LANDBOUWBERICHTEN. 6EMEN8DE BERiCHTEN. 8URGERLIJKEN STAND. Hoog watergetij te T er N euzen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. A.JLP.S ROHA PUDDIN6 den, doch dat, nog daargelaten de bezwaren, welke voor jeugdige kinderen aan derge- lijke afstanden zijn verbonden, door het ge- meentebestuur geheel. over het hoofd wordt gezien, dat de wetgever een afstand van 4 K. M. alleen dan niet te groot acht voor schoolbezoek, wanneer binenn dien afstand de gewenschte school niet bestaat, doch dat op die afstandsbepalingen niet uitsluitend een beroep mag worden gedaan om eene in de eigen woonplaats bestaande openbare school op te heffen en de kinderen daardoor te noodzaken op ver afgelegen scholen hun leertijd te vervolgen; dat ditzelfde, zij het in minder klemmende mate, evenzeer geldt ten aanzien van kinderen, voor wie in het vervolg toelating tot de openbare school mocht worden verlangd; dat voorts de wet- telijke verplichting om bij niet-opheffing der openbare lagere school op andere en meer kosfbare wijze in de noodige localiteit voor de op te richten bijzondere school te voor- zien. hier stellig niet als beweegreden voor 's raads besluit kan gelden, dewijl het niet minder een wettelijke plicht van den raad is om te waken voor het behoud van het openbaar onderwijs, zoolang daaraan, gelijk hier is gebleken, voldoende behoefte be staat, en alleen in zeer bijzondere omstan- digheden, wel'ke hier niet aanwezig zijn, eene bestaande openbare school voor de toe- passing van art. 77, tweede lid der L. O.- wet mag worden opgeofferd. HULST. Met de St.Crt. van 12 Mei zijn ver- zonden afdrukken van de statuten betref- fende de vereeniging tot oprichting en in- standhouding van een ambachtsschool te Hulst, thans genaamd: Ambachtsschool voor Hulst en Omstreken, gevestigd te Hulst. (Gewijzigde Statuten.) HET SERUM TEGEN MOND- EN KLAUWZEER. Dinsdag bracht Minister Ruys een bezoek aan Megen, in verband met de serum-in- spuitingen, die daar op aan mond- en klauwzeer lijdend vee zijn toegepast en wel ke succes hebben. Dr. Berger, directeur van den veeartsenijkundigen dienst, verklaarde, dat de opzet, om door deze behandeling een sneller, zeer goedaardige doorzieking te be- reiken, als geslaagd mag worden be- schouwd. Er zal nu onvermoeid verder moe- ten worden gevorscht, maar het begin is beinoedigend. Minister Ruys heefi zijn medewerking toegezegd, om de proeven met kracht voort te zetten. Na een begroeting op het raadhuis door B. en W„ bezocht de Minister de Megen- sche Ham. Hij liet zich door Dr. Berger voorlichten. Vervolgens bezocht de Minister de kapel en het klooster der Franciscanen, alsmeae het gymnasium. B. en W. boden den Minister en verderen autoriteiten een lunch ahn in „Hotel Mus- kens", waarna het woord werd gevoerd door burgemeester Vlokhoven, den Minister, het lid van Gedeputeerden Kipp, Dr. Berger en Dr. Picard, inspecteur van den veeartsenij kundigen dienst. ELECTROCUT1E. YVoensdagmorgen werd de 24jarige kel- ner E. van Hal te Eindhoven bij het schoonmaken van een electrisehe lamp door den stroom gedood. ^MEISJE"GEDOOD. vq^Een zestienjarig mt-isje slipte met haar tiets in de St. Laurensstraat te Rotterdam, toen zij wilde uitwij ken voor enkele meisjes die voor haar reden. Het meisje viel en kwam terecht juist voor een passeerende vrachtwagen. Een der wielen ging haar over d« borst. Zij is overleden. MOORD. EEN ZELDZAAMHE1D Er zijn sollicitanten opgeroepen voor het bestellen van telegrammen van het hulp- postkantoor te Loosdrecht, doch de gegadigden hebben zich la ten wachten. Qorsprony en geschiedenis van Ter Neuzen en Omgeving. 