A'.GEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENT1EBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7771. Vrijdag 13 Juni 1935 65e Jaargang. Het Mohammedanisme. IVSQNNEMENTSPRIJS 6 UIT EN LA ND Warmte Kouvatten Abdijsiroop EQ HllX/S'X'Jffi !31Li-A-X>. PREDIKBEURTEN, Zondag 14 Juni 1925. vZ Nnedenindier enTme/ikff 2 mTanden VoT't ^vedg'Se^anTf 3.35 p e/H maand™3-6" Ah.nineJenten voort buftenlaSd alleen hi,, vnnruitbetaling. IV. Bet is een zeer verbreide dwaling. die trouwens niet alleen ten aanzien van den 1 slain bestaa', doch die evenzeer in omlcmp is met betrekking tot andere Godsdiensten, dat deze religie door haar stichter kant en klaar is afgeleverd, terwijl zij zich integen- deel in den loop der t.ijden naar verschillende zij den en in zeer onderscheiden lichting heeft ontwikkeld. Wat Mohammed bij zijn sterven, dat wij in ons vorig artikel ver- meldden, achterliet, bestond, afgezien van een niet zoo groote schare van met zpn leer dwepende discipelen, uit een aantal openbaringen,die niet eensin eenfatsoenlijke volgorde waren overgeleverd, en ook met voorzien wai'eu van de verklaring, die vooi een recht begrijpen daarvan toch wel nood- zakelijk was, waar dan nog bij kwam zijn eigen' voorbeeld, dat diep in de herinnering der zijnen was ingegrift. Wij willen van deze nalatenschap in dit artikel nu een niet al te uitvoerige inventaris opmaken. Mohammed heeft sedert den aanvang van zjjn openlijke werkzaamheid heel veel toe- spraken gehouden en redevoeringeu en vermaningen ten beste gegeven, doch men vindt daarin een zeer in het oog vallend onderseheid, vooral in den vorm. Wannesi hij zich narnelijk bewust was, dat hi] in den naam van God sprak, 1 ediende hij -zich steeds van berijcod pvoza, om zoodoende aan zijn redenen het karakter van iets plechtigs en gewijds te verleenen, wat dan ook voor de menschen dier lander de traditioneele vorm was van het oiakel. Men heeft gemeend op te merken. dat bij de latere stukken de zinnen steeds langer werden, het rhytme steeds eeldzamer en de rijmwoorden meer gezocht e monotoon. A lie toespraken. of aanspraken, waarin niet Mohammed doch Allah de sprekende persoon is, zijn dus als opeobaringen bedoeld. En allesj wat hiertoe niet behoort. is dan overlevering. Deze openbaringen dragen den naam Koran (lezing, voorlezing. het gereciteerde), en zij dragen dezen naam als geheel en ook alle stuk-voor stuk Mohamed kon zelf lezen noch schrijven, en dus liet hij deze openbaringen voor een deel opschrijven op allerlei soorten van papier, of ander materiaal; en andere stukken bleven in de herinnering van bijzonder vrome menschen bewaard. Reeds heel vroeg werd er een verzameling van aangelegd, en in opdracht van den Kalief Othman (644656) is onder toezicht van den seeretaris Zaid en enkele aDdere Korankenners de tekst voor altijd vastgesteld en met name ook de volgorde der afzonderlijke stukken in orde gebracht en is alles bovendien geschreven in een dialect. Alle exemplaren, die een afwijking vertoonden, werden opgespoord en verbrand. Nu moet men echter nooit uit het oog verliezen, dat de volgorde van al deze openbaringen en de indeeling in 80 stukken en 114 boofdstukken een geheel willekeurige is en blijft. Een volkomen zekerheid is ten aanzien van deze dingen nooit meer te verkrijgen. Over het algemeen is de inhoud van dit heilige boek zeer goed begrijpelijk, ofschoon de stijl van den profeet, zooals wij reeds hebben aangeduid, eeu tamelijk groote verscheidenheid vert"ont In de oudste stukken is de stijl gezwollen en verheven korte zinnen vinden wij daar met fo:sche beelden, allerlei eeden en