Handenarbeid BUITENLAND. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. M e<!^' vent. 4P y_D_o^~Z°°r«*G£» f A.J.P."5 DRIEMOLENTJE5 -PUDDING welke 'maatregelen zijn veiligheid vraagt. Buiten^een zelfstandige politiek met open- hartigheid gevoerd en die uitgaat van de waarheid, dat de veiligkeid van Belgie een algeheel West-Europeesch belang is. zonder welke elke bevestiging van den vrede uit- gesloten blijft, is er voor ons land op in- ternationaal gebied geen heil te vinden. Dat wordt proefonder indelijk bewezen. BODWMEESTERS DOOD. In antwoord op een kennisgeving van de familie Bouwineester van liet overlijden van Louis Bouwmeester, heeft minister Ruvs de Beerenbrouck als voorzitter van den miuisterraad, een schrijven van rouw- beklag namens de regeering aandebetrek- kingen doen toekomen, vvaarin waardeerende woorden zijn gewijd aan den beroemden tooneelspeler. DE BEG R A FEN IS VAN LOUIS BOUWMEESTER. De begrafenis van den overleden grooten Nederlandrchen tooneelspeler Louis Bouw meester, heeft j 1. Zaterdag onder zeer groote belangstelliug plaats gehad. Zij had plaats van uit den stadsschouwburg te Amsterdam, waarheeu des morgens de lijkkist was over- gebracht. Zij was geplaatst in de rotonde, die tot rouwkapel was ingericht. Aldaar heeft Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, namens het hoofdbestuur van het Neder- landsch Tooneelverbond, eenige woorden gesproken. Aan mevrouw Mann-Bouw- meester werd een oorkonde met het Shylock- portret aangeboden. Velen uit de tooneel wereld kwamen een laatsten groet brengen, en difileerden langs de baar, die met talrijke bloemstukken was bedekt. in den stoet gingen de leerlingen van de Tooneelschool voorop, daarna 2 open landauers met bloemen. Onder het spelen van treurmuziek werd de kist in den lijkwagen geschoven. Buiten de politie-afzetting was de belangstelling geweldig. De teraardebestelling had plaats op de begraafplaats »Zorgvliet". Op het niet- katholieke gedeelte van het kerkhof was met toestemming der kerkelijke overheid een graf gewijd, om daarin de kist reer te laten. Bij de geopende groeve werd door zeer velen het woord gevoerd. Namens den Minister van Onderwijs, Kunstea en Weten- schappen door den heer Jhr. Mr C. Feith die de zware verliezen memoreerde, waar- door de dramatische kunst in den laatsten tijd is getroffen, en zeide o.m. „Hoe kort geleden is het nog, dat wij onzen grootsten tooneelschrijver Herman Heijermans uit ons midden zagen been- gaan En nu Louis Bouwmeester, die ge- durende meer dan zestig jaren geeerd en gevierd is als een der grootste kunstzonen van ons volk en die al dien tijd geschitterd heeft als een ster van de eerste grootte aan ons tooneel-firmament Wei heeft deze kunstenaar gesproten uit een geslacht, dat zooveel artiesten van naam aan ons vaderlandsch tooneel schonk, maar zelf wel de grootste van alien gewoekerd met de hem geschonken talenten, zoolang God hem de kracht tot arbeiden liet. En nu hij op „'s werelds schouw- tooneeT' zijn levensrol heeft uitgespeeld en nu na stagen arbeid voor hem de eeuwige rust is gekomen, nu is het voor mij, als vertegenwoordiger van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetensehappen een /Aroeve, maar tevens onafwijsbare plicht, hem nog weer eens te huldigen en een woord van eerbiedigen dank te spreken voor al hetgeen hij bijdroeg tot veredeling van den smaak van ons volk en tot verbreiding van het sc-hoone en kunstzinnige