ALGEMEEN HIEUWS- EW ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. DETNDRINGrER Qtukloopert No 7787. Woensdag 3 Juni 1925 65* Ja&rgtaig. ABONKEMENTSPRIJS: vZSl-dS £1 SS£T?" BINNEKlANU FE0ILL 110H. BUITENLAKD. to# van Huid en Voeten DE TARIEFWET. Bij Kon. besluit van den 26sten dezer is bepaald, dat de Tariefwet 1924 (St.bl. no. 568) op 1 Juli a.s. volledig in werking treedt. Mr. H. C. DRESSELHUYS. Naar gemeld wordt is Mr. Dresselhuys door een lichte ongesteldiheid verhinderd de spreek'beurten, welke hij de eerst volgende dagen op zich had genomen, te vervullen. SCHADEVERGOEDLNG AAN REEDERIJEN. De Nederlandsdhe Regeering heeft eeni- gen tijd geleden, aldus verneemt de „N. R. Ct.", een bedrag van 3.150.000 betaald als schadevergoeding aan dertien Nederland- sche reederijen voor de requireering van een en dertig schepen in 1917. De verdeeling van dit bedrag leverde geen moeilijkheden op. BR1EVEN VOOR DE KONINGIN. Op last van H. M. de Koningin brengt de directeur van 'het kabinet der Koningin ter kennis, dat gedurende Hr. Ms. verblijf in het buitenland de aan haar gerichte brieven in gesloten omslagen, voorziien van een adres aan H. M. op de gewone wijze per post kunnen worden ingezonden of bezorgd bij het kabinet der Koningin te 's Graven- hage. EEN NEDERLANDSCHE GIFT AAN DEN PAUS. Bij gelegenheid der audientie, welke de paus aan de Nederlandsche pelgrims daags voor de heiligverklaring van Petrus Canisius verleende, werd namens hen den paus aan- geboden eene enveloppe bevattende 60.000 Lire als offer voor den St. Pieterspenning. DE WERKWJjZE DER TWEEDE KAMER. In de Vrijdag gehouden Tweede Kamer - zitting is nog aan de orde gekomen het voorsiel van den heev Dresselhuys c.s. tot wijziging van het reglement van orde der Kamer, strekkende tot het openstellen van de mogelijkheid tot het instellen voor den duur van een zitting van vaste commissien voor het ondenzoek van tot zekere groep van onderwerpen beboorende wetsont- werpen. De heer Van Vuuren (r.-ik.), verklaarde zeer nuiverig te zijn voor dit voorstel te stemmen, in venband met de slechte ervaring opgedaan met de commissie uit de Kamer voor de buitenlandsche aangelegenheden, doch de lteer Rutgers (a.-r.) merkte op dat dit niet als argument mag gelden, omdat de aard van beide commissies niet dezelfde is. Spreker verdedigde het voorstel. De heer Schaper (s.-d.) had ook den in- druk gekregen, dat de leden van de commis sie voor de buitenlandsche aangelegenheden schr.iel zijn met het doen van mededeelingen aan hun medeleden. Iedere afgevaardigde kan z.i. evenwel zijn fractiegenoot in de commissie aan de ooren trekken. De heer Beumer (a.-r.) opperde beden- kingen tegen het voorstel mede op grond van de omstandigheid dat in de toeliehting niet is aangegeven voor welke groep van onderwerpen de vaste commissies zouden jnoeten wonden ingesteld. Het voorstel wordt z. h. s. goedgekenrd. BELASTING VOOR SCHIPPERS. De heer Duymaer van Twist heeft aan Uit het Engelsch van Harold Bindloss. 