ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 7768. Vrijdag 5 Juni 1925 65e Jaftrguufe. (lit hat hooge Hoorden, fn Huisapotheek voor 50 cent en V AANKONDIGING. 8 H N E NT ft H D. BUITENLAND, Ft n n Voor binnen Ter Neuzen f 1 40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f6,60 per jaar ABONNEMENTSPRIJS: voor Ned. Indie en Amerika 2,70 per 3 maanden Voor 't overig buitenland 3,36 per 3 maanden Abonnementen voor 't buitenland alleen bij vooruitbetaling. ElfllK/STJa] BXxA-JD. RAADSVERQADERING. RE6L6MENT DER WEGEN EN V0ET- PADEN. ART. 42 2. Burgemeester en Wethouders der ge meente PHILIPPINE brengen ter kennis Tan belanghebbenden, dat te beginnen op 15 Juni 1925, vanwege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de wegen en voetpaden met de kunst- werken. Philippine, 29 Mei 1925. Burgemeester en Wethouders voomoemd, P. A. RAMMELOO, Burgemeester. J. G. V. M. GE1RNAERDT, Secretaris. CH. Wanneer deze brief wordt afgedrukt, zijn wij midden in den verkiezingsstrijd voor de nieuwe Tweede Kamer. Ruim drie weken daarna heeft de verkiezing plaats, die zal beslissen. hoe gedurende de eerstvolgende vier jaren de partijverhoudingen zullen zijn. Voor ditmaal willen wij eenige voorspelling geven, hoe het misschien zoo ongeveer zal afloopen. Als sommige lezers dit nummer bewaren, kunnen zij over vier weken zien, of wij in onze voorspelling goed of niet goed hebben gezien. Laat ons dan allereerst deze opmerking maken, dat althans in het Noorden des lands er zoo groote lusteloosheid bij het kiezers- corps is, dat de propagandavergaderingen der verschillende partijen (zelfs als er een film wordt vertoond) zoo slecht worden be- zocht, dat er alle kans bestaat, dat ditmaal het percentage thuisblijvers bij de stemming grooter dan te voren zijn zal. Die lusteloos heid vindt haar oorzaken in het ontbreken van een pakkende verkiezingsleuze, waarbij de kiezers in twee hoofdgroepen samen op- gejaagd wbrden. Het gaat thans volstrekt niet om: of het een of het ander. 1°. Er is geen enkel groot staatkundig belang inzet voor den strijd met voor- of tegenstanders. 2°. In het stelsel der evenredige vertegenwoor- diging, waardoor de animo om voor een be- paalden candidaat in een district op te trek- ken, is verloren gegaan. 3°. In het gevoel van machteloosheid, dat bij vele kiezers der linkerzijde bestaat, die beseffen, dat er toch geen denken aan is, dat de in brokjes ver- deelde vrijzinnigen vooreerst weder een machtige partij vormen kunnen. Overal in het buitenland is het liberalisme afgebrok- keld, ,gelijk dit in ons land ook reeds jaren lang het geval is. 4°. In de wetenschap, dat het zittende ministerie geen inzet van den strijd is, dat straks het meerendeel der Ministers ongeacht den uitslag, na zeven jaar regeerens zich wil laten vervangen en dat het al heel vreemd loopen moet, wan neer het nieuwe kabinet in zijn midden niet Minister H. Colijn bevatten zou. Want hij is bekwaam voor financien, maar evengoed voor binnenlandsche zaken, voor oorlog of voor kolonien. En verbeeld u eens, dat mis schien een zoogenaamd „nationaal" kabinet aan het bewind kwam, bijv. steunend op de tegenwoordige rechterzijde benevens de li- beralen (hetgeen volstrekt niet onmogelijk is) en dat dientengevolge aan iemand als Van Gijn de financien werden toevertrouwd, dan komt Colijn toch aan een der drie an- dere departementen. Wij voorspellen dus: bij de verkiezing op 1 Juli worden minder stemmen (percentsgewijze) uitgebracht, en Colijn blijft Minister. In deze Tweede Kamer zaten 40 links, 60 rechts, nl. 1 liberaal (mej. Van Dorp), 10 Vrijheidsbonders, 5 Vrijzinnig-Domocraten, 2 Plattelanders, 20 Socialisten, 2 Cominu- nisten. Daartegenover' 1 Staatkundig-Gere- formeerde (Ds. Kersten), 11 Chr.