m iiei Cacaodrank PREDIKBEURTEN. QfcMENsjPE 8ERICHTEN. 2 7 6 9 5 1 4 3 8 37 Zondag 31 Mai 1925. Maandag 1 Juni 1925 (2e Pinksterdag.) tr is en er blijft maar OVERAL VERKRIJGBAAR SAS VAN GENT. 31 Mei. Een Qedenkdag. Er wordt zoo vaak van gedenkdagen'en jubilea gehoord, dat het bijna bout genoemd maig worden over dit onderwerp de pen op te nemen. Toch waag ik het voor ditmaal althans een meikwaardig'en dag te memoreercn, waarop aan de kunstwereld een man ont- viel, wiens wedergade men niet vaak aan- treft. Deze man was de groote toondichter Josef Haydn, een, coryphee onder de kunste- naars, die de Muzen aan hun wieg hebben zien staan en dezen dan ook niet in haar Metersehap bescihaamd hebben. Den 31 Mei 1809 stierf de onovertroffen zoon der Muzen te Weenen op 77jar.igen leeftijd, zoodat op 31 Mei het 114 jaar geleden is, dat de mu- ziekwene'ld door dit overlijden een gevoelig verliies te boeken had. Het zij mij vergund eenige nadere bizon- derheden uit het leven van dezen grooten toondichter mede te deelen. Josef Haydn werd den 1 April 1732 te Rohrau, een klein plaatsje in Neder-Oosten- rijk als zoon van een armen wagenmaker, geboren. Zijn eerste muziekonderricht ontvimg hij van zijn neef Frankh, onderwijzer te Ham burg en kwam daarna als koorknaap naar de Sint Stephanuskerk te Weenen. Als zoodanig kreeg hij onderwijs in de vakken van het lager onderwijs, in Latijn en muziek. Na voltooiing. van zijn leertijd moest hij door het geven van muziekonder- wijs en door medewerking in orkesten en kerk'elijke koorvereenigingen zijn brood ver- dienen. Dikwijls verkeerde hij in de armoedigste omsfandigheden, doch geenszins waren deze bij machte hem zijn opgewektheid te doen verliezen. Eindelijk gelukte het hem een aanstelling als kapelmeester bij een zekeren graaf Morzin te bemaChtigen. Naderhand werd hij door Graaf Nikolaas Esterhazy tot kapelmeester aangesteld. Deze betrekking bleef hij 30 jaren lang onafge- broken bekleeden. Haydn wordt als de vader van de mo- derne instrumental muziek beschouwd. Hij liet bij zijn dood 125 symphonieen, 83 strijkkwartetten, talrijke liederen en wer- ken voor instrumental muziek, 24 kleine opera's, 15 mis sen, en 5 oratoria, waaronder De Schepping en de jaargetijden, kunstproducten van onvengankelijke en on- geevenaarde schoonheid. Hij was ook de toondichter van het Oostenrijksche volks- Hed: Gott erhalte Franz den Kaiser Unsren guten Kaiser Franz. Gedurende zijn kapelmeesterschap maakte Haydn twee reizen naar Londen, waar hij met groote eerbetuiginigen ontvangen werd, doch dit waren ook de eenige gelegenheden, dat hij zijn vaderland verjiet. Desn'iettemin was zijn roem over heel Europa verbreid. Toen den 24sten December van het jaar 1800 de Schepping in den grootsten Parij- schen schouwburg werd uitgevoerd, bevond zich onder de toehoorders ook de eerste consul van de Fransche Republiek, Napoleon Buonaparte. Tijdens de uitvoering werd door een vijand van den consul een bom ge- worpen, die d'ieht in de nabijheid van Napo leon ontplofte. Alle aanwezigen sprongen ontzet van hun zitplaatsen op, toen zij den donder der los- barsting hoorden, maar Napoleon was on- gedeerd geibleven. Kalm stond hij van zijn zetel op en sprak toen tot de verblufte muzikanten, die natuur- lijk door den schrik met spelen hadden op- gehouden: „Allez, messieurs, ne manquons pas la Creation de Haydn." Komaan, hee- ren, laten we de Schepping van Haydn niet verzuimen te hooren. Later, in het jaar 1809, werd Weenen door de Franschen