29) (Vervolg.) Een ding stond echter vast, voor het oogeniblik moest hij de rol van Courthorne volhouden. Van een materieel standpunt had hij daartegen slechts kleine bezwaren. het bezit van de hoeve was ten slotte een geringe vergoeding voor't vele, dat hij door Courthorne verloren had; jammer genoeg was het geval ook in dit o'pzicht gecompli- ceerd, doordat hij, met 't aanvaarden van Courthorne's erfenis. Maud Barrington een deel van haar bezit afgenomen had. Wei prikkelde ze hem voortdurend door haar vijandige houding, maar toch waren haar schoonheid en haar flink, open karakter niet zonder uitwerking gebleven en de gedac'hte, hoe zij over den onzuiveren toestand oor- deelen zou, wanneer ze dezen te weten mocht komen, drukte Witham dag en nacht. Daar- om nam hij zich voor, voor er iets mocht ge- beuren, moest hij haar bewijzen wie hij was, en hij moest haar eigendom, dat onder't be- heer van haar oom langzamerhand achter- uitgegaan was, weer rendeerend maken. Tegen den tijd, dat hem dat gelukt zou zijn, was de moord op marechaussee Shannon allicht vergeten en kon hij ongemerkt weer in ziin vroeger bestaan terugkeeren. Op dat oogenblik begon het feit, dat de hoeve nog op slechts korten afstand voor hem uit lag, tot hem door te dringen; twii- felend keek hij van de plek, waar hij wist den Minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gericht; Is het den Minister bekend, dat, evenals in Belgie (zie vragen, ingezonden 9 Oct. 1924), thans ook in Frankrijk maatregelen worden getroffen, waarbij schippers, die met hun vaartuig dit land bezoeken, belas- ting wordt opgelegd? Kan de Minister over deze belasting nadere jnededeelingen doen? Zoo vraag 1 bevestigand wordt beant- woord, is de Minister dan bereid stappen te doen, orn de getroffen maatregelen on- gedaan te maken? Verder heeft de heer Duymaer van Twist de volgende vragen gericht aan den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- pen: Kan de Minister reeds eenige mededeeling doen, tot welk resultaat de overweging heeft geleid, om, evenals dit met de vereeniging „SChuttevaer" geschiedt, ook aan den Pro- testantsch-Christelijken Schippersbond steun van regeeringswege te verleenen ten be- hoeve van het schippersonderwijs? DE WET OP DE COOPERATIEVE V E R EEN! GIN GEN Het Staatsblad no. 296 bevat het Kon. besluit vain den 28sten Mei, houdende vast- stelling van het tijdstip van inwerkingtre- ding der wet van den 28sten Mei 1925 (St.bl. no. 204), houdende nieuwe wettelijke regeling van de cooperatieve vereenigingen. Daarbij is bepaald: De Wet op de Cooperatieve Vereenigingen 1925 treedt in werking met ingang van 15 Juni 1925. FERRYBOOTEN TUSSGHEN NEDERLAND EN ENGELANiD? De Antwerpsche redacteur van de „Maas- bode" meldt d.d. 26 Mei: De Ferrybooten-dienst tusschen Zeebrug- ge en Harwich schijnt grooteren omvang te gaan krijgen. Zoo zijn er onderhandelingen gevoerd tusschen de Duitsche en Oosten- rijksche spoorwegmaatschappijen met de betrokken besturen om ook via Zeebrugge per Ferryboot naar Engeland te verzenden. Voorts wordt gemeld, dat vlak bij de aan- legplaats vier Feiry.booten'een grooi abat toir zal worden opgericht, waar het Argen- tijnsche vee zal worden geslacht om het dan in wagons op de 'booten naar Engeland te transporteeren. Gezien dit groeiend resultaat schijnt men ook in Nederland er aan te gaan denken per Ferry-boot te verzenden en men is aan het onderzoeken of een dergelijke dienst ook niet van Nederland uit kan worden ingericht. Verschillende lichamen zooals de tuin- ders-organisatie die belang hebben bij snel vervoer zonder overlading, zijn in dien i geest reeds werkzaam. Bovendien is deze week een Nederland sche delegatie te Zeebrugge