verzekeringen, met tal van uitvallen aan het adres van de tegenstanders, die met den profeet durven spotten en die zijn zending durven in twijfel trekken. Met de schelste kleuren worden de helle straffen geschilderd, en telkens herhaald. Verderop treden de profetengeschiedenissen meer op den voorgrond, de stijl is dan niet meer zoo levendig. En de stukken uit de latere en laatste perioden zijn geheel zonder gloed, tamelijk mat geschreven, ook al zijn ze, wat inhoud betTeft, de belangrijkste. De theoloog-jurist komt hier overal te voorschijn en langere stukken worden ge- wijd aan een theologische polemiek tegen de Christenen en tegen de Joden, of zij bevatten ritueele voorschriften. De Koran is, zooals de naam trouwens aauduidt, bestemd om te worden gelezen, gereciteerd. opgezegd Dit lezen is in den loop der jaren een kunst geworden. waar lang niet iedereen verstand van heeft, want men leest. het heilige boek niet als andere boeken, maar doet dat evenals met de Thora in de Synagogehalf reciteerend, half op »een deun". Iedereen is bovendien verplicht om stukken uit zijn hoofd te leeren. Dan is er nog een tweede bron, waaruit men den oudsten Islam kan leeren kennen. ook al heeft deze lang niet zooveel invloed uitgeoefend als de Koran. Wij bedoelen de overlevering, in het Arabischhadith geheeten, die zich onledig houdt met dat- gene, wat Mohammed nog buiten deu Koran heeft gezegd en verordend, terwijl hij boven dien langere en kortere mededeelingen ver strekt over het leven van den profeet zelven en van ziin tijdgenooten De Koran bevat narnelijk geen volledig systeem van wetten, zoodat men reeds spoe- dig na Mohammeis heengaan in groote verlegenheid geraakte, op welke wijze bij voorkomende gevallen moest worden pe- handeld. Toen sprak het vanzelf, dat men bij de nog in leven zijnde huisgenooten en intiemere vrienden van den profeet ging informeeren, of Mohammed zich soms over dit of een soortgeljjk geval niet had uit gelaten. en hoe hij in een of ander geval zich had gedragen. Het doen en laten van den profeet (Sonna) werd de norm, waarnaar een nageslaeht zijn handelwijze trachtte te richten. En steeds meer menschen wilden hierbij iets 'e zeggen hebben. ook al hadden zij eigenlijk niets te zeggen. Eindelijk kwam er zooveel vervalsching voor, dat men er behoefte aan begon te gevoelen om ook deze tradities vast te leggen. Er wordt verteld, dat een van de verzamelaars een zekere Rokhari (in de 9de eeuw) een collectie van 7275 authentieke tradities heeft bijeen- gebracht, die hij moet hebben geschift uit een vocraad van maar eventjes 600.000, zegge zeshonderd duizend Nooit heeft deze traditie in den Islam de populariteit gekregen, als aan den Koran toekwam De collectie was voor het groo'e publiek geen passende lectuur. En zoo lag het voor de hand, dat de groote er. breede Hadith-collecties werden vervangen door korte bloemlezingen, waarin de phchtenleer van den Islam in korte en duidelijke voor schriften was geformuleerd. Deze bloem lezingen zijn de Fikh-boeken. waarvan men er in de Mohammedaansche literatuur een menigte vindt. Het woordje Fikh beteekentoorspronkeljjk niets anders dan onderwijs in de praktijk van den Islam maar daarna werd het de naain voor die wetenschap, die uit Koran en Hadith de rechtsgeldige voorschriften weet af te leiden. De eenvoudige onder- wijzer, die door Mohammed werd uitge- zonden om den pasbekeerden de gebeds- buigingen te leeren zoo goed als hij d e zelf verstond, werd later tot een geschoold theoreticus, die haarfijn wist aan te geven, hoe er onder allerlei omstandigheden moest worden gehandeld. Dat was natuurlijk