ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSGH-VLAANDEREN. Aanbesteding. No 7758. Maandag 11 Mei 1925 65s Jaargaiife. DE INDRINGER ABONNEMENTSPRIJS: VVZ nS°"mS TZkltlffw i ^TSmta.^V%nir»S^f SS BINNENLAND. FEUILLETOH. BUITENLAND. Burgemeester en Wethouders van i ER NEUZEN zullen op Maandag 25 Mei 1925, des namiddags dele uur, in de Raadzaal van het Gemeentehuis in het openbaar aanbesteden Het bouwen van drie Les- lokalen in een bovcnlokaai van de Xopschool aan de Walstraat te Ter Neuzen. Het bestek met 66n teekening is vanaf WOENSDAU 13 MEI 1925, tegen betaling van f 1.-. verkrijgbaar ter secretarie, terwijl nadere inlichtingen worden gegeven door den gemeer.te-bouwmeester. Ter Neuzen, den 11 Mei 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. 6. I. ZONNEV1JLLE, Secretaris. T W E ED E KAMER. Vergadering van Vrijdag. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Ar.beids- wet betreffende arbeid in broodibakkerijen. Alinister Aallberse verdedigt het ontwerp. De Arbeidswet moet niet te streng worden toegepast. Met matige toepassing zijn de 8-urige werkdag en het ver.bod van Zon- dagarbeid beter gewaarborgd. De meeste bakkerspatroons zijn tegen de motie-Staal- man. Spreker wijst er verder op, dat door het aaiwangsuur op 6 uur te stellen, het groot- bedrijf niet tegen het kleinbedrijf zal kun nen concurreeren. De bedoeling van het ontwerp is, niet onnoodig in concurrentie- omstandigheden in te grijpen. Verwerping beteekent ondergang van dit middenstands- bedrijf. De heeren Schaper (s.-d.), Zijlstra (a.-r.) en Smeenk (a.-r.) repliceeren. Het amendement-Staalman betreffende de vrijheid voor bakkerspatroons am te arbei- den in eigen werkplaats wordt verworpen met 48 tegen 9 stemmen, die van den vrij heidSbond. De heer Staalman (v.b.) licht een amen- dement toe op artikel 1, om het wetsontwerp in zijn ouden vorm te herstellen, teneinde bakkers niet aChter te stellen bij banket- bakkers. De heer Smeenk (a.-r.) verdedigt een amendement, om het aanvangsuur op 6 uur te stellen en het verkoopuur op 11 uur. De heer Schaper (s.-d.) stelde hierop een sub-amendement voor, om het verkoopuur op tien uur te handhaven. De Minister bestreed ernstig het amende- men-Smeenk, en had nog grootere bezwa- ren tegen het sub-amendement-Sdiaper. Hij verklaarde ook, dat verwerping van het wetsontwerp de dood voor een groot deel van de middenstandsbakkerijen zou 'be teekenen. Het sub-amendement-Schaper werd aan- genomen met 34 tegen 23 stemmen; het al- dus gewijzigde amendement-Smeenk met 29 tegen 28 stemmen. Daarvoor stemden de sociaal-democraten, de vrijzinnig-democra ten, de anti-revolutionairen, behalve de heer Uit het Engelsch van Harold Bindloss. Beumer, alsmede de R. K. Loera'kker, Bul- ten, Hermans, Suring, Van der Bilt, Kuy- pers en de Voorzitter. Tot het laatste oogenblik heerschte er spanning bij deze stemming. Toen alle leden, behalve de voorzitter, die steeds het laatst zijn stem uitbrengt, gestemd hadden, stond het 2828. De heer Koolen die voor het amendement-Smeenk stemde, braoht toen de beslissing. Nadat Minister Van Dijk eenige vragen van den heer Lovink had beantwoord en de voorzitter voort wilde gaan met de behande ling van het wetsontwerp, stond de heer Aalberse op en vroeg, onder beweging, schorsing van de beraadslagingen, omdat hij van de genomen beslissingen ontwrich- ting van het grootbedrijf vreesde. De Kamer werd daarop verdaagd tot Dinsdag. VBRJAARDAGEN LEDEN RON. HUIS. Zooals men weet, is indertijd door den Ministerraad besloten, dat alleen op den ver- jaardag van de Koningin de departementen van algemeen bestuur den geheelen dag ge- sloten zouden