aangekonren, om ter plaatse een onderzoek in te stellen. EEN RADIO-REDE. Naar „De Standaard" meldt, zal de heer H. Colijn op den vooravond der verkiezin- gen, 30 juni a.s. te 8 uur, een radio-rede uitspreken. VERLAG1NG VAN TELEFOON- TARIEVEN. Met ingang van 31 Mei a.s. is voor inter- locale telefoomgesprekken, waarvan de kan- toren van aanvrage en bestemming 15 kilo meter of minder van elkander verwijderd zijn, 20 cent (en voor dringende gesprekken 60 cent) per drie minuten verschuldigd. De kosten van deze gesprekken waren tot dus- ver 35 cent en 1. dat 't pad zich in tweeen splitste, naar de dreigende lucht. In t Noorden had zich een grauwe sluier over de prairie uitgebreid, 't was of de loodkleurige wolken daar nog lager over de doffe witte sneeuwoppervlakte hingen, telkens stoven er wolken van fijne sneeuw, opgezweept door den gierenden wind, in wilde jacht langs hem heen. t Was duidelijk, dat er sneeuw op handen was en Silverdale lag nog op een afstand van meer dan twee mijlen; maar Witham had met den eigenaar van de boerderij zaken te doen en 't zou niet de eerste keer zijn, dat hij een sneeuwstorm zou moeten trotseeren. Daar- om nam hij bij de splitsing het pad, dat naar de hoeve leidde en schudde aanmoedigend de teugels. Hij had geen oogenblik te ver- liezen, de wind begon al op te steken, toen hij uit zijn slede stapte en de woonkamer in het houten hoofdgebouw binnenging. ,,Hier is je afrekening, Macdonald we hebben on-ze verliezen wel maar net gedekt, maar ik geloof toch, dat we goed gedaan hebben met eruit te gaan," zeide hij. „De markt is wel wat vaster, maar er is minder vraag je zult zien, binnen een paar maan- den krijgen we een scherp herstel." Boer Macdonald legde de papieren ter- zijde; de cheques bekeek hij echter met een tevreden glimlach. „Blij, dat ik naar je ge- luisterd heb, Courthorne," zeide hij. Jam mer voor hem en voor z'n nichtje alle twee, dat Barrington het niet wou ten minste, niet voordat het te laat was.' „Wat bedoel je?" vroeg Witham. „Neen, jij kan 't niet weten, je bent weg geweest," antwoordde de boer. „Wel, 't is een toer om er iets bij den Colonel in te krijgen, maar als 't er eenmaal in zit, 'is 't nog een grootere toer, om 't er weer uit te krijgep. Barrington heeft't altijd minach- tend tarwegokken genoemd, maar geld is DE TOESTAND. Wanneer Engeland en I rankrijk over een belangrijk vraagstuk met elkaar van ge- dachten wisselen, ontbreekt het nooit, schrijft de N. R. Crt. aan ongeluksprofeten, die voorspellen, dat zij Iv i eeuwig en altijd oneens zullen blijven over'de problemen die het tijdvak na den vrede aan Europa opge- geven heeft. De opvattingen derzulken heb ben vooral opgeld gedaan in den tijd van de herhaalde samensprekingen tusschen de voornaamste bewindslieden, nu eens aan deze, dan weer aan de andere zijde van het Kanaal. Toen leek het inderdaad, of op per- soonlijke ontmoetingen de vloek rustte, dat zijn misverstanden veeleer schiepen dan bij- legden. Uit dien tijd dagteekent ook de ge- woonte, om alle officieuze en officieele com munique's over goed vorderende overeen- stemmiing of el'kaar naderende standpunten scherp onder een vergrootglas te nemen. Inmiddels zijn er vele dingen anders gewor- den. Aan Engelsche zijde zijn Lloyd George en Curzon verdwenen, aan Fransche telt Poincare's opvatting niet mee, en ook heeft