heelemaal niet moeilijk, als er in den Koran nadrukkelijke voorschriften stonden op een of ander punt, maar wie kende alle overleveringen en hoe moest er worden gehandgld, als er op een of ander punt tegen spraak scheen te bestaan Dan moest er een keus worden gedaan, en hierbij kwamen dan de Fikh boeken te hulp. Ten slotte zijn er nog twee zaken, die genoemd dienen te worden. Ofschoon de rechtsgeleerden van den Islam steeds meer zich er op toelegden om alles uit Koran en Hadith af te leiden, moest een enkele maal ook de toevlucht worden genomen tot de openbare en algemeene meening (con sensus) der gemeente, die men in het Arabisch idjma noemt en het maken van gevolgtrekkingen (analogieen) Kijas ge heeten. Dit gemeente-geloof was natuurlijk een begrip, dat voor ruime en zelfs te ruime uitbreiding vatbaar was, omdat /,de" gemeente het ook vaak in de groote hoofdzaken nog lang niet eens was. De Fikh-boeken bevatten dan nog iets, wat in de Koran en Hadith n<et was te vin den, narnelijk welke handelingen geboden, welke gebruikelijk. welke veroorloofd, welke vericerpelijk, en welke kortweg verboden waren Terwijl dan ook nog het onderseheid werd gemaakt of een bepaald voorschrift ook individueele, persoonlijke verplichting met zich bracht, dan wel alleen een plicht was voor de gemeente als geheel. Met de geloofsleer laten de Fikh-boeken zich niet in. De groote rechtsgeleerden scherpten het zelfs in, om zich nooit ofte nimmer met dogmatische kwesties in te laten. Naar het hoe en waarom der dingen moest men vooral niet vragen, en er nog minder een onderzoek naar willen instellen. het verbod van dit gebruik reeds is gefor muleerd in verdragen waarbij het meeren- deel der mogendheden betrokken is I en einde dit verbod algemeen te doen erken- nen als opgenomen in het volkeurecht, verklar n de contracteerende partjjen in het protocol het verbod onder elkaar voor bindend en beloven alles in het werk te zullen stellen om andere staten tot deel- neming aan het protoco dat zoo spoedig mogelijk zal worden g1 atificeerd, te be- wegen. De conventie zal in werking treden zoo- dra zij door 14 staten zal zijn geratificeerd. HET VERBOD VAN DEN CHEMTSCHEN OORLOG. Het ontwerp protocol over den chemi- schen oorlog, hetwelk de algemeene com- missie uit de wapenhandel-couferentie heeft besproken, zal nog slechts redactio- neele wijzigingeu behoeven te ondergaan. Volgens den tekst van de commissie van redactie overwegen de contracteerende mo gendheden dat het gebruik in oorlogstijd van gifgassen e.d., alsmede van giftige vloeistoffen en dergelijke strijdmiddelen terecht door de openbare meening in de geheele wereld wordt veroordeeld en dat TER NEUZEN, 12 JUNI 1925. CONCERT OP DE MARKT. Naar wij vernemen is het muziekgezel- schap ,,De vereenigde werklieden" voorne- mens a.s. Donderdag, des avonds 8 uur, concert te geven op de Markt. R1J.KS WATERSTAAT. Het herstellen van verdedigingswerken langs de Wester-Schelde op den vooroever bij Ter Neuzen, is door den Rijks Water- staat voor 4549 gegund' aan den heer R. VerscheUing te Ter Neuzen. „VREDERUST." Naar wij vernemen is door het bestuur der vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland in beginsel vast gesteld, dat een open sanatoriuim-afdeeling zal worden verbonden aan de stichting ..Vrederust," waardoor d< mogelijkheid zal worden geopend z,enuwlij fers op te nemen en klinisch te behandden. (Midd. Crt.) DE MISDAAD TE SOUBURG. Naar wij vernemen, is het ons verstrekte bericht, dat het 7jarig meisje het slacht- offer van den lafhartige aanranding te Sou- burg naar het zjekenhuis was overgebracht, onjuist, het