met Frankrijk een tractaat zou s'uiten, waarbij het zulk een eenzijdige bescherming tegen een Duit- schen aanval verleendt. M. a. w. de Entente cordiale zwart op wit. Maar de meerderheid van het Engelsche kabinet heeft daar niet aan gewild. Inmid dels kwam Duitschland met zijn viervoudig garantie-aanbod. Het Engelsche kabinet vond dat een aanneemlijken gronds'ag en Chamberlain heeft tr zich bij neergeRgd. De Engelsche politiek komt er dus voor op, dat Engeland evengoed Frankrijk als Duitsehland zijn tegenwoordige Rijngrens (wij noemen die grens nu maar gemaks- halve zoo, volgens het spraakgebruik, hoe- wel slechts goed 150 K.M. ervan den Rijn volgt) zal waarborgen. Sommige Engelsche bladen zeggen dat de Engelsche grens voortaaa bp den Rijn zal beginnen Dit moet aldus verstaan worden, dat Duitschland zich natuurlijk ook tegenover Engeland moet verplichten de Rijngrens niet aan te tasten. Nader berichten uit Londen laten trouwens geen twijfel meer over aan de wederkeerigheid van de ontworpen waar borgen. Het eenig mbgelgke zou zijn, dat men aan Duitschen kant de eenzijdigheid van den waarborg hierin ziet, dat Duitschland niet zeker zou zijn, dat Frankrijk de Rijn grens niet overtrekt, om Polen hulp te brengen, als het die noodig heeft. Hoe dit punt precies geregeld is, weet men niet uit gezaghebbende bron. Duitschland als goedgezind lid van den Volkensond zou zulk een overtrekken volgens het handvast niet alleen goed moeten vinden, maar moeten mogelijk maken. (Telkens vraagt men zich op grond van het voorbehoud dat Duitschland te dien aanzien maakt, af, of het zich te Rapallo tegenover Sowjet- Rusland soms verbonden heeft, zoo iets niet toe te zullen laten.) Duitschland als afvallig lid en vijand van den Volkenbond kan het verwachten, maar niet van Frank rijk alleen. Blij ft dus over het geval, dat Duitschland geen lid van den Volkenbond zou zijn met de twee mogelijkheden, dat het zelf oorlogshandelingen tegen Polen begon of dat Rnsland dit deed. Dit geval met zijn twee mogelijkheden kan men echter elimineeren. omdat volgens de verbetering van Havas uit Geneve, waarop wij in den aanhef gedoeld hebben, er nog eens de nadruk op gelegd wordt dat de veiligbeids- waarborg niet in werking kan treden, indien Duitschland niet eerst als lid tot den Volkenbond toegelaten is. Als men de zaken slechts zoo nuchter wil bescliouwen. vervalt de aanleiding tot veel nutteloos commentaar. wierp Witham tegen. „Het zal zwaar werk woraen, de sneeuw ligt hoog en ze pakt niet." Zonder antwoord af te wachten, ging hij de deur uit. Barrington bleef op dezelfde plaats staan, er was een eigenaaraige uit- drukking in zijn oogen gekomen en een paar maal Knikte hij even goedkeurend. Geen twintig minuten later zat hij naast Witham in de slede, die langzaam over de witte viakte voortgleed. Maar ondanks het feit dat ze slechts langzaam vorderden, lag de Grange toch reeds een ntijl achter hen toen de zon vlammend boven den zuid-oostelijken horizon verscheen. De wind was gaan lig gen, de stonm had plaats gemaakt voor doodsche stilte; meedoogenloos hel licht en een alles vernieiende koude; de sneeuw, droog en fijn door de vorst, lag hier en daar opgeolazen tot heuvels; overal was de op pervlakte rimpelig als water, koude-verstard bij fellen wind. Zoo droog en poeierig was de sneeuvsdat de glij-ijzers er diep inzon- ken; bij 't voorthelpen van het angstige on- zeker-voortgaande span verdween Witham telkens tot aan zijn middel in de dikke wit te laag. Sinds den vorigen ochtend had hij niets gegeten, dat werkelijk den naam van voedsel verdiende, maar toch hield hij vol, gaf hij blijk van zulk een kracht en een uit- houdingsvermogen, dat zijn metgezel, on- machtig hem te helpen, hem telkens ver- wonderd aanstaarde. Op de lage terrein- gedeelten lag de sneeuw zco hoog, dat de half bedolven slede er slechts moeizaam doorgetrokken kon worden, dan waren er plekken schoongeveegd door den wind, waar het stugge bevroren gras het voortgaan on- mogelijk maakte, waar er ongeloofelijk veel moeite en geduld noodig was, om het weer- barstige span tot voortgaan te bewegen. (Wordt vervolgd.) TER NEUZENSCHE COURANT. 33) 9 q«dep° WOO' 42i/s rent, »»bakk'-n met Backin vervangt de Gist. 125 gr tarwebloem f 0.04l/2 ltheelep. Dr.Oetkcr'sBackin 0.02'/s X liter water 125 gr botei f 0.35 marg. 0.15 3 eieren 0.18 1 theelepel suiker O.OObj 1 Dr. Oetkers' Vanillesuiker 0.02 Bereiding: Het water metdeboterbrenge men totkoken; al roerende strooie men het meel daarin en roere tot het deeg van de pan loslaat.Men laai de massa atkoelen klopt Je eieren er door doet er dan suiker Vanille-suiker en Backin n Met een theelepel maakt men Dalletjes, zet deze op een mei meel bestrooid bakblik en bakt ze bij matige hitte goudgeel. De 30 sneeuwballen worden warm opgediend met wijn», chocolade' ol vanillesaus Wil men ze vullen, dan snijde men ze middendoor en vulle ze met geslagen room oi vanille creme. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann Co., A dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een grati s*receptenboekje toezenden. Waarom die onnoodige kwellingen verdragen van huiduitslag, enz. Krabt met, Akker's Kloosterbalsem zal den jeuk doen bedaren, ver- zachting en genezing brengen. tmumammammm minima thin wiWiiMiMffnMMtfi lifium ^tihh r r

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 5