in ons midden, hetgeen mede zulk een heilzaam Dgenwicht kan vormen in deze veelal zoo mat rialistische wereld. En wanneer wij dan straks deze plek verlaten en het dagelijksch leven weer tegemoetgaan, dan nemen wij mede en zullen wij bij ons blijven ronddragen, diep in ons hart, de herinnering aan dezen grooten kunstenaar en de herinnering aan al dat schooue, dat hij ons naliet, als even zoovele kunstschatten, die niet vergaan Hij ruste in vrede DE TOESTAND. Na de aanvankelijk niet onvriendelijke ontvangst, die Churchill's bagrooting bij de openlbare meening in Engeland heeft gevon- den, een ontvangst welke grootendeels hier- uit te verklaren is, schrijft de N. R. Crt., dat elke' verlaging van inkomstenbelasting als een buitenlkansje beschouwd wordt, valt een toenemende neiging tot kritiek op de zwak- ke punten ervan te constateeren. Vrijdag hebben wij onder een andere ru- briek de bedenkingen van de Evening Stan dard vermeld tegen het heffen van een in- voerrecht van een derde der waarde van met een lapje zijde gevoerde leeren valiezen. Deze ibedreiiging was ontstaan, omdat het nieuwe invoerrecht alle „geheel of gedeelte- lijk uit zijde vervaardigde artikelen" trof, evenals het onbeweilkte product van den zijdeworm en de kunstzijdefa'brieken. Een telegram meldt, dat de Engelsche Schatkist het onreohtvaardige van den maatregel er- kend heeft en redres belooft. Dit steentje des aanstoots zal dus spoedig uit den weg geruimd zijn. Churchill, zegt men, rekent er voor de rest op, dat de vrouwen die haar welgevormde beenen door sun-iburnt-kleu- rige fijne kousen willen laten heenschijnen en daar alle voondeelen van genieten, ook iets voor haar land over zullen hebben. Alsof die ikousen reeds niet lang genoeg in de mode geweest waren en niet op de nomi- natie stonden er spoedig weer uit te gaan! Om tot ernstiger zwakke punten van Churchill's begrooting te komen, een ervan is het herziene ouderdoms- en het nieuwe weduwen- en weezenpensioen. Het herziene ouderdomspensioen komt in hoofdzaak hier- op neer, dat een man die volgens het nieuw in te voeren stelsel heeft bijgedragen, na Ja- nuari 192® bij het bereiken van den 65-jari- gen leeftijd een levenslange rente van 10 sh. in de week zal trekken. Hetzelfde geldt voor een vrouw, die bij gedragen heeft of die getrouwd is met een man die bijgedragen heeft. Niet alleen van de rechtverkrijgenden wordt ech- ter een bijdrage geheven, maar ook van hun werkgevers. In de kringen van de industrie heeft deze laatste bepaling een verzet uitge- lokt, waarvan de omvang en de gevolgen niet zijn te overzien, maar dat ook in de re- geeringsgezinde pers tot uiting komt. De conservatieve Daily Express is bijvoorbeeld een veldtocht begonnen onder de leus: de nieuwe verzekering moet uitgesteld worden. In het Lagerhuis heeft de minister van ar beid, voor de verwerping van het initiatief- voorstel der arbeiderspartij tot wettelijke in- voering van den achtuurswerkdag, opge- merkt, dat verscheidene groote Engelsche industrieelen zich op het oogenblik tegen de buitenlandsche concurrentie moeten verde- digen „met den rug tegen den muur". Deze officieele erkenning van den moeilijken toe- stand der nijverheid zal men ongetwijfeld aanhalen, nu de nieuwe verzekering haar zoo zware lasten oplegt. De conservatieve Evening Standard, een bijwagen van de Daily Express, neemt als voorbeeld de kolenmijnen, om aan te toonen, dat de last voor deze onmogelijk is. In