-Histori- schen, 16 Anti-revolutionairen, 32 Katho- lieken. Zal nu de leuze ,,ontwapening" van groo te beteekenis zijn? Wij gelooven van niet. Want hoe schoon deze ongetwijfeld idealis- tische leuze is, het aantal kiezers, dat vroe- ger op den Vrijheidsbond stemde en dat door deze propaganda wordt aangegrepen is niet zeer groot. Vermoedelijk zal de „ont- wapening" hoogstens een paar duizend stemmen verplaatsen, vooral omdat onder de kiezers, die den vorigen keer qp de Vrij- zinnig-JDemocraten stemden, er ook velen zijn, die van deze leuze niet gediend zijn, zoodat een aantal hunner op hun beurt an- ders zal stemmen. Men vergete niet, dat de groote vrijzinnige dagbladen, wier invloed in liberate kringen nog steeds zeer belang- rijk is, volstrekt niet medegaan met deze verkiezings-cry. Welnu, behalve deze propaganda, is er geen enkele pakkende leuze, want „bezuini- ging" wil elke partij, de schoolstrijd is af- geloopen, het algemeen kiesrecht en het vrouwenkiesreeht zijn verkregen, de vraag van vrijhandel of protectie doet weinig at. Natuurlijk verlangt iedereen naar belasting- verlaging en vrijwel iedereen naar minder ambtenaren. De kwestie der ambtenaars- salarissen zal allicht veroorzaken, dat thans velen hunner (met hun echtgenooten) op de „democratische" candidaten zullen stemmen. Doeh vermoedelijk zullen er ook vele kiezers zijn, die niet tot de ambtenaren behooren, welke juist om die salariskwestie geneigd zullen zijn te stemmen op candida ten, van wie op dit punt gehoopt wordt, dat zij zuinig zullen zijn. Wij gelooven, dat in dergelijke zaken de voor en tegenstanders zoo tegen elkander zullen opwegen, dat dit silechts weinig verschuiving van stemmen meebrengen zal. Er is een ding, dat echter hoogstwaar- schijnlijk van invloed zijn zal: In 1922 waren enkele lijsten der anti-revolutionairen en der katholieken niet gecombineerd. Hier- door verkreeg de rechterzijde bij de verdee- ling drie overschotzetels meer. Volgens het stemmencijfer zou het hehben moeten wor den: 12 Chr.-Hist., 14 Antirev., 30 Kath., 1 Staatk. Geref. of 57. Daar deze situatie thans niet bestaat, zou een uitslag 57 tegen 43 neerkomen op ongeveer dezelfde verhou- ding der stemmen (niet: zetels) als in 1922. Evenwel gelooven wij een ding te mogen voorspellen: de anti-revolutionnairen zullen vooruitgaan in stemmenaantal. Misschien krijgen zij, hoewel zij thans met een gecom- bineerde lijst uitkomen en dus het extra voordeel der twee overschotzetels verliezen, toch nog 16 zetels. Want er gaat een haast magische trekkracht van minister Colijn uit. Hij is in zoo klimmende mate in de laatste jaren ,,de" man bij zijn partijgepooten ge- worden. dat het aantal kiezers (bijv. ambte naren), die uit eigenbelang over zijn bezui- nigingspotitiek ontevreden zijn en om die reden hun partij in den steek zullen laten, vermoedelijk uiterst gering zijn zal. Maar daartegenover staat, dat Colijn in de oogen van velen, die vroeger vrijzinnig stemden, zulk een voortreffelijk bezuinigingsman is en daarbij zulk een krachtfiguur, die aan hen een tegenwicht tegen communistische stroomingen toeschijnt, dat hij ongetwijfeld duizenden vrijzinnige stemmen op zich zal vereenigen. Althans dit verwachten wij met stelligheid in het Noorden des lands. In 1922 stond minister Colijn candidaat in Groningen, Friesland en Drenthe. Thans komen van allerlei dorpen aanwijzingen, dat vele landbouwers, die den vorigen keer op Braat hebben gestemd, voornemens zijn op Colijn te