blijven, doch op de verjaar- dagen der overige leden van het Koninklijk Huis aan het personeel dier departementen geen vrijaf meer zou worden gegeven. Thans is laatstbedoelde bepaling door den Ministerraad gewijzigd in dien zin, dat voortaan op de verjaardagen van de Konin- gin-iMoeder, den Prins en Prinses Juliana na 1 uur's namiddags vrijaf zal worden ge geven, voor zoover de dienstbelangen dit zullen toelaten. HET KAMERLID VAN DER VOORT VAN ZiJP. Naar de „Standaard" mededeelt, is de heer Van der Voort van Zijp geen lid meer van de Antirevolutionnaire Kamerclub. DE TWEBDE KAMERVERKIEZINGEN. Men deelt aan het Vad. rnede: Dezer dagen is te 's Gravenhage opge- richt een comite van stemgerechtigde lid- maten der Ned. Herv. Kerk, die niet langer accoord gaan met de bonding der tegen- woordige regeering, speciaal niet wat be- treft de ambtelijke bezuinigingsmaatregelen en daarna gevolgde wetsvoorstellen op financieel gebied. Ook wenschen deze leden ingrijpende beperking der militaire uitgaven, waarmede het indertijd ingediende ontwerp- Vlootwet, zoozeer in strijd is geweest, en al- geheele onafhankelijkheid van de R. K. Staatspartij. De bedoeling van het comite is geen eigen candidaten te stellen, doch bij wijze van protest bij de a.s. verkiezingen niet te stem- men op de candidaten der Chr. Hist, of Anti-Rev. Partij en daarvoor in Protestant- sche kringen actie te voeren. Het Landelijke comite tot voorbereiding van een vrije lijst van de R. K. Democraten bericht het volgende: Hoewel het comite in nagenoeg alle kieskringen voldoende medewerking had gevonden, om overal een vrije lijiSt in te die- nen, heeft het comite na rijp beraad besloten zijn actie stop te zetten. VRIJHEID SB O N D Het Tweede Kamerlid, mej. Mr. Van Dorp, is thans officieel toegetreden tot den Vrij- heidsibond, zoodat zij nu deel uitmaakt van de fractie van dien bond in de Kamer. 20) (Vervolg.) Graham knikte. Hij begreep, waarom boeren op Silverdale meer geld in kas noo- dig maakte dan ergens anders; ook was hij, bij de herinnering aan vele buitenkansjes, dczen keer geneigd om belangeloos goeden raad te geven. „Als ik u was zou ilk nu verkoopen een cent of vijf onder de markt, voor latere leve ring." ,,lk zou niet weten, hoe ons dat zou kun- nen helpen," zeide Barrington, met een ge- irriteerd schouderophalen om den raad van den makelaar, welke a Is verkapte spot klonlk. ,,Niet?" vroeg de man uit Winnepeg ver- wonderd. „Dat lis toch anders makkelijk genoeg. Ik durf met zekenheid beweren, dat de markt nog heel wat lageren prijs be- reiken zal, voordat u behoeft te leveren; vooropgesteld, dat dit juist is, is 't dunlkt me, toch niet bepaald moeilijk nu de winst te berekenen als je iets voor een dollar ver- koopt en dan weer terugkoopt, wanneer je 't voor twee vijf en dertig terug moet dek- ken. Natuurlijk bestaat er risico, dat je de markt tegen je zal hebben, maar dan zou je bij de eenste stijging kunnen koopen en in elk geval hefo je ook nog je voorraad om het te kunnen uitzingen als iemand je mocht corneren." ,.Dat klinkt heel verstandig," zeide Dane langzaam. ,,Natuujrlijk is t een speculatie, maar ten slotte, slechter af zijn dan nu kun nen we niet. Gaat u met 't plan accoord meneer?" Barrington legde zijn sigaar neer en keek den spreker met verbaasde verontwaardigde oogen aan. ,,Zeer zeker niet," antwoordde hij. ,,We zijn tarwe-producenten,» geen tarwe-specu- lanten. Ons doel is om graan te verbouwen, niet om erin te zwendelen en te liegen voor minimale winstjes. Dat soort kunstgrepen heeft mijn goedkeuring niet." „Maar meneerbegon Dane; met een kort gebaar sneed de Colonel alle verdere tegenwerpingen