zich een conservatieve Duitsche vredespoli- tiek afgeteekend. De conferentie van Lon- den van Augustus 1924 is de eerste mijl- paal geworden op den rieuwen weg van samenwerking tusschen de geallieerden, die geen medewerking van Duitschland uitsluit. He( 's de eenige weg om werkelijk tot een algemeenen vredestoestand te geraken. Nu naderen wij met het vraagstuk van den veiligheidswaarborg den tweeden mijlpaal. Voor den gewonen krantenlezer was het her- stelvraagstmk iets dat zoo in den treure be- handeld was, dat het hem ten slotte kregel maakte. Dit nam echter niet weg, dat het zijn volledige belangrijkheid be'hield, tot het geregeld kon worden. Het vraagstuk van den veiligheidswaarborg heeft met dat van het herstel de eigenschap van vervelend en tevens belangrijk te zijn, gemeen. Het ver- keert thans in dit stadium, dat een Fransch ontwerp van antwoord op het Duitsche vei- ligheidsaanbod door het L ngelsche kabinet nauwlettend bestudeerd en van aanteekenin- gen voorzien is en dat men er vrij zelker van kan zijn, dat het niet naar Berlijn gezonden zal worden, zonder dat Engeland en Frank rijk het over den tekst ervan eens zijn. Men heeft ook over deze kwestie een kloof tusschen beide landen kunnen constateeren. Maar het lijkt niet overdreven optimistisch, om goeden moed te houden, dat men erover kan komen. De kloof geldt natuurlijk de Poolsche kwestie en den waarborg van Duitschland's oostelijke grenzen. Engeland wil thans de onschendbaarheid van Frank- rijk's grens tegenover West-Duitschland, welke het Duitsche rijk zelf bereid is te waarborgen, ingeval van conflict met zijn voile militaire macht te verdedigen. Enge land merkt terecht op, dat Frankrijk op deze wijze toch den steun krijgt, dien de Engel- schen het bij het oorspronkelijke Engelsch- Amerikaansche-Fransche pact hadden toe- gezegd, maar waarvan later niets komen kon. omdat de Amerikaansche senaat het niet wilde bekrachtigen. Om meerdere vei- lij^heid in het Westen te krijgen, heeft Frankrijik toen aansluiting bij Polen en Tsjecho-Slowakije gezocht. Het kan nu zijn handteekening niet meer verloochenen, maar het verkrijgen van den Engelschen steun maakt het voor Frankrijk de moeite waard, middelen te .zoeken om den vrede in het Oosten te handhaven, in welik geval er geen beroep op zijn handteekening gedaan zou schaarsch in Silverdale, en toen hij zag, wat jij dagelijks kon opsteken, is hij met naden- ken begonnen. Hij gaat nu wel verkoopen, maar aan den anderen kant is hij toch ook weer ervan overtuigd, dat tarwe niet de hoogte in zal gaan, en daarom laat hij dit seizoen de helft van het land braak liggen. Het ergste is, dat de heele nederzetting hem natuurlijk na gaat doen en dat hij het eigen dom van Maud Barrington beheert." Witham's gezicht betrok. ,,ln Winnipeg heb ik gehoord, dat't meerendeel van de kleine bouwers hetze'lfde van plan is. Dit heeft als gevolg een kleinen oogst winter- tarwe en wllligheid van de meelfabrieken om onze vraagprijzen te betalen. We moe ten den Colonel tot rede zien te brengen." „lk pas," antwoordde Macdonald af- werend. „En ten slotte is, wat jij beweert, maar de opinie van een man. Je ziet't zelf, in Minnesota en hier zijn ze bang om te ploegen." Witham begon zachtjes te lachen. „De man, die de dollars verdient is degeen, die verder ziet dan de menigte. En in elk geval, ik heb met een paar lui, vooraanstaande zakenmenschen, deze zelfde quaestie be- sproken en die waren het met mij eens. 