ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Aanbesteding. Backiri No. 7754. Vrijdag 1 Mei 1925. 65e Jaargang. HIHOERWET. DE INDRINGER. Bakpoeder AB 0 N N E ME H TS PR US vg; ,.7 T W -HI-HUJIE] BLAD. B IMNfcHLAHB. FEUILL ETON. WAFELEN Dr Oehker's DE fyoc pyjjUbal Schrammen i Kloosterbalsem BUITENLAND. Bnrgemeester en Wethouders van ZAAM- SLAG, zullen op des voormiddags ten 10 ure ten raadhuize dier gemeente trachten aan te besteden: de onderhoudswerken en her- stellingen en vernieuwingen aan de gemeentegebouwen gedurende het jaar 1925. Bestek en voorwaarden liggen bij den gemeente-Architect en ter secretarie ter inzage. Aanwijzing te beginnen te Othene op Zaterdag 2 Mei 1925, des namiddags 1 uur. Zaamslag, 24 April 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd JOHS. DE FEIJTER, Burgemeester L. STOLK ;Jz., Secretaris. EBRSTE KAMER. Vergadering van Woensdag. Aan de orde is het wetsontwerp tot bevor- dering van de richtige heffing van de direc- te belastingen. De heer Blomjous (r.-k.) zegt, op dit ont- werp ernstige critiek te moeten uitoefenen. Het paart het principieel ontoelaatbare aan een zeer slechte technische uitwerking. Hij moet tegen het ontwerp stemmen. De heer S'iingenfoerg (v.-d.) betoogt, dat het wetsontwerp de burgerlijke rechtszeker- heid aantast. De heer De Veer (a.-r.) acht de bezwaren tegen het wetsontwerp overdreven. Het be- oogt alleen belastingontduiking tegen te gaan en dient zijns inziens te worden aan- genomen. De heer Van der Lande (r.-k.) acht de bepalingen omtrent naamlooze vennoot- schappen een tout in het ontwerp. Zijn die niet aannemelijk te maken, dan zal hij tegen moeten stemmen. De heer Wibaut (s.-d.) zal ondanks de gebrekkige memorie van antwoord, voor het ontwerp stemmen. De heer Dobbelmann (r.-k.) brengt 'lot aan de snelle bebandeling van de gewissel- de stukken, doch het ontwerp is zijns inziens onrechtvaardig. Spreker zal tegen moeten stemmen. De Minister van Financien zegt, dat de belastingontduiking zulk een omvang heeft aangenomen, dat voorziening bij de wet noodig is. Een deeL der ontduikingen was te ondervangen door den opbouw van de be- lastingwetgeving, maar voor dat omvang- Hjke werk wordt een rustige tijd vereischt. De Kamer doet wijs, het ontwerp aan te nemen. Na re- en dup'liek wordt het ontwerp aan- genomen met 36 tegen 4 stemmen. Aan de orde is dan het wetsontwerp tot herziening in het algemeen belang van de bij erfstelling of legaat gemaakte bedingen. De heer De Vos van Steenwijk (c.-h.) moet tegen stemmen. Het ontwerp mist zijns inziens goede trouw jegens erflaters. De heer De Gijselaar (c.-h.) raadt aan de Kamer aan, het ontwerp niet aan te nemen. Minister Heemskerk verdedigt het ont werp. TWEEDE KAMlEiR. Vergadering van Dinsdag. Aan de orde is de Surinaamsdhe begroo ting voor 1925. De heer IJzerman (s.-d.) betoogt, dat op- heffing van Suriname een zaak van gewicht is, en wijst op den stechten toestand van het onderwijs. Spreker dringt aan op regaling van de grenskwestie met Britsch Guyana. De heer Van Rappard (v.-b.) wanhoopt niet aan de toekomst van Suriname. De re- geering bestede meer zorg aan de volksge- zondheid. Spreker dringt aan op bevorde- ring van de sinaasappelcultuur, en wil ver- betering van de ambtenaarssalarissen en van het onderwijs. De heer Scheurer (a.