Hoog waterget ij te T er Neuzen. GEHENiOE 8ERICHTEN. INGEZONDEN MEDEDEELING. INGEZONDEN MEDEDEELING. A7J.P. s AMAMDELTJES -^PUDDING lid der Vereeniging te worden, hetgeen hare draagkracht zeer veriioogt en by be langrijke schade van groot nut is. De verzekeiung verdeelt den last van de werkelijk geleden schade op vele schouders en heeft tengevolge dat ieder zijn deel met gemak draagt Het entreegeld bedraagt f 5,62 per gemet KOEWAGHT. Men schrijft ons: t X erschenen is het 26ste jaarverslag van de Cooperatieve Centrale Raiffeisenbank gevestigd te Utrecht, waarbij 16 boeren- leemDanxen uit Zeeuwsch-Vlaanderen zijn aangesloten. Uit dat verslag blijkt, dat de resultaten over 1924 wederom zonder voor- behoud gunstig zijn te noernen. De cijfers van het verslag gefuigen van dit gunstig resultaat en toonen tevens aan, dat de Cen trale Bank niet in de eerste plaats bedoelt groote winsten te maken, doch voor alles daar is ora den landbouw te dienen en zijn bloei te bevorderen. De jaren, die sedert de oprichting der bank voorbij gingen, hebben meer en meer de zekerheid gegeven, dat de landbouw zijn gelden veilig en met vertrouwen bij de Boe- renleenbanken kan deponeeren. Daarbij is een verheugend verschijnsel, dat de meeste banken in den laatsten tijd aanmerkelijk hunne reserve's konden verhoogen. Op 31 Dec. 1924 waren aan 209 aange sloten banken aan voorschotten verstrekt ongeveer 11 millioen gulden, terwijl het totaal der deposito's van de andere banken bedroeg ruim 48.5 mill. Aan geld wras uit- gezet ruim 25 mill, gedeeltelijk in schatkist- biljetten, gedeeltelijk aan kasleeningen aan provincies en gedeeltelijk a deposito of op prolongate. De onderpanden voor a depo sit© en op prolongatie uitgezette bedragen hadden steeds een overwaarde van meer dan 20 procent. Er werd een winst gemaakt van f 650.939 tegen f 132.104 in het vorige jaar. Deze winst zal na afschrijving op gebouw en meuibilair gestort worden in het reserve- fonds, dat daardoor zal stijgen tot f 1.764.204. Op 1 Jan. 1924 waren aangesloten 687 banken met ongeveer honderdduizend leden. In den loop van het jaar zijn 9 nieuwe ban ken toegetreden; zoodat het aantal aange sloten banken thans bedraagt 696. Fries- land en Gelderland hebben er de meeste nl. ieder 104. Limburg slechts 1 en Noord- Brabant 17, omdat uit die provincies de meeste banken aangesloten zijn bij de Cen trale te Eindhoven. In Zeeland zijn bij Utrecht aangesloten 55 banken. Voor het Onderling Waarborgfonds, ver- leden jaar opgericht, is gestort door de Cen trale 6000 en door de lokale banken f 24.400, zoodat het fonds reeds beschikt over ruim 30.000. Van de 16 aangesloten banken uit Zeeuwsch-Vlaanderen had op 1 Januari 1.1. slechts een, n.l. Boschkapelle geld geleend bij Utrecht en nog wel een klein bedrag f 2637. De andere hadden alle deposito's. De meeste hadden Zuiddorpe met f 247.700, O.ostburg met /202.192, en Koewacht met 135.762. De minste hadden Biervliet (pas opgericht), Clinge en Osse- nisse met respectievelijk 16.275, 17.422 en f 18.467. Op Donderdag 11 Juni a.s. zal te Utrecht de algemeene vergadering gehouden worden waarin de rechtskundige adviseur der Bank, de heer Mr. O. Gezelle Meerburg, een uit- eenzetting zal geven over de nieuwe Coo- peratiewet, voor zooverre die betrekking heeft op onze Boerenleenbanken. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. MUNHARDF* Staal-Tablotton Maag-Tabletten.75 Zanuw-Tabletten .75* Laxeer-Tabletten .oo« Hoofdpijn-Tabletten oo« Doorzitten bij Wielrijders - Stukloopen - Schrijnen en Smeften der Huid - Zonne- brand - Doorgeloopen Branderige Voeten verzacht en geneest men met PUROL. Oorsprong en geschiedenis van Ter Neuzen en Omgeving. 