kind wordt tlmis verpleegd. De aanvankelijk dooi de politie aange- houden werkman De R. u. Vlissingen, heeft zijn alibi ku'nnen bewijz'en en wordt dus het onderzoek naar den werkelijken dader weder voortgezet. BESMlETTBLIJKE Z1EKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 31 Mei tot en met 6 Juni in de provlncie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Wolphaartsdijk 1. Diphtheritis: Middelburg 1. REGISTRAT1E EN DOMEINEN. Bij Kon. besluit is bepaald, dat, met ingang van 1 Juli a.s. artikel i van het Kon. besluit van 28 Dec. 1918 no. 8 (Or- ganisatiebesluit Registratie en Domeinen 1924) zooals dat bij latere besluiten is ge- wijzigd. zal luiden, onder andere als volgt „Het aantal ingenieurs verificateur van het kadaster in de provincie bedraagt 8 en wel een in elk der uavolgende divisien, zich uitstrekkende over de daarbij vermelde kantoren van de hypotheken en het kadaster: De divisie Dordrecht omvat mede de kantoren te Breda. Brielle, Goes, Middel burg, Zierikzee, standplaats Dordrecht. GEZONDHE1DSCOM MISSIES. Door den Commissaris der Koningin zijn tot lid van de Gezondheidscommissies in deze provincie herbenoemd voor het tijdvak van 1 Juli 1925 tot 1 Juli 1930 in die te Middelburg de heer Mr. P. Sipkes aldaar, in die te Vlissingen de heer W. L. Huson aldaar, in die te Veere de heer Louwers te Kats, in die te Zierikzee de heeren J. S Hoogstra en H. van Dijke Jr beiden aldaar, in die te Goes de heer L. H. van Berk aldaar, in die te Kruiningen de heer M. van Harmelen te Iersekein die te Oostbnrg de heer Dr C. Prep aldaar en in die te Neuzen de heer A. J. Klaassen aldaar. ST.-JANSTEEN. Zondasz j.l. hield de Coop. Boerenleen bank alhier hare drukbezochte jaarverga- dering. Uit het uitgebracht verslag over 1924 stippen wij aan, dat aan spaargelden ontvau- gen was f 165582,70, uitbetaald f 163512,81. Het saldo der spaargelden bedroeg op 31 Dec. 424779,30. Aan voorschotten was uitgegeven 38454,25, terugbetaald: 12157,25. Het saldo der voorschotten bedroeg 189937,91. In rekening-courant werd ontvangen 370297,99, uitgegeven 344449,14. Tot leden van het bestuur werden her kozen de heeren: Th. Pauwels D. Ver- straeten en Ed. van Bunder. Als plaatsvervangende bestuursledeu wer den gekozen de heeren: lh. de VVinne en Cyr. van Acker Tot lid van den raad van toezmht werd herkozen de heer P. J. Vael. ZUIDDORPE. K 1 o p j a c h t. Reeds eerder meldden wij dat Zuiddorpe den laatsten tijd als operatieterrein door de heeren inbrekers werd uitgekozen. Waarom dan ook door de rijks- en ge- meentepolitie alhier en van Overslag extra gesurveilleerd werd. niettegenstaande weid in den nacht van Maandag op Dinsdag bij den bakker Baetens, in het centrum van de gemeente, den geheelen wasch weg ge- haald, die later in het korenveld werd teruggevonden. Bij het onderzoek der politic, dat naar de Belgische grens leidde, bleven de daders onHekend. Dat de politie in een goede richting zocht, bleek toen zij haar in den nacht van Woensdag op Donderdag langs de grens in hinderlaag bevond en zij om- streeks een uur stuitte op twee zeer slecht uitziende individuen. Aan de sommatie om halt te houden werd door hen niet vol- daan, het gevolg was een klopjacht. ge- paard met een aantal geweer en revolver- schoten, doch het opgejaagde wild wist in het langs den weg staande koren aan de handen der politie te ontkomen. Dat zij wel iets op hun kerfstok hadden daar ho»ft men niet aan te twijfelen en wie weet vaD welke daad de politie Zuid dorpe die nacht heeft verschoond gehouden Het is te hopen dat de dieven en in brekers nu den sehrik een weinig om het hart zal zijn geslagen en hunne brutale nachtelijke tochten wel zullen staken. Men ziet dus dat een politieman, die zijn taak nauwgezet naar behooren wenscht te vervullen, het lang niet gemakkelijk heelt en zijn leven wel eens in de waagschaal stelt voor de veiligheid der ingezetenen. Een woord van lof voor onze w kkere, onvermoeide en act'eve polit ie is hier wel op zijn plaats Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen 9i u., Ds. A. Timmerman en 2 u Ds. A. Timmerman, Bediening van den II. Doop. Sluiskil. 