stemmen van wege de bezuini- ging. Dit is speciaal het geval in Gronin gen. Aldaar kreeg hij in 1922 een totaal van 33624 stemmen (op de geheele lijst 34104). Wij verwachten, dat deze cijfers ditmaal hooger worden. In de drie provin- cies samen 88759 (op de geheele lijst 90044.) Het zou ons niet verwonderen, als het totaal nu eenige duizenden hooger werd. Ook hierom: de plattelandersbond ligt uit elkaar. Het overgroote meerendeel hunner leiders in deze drie provincies is van Braat afkeerig geworden. Een groot deel ijvert voor het Kamerlid R. F. de Boer, maar velen zijn er beu van. In deze drie provincies kreeg in 1922 Braat 13558 stemmen, op de geheele lijst 20539. Ook al zal Braat zeker nog vooral van de kleine keutenboertjes tal- rijke stemmen verkrijgen, algemeen wordt aangenomen, dat zijn aanhang in het Noor den uit elkaar geslagen is. Nu de plattelandersbond in tweeen uit- eengevallen is, bestaat er zeer veel kans, dat geen van beide lijsten een voldoend aantal stemmen behaalt voor een overschotszetel, want daarvoor zullen ongeveer 22500 stem- men noodig zijn. Immers in 1922 werden in totaal met afzonderlijke rechtsche plat- telanderslijsten behaald 45592 stemmen. Door de verdeeldheid gaan waarschijnlijk eenige duizenden stemmen verloren. De kans, dat beide lijsten ieder voldoende stem- men voor een zetel verkrijgen, is dus uiterst gering. Natuurlijk zullen de Katholieken vrijwel hetzelfde aantal zetels verkrijgen. Misschien zal ambtenaarsontevredenheid veroorzaken, dat ook de R. Kath. Volkspartij ^ordt ver- tegenwoordigd. Maar het totaal aantal Katholieken zal ongeveer hetzelfde blijveri. Door de ruzie bij de communisten, die met twee afzondenijke lijsten optrekken, terwijl de twee zittende Kamerleden niet opnieuw gecandideerd zijn, is de kans groot, dat de volgende Tweede Kamer geen communis- tisch lid zal bevatten. Zonder twijfel zullen de socialisten daarvan eenig voordeel ge- nieten. Wij profeteeren, dat zij minstens drie zetels vooruitgaan zullen (tenzij Kolthek wordt gekozen.) O.a. verwachten wij voor hen in GroningenDrenthe een zetel meer, omdat zij als nieuwen candidaat in Ds. A. van der Heide een touitengewoon gelukkige keuze hefoben gedaan. Zij hebben hier sleehts enkele duizenden stemmen meer noodig om een overschotszetel te behalen en hier zijn circa 6000 communistische stemmen uitgebracht, waarvan een groot deel thans waarschijnlijk op de S. D. A. P. overgaat. Voor de democratische partij schijnt prof. Heeres eenige kans te hebben. Vermoede lijk zal de Vrijzinnig-Deraocratische Bond, die 5 zetels had, er 1 a 2 bijwinnen. Ten- slotte zal de Vrijheidsbond waarschijnlijk met ongeveer hetzelfde aantal zetets uit den strijd komen. Maar hier zullen waarschijn lijk twee leden door anc-ren worden ver vangen. Als wij ons nivrtedriegen, zullen niet worden herkozen: De Groot en Gerrit- zen. Mejuffrouw Westerman staat gevaar- lijk. Van Staalman en Ter Hall loopt er een gevaar. Daaregtegen hebben drie nieuwe candidaten een groote kans: Boissevain in Amsterdam, Knottenbelt in Rotterdam en Droogleever Fortuyn in 's-Gravenhage. Als algemeene uitslag voorspellen wij: 56 rechts, 44 links. T. g. T. SLU1T1NG DER BELAST1NGKANTOREN OP DE KON1NKLIJKE VERJ AARDAGEN. De minister van Financien heett bepaald, dat de kantoren en bureaux der directe belastingen, voor zoover de dienst zulks t'oelaat, voortaan ook op de verjaardagen van de Koningin-Moeder, Prins Hendrik en Prinses Jul ana van een uur af zullen gesloten zijn. De minister merkt hier bij op, dat feest- betoon (waaronder ook vlaggen) bij de ver jaardagen van leden van bet Koninklijk