belegerd en inge.nomen. Onder het schallen van de tonen der Mar seillaise rukte het Fransche leger door de voorstad Gumpersdorf Weenen binnen. Maar plotseling zweeg op een teeken van den aan.voerder de muziek, de soldaten houden halt, de legeraanvoerder geeft een zijoer officieren fluisterend1 een kort bevel en vier soldaten treden uit het gelid. Zij begeven zich naar een klein huis in de straat gelegen en posteeren zich als eere- wachten ter weerszijden van de deur en ter- wijl zij het geweer presenteeren zet de staf- muziek van het legercorps de melodie uit Haydn's Schepping, in: „Nu tooit zich 't veld met heerlijk groen". Daar vertoont zich 't oude, bekende ge- zicht van den Schepper dier heerlijke melo die aan 't venster. Het volk ziet hem en nu klinkt plotseling het geroep van Vader Haydn! Vader Haydn uit duizenden monden. De oogen vol tranen, zwaaien de ont- roerde toeschouwers met hoeden en zak- doeken. Op eenmaal stijgt uit den boezem dier saamgepakte menigte een melodie omhoog, die onmiddellijik met forsche klanken door duizenden wordt overgenomen: „Gott erhalte Franz den Kaiser" Unsren guten Kaiser Franz, de woorden van het lied, dat Haydn voor zijn keizer componeerde. Zelfs de Franschen, alhoewel als vijanden in deze stad tegenwoordig, hebben eerbied voor deze spontane hulde aan den ouden toonkunstenaar gebracht. Nog een andere episode was op deze ge- beurtenis gevolgd. Den 17den Mei, twee weken voor den dood des kunstenaars, meldde zich aan Haydn's bescheiden woning een kapitein van 't Fransche leger, die de gunst verzocht, den ouden meester, voor wien hij verklaarde hooge vereering te hebben, even te mogen spreken. Ach, Mijnheer, werd hem door Haydn's bediende geantwoord, mijn meester tigt doodziek te bed, het zal hem niet mogelijk zijn u te ontvangen. O! als ik hem dan toch maar even door het sleutelgat zou mogen zien! smeekte de kapitein. Dat was den bediende te machtig. Geroerd door de smeekbede van den sol- daat, begaf hij zich naar het ziekbed zijns meesters en legde dezen het geval uit. ,,Laat hem binnenkomen" zei Haydn op vrienaelijken toon, waarop de kapitein het ziekenvertrek werd binnengevoerd. Cher Maltre! zegt hij tot den meester, terwij! hij voor het ziekbed nederknielt en hem de hand kust, ik ben gekomen om U mijn onbegrensden eerbied te betuigen en U te verzekeren, dat ik nooit hooger genot in het leven gesmaakt heb, dan dat, mij door de scheppingen van Uw kunst geschonken. Een vriendelijke glimlach speelt om de lippen van den ouden man bij het hooren dezer woorden. Kent ge mijn Schepping? vraagt hij dan. Van 't begin tot 't einde, verzekert de kapitein. Hiernaast staat mijn klavier, wilt U zoo goed zijn voor mij te zingen: Mit Wiird' und Hioheit angethan. De kapitein deed, wat Haydn hem ver zocht had en deze dankte hem onder tranen. Toen nam de krijgsman afscheid. Den, 31 Mei stierf de groote meester. Eerst wqrd hij te Weenen, daarna op ver- langen van den graaf Esterhazy te Eisen- stadt in Hongarije, begraven. Maar in het kleine, stille stadje Rohrau, waar in 1732 het kind geboren werd, dat later als man de wereld verstomd doen staan en in verrukking gebracht heeft door de heerlijke gaven, hem door de Muzen ge schonken, staat zijn gedenkteeken, met het opschrift: Rohrau Gaf Hem het leven in het jaar 1732 den 1 April. Europa Schonk Hem onverdeelden bijval. De Dood Gaf Hem den 31 Mei 1809 toegang tot De Eeuwige Harmonieen. HULST. De Mebkermis is weer aohter den rug. Ze is betrekkelijk door goed