8) De kerkhervorming vond te Axel, ondanks de koningsgezindheid der burgers, spoedig voorstanders, waaronder Bernard van Dein- se, Karel de Smet, jan Senij, Anthonie Water- vliet en Joris de Landsheer zich in 1566 vooral deden gelden, totdat Egmonds ruiters zoo te Axel als te Hulst aan de vergaderin- gen een einde maakten. In Juni lo/8 was hier reeds een hervormde gemeente, die tot 1583 bestond, toen bij de wederkomst der Spanjaarden, na het verraad van Steenland, de predikant wijken moest. Toen in 1586 Axel weder onder het gezag der Staten kwam, herleefde de hervormde gemeente, waarvoor echter pas in 1591 een predikant werd beroepen; zij werd gevoegd bij de classis van Walcheren, tegen welke vereeniging later meermalen bezwaar werd ingebracht. In 1614 werd den predikant, Nathan vay, opgedragen om ook nu en dan in het Fransch te prediken, aangezien vele uitge- wekenen zich te Axel hadden gevestigd. In 1662 gaven de Staten vergunnmg om voor de, ook tengevolge der landaanwinnin- gen sterk aangroeiende gemeente, een twee- den predikant te beroepen, welke vergunnmg in 1682 ingetrokken, in het volgende jaar weder werd verleend toen de gemeente van Zuiddorpe met Axel werd vereemgd. Dit duurde tot 1795, toen de dienst weder aan een predikant werd opgedragen. De oude hospitaalkapel, de „Geuzeschure waann de Hervormden zich behielpen, schijnt spoe dig voor de kapel van St. Barbara te zijn verwisseld. Deze werd in 1613 voor afbraak verkocht in 1618 werd een nieuwe kerk ge- bouwd uit daarvoor gecollecteerde gelden Door den bekenden Neuzenschen predikant Petrus Hondius, van de „Moffenschans werd op 14 Mei van genoemd jaar de eerste steen gelegd (zie „Navorscher" 1879, biz. Maandagavond was in een cafe aan den Zuidsingel te Venlo een bij de politie zeer bekende man, bezig ruzie te zoeken en de gasten te molesteeren. Toen hem drank werd geweigerd en hij tot tweemaal toe buiten de deur was gezet, sloeg hi] de groote spiegelruiten der "deur in. De cafe- houder haalde een revolver te voorscliijn en loste twee schoten door de verbrijzelde ruiten. De ander werd getroffen en is overleden. ON VOORZ1CHT1GHEID. Twee jeugdige wielrijders te Arnhem hielden op den Schelmscheweg een wedstrijd. Bij het nemen van een bocht hielden beiden links, juist toen van de andere zijde een auto naderde, die rechts reed. Een van hen kon nog bijtijds uitwijken, doch de ander botste in voile vaart tegen den wagen. Hij vloog van zijn zadel over de motorkast door de voorruit van de auto en kwam precies naast den chauffeur te recht, waar hij bewusteloos op de bank bleef liggen. Hij liep ernstige verwondingen aan zijn handen op, Zijn rijwiel werd vernield. Nadat geneeskundige hulp was verleend, is proces-verbaal opgemaakt. WIE ZOEKT, DIE VTNDT Twee inspecteurs van politie, die een onderzoek instelden in het cafe van F. V. aan de Diergaardelaan te Rotterdam naar een mogelijkeDrankwetovertreding,betraden daarbij ook den kelder. In plaats van verboden spiritualien, vonden zij daar de buitengasleiding onmiddellijk gekoppeld op de binnenleiding door middel van een rij wiel- binnenband. Zij hielden daarop den cafe- houder en diens zoon, eveneens F. genaamd, aan, als verdacht van diefstal van gas ten nadeele der gemeente. ACT IE TEGEN HET PAGEHAAR. Te Parijs is een club opgericht, die zich ten doel stelt, de mode van het kort ge- knipte vrouwenhaar, van het pagekopje te bestrijden. Leden