Huis, indien deze op Zondagen vallen, uit- sluitend zal geschieden op de dagen, waarop bet f'eest werkelijk wordt gevierd. ANT1-ZOMERT1JD. Te Kruisland wenscht men geen wette- lijken zomertijd. Daar zal dus de zonnetijd worden behouden. In verband daarmee zal de torenklok den „ouden tijd" blijvenaan- wjjzen en dus niet verzet worden. Mr. DRESSELHUYS, die eenige dagen ongesteld is geweest, heeft Woensdagavond 3 Juni voor het eerst weder een spreekbeurt (te Woerden) vervuld. SALAR1SREGELING VAN RLJKS- AMBTENAREN. In verband met een onlangs gedane mededeeling van den minister van financien, dat er wellicht aanleiding zou zijn om even- tueele #plooien" in de salarisregeling voor de ambtenaren. glid te strijken, meldt de Tel., dat de minister aan de verschillende departementshoofden een aaDschrijving heeft gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat binnen het kader van het thans geldende bezoldigingsbesluit, tegemoet zal worden gekomen aan onvoldoende bevonden rege lingen ten aanzien van de salarissen van de verschillende rangen van ambtenaren en beambten, en dat te dier zake aanwijzingen aan het ministerie van financien kunnen worden gezonden. zoodat eventueel daar- mede rekeniug kan worden gehouden. EXAMENS HOOFDACTE. De Minister van 0 K.en W, brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden Het schriftelijk gedeelte van het in 1925 af te nemen examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid zal op Dinsdag 7 Juli plaats hebben. De mondelinge exameas zullen op Dinsdag 21 Juli aanvangen. Een commissie met het atnemen van dit examen belast, zal o.a. zitting honden te Rotterdam voor de inspection Rotterdam, Gorinchem, Dordrecht, Brielle, Goes, Middel burg en Neuzen. Zij, die zich aan dit examen wenschen te onderwerpen, gelieven zich voor 20 Juni aan te melden bij den voorzitter der com missie, voor welke zij verlangen te ver- schijneu. DE TOESTAND. Als men in de berichten uit Sjanghai leest dat spoedig 2000 man aan landings- divisies van Engelsche, Amerikaansehe, Japansche en Italiaansche kruisers daar aan wal zullen zijn om de orde tegen on- ruststokers te handhaven, die een[felle propa ganda tegen alle vreemdelingen, zoowel Ja- panners als Westerlingen, voeren, begint men zich af te vragen, schrijft de N. R. Crt., of men aan het begin van een expe dite staat, gelpk in den tij 1 van den Bok- seropstand. Bewegingen in China als die welke thans te Sjanghai op is gekomen en zich reeds begint te verspreiden onder de studenten en werklieden te Peking en Kanton, zjjn meestal duister in hun oor- sprong. Nog altijd gist men naar de oor zaken en eerste roerselen van de Bokser- beweging van 1900, De naam ervan werd afgeleid van een Chmeesch woord, dat de vuist van recht vaardige overeenstemming" beteekent. Mal- contenten zijn er in China altijd bij de vleet, om de recruten voor zuik een beweging te leveren, en het is een geliefkoosde me thods van de opperste machthebbers om het gevaar van revolutionaire woelingen af te leiden door ze te kanaliseeren in een veldtocht tegen de vreemdelingen. lets dergelijks kan ook nu het geval zijn. Het lijdt echter nauwelijks twijfel, of ook de Sowj t autoritei en hebben de hand in het spel. Hun pleitbezorgers zullen spoedig in beweging komen, om dat te ontkennen en zich te beklagen over de belastering van Moskou's blanke onschuid. Wie echter de wereldrevolutie boven aan zijn program heeft staan, geeft zich bloot. De Bokser-beweging i3 ook met het be- trekkelijk onbeteekenend incident van den moord op een Engelscheu zending in Sjantoeng in 1900 begonnen. Zij leidde in het einde tot