weer beguns- tigd. Zondag waren er zeer veel bezoekers en hoewel het Maandag niet zoo druk was als een jaar te voren, hadden de nering- doenden enz. toch niet te klagen. Op het marktplein trok de scthouwburg- tent van den heer Joh. Bakker een druk bezoek. Van de daar tevens staande bios- coop kan dit niet gezegd worden, vermoede- lijk uit oorzaak, dat hier 2 vaste bioscopen zijn. De zweefcaroussel van den heer Vale had nogal bezoek, een schoimmel minder. Verder was er gelegenheid om „den diksten en zwaarsten man van Europa" te aan- schouwen en ook om zich te verwonderen over een sprekend hoofd, dat inlichtingen gaf over het heden en de toekomst. De dansgelegenheden waren goed be- zocht. De zaal „Graanbeurs" en .Cinema Palace" voor de kermis ingericht als dans- zaal, waren keurig gerestaureerd en boden met de vele lichtjes een prachtigen aanblik. ZU1DDORPE. Uitslag van de prijskamp uit Arras, ge- houden op Zoodag 24 Mei, door de dui- venmaatschappij Elk zpn recht, alhier. 1, A. Thiron, Zuiddorpe, 2, 4, Fl. Claeijs, Zuiddorpe, 3, Dirk Faas, Axel, 5, A. Goossens, Koewacht. 6, A. v. d. Vijver, Zuiddorpe, 7, A. de Coninck, Zuiddorpe. 8, 13, 14. A. van Nieu^nde, Zuiddorpe, 9, A. Hommel, Zuiddorpe, 10, Gebr Ver- schelden, Zuiddoipe, 11, P. de Brupne, Zuiddorpe en 12, P. B-laert. Zuiddorpe. Duiveu los 7.33. De eerste duif kwam binnen 8.56.47 en had gevlogen met een snelheid van 1569.2 M. per micuut De laatste kwam binnen 9.00.10 en vloog met een snelheid van 1516.7 M. per minuut. Overduif, C Hulsters, Westdorpe. iBRBSKENS. Binnenkort zal de oude houten molen, welke de omgeving van Breskens zoo prachtig siert, verdwijnen. Door het aan- schaffen van een motorinstallatie heeft de eigenaar het voornemen opgevat den molen te sloopen. De oude molen, welke een stan- daardmodel is, is gebouwd ongeveer 1600, het daarbij staande woonhuis ongeveer 1653. In den molen zijn vele namen uitge- sneden van molenaarsknechts en anderen. Vele namen zijn onleesbaar, maar enkele anderen kan men nog ontcijferen. Zoo leest men o.a. Jonckman van Kaneyem 1657, lan Hoste 1647, Gillis de Meve 1773, Izaak Vienne 1828, enz. Bij een insnijding van 1637 is nog een aardig rekenkunstje van die dagen voor- gesteld, n.l.: 16 Hoe men ook telt, naar alle zijden, elk totaal levert 15 op. Velen natuurliefhebbers doet het dan ook leed te vernemen, dat deze idyllische molen onder sloopershanden zal vallen. LANDiBGUWSCHOOL SCHOONDIJKE. In tegenwoordigheid van ouders, belang- stellenden en vertegenwoordigers van enkele organisaties, hadden Maandag j.l. de eerste eindlessen plaats van bovengenoemde school. Bevorderd van de le naar de 2e klasse werden: P. de Roo en J. D'Hont beiden te Groede, J. Dekker en M. Dekker, A. Verhage en J. Scheele te Schoondijke, J. Riemens te Zuid- zande, en voorwaardelijk: F. van Hoeve te Schoondijke, J. Lako en M. Manneke te Bres kens, en J. Quaak te IJzendijke. Afgewezen 2. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse werden: M. Govaert te Groede, P. C. de Bruijne te Cadzand, A. Luteijn te Zuidzande, J. L. de Jonge te Oostburg, J. Leclercq en A. Leclercq beiden te Retranahement, P. Leenhouts te Groede; F. Quadekker te IJzendijke, J. de Zwart te Zuidzande, en A. de Milliano te Waterlandkerkje, voorwaardelijk. De leerlingen werden achtereenvolgens toe- gesproken door het hoofd der school, den heer Van Dijk, den Vice-Voorzitter der Commissie van Toezioht, den heer I. A. Risseeuw, en den Rijks Landbouwconsulent, den heer Stevens. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen 9£ u. en i u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9^ u. en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds, E. Raams. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Axel. 9J u. en 2 u., Ds. G. P. A. Ruijsch van Dugteren. Sasvan Gent. u„ Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hoek. Gereformeerde Kerb 9$ u. en 2 u., Ds. ,1. B. Vanhaelen. Chr. Gereformeerde Kerk, Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. J. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. (Vlooswjjkstraat). Ter Neuzen 9 u., 2 u. en 5f n., Ds. Neerbos. Oud-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswtjkstraat). Per Neuzen. 9 u 2 u., en 5i u., leeskerk. Axel Gereformeerde Gemeente. (Weststraat). 9 u. en 2 u., leeskerk. Lokaal „Eberi-Haezer". (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 5i u., Evangelisatie. R. K. Kerkdienaten te Ter Neuaen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7, tty en 10 uur. Namiddags om half drie Lof. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. Hoek. 9J u., dhr. L. Dek. 9 u., Ds. E. Raams. Gereformeerde Gemeente. (VIooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., Ds. Neerbos. Oud-Gereformeerde Gemeente. Vlooswq ks tra at Ter Neuzen. 9 u., leeskerk. EEN STE1GER 1NGESTORT. DoDderdagmorgen is aan de nieuwge- bouwde kerk in het Bosscherveld te Maas tricht eeu door schilders gemaakte steiger ingestort. Van een hoogte van 14 meter zga omiaag gevallen de schilders W Saris, H. Willems eu P. van Engelshoveo. Alle drie werden zwaar gewond met bekken-, ribben-, arm- en beenureuken. Saris is er het ergste aan toe Door den Geneeskun- digen Dienst werden zij naar het hospi'aal overgebracht. EEN KRAN1GE REDDING. Bij het putten van een emmer water uit de vaart raakte de docbt.er van C. S uit de Kerkstraat te Drachten te water. Ter- wijl 't oDgeval in de eerste oogenblikken 't was reeds donker niet werd op- gemerkr, trok haar spartelen gelukkig nog juist op tijd de aandacht van den beer K. de V. aan den overkant. Z'n jas uit- trekkend eu een handvol winkelgeld uit den broekzak op den wal deponeerend, be gaf d. V. zich nu onmiddellijk te water, zwom de vaart over en wist de drenkelinge naar den kant te brengeu, waar inmiddels reeds anderen waren toegesneld, met wier medewerking bet meivje spoedig op het droge was, Hoewel eeist bewusteloos, kwam zij spoedig weer bij. Ofschoon zich nu ook aan den oveikant vele toeschouwers bevonden, vond de heer d. V. zijn geid onaangeroerd terug. ONWEER. De landbouwer G. Hulsbof te Llrouwen is door den bliksem getroffen en gedood. Zaterdag heeft boven Huizen een hevig onweer gewoed. De pas gebouwde villa naast den heer Van Asselt is door den bliksem getroffen en afgebrand. Ook een schuit in de haven is door den bliksem ge troffen. Ook in Zuid-Friesland heeft het Zaterdag vrij hevig geonweerd. Bij het station Peper- ga waren twee branden zichtbaar. Te Wildervank is Zaterdagmiddag de vrouw van den landbouwer Geertsema, ter- wijl ze zat te werken, door den bliksem ge troffen en gedood. In het woonhuis van den metselaar C. ten Hoven, te Barneveld, is Zaterdag de bliksem geslagen. Een aantal dakpannen werd ver- brijzeld en een zware schoorsteen werd naar beneden geworpen. Brand werd niet ver- oorzaakt. De arbeider Hazelhoff te Vlagtwedde is Zaterdag door den bliksem getroffen en 's avonds overleden. Zaterdagavond is de bliksem geslagen in de boenderij van den landbouwer Sloot