9J u. en 2 u., dlir. L. Dek. Hoek. 9J u. en 2J u., Ds E. Raams. Zaamslag. 9^ u. en u., Ds. G. van Dis. Aze). 9J u. en 2 u., Os. G. P. A. Ruijseh van Dugteren. Sasvan Gent. 9i u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hoek. Gereformeerde KerV 10 n. en 3 u., J. B. Vanhaelen. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9J u. en 2 u., Ds. J. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. (Vlooewfjkstraat). Ter Neuzen 10 3 u. en 61 u., Ds. Neerbos. Oud-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstr<i0t). Ter Neuzen. 10 u 3 u., en 6] u., leeskerk. Gereformeerde Gemeente. (Weststraat). Axel 9i u., u. en 6 u., Ds. R. Kok van Aagtekerke. Lokaal „Eben-Haezer". (Kerkkoflaan.) Ter Neuzen. 6J u., Evangelisatie. R. K. Kerkdienaten te Ter Neuzen Zondag zijn de H. H. Diensten om 7. en 10 uur l^middags om half drie Lof. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. GEA1EENTERAAD VAN TER NEUZEN. Abdijsiroop verkrijgbaar bij Firma A. van OverbeekeLeunis te Ter Neuzen. BOSCH KAPELLE. Hed-n vergaderde de gemeenteraad. De agenda bevatte de volgende punten 1. Onderzoek geloofsbrieven nieuw be- noemd lid. (De EdelAchtb. heer J. Iruij man, burgem.) 2. Beeediging van het nieuwe lid. 3. Ingekomen stukken. zoo noodig daarover besluiten. 4. VN ijziging begrooting 1924. 5. Benoeming stembureau voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer der Staten Generaal. Uitvoerig verslag volgt. Bij 'topenen van een fleschje azijn- essence kreeg een liuismoeder eenige druppels in haar oog, waardoor dit licliaams deel deerlijk werd gebrand. De vrouw leed onduldoare pijn. die door den onmid- dellpk ontnoden geneesheer gelenigd werd, deze koesterde de hoop het oog te behouden BRESKENS Hedenmorgeu werd de vrouw van een Belgisch loods, die met haar en hun 2 kinderen op reis was naar Vlissingen hun vroegere woonplaats even voorbij Oostburg in de tram onpasselijk en begat' zich naar het balkon. Door welke oorzaak dit ge- schied is, zal wel steeds een raadsel blijven, doch plotseling viel de vrouw over de leuning uit den tram op den weg. De loods zelf sprong daarop uit den in voile vaart zijnden tram, en kwam er zonder letsel af. De vrouw werd echter met ingedrukte hersenkas dood op den weg gevondeu Zij is per extratram hier aan- gebracht en onder groote deelneming naar het Igkenhuis op de begraafplaats over gebracht. OUDELANDE. Op het te Utrecht en Arnhem onder Rpkstoezicht afgenomen examen voor M ater bouwkundig Opzichter slaagde den Heer Jan van der Peijl te Oudelande. OOSTBURG. Toegelaten is als stichting, uitsluitend ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders werk- zaam bp Kon. besluit van 17 April j.l. de Stichting »Ons Land" voor den kring, omvatteude de gemeenten: Oostburg, Water- landkerkjeSint Kruis, Ede, IJzendijke, Hoofdplaat, Biervliet, Breskens en Cadzaud. zij is gevestigd te Oostburg. BIERVLIET. Woensdagmorgen is bij V. D. en P. G. bewoners van den Kapitalendam. ingebro- ken, terwijl ze op den akker aan den arbeid waren. Uit betrouwbare "bron vernemen wij, dat er geldsommen van f 50 en j 70 ont- vreemd