9) Hoek. Het dorp Hoek heeft zijn ontstaan te dan- ken aan de verhuizing der bewoners van de naburige, door de zee overstroomde polders. Aan den Noordwesthoek van het Asse- neder-ambacht, tegenover het land van Bier vliet en Gaternisse, onrstreeks de plaats waar de „Ottogracht zich in de Schelde uitstortte, lag de watering Wevelswaard of Boterzand. Bij de vloed van 16 November 1377 werd dit deel van het ambacht over- stroomd, Hep na droog gemaakt te zijn, I'D November 1404 weder in, maar werd op octrooi van 21 Januari 1431 herdijkt. Doch door den stormvloed van 22 Januari 1440 werd hier de inham der Schelde een uitge- strekte zeeboezem en de baren van den ,,Dol- laert" (het woeste water) of „Brakman" bruisten over rijke landstreken, waar wel- varende parochien zooals Wevelswaard en andere hadden gebloeid. De bewoners lieten zich echter door die rampen niet afschrikken, en zoowel de gronden van Willemskerke bij Nhuzen als andere daar aangrenzende polders werden meermalen gewonnen en verloren. Op 19 Maart 1514 vergunde de keizer aan Lieven Lijs c.s. om den ingevloeiden Mulmanpolder (Meulmen of Meulenpolder) in de parochien van Wflemskerke, Vreemdijke en Pakenge te herdijken en in 1531 werd aan Nicaise GRU WELLJRE MOORDPARTIJ. Over een gruwelijke moordpavtij te Dik- kelvenne in Oost-Vlaanderen, verneemt het Laatste Nieuws"de volgende bijzonderheden: Op de wijk Rotse. tusschen Gavere en Dikkelvenne, langs de Schelde, staat een rij kleine arbeiderswoningen. De 29 jarige Hector Remue, steengelaagwerker, een man die in 't hoofd geraakt is. had in de week op de wijk Rotse rondgeh open, alsook in het dorp Dikkelvenne. Hij liep van huis tot huis. zelfs tot in het klooster. Zater- dagochtend had hij opnieuwzijn „aanwensel" gekregen. Gewapend met een spade kwam hij schielijk naar de huizen op de Rotse toegeloopen, verbrijzelde de ruiten en drong in de woningen, waar hij alles stuk sloeg. De echtgenooten Karel de Paepe, bevreesd voor den krankzinnige, snelden uit hun woningen de straat op, achtervolgd door Remue, die ze met zijn spade zulke vreeselijke slagen toebracht, dat zij voor dood ter plaatse bleven liggen. Ook de 79-jarige wed. Van Herreweghe, die eveneens was gevlucht, werd door den krankzinnige ach- terhaald en zoo onbarmhartig geslagen, dat zij ter plaatse dood bleef. De bewoners der andere huizen, ooggetuigen van het vreeselijk drama, riepen om hulp waarop eenige moedige mannen ter hulp kwamen en den krankzinnige achterna zetten. dien zij, niet zondermoeite,kondenovermeesteren. Tien kloeke mannen waren noodig om den moordenaar in bedwang te houden. Andere buren waren in tusschen de drie slachtoffers ter hulp gesneld. Karel de Paepe, die den schedel werd gekloven. was reeds een lijk zijn echtgenoote werd stervend in haar woning gebracht. De gendarmen moesten den krankzinnige aan handpn en voeten binden. DE NIEUWE MIJNRAMP BIJ DORTMUND. De bladen bevatten thans uitvoeriger be- richten over de mijnramp, welke Dortmund verleden week weer getroffen heeft, nadat nauwelijks enkele weken geleden het graf zich gesloten heeft over de 130 offers van de catastrofe op de mijn ^Minister Stein". Deze keer heeft de ramp minstens 45 menschen het leven gekost, en op aller lippen is weer de vraag: wie heeft hier schuld Twee meeningen staan tegenover elkaarvolgens de een is eerst het dynamiet- magazijn ontploft, volgens anderen heeft een ontploffing van mijngas plaats gehad en is pas daarna het dynamietmagazijn gevolgd. Bovendien wordt thans de moge- lijkheid geopperd, dat er misdadig opzet in het spel zou zijn, n.l. een wraakneming van ontslagen mijnwerkers. Hoe dit zij, binneu korten tijd hebben den Duitschen mijnbouw twee zware slagen getroffen. Zaterdag, zoo schrijft de correspondent te Dortmund van het Berl. Tagver- spreidde zich