te Etten. Alles werd een prooi van de vlam- men. In een weide onder Drempt werden twee koeien door den hliksem gedood. Zaterdagmiddag is de bliksem geslagen in de woning van den spoorwegwerker Van Beek te Laag Zuthem, bij Zwolle. Juist dronk een ploeg spoorarbeiders daar een kop koffie. De ploegbaas viel door den slag bewusteloos neer, doch bleek niet getroffen te zijn. De woning ging gdheel in vlammen op. Alles was laag verzekerd. De landbouwer R. Naayer te Gasselter- boerveensdhemond, die Zatermiddag boven op een in aantoouw zijnde schuur zat, is door den bliksem getroffen, naar beneden gestort en dood opgenomen. Zaterdagnamiddag is omder Spijkenisse de bliksem geslagen in een onbewoonbaar verklaarde woning met rieten dak, welke is afgebrand. Zes aidaar vertoevende perso- nen bleven ongedeerd. Een schuur van den landbouwer Blauw in de buurtschap Oostendorp bij Elburg, is Zaterdag tengevolge van het inslaan van den bliksem argebrand. Enkele kalvers zijn in de vlammen o'mgekomen. Te Dinteloord is Zaterdagnamiddag door het inslaan van den bliksem de graansohuur van A. C. Cop,pens afgebrand. Twee hokke- lingen gingen daarbij verloren. In de weide van J. van Sliedregt aidaar is een driejari.g paard door den bliksem ge dood. GEZELL1G KRAA1EN SCHIETEN In het ziekenhuis te Maastricht is opge nomen een zekere Th. uit Eijsden, die met nog anderen bezig was op kraaien te schie- ten. Het ongeluk wilde, dat een der col- lega's kraaienschieters hem een kogeltje in het onderlijf schoot. GEVALLEN VAN NEKKiRAMP TE AMSTERDAM. Naar gemeld wordt zijn in het Binnen- gasthuis te Amsterdam verschillende ge vallen van nekkramp (menigitis cerebrospi- nalis epidemica) in behandeling. Een pleeg- zuster is in enkele uren aan deze ziekte overleden. DE NEGElRSTAD HAARLEM. Het voornaamste negercentrum der blan- ke wereld is op het oogenblik de stad Haarc lem, die aan de 7-<de Avenue van New-York grenst. Het zijn 25 groote huizentolokken met eigen parken, sportterreinen, restau rants en theaters, slechts „voor zwarten door zwarten." Blanke is men daar hoogstens als toerist. HE1VIGE ONWEDERS IN BELGle. Wij hebben reeds melding gemaakt van de hevige onweders, die de laatste dagen in Belgie hebben gewoed en waarbij ver- scheidene menschen het leven hebben ver loren. Naar uit Brussel wordt gemeldt, zijn er twee person-en, die zich te Luik in de overstroomde straten hadden gewaagd ver- dronken. Een arbeider, die tijdens het on- weder op een kolenhoop stond, werd door den bliksem doodgeslagen. Te Zinik (Soig- nies), in Henegouwen, sloeg de bliksem her- haaldelijk in, doodde een 14jarig meisje en verlamde er een ander. Ook te Aast bleef een jonge vrouw dood. Een inwoner van het dorp Neerlinter, bij Tienen, kwam op dezelfde wijze om. DE POOLVLIEGTOCHT VAN AMUNDSEN. Op 20 deznr is Amundsen te Kingsbay (Spitsbergen) opgestegen >oor zijn pool- vlucht. SinOs is uog geen bericht van de vlipgeniers ontvangen. Het wordt mogelijk geacht, dat de beide vliegtuigen in een sneeuvvstorm -geraakt zijn op den terugweg van de Noordpool, en dat zij zich op verren afstand van Kingsbay beviuden. De schepen Hobby" en ,/Farm" treffcn voorbereidiDgen om deze mogelijkheid te onderzoeken en de vliegers op te sporen. Verschillende onder»tellirgen worden over bet verioop van he vliegtocht geopperd. Waar elk bericht van de vliegers zelf ont- breekt, heefc de fantasie vrjj spel. Naar de ,/Koa. Ztg." meldt, zijn alle berichten dat Amundsen weer te Kingsbay is teruggekeerd, onjuist. Het blad