't Beste is, maar rechtstreeks met Miss Bar rington te spreken." „Dat treft ga maar even mee, dan beo je meteen in de gelegenheid, ze is hier." Witham schrok op. „Ze had hier op 't oogenblik niet mogen zijn," zeide hij strak. „Waarom heb je haar niet naar huis ge- stuurd? Elke seconde kan 't beginnen te sneauwen." Macdonald haalde lachend zijn schou- ders op. „Zelf heb ik niet op 't weer gelet en mijn vrouw wou graag dat ze blijven zou; maar ook zonder dat zou 't niets gegeven hebben; als Miss Barrington eenmaal iets bthoeven te worden. De toestand verschilt in zijn wezen niet van dien van voor 1914. Had Frankrijk toen het conflict tusschen Rusland en Duitschland kunnen verhoeden, dan was het zelf niet met Duitschland in oorlog gekomen. Men kan het gevaar nu veel verder vooruitzien en er maatregelen tegen nemen, nog voor het acuut is gewor den. Hulpverleening uit het Westen aan Po len in geval van conflict met Duitschland moet tot generalisatie van zulk een conflict leiden. Dit is wat Engeland vermoedelijk ervan vreest. Het wil alien mogelijken di- plomatiaken steun aan Polen geven, maar geen militaire hulp. Frankrijk zal tot het- zelfde inzicht moeten komen. Duitschland wil niet toelaten, dat Frankrijk door Duitsch gabied heen hulp brengt aan Polen, zoo dit laatste met Sowjet-Rusland in bot- sing komt, omdat de Russen dit den Duit- schers zouden inpeperen. Komt Duitschland zelf met Polen in botsing, dan is elke hand die Frankrijk uitsteekt, in Duitsch oog na tuurlijk een vijandelijke hand, geraken Duitschland en Frankrijk zelf met elkaar in gewapend conflict'en vervalt de veiligheids waarborg in het Westen. Dan zal de Engel sche hulp voor Frankrijk ook uitblijven, om dat de bedoeling enkel kan zijn, haar te ver leenen tegen een aanranding van Duitschen kant. Het kan daarom niet genoeg herhaald worden, dat de PoolsChe kwestie het kardi- nale vraagstuk voor den Europeeschen vrede is. Politici wien het ernst is met hun leus „nooit meer oorlog", zullen in het Oos ten alle middelen aangrijpen, om een arbi trage-dam tegen conflicten op te werpen. Duitschland lijkt bereid hiertoe mee fe wer- ken. Het is verklaarbaar dat Polen zich be- roept op de grenzen die in het tractaat van Versailles zijn afgebakend, maar als die niet met dat al in de toekomst onzeker wa ren, zou Frankrijk zelf toch odk geen be- hoefte gevoelen de letter van het tractaat met een nieuwen geschreven waarborg te versterken. Op grond van dat tractaat al- leen zijn de grenzen in het Westen en in he't Oosten beide even onveilig. Blijft Polen on- willig, dan moet het het gevaar loopen, dat zijn grenzen tegenover Duitschland (en mis- schien ook tegenover de Sowjet-Unie) op een goeden dag met geweld frerzien worden. Hoeveel verkieselijker is het dan niet, een beroep op een scheidsrechterlijke regeling mogelijk te maken, welike toch zeker ge- rechtvaardigde Poolsche eischen niet zal kunnen verlooChenen, en daarmee tevens aan heel Europa den vrede zooveel mogelijk te verzekeren? Indien de aanwijzingen niet bedriegen, voelt men in Frankrijk, ondanks velerlei on- gunstige oordeelvellingen in de pers, thans zeer sterk, dat de gelegenheid om een drie- voudig veiligheidspact voor het Westen te sluiten, van zoo vitaal