Dur ham hebben alle kolenmijnen te zamen ver- leden jaar 6000 verdiend, d. w. z., dat, aangezien een enkel concern 11.000 winst maakte, de andere ondernemingen bij elkaar 5000 verloren hebben. Het aantal kolen- houwers in dit zwarte gebied bedraagt 153.503. Elke man moet 4 stuivers in het nieuwe fonds bijdragen en de werkgever be- taalt ook 4 stuivers. Het is duidelijk, dat de steenkoofnijverheid zulk een belasting niet kan dragen. In de tegenwoordige omstan- digheden zou zij met een tekort van onge- veer 124.000 in het jaar moeten werken en de eene schacht na de andere zou geslo ten worden. Maar ook de werklieden kun- nen de 4 stuivers niet opbrengen, omdat hun loonen volgens de bestaande regeling op en neergaan met de uitkomsten van het bedrijf. Hoe minder winst, hoe minder loon. De radicale vleugel van de arbeiderspartij weet er natuurlijk wel raad op: de pensioe- nen moeten door de Schatkist betaald wor den, zonder dat er eerst toe bijgedragen is door anbeiders en patroons. Maar wie bij zijn verstand is, zal moeten inzien, dat deze last voor de Schatkist in de huidige omstan- digheden een volslagen onmogelijkheid is. Uit de kringen der arbeiderspartij is dit fei- telijk in het Lagerhuis in een ander verband erkend, namelijk toen Kiricwood, lid van de arbeiderspartij, bij het delbat over den acht uurswerkdag zeide: „De regeering staat voor buitengewone moeilijkheden. Ik geloof niet, dat een regeering, socialistisch of con- servatief, in staat is den arbeiders in Enge land beihoorlijke levensvoorwaarden te ver- sahaffen, zoolang dagelijks 1 millioen aan oorlogsschuld moet worden afbetaald. De eenige mogelijke oplossing acht ik daarom deze schuld te annuleeren". Een schatkist, die Zoo'n oorlogsschuld heeft af te lossen, kan ook de verzekeringsbijdragen niet voor haar rekening nemen. De annuleering van die schuld te eischen is natuurlijk demago- gie, omdat dit den toestand niet verbeteren zou, maar de opbrengst uit de inkomsten belasting onrustbarend zou doen sliniken. Ook het weduwenpensioen heeft,"hoe sym- pathiek het lijkt, volgens Churchill's ont- werp een bedenkelijken kant. Een van de daarop betrek'king hebbende bepalingen is, dat een vrouw, die na Januari 1926 weduwe wordt en wier man gedurende twee jaar vobr zijn overlijden, bijgedragen heeft in het fonds voor ziekteverzekering (wel te onder- scheiden van het nieuw in te stellen verzeke- ringsfonds) zoo lang zij leeft een weke- lijksch pensioen van 10 sh. zal trekken met extra toeslagen voor kinderen, van 5 sh. voor het oudste en van 3 sh. voor elk vol- gend kind tot hun 14de jaar. Tot in radi- kale kringen toe, vraagt men, waarom jonge weduwen zonder kinderen, die gezond van, lijf en leden zijn, haar heele leven 10 sh. pensioen zouden moeten trekken.. Sir Wil- liarn Berridge vreest er zelfs een daling van het huwelijkscijfer van, gezwegen nog van een toenemende schaarschte van vrouwe- lijike werkkraohten, die thans beschikibaar zijn. Toch zijn deze laatste bedenikingen van ondergeschikt belang in vergelijking met die, welke van industrieelen kant tegen het ouderdomspensioen gerezen zijn en wellicht tot een geschil in den boezem van de con servatieve partij aanleiding zullen geven, indien Churchill niet bereid is, er op de een of andere manier aan tegemoet te komen. De eisch van de Daily Express, om het heele verzekerin.gsplan tot beter tijden uit te stel len, zou niet ingewilligd hunnen worden zonder dat