MANNEH! tag "MET IS och zoolieeplyk HoogwatergetijteTerNeuzen. GEKMENIDE BEMCHTEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. A J P'S B1TTERKOEKJE5PUDDING TER NEUZEN, 1 'Met 1925. ZUIDDORPE. Ondanks het slechte weer Dinsdag, kan de derde fokveedag van rundvee voor de Fok- en Controlevereeniging „de Botermijn" alhier, een waar succes genoemd worden. Uit alle mogelijke plaatsen van Zeeuwsch-jze^ S0^.-. Vlaanderen, waren behalve de 150 opgegevene nog verscheidene niet opgegeven dieren om- streeks 12 uur op het terrein aanwezig, die alien door den Provincialen veearts, den heer L. Bogaert, werden onderzocht. 3. Roza, van Wed. E. de Munck. 6 jaar 4797 KG melk, 3.34 vet, 291 dagen. 4. Bertha, van C. de Clercq. 4 jaar 4316 KG melk, 3.67 vet, 313 dagen. 5. Mina, van J. van Haelst. In Klasse III, koeien 1 maal gekalfd, hoog- drachtig en koeien 2 maal gekalfd niet hoog- drachtig, waren 14 dieren ingezonden. Dit was een zeer mooie collectie. lste prijs Nora 3, van J. Huijssen-Dieleman. 2de prijs No. 43b. 3de prijs No. 42b. 4de prijs Nole, van A. Buijsse. 5de prijs Rachel, van A. C. van Waes. Klasse IV, koeien 1 maal gekalfd, hoogstens maanden drachtig,. Ingezonden waren 7 dieren. De kwaliteit was lste prijs Lena, van C. de Clerq. 2de prijs Elza I, van R. J. van Waes. 3de prijs Nelly, van A. C. van Waes. Klasse V. Kalfvaarzen. Ingezonden waren 8 dieren, waaronder 1 van Bij aankomst werd elk dier voorzien van het jik gn kwaliteit.' nummer waarop het in den catalogus was in- geschreven en daarna naar de klasse geleidj waarin het thuis behoorde. Het was een mooi gezicht op het ruimel dorpsplein, die prachtige beesten in rijen op- gesteld te zien, geen vlekje was er op welk beest ook te bespeuren, sommige onder hen waren beladen met ontelibare medailles. ste prijs Gazelle, van J. van Haelst. 2de prijs Nelly 1 van A. J. van Waes. 3de prijs Poline, van A. Buijsse. 4de prijs Alida, van Wed. E. de Munck. 5de prijs Juliana, van M. Puylaert. Klasse VI, Runderen met breede tanden, niet zichtbaar drachtig. Een klasse met ruim De opstelllrtg was verdeeld in 13 klassen op 30 inzendingen, waaronder nogal wat dieren het voor ieder toegankelijk terrein. |van matige kwaliteit. Kiasse voor klasse werden de dieren naar een afgesloten terrein geleid, waar de keuring werd verricht. zoodra een klasse gekeurd was werden de prijzen bekend gemaakt en de me dailles aan de bekroonde dieren opgehangen. De medarlles waren geschonken door: Jon-! ker A. Collot, Kloosterzande, B. C. Puylaert, Sas van Gent, J. A. Dregmans, notaris Axel, Axel, Firma Bossche, Sas van lste prijs Bertha, van J. Huijssen-Dieleman 2de prijs Elza, van J. van Hoeve, Driewegen 3de prijs Alma, van A. D'Hert. 4de prijs No. 90b. 5de prijs No. 91b. 6e prijs Bertha II, van J. Huijssen-Dieleman 7de prijs No. 88b. 8ste prijs Rosa, van A. D'Hert. Klasse VII, Runderen zonder breede tan L. Boogaert, Gent. Arm van Waes, Schoondijke, HvanIn*boven 9thaanddn.' Haelst, Westdorpe Gebr I^etan Westo- Egn klagse met 3Q inzendi pe, D van de Walle, HulstAlph vnn H van gemiddelde goede kwaliteit. De verzorfing Zuiddorpe, Gez. M. en A. Moerdijk, Zuiddorpe,|van hpf innfrupp ic nP(T wo, nio+ tiati Jac. zekering kring Hulst, Zeeuwsche Landbouw voon.jt£rp„aan Maatschappij, Calve Delphia. Delft, Stieren-Ite .z,J.n vooru.tgegaan. vereeniging Driewegen. 7lliHHnmp Onrler1 in&e Veever-1Va" het j°"«vee is no8 wel niet van allen eve" de Meij, Zuiddc p g Igoed, maar blijkt de laatste jaren zichtbaar Omtrent de bekroningen sohrijft de Rijks zuivelconsuOent, de heer Zwagerman, in het| Z. Land'bouwblad het volgende: Klasse I van de oudere melkkoeien telde 211 nummers. De gemiddelde kwaliteit was prima. Een 14-tal dieren van beste kwaliteit was erj zonder moeite uit te zoeken en het viel langi lste prijs Lena, van A. C. van Waes. 2de prijs Madona, van R. J. van Waes. 3de prijs Dina, van Wed. E. de Munck. 