den tocht naar Peking tot ontzet der legaties door een strijdmacht van alle mogelijke naties, wier belangen in de knel gekomen waren Ook toen begon men met een 2000 man de orde te Tientsin te herstellen, die wegens het sterke verzet geheel onvoldoende bleken. De moeilijkheden waartegenoverde vreem de naties in China staan, zijn intusschen thans ongelijk veel grooter, wegens de machteloosheid van de centrale regeering ten aanzien van een groot deel van het rijk. Zij zelve ontleent haar gezag aan den steun van den beruchten Mantsjoerijschen //oorlogsheer" Tsjang-tsolin, die allerlei duistere betrekkiDgen onderhoudt met on betrouwbare elementen, onder wie, naar men zegt, ook de Christen generaal Feng en de Sowjet Russische diplomatieke ver- tegen voordiger te Peking zijn. Te Sjaughai zijn de onlusten begonnen met een staking van Chineesche werklieden in Japansche en andere fabrieken, waar de arbeidsvoorwaarden erki-nd slecht zijn, maar vermoedelijk onder invloed van agitators die in troebel water wilden visschen. De politie uit de vreemde concessies is te pas gekomen aan het onderdrukken van stakingsrelletjes. Zij is zeer hardhandig opgetreden en de ontevredenheid sloeg alras op de studenten over. Gaat men nu na, welke terugslag deze beweging b.v. te Peking gehad heeft, dan neemt men waar dat de protest-betoogingen der studenten in de hoofdstad tegen het gebeurde te Sjanghai naast een anti-Japansch ook een sterk anti-Engelsch karakter dragen. De Pekingsche studenten eischen o a. afzetting en bestraffing van den Engelschen consul te Sjanghai. ter dood veroordeeling van de politie-beambten die hebben geschoteu, en scbadeloosstelling aan de betrekkingen van de slachtoffers, teruggave van de consessies enz. De admosfeer te Peking is nu al zoo electrisch dat de legatie wachten in de kazernes geconsigneerd zijn en sterke piketten bij de ingangen van de legatie- wijk zijn opgesteld. Het zoogenaamde centrale gezag te China berust bij den dictator Toean tsji-joei te Peking, die een marionet is van Tsjan- tso lin en Feug Tsjang heet den Japanners goedgeziijd. maar uit't feit dat te Moekden, waar bij heer en meester is, ook reeds relletjes tegen de vreemdelingen zijn voor- gekomen, zou men missclven af moeten leiden dat hij er ook niet afkeerig van is den haat tegen de vreemdelingen te ex- ploiteeren. Op grond van de ervaringen van den Bokseropstand is het niet onmogelijk dat in de twee centra van de ontevredenheid, Sjanghai en Peking en misschien ook nog op andere plaatsen, maatregelen noodig zullen blijken. die een buitengewone maritieme en militaire krachtsinspanning van den kant der bedreigde mogendheden noodig maken. 1NGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Kloosterbalsem is verkrijgbaar bij A. van Baal, Lange Kerkstraat, Ter Neuzen. TER NEUZEN, 5 JUNI 1925. GEMEENTERAAD. In de op Donderdag a.s., des namiddags ten 2 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de vol gende punten in behandelitrg: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Stemmen over het voorstel van den heer Geelhoedt, inzake verlenging steunregeling havenarbeiders. 4. Voorstel van Burg, en Weth. om af- wijzend te beschikken op het verzoek van J. M. van der Velden alhier om verlaging van zijn aanslag in het ver- gunningsrecht. 5. Adres van diverse organisaties ver- eenigd in de Nat. commissie tegen alcoholisme, inzake verlaging maxi- mum-aantal drankwetsvergunningen. 6. Voorstel van Burg, en Weth. om af- wijking te verleenen van art. 10 der Bouwverordening aan wed. P. den Dikken, alhier. 