er een nieuwe kanselier der schatkist aan het bewind kwarn en den con- servatieven op verlies van heel wat stemmen in het land te staan komen. In Pruisen is de politieke constellatie nu vrijwel rijp geworden voor de algemeene verkiezing, die men totdusver aldoor heeft uitgesteld in de hoop, dat de Duitsche volks- partij zich toch nog zou laten vinden voor steun aan de regeering van centrum, demo- craten en socialisten onder den sociaal- democratischen eerste-minister Braun. Men weet dat een dergelijke regeering het aan- blijven herhaa'ldelijk onmogelijk is gemaakt, doordat de communisten op het oogenblik, dat zij het vertrouwen van den Landdag vraagt, met de Duitsch-nationalen en volks- partij tegen haar samengaan en haar den grond onder de voeten wegnemen. Het spel- letje heeft zich nu zoo dikwijls henhaald, dat Braun, die eerst in den treure enmee door scheen te willen gaan, het aan zijn waardig- heid verpilicht acht, er een einde aan te maken. Indien dus de volkspartij niet in een week tijds tot andere gedachten komt, zal Braun vermoedelijik op de kwestie van ver trouwen (de Duitsch-nationalen hebben hun motie van wan.trouwen al ingediend) op- nieuw vallen en de Landdag ontbonden worden. Aan voorspellingen over den afloop van de algemeene verkiezing, die dan volgen moet, zal zeker niemand zich wagen, na de sohommelingen die men in de iajatste jaren in Duitschland en de bondsstaten onder het kiezersvolk heeft beleefd. De reden waarom de volkspartij niet meer tot herstel van de groote coalitie in Pruisen wil medewerken is, zooals Minister Seve ring Zaterdag in het debat uiteenzette, dat de rechterzijde door de Weimarsche coalitie het regeeren onmogelijk te maken het cen trum naar zich toe wil trekken. Aan hard- nekkigheid ontbreekt het de rechterzijde niet. Dat heeft men in het rijk gezien, waar de nationalisten niet gerust hebben tot zij de volkspartij uit de groote coalitie hadden losgewrikt, hun aandeel in de regeering ge- kregen en ten slotte het centrum bewogen hebben, de regeering onder Luther te steu- nen. Geeft de algemeene verkiezing, die aanstaande lijkt, geen duidelijken uitslag, dan zal men moeter) afwachten, of de con servatieve aanhoudeJs ook niet in Pruisen hun doel zullen bereiken. Nu het erorn te doen is, na den uitslag van de presidentieele verkiezing het ver trouwen in het geallieerde buitenland in de Duitsche politiek te herstellen, heeft presi dent Hindeniburg een bewijs van politiek begrip en goeden smaak gegeven door er- voor te bedanken, zich bij zijn intocht in 's rijks hoofdstad als opperbevelhehber van land- en zeemacht door de rijksweerbaar- heid te laten inhalen. Tegelijk heeft hij de hoop uitgesproken, dat de nationalistische organisaties van be- toogingen zouden afzien. Een militairis- tisch-ahauvinistische herrie ter gelegenheid van zijn joveuse entree zou Duitschland op het oogenblik, dat de ontwapeningskwestie nog hangende is, slecht te stade komen. TER NEUZEN, 4 MEI 1925. TENTOONSTELLING IN DE AMBACHTSSCHOOL. De alhier de vorige weeik in de ambachts- school gehouden tentoonstelling van teeke- ningen en voorwerpen, vervaardigd door de leerlingen der verschi'llende klassen in den afgeloopen cursus trof het niet bijzonder met het weer, aangezien de regen op den tweeden dag de liefhebbers blijkbaar bin- nenshuis hield. Den laatsten dag, Zaterdag, was er ech- ter groote belangstelling, ook van elders, o.m. brachten directeur en