4de prijs Lies, van R. J. van Waes,. 5de prijs Nelly 4, van J. Huijssen-Dieleman 6de prijs Anna, van A. C. van Waes. 7e prijs Lena, van R. J. van Waes. 8ste prijs Eva, van Wed. de Munck. Klasse VIII, Vaarze kalveren van 3 niet gemakkelijk deze juist te rangschikken. maanden. Matige kwaliteit. tot 9 Aah een best exterieur paarden de meeste die ren een uitmuntende productie. Ten bewijze daarvan nemen we deze productie-gegevensj hier bij ook op. 1. Alma van A. C. van Waes. 3 jaar 3602 KG melk, 3.16 vet, 278 dagen. 4 jaar 4003 KG melk, 3.19 vet, 269 dagen. 5 jaar 4331 KG melk, 3.81 vet, 278 dagen. lste prijs Jannetje, van J. Huijssen-Dieleman 2de prijs Blondine II, van C. de Clercq. 3de prijs Dora, van C. van Haelst. Klasse IX, Vaarze kalveren tot 3 maanden Matige kwaliteit. lste prijs Eva, van A. C. van Waes. 2de prijs Martha, van A. C. van Waes. 3de prijs Martha, van A. de Munck. Door het koude en natte weer vertoonde het INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Indien bij het scheren uw huid pijn doet of stuk gaat, kunt gij dit voorkomen door uw huid v66r het inzeepen eerst in te wrijven met een weinig Purol. De collectie van den heer R. J. van Waes werd zeer ruim eerste. Het was een schjtterende, gelijkvormige groep van best type en met goede productie kwaliteiten. Groep 2, van A. C. van Waes, bevatte 5 ruim gebouwde, melkrijke koeien. Het jongvee was hier iets minder. Ook de 3de groep, van de Wed. de Munck, door het mond- en klauwzeer in wat minder conditie, was, hoewel wat minder uniform, zeer ruim bekroningswaardig. Beste productie dieren! Klasse XV, Groepen van 5 stuks fokvee van een eigenaar, niet beneden 1 jaar. Inzending 5 groepdn van beste tot goede kwaliteit. lste prijs J. Huijssen-Dieleman, Driewegen Diepe, harmonische gebouwde dieren van best type en zeer uniform. 2de prijs A. D'Hert, Zuiddorpe. Een mooie groep gelijksoortige en melkvormige dieren. 3de prijs C. de Clercq, Zuiddorpe. Drie beste dieren en twee wat minder. Ook de groepen van de heeren Van Haelst en Puylaert mochten zich laten zien. Klasse XVI, Productie klasse. Hier dongen 29 dieren mede. De lijst van de productie van deze dieren maakte een uitmun- tenden indruk. Opbrengsten die overal in ons land een eerste klasse figuur zouden maken! Koeien, lste kalf. lste prijs hoogste vetgehalte: Cato, van L. Boone 2'/2 jaar, 5644 KG in 367 dagen en 4.42 vet. lste prijs hoogste melkopbrengst: Celine, van L. Boone 3 jaar, 6585 KG in 362 dagen en 3.26 vet. Koeien, 2de kalf. lste prijs hoogste vetgehalte: Bertha, van C. de Clercq, 4 jaar 4316 KG melk in 313 dagen en 3.67 vet. lste prijs hoogste melkopbrengst: Mina, van A. C. van Waes, 3 jaar 5528 KG melk in 369 dagen en 3.57 vet. Oudere koeien. lste prijs hoogste vetgehalte: Nora, van J. Huijssen-Dieleman, 3 jaar 4501 KG melk in 340 met 3.95 vet. lste prijs hoogste melkopbrengst: Elza, van R. J. van Waes 6 jaar 6515 KG melk, 3.55 vet In 244 dagen. 7 jaar 7196 KG melk, 3.23 vet in 268 dagen. 8 jaar 7040 KG melk, 3.32 vet in 263 dagen. Geweldige opbrengsten en daarbij alle be- hoorlijk tot best gebouwde dieren. De kanipioenprijs, medaille uitgeloofd door Jonker A. Collot d'Escury, werd behaald door A. C. van Waes met Alma. De 3de fokdag te Zuiddorpe is ondanks het slechte weer best geslaagd. De veestapel gaat daar ziender oogen vooruit. Die vooruitgang beperkt zich niet tot enkelingen en zal zeker waar ze rust op een solied fundament van blijvenden aard zijn. Hulde aan de voorman- nen te Zuiddorpe. 