-r.) zegt, dat Suri name is een armlastige kolonie, die steeds meer achteruitgaat. Spreker wil een onder- zoek naar de bestuursreorganisatie ten ein- de tot een sluitende begrooting te komen. De heer Van Boetzelaer van Du'bbfidam (c.nh.) betoogt, dat het Surinaamsche vraagstuk is een foewoningsvraagstuk. Vergadering van Woensdag. Aan de orde is de begrooting van Curagao. De heer Ijzerman (s.-d.) betoogt, dat de zorg voor de haven van Curagao niet is ge- weest in evenredigheid met den groei van het scheepvaartverkeer. De salarisregeling voor de ambtenaren heeft ontevredenheid gewekt. Poenale sanctie voor Curagao zou erger zijn dan voor de Oost, daar Curagao geen arbeidsinspectie heeft. De heer Feiber (r.-k.) zou het onbillijk achten, als Curagao, dat er nu boven op komt, economisch werd gebonden aan Su riname. Minister De Graaff ondenschrijft het be zwaar van den heer Feber. De achterstand in de werken kan worden ingehaald. Een salarisherziening moet van de kolonie ze'If uitgaan. De begrooting wordt daarna aangenomen. Aan de orde is vervolgens de begrooting van het Zeevisschersbavenbedrijf te IJmui- den. De heeren Van Gijn (v.-b.) en Lovink (c.-h.) bepleiten het nut van een commissie van bijstand. Minister Van. Swaay ziet het nut van een commissie van bijstand niet in. Hij zal de zaak echter nog eens overwegen, als de Ka mer meegaat met de conclusie van het ver- slag van de commissie van toezicht. De begrooting wordt aangenomen; even- eens de conclusie van het verslag van de commissie voor staatsuitgaven. Z. h. st. wordt aangenomen de supp'le- toire onderwijs-begrooting 1924. Bij de wijziging van de Invaliditeitswet dient de heer Beumer (a.-r.) een amende- ment in, om den termijn, na welken een premie kan worden nagevorderd, te stellen op 15 maanden, in plaats van 2 jaar. EEN RADIO VOOR DE PRINSES. Donderdag werd aan de vertegenwoordi- gers der Philips gloeilampenfabrieken en der Nederlandsche seintoestellenfabriek te Hilversum, gelegenheid gegeven het door deze instelllingen aan Prinses Juliana aan- geboden Radio-ontvangtoestel van de nieuwste constructie, in het paleis op het Loo aan te brengen. Op het oogenblik der aartbieding speelde het orkest in de Hilver- sumsche muziekzaal Nederlandsche liederen welke belangstellendkaangehoord werden. UIT DE KATH. STAATSiPARTIJ. Van den uitslag der Zondag in de Kath. kiesvereenigingen gel. >uden stemming over het politick advies, kan nog het volgende gemeld worden; In den kieskring Amsterdam is de heer Bon door de Michaelisten op de vierde piaats van de candidatenlijst ingeschoven, waar hij wel geen kans zail hebben op ver- kiezing. In de kieskringen HaarLem-Helder kwam de heer Loerakker op de tweede plaats, na Bomans, en voor v. d. Bilt, wiens kans op herkiezing nu gering wordt. In de kieskringen Rotterdam, Den Haag, Leiden en Dordrecht, kwam de heer Kamp- schoer op de zesde plaats. In Utrecht heeft de heer Knigge 3434 van de 9943 stemmen behaald. Van de overige stemmen waren echter 3709 op het politiek advies en 5555 op daarop reeds geplaatste candidates In den Rijkskieskring Middelburg werden 3525 geldige stemmen uitgebracht, als volgt INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Uit het Engelsch van Harold Bindloss. '6) (Vervolg.) Kolonel Barrington had tien jaar geleden de Silverdalesche kolonie gesticht. Een aan- tal kennissen van hem, voor 't meerendeel militairen, die om de een of andere onrecht- vaardigheid uit dienst waren gegaan en een tiental jongere zoons van adellijke Engel sche families, die