leerarenpersoneeL der ambachtsschool van Oostburg een be- zoek. Het tentoongestelde werd ten zeerste ge- roemd. Vooral de teekeningen m-unten uit, terwijl de inrichting der school, met haren inventaris de aandacht trekken. Omtrent de tentoongestelde wenkstukken deeiden we de vorige week reeds een en an der made. Wij moeten echter nog melding maken van een Hollandsch kapspant, met hoek- en kilkeper, en dakvenster, dat een mooi werkstuk is. Zaterdagavond was het echt gezellig, en kon men op de tentoonstelling genieten van een kopje thee en opwekkende muziek van een goed strijkje. MEIFEEST. De afdeeling Ter Neuzen der S. D. A. P. hield j.l. Zaterdag haar jaarlijksch Meifeest in de bovenzaal van het „Hotel du Commer ce". De zaal was overvol met feestgenooten. Nadat door eenige partijgenooten het tooneelstukje ,,Nummer Tachtig' op ver- dienstelijke wijze was opgevoerd, was het woord aan den feestredenaar voor dezen avond, den heer C. Woudenberg van Am sterdam. Deze onderwierp in een krachtig betoog. het beleid der tegenwoordige regeering aan een scherpe critiek en braoht op duidelijke wijze de eischen der S. D. A. P. voor de aan staande verkiezing naar voren. In zijn slot- woord wekte hij alien op, hun stembiljet goed te geforuiken, door hun stem uit te brengen op de candidaten der Arbeiders partij. Na de pauze werd door een partijgenoot gevoelvol voorgedragen het aangrijpend gedidht „Slaohtveld" van Van Collem. Een tableau, voorstellende „De arbeiders naar een betere samenleving" aangevoerd door het socialisme en een kernachtig slot- woord van den voor^ftter, sloot dezen voor de afdeeling zoo schitterend geslaagden avond. EINDEXAMEN R. H. B. S. Het eindexamen aan de R. H. B. S. te Ter Neuzen zal worden afgenomen op 8, 9 en 10 Juli a.s. en op die te Oostburg op 13, 14 en 15 Juli d. a. v, Als deskundigen zijn aangewezen: Dr. H. J. Verhagen, oud-leeraar M. O., te Kerkrade, Dr. J. Coops, assistent aan de Handels- hootgesohool te Rotterdaim, Prof. Dr. H. Blink, oud-hoogleeraar te 's-Gravenhage, mej. Dr. A. Posthumus, privaat-docente aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, P. Workman, oud-leeraar M. O. te Leiden. Ds. E. van Ruijtenberg te Oostburg is als deskundige aangewezen voor het eind- exaimen aan de R. K. H. B. S. te Rotterdam en de H. B. S. voor ineisjes aldaar, en de R. H. B. S. te Brielle, Middelharnis en Oud- Beijerland. ZEEUWSGH-VLAAMSCHE TRAMWEG MAATSCHAPPIJ. Zaterdag j.l. is in het Hotel des Pays-Bas te Ter Neuzen de gewone jaarlijksche alge meene vergadering van aandee'lhouders in bovengenoemide maaisehappij gehouden. De heer M. Ninane, directeur der suiker- fabriek Frant'z Wittouck te Selzaete, die aan de beurt van aftreding was als commissaris werd als zoodanig herkozen. Het jaarverslag over 1924 werd uitge,- bradht en de balans en winst- en verlies- rekening over dat jaar vastgesteld. Uit het verslag bleek, dat het reizige'rsvervoer weder iets is teruggeloopen, dooh dat zoowel het vervoer van suikerbieten als van andere goederen in vergelijking met 1923 is toege- nomen. Dit jaar werd een cijfer bereikt van juim 162 millioen K. G. suikerbieten (waar van ruiim 31/2 millioen in Januari en bijna 159 millioen in't najaar) tegen in 1923 149 millioen K. G. (waarvan bijna '/2 millioen in Januari en 148>/2 millioen in 't najaar). Het vervoer van andere goederen nam toe met bijna 15 millioen K. G. De vrachtopbrengst-cijfers zijn als volgt: Personenvervoer 