tegen den avond betbericht, dat op de mijn Dorstfeld een groot onge- luk was gebeurd. Onmiddellijk vlogen de auto's met de reddingsbrigades naar de plaats des onheils, gevolgd door de Dort munder Roode Kruiskolonies. Over de grootte van het ongeluk waren in de eer ste oogenblikken de vreeselijkste geruchten in omloop vooral daar de autoriteiteu niets anders meedeelden dan dat in schacht vijf een ontploffing had plaats gehad. Men wist te vertellen, dat 250 mijnwerkers ge- dood waren. Om half vijf was het onge luk gebeurd om zes uur waren reeds de toegangswegen tot de mijn stampvol onge- lukkige familieleden en vrienden, zoodat de te hulp snellende brigades er nauwelijks doorheen konden. In doodsangst waren de vrouwen en ver- wanten van de getroffen mijnwerkers of de hunuen er levend af warer. gekomen. Daar verschenen reeds de eerste geredden, geheel zwart van het mijngruis, velen hunner, die nog kracht genoeg hadden, snelden terug naar de plaats van de ramp om de inge- sloten kameraden te helpen, om aanwij- zingeu te geven en mededeelingen te doen. Claesz. en Jacques Mazureel het toezicht op- gedragen over het herstel der dijken van den polder Vreemdijke, welke bij den stormvloea van 5 November 1530 zeer beschadigd wa ren. Zij bleven echter blijkbaar niet voor doorbraken bewaard, daar in Augustus 1572 door koning Philips aan de regeering van Axel vele voorrechten werden geschonken, wegens de bedijking der heerlijkheid van Vreemdijke. In een rekening van 15761578 worden vermeld de polders Vreemdijke, Willems kerke, Lieven LijSi Mulmen, Kouden, Loven en Triniteit. Een ordonnantie op het onder- houd der dijken van Vreemdijke, vermoede- lijk van 1589, komt voor onder de hand- schriften van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middelburg. Het dorp Vreemdijke, ook wel Frondie of Vroondijk geheeten, bleef nu eenige jaren voor watersnood gespaard; er werd een Hervormde gemeente gesticht en een predi- kant beroepen. Op 25 November 1601 bra- ken de dijken echter weder door en werden kerk en huizen zoodanig door het water ver- nield, dat de bewoners naar elders moesten wijken. v De predikant verstigde zich in het Mau- ritsfort, waar hij voor de bezetting dienst deed, en Te Water, die beschrijft hoe de hervormde gemeente te Hoek is ontstaan uit die van Vreemdijke, verhaalt dat reeds voor 1594 Johannes Bollius, die in Gent een merk- waardige rol speelde, predikant was te Vreemdijke en Biervliet, en niet alleen voor de bezetting van Mauritsfort doch ook voor Anderen, die het kwader te verantwoorden hadden, strompelden. geheel onder den in- druk van het ontzettend beleven, naar huis, bestormd door de menigte met duizend vragen Het reddingswerk bleek uiterst moeilijk, wegens de groote verwoestingen, welke de ontploffiug in de mijngan^en had aange richt, waardoor een voorwaarts komen haast niet mogelijk was De ontploffing. die op een diepte van 635 M. had plaats gehad, was zoo geweldig geweest, dat alle toegangen er waren versperd. In de schacht was alles dooreen geworpen, een kolentrein was geheel bedolven. De reddingsman- schappen moesten op de buik kruipend, beproeven de ingeslotenen te naderen Zij moesten daarbij hun reddingsmateriaal achter laten. Maar niets vermocht den redders te beletten hun kracht tot het uiterste in te spannen om de nog levenden te redden of de dooden te bergen. Zij verrichtten een bovenmenschelijke taak. De meeste slachtoffers hebben den dood gevonden door verstikking andere weer ten gevolge van hevige brand wonden. Het meerendeel is blijkbaar op slag gedood. Veel weten de geredden niet te vertellen. Zij werden door den luchtdruk tegen den grond geslagen en meenden door een ont ploffing van mijngas te zijn getroffen. Geconstateerd wordt