wjjst er op, dat alle radio's van de „Farm" via Kristiana gaan. alvorens zij verder de wereld worden ingezonden. Amundsen hepft van zgn aanvankelijk plan afgezien, om draadloos met het expe- ditieschip ,,Farm" in verbinding te bljjven. Hij heeft zijn radio apparaat achtergelaten, om des te meer benzine te kunnen mee- nemen. Dus kan bij niets over het verioop van zjjn tocht dirrct meedeelen. Aan boord van de schepen /7Hobby" en „Farm". welke thans in de Wellmansbaai bij het DeDen-eiland voor anker liggen, is men overtuigd dat Amundsen de Pool heeft bereikt en men onderstelt dat hij aan de Pool is geland. Bij het wachten op den terugkeer der vliegers, herinnert men aan de laatste ver- klanngen van Amundsen. Hij zei o.a. Ons oponthoud aan de Pool en de tijd voor den terugkeer zullen lang kunnen duren. Als wij slecht weer hebben, zullefi wij niet riskeereu in den mist elkaar kwijt te raken. Wjj zullen dan op een gesehikte plaats landen en op goed weer wachten. In de eerste dagen dat men de vliegers nog per vliegtaig kan terug verwachten zullen de expeditie-chepen Hobby" en Farm", gezamelijk in het vaarwater bij h-t Deneu-eiland blyven, zoolang de ijg- toestand het mogelijk maakt. Wanneer het ,zicht" slechter wordt, 7alde»Hobby" zoover mogelijk in Oostelpke richting varen. Na 14 dagen is het biutengestoten, dat de vliegers door de Incht zullen terugkee- ren. De „0obby" zal dan naar Noordkaap op Sp'tsbergen gaan. Op het. ijs zullen dan zwerftochten ondernomen worden. De „Farm" zal dan teruggetrokken worden omdat het schip aan de Spitsbergen expe- ditie Hoel moet deelnemen, terwijl de Hobby" nog 6 weken op de vliegers zal wachten. Beide vliegtuigen hebben kaar- ten aan boord over de route van Kaap Columbia naar Thule aan de Westkust van Greenland. Deze route zullen zij volgen, wanneer de vliegtuigen bij de landing aan de Pool vernield worden. Te Kaap Colum bia bevindt zich het depot dat Godfred Hansen 1919/20 voor Amundsen aanlegde. Indien Amundsen gedwongen i«, dezen weg te kiezen. dan zal er waarschijnlijk geen bericht van hem komen voor het eind van den zomer Te Kr stiania heerschte Zaterdag spanning onder het publiek. dat op tijding van Amundsen wachtte. De straten en k' ffie- huizen waren vol menschen, die den Pool- tocht bespraken. Men kwam tot de volgende cnnclusies: Daar de vliegtuigen Zaterdag niet teruggekeerd zijn, is het plan van een vliegtocht zonder landing mislukt. De vol gende mngelijkheden doen zich nu voor Ln 't gunstigste geval heeft Amundsen de cNGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Fosco Pool bereikt, 'n landingsplaats gevonden en is hij zonder onheilen geland. Maar nu staat het Diet vast of hjj met de zware mach nes dnar ook weer kan opstijgen, daar het laatste veel bezwaariijker is dan de landing. De. machines zijn watervliegtuigen, die bebaDe met pontons ook met ski's zjjn voorzien. Het is ook mogeljjk, dat ongunstige weersomstandigheden de teiugreis niet ver- hinderen, doch slechts vele dagen vertragen. Men kan ook aannemen dat Amundsen zulke goede condities heeft aan getroffen, dat hjj langen tijd aan de pool kan door bren- gen. Ook ervaren Pool onderzoekers als Peter Freuchen achten deze onderstelling lang met onmogeljjk. Gelukt het weder-opstijgen niet dan moet, zooals gezegd, de terugtocht te voet worden aanvaard naar Kaap Columbia een afstand van 750 K.M. De weg daarheen is zeer moeiljjk met veel open water doch gegeven Amundsen's ervaring en energie zal hjj volgens kapitein Godfred