af. „lk zou me een gokker voelen," ging hij voort. ,,Maar al is 't tot -dasver hier op Silverdale de gewoonte geweest, dat de opinie van den leider beslissend voor even- tueele handelingen van de andere kolonisten was daarom behoeft je dat in deze niet te weerhouden om met de oplichters van den tarwe-ring in Winnipeg in 't strijdperk te treden." Eerst werd het gebruinde gezicht van Dane nog iets donkerder van tint, maar toen had hij opeens moeite om zijn lachen in te houden. Door het gesprek was hem de scene, die er den eenigen keer, dat de Colo nel zich aan speculeeren gewaagd had, ge- vo.lgd was, weer in de gedachten gekomen; de Silverdalesche leider had zich toen niet onbetuigd gelaten en wanneer hij eenmaal begonMet een verontschuldigend ge baar wendde hij zich tot den maikelaar, die bij de laatste woorden van den Colonel plot- seling rechtop was gaan zitten. „Ik denk er niet aan, sir 't zou lijnrecht tegen u wenschen indruischen," zeide hij ,,Dat is dus afgesprongen, Graham." Het gezicht van den makelaar stond strak ..Ik heib u als vriend een goeden raad i willen geven, Colonel,' zeide hij, „en ik kan DE VERGETEN K1NDEREN. Het Tweede Kamerlid Ter Hall heeft den Minister van Onderwijs, Kun'sten en Weten- schappen de volgende vragen gesteld; I. Is de Minister, wien ongetwijfeld niet onibekend zijn gebleven de twee recente ge- vallen, een te Delft en een dezer dagen te Dordrecht, waanbij schoolgaande kinderen, die voor straf moesten nablijven in de school, door vergeetatjitigheid van het on- derwijzend personeel ;i 't verlaten school- gebouw achterbleven en een dier kinderen (Dordrecht), in een poging om zich te be- vrijden, een lichamelijk ongeval bekwam, bereid, aan de Kamer mede te deelen ot door hem maatregelen kunnen en, zoo ja, zullen worden genomen om aan dergelijke onhoudbare toestanden een radicaal einde te maken? II. Acht de Minister het niet het meest afdoende om zijn macht en invloed te doen gelden tot 't afschaffen van de straf van schoolblijven en daarvoor, indien het be- houd van een tuchtmiddel tegenover sohool- kinderen nu eenmaal noodig blijkt, als equi valent een systeem van straf te doen invoe- ren, dat minder gevaarlijk blijkt dan't doen nablijven van de leerlingen en dat de door de recente gevallen opgewekte onrust onder de ouders zal doen verdwijnen? NEDERLAND EN BELGle. Uit Brussel wordt gemeld, dat de Neder- landsohe Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, den heei Louis Franck, oud-Minister van Kolonien, heeft uitgenoodigd, op 3 Juni in Den Haag een voordracht te houden over de betrekkingen tusschen Belgie en Neder- land. DE WESTER-SCHELDE. Naar de correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt, vreest men in Antwerpsche zeevaartkringen voor een nieuwe verzan- ding, van de geul bij Valkenisse. Sedert de baggerwerken aldaar weer zijn stopgezet, zou het loodswezen nieuwe aanzandingen hebben geconstateerd, en zou de geul, ten- gevolge daarvan, een 15 meter smaller zijn geworden. Het Antwerpsche blad Neptune dringt in vetlband met dit bericht op een spoedige en intensieve hervatting van de baggerwerken in de Wester-Sehelde aan. EEN KOLENLAAG AANGEBOORD. Bij een door de maatschappij, tot het ver- richten van mijnibouwkundige werken te Lichtevoorde uitgevoerde diepboring, is dezer dagen op ongeveer 800 meter diepte een vrij dikke steenkolenlaag aangeboord. BOUWMEESTER-GEDENKTEEKEN. Naar V. D. verneemt, zal Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, voorzitter van het Ned. Too- neelverbond, het initiatief nemen tot bijeen- roeping eener commissie, die zich ten doel zal stellen, een gedenkteeken te