ten slotte, dat de reddingsmanschappen van alle mijnen van het industriegebied gewerkt hebben met een buitengewone zelfopoffering; anders zou het niet mogelijk zijn geweest binnen 24 uur vrijwel alle slachtoffers dood of levend te voorscliijn te brengen. De mijn Dorstfeld gold als een der beste van het geheele district. De ramp in de Dorstfeld-mijn bij Dort mund, waar ruim 40 arbeiders door een ontploffing werden gedood, trekt zeer de aandacht. Te Dortmund en in andere mijncentra dringen de arbeiders nu weer sterker aan op uitbreiding der veiligbeids- maatregelen, waarmede de Pruisische Land- dag zich momenteel bezig houdt. De „Frankf. Ztg." wijst erop, dat, ofschoon de meeste offers in de mynindustrie niet door massa-ongelukken, maar door bijna dagelijks voorkomende individueele onge- vallen veroorzaakt worden, de groote rampen van den laatsten tijd (,/Stinnis", Hannibal", //Minister Stein", in het Ruhrgebied en de ongevallen in het Saargebied), een grootere beveiliging van het leven van den mijn- werker eischen. ZOOALS DE OUiDEN ZONGEN De opvoeding van de jongelingschap tot goede staatsburgers heeft in het Engelsche stadje Weymouth een eigenaardigen vorm aangenomen. In alle scholen zijn daar ver- kiezingen gehouden voor een schooljongens- gemeenteraad, die uit 38 leden bestaat en zijn burgemeester, wethouders en secreta- rissen gekozen heeft. Voordat de nieuwe raad zijn eerste open- bare vergadering houdt, zal hij, in groepjes zittingen van den echten gemeenteraad bij- wonen, ten einde te leeren hoe het moet. Als de aanwezigheid der jongens matigend en opvoedend werkt op de edelachtbaren van Weymouth, dan is dit nieuwtje ah niet zon der nuttig effect gebleven. GENTLEMEN-ROOVERS. Woensdag kwam te New York bij een be- kenden juwelier een prachtige auto voorrij- den. De chauffeur was in keurige livrei. Drie heeren in voortreffelijk zittende kleeren en met den hoogen hoed op het hoofd tra- den bij den juwelier S. P. Rosow, binnen en lieten zich diamanten voorleggen. De juwe lier en zijn bediende waren een en al glim- lach en hoffelijkheid, tot de gentlemen plot- seling revolvers trokken en den eigenaar en de bedienden in bedwang houdende voor 50.000 aan preciosa bijeen raapten en na een overhaasten aftocht, in hun snelle auto ontkwamen zonder een spoor achter te laten. DE MOORD OP HET DANSERESJE. Ernest Rhodes, de 19jarige jongeman, die omstreeks Goeden Vrijdag te Londen een 16jarig danseresje vermoordde en blijken gaf niet wel bij het hoofd te zijn hij be- schouwde den moordenaar Thome als een held en had, naaf men zich herinnert, een de bewoners der omliggende polders den dienst vervulde. Op den NOorddijk, op den hoek van de Kouden-, Loven- en Oud-Westenrijkpolders ontstond langzamerhand het dorp Hoek, waarvan de bewoners gerecruteerd waren uit de naburige ingevloeide polders. Tot 1608 werd hier in een schuur ge- preekt. In dat jaar werd een kerk gebouwd en 29 Juli werd de torenklok van het door de zee verzwolgen Vreemdijke in 't torentje gehangen. Die klok droeg tot opschrift: „Maria heet ick en sal bevrien „Ben armen sondaren, 't alien tien, „Ghegoten in 't jaer O. H. 1503." In 1798 werd die klok door een hoop on- rustige Vlamingen geklept, waarop een af- deeling Fransche troepen naar het dorp trok, de klok afnam en op het stadhuis te Axel ophing, waar zij nog berust. De kerk werd in 1823 en 1862 verbeterd en vergroot, om in 1900 plaats te maken voor een nieuw getoouw. Dit bezit echter een eikenhouten preekstoel van =t 1760, alsmede zerken met wapenen van de jaren 1615, 1675 en 1714. Nu wij van de kerk spreken, w.illen wij ook gewagen van het niet vaak voorkomend feit, dat een zeeman predikant wordt; dit was namelijk het geval met Chr. Meeuse, die tot zijn 