2. Janske, van J. Huijssen-Dieleman, Dne-ljongygg zjcj1 zeer ongunstig en was de beoor wegen. deeling moeilijk. 3. Mina, van A. C. van Waes. Klasse X, Stieren met breede tanden. 3 jaar 5528 KG melk, o ,0 vet. agen.l waren 5 stieren ingezonden, waaronder 4. Lady, van R. J. van Waes. drie met afstammings- en productiegegevens 6 jaar 6310 KG melk, 3.28 vet, 318 dagen. en zeer bevredigend exterieur. 7 jaar 6109 KG melk, 3.59 vet, 292 dagen. l. Berthus, van de Stierenvereeniging te a Truus 13, van J. Huijseen-Didleman. Zuiddorpe. Een beste, gezonken stier, die in D ,„u„( schouder en middenstel iets sterker zijn mocht. 6. Bles, van M. Puylaert 2 Reter yan d£ stierenvereeniging te 6 jaar 5455 KG melk, 3.28 /a vet, g Driewegen. Een stier met best voor- en mid- 8 jaar 4293 KG melk, 3.30 ,0 ve g1- denstel, maar iets te kort komend in het ach- 7. Dora, van A. de Munck. terstel. 8. Liza, van W. D. Dekker Jo6z., Hoeto3. Kris, van de Stierenvereeniging te Axel. 9 Sergeante van Wed. E de Munck" Grof van geraamte, sterk gebeend, maar wat q jaar 8141 KG melk, 2.93 vet, 367 dagen.Mug en voor zijn leeftijd te weinig uitge- 10 jaar 5560 KG melk, 3.14 vet, 258 dagen.lDr0Ken- 10. Bertha, van A. C. van Waes. 5 jaar 3838 KG melk, 3.68 vet, 302 dagen.l^^" 6 jaar 3988 KG melk, 4.22 vet, 315 dagen.lSIieren- 7 jaar 4612 KG melk, 4.20 vet, 304 dagen Klasse II bevatte 9 droogstaande, drachtige koeien, 2 of meermalen gekalfd. Als geheel was deze collectie zeer goed. Klasse XI. Stieren, geen breede tanden en boven 9 maanden. Matige collectie van 7 1. Jonge Dumax, van W. D. Dekker, Hoek. 2. Lord, van H. J. van Waes. Klasse XII, Stierkalveren 39 maanden. Zeven inzendingen, waaronder geen met veel Onderstaanlde bekro^ng^Tmetde Vroductie-|t«ekomst. Eerste prijs ingehouden. gegevens, voor zoover bekend. 2de PriJs Ko'bus> van J- Hmjssen-Dieleman. 1 Martha van R. J. van Waes. Klasse XIII, Stierkalveren tot 3 maanden, 3 jaar 3863 KG melk, 3.02 vet, 255 dagen. Tamelijk goed 4 jaar 4916 KG melk, 3.15 vet, 336 dagen.! lste prijs Noran, van J. Huijssen-Dieleman. 2. Elza, van B. J van Waes. 8 jaar 6515 KG melk, 3.55 vet, 244 dagen. Klasse XIV, Groepen van 10 stuks fokvee 9 aar 7196 KG melk, 3.23 vet, 268 dagen. van een eigenaar, met beneden 10 jaar 7040 KG melk, 3.32 vet, 263 dagen.1 1™,on Oorsprong en geschiedenis van Ter Neuzen en Omgeving. 6) Later kwam de stad door een oproer onder de Spaansche soldaten it} handen van den Prins van Oranje, waarin zij bleef tot 1583. De hoofdbaljuw Servaas van Steen- land toch, trouw veinzend aan den Prins van Oranje, verzoende zich in het geheim met den koning en opende in October 1583, geholpen door een paar andere verraders, niet alleen de vesting Axel voor het krijgs- volk van Parma, doch ook de vestingen Hulst en Sas van Gent, zoodat de geheele streek weder onder Spanje kwam. Dit duui- de eohter slechts kort, want van Neuzen uit werd in den nacht van 17 Juli 1586 Axel onverwachts door prins Maurits en den be- kenden ridder Sir Philips Sidney, zusters- zoon van den graaf van Leicester, aange- vallen en de vier vendelen Dultschers op de vlucht gejaagd. Het gewicht dezer verovering werd door den prins terstond ingezien; 4iij verzuimde dan ook geen tijd om de stad en de omstre- ken zoo te versterken, dat de Spanjaarden Axel niet openlijk durfden aanvallen, terwijl herhaalde aanslagen mislukten. Ook de be- woners stelden niet weinig belang in die versterking en drongen nog in 1597 bij de