plaatsen op het graf van Louis Bouwmeester. Tevens is er een groot comite in wording dat pogingen wil doen om voor Louis Bouw meester in de omgeving van het Leidsche Plein te Amsterdam een standbeeld op te richten. DE OLYM'PISCHE SPELEN. Aangezien de heer Boon in de jl. Vrijdaj gehouden Kamerzitting wegens ongesteld heid niet tegenwoordig was, konden de voorgenomen vragen niet worden gesteld, u zeggen, dat er menschen zijn, die niet om contanten verlegen zitten, die een dusdani- gen wenk van mij op waarde zouden weten te schatten. Maar als u er niets voor voelt, geeft verder argumenteeren niets. Houd uw tarwe vast en betaald rente aan de bank, als u hulp noodig he'bt om te rapporteeren." ,,Ten zeerste verplidht," antwoordde Dane kort. „Ze vragen veel, dat is waar, maar als je in handen van gok-makelaars valt, ben je ook nog lang niet gelukkig." Graham knikte. ,,Wel ik moet er morgen- ochtend om zes uur weer uit, dus t wordt tijd, dat ik opstap," zeide hij. „Goeden avond Colonel Dane!" Barrington schudde zijn gast de hand, maar toen de deur zich achter Graham ge sloten had, ging hij met een zucht van neer slachtigheid weer zitten. „De man meent 't eerlijk en hij is m'n gast anders had ik hem een lesje ge geven," zeide hij. „De zaak marcheert niet, zooals ik't zou willen, Dane," ging hij voort. „We moeten zien faciliteiten te krijgen, want nu ik den vervloekten Cpurthorne zooveel moet uitbetalen, heb ik meer dollars noodig, dan de banken me willen geven. Nu heb ik vanmorgen een heel beleefd ibriefje van een makelaar gekregen Hij werd in de rede gevallen door Dane, die hem met een bezorgd gebaar de hand op zijn arm legde. „Zorg, dat ik u, 't koste wat 't wil, uit de handen van die kerels blij.ft, sir," zeide hij. Barrington trok zijn arm weg en keek zijn durvenden onderdaan streng aan. ,,Ben je niet wat te jong voor zoo'n toon?" vroeg hij. Dane knikte vrijmoeflig. „Ja, misschlen wel," zeide hij, „maar ik hefe te veel van gokkerij met onderpand gezien." Meteen stond hij op. „Neem het me maar niet kwa- lijk. 't was goed bedoekl. Goeden nacht, aangezien de voorzitter bezwaar maakte, dat de heer Mr. Dresselhuys zulks in de plaats van den heer Boon deed. De Minister van Justitie, die ter beant- woording der vragen in de Kamer aanwezig was, heeft nu zijn antwoord schriftelijk in- gezonden. Dit komt in hoofdzaak daarop neer, dat de Minister zich met betrekking tot het verleenen van vergunning voor het organiseeren eener loterij niet kan verbin- uen en er geen oordeel kan uitgesproiken worden, alvorens het plan eener loterij is in- gezonden, en kan worden nagegaan of aan de bepalingen der loterijwet wordt voldaan, waanbij o.m. is bepaald, dat de prijzen niet in geld beschikbaar mogen worden gesteld. Er kunnen alzoo voorat geen toezeggingen worden gedaan. Het Nederlandsch Comite voor de Olym- pische spelen heeft ondertusschen besloten te trachten deze spelen in 1928 ook zonder garantie van den Staat door te zetten. Het heeft daartoe een manifest uitgevaardigd aan alle Nederlanders met de mededeeling, dat besloten is: 1. Een nationale inschrijving te openen, waarvoor een beroep wordt gedaan op de medewerking van de pers en van alle particulieren en commissies, die zich daar voor in ons land en de kolonien willen vor- men. Alle ingekomen gelden kunnen worden verantwoord bij de NederlandsOhe Handel- maatschappij, die zich daartoe welwiJlend beschikbaar heeft gesteld. 2. De oprichting te bevorderen van een Financieele Commissie tot het bijeenbren- gen van een garantiefonds ten bedrage van een millioen gulden, waaraan reeds meer- dere vooraanstaande mannen uit de finan cieele wereld hun medewerking hebben toe- gezegd. 