kunnen alleen dames wor den, die nooit het haar kort hebben laten knippen. Voor zij als lid wordt aangenomen moet iedere dame de plechtige verklaring afleggen, dat zij heur haar nooit overgele- verd heeft aan de schaar en dat zij de ge- lofte aflegt, dat ook'nooit te zullen doen. De oprichters,van de club betoogen, dat zij alle ,,goedgezinde vrouwen," willen ver- eenigen, „om de heilige traditie te handha- ven." Het lange haar der vrouw is sedert onheugelijke tijden het teeken van ware vrouwelijkheid; alleen vrouwen met lang haar kunnen goede huisvrouwen en moeders zijn. Het pagekopje weerhoudt de vrouw ervan, haar belangrijkste plichten te ver- vullen. In weerwil van de uitgebreide propagan da heeft de club tot dusver slechts 28 leden. In vehband daarmede schijnt het, dat de da- gen van het pagekopje, in weerwil van alle voorspellingen, nog niet geteld zijn. Iemand die zeer gewichtige bezwaren tegen het pagekopje heeft, is de ,,haarspeldenkoning Sol. H. Goldberg, die naar Europa is geko- men, om er een veldtocht tegen pagekopjes te beginnen. Hij deelt mede, dat het kort- geknipte haar in de Vereenigde Staten reeds 622, waarin Van der Baan de rekening mededeelt). Hoewel in 1659 aanmerkelijk vergroot, werd in 1692 geklaagd, dat het gebouw de toehoorders niet bevatten kon. Daarop, en ook later, hadden meermalen verbeteringen plaats, o.a. in 1/76 door een nieuw orgel, en in 1853 werd het zeer ver- vallen gebouw „genoegzaam vernieuwd. Van den toren, in 1692 reeds bouwvallig, werd door de Franschen de spits afgebro- ken om een „telegraaftoestel" (met beweeg- bare armen) te plaatsen; in 1820 is hij ge- sloopt en in 1865 door een nieuwen, lageren, vervangen. Uit een naamregister van de Waalsche predikanten, door ds. Scharp aangehaald, schijnt te blijken, dat te Axel van 1638-1654 een Waalsche gemeente bestond. Hi] maakt o>ok gewag van een Luthersch predikant in 1701 die echter waarschijnlijk een veldpre- diker van een der hier in garnizoen liggende Duitsche regimenten zal zijn geweest. Het stadhuis dateert van 1662, werd in 1776 „merkelijk verbeterd", 1786 vergroot, in de 19e eeuw door pleistering en inzetten van onevenredig groote ramen verknoeid. Het torentje werd 13 Mei 1840 door den bliksem getroffen zonder, dat er brand ont- stond. In dien toren hangt een in 1503 ge- goten, uit Vreemdijke afkomstige klok. De leeuwen aan het bordes dragen de wapen- schilden resp. van Zeeland en Axel, en zijn now van den ouden bouw afkomstig. Het vroegere stad'huis, de Halle, is op de kaart van Jacob van Deventer aangegeven als een vrij aanzienlijk, met een toren prijkend ge- bouw aan de Westzijde der Markt. Het land van Axel kwam met Neuzen en Biervliet reeds spoedig bij de Generaliteit en werd bij besluit van den Raad van State van 13 Aug. 1588 bij provisie door gecom- mitteerde raden van Zeeland beheerd, welke provincie deze streken als een bolwerk harer veiligheid beschouwde. Na het ver raad van Steenland bleef het eenige jaren Spaansdh, doch werd toen weder aan den vijand ontrukt; tot 1645 duurde het echter niet meer in tel is en dat het ook in de Oude Wereld in de eerstvolgende 15 maanden zal verdwijnen. Het lijkt echter, of hier de wensch de vader van de gedachte is. WILDERN1SGBRECHTEN. Wij Europeanen, zijn zoo gewoon geraakt aan oris rund- en varkensvleesch; aan ons gewone wild en aan de visch van onze zeeen, dat wij niet kunnen begrijpen, dat er nog iets anders kan gegeten worden en smake- lijk kan zijn. En als iemand van de kennis- sen