zijn. (Vervolg uit het Tweede Blad.) 7. Afwijking van art. 10 der Bouwver- ordening. Naar aanleiding van het in hunne handen orn bericht en raad gestelde verz-oek van de weil. P. den Dikken, wonende Nieuwediep- straat 45, om haar in venband met de verbou- wing harer woning gelegen aan de Nieuwe- diepstraat afwijking toe te staan van het be- paakle in art. 10 der Bouwverordening, stellen burgemeester en wethouders in overeenstem- ming met het advies van den gemeentebouw- meester en dat der Gezondheidscommissie voor het verzoek in te willigen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 8. Plaatsen van een trap op den hoek der Scheldekade. Burgemeester en wethouders van Ter Neu zen, gezien een op 11 April 1925 ingekomen adres van de R. K. Schippersbond „St. Nico- laas" Aifdeeling Ter Neuzen, houdende ver zoek om op den hoek van de Sctheklekade een trap aan te brengen, teneinde eene verbinding te krijgen van den aanlegsteiger in de Oost- haven via den hooger gelegen straatweg aan de Scheldekade naar het Postkantoor; overweg'ende, dat er van dezen steiger naar het postkantoor zeer voldoende verbinding is iangs den benedenberm aan den Noordeiijken betonmuur tot de woning van Dr. Van Nes en vandaar verder naar de stad; dat de gevraagde trap aldaar dus overtoo- dig is; dat bovendien de trap daar alleen zou kun- nen worden geplaatst met ver gunning van den Rijkswate'rstaat, aangezien deze eigenaar is van genoe.nden beaeder.berm; stellen den raad voor te besluiten op boven- genoemd adres afwijzend te beschikken. De heer COLSEN vraagt, of het zoo n be- zwaar is, flan dat verzoek te voldoen. De kos- ten kunnen toch niet zoo groot zijn? De VOORZITTER wil eerst de vraag door den heer Hamelink in de vorige vergadering gesteld beantwoorden met de mededeeling, dat alhier 13 leden der vereeniging gedomicilieerd zfjn. Ter beantwoording van den heer Colsen merkt spreker op, dat een trap steil tegen den muur geplaatst niet bruikbaar zou zijn voor vrouwen en kinderen. Indien er een schuine trap geplaatst werd, zou er ook een hordes moeten worden gemaakt en op een opening in het te plaatsen hek worden gerekend, d.och dan zou men komen op terrein van den rijks- waterstaat. Ten slotte bestaat er voor de schippers die naar den kant van het postkan toor moeten een gemakkelijke gelegenheid door van den hoek van de Scheldekade gebruik te maken van den april naar den dijk bij Dr. Van Nes. De heer HAMELINK merkt op. dat dit des winters wel aan bezwaar onderhevig is. De heer COLSEN meent, dat, indien het grootste bezwaar is, dat vergunning moet ge- vraagd worden aan- den rij-kswaterstaat, dit toch wel te ondervangen zou zijn. Hij merkt voorts op, dat het toch meermalen voorkomt, dat men, om aan den wal te komen, van de schepen een plank tegen een steilen trap legt. De VOORZITTER merkt op. dat daarvan hier geen sprake behoeft te zijn. De schippers kunnen langs het steiger in de Oosthaven ge makkelijk aan wal komen en vinden beneden langs den weg een goed gaanpad. Hun bedoe- lin<r is alleen. da* ze on Aev. hoek eer -,e'emm- heid zouden wenschen om op de Scheldekade te komen. Ze behoeven daarvoor echter niet perse langs de gemeentehaven, doch kunnen er zooals gezegd aan de andere zijde, bij Dr. Van Nes ook op komen. De heer D. SCHEELE meent, dat het toch m de toekomst aarfbeveling zal verdienen, als de muur eens wordt doorgetrolkken, er rekening mede te houden, dat het wenschelijk zal zijn daar een trap te maken; daar kan dan ook met het te plaatsen hek op gerekend worden. De VOORZITTER za1 zrak i gedachten

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 1