Staten van Zeeland sterk aan op het ,,ver- vorderen harer fortificatien (Statennotulen Aug. 1597.) Op 17 Juli 1686 werd het eeuwfeest der verlossing van de Spanjaar den met dankbaarheid gevierd. In den Successieoorlog sloegen de Fran- schen een begeerig oog op Axel, doch de door water en schorren omgeven vesting was nauwelijks te naderen en goed versterkt. Wel werden de forten aan de overzijde van het kanaal door den vijand bezet, doch een aanval op de stad mislukte door de slimheid van een door de Franschen uit het fort St. Gelein als wegwijzer gepersten arbeider, Jan Pikkeve of Picavet genaamd, die door een verkeerd uur op te geven den soldaten schrik aanjoeg voor het klimmend getijde, dat den tocht over de schorren gevaarlijk maakte. Minder gelukkig was men hier bij den volgenden oorlog toen de generaal Gideon Soute op 16 Mei" 1747 de wel voorziene ves ting zonder slag of stoot overgaf aan den markies de Contades, later maarschalk van Frankrijk en zijn onderbevelhebber den her- tog de Broglie, die mede den maarschalks- staf verwierf. Tot 28 Juni 1749 bleef de vijand hier gelegerd en hoewel zware oor- logslasten de bevolking drukten, hadden de inwoners voigens ds. J. Scharp („Geschiede- nis en costumen van Axel") van het garni- zoen onder den humanen commandant Blanche weinig te lijden. 17 Juli 1786 werd het tweede eeuwfeest van de verlossing der Spanjaarden vreug- devol herdacht, welke gebeurtenis J. Scharp, toen predikant te Axel, tot het sdhrijven van meer genoemd boek aanleiding gaf. Op 23 October 1794 rukten hier de Fran schen binnen en bleven Axel tot het begin van 1814 bezetten. Den 20 October 1830 kwam een bende Belgische ,,opstandelingen" in de stad, doch vertrok reeds na eenige dagen. Om een her- haald bezoek te verhinderen en de rust te bewaren, wapenden zich de burgers en ver- beterden de vervallen versterkingen en hid den de wacht totdat 11 Januari 1831 de GEZONDEN MEDEDEELINGEN. 8; INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. SLACHTOFFERS VAN RUGPIJN Duizerulen voelen zich rampzalig door rug- pijn. Kruipen de dagen voor u zonder dat uw rugpijn ooit ophoudt? Wordt gij gekweld door ontstoken en rheurnatische ledematen, pijn in het hoofd en de schouders, waterzuehtige zwellingen en urinestoomissen Geen wonder, dat gij u overdag zenuwachtig, zwak en ziek voelt en's nachts te naar om te slapen of zeifs te rusten. Waarojn zoudt gij Het siachtoffer bLijven van dergelijke ongemakken en pijn Die af- mattenide rugpijn, weet gij, is dikwijls de eer ste waarschuwing van verzwakkende niereti. Andere zullen spoedig volgen: hoofdpijn, dui- zeligbeid, zenuwachtigheid, graveel, blaas- zwakte en waterzuehtige zwellingen. Wacht niet, tot het te laat is! Iedere minuut uitstel kan gevaar voor ontwikkeling tot ems. tige nierkwalen beteekenen. Herstel uw gezond- heid tijdig en gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Pillen hebben duizenden ge holpen en kunnen ook u helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs f 1,75 per flacon. 28 IKr HD EEN ZOET W1NSTJE. Te Haarlem kwam iemand zich bij de politie over een niet-alledaagsch feit be- k'agen. Hij had aan i.