naar de onbekende binnenlanden van een of ander werelddeel was vertrokken, dan zou waarschijnlijk zijn moeder en; zeker zijn grootje zich ongerust maken, of daar wat te eten zou zijn en hoe ,,de jongens" het daar moesten uithouden. Wij, Europeanen, hebben genoeg verbeel- ding om te gelooven, dat de negerkeuken ons gehemelte geen genot kan bieden en dat iemand, die veel houdt van lekker eten, het in de Afrikaansche wildernis wel niet zal kunnen bolwerken. Wie echter nog nooit olifantenbiefstuk heeft geproefd, kan volstrekt niet meepra- ten. Ook een soepje van den olifantenstaart moet een lekkernij zijn, niet minder dan os- senstaartsoep. Men moet echter niet ver- geten allerlei onmisbare kruiden mee te nemen uit het gebied van de beschaving, want die vindt mer! in de wildernis piet in de samenstelling, welke onze keukens ge- wend zijn. Een groote olifantstong, twee dagen gekookt en dan vier- en-twintig uur lang gelegd in azijn, olie, uitjes en kruiden, is prima prima. In de lucht gedroogd olifantenvleesch, fijngeraspt op een boterham met boter, doet niet onder voor ons fijnste rookvleesch. Buffelvleesch is een overheerlijke kost, niet alleen voor „zwarte", maar ook voor „blanke" gehemelten. Buffelnieren, zacht gebraden, kan men niet versmaden. Buffel- bief is heerlijk. Buffelstaartsoep Is nog fijner dan olifantensoep. Buffeltong in Ma deira smaakt het best. De lever, in vinger- dikke schijven gebraden, is als runderlever. En het vleesch van de groote Elen-, Rap- pen-, Koedoe- en Koe-antilopen staat gelijk met dat van ons rundvee. Bouillon van Koe- antilopen is een drank, die ouden jong maakt. Dit alles wordt verzekerd door een zekeren Gustav von Dippe, een echten smulpaap, die aan het hoofd van een causerie het woord „Gastrosophie" gebruikt, alsof het lekker- bekken een wetenschap was. De keukenhen rangschikt krokodillen- staart, luiipaardenstaart en krokodillen- eieren onder culinarische curiosa. Hij zegt, dat hij krokodillenstaart, toen hij dien aan den blauwen Nijl pro.beerde, niets lekker vond. Het smaakte een beetje naar snoek, als het kostje goed gekookt was. Van luip- aardensoep ging mijnheer vreeselijk niezen. Nauwelijks had de boy het ,,Kulinarisches Kuriosum" op tafel gezet, of de neusgaten waren niet meer te stelpen. Op zekeren dag vond Von Dippe kroko- dilleneieren. Natuurlijk probeerde hij eerst er een soepje van te fabriceeren, doch liet zich al spoedig flOur iemand die er meer verstand van had dan hij, overreden ze hard- gekookt te eten. En hij vond ze niet slecht. Hij schrijft, dat er dooier en eiwit in zaten, allebei wat melig en licht geparfumeerd, maar niet onsmakelijk. Het ruggetje van de Zebra, dat vaak op een Afrikaansch menu voorkomt en dat ook door de inboorlingen behalve door de Ma- hommedanen bi'jzonder graag gegeten wordt, mag zich ook verheugen in de liefde van den heer Von Dippe, Maar bouillon van Zebravleesch moet weer niet zoo bijzon- der lekker zijn, want er blijft altijd een flauw smaakje aan hangen eer Hulst en omstreken weder aan de Staten kwam. De verdeeling der „Vier ambachten" (Hulster-, Axeler-, Asseneder- en Bou- chaute-ambacht) geraakte na den vrede van Munster (1648) met den naam in on- bruik. Wel bleef Axeler-ambacht grooten- deels onder het gebied der Staten, doch in Bouchauter-ambacht behielden deze slechts de sterkte Philippine en de schans Bouchau- terhaven, terwijl de vesting Sas van Gent onder het oude Asseneder-ambacht gelegen was. Op 22 November 17*94 bepaalden de volksvertegenwoofdigers