belang is, dat men ze niet door een misplaatste sentimentspoli- tiek jegens Polen in gevaar mag brengen. DALIiNG VAN DEN FRA^C. In verband met de nieuwe daling van den franc beginnen, naar uit Brussel wordt ge- meldt, de prijzen der levensmiddelen gelei- delijk ook weer te stijgen. Met ingang van 1 Juni wordt de prijs van het brood dan ook te Antwerpen, bij besluit van het Verbond van Bakkersbazen, op fr. 1.75 gebracht. Te Brussel en elders in het land zal het voort- aan fr. 1.70 kosten. HELGOLAND. Over het recht om op Helgoland passa- giers te mogen landen, is een ernstig con flict ontstaan. In 1884 bepaalde de Engel- niet wil, geeft praten en argumenteeren niets. Daarin heeft ze het Karakter van den Colonel." Al pratend was hij. naar deur geloo-. pen, welke hij nu voor zijn gast opendeed. Witham kleurde, toen hij zag hoe 't meisje op zijn binnenkomen reageerde; alleen aan de tegenwoordigheid van de vrouw van Macdonald had hij het te danken, dat ze hem bahoorlijk begroette. Maar een bilk op 't raam deed hem zien, dat langer uitstel ge- vaarlijk kon worden. „Je doet verstandig, als je vannaeht hier blijft, Miss Barrington," zeide hij. „Er komt een sneeuwstorm." „Tot mijn spijt kan ik je goeden raad niet opvolgen," antwoordde het meisje. ,,Ik heb op de Grange nog dingen te doen, die geen uitstel verdragen kunnen." ,,Dan moet Macdonald je span hier hou den en dan breng ik je thuis," zeide Witham. „Ik heb de beste paarden in Silverdale en voordat we thuis zijn zullen we al hun kracht noodig hebben." Zijn stem klonk zoo beslist, dat Maud Barrington hem driftig, verontwaardigd aankeek; maar de bezorgde uitdrukking op zijn gezicht weerhield haar, zonder meer, kortaf te weigeren. En toen Macdonald er bij haar op aandrong, dat ze toe zou geven, stond ze langzaam op. „Goed, binnen tien minuten ben ik klaar,' zeide hij. Ze Met W'itham er echter twintig wachten, voordat ze op dezelfde kalme, bedaarde manier de kamer weer binnenkwam. Witham bedwong zijn korzeligheid, hielp haar be- leefd in de slede en ging zelf op zoo groot mogelijken afstand als de beperkte ruimte van de slede het toeliet, naast haar zitten. Een oogenblik kreeg hij den indruk, dat ze hem om die manoeuvre uitlachte, maar hij sche gouverneur (ihet eiland was toen nog in het bezit van Engeland) dat de landing van passagiers uitsluitend op grond van concessies, die aan de bewoners van Hel goland werden verleend, mocht geschieden. De landingskosten bedragen M. 2 per per- soon, zoodat dit een niet geringe rnkomst voor de bevolking uitmaakt. De Hamburg- Amerika Lijn, die sinds een groot aantal jaren in den zomer een geregelde verbinding met Helgoland ond^rhoudt, verklaarde zich bereid, ook in den winter twee keer per week een boot te laten loopen, onder voor- waarde, dat de geconcessioneerde roeibqo- ten uitsluitend passagiers van de Hap'ag mochten landen. Naast de Hapag heeft nu ook de Nordsee Linie A. G. een lijn naar Helgoland geopend, die niettegenstaa^de het protest van het gemeentebestuur van Helgoland; met eigen booten passagiers landde. In venband daarmee iheeft de politie 47 processen-verbaal opgemaakt, waartegen de Nordsee Linie in hooger beroep is ge- gaan. Daarna had de Nordsee Linie gecon cessioneerde roeibooten van particulieren gecharterd, wat de Hapag verijdelde door de aanwezige concessies tegen M. 1500 per