-mand een kilo bunsfc- rnest verkocht voor 10. Later bleek, dat de kooper dien kunscmest veikochthad als Cueaioe voor... /475. IN OVERSPANNEN TOESTAND Uit Ermelo vertrok een werkman naar Borculo, om aldaar landarbeid te verrichten. Den volgenden tnorgen vroeg vonden zijn vrouw en sehoonoud'ers bij het openen der deur het rijwiel van den jongen man op het erf, met het pak kleeren daaraan be-! vestigd. Van den man was even wel geen. spoor te vinden, ondanks al het ijverige zoeken. Desondanks is men met speur- honden begonnen de bosschen te doorzoeken. Eerst laat in den avond is hij gevonden in de bosschen in overspannen toestand, niet wetend wat er met hem gebeurd was. Hij was door een fietstocht van tien uur en door den zwaren arbeid in zoodanig^ conditie, dat hij eenige weken rust zal moeten nemen. GEiSOLEERD DOOR DEN MIST. Het eiland Wight is dezer dagen uretii lang van den vasten wal afgesneden ge- weest door een mist, die boven het eiland hing, dikker dan men in jaren had mede- gemaakt. Zatendagmiddag werd een lichte nevel opgemerkt, waarin de talrijke vacantie- gangers zich verheugden, omdat zij gelsof- den, dat dit de voonbode was van mooi weer. Spoedig werd echter de nevel dikker, totdat het eiland geheel gei'soleerd was. Niet minder dan 800 vacantiegangers kon- den daardoor hun reis niet vervolgen. Driehonderd brachten den nacht door ih spoorwagens en wachtkamers. In Ryde konden 500 personen niet naar het vaste- land terugkeeren. Zij trachtten zich echter zoo goed mogelijk in het onvermijdelijke te schikken en hidden zich dan ook tot mid- dernacht bezig met jazz en foxtrotts op de pier, begeleid door een klarinet. Andere slachtoffers hidden er den moed en de warmte in door de pier af te rennen, wagen- tjes, beladen met vrienden, duwend. Toen de nacht voortduurde, kropen meisjes in lente-costuums en mannen in witte flanellen pakjes dicht bij elkaar, allen bibberend van kou. Om drie uur des mor- gens werden pogingen gedaan om over te steken, doch dit was eerst om 9 uur moge lijk. Het eiland was toen 14 uur gelsoleerd geweest. Nederlandsche troepen hen kwamen be- schermen, Een korps Axelsche vrijwilligers onder kapitein Schoonacker, erkend bij kon. besluit van 1 Mei 1831 deed dat jaar dienst en was in Juli 1831 sterk 3 officieren en 77 manschappen. Het werd in Juni 1839 met de overige vrijwillige korpsen eervol ontbon- den. Behalve door de reeds vermelde plunde- ringen en brandsohattingen werd Axel door de pest geteisterd. Vooral de laatste epide- mie in Februari 1668 maakte vele slacht offers. Scharp deelt voorts in zijn werk mede, dat op 6 April 1580 een aardschudding te Axel werd gevoeld, welke ,,zoowel hier als te Gent verscheidene stukken van torens en gevels deed afvallen, de muren spleet en de huizen omverwierp." Van een geestelijk gestioht in of nabij Axel wordt reeds in de 9e eeuw melding gemaakt, toen Godebert, heer van Axel, al daar een klooster van St. Salvatoi zou heb ben tot stand gebracht. (De heeren van Axel bewoonden er een „aanzienlijk" kasteel.) Behalve de groote, collegiale kerk, waren er nog verscheidene kapellen. De aan St. Pieter gewijde ihoofdkerk stond niet ver van het stadhuis op een plein ten Z. O. van de markt, en wordt op de nauwkeurige kaart van Jacob van Deventer, op last van Karel V van alle steden in de Nederlanden, en dus ook van Axel, gemaakt, als een vrij aanzienlijke kruiskerk met een toren afge- beeld. Na de plundering van 1452 door het krijgsvolk van den hertog van Philips van Bourgondie schijnt het gebouw luisterrijk hersteld te zijn, daar in 1479 de vermaarde beeldhouwer te Mechelen, Andries Kelder- mans en zijn zoon Antonie, daarvoor een ,uitnemend fraai sacramentshuisje" ver- vaardigden. De kerk, welke reeds door den beeldenstorm, die hier 25* Augustus 1566 woedde, deerlijk was gehavend, leed nog meer toen de Zeeuwen hier gelijk boven vermeld 26 Juli 1574 wraak kwamen nemen om.de terechtstelling hunner her- vormde landgenooten en ook de kerk in brand staken. Behalve dit gebouw sohijnen er te Axel nog andere kerken of kapellen te zijn