of te weinig geld, of te weinig verstand voor een militaire of diplo ma tieke carriere hadden, waren zijn eerste mede-kolonisten geweest. Hij had ze op het land geinstaileerd en van hem hadden ze het 'bedrijf geleerd; in 't begin was de on- derneming, door de hooge graanprijzen, een groot succes geweest, maar daarna was 't met een dailende lijn gegaan. Toch had kolonel Barrington er tien jaar voor noodig gehad om te leeren begrijpen, dat mannen, die elken dag keurig in voorgeschreven kleeding dineerden en die meer dan een derde van hun tijd met kaartspelen of met 't beoefenen van allerlei soorten sport door- brachten, onmogelijk als landbouwers kon- den wedijveren met de ernstige mannen uit Ontario of de krachtige ploegers uit Da kota, die hun maaltijd in minder dan tien minuten veroflberden en die minstens twaalf uur per dag werkten. Maar ondanks zijn ondervinding, wilde het er bij hem nog niet recht in, dat het ras, waartoe hij behoorde, door een .ander op zijde gestreefd en ten slotte overtroffen zqu kunnen wordeyi. Deze hooge dunk van eigen ras, benevens een koppig vasthouden aan Engelsche gewoonten en tradities, had hem heel wat gekost; na tien jaar werken was hij lang niet meer de welgestelde man, die Silverdaie met zooveel illusies gesticht had. Maud Barrington was zijn pupil ge weest, zelfs nu nog rustte het beheer van haar land, hectare op hectare bouwland, in zijn handen. De grond was uitstekend, een van de landbouwers uit Ontario zou er waarsehijnlijlk kans toe gezien hebben, om in tien jaar een aardig kapitaaltje bijeen te garen, maar voor zulk een resultaat zou overleg noodig geweest zijn, en Colonel Barrington was niet iemand, wien overleg in geldzaken natuurlijk afging. „Ik zit te snakken naar nieuws", zeide het meisje. Begin maar bij het begin de prijs van tarwe. Te oordeelen naar't ge- zicht, dat u na't lezen van uw brieven zette, is hij aan 't dalen." Barrington zuchtte even. „Ja. De winter- tarwe is twaalf cent de laagte in 't spijt me, dat ik je aangeraden heb, je oogst vast te houden. Ik ben bang, als't zoo doorgaat, dat de balans het volgende halfjaar weer naar den verkeerden kant zal doorslaan." Om den mond van het meisje gleed een eigenaardige trek; 't was of zij even glim- lachte; ofschoon er in hetgeen Barrington haar juist verteld had geen reden tot vroo- lijk-zijn lag. 't Was dan ook meer door het groote contrast tussohen het leven, dat ze tegemoet ging en het leven in Montreal, waar gesprekken en gedachten slechts een onderwerp gehad hadden: de beste wijze om je te amuseeren, dat haar gevoel voor humor even geprikikeld werd. Op Silverdaie waren het dikwijls de problemen, in 't leven ge- rr rr verdeeld: Politiek advies en de beide candidaten lr. L. A. Fruytier, Scheveningen en J. W. Vienings, Goes, te zamen 2934. Alphabetische candidaten: G. Adriaan- sens, Walsoorden 95; Mevr. Brounsvan Besouw, 's Hertogembosch'29; A. J. Loerak ker, Schoten 216; J. P. F. Mentink, Middel burg 35; H. j. Moll, Breda 6; Dr. H. W. E. Moliber, Til'burg 61; W. Mooyman, Den Haag 9; Th. Overmaat, Aardenburg 91; F. J. L. M. van Waesberghe, Hulst 49. MINISTER DE VISSER EN LOUIS BOU WM E EST E R De Minister van O., K. en W. heeft per- soonlijk een schrijven gezonden aan de fa- milie van wijlen Louis Bouwmeester, waarin hij te kennen geeft, dat hij met diep leed- wezen vernam het overlijden van dezen grooten kunstenaar, die den naani van ons INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 26 - 50 cts per ons Wloosterbalsem is verkrijgbaar bij A. van Baal, Lange Kerkstraat, Ter Neuzen. Vaderland tot ver over de grenzen heeft hoog gehouden. De Minister deelt mede, dat, aangezien hij zeer tot zijn leedwezen verhinderd is, bij de begrafenis persoonlijk van zijn gevoeilens te doen blijken, hij zich door den Secretaris-Generaal bij zijn depar- tement, Jhr. Mr. Feith, zal doen vertegen woordigen. DE TOESTAND. Onamberlain heeft Woensdag in het En gelsche Lagerhuis erkend, dat wegens den politieken toestand in Frankrijk, Belgie en Duitschland al meer dan een maand lang de kwestie van het veiligheidspact geen stap vooruit was gekomeD. Natuurlijk niet schrpft de N. R. Crt. In Erankryk is pas een nieuw ministerie aan het bewind ge- komen, dat in de eerste plaats orde moet scheppen in een financieelen warboelin Belgie is de ministerieele crisis na de ver- kiezing nog al maar hangendeen in Duitschland is pas Hindenburg als nieuw president gekozen. Deze laatste gebeurtenis heeft de Engelsche politiek niet ontmoedigd, maar bij haar, hoewel men er in Engeland evenzeer door verrast is geworden als elders, de neiging naar voren gebracht, om er „het meeste van te maken" en de hoop niet op te geven aangaande de normale functiou- neering van de tegeling volgens Dawes en de vooiuitzichten van het waarborgcontract in frankrijk heeft flindeoburg's wcderver- schjjning uit zijn militaire lust in het politieke leven minder vriendeljjke commen- ta?en te hooren gegeven, volgens welke f rankrpk nu geen enkele coneessie meer zou kunnen doen. Waartegenover de En gelsche politiek zich nu tot taak kan stellen, de Franschen te overtaigen dat wat Hinden burg eenmaal teekenen zal, meer waarde moet hebben dan wat Mars onderscbreven zou hebben. roepen door bekrompen geldmiddelen, wel ke de gedachten bezig hielden. „Ze gaan wel weer de hoogte in," stelde ze haar oom gerust... „Is er anders niets?" Barrington knikte met een strak gezicht. „Ja, er is nog iets anders", zeide hij. „Be- halve mijn ongerustheid over't voortdurend dalen van de prijzen, is er in den laatsten tijd nog iets, dat me veel zorg geeft." Het meisje naasf hem keek hem bij die woorden ernstig aan. ,,U bedoeltLance Courthorne?" „Ja," antwoordde Barrington, terwijl hij het bij-de-handsche paard met een scherpe striem van de zweep tot de orde riep. ,,En geen wonder 't is een probieem, dat iemand als ik die verantwoordelijk voor al.les ben, onmogelijk onverschillig laten kan." Maud keek nadenkend voor zich uit. ,,U bent bang, dat hij naar Silverdaie komen zal?" Barrington klemde zijn lippen opeen in een poging om zijn gevoelens meester te worden; met een felien glans in zijn oogen staarde hij een paar seconden zwijgend voor zich uit. ,,Als ik't op de een of andere manier ver- hinderen kon, zou ik zeggen: Neen", ant woordde hij toen. ,,Maar zooals je weet ofschoon ik de stichter van Silverdaie heet, is het oorspronkelijk een van de vele groot- sche plannen van Geoffrey Courthorne ge weest het grootste gedeeite van het land staat dan ook op zijn naam. Dat in aan- merking genomen, had hij natuurlijk het vol- ste recht om de beste boerderij aan den man, dien hij eerst onterfd had, na te laten te meer nu Lance van de Engelsche bezittin- gen niets krijgt. Toch, als je 't mij vraagt, begrijp ik niet, waarom hij 't gedaan heeft als hij over hem sprak was 't met de grootste verbittering." „Ja\ zeide het meisje, terwijl ze bij de herinnering even bloosde. „Het heeft me altijd voor den ouden man gespeten. 