bij het Fransche noorderleger, dat het eiland Cadzand en de steden Sluis, Sas van Gent, Hulst, Axel en Philippine, voorloopig een deel zouden uit- maken der administrate van Oost-Vlaan- deren. Bij het Haagsche tractaat van 16 Mei 1795, bevestigd door den vrede van Campo-Formio (17 Oct. 1797) werd dit deel van ons land aan Frankrijk afgestaan, tot dat het in 1814 weder onder Nederlandsch bestuu>r kwam Bij de Belgische omwenteling verkeerde men hier in moeilijke omstandigheden, daar een deel der bevolking minder vijandig tegenover de Belgen stond dan in het „viei- de district" het geval was, en de Nederland- sche troepen niet voor Januari 1831 deze streken behoorlijk konden beveiligen. In Juni werd het bevel opgedragen aan den luitenant-kolonel J. le Bron de Vexela, die zich reeds in Franschen dienst en vooral in OosUlndie had onderscheiden. Toch werd tijdens de „Tiendaagschen veldtocht" te recht of te onrecht over de werkeloosheid der troepen in deze streken geklaagd; doch de bevelhebber had zich, wellicht door het matigen der inundation, de toegenegenheid der ingelanden van vele polders in de om streken van Axel in die mate verworven, dat hem 1 Oct. 1835 een zilveren soepterrine met wapen, inscriptie en zinnebeetdige fi- guren versierd, werd vereerd, welke terrine 1790 kostte en den kolonel op een luister- rijk diner te Axel werd aangeboden. In INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 1836 werd Le Bron eervol van zijn comman- dement ontheven. Van de plaatsen gelegen in „De vier am bachten" waren de rechten en plichten om- schreven in een keur van graaf Philips van den Elzas, welk charter in 1242 door gravin Johanna en haar echtgenoot Thomas van Savoye vernieuwd werd. Van dit staatsstuk komt een copie voor in het, in 1868 door de provincie Zeelar.d aangekocht „Privilegie- boek der Vier ambachten", en daaruit blijkt onder meer, dat Assenede den graaf te wa ter moest dienen met twee „heer coggen" (koggeschepen voor den oorlog ingericht) Zaamslag met een, en Axel eveneens met een ,,heer cogge". Geestelijk ibehoorden de Vier ambachten onder het bisdom van Utrecht, dat weder afhankelijk was van den aarts- bisschop van Keulen. Willebrord,. waarvan verhaald wordt, dat hij omstreeks 1691 hier de bewoners tot het Christengeloof zou heb ben bekeerd, werd in dit deel van Vlaande- ren zeer vereerd en zijn beeltenis stond tot 1334 in het zegel van Hulst, toen de aan- zienlijkste plaats dezer streken. Axeler-ambacht had eertijds een van die der stad afgescheiden regeering, totdat ko- ning Philips, 14 Mei 1565, beide vereenigde en aan de bewoners van het ambacht de rechten der poorters toekende, cfoor welke Unie van 26 artikelen langdurige twisten beslecht werden. In 1572 gaf Philips aan de regeering van Axel de administrate en justitie van het kwartier van Neuzen, dat daarbij met Axel en Axeler-ambacht vereenigd werd. Nadat Neuzen aan Spanje ontrukt was, kreeg het in 1584 een afzonderlijk rechtsgebied. Nadat in 1586 ook Axel aan den vijand was ontweldigd, bleef het Noordelijk deel van het ambacht aan de staten, terwijl het land ten Zuiden van de oude geul van Bolixate, later als het kanaal van Axel bekend, onder de macht van Spanje bleef. De „acte van committimus" van 13 Aug. 1588, waarbij de Raad van State aan Gecommitteerde raden van Zeeland provisioned het bijna souverein D A GE N. Voorm. Nam Zi*terdag 16 Mei 8.11 8.54 Zondag 17 9.35 10.13, Maanaag 18 10.46 11.16 Dinsdag 19 v 11.43 Woensdag 20 0.07 12.28 Donderdag 21 n 0.49 1.08 