geweest. Op de bovenaangehaalde kaart van Van Deventer ziet men een der- gelijk gebouw met een torentje prijkend, in het Westen der stad; een dier kapellen aan St. Barbara gewijd, werd later voor de godsdienstoefeningen der hervormden inge- richt. Een aanzienlijk geestelijk gesticht was de Abdij, welke de plaats innam tussohen de markt en de tegenwoordige Lange Noord- straat, en welke spoorloos is verdwenen. Nog een enkel woord over de verdedi- gingswerken van Axel: Vermoedelijk is de stad in vorige eeuwen met bolwerken omringd geweest, versterkt door een kasteel, waarin de bezetting zich bij een beleg kon terugtrekken. Sommigen meenen, (dat de stad in de 15e eeuw door den Gentenaar versterkt is; mocht dat zoo wezen, dan zullen deze versterkingen bij de verwoesting door de krijgsbenden van her tog Philips in 1452 zijn omvergeworpen, daar uit dh meergemelde kaart van Jacob van Deventer blijkt, dat Axe! in de 16e eeuw een open plaats was. Toen Maurits zie boven zich van Axel had meester ge maakt, werd den Spanjaarden het gemak kelijk terugkeeren door inundatien belet, waardoor aan deze geheele streek onbere- kenibare schade werd toegebracht. De stad DAG E N. Voorm. Nam Zaterdttg 2 Mei 8 22 9.05 Zondag 3 n 9.45 10.22 Maandag 4 u 10.54 11.21 Dinsdag 5 n 11.44 Woensdag 6 n 0.06 12.26 Donderdag 7 n 0.45 1.04 Vrijdag 8 n 1.22 1.41 zelve werd, gelijk uit in het Zeeuwsch Ge- nootschap der Wetenschappen te Middel- burg aanwezige teekeningen blijkt, door bol werken omringd en als een gebastionneerde achthoek, naar de regels der kunst versterkt, welke werken bij octrooi der Staten-Gene- raal van 25 Mei 1599 werden goedgekeurd. De meerendeels reeds vroeger aangelegde forten, buiten de innundatielijn, zooals St. Gelein, St. Catharina, Moerspui enz. werden weder door de Spanjaarden bezet en pas na de verovering van Hulst, na een korte belegering van 614 November 1645, aan den stadhouder van Friesland, graaf Willem Frederik van Nassau overgegeven. De versterkingen van Axel moesten door de provincie Zeeland onderhouden worden, hetgeen herhaaldelijk tot geschillen aanlei ding gaf, daar Zeeland beweerde slechts voor de bestaande en niet voor nieuw aan te leggen werken aansprakelijk te zijn. In 1805 en 1806 werden de wallen door de Franschen verkocht en niet lang daarna met de beide poorten geslecht en voor tuinen of moesgrond aangelegd. Met een enkel woord gewaagden wij reeds van de heeren van Axel; deze machtige heeren hadden in dit ambacht groot gezag en Dresselh'uis verhaalt, dat zij zelfs voor een strijd tegen het aanzienlijke bisdotn van Doornik niet terugdeinsden. Het ambacht had eertijds eene van die van de stad af- gescheidene regeering, totdat koning Phi lips II den 14 Mei 1565 beide vereenigde en aan de bewoners van het ambacht de rechten der poorters toekende; door welke Unie langdurige twisten werden beslecht. (Wordt vervolgd). OmaaA,jufr. ciaAd.Zi/''. A iieyn feizM J,f 9pfie n rvxa-i e*wi JLoot de&iet Want 'Puadinn btmd men met PaoomoeABOIK A j Oolam - OaoNmaeiw f©-:**S«w Itmmnr uronmn hot in Hon rnfalnmic WG 1-lr - o kinderen graag te zien eten. Meestal is het een gesukkel met de voeding vooral bij jongere kinderen. Geeft ze dan eens DURYEA MA1ZENA U heeft er beslist succes mee. Duryea is licht ver- teerbaar, smakelijk en wat ook nog van groot belang is zoo uiterst voordeelig. Gebruik saanwijzing itaat 9p ieder DURYEA h reeds meer dan 80 jaar als kindervoedsel beroemd Het is geen chemisch preparaat doch het zvivere zetmeel uit de maiskorrel, daaruit op eenooudige natuurlijkt wijze gewonnen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 6