37e jaar ter zee voer, zich toen op de Godgeleerdheid toelegde en te Hoek van 1803 tot 1838 predikant was. In het „Zeeuwsch Genootschap" te Middelburg wordt een brief bewaard van ds. Meeuse, geweldigen eet'lust is door de jury schul- dig bevonden, doch ontoerekenbaar. Hij zal in een gesticht worden geplaatst. DE SNELHEID VAN DROOMEN. Een Weensche zenuwarts, dr. Wilhelm Stekei, heeft onlangs een beschouwing ge geven van den slaap en het droomen. Daar- in vertelt de schrijver het volgende: Een Fransche onderzoeker op dit gebied, Maury, nam de moeite zijn droomen op te schrijven. Hij p'laatste voor zijn bed een wekker en kwam tot het volgende resultaat. Hij droomde, dat hij wegens misdrijf was aangeklaagd. Hij verscheen voor den rech- ter, onderging den angst voor het proces, werd ter dood veroordeeld en hoorde de doodskiok luiden, die zijn terechtstelling aankondigde. Al deze gebeurtenissen, die werkelijk maanden tijds in bes'lag zouden nemen, had den zich afgespeeld in 't verloop van een halve minuut. Wanneer men de droo men van een nacht zou opschrijven, zouden tien lijvige boekdeelen noodig zijn. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Een autobus die van Beaufais (B.) naar Tilff reed en waarin 22 personen gezeten waren, reed een 22jarig meisje aan, dat met haar verloofde op den weg wandelde. Het arme meisje bleef op de plaats dood. De chauffeur die door de aanrijding de kluts kwijtraakte reed eerst tegen een paal der electrische leiding aan, en stortte toen met zijn wagen in een 5 Meter diepe kloof langs den weg, waardoor nog een tiental perso nen gewond werden. KAN EEN VL1EG STEKEN „IN EN DOOR HET BEDR1JF." Op den 4en October 1922 werd de kodde- beier en wegwerker van de gemeente Villers- les-Nancy, Georges Gardel, terwijl het keien op een kruiwagen laadde, door een kwaad- aardig soort vlieg gestoken. Met het ge volgd, dat hij zich niet meer van zijn linker- hand kon bedienen, welke gedeeltelijke in- validiteit op 65 werd vastgesteld. Gardel was van oordeel, dat hij recht had op een jaarlijksche uitkeering ingevolge de Ongevallenw. en sprak de gemeente Villers- Nancy in rechten aan. De rechtbank wees zijn vordering af en deze afwijzing is thans na 2'/2 jaar procedeeren, herhaald door het Hof te Nancy. Dit overwoog o.a.: dat de wet niet van toepassing is op na- tuurverschijnselen, die aan elke voorziening ontsnappen en wier oorzaak volkomen vreemd is aan het bedrijf; dat tot die natuurverschijnselen welke overmacht opleveren, buiten kijf ook behoo- ren de beten of steken van ins'ecten, waar- aan elkeen blootstaat. Ten overvloede overwoog het Hof, dat de ongevallenwet slechts slaat op dien arbeid, die een industrieel of commercieel karakter draagt, en dat dus een ongeval, opgeloopen bij het opladen van keien ten behoeve van het herstel van den weg, niet als arbeids- ongeval mag worden beschouwd. DE BIERSTRIJD IN ONTARIO GEelNDIGD. De bierstrijd in Ontario is eindelijk geein- digd en de voorwaarden zijn vastgelegd, waarop bier met 4.4 alcohol verkocht mag worden. Erg ruim zijn die voorwaarden niet gesteld; de verkoop mag alleen plaats heb'ben in „standaard"-hotels, niet na 11 uur's avonds, en dan alleen in het restau rant of in de grillroom of in de gelagkamer die van de straat af volkomen zichtbaar moet zijn blijkbaar uit vrees voor een te groote gezelligheid. Een verzachtende be- paling is, dat aan erkende clubs de verkoop zonder deze rigoureuze voorwaarde is toe- gestaan, terwijl flesschenbier door gewone winkels verkocht mag worden, die daarvoor een speciale vergunning moeten aanvragen, onder opgave van de nationaliteit van den winkelier. Op Zondag zal dit nieuwe zware bier alleen bij maaltijden mogen worden ver strekt. DE UITSTERVENDE HOO'GE