Vrgdag 22 1.27 1.45 gezag over deze kwartieren opdroeg, bracht teweeg, dat Axel, Neuzen en Biervliet nauw verbonden werden, en bij ordonnantie van 18 April 1590 werden deze drie steden on der een, te Neuzen gevestigd bestuur ver eenigd, welk in menig opzicht opmerkelijk staatsstuk van 62 artikelen o.a. wordt mede- gedeeld door Ds. Scharp in zijn meermalen aangehaald werk. De naijver zoowel tus- schen genoemde steden als tusschen Gecom mitteerde raden van Zeeland en den eigen- lijken souverein, de Generaliteit, bracht niet weinig gekibbel teweeg en gaf aanleiding, dat de Staten-Generaal 10 jaar later (21 Oct. 1600) de voorschriften der Unie wijzig- den en aan Axel meerdere rechten toeken- den. In de 18e eeuw had elk ddr drie steden haar eigen magistraat (Biervliet reeds sedert 1670), waarvan de regeering der stad en ambacht van Axel en Neuzen denzelfden titel voerden. Beide steden stonden onder een baljuw, zijnde een sinecure voor een der leden van de Staten-Generaal, wiens stad- houder te Axel woonde. In crimineele pro- ceduren kwamen de beide schepens-colleges samen in de stad waar de gedetineerde te recht moest staan en de besturen vereemg- den zich ook wanneer er beraadslaagd moest worden over zaken, de geheele Unie betreffende. Een college van notabelen, dat den magistraat in belastingzaken en andere bepaalde omstandigheden ter zijde stond en reeds van oude tijden dateerde, werd nog in Augustus 1757 door de Staten-Generaal voor ieder der beide steden en ambachten bevestigd (Scharp, deel II biz. 189). Met de inlijving bij Frankrijk in 1795 gingen deze instellingen teniet. Vermelden wij ten slotte nog, dat onder de invloedrijkste geslachten dezer streek be- hoorde dat van Amman of d'Amman (Dam- man) een naam welke thans nog door meer eenvoudige burgers gedragen, in Zeeland voortleeft. (Wordt vervolgd.) - I w Ofi'A.J.P.' OH! A.J. P! 1 tiJp^vnS Va£* tocfi aCtucL me.e., jl zAzn Aclxx>x a u ^ctuMzU «X> Ziaa-t o-n&^Jwffietij&fieioL Puro\cnBDier% A.J.Polah - jf?ONiNG£\ 5M A At\T ALS AO On AXEL. Huwelijks-aangiften. 2 April. Alfred Ka- moen, oud 29 j., jm. en Florentina Maria Seghers, oud 22 j., jd. Emile Karel Misseghers, oud 27 j., jm. en Emma Isabella Baert, oud 28 j., jri. 8 April. Jozef Jacobus Claessens, nrft it iTiimnirtiff- 111 oud 22 j., jm. en Anna Rozalia Maria Jansen, oud zz j., jd. 9 April. Jozias an Doeselaar, ouil 28 j., jm. en Aiina Helena van Alten, oud 23 j., jd. 16 April. Johannes Petrus Aloisius Hamerlinclc, oud 24 j., jm. en Maria Josephma de Coninck, oud 22 j., jd. 2^ April. Frangois Jacob Lensen, oud 23 j., jm. en Neeltje'Tan- neke Wijna, oud 20 j., jd. 30 April. (Jornelis Faas, oud 26 j., jm. en Adriana Mechelina Oosrdijk, oud 22 j., jd. Cyrillus Petrus Braet, oud 24 j., jm. en Celina Nathalia Antonette van Piembroeck, oud 27 j., jd. Marinus Jan Meertenfi, oud 25 j., jm. en Maria Pieternella Ringelberg, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 22 April. Emile Karel Misseghers, oud 27 j., jm. en Emma Isa bella Baert, oud 28 j., jd. 23 April. Alfred Kamoen, oud 29 j., jm. en Florentina Maria Seghers, oud 22 j., jd. Jozias van Doeselaar, oud 23 j., jm. en Anna Helena van Alten, oud 23 j., jd. 30 April. Jozef Jacobus Claessens, oud 22 j., jm. en Anna Rozalia Maria Jansen, oud 22 j., jd. Geboorten. 5 April. Christina Debora, d. van Salomon Hamelink en van WiLhelmina Boeije. Jan Jannis, z. van Tobias Leendert Brugge en van Maria Datthijn. 