118.698,74, goederenver- voer f 464.680,34, diverse ontvangsten 10.856,18 of totaal 594.235,26. De ex- ploitatiekosten bedroegen 488.529,69, zoo- dat de bedrijfsrekening sluit met een zeer bevredigend ibatig saldo van .f 105.705,57. Behalve laatstgenoemd bedrag komen in het credit van de winst- en verliesrekening voor: saldo exploitatie weegbruggen, 9123,10, interest 9944,17, dividend stoom- tram HulstWalsoorden 10.800, subsidien en diverse baten 75.676,17, makende een totaal van 211.249,01, waartegenover de volgende lasten staan: rente 5 obligatie- leening 43.550, stortingen in de vernieu- wingsfondsen 38.124,18, afschrijvingen 77.662,83, zoodat het winstsaldo bedraagt f 51.912. De balans vermeldt onder activa o.a. Terreinen, gebouwen, weg en werken, rol- lend materieel enz. 4.647.407,18, bank en personen 326.892,81, aandeelen stoomtram Hulst-Walsoorden en effecten /307.446, ef- fecten van de vernieuwingsfondsen 211.724,37, magazijnvoorraad 65.234,86, terwijl in het passief o.m. voorkomen: ge plaatst aandeelen-kapitaal f 1.200.000, 5 leeninig 865.000, renteloos voorschot van het rijk f 1.611.667, idem provincie f 804.556, afschrijvingsrekening 639.096,72, vernieu- wingsfonds van den weg 169.512,59, ver- nieuwingsfonds rollend materieel 94.041,18, winstsaldo f 51.912. Het door commissarissen gesteunde voor- stel van den algemeen directeur am van dit winstsaldo 48.000 te bestemmen voor uit- keering van vier procent dividend aan aan- deelhouders en het restant te reserveeren voor dividendbelasting werd met algemeene stemmen aangenomen. Dientengevolge zal het derde dividendbewijs vanaf 15 Mei a.s. betaalbaar worden gesteld met f 20. RIJiKSWATERSTAAT. Door den Rijkswaterstaat is het leveren en in voorraadshoopen zetten van steenslag en grind langs de Rijkswegen, behoorende tot het kanaal van Ter NeuzenGent en de Rijkswaterleidingen wederzijds dat kanaal, gegund voor wat betreft het eerste perceel voor 2265 aan de N V. Neuzensche Han del in Bouwmaterialen enz. ,,de Hoop" te Ter Neuzen en voor wat betreft het tweede perceel voor 2339 aan A. W. Versluis te Werkendam. Het bestuur der waterkeering van het wa- tersohap „Oud en Jong Breskens" heeft voor J 11.447 aan P. J- van de Sande te Breskens het maken van een dijksverhoo- ging en de onderhoudswerken tot 30 April 1926 opgedragen. ONDERSCHEIDINGEN. Toegekend de bronzen eere-medaille ire de Orauje Nassau-orde aan L. F. Kaijser, larrd- anbeider in dienst van H. J. Dieleman te Zaamslag. Bij Kon. besluit is de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in brons toegekend aan J. J. van der Wide, arbeider in dienst van de Firma D. J. Oggel te Axel. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 19 tot en met 25 April, in de prov. ZeeLand, bedroeg: rood- vonik: Middelburg 1, diptheritis: Breskens 1, Middeliburg 1. DIRECTEUR VAN HET LOODSWEZEN. Met ingang van 1 Mei wordt de titula- tuur van den inspecteur van het Ned. Loods- wezen in het 6de district (imonden der Sohelde) veranderd in directeur van het loodswezen. NEDERLANDSCHE KAMER VAN KQOP- HANDEL IN BELGIe. Het bestuur der Nederlandsche Kamer van Koop'handel te Brussel schrijft ons, dat het de Kamer opgevallen is, dat verschillen- de Belgische vakbladen zeer dikwijls aan- vragen bevatten. van Nederlandsche huizen, welke vertegenwoordigers zoeken in Belgie ofwel handelsrelatien wensChen aan te knoopen met Belgische huizen, hetzij voor afname hunner artikelen ofwel voor