7. Idem om afwijzend te beschikken op het adres van de R. K. Schippersbond „St. Nicolaas" afd. Ter Neuzen, hou- dende verzoek een trap te plaatsen op den hoek der Scheldekade. 8. Idem om aan J. J. de Doelder alhier, recht van uitgang te verleenen door een gemeentegang van de Dr. Buijze- straat naar de De Doelderstraat. 9. Idem tot onteigening van gronden in het belang der volkshuisvesting, ge- legen aan de Axelsche straat. 10. Idem tot vaststelling van het verme- nigvuldigingscijfer voor de gemeente- lijke inkomstenbelasting, dienst 1925/ 1926. 11. Idem tot beschikbaar stellen van gel- den aan de Vereeniging voor Chr. onderwijs (gemeente Ter Neuzen), wegens veranderimg van inrichting der school. 12. Idem tot wijziging van de concessie- voorwaarden waarop door de Ind. Maatschappij te Amsterdam electrici- teit wordt geleverd in de gemeente Ter Neuzen. 13. Idem tot het aangaan van eene ruiling van grond met P. Dieleman c.c. en A. Dieleman Azn. alhier, teneinde een goeden ingang te krijgen in de M. Eijkestraat, aan de Oostkolkzijde. 14. Idem tot uitgifte van grond in erf- pacht gelegen in de Javastraat en den Schoolweg. 15. Idem tot verlaging van de pachtsoin van het stukje grasgewas aan de Scheldekade, gepacht door J. P. Ver- couteren. 16. Idem tot wijziging van de Algemeene Po'litieverordening. 17. Idem tot goedkeuring van de reke- ning van het Burgerlijk Armibestuur. dienst 1924/1925. 18. Idem tot wijziging der gemeenteliikc begrooting dienst 1924. 19. Idem tot vaststelling van het kohier der honden'belasting, dienstjaar 1925. SPORT EN MUZ1EK. Wij vestigen de aandacht der sport- en muziekliefheibbers op den voetbalwedstrijd die hier a.s. Zondag, opgeluisterd met mu- ziek, zal plaats hebben tusschen het eerste elftal van Ter Neuzensche voetfoalclub en dat van den Sportkring te Niel, op het sport- terrein der H. B. S. De op'brengst komt ten bate van het instrumentenfonds van het muziekigezelschap „De vereenigde werklie den," Moge de sanrenwerking van de sport en de inuziekkunst weder mooie resultaten afwerpen. FOKP A ARDENTE.NTOON STEELING TE AXEL. Wij vestigen hierbij de aandacht op de op aanstaanden Dinsdag te Axel gehouden wordende tentoonstelling van fokpaartien. De herinnering aan de aldaar in vroegere jaren gehouden tentoonstellingen van dien aard, waarbij vele prachtexemplaren op het terrein van de Concours-Hippiquevereeni- ging waren bijeengetbracht, zal den liefheto- bers nog versch in het geheugen liggen. Door de minder goede uitkomsten van den handel, was de laatste jaren de belangstel- ling voor de fokkerij wel eenigermate ge- daald. De voormannen hebben echter voet bij stuk gehouden en de belangstelling schijnt weer gestegen. Successen als die, welke door ^enige Zeeuwsch-Vlaamsche fokkers in Milaan hebben behaald, dragen er zeker toe bij die belangstejling te verhoo- gen. Het is te verwachten, dat daarvan >ook aanstaanden Dinsdag te Axel blijken zal. AANBESTEDING BOUWEN NED. HERV. KERK. Bij de Woensdag te Axel door het bestuur der Ned. Herv. kerk gehouden aanbesteding van het sloopen der bestaande en het bou- TER COURANT De Burgemeester tier gemeente 1ER NELTZEIS miast bekend. <iat eene Opeabare Vergaderiag van (lea Gemeenteraad zal worden gehouden op Donderdag den 11 Juni 1925, des namiddags 2 uur Ter Neuzeu, den 29 Mei 1925. De Burgemeester voomoemd, I. IfUIZINGA goed voor brand- snij- en stcotwonden, verouderde wonden, zonnebrand, aara- beien, spierpijnen, spit, rheumatische pijnen, wintervoeten, springendc handen en nog veel meer, koopt ge met een pot Akker's Kloosterbalsem, de snel werkende merkwaardige veelzijdige zalf

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 1