3. Onverwijld na te gaan of het houden van een loterij of het uitsehrijven van een premieleening aan het beoogde doel dienst- baar kunnen worden gemaakt. 4. Het vertrouwen uit te spreken, dat het gemeentabestuur van de hoofdstad des Rijks en het Bestuur der Provincie Noord-Hol- land, hun niet genoeg te waardeeren en on- misbaren steun aan de plannen verleenen. Voorts wordt gemeld, dat een eere-comite is gevormd, waarin, behalve de Ministers van Buitenlandsche zaken en Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de Voorzit- ters der Eerste en Tweede Kamer der Sta- ten-iGeneraal, oak zitting hebben genomen de commissarissen der Koningin in de pro vinces Zeeland, Noord-Holland en Drente en de burgemeesters van Rotterdam en 's-Gravenhage, alsmede Dr. Van Leeuwen, vice-president van den Raad van State. De Nederl. Voetbalbond besloot in het garantiefonds deel te nemen voor 10.000. De N. V. Algemeene Maatschappij voor Industrie en Handel te Amsterdam heeft aan INGEZONDEN MEDEDEELENGEN Hij, ging de deur uit en sprong in de wachtende slede. ,,'t Oude liedje niets mee te beginnen," zeide hij tegen den jongen man naast hem, die met een klakken van zijn tong de paarden aanzette. „Graham is met een uitstekend voorstel voor den dag ge komen, maar onze geachte leider wilde er niets van weten zooals gewoonlijk. Je kunt geen fatsoenlifk woord met hem praten, zonder dat hij ziedend wordt doodjam- mer, dat Miss Barrington dien man in Montreal niet heeft willen hebben." „0ch,/ dat weet ik nog niet," antwoordde de jonge man. ,,Meisjes als Maud Barring ton zijn er niet veel. 't Zou zonde zijn, als ze uit Silverdale wegging dat is toch feitelijk niet noodig." Dane begon te lachen. „A1 waren we alle maal vijftig, dan nog was geen van ons voor Maud Barrington oud genoeg. De fout is, dat wij onzen tijd verspeeld hebben en wat haar betreft, heb ik zoo'n flauw ver- moeden, dat zij een echten man zoekt. Geen contbinatie van sportsman en heereboer. ,,'n Zonderlinge manier van zeggen heb je toch," zeide het jongmensch ontevreden. Dane knikte. ,,Maar ik geloof wel, dat het denkbeeld juist is," zeide hij. „Een vrouw blijft een vrouw en vooral in den laatsten tijd is dikwijls de gedachte bij me opgeko- men, dat we hier in Silverdale wat meer kracht en wat minder beschaving best zou den kunnen gebruiken. Ik voor mij hoop, dat ze hem vinden zal, want ondanks onzen grooten mond hebben we een man met durf en energie, een, die zoo nu en dan een zekere pressie op den Colonel zou kunnen uitoefenen, hard noodig. Zoolang hij onze chef is, steun ik hem natuurlijk, ook al zou 't me heel wat kosten maar daarom ben ik niet blind voor 't feit, dat hij iemand om hem te helpen noodig heeft." „Hij zou nooit, van niemand, hulp willen het Olympisch comite een aanbod gedaan van 200.000 a fonds perdu. Een inschrijving onder de Delftsche stu- denten bracht den eersten avond reeds 1300 op. Ook verschillende sportvereenigingen en ding tot het inzamelen van bijdragen. Ook verschillende sportvereenigen en particulieren beramen middelen om het Olympisch Comite te steunen. Aangezien de Nederlandsdhe afgevaar- digden over enkele weken reeds te Praag moeten verschijnen, om mede te deelen of Nederland in 1928 de spelen kan ontvangen, kan met een en ander ook niet gedraald worden. DE TOESTAND. De Fransche regeering zal aan Duitsch- land twee nota's richten, de een over de ontwapening van Duitschland, de ander over de veiligheid van Frankrijk. Over de kwestie van de Duitsdhe ontwa pening en wat daaraan nog te kort komt hebben het militaire comite, onder lei- ding van maarschalk Foch