aan- koop van Belgisch fabrikaat. Uit dit feit maken wij op, dat de Neder landsche Kamer van Koop'handel in Belgie nog niet voldoende bekend is in Nedenland en velen niet weten, dat de Kamer zich be- schiklbaar stelt voor alle mogelijke inlichtin- gen op handels en industriegelbied. Wij geven hier een overzicht, hetgeen de Kamer gratis aanbied: Verschaffen van adressen voor aan- of verkoop van goederen; Zoeken van vertegenwoordigers of ver- iegenwoordigingen; lnlichtingen verstrekken omtrent douane- en transportwezen; Bemiddelend optreden bij handelsgeschil- len en tegenover Openbare Lichamen; Verbeteren der verkeersgelegenheden tussdhen beide landen; Uitgeven van een maandelijksch tijdschrift; Een voor hen ingericht kaartsysteem stelt ons in staat bij eventueele aanvragen de adressen onzer leden in de eerste plaats te noemen. DE BEZUIN'IGING BIJ DE P. T. T. VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg waren tegenwoordig de heeren Duijnstee, wnd.-hoofdinspecteur, Truffino, chef der af deeling Posterijen, den Heijer, inspecteur en v. d. Briel, adjunct-inspecteur, ten einde met de kamer te bespreken de ibezuinigings- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. geeft vaak ruwe, beschadigde en leelijk uitziende werkhanden. Deze worden echter weer spoedig gaaf en zacht door Purol. maatregelen bij de post en telegrafie. Voornamelijk kwamen ter sprake, naast de algemeene oprneilkingen, die overal war den gehoord, de plannen tot Qpheffing van eene bestelling en dus voor Middelburg, Vlissingen en Goes terug brengen van 4 op 3. Bij de uitvoerige besprekingen hierover kwarn o.a. naar voren hoe ongunstig Zee- land ligt voor postverbindingen. Brieven die des nachts uit Engeland komen over den Hoek van Holland, komen eerst in de derde bestelling in Zeeland's grootste steden aan. Deze bestelling op te heffen, werd dus niet goed geacht, comtoinatie van tweede en derde bestelling zou mede brengen, dat de post die uit Zeeuwsch-Vlaanderen komt en bijv. te 1.30 te Middelburg is, tot des avortds zou blijven liggen. De heer Duijnstee, de woordvoerder voor de administratie erkende de groote moeilijk heden en gaf toe, dat moet getracht worden door een vluggere expeditie naar Zeeland, te komen tot opheffing van de nadeelige ge volgen van de vermindering der bestellingen. SAS VAN GENT. De raad dezer gemeente besloot met 5 tegen 2 stemmen een bijdrage te verleenen aan „De Kaha", berekend op 3 cent per in- woner. Nog werd besloten de kermis te verkorten van 10 op 4 dagen. Zij zal beginnen van af den derden Zaterdag in Sepember tot Dins- dags d.a.v. Viel zij vroeger juist voor de Ter Neuzensche kermis, thans vallen de twee laatste dagen onzer kermis samen met die te Ter Neuzen. Of dit aan het nu toch ook al of niet drukke bezoek van kermisinrich- tingen zal ten goede komen, is de vraag, daar verschillende kermlsreizigers gewoon waren beide kermissen te bezoeken. Van wege Burg, en Weth. werd meege- deeld, dat het voornemen bestaat in plaats van de weggevallen kermisdagen in den loop van den zomer volksfeesten te geven. Het contract voor aansluiting bij de Zeeuwsch Vlaamsche waterleiding werd be- sproken en goedgekeurd. Evenwel sprak de raad zich uit, dat de tijd voor onderteeke- ning nog niet was aangeibroken. Als de lente komt Menigeen heeft wel gehoord van het boek, geschreven door den Engelschen schrijver Hutchinson, getiteld: If Winter Comes. Het behandelt de zioh steeds