Hansen, erin kunnen slagen, Kaap Columbia te bereiken. Met de vliegtuigen worden opvouwbare booten meegevoerd. Van Kaap Columbia naar Alaska zou de terugtocht ODgeveer een jaar duren. Het minder gui stigste geval zou zijn, dat de vliegtuigen in sneeuwstormen, die veelal in de Poolstreken opkomen, den wegkwjjt- raakten. Daar de directe rGute heen en terug 2200 K.M. bearaagt en de vliegtuigen voor 2600 K.M. betzine hebben, zal bjj een grooferen omw*g gebrek aan benzine ont- staan, waardoor de vliegers tot landing wor den gedwongen en het komt er dan op aaa waar zjj landen en of de terugreis vandaar mogeljjk is. Het ergste geval is natuurljjk een vliegongeluk. Het lot der expeditie is tot dusver nog volkomen onbekend. De Amerikaansche regeering heelt door haar diplomatieke vertegenwi oidigers in Europa laten mededeelen, dat de beide Amerikeansche luchtschepen „Shenandoth" en »Los Angeles" gereed zij a om te zoe- ken naar de vliegtuigen van de Amundsen- expeditie, in de Poolstreek. Woensdagavond was nog geen bericht van Amundsen ontvangen. Kund Rasmus- ser, de bekende poolreiziger, zei dat indien binnen veeHien dagen niets was gehoord, hjj geloofde, dat er iets met de vlirgtuigen was gebeurd. Amundsen zal dan zeker trachten per voet terug te keeren en indien de Noordpool is bereikt, zal dit zelfs, wan neer hij over een maand levensmiddelen beschikt, een gevaarljjke onderneming bljjven. VERBEURD VERKLAARD. De eigenaars van den Nederlandschen schoener //Zeehond", welke in December van verleden jaar door de Amerikaansche kustwacht was aangehouden, omdat de landing bestoud uit 2180 kisten champagne, zijn van het veroordeelend vonnis, waarbjj de lading verbeurd verklaard werd, in hooger beroep gekomen. Zjj beweerden n.l. dat het schip was aangehouden op het oogenblik, dat de machinerieen onklaar ge- raakt waren en dat niet de bedoeling "oorzat om de wetten te overtreden. Het hooger beroep werd 15 Mei voor rechter Garvin te New York behandeld. Deze aanvaardde de verklaring van de eigenaars niet en bevestigde de verbeurd- verklaring van de lading. EEN MASSA MOORDENARES. De sensationeele misdaden zijn na den oorlog in alle staten der wereld ontzaglijk toegenomen en hebben vormen aangeno- men, die alle menschelijke verbeeldings- kracht te boven gaan. Het schijnt, alsof de criminaliteit bij alle volken steeds toeneemt. Zoo heeft men thans, naar de „Tag." meldt, in Joagoslavie een jnisdaad ontdekt, zoo afgrijselijk, dat zij nauwelijks haar weerga vindt en herinnert aan de donkerste tijden der middeneeuwen. Voor den rechter van instructie van Groot-Berkerekul in Servie, staat de dertig- jarige beeldschoone vrouw Renici terecht, onder beschuldiging, twee harer echtgenoo- ten, haar lOjarigen zoon en 32, zegge twee- en-dertig minnaars met voofbedachte rade te hebben vermaord door arsenicum in hun eten te doen. De lijken harer slachtoffers verborg zij in tonnen in den kelder van haar huis. Elk dezer tonnen is voorzien van een etiket, waarop naam en leeftijd van den v .-i- moorde, alsmede de duur van de liefdesbe- trekking tusschen beklaagde en den be- Irokken persoon vermeld staan. De ver- moorden zijn bijna alle jonge kooplieden in den ouderdom van 2330 jaar, waarvan 14 Roemenen. Mevrouw Renici placht haar minnaars tel- kens 6 a 7 maanden bij zich in huis te hou den. In dezen tijd leefde het paar in de grootste harmonie en gelukzaligheid tot de niets vermoedende vriend, plotseling ver-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 2