8 April. Josephus Jaco bus, z. van Jacobus Josephus Dankaart en van Adeleide Magdalena de Kerf. 9 April. Dingena, d. van Nicolaas Bolleman en van Sutanna Geertruij Zegers. 10 April. Jo hanna Andrea Wilhelmina, d. van Jan Leen dert Jacob Maris en van Renske Jacoba Kra mer. 16 April. Maatje, d. van Jacobus Koster en van Cornelia Koekkoek. 20 April. Machiel, z. van Cornelis van Arenthals en van Maria van Acker. 30 April. Willem Pieter, z. van Jacob den Engelsman en van Catharina de Groote. Overlijden. 1 April. Ulalia Naessens, oud 60 j., echtg. van Dominicus Hofman. 19 April. Ferdinandus Theophilus Maria Dhanis, oud 5 weken, z. van Petrus en van Amelia Coleta van Aerde. 22 April. Hendrik Overdulve, oud 17 j., z. van Frans en van Janneke van Espen (overl.). HOEK. Huwelijks-aangiften. 2 April. Hendrik Phi- lippus van Aalst, oud 25 j., jm. en Maria Eli sabeth de Groote, oud 22 j., jd. 9 April. Chris- tiaan Dirk van der Gouwe, oud 27 j., jm. en Jannetje Pladdet, oud 24 j., jd. Abraham Jan Lijbaart, oud 22 j., jm. en Elizabeth JannU van Drongelen, oud 20 j., jd. 23 April. Cornelis Jan Meertpns, oud 21 j., jm. en Neeltje de Zwarte, oud 22 j., jd. Pieter Jacobus van Dron gelen, oud 26 j., jm. en Wilhelmina Jansen, oud 26 j., jd. Adriaan Overdulve, oud 26 j., jm. en Frangoise Pladdet, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 16 April. Hendrik Philippus van Aalst, oud 25 j., jm. en Maria Elisabeth de Groote, oud 22 j., jd. 23 April. Abraham Jan Lijbaart, oud 22 j., jm. en Eliza beth Jannia van Drongelen, oud 20 j., jd. Chris- tiaan Dirk van der Gouwe, oud 28 j., jm. en Jannetje Pladdet, oud 24 j., jd. Geboorten. 7 April. Adriana, d. van Gilles Donze en van PietemelLa Cornelia Meeusen. 21 April. Levinus, z. van Krijn Levinus de Kraker en van Berbel Elisabeth Hamelink. 29 April. Fijgtje, d. van Abraham de Bree en van Sara Catharina de Feijter. Overlijden. 7 April. Adriana Donze, oud 83 j., echtg. van Jacobus Pladdet. 11 April. Eli zabeth Pladdet, oud 5 m., d. van Jan en van Adriarna Willemina Pijpelink. 15 April. Ca tharina Pieternella van der Peijl, oud 75 j., wed. van Jan Bakker. 19 April Absalon Abram van der Wiele, oud 83 j., weduwn. van Adriana Platteeuw. 22 April. Leuntje van Cadsand, oud 36 j., echtg. van Antheunis Tol- lonaiar. 25 April. Chrisstoffelina Adriana van Tiggele, oud 7 m., d. van Adriaan en van Theetje Jacoba Meulbroek. 27 April. Catha rina Adriana Vinke, oud 46 j., echtg. van Jacob Deij. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 2 April. Jozias Jan Zegers, oud 22 j., jm. en Neeltje Pieternella de Feijter, oud 27 j., jd. 9 April. Emilius Petrus Mahu, oud 24 j., jm. en Maria Margaretha van Troost, oud 26 j., jd. Petrus Jacobus Hendriks, oud 26 j., jm. en Lucia Wilhelmina van den Bergen, oud 26 j., jd. 16 April. Petrus Fran- ciscus d'Hooghe, oud 25 j., jm. en Maria Sera- phina Prijssinck, oud 21 j., jd. Cesar Gerardus de Schepper, oud 27 j., jm. en Emilia de Bak ker, oud 21 j., jd. Eduard de Booij, oud 30 j., jm. en Maria Apolonia Sloot, oud 25 j., jd. 23 April. Josephus Waelpoel, oud 37 j., jm. en Anna Maria Cappendijk, oud 32 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 11 April. Joseph Meijs, oud 34 j., jm. en Virginia Octavia Fran- cisca Peeters, oud 21* j., jd. 15 April. Jozias Jan Zegers, oud 22 j., jm. en Neeltje Pieter nella de Feijter, oud 27 j. jd. 16 April. Jan Dirk van Sluis, oud 26 j., jm. en Cornelia Maria Geene, oud 23 j., jd. 25 April. Petrus Jacobus Hendriks, oud 26 j., jm. en Lucia Wilhelmina van den Bergen, oud 26 j., jd. 28 April. Emi- MAAK EEN