en ook de Ge- zantenraad te Parijs langdurig beraad- slaagd. Tevens hebben tusschen Londen en Parijs diplomatieke besprekingen plaats ge- had over de vraag, wat Duitschland verder nog heeft te „ontwapenen". Daarover heeft de Engelsche regeering een memorandum opgesteld, Zaterdag door den gezant Crewe aan Briand overhandigd. Het bevatte een critische beschouwing van het verslag der controle-commissie en een ontwerp voor de mededeeling aan Duitschland van de eventueele beslissing van den Gezantenraad. Het bleek, dat de Fransche stelling vrijwel dezelfde is, als de Engelsche, wat den inhoud betreft, terwijl het verschil slec'hts de procedure geldt. In Fransche kringen is men optimistisch en meent, dat men het spoedig eens zal worden. De tweede nota, welke Briand tot Duitsch land wil richten, ten antwoord op zijn voor stel, om tusschen Duitschland, Frankrijk, Engeland, Belgie en Italie een waarborg- verdrag te sluiten voor de Rij-ngrens, zal, naar Havas verder meldt, beknopt en stevig geargumenteerd zijn. Zij zal, zonder het aanbod van Duitschland te verwerpen de verschillende voorwaarden uiteenzetten, waaraan 't voorgestelde verdrag moet vol- doen om verwezenlijkt te kunnen worden, evenzeer wat de grens in het Oosten, als de toetreding van Duitschland tot den Volken bond betreft. Vasthouden aan het verdrag van Versail les en alle andere verdragen, welke Frank rijk sedert den oorlog met de geallieerden sloot, dat blijft het parool ook van Briand. Het „pact" moet vallen in de categoric van veiligheids-verdragen, zooals voorge- steld worden in het protocol van Geneve. De hierboven aangeduide moeilijkheden tusschen Londen en Parijs liggen, naar de Times" meldt, in de Fransche bezwaren te gen de ontruiming van eenig gedeelte van 't bezette gebied, zoolang niet definitief ge- regeld is, op welke wijze de in het verdrag van Versailles bepaalde demilitarisatie van het Rijnland zal worden gegarandeerd. De vraag, of Duitschland ontwapend heeft, waarvan de ontruiming van Keulen afhangt. zal wellicht weder uitstel ondergaan, terwijl onderhandelingen zullen worden geopend met het doel de veiligheid van Frankrijk aannemen," antwoordde de jonge man na- denkend. „Tenzij die iemand een lid van 't regeerend huis wasof't door een hu- welijk werd." Natuurlijk," stemde Dane toe. .,En daar om blijf ik, op een vaderlijke manier, belang in de aangelegenheden van Maud Barring ton stellen. Verduiveld jammer, dat de in lichtingen over Courthorne zoo slecht uitge- vallen zijn." HOOFDSTUK VII. Zonder verdere moeilijkheden te onder- vinden bereikte Witham dienzelfden avond de grens; den eersten nacht braoht hij, zoo als afgesproken was, in een klein gehucht, op kleinen afstand aan gene zijde ervan, door, waar hij door verscheidene menschen herkend werd. Den volgenden dag reed hij verder het Zuiden in tot hij tegen den mid- dag de afgelegen nederzetting bereikte, waar hij volgens afspraak een week moest blijven. Een groepje half in verval geraakte houten huizen en, op een halve mijl afstand, boven op een heuvel de prairie strekte zich hier.-ongelooflijk woest en eenzaam, in een onafzienbare opeen-volging van henvel- rug na heuvelrug tot aan den gezichtsein-der uit een groote houten barak. Dit was een van de meest vooruitgeschoven posten van de Amerikaansche rijdende cavalerie; geen wonder, dat de mannen, die onder :t motto „dienst" naar dit oord verbannen waren, dagelijks het gouvernement ver- wenschten, dat hen maandenlang, ver van alle bescihaving, in een eenzame barak mid den in de prairie gevangen hield. (Wordt vervolgd.) Witham's besluit.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 1