HOED. Zelfs in Engeland sterft de hooge hoed uit. Men kan dit beschouwen als het gevolg van verkeersmoeilijkheden. De gemiddelde Engelschman is tot de ontdekking gekomen, dat boven op een bus of hangende aan een lus in een overvolle v tram de hooge hoed meer belachelijkheid dan decorum verwekt. Zoo is de hooge hoed als teeken des tijds ten ondergang gedoemd. EEN HAA1 VAN BIJNA ZES METER. Te Cardiff werd Woensdag een haai aan wal gebracht, welke bijna zes meter lang gedateerd 2 Juli 1821, waarbij hij zijn ,,Godsdienstig handboek" aan het genoot schap danbiedt. De echtgenoote van den Hoekschen predikant J. F. van Binsbergen schreef onder het pseudoniem „Mina" veel voor kinderen, terwijl ds. van Binsbergen zelf bij gelegenheid van het 250jarig be- staan der Hervormde gemeente te Hoek in 1858 een „lijst der predikanten en eenige geschiedkundige herinneringen, rakende de hervormde gemeente te Hoek" uitgaf. Het „Mauritsfort" liet prins Maurits in 1586 bouwen op den Z.-O. hoek van den Koudenpolder, tegen het Axelsche gat, recht over Philippine, uit welke versterking de Spanjaarden het land van Axel onveilig maakten. Na het midden der 17e eeuw is het fort vervallen en eindelijk geheel ge- slecht, zijnde reeds vroeger een deel der buitenwerken door het water weggespoeld. Op de plaats van het fort is een gehucht ontstaan met een veer op Philippine. Het fort bestond uit een gebastionneerden vier- hoek; een kaart ervan door den ingenieur P. Vlamingh (1628) wordt bewaard in de verzameling van het Zeeuwsch Genoot schap. Ook in den Koudenpolder lag een fort. Deze Koudenpolder, ook wel Couwens- kerkepolder geheeten, werd met den Lo(o)venpolder in 1543 bedijkt. De polders hadden echter veel van het water te lijden, en moesten bovendien kostbare processen voeren met de prelaten van St. Pieter en St. Bavo, waarvang koning Philips bij oc trooi van 7 Juli 1562 en 19 Juli 1572 hun gedeeltelijk vriidom verleende van de tien- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. was en een gewicht had van niet minder dan duizend kilo. De bemanning van den stoom- trawler, die hem ving, had meer dan een half uur werk gehad om het beestje te vangen. HANiDlGE DIEFSTAL. Een buitengewone handige diefstal had in New York plaats, toen twee personen in een lift, die ter hoogte van de zestiende ver- dieping van een wolkenkrabber zweefde, hun medepassagiers op klaarlichten dag alle voorwerpen van waarde afhandig maakten. De lift was stampvol toen zij den grond verliet. Op diverse etages stapten geleidelijk de meeste passagiers uit, zoodat er op de vijftiende verdieping, behalve den lift- jongen, in totaal nog slechts vijf passagiers waren. Toen zag 't tweetal de kans schoon, ter wijl de lift naar de zestiende etage steeg, steide een der dieven een nog jonge man, plotseling den liftjongen door een vuistslag buiten gevecht, terwijl zijn collega den lift stopzette, die toen tusschen de 15e en 16e verdieping zweefde. Daarop richtten de twee hun revolvers op drie mede-passagiers, wien zij gelastten hun zakken te ledigen. Na een flinken buit aan geld en bijoute- rien in ontvangst genomen te hebben, lieten de dieven de lift tot de zeventiende etage stijgen, waar zij hun slachtoffers lieten uit- stappen om zelf per lift naar den beganen grond terug te keeren. Zij konden toen rustig met hun buit het gebouw verlaten. ONTMOETING MET EEN IJSBERG. Officieren van het stoomschip „Aurania" van de Cunardlijn, dat te Liverpool arri- veerde uit Quebec, deelden mede, dat zij ter hoogte van kaap Race een ijsberg in zicht kregen, die hoog boven 't water uit- stak. De berg doemde plotseling uit een diehten fog op en was niet meer dan 30 a 40 M. van het schip verwijderd. De machi nes, die den geheelen dag in een traag tem