EINDE AAN DIE NOODELOOZE PIJN. Pijn, pijn, pijn heel den dag die ellendige rugpijn! Van dat gij opstaat, tot gij naar bed gaat, steeds die afmattende pijn. En morgen precies hetzelfde. Zoo kunt gij niet voortgaan! Waarom niet een einde gemaakt aan die ellen- de? Waarom niet de oorzaak aangetast Hoogst waarschijnlijk zijn het uw nieren. Die doffe, onophoudelijke njgtpijn is vaak de eerste waarschuwing der natjuur van een nier- kwaal. Meerdere waarschuwingen volgen spoe dig, als duizeligheid, hoofd]j>ijn, urinekwalen, stekende pijnen bij bukken of bvereind komen, zenuwachtigheid, rheumatisefie pijnen, graveel en waterzuchtige zwellingen. De nieren worden van kwaad tot erger bij verwdarloozing. Laat zich geen chronische nierziekte ontwikkelen, doch kom uw nieren zonder uitstel te hulp. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, voor het te laat is. Foster's Pilldn hebben duizen- den blijvend baat verschaft. Gij kunt dit overal om u heen hooren. Let op de verpakking in gjlazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen veriegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijis .fl,75 per fjacon. 28 lius Petrus Mahu, oud 24 j., jm. en Maria Mar garetha van Troost, oud 26 j.^ jd. Geboorten. 1 April. Jeanne Mathilde Marie, d. van E. P. A. Verstraeten en van M. J. Voet. 3 April. Eugenie, d. van J. van Goethem en vtan L. M. de Bruijn. 4 April. Anna Catharina Maria, d. van P. B. Kint en van M. L. C. Ver- morken. 6 April. Agnes Martha, d. van P. J. de Nijs en van H. I. M. Buijgse. 15 April. Jo seph Johan Marie, z. van J< J. Cammaart en van E. M. van Geijt. 18 April. Maria Catha rina, d. van P. Hoop en van Ph. van Sikkelerus. 23 April. Maria Rosalia, d.; yan J. C. Heme- laar en van C. R. de Wilde.; 24 April. Theo_ door Emile, z. van C. Th. M.-Vereecken en van E. E. L. Fassaert. 26 April Martha Amelie, d. van A. Bogaert en van Mj I. van Gimst. 29 April. Anna Isabella, d. van'A. Bal en van A. M. Baart. Overlijden. 6 April. Carolina Kamoen, oud 57 j., echtg. van J. F. Krieckaart. 13 April. Louiza Taalman, oud 59 j.,i echtg. van P. E. Boeijkens. 23 April. Jan Fijancies van Leem- put, oud 70 j., echtg. van Ser. de Theije. ZAAMSLAOi. Huwelijks-aangiften. 9 Ap'ril. Johannes Pie ter Verhaagen (van Noorbeek), oud 23 j., jm. en Johanna Maria Wisse, oud 23 j., jd. 30 April. Cornelis van Hoeve (van Axel), oud 21 j., jm. en Pieternella Poulina de Regt, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 16 April. Wilhei- mus Gerardus van Dongen (van Zutfen), oud 34 j., jm. en Johanna Adriana van Dis, oud 26 j., jd. 30 April. Johannes Pieter Verhaagen, (van Nooilbeek), oud 23 j., jm. en Johanna Maria Wisse, oud 23 j., jd. Geboorten. 5 April. Johanna Cornelia, d. van Jacobus Bakker en van Helena Witte. 8 April. Martina Hebrina, d. van Francois Ha melink en van Janna Dieleman. 13 April. Ma rinus Christiaan, z. van Pieter de Vos en van Mlaria de Meester. 16 April. Jacxibus, z. van Francois Hamelink en van Adriana Jansen. 21 April. Pieter, z. van Johannes van Westen en van Elizabeth Fraanje. 23 April. Eliza beth Janna, d. van Jaspert Oppeneer en van Maria Ebrina van Doorn. 29 April. Suzanna, d. van Johannes Jacobus van Ham en van Su zanna de Jonge. Overlijden. 7 April. Janneke Dieleman, oud 67 j., wed. van Izaak de Jonge. 21 April. Abraham Hamelink, oud 48 j.. echtg. van Ca tharina de Visser. 24 April. Pieter van Wes ten, oud 3 d., z. van Johannes en van Elizabeth Fraanje. ft tt tt u

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 6