't Was ook een afschuwelijke geschiedenis." Kolonel Barrington knikte. „En die we het beste doen maar zoo gauw mogelijk te vergeten jij weet nog niet eens alles. Maar eigenlijk vind ik het feit, dat de man hier te midden van ons komt wonen, niet het ergste. Zooals je zelf weet hadden we a lie reden om te gelooven, dat Geoffrey zijn Silverdalesche bezittingen voor iou be- stemd had." ..Ja, maar ten slotte heeft zijn eigen zoon toch meer recht erop dan ik; en een kolo- nienkuur kan heel dikwijls uiterst heilzaam zijn. antwoordde Maud Barrington. Mis- schien is Lance, na al die jaren, kalmer ge- worden hij zal wel als ieder ander zijn goede eigenschappen hebben." De glimlach van den kolonel bij't hooren van die laatste woorden had iets hoonends. Vijftien jaar geleden heb ik hem 't iaatst in Westham gezien," gaf hij ten antwoord, „maar toen waren die goede eigenschappen niet bepaald duidelijk voor iedereen zicht- baar. Ik herinner me twee kleine episodes, die voor t karakter van den man teekenend zijn. De eerste was 't ophangen van een terrier, die rtiet precies gedaan had, wat hij wilde. Toen ik ten tooneeie kwam, was 't beest al te ver tieen; maar 't duivelsche genoegen, waarmee de jongen stond toe te kijken, was zoo weerzinwekkend, dat ik me omgedraaid heb en weggegaan ben. En de tweede was dit: Het zoontje van den tuin- man, die een mees op't dak van een van de De Parijzenaars hebben Woensdag stellig opgekeken van hetgeen de Matin over Hindenburg's opvattingen bekend meende te kunnen maken, Hij zou een politiek van o;ereenstemming met Frankrijk na- streven, die beginnende bjj het besef van de industrieele gemeenschap van belangen het overleg over de veiligheidswaarborgen ▼oort zou willen zetten, waarbij Duitschland van alle aanspiaken op Eizas Lotharingen afstand doet. Ook zijn politieke program tegeaover Polen zou zich door gloote mati- ging kenmerken. Polen zoo werd gemeld beschouwt hij als een belangrijken factor voor Europa's evenwicbt. In overleg met Polen moet de vervanging van den ^corridor" van Dantzig door een entente worden overwogen, die voor het overige de grens ten opzichte van Duitschland waarborgt Want in vredestijd is de corridor onnoodig en in ooilogstijd onhoudbaar." Deze gematigdheid is treffend, als men zich herinnert hoe Marx, de can- didaat van de coalitie van Weimar, in zijn alweer vergeten verkiezingsrede in het Berlijnsche Sportpaleis tegenover het veilig heidspact voor het Westen, een herziening bepleitte van de »onnatuurIgke grenstoe- standen in het Oosten, wat, aangezien Marx heelemaal niet het denkbeeld van een Duitsch-Poolsche entente aanroerde, onvriendelijker klonk voor Poolsche coren dan wat de Matin zeide. Het bericht van de Matin, dat veel ongeloof ontmoet zal hebben, krijgt in- tusschen waarde door de verklaringen die Luther, de Duitsche rijkskanselier, op den Duitschen Industrie- en Handelsdsg Woens dag over de buitenlandsche politiek heeft afgelegd, na een laDgdurig gesprek met Hindenburg. Het rgkskabinet behoefc geen ontslag te nemen, omdat er geen veischil bleek te bestaan over de binnen- en de buitenlandsche staatkunde tusschen den nienwen president en de oude regeering. Uit wat Luther zeide viel ook niet anders op le maken dan dat de regeering voort zal gaan met