weer vernieuwende tragedie van den voortschrijdenden ouder- dom, in welke wij alien, de een meer, de an der minder eene rol vervullen. Het zou echter niet onaardig wezen om eens te boekstaven, welke evolutie plaats grijpt in het leven van dorp of stad, wan neer, na een lange winterperiode, aan alle zijden leven en bedrijvigheid begint te ont- waken en niet alleen aan de levende natuur van mensohen, dieren en planten een her- boren aanschijn schenkt, maar ook mistoe- standen, ongemakken enz. op sociaal en economisch gebied plaats moeten ruimen voor nieuwe zaken, moderner werken, kor- tom voor verbeteringen van allerlei aard. Voor onze plaats was „als de winter komt", het aambreken van een tijd van mod- der, poelen, plassen, tenminste in de buiten- wijken, die nog niet voor moderniseering in aanmerhing gekomen waren. Maar thans mogen we een loflied aanltef- fen op de komst van de Lente; de Lente der Moderniseering, waarvan we het eerste sta dium doormaken. Het is geen kleinigheid een geheel staels- gedeelte uit een staat van desolatie in een phase van moderniteit te herscheppen. Deze evolutie is men thans bezig met alle kracht tot stand te brengen. Met de rioleering schiet men reeds een heel eind op, al moge dit onderdeel van het modemiseeringsproces dan niet tot de ge- makkelijkste behooren. Maar deze langzaam in den loop der tijden ontstane ondergrond is geen gemak- kelijk object, om zonder kunstgrepen en doeitreffende voorbehoedmiddelen aan den mensohelijken wil te onderwerpen. En dan zelfs nog speelt hij den op velerlei bedachten indringer nog parten. Want in den strijd tusscheu den weerbar- stigen bodem en het menschelijk vernuft komen meer dan eens momenten voor, dat de natuur het van het menschelijk genie dreigt te winnen. De erfvijand, het water, laat zich in dezen nog steeds als een niet te versmaden factor gelden. Want niet alleen boven den grond en langs de kusten en boorden van zee en rivieren is dit element steeds een onhandel- baar maaksel gebleken, in onzen Holland- schen en speciaal Zeeuwschen bodem is het dit niet minder. Wanneer de Lente komt, d. i. wanneer het tijdstip is aangebroken om werkzaamheden als van dezen aard aan te pakken en tot een goed einde te brengen, gaat het natuurlijk niet aan om den tijd met geologische be- schouwingen en onderzoekingen te verschal- ken en zich af te vragen of naar de indee- ling der geologen de bodem archaeicum, al- gonkium, paleozoicum, mesoicum of neo- zoi'cum, bevat, alle namen, door de geleer- den aan verschillende grondformatien door den loop der eeuwen heen gegeven, maar op welke beste en voordeeligste wijze, zonder den minsten tegenslag een wertk, dat veel duizenden kost, tot st&nd te brengen. Intusschen schrijdt alles langzaam maar zeker voorwaarts, zooals de verjongende natuur zich geleidelijk tooit met den dosch der ontwakende Lente. En wanneer straks de bestrating en de aangelegde stoepen en rijwielpaden den gebruiker tot groot gemak en vermaak die- nen, zal iedereen zioh vefheugen, dat met de nieuwe Lente oak nieuwe gemakken en ver beteringen werden ingevoerd, zoodat vrij mag gezegd worden, dat onze gemeente met de natuur gelijken tred houdende, eene ver- jongeringskuur ondergaat. En dat is heel wat aangenamer dan te moeten zuohten: If Winter Comes! Jejakig iff A W^t/oelje >ia-CcUnet K M o a)° '1 ^pu<icL na ,1 OC VO LMAAHTL CHOCOLADEPUD DIH G

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 2