stuk aan te koopen. Kort geleden deed zich nu het eigenaardige geval voor, dat aan 250 inwoners van Helgoland, die met een boot van de Nordsee Linie van Wyk a. Fohr wa ren gekomen, niet eens verlof werd gegeven te landen. Men is zeer benieuwd hoe dit conflict zal worden bijgelegd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. |p geneesl men met PUROLI Hitpath.en DrogisterTEiB^r TER NEUZEN, 3 Juni 1925. ZOMERDAG TE TER NEUZEN. Onder begunstiging van het fraaie weer der laatste dagen werd gisferen alhier op een weide der hofstede van den heer K. Dees, aan den Baandijk, gehouden den Zo- merdag, uitgaande van den Ring ,,Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen" van het Neder- landsch Jongelingsverbond. Het bezoek was gedurende dezen dag zeer bevredigend. De bijeenkomst werd des voormiddags 10,30 geopend door Ds. G. van Dis te Zaamslag. Daarna sprak Ds. M. J. Beuikenhorst van Sluis over: „Zie mijne handen". Daarop werd pauze gehouden en gaf het Chr. fanfarecorps „Hosanna" van Groede eene muziekuitvoering. Te 1 uur sprak Ds. C. Sunderineijer vart Ritthem over: „Koninklijk Priesterdom", vervolgens Ds. j. Hofker van 's HeerenhoeK over: Andere lalen, onze eigene taalen Ds. H. M. E. Bremer van Breskens over „Op alle vleesch". Het was nu ruim 3 uur namiddag en er werd opnieuw gepauzeerd, gedurende welke tijd de muziek zich weer liet hooren. Te 4.20 werd de rei der sp.rekers vervolgd door den heer C. V. Doorschodt van 's-Gra- venhage, alg. secretaris van het Ned. Jonge lingsverbond die sprak over: „de Zendings- taak van het Ned. Jongelingsverbond", op hem volgde de heer L. DeJ< van Sluiskil over het onderwerp: „Het zuchtend schepsel", terwijl Ds. G. P. A. Ruijsch van Dngteren van Axel de slotrede uitsprak. had geen tijd, om zich over haar houdjng het hoofd te breken; de paarden voelden wat hun te wachten stored, en pas toen hij ze tegen een lange besneeuwde helling op in stap dwong, was er gelegenheid, om iets te zeggen. ,,lk ben blij, dat we alleen zijn, want ik heb je iets te zeggen... maar aan den ande ren kant, zie ik tegen het beginnen erover op, omdat je gewoonlijk alles wat van mij komt, energiek tegerewerkt", zeide hij. ,.Je zult moeten toegeven, dat dit recht op den man af is." Maufa Barrington begon te lachen. „Van dubbelzinnigheid kan ik je in dit geval ten minste niet beschuldigen." ,,Wel, de quaestie is deze," ging Witham voort. „lk heb gehoord, dat je oom van plan is te verkoopen," maar dat hij tegelij- kertijd besloten heeft om een groot gedeelte van je land dezen winter niet te bebouwen. Nu zijn de wetten, die 't op en neer van de markt bepalen heel eenvoudig en bijna alfijd onveranderlijk, maar 't ongeluk is, dat de meeste menschen van de werking ervan zich geen rekensehap kunnen geven." ,,En blijkbaar beschouw je je zelf als een uitzondering?" zeide't rfieisje lichtelijk iro- nisch. Witham knikte. „ln dit geval wel. Maar over mezelf wil ik 't op het oogenblik niet hebben. Kijk eens hier, de menschen in Europa moeten te eten hebben, de berichten uit de graan-verbouwerede landen wijzen op een miiddelmatigen oogst en d# Slappe vrees- achtige boeren hier in Canada durven niet zaaien. Als de vraag naar Westersche tarwe komt, zal er bijna geen voorraad zijn." (Wordt vervolgd.) TER NEUZENSCHE COURANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 1