Stresemann's politiek van het veiligheidspact en dat president Hindenburg het daarmee eens is. Het is waar, dat men tot dusver zich alleen op woorden kan beroepen en de daden nog af moet wachten. Maar het stemt al tot voldoening dat er intusschen niets is gebeurd, dat het vooruitzicht op een definitieve regeling van het brandende veiligbeidsvraagstuk m nder gunstig ge- maakt heeft. groote kassen zag zitten, gooide 't diertje uit een soort van baldadigheid met een steen. Lance, die den jongen blijkbaar niet mocht, gooide er een door 't glazen dak. Geoffrey was uit zijn humeur over de scha- de hij had niet gezien, wat ik had en liet den jongen bij zich roepen, die natuur lijk ontkende. Maar Lance hieid met een stalen gezicht vol, dat de jongen de schul- dige was. En het einde van't lied? De jon gen kreeg van zijn vader, die eveneens ont- boden was, onverdiend een pak sraag. Dat zijn twee zeer ieerzame ondervindingen kind." ,,Ik zit me af te vragen," antwoordde het jonge meisje, terwijl ze recht voor haar uit over de schemerige prairie tuurde. „waarom u die herinneringen juist nu or>- haalt?" Kolonel Barrington glimlachte ironisc'n. Alle Courthorne's hebben zonder een uif- zondering aantrekkingskracht voor vrouwen en eveneens zortder een uitzondering hebben ze nooit geaarzeld om van die macht te profiteeren. Dat is in hoofdraak de reden, waarom er zooveel van de menschen, die met hen in aanraking kwamen, ongelukkig geworden ziin. En verder dit; het is nu een maal een feit, dat vrouwen over't algemeen meer voelen voor een berouw hebbenden zondaar het te bereiken doel moet na tuurlijk de moeite van berouw-hebben waard zijn dan voor een eerlijk man, die niets op zijn kerfstok heeft. En 't is heusch niet al tijd alleen' medelijden, dat hen drijft. Er zijn er heel wat, die een echten boef, mits hij een aureool van durf heeft, buitengewoon inte- ressant vinden." (Wordt vervolgd.) KL Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bebend, dat bet verzoek van J FERMONT te Siuiskil, om (in) het perceel, kadastraal bekend in seetie G, no. 1595 een electro-motor te rnogen plaatsen, door ben is TOEGESTAAN. Ter Neuzen, den 27 April 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. A P. DE VOS, Lo. SecretarG. MAANDAG 4 MEI 1925, 9 9«dep°r*€ naar Oetker s»Recept, gebakken met Backin vervangt de Gist. 250 gr. boter f 0.70 ot marg. f 0.50 2 eetlepels suiker (50 gram) 0.021/, 6 eieren.0.36 500 gram tarwebloem 0.16 1 pakje Dr. Oetker's Backin 0.07'/, 1 pakje Dr. Oetker's Vanille» suiker0.05 l/j liter melk 0.08 1 citroen0.05 een weinig rum0.15 f 1.25 Bereiding: Nadat de boter tot room geroerd is, worden onder aanhoudend roeren suiker, eieren, het met Backin vermengde meel en melk toegevoegdvervolgens mengt men de geraspte citroenschil, Vanille»suiker en rum door het deeg en beslaat het tot er zich blaasies vormen. Bak nu in een heetgemaakt wafelijzer de watelen op een matig vuur. Men lette erop het ijzer voor elk gebruik met een stukje spek in te smeren. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker. en dat op elk pakie aLs Eenige Importeurs E. Ostermann fx CoM A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direc tot deze Importeurs, die ->p aanvrage ook een grati s»receptenboekje toezendcn. en andere kwetsuren genezen da- delijk zonder fitteeken na te laten met den pijnstillenden AKKER's

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 5