po gehouden waren, werden onmiddellijk op „volle kracht achteruit" gezet en de „Aura- nia" ontweek het gevaar. Een Canadeesche rechter, mr. Justice Weir, uit Montreal, verklaarde bij zijn aan- komst te Liverpool, dat er volstrekt geen paniek was geweest. De passagiers hadden gemopperd over den gezagvoerder, kapitein R. V. Peel, omdat hij zoo langzaam liet va- ren. Maar na de ontmoeting met den ijs berg werd er een ander liedje gezongen. De kapitein ontving ten slotte een oorkonde, geteekend door alle passagiers, waarin be- wondering voor zijn kundig en voorzichtig beleid werd uitgesproken. Ten gevolge van den fog verloor de „Au- rania" twee voile dagen op haar reisplan. Op den 8sten Mei voer het schip op slechts een zesde van zijn normale gemiddelde snel- heid. Zaterdag Zondag Maaudag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrydag G E N. Voorm. Nam 23 Mei 2.02 2.19 24 2.37 2.54 25 3.11 3.27 26 3.44 4 01 27 4.18 4.36 28 4.56 5.17 29 u 5.39 6.03 den, welke zij ten gebruike hadden ontvan gen. Die tienden behoorden later voor de helft aan Jacob Cats, die daarover in Fe- bruari 1650 met gecommitteerde raden van Zeeland een transactie sloot. In 1791 liep den Koudenpolder in, doch werd spoedig weer drooggelegd. Een weg in dezen polder was nog lang als de „Biervlietsche strate" bekend. De geschiedenis der andere polders onder Ffoek is niet rijk genoeg aan merk- waardiige bijzonderheden om hier te worden naverteld. Immers, het was ons niet te doen om een aaneengeschakeld verhaal te doen van den oorsprong en de geschiedenis van Ter Neu zen en omstreken; de stof was daarvoor te uitgebreid en het zou een vrij dorre opsom- ming zijn geworden van gebeurtenissen, want niet alle geschiedenis is interessant! Alleen wilden wij een greep doen uit de veel- heid van het materiaal en eenige feiten naar voren brengen, waarvan wij konden vermoe- den, dat het meerendeel onzer lezers er werkelijk belang in zou stellen. Wellicht is echter het thans door ons ge- publiceerde voor meerderen een spoorslag om zelfstandig nader de geschiedenis dezer streken te bestudeeren en de verdere weder- waardigheden te leeren kennen van deze poldergronden, die zulk een merkwaardige wisseling hebben gekend van ondergang en herdijking, van krijgsrumoer en landelijke rust, van welvaart en verarming. De door ons aangehaalde werken zullen hun daarbij een welkome leidraad zijn! ->■ DO ll^rxaA. ^<Knoe^'^pyoefCzoo ifccaJL uteri 7ioovC ciien ccie£&n ytncioJl oxdeikiaUUn# A J P fex-cuw haat ^ooSVmWe. ?i98/?/£« A.J\PoLAt\~ GbONINQEN MET GaENAOINESAUS Bij Apofh. en DroglM*. HET LIGT NIET AAN HET WEER! Gij behoeft bij vochtig weer niet rheuma- tison te zijn, ais gij slechts zorgt draagt voor goed werkende nieren. Onder normale om. stan-digheden stream! door uw gestel rijk bloed, dat de weefsels herstelt en voedt. Dit bloed zuiver te houden is de taak der nieren. Te veel werk, zoigen en weersveranderin- gen verzwaren deze taak, en dan kunnen de nieren overspannen worden. Zij kunnen dan niet het urinezuur en andere schadelijke on- zuiverheden behoorlijk uit het bloed filtreereu. Scherpgekante kristallen vormen zich in de spieren, gewrichten en weefsels der zenuwen. Dit leidt tot rheumatische aandoeningen be- kend als spit, ischias of rheumatiek, naarrnate de rug, beenen of andere deelen van het lichaam worden aangetast. Zoodra men urinestoornissen, rugpijn, water- zuchtige zwellingen of andere verschijmselen van een nieraandoening opmerkt, gebruike men Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij had den succes, zelfs in gevorderde gevallen van nierkwalen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs fl. 1.75 per flacon. 29 X H X X X

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 6